PARIJS WACHT WEER OP KOMST KISSINGER De Londense mode niet dan in een kun je rek hangen, ze dood ®42# 8» 89 worden NV's BV 'Ex Animo' herdenkt Mendelssohn Plissee, wijde jakken en verbrede schouderlijn Den Uyl weigert debat met Wiegel WOENSDAG 1 NOVEMBER 1972 LONDON Somerset Maugham heeft eens gezegd: "Wie in Enge land goed wil eten, moet driemaal ontbijten". Ongetwijfeld is aan de ze uitspraak gedacht, toen vorige week in London de voorjaarsmode- beurs geopend werd met een "breakfastshow" voor de pers. Voor dag en dauw, om half neegn. Stralen de keukenmeesters verwelkomden de geeuwende bezoekers, als huzaren opgesteld achter dampende komfo ren. In een restaurant moet Je eten en iedereen kreeg een bord volgela den met eieren met spek, saucijsjes Door Anke Brusse en warme tomaten. Daarna toast met marmelade, grote potten thee en voor de buitenlanders koffie met croissants. De koks met hun hoge witte mutsen maakten meer indruk dan de dunne mannequins Ieder at zijn bord braaf leeg. Nie mand durfde aan de lijn te denken Onvoldaan In razend tempo werden ruim vijftig modellen getoond, die een beeld moesten geven wat ons op de show te wachten stond. Om half tien stonden we weer op straat met een volle maag, maar onvoldaan ge voel. Het is onmogelijk om met een modeshow een overzicht te geven van een beurs, waar meer dan hon derd verschillende firma's aan mee doen, maar het lijkt mij toch meer zin hebben om tenminste een be langrijk facet aan te geven of in ieder geval een thema aan te hou den. Wat we nu zagen, was niet meer dan een verzameling kledingstuk ken, die niets met elkaar te ma ken hadden en ook nergens verras send of nieuw waren. D*. modejournalistes zelf gaven met wn kleding een veel duidelij ker beeld wat er op dit moment op modegebied in London aan de hand is. De weemoed naar de veertiger jaren van de broek-pakken van Stir ling Cooper met verbreedde schou ders; de vrijheid blijheid van de wij de gesmokte jakken van Sally Tuf- creatieve ideeën zijn er wel fin, de wespentailles van de gep 1 - maar ze vanen niet op. Ook bij dp seerde Jurkjes tot op de ^kme^me g0ede ontwerpers die de beurs -jggi wel trouw blijven zijn er geen Koersen Hilversum Talrijke Troillusprijs le aftt: 1. Justisslma (E. Leeman) (1.27.8); 2. Kurlew; 3. Keizerin Myria. Toto: w. 8,40; pl. 2.00. 2,60, 3,80; koppel 12.00; trio 2173,20. Troillusprijs, 2e afd.: 1. Jerstream (P, 3,50, 4,10; koppel 5,80. Incarvilleaprijs: 1. Janneke D (J. Oosting) (1.25.0); 2. Jules Bonni; 3. Kamlel. Toto: w. 6,70; pl. 1,90, 3,80, 1,30; koppel 13,80; trio 938,70. Jeugdprijs: 1. Lenle Bloemlust (H. J Grift) (1.23.6); 2. Llnda; 3. Lady Heieen V. Toto: w. 9.70; pl. 2.40, 2,60. 10,90; koppel 5,10. Doronlcumprijs: 1. Irma Hollandia 2,50, 2,60, 4,20; koppel 9,30; trio 549,- Dianrthusprijs le afd.; 1. Ingrid Han over (J. Wagenaar) (1.22.4); 2. Hen- riëtte Signal; 3. Gratie Norton. Toto: jr.) (1.5 li de 2,50; H. 1,50, 1,80, 2,40; koppel 5,40; trio 25,80. Dlantusprijss, 2e afd.: 1. Verano du Pont (K. Woudstra) (1.22.5); 2. Fan Pom B; 3. Godfried van S. Toto: w. 1,80; pl. 1.60. 2,80, 1,80; koppel 4,30. Thymusprijs: 1. Ixilaan (J. Hoejen- bos) 1.26.9); 2. Impish Hanover; 3. Kwik Hanover. To<to: w. 13,20; pl. 3,40. 2,00, 1,30; koppel 13,40; trio 268,50. Monsteraprijs: 1. Isard H (W. Veils) (1.22.3); 2. Ivanovna Heather; 3. Hul labaloo. Toto: w. 13.10; pl. 7,70, 4,00, 10,20; koppel 7,60. Totallsator-omzet f 364.455,-. Wielrennen De nieuwe wieler ploeg Hebro Plandria, die als ploeg leider oud-voetbalinternational Wil ly Dullens krijgt, bestaat uit de amateurs: Jan Spetgens, Cees Swin- kels, Jan Huisjes, Gert Wildeboer, Jac. Spetgens, Harry Beurskens, Ni co van Hest, Jan v. Houwelingen, Bert Dekker, SJef de Jong en Piet van Kollenburg. Met ingang van het boekjaar, waarin de datum 11 september 1970 valt, is voor de naarmloze vennootschappen een nieuwe wet van kracht geworden, waarin de plicht tot