,oon- en aatregel van funest Kabinet: open overleg ambtenarenpensioenen Onderzoek van rijksrecherche naar betoging jonge agenten Spaarloon voor financiering van eigen huis Celstraffen geeist tegen VVDM- leden wegens sit-down-staking erknemers waarschuwen kabinet Muzikale proeftijd bender ;!ekkonen sneed zich ij scheren met mes Tractecr op pannekoeken! Koopmans hoe heet uw baby? ardita ÜDERDAG 26 OKTOBER 1972 BINNENLAND RECHT Werknemersvoorzitter drs. H. ter Heide :ft de regering gewaarschuwd voor het effect van een ntueel ingrijpen in lonen en prijzen. „Dat kan funest voor het sociale klimaat in ons land en op wat lan- e termijn de inflatie aanwakkeren". de regering niet van zins is verlangens van de vakcentrales willigen heeft de vakbeweging rmiddag een eisenpakket op gelegd, dat vrijwel zeker de in- uning van de werkgevers krijgt, overeenkomst op centraal ni- (de vakbeweging wil daarvoor de politiek nogal beladen term aal contract" gebruiken zou het kabinet mogelijk moeten den gemaakt. De regering kan doen door de in grote lijn al geboden concessies "hard" te m. het nieuwe plan gaat de vakbe- Ing ervan uit dat de regering de ïoging van het hoge BTW-tarief tar 16 procent doorzet. Om- het kabinet op dit punt niet wijkt ADVERTENTIE Kinderen willen plotse- i trambestuurder, ver- 41 pleegster of vader worden. Of pianist. Ook dit laatste ver neemt u met enige arg waan, temeer omdat bij de voorbereidingen een piano niet gemist kan worden. Bender- K D-die in zijn ruim 120-jarig be staan wel weet dat niet elk kind een Rubinstein wordt weet hier raad op. U krijgt een piano thuis en de mu- ïikale proeftijd van uw kind begint. Blijft het na enige tijd bij Moeder-d'r-ligt-een-kip- in-'t-water, dan geeft u de liano terug en betaalt u illeen de huurprijs. Zijn de resultaten welluidender, lan betaalt u de koopsom inder aftrek van de reeds letaalde huur. Het is maar ren van die vele adviezen vaarmee we altijd voor u Jaar staan... kettnerSCduwaer deskundig in klank Leiden: Hogewoerd 90 moet de loonstijging in de per 1 Januari te vernieuwen c.a.o.'s niet 3 maar 3,5 procent bedragen. Bij latere compensaties van prijsstij gingen kan dan rekening worden gehouden met een nader te bepalen "drempel". Verder moet in twee jaar tijds de werkweek worden verkort tot veertig uur, de vakantie duur worden verlengd tot twintig da gen en moeten de vakbondsvertegen woordigers binnen de ondernemingen dezelfde beschermine krijgen als on dernemingsraadsleden. De door de vakcentrales verlang de concessies van de regering (voor het overgrote deel al aangeboden), zijn: handhaving van het lage BTW- tarief op 4 procent, het niet uitstel len van de maatregelen voor wer kende Jongeren, kleinere klassen in kleuter- en basisonderwijs, afwij zing van een eigen risico in de zie kenfondsverzekering en van "be vriezing" van de kinderbijslag voor het tweede kind en werkloosheids bestrijding op knelpunten. Verder verlangt de vakbeweging een "eindafrekening" over 1972 in verband met de sterke stijging van de arbeidsproduktiviteit. De werkge vers zullen 0,2 procent meer pre mie moeten betalen voor de kinder bijslagwet loontrekkenden. Deze gelden moeten worden bestemd voor verbetering van de werknemerspen sioenen en kunnen worden gebruikt ter financiering van sociale woning bouw. De werkgevers hebben ver klaard het plan "in ernstige over weging" te zullen nemen. Verantwoord Drs. Ter Heide noemde de eisen van de vakbeweging economisch en sociaal verantwoord. De werkne mers zullen er een half tot een pro cent in reëel inkomen op vooruit gaan. De prijsstijging kooit uit, op circa 5,7 procent. Om te voorkomen dat de regering gaat "millimeteren! willen de vak centrales niet verder onderhandelen over hun "minimumpakket". Wan neer géén centraal akkoord tot stand komt zal er zonder vooraf gaande afspraken in de bedrijfstak ken moeten worden onderhandeld. Het ziet er naar uit dat de vak bonden zullen instemmen met het eisenpakket, al bestaat enige onze kerheid over de houding van Groe- nevelt's Industriebond NVV. Die wil het plan eerst bespreken met de bondsraad (maandag) en met de leden, waardoor pas op 11 novem ber definitief uitsluitsel zou kunnen