Raad Oegstgeest wil beslissing gewest uitstellen tot 1974 ALLEEN PVDA WIL DE 'GOK' WAGEN Commando MEB overgedragen Raad geschrokken van kosten voor zwembad FABRIKANT WEIGERDE BLOEDPROEF OPEN BRIEF AAN HET WESTDUITSE PARLEMENT GROFVUIL DINSDAG 31 OKTOBER 1973 OEGSTGEEST De raad van Oegstgeest wil niet on middellijk nadat de „proeftermijn" van het gewest Leiden (1 augustus 1973) voorbij is, een definitieve beslissing nemen over het gewest. In een motie die gisteravond, tij dens de behandeling van de gewestvorming werd opge steld, zegt de raad de huidige regeling te willen continue ren tot 1 september 1974, om dan een gefundeerde uit spraak te doen. Alleen PvdA-raadslid De Graaf stemde te gen deze motie. De motie zal met 'n begeleidend schrijven aan de gewestraadsleden worden toegezonden. In dit schrijven zal worden benadrukt dat het niet de bedoeling is de vorming van een gewest Leiden op de lange baan te schuiven. Voordat deze motie werd opge steld hadden alle raadsfracties de gelegenheid gekregen hun visie over Dinsdag 2 bijbelvertaling 1522" 8 i Frans Xaver Kroetz. Leiderdorp. Dorpshuis: Trio Louis van Dijk 8.16 uur nam Morsweg 10 Werkgroep structuurplan 8 uur nam., werkgroep verkeer 8 nam. Stadhuisplan Informatiecentrum werkgroep leefbaarheid en stadsver- fraailng 8 uur nam. Museum Natuurlijke Historie Spr. ..Me: denwerk. Film over Noorwegen. 8 Woerd te Valkenburg Breestraat 19 kamerbewoners alleenstaanden) 9- spreekuur sociale Driftstraat raadsvrouwe 10.30- li.30 Rijnsburgerweg 163 Spreekuur Alge meen Bureau voor levens- en gezins vragen, 7.30-8.30 uur nam. Volmolengracht 19 Welfare- wlnke) Rode Kruis 2.30-5.00 uur nam. Hooigracht 38. Spreekuur stichting hulsvesting werkende Jongeren 7.30 8.30 uur nam. Diamantplein 27 Gesprekavond Ba- Woensdag Breestraat 19 Jeugdha/ven jeugd ca fé 7S010.30 uur nam. Oegstgeest Geversatraat 65) So ciëteit voor kamerbewoners en alleen staanden 8 uur nam. Dljkstraat 2a Spreekuur sociale raadsvrouw 1011 uur voorm. Stadshuis Spreekuur sociale raads- matie-avond Baha'l 8 Vredeskerk Comité Open Bejaarden- werk 7.45 uur nam. Stadhuis Openbare vergadering com missie stadsontwikkeling, bespreking plan Herengracht/Zljlstngel 7.80 uui de gewestvorming naar voren te brengen. De WD bracht uitvoerig het standpunt naar voren. Een duidelijk standpunt was het niet, want voor dat een doelmatig beleid kan wor den verwacht, moet aan heel wat voorwaarden worden voldaan. Er zijn nog te veel niet opgeloste proble men. zoals handhaving van de pro vincies, hoe de financiering geregeld moet worden en een herindeling van taken tussen verschillende be stuurslagen. Ook over voldoende waarborgen voor een democratische besluitvorming en controle maakt de WD zich zorgen. Er is naar de mening van die fractie nog onvol doende onderzocht in hoeverre de op lossing van de huidige problematiek gevonden kan worden in een ver sterking van de positie van de pro vincie, mogelijk gepaard gaande met een provinciale herindeling. Hoe moet het toekomstig gewest eruit zien? vroeg de WD zich af. Streeft men naar *n klein, 'n groot, een licht of een zwaar giewest? De WD is van mening dat wat het Leidse gewest betreft de studiefase en ontwerpfase onmogelijk voor 1 aug. '73 voltooid kunnen zijn, daar om is het nodig de huidige voorlo pige regeling te verlengen. Ook de Prot. Chr. fractie was van mening dat er geen voldoende geformuleerde voorstellen zijn en vond de tijd van studie te kort. Het zwaarst tilde D'66-er Olivier aan de problemen. Hij vond 't onbegrijpelijk dat er geen staatscommissie was ingesteld, die de hele problematiek onderzoekt. De nationale overheid laat zijns inziens verstek gaan. Hij bracht in het bij zonder