publikatie van balansen, resultatenrekeningen en toelichtingen stringenter is geregeld dan vroeger het geval was. In samenhang met de totale herziening van het vennootschapsrecht en het streven naar Harmonisatie binnen de EEG, is ook een nieuwe rechts vorm gecreëerd, de BV. Bedrijven die omgezet worden in een BV ontkomen voorlopig nog goeddeels aan de publïkatieplicht. Op h et ogenblik zijn, behalve demoet overigens nog worden afge- NV's, alleen d e „grote BV's" ver- wacht. De Europese Commissie heeft plicht een balans en verlies en winst- richtlijnen opgesteld, die veel verder rekening te publiceren. Onder gaan dan onze nationale wet ge- „groot" wordt dan verstaan een be- jving. Voordat die richtlijnen in drijf met een balanstotaal van meer wetten zijn omgezet zal er echter dan 8, miljoen en/of meer dan 100 nog wel enige tijd verstrijken, personeelsleden. Het ziet er naar uit dat de oor spronkelijke raming, dat 40.8000 NV's een verzoek zouden doen tot omzetting in een BV, aardig uit komt. Er zijn inmiddels al 32.000 verzoeken ingediend, terwijl er 27.000 verklaringen van geen be zwaar zijn afgegeven. De stroom van verzoeken is echter zo*ls de notarissen in Januari al vreesden, op De Autosport Europees kampioen Toine Hezemans zal in 1973 uitko men voor het Duitse merk BMW. De fabriek die aan twaalf wedstrij- gën^ja^op t*~makTn.*De ken daartoe moeten overigens wel minister van justitie heeft daarom een speciaal wetsontwerp ingediend om de notarissen in staat te stellen de oprichtingsakten tot 1 april vol den voor het Europees kampioen schap deelneemt, heeft verder o. m. Chris Amon gecontracteerd. De gedachte van Shubette over de zomermode 1973 hier in beeld. niet van broeken omdat Jurken zo fijn zijn vanwege alles wat er bij hoort; parfum, kunstbloemen en gekke sohoenen. Maar ze maakt wel jassen in beddesprei-stoffen met reuzen baretten en enorme ponpoe- Een bezoek aan de Londense beurs is een speurtocht naar nieu we gezichten en het herontdekken, van een paar gezichten, die je je van de vorige keer herinnert. Moei lijk, want ze zitten verborgen tus sen de keurige klassieke namen, waar nooit meer iets spannends ge beurt, en tussen de slimme zaken- jongens van de massaconfectie die met een aftreksel van de bestsel lers van het vorige leboel geld verdienen. Evenwicht vijftien centimeter brede cein tuur van Barbara Hulanicki, beter bekend als Biba. Van de sprankelende invloed van de jonge Engelse ontwerpers, die op de show volledig zoek was, was toch wel iets terug te vinden op de beurs zelf. Voor de creatieve ont werpers fungeert de Londende mo- debeurs vaak alleen maar als springplank, om de eerste buiten landse contacten te leggen, daarna doen ze het zelf wel. Maar voor beginneling, Miss Mou se, die pas anderhalf jaar geleden met een stalletje van twee bij drie op een van Londen's overdekte markten is geopend en eigenlijk Rae Spencer Cullen .heet, is deelna me aan de beurs een erkenning van haar succes. De piekharige Miss Mouse is een merkwaardig meng sel van kiene zakenvrouw en ro mantisch droomstertje. Ze koos de naam Miss Mouse omdat ze een muisje achter de naaimachine zo'n zoet idee vond. Haar eerste Jurken, in babyflanel met bijpassende tas jes met geborduurde ooievaars wa ren de mode een Jaar voor. Ze naait in al haar Jurken een etiket met: "From Rae with love and kis ses". Haar stand op de fair is net zo groot als het stalletje op de markt, waar ze is begonnen en dat ironisch deze maand gesloten werd. Haar Jurken op rood met witte nop jes beklede knaapjes, hangen ach ter een ouderwets kamerscherm ge borduurd met een Hans en Grietje huisje, verscholen achter stokro zen. Ze vertelt heel zakelijk dat haar kleren in Nederland alleen nog maar te krijgen zijn in een kleine boetiek in Amsterdam maar dat ze aan t onderhandelen is met een Hollandse agent: "Ik houd meer van warenhuizen". Rae houdt ook ADVERTENTIE ciebai.u H KANTOORINRICHTING