ROENEVELT WIL PRATEN STEUN VOOR GS-PLAN PEGEN VUIL WATER 'Politiek? Ik hou er wel van' veroveraar nieuwe Kans op herstel eenheid vakbeweging lm (HM) PELATTI-L.V.TONGEREN C.V Pien\ de aanstaande vrouw van Hans Wiegel: Radicalisme herleeft in vakbeweging NSDAG 31 OKTOBER 1972 UTRECHT/AMSTERDAM De kans op herstel van de eenheid binnen de vakbeweging lijkt toegenomen. Arie Groenevelts Industriebond-NVV wil namelijk op kor te termijn met de demissionaire NW-top praten over de crisissituatie en de discussie over de oorspronkelijke eisen van de vakcentrales weer op gang brengen. "De eenheid van de vakbeweging koord. Voorzitter L. Brouwer Ir Om de toenemende vervuiling van de sierbestrating veroorzaakt door honden in het winkelcen trum van de Eindhovense binnenstad tegen te gaan, is Gemeentewerken, na een eerdere proef neming, begonnen met de aanleg van hondentoiletten.!n het centrum komen zes hondentoiletten. Alleen het hondje links op de foto lijkt de bedoeling nog niet helemaal te begrijpen. )EN HAAG De statencommis- voor milieubeheer en water- lapszaken gaan in principe ak- t>rd met de wijze waarop GS de vuiling van het oppervlaktewater Zuid-Holland willen bestrijden, de gisteren gehouden gecombi- erde vergadering bleken de com- ssies op een groot aantal punten iter nog bezwaren te hebben. ?vdA-er Schilthuis was van oor- ïl dat de vervuilers, die het groot gedeelte van de kosten van de •vuillngsbestrijding zullen moeten talen, een stem in het kapittel >eten krijgen in de twaalf water- ïappen die er zullen komen, en in gedeeltelijk Zuidhollandse wa lschappen Rijnland en Woerden, vendien wilde hij, dat er een dui- lijke regeling zou komen voor de nenwerking met de gemeenten, e waterzuivering staat of valt met kwaliteit van de rioleringen in de meenten". Gedeputeerde Van der Verloofde stal ringen voor teerbeminde BAARN (ANP) De 16-jarige J. uit Baarn had zijn 17-jarige. rloofde nog maar net de verlo- igsring omgeschoven, toen twee et voor de receptie uitgenodigde annen tot zijn verbazing een meer n normale belangstelling voor de ïg bleken te hebben. De verbazing is maar van betrekkelijk korte lur want de twee mannen bleken chércheurs en de ring bleek te zijn stolen. De jongen had op het postkantoor Baarn de voor een plaatselijke weiier bestemde pakje .net de rln- zien liggen en de verleiding om mee te nemen niet meer kunnen ser staan. Het ongelukkige toeval wilde ech- r, dat de jongen de ringen voor het averen juist aanbood bij de Juwe- voor wie ze oorspronkelijk ook ,temd waren. De juwelier herkende ringen dan ook onmiddellijk en aarschuwde de politie, die met de - -• tot de Brugge merkte op, dat GS geen maatregelen kunnen nemen om on willige gemeenten een rioleringspjan op te leggen. Zowel D'66-statenlid drs. G. S. Ba ron van Boetzelaer als VVD-er Gin jaar wilden streven naar zo groot mogelijke gelijkheid van de heffin gen op de vuillozingen van de in dustrieën in de onderscheidene wa terschappen. Gedeputeerde Van der Brugge: „We zijn met de heffings verordening zover gegaan als maar mogelijk was. De prijs die de vervui ler gaat betalen zal in verhouding zijn tot de mate waarin hij vervuilt. Ginjaar wilde bovendien zo snel mo gelijk komen tot een kleiner aantal waterschappen. Zijn fractiegenoot mr. F. W. B. baron van Lijnden drong erop aan, dat ook de kosten van het lozen van huisvervuiling aangepast zouden moeten kunnen worden. Daarnaast pleitte hij voor een „overgangsfase", waarin de in dustrieën nog niet worden aange slagen, maar waarin zij zichzelf kun- Op verzoek van mevrouw Harte- j mink-Trouw (D'66) zegde gedepu- teerde Van der Brugge toe, dat mi