twee mogelijkheden onder de aandacht. a. ontwikkelingsgewest, waarin de gemeente centraal staat; b. verzorgingsgewest, waar het ge west zelf centraal staat. Hij koos voor de eerste vorm. Mevrouw Gouverneur (KVP) vond dat nog geen goed overzicht is gekregen over de financiering en de Juiste functie van 't gewest. Zon- der druk op de gemeenten en zonder overhaasting moet bestudeerd wor den welke taken het gewest toe val- I ien. Wordt het gewest de vierde be- WASSENAAR Al is de trimbaan van het recreatiecentrum Duinrell nog niet officieel in gébruik, gesteld dat gebeurt pas op 4 november wordt het parcours door wat trim- enthousiasten al ingelopen. DEN HAAG/LEIDEN Een 56-Ja- rige Leldse fabrikant weigerde, toen hij bij de Provinciale weg door de politie werd aangehouden, de bloed proef. De politie had een bloedproef nodig gevonden omdat de man wel erg veel ruimte nodig had om naar huis te rijden, hij overschreed zelfs de dubbele witte streep. De Haagse officier van justitie vond deze wei gering een kwalijke zaak. De eis luidde dan ook twee weken gevange nisstraf en een Jaar intrekking van het rijbewijs. De verdediger wees erop, dat ver dachte moeilijk zijn rijbewijs kon missen vanwege het bedrijf. Het is ook nog maar de vraag hoeveel ver dachte over de „drankschreef" is gegaan nu er ook geen bloedproef is genomen, maar het zou slechts in geringe mate zijn geweest meende verdediger. De rechter hield er rekening mee, dat verdachte reeds eerder voor een dergelijk feit is veroordeeld en ver dachte beslist wel een flink eind over de schreef is gegaan. Het vonnis werd drie weken gevan genisstraf waarvan twee weken voorwaardelijk, tien maanden in trekking rijbewijs waarvan vijf maanden voorwaardelijk en aftrek van de vier maanden waarin het rij bewijs is ingenomen, proeftijd 2 Jaar, en een geldboete van 1000. LEIDEN/BONN Een twintig tal vooraanstaande Nederlanders, waaronder de Leidse hoogleraren Rasker en Heering, heeft in een open brief aan de voorzitters van de vier partijen, die in het West- duitse parlement zijn vertegenwoor digd, aangedrongen op voortzetting ook na de Bondsdagverkiezingen 19 november van de ontspan- ningspolitiek tussen Oost en West. Afscheid kolonel Glasar De gaande, kolonel Glaser (links) en de komende, luitenant- kolonel Rijks (rechts) man bij de commando-overdracht. (Foto Jan Holvast) OEGSTGEEST In de feestelijk grote waardering uit versierde kantine van het Marine bekwaamheid de vak- dit Elektronisch Bedrijf de kolonel E. V. Glaser afscheid. Zijn opvolger is de luitenant-kolo nel H. A. Rijks (44). Officieren, onderofficieren en manschappen waren in carrévorm aangetreden voor het ceremonieel deel van het afscheid. De regisseur van het geheel was de Lt. t. z. Thung. Na voorlezing van het K.B. schetste kolonel Glaser de grote betekenis van het M.EJ3. voor de vloot, de marineluchtvaartdienst en de Mariniers. Het MEB is de voortzetting van de 68 Jaar geleden opgerichte Marine - radiodienst. Naast de taak voor deze defensie onderdelen levert het MEB een gro te bijdrage voor de industrie. De scheidende kolonel besloot gisteren zijn eervolle en langdurige loopbaan met het directeurschap van een be drijf dat een zelfstandige eenheid is met een sterkte van ongeveer dui zend' personeelsleden. Hij sprak zijn wees op de grote ontwikkeling techniek in de loop der jaren het aandeel dat Nederland op i ritiem gebied in Europa heeft. Luitenant Kolonel Rijks, he commando overnemend, prees voorgknger die ook aan de perso neelsverhoudingen in het bedrijl veel aandacht had geschonken op het gebied van regelmatig voorlichting. Hij is er zich va wust dat een periode van bezuini ging is aangebroken. Ontslagen zul