Witte Poort geen (wit) konijn voor probleem van Witte Singel-jongeren INGEKOMEN STUK OP ZLIN KOP IN T.FIDSF, RAAD Studentenhulp bij het schoolwerk f/oet SCHOUW VAN WEGEN, LANEN, enz. Uitstel Merenwijk en godsdienstonderwijs WINTERSPORTSHOW "WAT WIL JE NOG MEER?" DINSDAG 31 OKTOBER 1972 LEIDEN Het Leidse college van B. en W. bestaat niet uit pretfiguren. Nooit heb ik enige gelijkenis gezien tussen Door Hans Melkert burgemeester Vis en Wim Kan, wet houder Harmsen en Toon Hermans, wethouder Ham en Wim Sonneveld om de drie groten (van de klein kunst dan) te noemen. Zelfs wet houder Kret heb ik nooit vergele ken met de tv-dominee, d ie het vroeger bant kon maken, te bont volgens de NCRV, die aan deze dagsluiting een eind maakte. Ook ambtenaren staan niet bekend als lolbroeken. De Leidse ambtena ren hebben daar ook geen reden toe want ze worden dag-in-dag-uit ge confronteerd met de Leidse proble matiek en alle "sores" vandien. In al die mopjes over ambtenarenspray, met zweetlucht geloof ik zelfs niet meer sinds ik gisteravond een wet houder hoorde vertellen, dat een ambtenaar moest worden verboden zijn weekeinde aan een bepaalde zaak te besteden. Die hele inleiding heb ik nodig, om een opvallend grapje over te brengen. Het zat in de lijst van in gekomen stukken. Als punt (was dat toeval?) stond een schrijven van het actiecomité "Onderste Boven", met het verzoek deze actie te steu nen (u weet wel, de onderste op de lijst stemmen om de Leidse pro blematiek in de aandacht te bren gen). De raad ging er mee akkoord dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Dit voorstel aan de raad stond ondersteboven op het stencil De Leidse raad stond er niet van op zijn kop, integendeel, reageerde nauwelijks op het ludieke stencil grapje. Wat blijkt? Er zitten ernstige mensen in de raad. Zó ernstig, dat een verjaardag opzij wordt gezet door de raad. Elly mag het, ze ondertekend zelf op deze manier haar officiële stukken den Haan verjaarde, maar ze ontbrak niet. Wat kreeg ze van de raad? E eninter- pellatie van de oppositie. Leuk ca deautje nietwaar? PvdA-fractieleider Van Aken maakte het een beetje goed door aan het eind van de ver gadering namens allen gelukwensen aan te bieden. Gelukwensen ook voor raadslid Wiebenga (WD), die zijn huwe lijksaankondiging had gestuurd. Zo- Iets wordt voor kennisgeving aan genomen. Het is natuurlijk iets an ders als Je de band met een vrouw aankondigt of om een werkster vraagt. Zo'n verzoek wordt in han den van B. en W. gesteld ter afdoe ning. Ik dacht, dat werksters er voor waren de dingen "af te doen". Een man met "schoon" en "be zem" in zijn naam deed het ver zoek. Zonder toelichting denk Je dan: vraag Je een werkster aan B en W.? Ik dacht, dat onze adverten tierubriek "Sleuteltjes" daarvoor Denk nou niet, dat de ingekomen stukken allemaal om te lachen zijn. Ook ernstige zaken komen daarin aan de orde. Zo'n ernstige zaak is naar mijn idee de ontslagaanvraag van twee PAK-leden uit de strate giecommissie. Deze commissie heeft de strategie ten opzichte van "Den Haag" bepaald ten aanzien van de financiële positie. Het bleek, dat een lijmpoging van burgemeester Vis (toch een overeenkomst met Wim "Lijmen Jan" Kan) weinig kans op slagen biedt. De oppositie heeft om voor pers en publiek niet opgehelderde redenen voor de eer bedankt om mede de strategie te bepalen. Die strategie houdt verband met de krappe financiën. Dat brengt me op de gedachte