lieudeskundigen en Juristen zich sa men zullen gaan buigen over de mo- I gelijkheden om ook voor het lozen van warm water heffingen in het leven te roepen. Voor het waterschap Rijnland, dat technische bijstand geeft aan de 12 provinciale waterschappen, zal nog een aparte regeling komen. PvdA-er I Schilthuis wilde, dat ook Rijnland zich zou gaan houden aan de uit- I spraken van GS van Zuid-Holland. I Van der Brugge„Daar moeten we eerst met de provincie Noord-Holland over praten". is voor ons erg belangrijk" aldus gis teravond Groenevelt na afloop van de bondsraadsvergadering, „wij zijn lid van het NW en wij willen het blijven". Na acht uur discussiëren ging de bondsraad in overgrote meerderheid (een stem tegen, vier onthoudingen), akkoord met de afwijzing van een centrale overeenkomst voor lonen en prijzen. Het afwijzende advies, wordt nu voorgelegd aan ledenver gaderingen in het gehele land. Op 11 november komt de bondsraad op nieuw bijeen. Dan valt de defini tieve beslissing. Beroep Groeneveld deed een beroep op al le andere NW-bonden om nog niet tot c.a.o.-handelingen te komen en ook het tekenen van een sociaal ak koord uit te stellen. Hij wü eerst het verdere beraad in eigen kring en de j resultaten van het gesprek met de NVV-top afwachten. „Wij moeten 'niet in geforceerd tempo een over eenkomst tekenen, waarvan we vol gend jaar misschien spijt krijgen". Met nadruk ontkende Groenvelt idat er pogingen worden gedaan om |hem tot aftreden te dwingen. Hij blijft van mening dat de nota ar beidsvoorwaardenbeleid 1973, de zwa re eisen die de vakcentrales de af gelopen zomer formuleerden en waaraan het kabinet maar zeer ten dele tegemoet is gekomen, weer in discussie moet komen. „Een aanzet daarvan moet in 1973 worden ver- wezenlijkt" zo zei hij gisteravond. De bondsraad betreurt het aftreden jvan drs. H. ter Heide als NW-voor- zitter. Bouw Terwijl de discussies in de bonds raad van de Industriebond nog bezig I waren ging de bondsraad van de bouwbond-NW in overgrote meer derheid (73 tegen 7 stemmen) ak- l koord met aanvaarding van het so- ciaal akkoord. Voorzitter Buijs ver- klaarde dat het c.a.o.-oyerleg zo snel mogelijk op gang moet komen. „Wij willen liefst per 1 Januari een nieu- we cao' zei hij. De eisen zullen geënt zijn op de kernpunten van het ont werp voor 'n sociaal akkoord. Volgens I Buys doet het er daarbij weinig toe of er al dan niet een sociaal akkoord tot stand komt. Ook de bouwbond NKV heeft in- gestemd met een sociaal ak- echter wel dat de vakcentrales een weinig democratische procedure heb ben gevolgd. „Dat mag geen twee de keer gebeuren" zei hij, „de bonden moeten meer invloed krijgen". Nog enkel andere punten: de verbonds raden van NKV en CNV hebben in gestemd met een sociaal akkoord; op 20 november is er een speciale verbondsvergadering van het NVV waarin doelstellingen en strategie, de orde komen. automatiseringstechniek o.de meet-, regel- en besturingsinstallaties Schaken De traditionele inter nationale damesgroep van het Hoog ovenschaaktoernooi in Wijk aan Zee zal in januariv an het volgend jaar voor één keer worden vervangen door het Westeuropese dameszónetoernool. Dit geschied op speciaal verzoek van het bestuur van de wereldschaak bond (FIDE). Het nieuwe probleemloze toupet is er. Stormenderhand verovert het iedere man die zijn haardos terug wil hebben. Vergaande ontwikkelingen hebben er voor gezorgd, dat geen mens kan zien dat het niet Uw eigen haar is. Zó goed, zó echt en zó natuurgetrouw zien ze eruit. Haar voor haar in een huidkleurige ondergrond gestoken. Individuele kapsels naar Uw eigen smaak. 