ien niet nodig zijn, maar wat af Vloeit zal grotendeels niet wordei vervangen. Evenwel de groei elektronica gaat onverminderd voort aldus Rijks en er zal nu in de toe komst meer werk moeten wordei verricht door minder mensen. Na de officiële commandowisse ling waren er negen sprekers di namens de aanwezige delegaties diensthoofden afscheidswoordei OEGSTGEEST Het grof vuil wordt 8 november opgehaald in ged. Rhijngeesterstraat- weg, Dorpsstraat, Zoutkeetlaan, Almondeweg, van Wassenaerlaan, Utenwaerdelaan, van Cuycklaan, Willlhrordlaan, Kamphuizenlaan, Grunerlelaan, ged. Pres. Kennedy- laan, Zonnebloemlaan, Floxlaan, Lathyruslaan, Haarlemmertrekvaart- Kwaaklaan. skl- Holiday Inn Wilms Floet Show '-'jrkLedlng 8 uur nam. DONDERDAG wlnterkledlng 8 DONDE Kreafcief Sentrum stuurslaag? Ook van gewestraadsleden is te weinig bekend. De P.vxlA. vond dat de finan ciële problemen zeker oplosbaar dringen, maar ik vrees dat dit zal uitdraaien op 'de eeuwige student' zei De Graaf. Hij wilde wel een gok wagen. Die gedachtengang kon bij de meer derheid van de raad geen genade vin den. VVD-fractievoorzitter Eleton legde een motie op tafel, die wel wat de inteosie betreft, maar niet wat de redactie aangaat ieders instem ming had. Na sleutelen kwam een motie met bovengenoemde als strek king ter tafel. Aan het begin van de vergadering werd het nieuwe KVP-lid Groenen de verkiezing dijk beëdigd. Deze werd benoemd als de verkeerscommissie lid van de commissie openbare wer ken. Zijn fractiegenote mevr. Gou- werd gekozen In de commis- Vletnom-avond 8 i Breestraat 19 J 12010.30 uur Morsweg 10 Werkgroep monumenten Stadhuis Spreekuur sociale raadsvr. Breeetraat 19 8ocletelt voor gehan dicapten 25 uur nam. Titus Brandsmalaan 76 "De Duik boot" Clubhuiswerk handenarbeid 8 10 uur nam. Leiderdorp (Wilhelminastraat 10) In formatle-avond Baha'i 8 uur nam. De Lakenhal Spr drs. R. R. de Haas "De ontwikkeling - sie intergemeentelijke zaken. Joorschotense bad niet zeker VOORSCHOTEN De bouw vanJoen) en het nadelig jaarlijkse sai- Wethouder Pels (P.v.d.A.) toonde een zwembad in Voorschoten is nu do (f290.000,--). Dit plan is te zich onaangenaam verrast door de minder zeker dan enige weken ge- groots en te duur, aldus de woord- negatieve uitlatingen. Tot de heer leden. De Stichting Recreatiebad voerder van beide fracties en de De Klerk Wolters sprak hij"U Voorschoten heeft samen met een gemeente kan een dergelijk tekort I was toch tïie man, die enige tijd samengestel- nooit opvangen. Bouw in fasering, geleden in de raad uitriep voor de leek die heer De Klerk Wolters mis- j jeugd wel twee ton beschikbaar te schien een mogelijkheid. Mr. Be- willen stellen?" Dr. Pels verzekerde geer (WD) het zich door de voor- de gemeenteraad dat alle commis- gaande spreker vertelden en sprak sies, evenals reeds gebeurd is met namens de V.V.D. ook de grote de commissie voor Maatschappelijk Burgerlijke Stand van Leiden l Woestenburg Oornelis Johs M. Nagtegaal, Raymond Olyerhoek en M. A. greet Rachel dr. v. I. Berkhof, Jeroen en N. M. C. Jagerman, cobus Adrianus 2 en A. M. C. Schaap zn v. J. Egmond, Mai W. Leeuwen en P. J. M. Vei haar. Janna Maria dr. Berg en M. Schlinj Pieter Johannes i W. Dijkhuizen. Edwar door die gemeente de werkgroep een plan overhandigd aan het College van B. en W. Tij dens de raadsvergadering van afge lopen vrijdag stond de overhandi ging van het zwembad als ingeko men stuk op de agenda met het verzoek het zwembad voor beraad in handen te stellen van B. en W. Geheel ongebruikelijk nam de heer De Klerk Wolters (P.C.) namens de P.C. en de K.VP. het woord en stelde dat beide fracties geschrok ken zijn van die prijs (f 5,3 mil- twijfels uit over het