Valkenburg in mei fraai gezondheidscentrum rijk Israël boos op Nederlandse politie Afblijven van bollenstreek Bollenkwekers kijken met zorg naar overkant van Noordzee Ook negen woningen voor bejaarden WENEN NEEMT 1200 AZIATEN IN SANTIAGO LAND- EN TUINBOUWSCHOOL: PAGINA 4 DONDERDAG 26 OKTOBER 1972 VALKENBURG Burgemeester N. van *t Wout is erg blij dat Valkenburg zo rond mei 1973 aan de Broekweg kan beschikken over een eigen modern gezondheidscen trum met daarboven drie dienstwoningen. Zeker niet min der dankbaar is hij, dat er bij dit complex ook negen be jaardenwoningen zullen verrijzen. ,,Wat die bejaarden be treft", zegt hij, hadden we echt wel wat meer gewild, na melijk een dienstencentrum. Dat was echter financieel niet haalbaar. Om voor subsidiëring van zo'n centrum in aan merking te komen moet je als gemeente ongeveer 600 be jaarden hebben. In Valkenburg komen we niet verder dan 200". ..a. Door Cees Combee Foto Jan Holvast Als we de burgemeesterskamer in het Valkenburgse gemeentehuis bin nenstappen liggen op het bureau enige mappen vol met papier. Zij blijken de verzameling paperassen te bevatten over het gezondheids centrum. Er is al heel wat water door de Oude Rijn naar zee gevloeid voor met de realisering van de plan nen kon worden begonnen. En er is ook heel wat gewijzigd. Dat was nodig om het gezondheidscentrum "er door" te krijgen. De aanvanke lijk opzet was immers een gezond heids- en dienstencentrum met be jaardenwoningen" Reeds in 1967 Directeur gemeentewerken R. Strikwerda. die ook bij het gesprek aanwezig is en die de zaak van het begin af aan heeft meegemaakt, weet te vertellen, dat de noodzaak van een gezondheids- en diensten centrum met woningen voor de bejaarden reeds in 1967 werd on derkend. Op het. gebied van de gezondheidszorg bezat Valkenburg weinig. Zeker geen gebouw van waaruit alle activiteiten gestal te zouden kunnen krijgen. Ook was het gemeentebestuur er toen al van overtuigd, dat er iets moest worden gedaan voor de oudere Valkenbur gers. Strikwerda nadrukkelijk: "Zo'n gezondheidscentrum met daarbij een dienstencentrum voor dienst verlening aan bejaarden en wonin gen voor de 65-plussers bleek voor de gemeente een niet haalbare zaak. Voor dat dienstencentrum kregen we geen subsidie. Daarom hebben we het laten vallen en het gehou den op een gezondheidscentrum met negen bejaardenwoningen, welke in de woningwetsector gebouwd zou den worden. De Baarnse architect A A. Bos maakte een plan, dat uiteindelijk werd geaccepteerd en Mareis Bouwbedrijf N.V., dat ook het uitbreidingsplan ,,'t Joght" heeft volgebouwd, is na de bouwvakva kantie met de bouw begonnen. De kosten van het centrum komen op ongeveer f 700.000.- en de negen be jaardenwoningen op f 347.000,-, alle kosten inbegrepen". Jammer Burgemeester Van *t Wout be aamt wat Strikwerda zegt. Hij voegt er aan toe: „Het is jammer, dat we dat dienstencentrum moesten laten vallen. Zo'n gebouw zou schitterend geweest zijn om onze bejaarden in de gelegenheid te stellen him vrije tijd zinvol te vullen met allerlei ac tiviteiten. Het is namelijk zo uiterst belangrijk, dat de bejaarden niet op hun stoel blijven zitten, maar door lopend in beweging zijn. Misschien, dat we straks daarvoor de verga derkamer of de wachthal van het ge zondheidscentrum kunnen gebrui ken. Die zijn toch niet dagelijks in- gebruik. Ik denk aan het houden van een sociëteit, bejaardengymnas- tiek en wat al niet meer. De tijd zal het leren. Het zijn zo maar en kele losse gedachten". Valkenburgs eerste burger: „De drie kruisverenigingen in