om kosten te be sparen. Raadsleden krijgen presen tiegeld. Als ze bij een stemming psychisch of fysiek afwezig zijn, hebben ze dan recht op presentie geld? Of zijn ze dan ook afwezig? Het verschijnsel van aanwezig maar toch afwezig bij stemming komt vaker voor. Gisteravond was dat duidelijk bij één voorstel met drie stemmingen. Bij de eerste waren al le 37 (van de 39) raadsleden aan wezig om vóór of tegen te stemmen bij de tweede 35 en bij de derde 31. LEIDEN Raad en raadscommissies houden zich al enkele maanden intensief bezig met daklozenopvang zon der totnogtoe tot een resultaat te zijn gekomen. Weliswaar was het slopen van een aantal panden aan de Witte Singel en het verdwijnen van woongelegenheid van een aantal jongeren in deze universiteitshuizen aanleiding voor bur gemeester en wethouders om op tafel te komen met het plan om een daklozencentrum te vestigen in het door de Rotogravure te ontruimen Witte Poortcomplex aan het Noordeinde, maar men moet deze twee elkaar toch raken de zaken wel uit elkaar weten te houden. Een konijn wit of niet uit de hoed van een goochelaar is langzamerhand nodig om de problemen op te lossen, die enerzijds de stichting van een opvangcentrum voor daklozen in de Witte Poortkazerne en anderzijds het oplossen van de problemen van de Witte Singel jongeren betreffen. Het is een ingewikkelde materie en men kan alleen maar hopen, dat de Leidse raad de wijsheid kan opbrengen de zaken, hoe wel ze met elkaar te maken hebben, gescheiden te houden. Het opvangen van de Witte Sin geljongeren is een acute blin dedarmontsteking, waaraan meteen het mes te pas dient te komen. De universiteit veroor zaakt die plotselinge pijn en schijnt het recht aan haar kant te hebben in dit geval. Het maken van een opvangcen trum voor daklozen daarente gen is geen spoedoperatie, maar 'n weloverwogen genezingspro ces van een kwaal, die Leiden kent. Natuurlijk moeten de dok toren tot een manier van gene zen komen voordat de patiënt dood is, want tot nog toe is die alleen maar ingeschreven. Als uw beer put leeg moet LEIDEN Met ingaing van as. woensdag neemt de dienst gemeen tewerken de zorg voor beerputten en riolen over van de reinigings dienst. Het betreft met naime beer putledigingen, rioolonderzoeken en aanverwante zaken. Aanvragen tot uitvoering van deze ^werkzaamheden moeten voortaan worden gericht aan de dienst ge meentewerken, afdeling rioleringen (tel. 45344). Bij voorkeur dient men zich te melden bij de portier van 't gebouw Boommarkt 67, 's mor gens van 10 tot 12 uur en 's mid dags van 14 tot 16 uur. PvdA-er Van Peype noemde het Witte Boortplan in de raadsvergade ring van gisteravond „het (witte) konijn uit de hoed van goochelaar B. en W.". Wethouder Den Haan van CRM ontkende dat, maar het leek er zeker voor buitenstaanders wel op. Toen de problematiek door het slopen voor een aantal z.g. Release-jongeren in de raad ste vig om de hoek kwam kijken, kwa men B. en W. met het Witte Poort plan, waarbij per 1 Januari as. een daklozenopvangcentrum zou worden gevestigd, dat dé Witte SingeHproble- matiek althans gedeeltelijk zou op lossen. Intussen zijn er allerlei ontwikke lingen. Mevr. Den Haan is er niet in geslaagd een particuliere stichting voor de opvang van daklozen van de grond te krijgen en stuurde toen in de richting van het Leger des Heils, dat aanvankelijk was gedacht als één van de participanten in de stichting. De oppositie en met na me Van