realiseren het zwembadplan. Mr. Italianer (P.V;d.A.) wilde zich graag distan- deren van beide sprekers, omdat zij voorbarig waren in hun conclusies. HIJ verzocht om de gebruikelijke weg en te wachten op het advies van B. en W. Een lid van de Stichting Recreatie- bad gaf het volgende commentaar: "Daar werk Je nu belangeloos voor, ze nemen niet eens de moeite om zich te laten voorlichten". Nancy d H- J. M. G. Vrijbrug. C&tharin Hooijman J. C. va J. M. Scheelings, Johanni Anbonlus Cornells z Wassenaar. Campagne nael, M Geenjaar Wesemael, Mach tel Weerelt, T. C. Bakker 62 Jr. Barnhoorn 75 jr. R. Rensen Bargman. F, J. Bekkers, R. Rensen 85 Jr. landschapschilderkunst ln de 17de eeuw" 8 uur nam. Breestraat 19 Sociëteit Twentwel (v. kamerbewoners en alleenstaanden) 9 —12 Rob de NIJs: „Waartoe, waar- Apothekers De avond-, nacht- en zondagsdienst wordt waargenomen door Zuiderapo theek, Lammenschansweg 7. Van Breest Smallenburg, Loevesteln 6 Lel- d-rdorp en apotheek Oegstgeest. Wil helmlnapark 8. SOS-dienst BOS- reiefoniscbe Hulpdienst ni (01710)—26202 Voo» alle die Ui moei lijkheden verk»reD bereikbaar elke werkdus van acht uur n.m tot acht uur ejm doorlopend ln bet weekeinde d wz van vrijdag acht uur n.m tot maandag acht uur vjn. Gezinsverzorging ragen bulp bejaarden leken durig zleki lang- i gezinsverzorging Mors singel 8 tel 24800 9-10 uur voorm Aanvragen voor halve dagen: In terkerkelijke opleidingsschool voor ge zinsverzorging. Rijnsburgerweg 86. tel. 55336 voorm. 9—10 uur. Wetswinkeltje _ïTds Volkshuls Apothekers- dijk 33 Openingstijden: dagelijks var 10 uur voorm tot 1 uur nam (behal ve maandag) en donderdagavond var Met medewerking van Ruud Paauw, Hans Melkert en Jan Holvast. Onder redaktie van RONNY VINK telefoon 25260 Boom De eerste ligt. Droevig hoor, zo'n grote sterke boom op z'n kantje te zien liggen. En ze moeten er alle maal aan. Alle bomen aan het Steenschuur. Ze zijn ziek in hun wortels en niet meer in staat vol doende water op te zuigen. Dat komt door de walmuur, die ette lijke Jaren geleden is gebouwd. Dt plantsoenendienst moet ze nu al lemaal uitgraven. Maar er komen wel nieuwe voor ln de plaats. In de lente. "Het moet er uniform uitzien", sprak een meneer van de plantsoenendienst streng. Maar iedere boom krijgt in de loop der jaren zijn eigen karakter dus ik vrees dat de uniformiteit niet ge heel en ad zal lukken. Belazeren tijen en anderen (ook raadsleden.) overwegen het. Zet het maar vast in de geschiedenisboekjes: 1972: in Leiden begint de pro gressieve victorie SGP II SGP I "Is mevrouw Den Haan nog steeds bereid te verklaren dat ze niet probeert de "heer" Kuyper te belazeren? Intrigerend vraagje van Kuyper zelf, waarvoor B. en W. zich gesteld zien. Het was een vraagje uit zijn overigens weinig interessante betoog over de stads advocaat. Het intrigeert ons. ook al zijn wij "maar het Leidsch Dag blad", zoals Kuyper opmerkte bij zijn verklaring over zijn spinter- nieuwe lidmaatschap van de PvdA. Onze Wouter, we meldden het "boom" over deze gevallen eerder, was boos over de aankon diging van zijn "eten van twee progressieve walletjes" in deze ru briek. Hij zei ook gisteravond tij dens de raad niet waarom, maar constateerde alleen, dat het LD- berlcht beroering had gewekt. Met een, overigens aardige, woordspe ling op een historisch geworden opmerking in deze krant bij de geboorte van Wilhelmina (Het is maar een meisje) zei hij: nu kunt u denken: 't is maar het Leidsch Dagblad. Kuypers grootste vraag: waar- (Foto Jan Holvast) om heeft het LD mij niet om com mentaar gevraagd? Ons antwoord, neem de telefoon op als hij belt. Zijn mededeling dat zijn lid maatschap van de PvdA geen ver andering zal brengen in