worden gegeven. Wanneer een of meer bonden zich tegen het plan opstellen, zal er geen overeenkomst worden gesloten, aldus drs. Ter Heide. DEN HAAG Spaarloon kan i de spaarder de vrije keus te geven worden gebruikt ter financiering I met betrekking tot de spaarinstelling eigen huis, doch niet de verdere aflossing van een be staande hypotheek. Deze concessie deden gisteren in de Tweede Kamer minister Boersma (Sociale Zaken) en staatssecretaris Scholten (Financiën) tijdens de be handeling van het wetsontwerp over de instelling van een spaarloon. Vrijwel alle sprekers waren het erover eens dat de bewindslieden te weinig deblokkeringsmogelijkheden hadden overgelaten. Gelukkig was men dat de blokkeringstermijn is ver kort van 10 naar 7 jaar. Van Zeil (KVP) diende zijn later ten dele aanvaarde amendement in, omdat hij van mening is dat het ver werven van een eigen huis een ideaal stuk bezitsvorming is. Een amendement van Nooteboom (D'66) waarin wordt voorgesteld om DEN HAAG (ANP) De Fin president Kekkonen heeft tlch gisteravond voor het diner het Haagse Restaurant „De Vitte Brug" met een scheermes (^esneden. Tijdens het diner 23®$eeft de president met twee vetten moeten proberen de ""■^loeding te stoppen, omdat hij, verminderd stollingsver logen van het bloed lijdt. Na het diner is de Finse pre- ident niet naar de Haag- Schouwburg gegaan, waar hij q voorstelling van het Neder- ands Danstheater zou bijwonen. De Finse president Uhro Kek konen keert morgenochtend per vliegtuig van Ypenburg naar zijn land terug. Vandaag, de derde dag van z(jn staatsie- bezoek is hy onder andere in Lelystad en Dronten geweest. De 72-Jarige Fin mag dan volgens degenen die hem kennen „ijzersterk" zijn, hij zal toch wel blij zijn als hij vanavond zo tegen twaalf uur in zijn bed kan stappen. Het programma dat hij vandaag afwerkt mag aardig overladen worden genoemd. DVERTENTIE Een koud kunstje met 10 seconden beslag. Vlug eierpannekoekmee zijn geld terecht komt, vond echter weinig steun. Het wetsvoorstel over de intrek king van de algemene premiespaar- wet was in de ogen van de fracties van de KVP, AR, CHU en VVD te abrupt. Zij pleitten ervoor om deze premiespaarwet nog twee Jaar te handhaven. De socialist Dolman voelde helemaal niets voor intrek king. Minister Boersma heeft toegezegd de zaak nog eens te zullen overden ken. De stemmingen over beide wets ontwerpen volgen aanstaande dins- DEN HAAG (ANP) De advocaat-fiscaal bij het hoog Militair Gerechtshof heeft gis teren bevestiging geëist van de vonnissen waarbij de krijgsraad in Arnhem tien leden en be stuursleden van de VVDM we gens het houden van een sit- down-staking in de Prinses Mar grietkazerne in Wezep had ver oordeeld tot gevangenisstraffen variërend van twee maanden tot zes weken waarvan twee voorwaardelijk. Zes van hen hadden aan de zitstaking meegedaan. Drie an deren, afdelingsbestuurders van de VVDM, waren al voor de zit staking aangehouden. Een hoofdbestuurslid van de WDM was bij de voorbereiding van de actie aanwezig geweest. Hij was met twee maanden militai re detentie een der zwaarst ge straften. De WDM in Wezep had de zit staking op 14 juni gehouden om haar ongenoegen te uiten over het voorlopig arrest dat aan mede-afdelingsbestuuder Gerrit Siebrand was opgelegd. Sae- brand had tijdens een les over handgranaten geen belangstel ling getoond voor een instruc tieboekje over deze projectielen. Het draaide uit op voorlopig arrest in Nieuwersluis, waarte gen de WDM in Wezep zich verzette. De WDM hield op 13 Juni een soldaten tribunaal over de zaak-Siebrand en besloot daar op 14 Juni een sitdownsta- king te houden op het exerci tieterrein van de legerplaats. Alle tien beklaagden waren bij het tribunaal geweest. Drie afdelingsbestuurders die in pam fletten tot de zitstaking oprie pen werden al vastgehouden, voor de staking begon. Siebrand bleek inmiddels op de ochtend van de 14e juni uit het voorlopig arrest te zijn ont slagen, maar kwam pas later op de dag in Wezep terug. "Als we dat geweten hadden, was de zitstaking niet doorge gaan, verklaarden de bestuur ders. Volgens hen wist de ka zerneleiding ervan dat Siebrand vrij zou komen, maar had de leiding dat bewust