Peype verzette zich daarte gen in informele en officiële com missievergaderingen, omdat hij dit beleid niet het best acht. Mevr. Den Haan maakt duidelijk haast met op de achtergrond nog steeds de op lossing van een deel van het pro bleem van de Witte Singeljongefen. Van Peype daarentegen is van me ning, dat de Witte Poortoplossing, ze ker onder de hoede van het Leger des Heils, totaal geen oplossing is voor dit incidentele probleem- Team In een gedeeltelijk besloten en ge deeltelijk openbare commissieverga dering is gisteren voor de raadsver gadering de Witte Poortzaak op nieuw besproken. Er is van een aantail Leidenaars de verzekering, dat ze willen proberen de plannen binnen redelijke termijn en na on derzoek uit te werken. Deze groep heeft, zoals zij zelf heeft verklaard, de overtuiging, mede door haar binding met verschillende instanties en organisaties, dat zij een team zal kunnen samenstellen, dat de plan nen verwezenlijkt. De groep telt ver tegenwoordigers van Release, het Kreatief Sentruim, de SOS-diienst, Troef, Man-Vrouw-Maatschappij, 't COC, het Volkshuis en heeft verder een studentenpastor in haar mid den. Drie PAK-raadsleden willen de groep versterken. Met deze groep wordt verder ge praat voordat beslissingen gaan val len. De problematiek van de Witte ADVERTENTIE Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat, overeenkomstig het bepaalde in artikel 17 van de Verordening op wegen, lanen, straten, enz., en wateringen en sloten, te beginnen op 6 november 1972 schouw zal plaatsvinden over: a. alle, bijzonder eigendom zijnde en voor het publiek verkeer openstaande wegen, lanen, paden, straten, kaden, pleinen hofjes, stegen, sloppen of poorten en gangen, alsmede de daarir gelegen of daartoe behorende bruggen en andere kunstwerken b. alle, bijzonder eigendom zijnde, wateringen en sloten en riolen ter vervanging daarvan gemaakt, alsmede de das - behorende sluizen, duikers, buizen, toegangskokers en der^ werken. Leiden, 31 oktober 1972. De universiteit heeft een aantal panden aan de Witte Singel gesloopt en wil daarmee door gaan. Probleem is waar de jongeren moeten blijven, die hier wonen. (Foto Jan Holvast) Singel-Jongeren is inmiddels acuut avond belangrijk onderdeel de raadsvergadering, De universiteit is bezig met het slopen van panden aan de Witte Singel. Ze wil de aannemer het werk geworden door de opstelling universiteit, die verder wil slopen en de datum van leegkoming van de Witte Poort 15 november heeft aangegrepen om de jongeren uit j laten voortzetten, omdat haar panden te zetten. Die medede- derbreking f 15.000 extra zou kosten, ling van de universiteit aan B. en W. welk bedrag de universiteit op de ge- deed het PAK aan de noodrem trek ken via een interpellatie, die gister- KRUISPUNT 2 W EKEN AFGESLOTEN LEIDEN Met ingang van naandag a.s. zal het kruispunt Ho- gewoerd - Watersteeg - St. Joris- l voor alle verkeer worden afge sloten in verband met asfalterings- werkzaamheden. De uitvoering van deze en enkele andere werken zullen tiaar wordt verwacht twee weken in beslag nemen. In verband hiermee zijn een aan tal verkeersmaatregelen genomen. Het verkeer, dat vanuit de Oran jeboomstraat, via het Levendaal de richting Korevaarstraat gaat, zal om de Hooig:»-,ht te bereiken moeten rijden via Korevaarstraat - Gange tje en Nieuwe Rijn. Het verkeer, dat van de Hooi gracht richting Levendaal gaat moet omrijden via de Nieuwe Rijn - Rijn brug - Rijnstraat. Voorts wordt het éénrichtingsver keer in de Rijnstraat tijdens 't werk opgeheven. Aan beide zijden de Rijnstraat zal om opstop pingen te voorkomen een stop- verbod worden ingesteld. Het bedienend verkeer voor het gedeelte van de Hogewoerd tus sen de Kraaierstraat en de Water- steeg zal zoveel mogelijk zijn weg moeten vinden via de Nieuwe Brug steeg en de Koenesteeg. Het overi ge verkeer zal de Hogewoerd ach teruitrijdend moeten verlaten. Het bedienend verkeer, bestemd voor het deel Hogewoerd tussen Watersteeg en Gangetje kan dat deel vanaf de Hogewoerdsbrug be reiken. Het bedienend verkeer, dat de St. Jorissteeg (Zuidzijde) wil berei ken kan dat via de Levendaalzijde. 0 Tevens zal het parkeren op de werkperiode niet via de Ir. Driessen- De bussen gaan gedurende de St. Jorissteeg worden tegengegaan. Hogewoerd (tot Rijnstraat) en de straat en Hooigracht, maar rijden over het Levendaal en de Zijlsingel vice versa. Voor de bussen richting Leiden-Noord is er een halte op het 1 Levendaal nabij de Kraaierstraat. I Voor de lijnen 13 en 15 geldt de halteplaats aan de Korevaarstraat. meente zou willen verhalen. Brutaal Van Peype noemde dé opstelling van de universiteit, die nu is afge stapt van de datum 1 Januari, bru taal en belachelijk. Zijn belangrijk ste vraag: wat kan de gemeente er aan doen? het antwoord: niets. Waal (PvdA) kwam met ideeën om het slopen te vertragen, maar daartegen voerden andere raadsle den bezwaren aan. Het PAK droeg een andere oplos sing aan. De universiteit bezit ook eveneens voor de uitvoering van het Witte Singelplan een aantal pan den aan de Rijn en Schiekade, die aan de woonruimte zijn onttrokken. Kunnen deze panden worden ge bruikt voor opvang van de Witte Singel jonger en? De oppositie deed 'n voorstel met de opdracht aan B. en W. de mogelijkheden na te gaan. Het college nam het voorstel in pre-ad- vies. Dat wil zeggen, dat 't vóór de volgende raadsvergadering va maandag antwoord geeft wat z± met j nieuw tegen het gevaar dit voorstel moet gebeuren. warme water, ontstaan door het i ADVERTENTIE U bóft als u van vis houdt I Schol, schar of tong d la meunière 1 kg vis, zout, 1 ei, 1 lepel melk, bloem, boter of margarine, 2 citroenen, peterselie. De vis met t inwrijven. Door losgeklopt ei met rr~"' vervolgens door bloem wentelen. Bakken in veel gebruinde boter of margarine op niet te fel vuur. /Vfftji Wat citroensap, fijngehakte peterselie en de Seevr?sedbilvnenwb0,er Vis houdt fit LEIDEN De Leidse raad heeft gisteravond wel de kleine agenda afgewerkt, maar toch twee zaken uitgesteld. Volgende week zal de Meren wij kproblematiek wor den besproken aan de hand van een stuk van B en W dat morgen uit gaat. Het college beschouwt een deel van dit stuk en de behande ling daarvan als vertrouwelijk. De oppositie wil dit nader bekijken. Naar een latere datum werd uit gesteld de behandeling van een voor stel van In 't Veld en Van Aken (PvdA) en Taffijn (VVD) subsidie ring van het godsdienstonderwijs bij het openbaar onderwijs met ingang van 1 september a.s. te beëindigen. De raad ging akkoord met een voor stel van de indieners om op ver zoek van de centrale kerkeraad van de herv. gemeente eerst de ver schillende kerkgenootschappen te horen. Dit zal op een zodanig tijd stip gebeuren, dat binnen zes weken kan worden beslist. Overigens deelden B en W mee onbevoegd te zijn erop toe te zien, dat godsdienstonderwijs op de open bare scholen niet in