zijn houding nam niet weg, dat hij vanuit de raad een vraagje kreeg toen hij een voorstel van zijn hand spliitste. Voor de hand liggen de vraag: Is het ene stuk voor D'66 en het andere voor de PvdA? Overigens is Kuypers dubbellid- maatschap niet nieuw. Er zijn meer Leidenaars lid van twee par- Elke keer als de Staatkundig gereformeerden in het nieuws zijn (bij in te enten vee, bij zwemmen of vloeken op zondag) sta ik jui chend aan de kant. Want de argu mentatie die dan Je oorschelp be reikt is zo heerlijk knoestig oud testamentisch. Zaterdag stond in het LD weer zo'n indrukwekkend stuk over ds. Abma, partij- en fractieleider van het SGP. met een stel oer-stokpaarden. Vooral als ln deze club de positie van de vrouw ter sprake komt, vergaat horen en zien Je; tot ons kometn dan geluiden uit de ijstijd, nee, van een geheel andere planeet. De taak van de vrouw is het werpen van Jongen en het schoonhouden van het huis, zegt ds. Abma. En daarmee uit. De vrouw hoort zeker niet te don derjagen in de politiek. Het is ont roerend. Heb Je ooit iemand rech ter op de man af horen beweren: wij zijn van gisteren en dat moet zo blijven? Als het SGP over de vrouw spreekt, komt over mij de stille extase van een kind dat voor het eerst vuurwerk ziet: open mond, glazige ogen, brok ln de keel. verbijstering en verrukking. Het SGP werd opgericht in 1918 door ds. Kersten, een man die de y QnQVOricl klok niet terugdraaide, nee, hij zette dat ding gewoon stil. Hij ont wierp een program dat eenvoudig van eeuwigheid tot amen meekon. Kerstens strijdwijze in de Kamer was beknopt maar kordaat: in al les wat de roomsen beweerden, moest de bijl worden gezet. Zijn grootste glorie beleefde hij in 1925, door listig manoeuvrerend het Ne derlandse gezantschap bij de paus te laten afstemmen. Het kabinet- Colljn donderde er zelfs door in elkaar. Na Kersten kwam ds Zandt wen onwankelbaar in de leer. Hij maakte zich in de Jaren veertig erg boos omdat er een roomse hei lige op onze bankbiljetten 6tond afgebeeld. Te gek natuurlijk. De opvolger van ds. Zandt was ir. Van Dis, die o.a. zo meesle pend te keer kon gaan over ho mofielen ("Zij zullen hun tong kouwen van pijn"). Na Van Dis verscheen Abma. Allemaal statige mannen die nooit lachten, in don kere pakken. Het SGP is een splinter, maar een splinter die nóóit verloren mag gaan. Dat zou toch kunnen geeuren (wait God verhoede) als de steeds luidere roep om een kiesdrempel in de Tweede Kamer gehoor zou vin den. Maar misschien kan het SGP dan de zaak redden door één keer in de vier Jaar de ogen te sluiten politiek forum bij de Leidse stu dentenvereniging SSRL, Hogewoerd 108. Thema: politiek en toekomst visie met verschillende tweede ka merleden. Aardig: de SSRL hoopt met dit soort avonden de ver standhouding tussen de Leidse be volking en de in haar midden wo nende studenten te verbeteren. Ja Leidenaars. zo gaat dat. Politiek verbroedert .ook politiek, maar dan Ameri kaanse, wordt vanavond bedreven in het politieke café van Augustinus, Rapenburg 24. Een forum van po litiek stevig onderlegde begint vanaf 8 uur van alles te tellen over de Amerikaanse presi dentsverkiezingen .Thuiswerk alleen voor mannen, zag ik gisteren op een aanplakbiljet staan en ik dacht nog, wat 'n merk aardige manier van adverteren. Bij nadere beschouwing bleek het gaan om een voorstelling van Amsterdamse toneel, vanavond in het Leids Academisch Kunstcen trum. Begint om kwart over acht. Het zijn twee stukken: thuiswerk, over mensen met grote innerlijke pijn, erg beklemmend enzo. Alleen voor mannen is, volgens de aankon diging, om te lachen. Niet mooi, maar hard, rauw en schokkend.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2