100% Kleurecht en dat voor een prijs waarvoor iedere ma: terug wil hebben. Laat U geheel vrijblijvend voorlichten door Pelatti-specialist. Haarhuis voor E® TP E mode en kwaliteit Q uiterst veilig in het dragen graag z'n jeugdige haardos Leiden Breestraat 32 tel. 01710-25212 Hoe men het optreden van Neder lands bekendste vakbondsleider, Arie Groenevelt. en diens Industrie- bond-NW ook beoordeelt, het staat vast dat deze bond, met ruim 180.000 leden de grootste van ons land, de radicale stroming ln de Nederlandse vakbeweging binnen een jaar tijds vorm en kracht heeft gegeven. In die periode vielen het metaalcon flict, waarin Groenevelt en de zij nen zich keihard opstelden tegen de confessionele bonden ln de me taalsector, de geslaagde bezetting van Enka-Breda, waarin de bond ook een aandeel had, en nu de messcherpe opstelling tegen een sociaal akkoord ter bestrijding van de inflatie. Daarmee heeft de In dustriebond-N VV meer gedaan voor een herleving van het radicilisme binnen de vakbeweging dan bij voorbeeld de maatschappij-kri tische vakbeweging, die wel idea lisme maar geen stootkracht heeft kunnen opbrengen, en de NKV- bouwbond, progressieve kern ln het Nederlands Vakverbond onder aan voering van Leo Brouwer. Kleine stappen De ernstige crisis binnen het NW, die geleid heeft tot het terugtreden van drs. Harry ter Heide, een dui delijke voorstander van de „met kleine-stappen- voorwaarts"-theorie is een nieuw bewijs dat in het ver volg duidelijk rekening moet wor den gehouden met verdere radica lisering van de vakbeweging. Want Groenevelt en de zijnen zullen blij ven aanvallen onder het vaandel van de maatschappijvernieuwing. Wanneer het nu niet lukt komt het een volgende keer voor elkaar, ook al zou dat Jaren moeten duren. In de huidige conflictsituatie heeft Groenevelt niet zulke beste papie ren. Het lijkt erop dat alle andere NW-bond en zich tegen hem zullen opstellen. Wanneer het niet zou Tukken om een compromis te vin den (en eenvoudig zal dat niet zijn omdat er al grote tegenstellingen zijn gerezen tussen bijvoorbeeld Groenevelt en bouwbondvoorzitter Buijs) zal de rebellerende Indus- triebond-NW duidelijk in het Iso lement raken. Een weinig benij denswaardige positie, al geldt dat zelfde ook voor het NW. Groenevelt heeft dan ook gisteren, tijdens de bondsraadsvergadering, een opening gemaakt naar een ge sprek met de NW-top, die waar schijnlijk de „toegestoken hand"* zal accepteren. Of een compromis mogelijk is blijft toch de yraag. Groenevelt vindt dat er ln elk geval ln 1973 een aanzet moet worden gegeven tot uitvoering van de oor spronkelijke, zware eisen van de vakcentrales. Hij wil kennelijk In stemmen met een wat langere ter mijn voor de uitvoering van het ambitieuze arbeidsvoorwaardenpro- gramma van de vakcentrales. Maar dat zou dan een stap terug beteke nen terwille van de eenheid van de vakbeweging want drs. Ter Heide heeft duidelijk verklaard dat nu de regering-Biesheuvel niet alle eisen van de vakbeweging heeft ingewil ligd het program direct bij een nieuw kabinet op tafel zal worden gelegd. Nieuwe voorzitter Wanneer het op een slepend conflict tussen de Industriebond-NW en de andere vakbonden uitdraait zal het toch al niet eenvoudige probleem om een nieuwe NW-voorzitter te vinden bijna onoplosbaar worden. Mocht de eenheid binnen het NW worden hersteld dan lijkt een voor de hand liggende oplossing een In terim-voorzitterschap van vice- voorzitter A. de Boon, die nog en kele Jaren van zijn pensioen ver wijderd is. Nadien zou dan Wim Kok, die kortgeleden tot tweede vice-voorzitter is benoemd, het NW kunnen gaan leiden. Arie Groenevelt zelf ambieert die baan niet. W. B. BURGERS