evangelisatie- vorm wordt gegeven. De raad ver bond deze voorwaarde onlangs aan subsidiëring. De raad nam deze me dedeling voor kennisgeving aan. Duiker Kuyper waarschuwde op- ADV ERTENTIE 1 NOVEMBER in de HOLYDAY INN In Leiden, Rijksweg AmsterdamDen Haag. Leuke vrije wintermode voor hier in NEDERLAND, maar ook een bijzonder sterke kollektie wintersportmode op Europees topniveau. Ook de skitechnische artikelen zullen ruime aandacht krijgen. Kaarten kunnen f5,per stuk aan de zaak gereserveerd worden. Kliënten gelieven dit te zien als een persoonlijke uitnodiging. SPORT LEIDEN N.V. ken van een dam in de Mare. HIJ wees op vogel- en vissterfte en op eventuele gevaren voor de mens. Zijn voorstellen om een bredere duiker in de dam te maken en om aan B en W de uitnodiging voor te leggen tus sen Langegracht en Lammermarkt de de bouw van een brug voor te berei den haalden het niet. De raad benoemde tot lid van de verkeerscommissie in de vaca ture Jonker 'PvdA) socialist Waal, die liberaal Wessels met 2015 (en twee blanco) „versloeg". Leiden "Geen geld hoor, alles is óp", zijn de eerste woorden van de 72-Jarige bruid mevrouw Van der Steen-Stol, als ze de deur opent. In de binnenkamer van hun woning in de Sumatrastraat 12 zitten de 75-Ja- rige bruidegom W. v.d. Steen en twee buurvrouwen nog wat na te praten over de gebeurtenissen van de laatste dagen. Het bruidspaar is woensdag vijftig Jaar getrouwd, maar afgelopen zaterdag is het gro te feest al gevierd. De bruidegom heeft vanaf zijn vijftiende tot zijn pensioen in de bouw gezeten en vult zijn dag nu met een wandelingetje, de krant en de kanaries. Vereni gingsmensen zijn ze nooit geweest, alleen af en toe een kaartje leggen in de soos. Het reisje langs de Rijn, een geschenk van de drie kinderen en acht kleinkinderen heeft het bruidspaar ook al achter de rug. "Het was erg mooi", zegt mevrouw v.d. Steen. Ik ben mijn kinderen erg dankbaar. We hebben tot nu toe een mooi leven gehad. Al onze kinderen leven nog, we zijn gezond en staan nog volop in het leven. Wat wil Je nog meer?" HAARLEMMERSTRAAT 182—184 TEL. 01710-24872—41830 Landverkoop in Oeganda Pre sident Idi Amin van Oeganda heeft gisteren bekendgemaakt, dat land bouwbedrijven van blanken in het westen van Oeganda met ihgang van half november door Oekandezen gekocht zullen worden. Het eerst zou den Britse bedrijven aan de beurt zijn. LEIDEN Scholieren uit Leiden- Noord en hun ouders hebben giste ren kennis kunnen maken met de lei ders van de nieuwe huiswerkgroep. Hiervoor was in de H. Hartschool, Lusthoflaan 2, een lokaal ingericht. De groep is opgericht door leden, van de studentenvereniging S.S.R.. het wijkcomité "Plan Noord" en 't bestuur van de H. Hartschool. Het is de bedoeling, dat alle kinderen, die vervolgonderwijs na het basison derwijs volgen, hun huiswerk in eer» rustige sfeer kunnen maken. Met in gang van woensdag zullen iedere werkdag (behalve zaterdag) 's mid dags tussen vier uur en half zes stu denten aanwezig zijn om de scholie ren belangeloos te helpen bij de vak ken waarin ze zich niet safe voelen Voorlopig zal de huiswerkgroep no> gevestigd zijn in de H. Hartschool Het wijkcomité hoopt, dat later een lokaal in het buurtgebouw voor dit doel kan worden ingericht. Om ach' uur hadden zich ongeveer 25 kin deren aangemeld. Het wijkcomité heeft goede hoop dat dit aantal ir de toekomst zal stijgen. (Foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3