BRANDKASTEN KANTOORMEUBELEN c;i DIRECTIEKAMERS MAGAZIJNKASTEN KANTINEMEUBELEN I TOONZALEN Geopend van 9-17 uur Sgj 1 35 Leiden 1CI01710-49044* reldschokkende vernieuwingen zoals destijds de miniskirt het hele straat beeld definitief veranderde. Er •was een revolutie voor nodig om Londen uit zijn letargie te schud den, maar er is nu een soort even wicht gevonden en de veranderingen zijn veel subtieler. In tegenstelling met Parijs wordt nen samen met de modieuze Jasjes van felgekleurd imitatiebond en de brandnieuwe trainingsjakken, die de beurs voor het voorjaar voor spelt. Spijkerbroeken op een grote stapel in de winkel blijven ver velende, keiharde eenheidsbroeken, totdat ze gedragen worden, het stijf sel en de kleur eruit gewassen is, de pijpen opgerold boven laarzen ge borduurd als Heli's Angels ver sierd met Wild West spijkers of uiterst chique met een zijden shirt en Rita Haywordt krullen bengelend op t voorhoofd. Op straat kun Je de gijn van de Londense mode te rugvinden en inspiratie opdoen. Ga op een zaterdagmiddag naar Porto- bello Road, de beroemde Londen se antiekmarkt. Daar is het iedere week modeshow. "The show that ne ver stopt" zoals de meisjes van de fameuze Windmill revue tijdens de oorlog als motto hadden. Zij en de blue angel staan weer aan de front linie. Tennis De Australiër John New- comibe heeft dit Jaar tot nu toe het meest verdiend in de profgroep 1 december worden ingediend. Overigens zijn lang niet alle verzoe ken tot omzetting ingegeven door de wens de publikatieplicht te om zeilen. Vele grote concerns hebben Lamar Hunt: 85.000 dollar. Arthurbijvoorbeeld hun dochteronderne- Ashe staat tweede met 84.000 dol lar en Tom Okker derde met 71.000 dollar. De dollar is momenteel 3,20 waard Amsterdam en Giants Diemen heb- Honkbal De besturen van ben besloten tot een fusie. De al gemene vergadering van de HC. Am- terdam heeft zich al bereid verklaard mingen omgezet om de resultaten rekening te moeten publiceren. Nu kunnen zij volstaan met één publi katie voor het totale concern. Ook vele kleinere vennootschappen en familiebedrijven hebben gekozen voor de BV-vorm omdat de struc tuur daarvan het beste bij het karakter van hun bedrijven aan sluit. Dit onder meer vanwege de De Giants zullen zich op 9 november speciale bepalingen met betrekking over de fusie moeten uitspreken. De tot de overdracht van aandelen en nieuwe clubs zullen bij de KNBSB I zo meer. worden ingeschreven onder de naam j Of de bedrijven, die BV worden, Tingers Diemen en na goedkeuring uitsluitend om geen cijfers te be- van de bond gaan spelen in de j hoeven publiceren, daar op wat lan- •hoofdklasse. gere termijn nog mee gebaat zijn, DEN HAAG Oppositieleider drs. Joop den Uyl (PvdA) heeft gister avond een televisiedebat met WD- lijsttrekker Hans Wiegel geweigerd. Beide politici waren door het NCRV- actualiteitenprogramma Hier en Nu uitgenodigd voor een debat over het Centraal Akkoord en de interne moei lijkheden bU het NW. Den Uyl zou zijn weigering hebben gefundeerd door te zeggen dat hfj dit „onnodig" vond. Eerder die dag had hij in de Tweede Kamer herhaald zoals hij zaterdagavond al voor de televisie had gedaan geen standpunt te zul len innemen in het geschil tussen de afgetreden NW-voorzitter Harry ter Heide en Industriebond-leider Groe- nevelt. Hij verweet de liberalen dat zfj zich als jakhalzen en hyena's op het vakbondsgeschil hadden gestort. Londen niet een half jaar lang graten van de politieke gevangenen In Zuid- Vietnam, wier aantal eerder dooi Buitenlandse Zaken der" VerenigdeAmerikanen op 150.000 werd ge- (Door onze correspondent) PARIJS De ministers 1 Noord-Vietnam heb- jscha^- collectie gezwoegd, jjen> zoais bekend, gisteren verstek die pas vier maanden later in de )aten gaan om aan de lange ovalen winkel te koop is. In Londen zijn de meeste ontwerpers, het hele jaar door, bezig hun collectie aan te vul len en te vernieuwen. Ideeën krij gen