nhouding toen D riovingsreceptie wachtte. Toen deed zich nog oeüijkheid voor: de ringen biel i slecht te passen, dat ze moes orden doorgezaagd om ze van spectievelijke vingers te krijgen. Comité Open Bejaardenwerk LEIDEN Het Comité Open Be- lardenwerk, dat zich op tal van rreinen actief bezighoudt en nog eeds een dringende behoefte heeft m medewerksters, houdt morgen- vond in één van de zalen van de redeskerk aan de Burggravenlaan en contactbijeenkomst. Er zal deze vond, die om 7.45 uur begint, o.a. en uiteenzetting worden gegeven, ver de koopochtenden voor gehan- icapten en het zo populaire Tafel- |e Dekje van U.V.V. Mevrouw leyer-Bosma zal bovendien vertellen over EE (FRIESLAND) „In het begin werd ik weieens nijdig als ik weerj leugens over Hans en mij had gele zen. Dat vond ik hoogst onplezierig. Later toen ons „geheim" toch een maal bekend was, Is dat anders ge worden. Ik ben nu al wat meer ge wend aan al die publiciteit. Ik blijf er nuchter onder." Jacqueline Frederiks, 18-Jarige Drentse, die enige tijd geleden werd ontdekt als de aanstaande vrouw van de WD-fractieleider Hans Wiegel (31), lacht spontaan. „Datzelfde geldt trouwens ook als ik hoor of zie dat iemand kritiek heeft op Hans. Dat doet me al veel min der dan in het begin, 't Is niet prettig hoor, maar het lijkt me nog erger voor Hans." In de gerestaureerde boerderij in het Friese Ee, die Hans enige jaren geleden heeft gekocht, vertelt Pien van haar ervaringen. Van de veran deringen die zij onlangs heeft on dergaan. Want voor de wereld ver anderde zij plotseling van de ene op de andere dag van Jacqueline Frederiks in „Pien" Wiegel. Pien blijkt duidelijk te moeten wennen aan haar nieuwe status. Begrijpelijk, want terwijl ze enkele maanden geleden nog rustig ano niem dagelijks ln de zaak van haar moeder kon vertoeven, wordt ze nu belaagd. Op straat kijken wild vreemden haar aan; van volslagen onbekenden ontvangt ze brieven. „Hans heeft me wel van tevoren op een hoop dingen voorbereid. Ook over het contact met fotografen en Journalisten. Ik stond zo onver wachts in het centrum van de be langstelling", zegt ze bijna zelfver zekerd. Wat verontwaardigd antwoordt ze even later als we willen weten hoe zij nu over Hans Wiegel denkt, waarvan velen menen dat hij toch wel een beetje arrogant en een eigen wijs type is. „Hij is een geweldig aardig persoon. Hij is rustig en dat ben ik ook. We kunnen het heel goed met elkaar vinden en voor mij is hij niet las tig. Wel wil hij graag altijd gelijk hebben, maar dat is geen probleem Dat wil ik ook", komt er bijna vin nig uit. Pien vindt het wel Jammer dat zij Hans zo weinig ziet. Gelukkig zijn dan de weekeinden in Hoogeveen Ee, maar ook daar wordt hij vaak telefonisch tot zijn politieke plichten geroepen. „Ach, dat is zijn vak. Verder volg ik hem zoveel mogelijk op de tele visie. En als het even kan, ga ik met hem mee als hij ergens moet spreken. We passen er altijd we) mouw aan." En ze vervolgt „Politiek? ik hou er wel van. Dat komt natuurlijk ook omdat mijr moeder er al inzat. Daarnaast bei ik op dit moment secretaresse vat de JOVD-afdeling in Hoogeveen." De rest van de Hans-loze periode komt ze overigens ook wel doo- Naast het volgen van een cursv Frans, doet ze haar best om zo sn mogelijk het Slijtersvakdiploma i behalen. „Dat Is voor de toekomst, als we 1 Amsterdam wonen. Hans heeft da een huls gekocht en beneden ga I een wijn- en kaaswinkeltje begir, nen." Zijn er al trouwplannen? „We ziji van plan volgend Jaar, vermoedelijk in de zomer, te gaan trouwen." "Pien" en Hans in hun boerderijtje in Ee Fries land

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7