verzwegen. en zo de staking in zekere ztn geprovoceerd. President mr. Piekert verweet VVDM-hoofdbestuurder Henk v R.. dat de VVDM over het ge- val-Siebrand geen overleg met het ministerie van Defensie had gevoerd. "Ik heb de indruk dat u als hoofdbestuur hier een zaak in zag om eens lekker op te rellen", en dat terwijl de WDM overal entree heeft, voor overleg", aldus mr. Fic- kert. Hij waarschuwde ook, dat de krijgsraden en *t HMG tot nu toe terughoudend zijn geweest in zaken als deze. "maar als de grondslag van de krijgsmacht, de tucht, op on toelaatbare wijze wordt aange tast, moeten maatregelen wor den genomen", zei hij. De advocaat-fiscaal mr. F. J. G. Baron van Voorst tot Voorst stelde in zijn requisitoir dat de tien zich hebben schuldig ge maakt aan samenspanning tot plichtsverzaking en gezamen lijke ongehoorzaamheid. Hij zei hen vooral te verwijten dat zij met deze actie de orde en rust verstoord hebben waar vol gens hem het overgrote deel van de dienstplichtigen op ia gesteld. De raadsman van tien, mr. K. Langeraar, had de humanis tisch raadsnan bij het leger H Bos als getuige een verklaring laten geven over de spanning die de huidige veranderingen in het leger wekken. "Vele offi cieren twijfelen of het beleid Juist is. Er is een stroming die de vroegere koers wil voortzet ten en de tweede die een aan passing wenst. Dat maakt slachtoffers bij de dienstplichti gen en bij de beroepsmilitairen, van wie sommigen alleen nog maar door het slikken van va lium de moeilijkheden aan kunnen", aldus de heer Bos. Volgens hem escaleren veel za ken als die tegen de WDM-le den doordat de leiding in het leger niet in staat is om af doende te reageren. Daardoor komen veel van deze zaken on nodig bij krijgsraad en HMG, meent de heer Bos. Het HMG zal op 22 november uitspraak doen. De omstreden lading Chileens koper is na vele omzwervingen en juridische verwikkelingen nu toch uit de ruimen van het Duitse vrachtschip Birte Ollendorff gehaald. Dat gebeurde in Le Havre door havenarbeiders die aanvankelijk hadden geweigerd de „besmette lading" te lossen. DEN HAAG De kans dat ambte naren een minder grote eigen bijdra ge voor hun pensioenpremie behoe ven te betalen dan de regering aan vankelijk heeft voorgesteld, is voor- Minister Geertsema van Binnen landse zaken heeft vanmiddag in de Tweede Kamer het uitgangspunt van het kabinet dat de verhoging van de eigen bijdrage in 1973 in totaal 140 miljoen gulden moet opleveren laten vallen. Hij kwam daarmee tegemoet aan een motie van KVP-fractieleider An- aarln om herstel van een Leden mogen beslissen DEN HAAG Het bestuur van de astmakliniek „Eugenia" heeft ge garandeerd dat de kliniek in Davos open mag blijven als de leden dat willen. Dit is 't resultaat van bespre kingen tussen een groep verontrus te leden en het bestuur. De buitengewone ledenvergadering die omstreeks deze tijd zou worden géhouden is uitgesteld tot begin de cember. Dan is ook het resultaat be kend* van de werkzaamheden van de commissie die de sluitingsplannen onderzoekt. De ledenvergadering kan aan de hand van het advies van deze commissie beslissen. "open overleg" tussen de minister en de ambtenarenbonden over deze zaak werd gevraagd. De bonden hadden dit overleg ge weigerd, omdat naar hun mening de opbrengst bij voorbaat vaststond. Zij hadden dit afgeleid uit de miljoenen nota. Het regeringsvoorstel was om de eigen bijdrage te verhogen van tien procent van de loonsom tot 13,25 procent Na de toezegging van de minister trok de KVP de motie in. Omstreeks twee uur vannacht dien de de PvdA-er C. Laban evenwel een soortgelijke motie in. Hij verklaar de onvoldoende vertrouwen te heb ben in de tegemoetkomendheid van ■de regering, met name omdat de mi nister vasthield aan de "budgettaire aspecten" van het regeringsvoorue- Ook wai weigering bij het c hem en (ARP) te hield in ei Laban verbolgen over de /an minister Geertsema erleg een suggestie van kamerlid Rooi vink betrekken. De suggestie korting op de pensioen- het premie die de overheid aan het Al gemeen Burgerlijk Pensioenfonds betaalt: 23 in plaats van 24 procent van de loonsom. Geertsema ontkende niet, dat manoeuvre voor de rijksbegroting