de kans om ogenblikkelijk te worden uitgeprobeerd en groeien veel geleidelijker met het modebeeld mee, maar zijn daarom ook gemakkelijk te voorspellen. Een van de beste voorbeelden lijkt me, de succesvolle, meest ge- immiteerde ontwerper van de beurs, Jeff Banks, (in Nederland verkocht door de Bijenkorf). Hij spe cialiseert zich in broeken blouses en jakken, om op alle manieren met elkaar te combineren. Een jonge mode, maar niet alleen voor jonge mensen. Als nieuwtje voor de show zijn de Jakjes wat smaller en lan ger geworden, zodat ze als jurk ge dragen kunnen worden. Op het eerste gezicht lijken de blouses precies hetzelfde als vorig jaar totdat je Je realiseert dat zij van stemming zijn veranderd, de fel le kleuren zijn vervaagd er zijn minder grapjes, ze zijn tafel in het Majestic Hotel in Pa rijs him handtekeningen onderh et vredesakkoord voor Vietnam te plaatsen, dat vorige week al beklon ken was. Opnieuw heeft de delega tieleidster van de Voorlopige Revo lutionaire Regering, mevrouw Binh de Amerikanen in staat van be schuldiging gesteld omdat ze de af gesproken datum voor de onderte kening niet hebben gerespecteerd. Door Frank Onnen Zoals bekend had dat dinsdag in derdaad moeten gebeuren. Mevrouw Binh eiste nu ook dat de Amerika nen president Thioe, die volgens haar het enige obstakel voor het herstel van de vrede was geworden onmiddellijk zouden laten vallen, Van zijn kant antwoordde de woordvoerder van de Zuidvietname- se delegatie in Parijs datd e com- phisticated. Een blouse van dunne muniSten nu maar eens moesten voile in een klein bruin-wit ruitje I ophouden, voortdurend zo hoog van 't lijkt eigenlijk meer op een nop- de ^en blazen. Ze konden, vond Je is bedrukt met zwart rode on- hij, beter in een constructieve dis- lelieveheersbeestj es en hier en CUSsie meehelpen nu snel een oplos sing voor de problemen te zoeken. daar een groen slakje. De verande ring valt je niet meteen op omdat je er zelf ook naar toe gegroeid bent. Dezelfde blouses illustreren ook de beperkingen van zo'n beurs, want de opgeprikte mannequins kun nen Je geen enkel idee geven wat zo'n blouse kan doen als Je hem draagt op het brodkpak dat Je al twee Jaar hebt, of de overgooier, die de vrede nog in de weg blij ven staan. In Parijs werd gisteravond ver wacht dat Henri Kissinger, president Nixon's speciale boodschapper van daag of morgen opnieuw in de Franse hoofdstad zou verschijnen, om zijn geheime besprekingen met de Noordvietnamezen te heropenen die in een hoekje hangt. Met één 1Daama zou hij dan weer naar Sai- m gon vliegen om te pogen president Thioe, met eventuele nieuwe con cessies van de Noordvietnamezea toch nog over te halen om de ne gen punten van het vredesakkoord te aanvaarden. Helling Hoeveel en welke punten nu pre cies opnieuw op de helling zoudeD moeten worden geplaatst, is nog al tijd niet helemaal duidelijk gewor den. In Washington werd gisteren Jeff Banks kun je Je gar derobe eindeloos opfleuren en daar om is het een ontwerper om goed in de gaten te houden. Buiten op straat realiseer Je Je: Beurzen zijn voor inkopers en za kenlieden. De Londense mode wordt gemaakt waar ze gedragen wordt; op straat. De Londense mode kun Je niet in een rek hangen, dan gaat ze dood. Mode leeft, verandert steeds en het is veel spannender om alle fases van het groeiproces naast elkaar te zien. De successen naast de missers. De traditionele Zeker is intussen wel, dat het di plomatieke genie dat Henri Kissin ger vrijwel unaniem werd toegedicht, hem bij de laatste geheime onder handelingen met de Noordvietname- se communisten bij uitzondering in de steek heeft gelaten. Bij de tekst met de negen punten, die hij vorige week mee naar Washington had ge bracht, zouden de hoge ambtena- van het ministerie van Buiten landse Zaken meerdere vraagtekens hebben geplaatst, die ten slotte ook president Nixon voor zijn rekening heeft genomen. Wanneer Kissinger niet nog de ze