eenzelfde effect zou hebben Maar hij had er bezwaar tegen, dat dan niet een matiging tot stand men. En die vond hij noodzakelijk OKTOBERMAAND WIJNMAAND Rosé de Provence V.D.Q.S. per fles f 4,95 Grand Vin National rouge, literfles f 2,95 Grand Vin National blanc, literfles f 2,95 Cötes du Ventoux V.D.Q.S., per fles f 4,25 Al deze wijnen zijn in Frank rijk gebotteld. U krijgt onvoor waardelijke kwaliteitsgarantie. STEENSTR 8 TEL 21361 HERENSTR 6 TEL 30069 HAARLSTR 204 TEL 21611 DEN HAAG De rijksrecherche stelt in samenwerking met de Haag- politie een onderzoek in naar de ongeregeldheden die deze week zijn voorgevallen tijdens de politie- demonstratie. Minister mr. W. J. Geertsema (Binnenlandse Zaken) heeft dit gis teren meegedeeld in de Tweede Ka- Zijn partijgenoot G. v. Aarden- ne (WD) had om een dergelijk on derzoek gevraagd naar aanleiding van krantenberichten over de molestatie in een taxi-chauffeur. PvdA-afgevaardigde C. Laban ver dedigde de „emotionele" uitbarstin- van de kant van de politie-men- sen. „Het zijn gelukkig geen robot ten", zei hij. „Van Aardenne: Een gezagsapparaat dat aan emoties ge- ADVERTENTIE Tijdelijk twee grappige stickers van Loeki als Sportheld in elk pak Bambix. De hele serie be staat uit twaalf vrolijke afbeel dingen. Het sparen gaat sneller dan u denkt. Daarom is het nu extra fijn om uw kinderen Bambix te geven. Bambix - beter voor uw kind. volg geeft, brengt de rechtstaat ln gevaar". Minister Geertsema zwichtte voor aandrang uit de Tweede Kamer als nog een poging te wagen in goed overleg met de politie-bonden tot betere salariëring te komen van vooral de Jonge agenten en hen die deel uitmaken van mobiele eenheden. Hij wilde echter niet ingaan op een suggestie van Laban om voor dit doel zeven tot tien miljoen gulden extra beschikbaar te stellen. De KVP-er Bremen steunde de minister "Het overleg moet open blijven Wij moeten hier geen grenzen trekken". Een motie van de „progressieve drie" PvdA, D'66 en PPR waarin wordt geconstateerd dat er geen reë le basis is voor een wezenlijk en open overleg kreeg niet de instelling van een Kamermeerderheid. In een tweede motie vroeg de fractie van DS '70 aan de regering om nader te bekijken of er geen sa larisverhoging inzit voor Jonge achi-meesters en agenten. Deze motie had de sympathie van een ruime meerderheid in de Kamer. Minister Geertsema vond de motie overbodig, omdat hij zich hiertoe ad bereid heeft verklaard. BOVAG en RAI waarschuwen parlement DEN HAAG (ANP) De Bovag en de Rai hebben het parlement er op gewezen dat het een belangrijke bevoegdheid uit handen geeft als het wetsontwerp tot goedkeuring van de Benelux-overeenkomst voor de ge lijktrekking van accijnzen door de Tweede Kamer wordt aanvaard. De regering zal dan de accijns op benzi ne of andere motorbrandstoffen zonder voorafgaande goedkeuring van het parlement van de ene op de andere dag aanzienlijk verhogen, al dus de Bovag en de Rai. In een brief aan de Tweede Ka mer hebben de organisaties hier be zwaar tegen aangetekend. In dezelfde brief wordt erop ge wezen dat de regering voor diesel personenauto's straks een veel hoge re dieselolieaccijns wil laten betalen, maar tegelijk de zgn. dieseltoeslag op de motorrijtuigenbelasting wil handhaven. BAARN (ANP) Twee Jongens van 13 en 14 Jaar uit Baarn hebben bekend, in de nacht van maandag op dinsdag de nep-bom te hebben geplaatst bij de Ruyter's muisjesfa- briek in Baarn waardoor dit bedrijf en een drukkerij in de omgeving een halve dag kwamen stil te liggen en een aantal omwonenden voor meer dan zes uur hun woningen hebben moeten verlaten. Bij de demontage van de boni vond men onder meer een girokaartje, dat bleek toe te behoren aan de ouders van een van de Jongens. Zij ver klaarden. door de recente reeks bom- plaatsingen aangespoord te zijn om ook zoiets te gaan doen. Tegen het tweetal is proces ver baal opgemaakt. ADVERTENTIE Spaar met Ardita voor baddoeken met ingeweven de naam van uw baby (broertje of zusje mag ook). Let op het pak met de kuikentjes. Ardita- kuikenzacht. Ardita Extra - nóg zachter. Dc betere luier bij uw kruidenier. r, amsterdam postbus 1384

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7