week president Thioe en de Noord vietnamezen op een gelijke noemer zal weten te plaatsen, dan lijkt de kans wel bijna verkeken dat Nixon het Amerikaanse volk voor de pre sidentsverkiezingen volgende week de vrede in Vietnam nog op een ser veerblad zal kunnen presenteren. Commissie Gezegd wordt, dat Indonesië, Hon garije, Polen en Canada de interna tionale commissie zouden vormen die i Een stijf been, dat zowel Henri mettertijd de verkiezingen in geheel Kissinger als president Nixon per- Vietnam zal moeten controleren. soonlijk dan toch wel hebben onder- Maar president Thioe geeft nog I schat. En zou uiteindelijk toch alsnog niet de minste krimp en hij heeft gisteren opnieuw gezegd dat het hele akkoord in de lucht blijft hangen, zolang hij het niet aanvaard zal heb ben. En aangezien hem bij monde van Madame Binh nu nog eens heel duidelijk te kennen is gegeven dat hij in elk geval het kind van de rekening zal moeten worden, is het meer dan waarschijnlijk dat hij het been zo lang mogelijk stijf zal wil len houden. wapenstilstand in Parijs uit de bus mogen komen, dan blijft de vraag of daardoor in Vietnam ook de vrede daadwerkelijk zal kunnen worden hersteld. Want tenslotte con troleert president Thioe met zijn half miljoen soldaten en zijn 650.000 vrijwilligers het rijkste deel van het land dat hij, ook na een wapenstilstand, mogelijk ook niet voetstoots prijs zal willen geven. ADVERTENTIE MAGERE VARKENSLAPPEN 500gram Jt PAARDE ROOKVLEES 100 gram IThunink^ BERLINER 150 gram Pri|«wljzigtng*n vo©ffc*bootJ*n U vindt alle andere VIVO-aanbiedingen KEI AAllDAPPl bintjes 5 kilo Uw damesblad of punten gesproken, zal dragen. LEIDEN De Chr. Oratoriumver eniging „Ex Animo" zal aanstaande donderdag MendeLssohns oratorium Paulus uitvoeren, in verband met het feit dat deze componist 125 jaar geleden is geboren. De algehele lei ding heeft Herman de Wolff, die nu 45 jaar aan het koor verbonden is geweest. Medewerkenden zijn voorts de Leid- se sopraan Ank Reinders, de alt Eli sabeth Cooymans, de tenor Marius van Altena en de bas Max van Eg- mond, terwijl het Utrechts Symfo nie-Orkest voor de begeleiding zorg oamelcoats, die nooit zullen verdwJJ- waaronder vermoedelijk de kwestie Voor de 25-Jarige Mendelssohn vas het componeren van de Paulus van de traditionele evangelist is een groot waagstuk, daar hij het i overgenomen door koor en solisten, lichtend voorbeeld van Bach en Han- De eerste uitvoering van het werk del voor ogen had. De diepzinnigheid in Diisseldorf (22 mei 1836) oogstte van de Thomaskantor bezat hij veel bijval; een nieuwe bewerking niet, evenmin als het pathos van I verscheen nog datzelfde Jaar in druk Handel. Mendelssohn was ech-1 en begon haar zegetocht vooral in ter geen slaafse navolger en ging zijn Engeland)die tot het begin van de- eigen weg. In afwijking van de ora- ze eeuw voortduurde. Dit succes was toria van H&ndel is de vorm van de zeker niet te danken aan de tekst- Paulus tweedelig, en is het aandeel j schrijver, Julius Schubring uit Des van het koar meer beschouwend dan sau, een Jeugdvriend van Mendels- dramatisch. Datzelfde karaktersohn. De samenhang van het geheel bezitten ook de solopartijen, in over- laat nogal te wensen over, en in on- eenstemming met de tekst die sa- ze tijd vergt zelfs de muziek mengesteld is uit citaten uit het Ou- tamelijk veel van het uithoudings- de en Nieuwe testament. De taak I vermogen. In mijn vraaggesprek met Jan Pasveer karakteriseerde deze de Paulus als een „vergeeld boek met enkele prachtige bladzijden" en de Eli as als een „prachtig boek met enkele vergeelde bladzijden" Velen zullen echter positiever tegenover dit tegenwoordig zelden uitge voerde werk staan, omdat de Paulua naast tekortkomingen ook vele mo menten van kwalitatief hoogstaand# muziek biedt. De uitvoering heeft morgenavond plaats in de Leidse Stadsgehoorzaal. R. G. HARMS

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11