Katwijk het Groene Kruis, het Wit-Gele Kruis en het Oranje Groene Kruis hadden de hoofden al bij elkaar gestoken en de Stichting Gezond heidscentrum in het leven geroepen. Tot het werkgebied van deze stich ting behoren Katwijk en Valkenburg en de Valkenburger C. Houwaard is de actieve voorzitter van deze stich ting. Tot gTote vreugde van ons ge meentebestuur bleek men bereid het plan in zijn geheel over te ne men. Het Valkenburgse centrum wordt nu gebouwd door de stichting met garantie van de gemeente, die borg staat voor geldleningen tot een bedrag van f 700.000,-. De ne gen bejaardenwoningen worden voor rekening van de gemeente ge bouwd". Het nu in aanbouw zijnde gezond heidscentrum aan de Broekweg krijgt twee bouwlagen: beneden de praktijkkamers voor dokter en tand arts, een boxenruimte, een ruime wacht- en kinderwagenhal, ma gazijn ruimten, een vergaderkamer van 5% x5Mt meter en een keu ken en boven de woning voor de concierge bestaande uit woonkamer en drie slaapkamers en twee wonin gen voor het verplegend personeel, bevattende een woon- en slaap kamer met de mogelijkheid op de zolder nog een slaapkamer te creë- rem. Deze woningen zijn van bui ten via een trap te bereiken, die uitkomt op een galerij. De bejaardenwoningen, die naast het gezondheidscentrum worden ge bouwd, hebben dezelfde indeling als de huizen voor de zusters. Ze bie den straks een fraai uitzicht op de nieuw aan te leggen provinciale weg van Katwijk naar Leiden. Het tota le complex is 4340 vierkante meter groot. Wanneer het weer meewerkt is het niet uitgesloten, dat de eerste woningen voor de 65-plussers rond maart gereed komen. S^pifv Marel's Bouwbedrijf N.V. uit Katwijk is aan de Broekweg in Valkenburg druk bezig met de bouw van een gezondheidscentrum en negen bejaardenwoningen, waarvan er al zes onder de kap zijn. Schadevergoeding West-Duits- land zou de moeder van de 35-jari- ge Schot Iain Macleod een schade vergoeding hebben aangeboden van 100.000 mark. Macleoa was de man die op 25 juni te Stuttgart werd dood geschoten toen de politie, bij het najagen van de Baader-Meinhofben de, een overval deed op een apar- tement. Burgerlijke Stand Frederike M. d. v. G. J. Keljser K. M. Gaymans, Willem-Peter z.v. W. Hagendtjk en J. Louwen, Bianca Sandra M. d. v. G. Blöte J. Nuijts 30 Jr. e. v. P. Kampers, J M. Bantjes 66 Jr. man, G. A. Valkerlng 57 Jr. e.v. C. A. Zwanenburg, H. Phi- llppo 80 jr. e. v. J. Visser. Dublin en Amerika De Ierse mi nister van Justieie O'Malley heeft in New York de beschuldiging geuit dat met geld uit de VS een campag ne van geweldpleging in Noord-Ier- land wordt gefinancierd. Hij waar schuwde de Amerikanen zich niet te laten verleiden geld te schenken dat uiteindelijk in handen van het Ier se Republikeinse leger (IRA) te recht komt. Wanneer men wil bij dragen tot lening van de nood in Ul ster kan dat via het Rode Kruis of de kerken. N. Zcxnnenberg en A. Versluis, Sonja M. d. v. J. de Wit en E. H. Ver- McGoverns kansen Uit een derzoek van 't Gallup-opiniepeilings- instituut is gisteren gebleken, dat de Democratische presidentskandidaat George McGovern stemmen wint, maar nog steeds ver achterligt bij zijn tegenstander, de huidige presi dent Richard Nixon. De grootste winst boekt McGovern volgens Gallup der de arbeiders, waar Nixon door 49 procent en McGovern door 44 pro cent van de ondervraagden werd gesteund. Chinezen hebben WEER ONRUST schuilkelders tegen kernbommen PEKING (Reuter) De Chinezen zijn vrijwel klaar gekomen met de bouw van een wijdvertakt net, van ondergrondse schuilkelders in Peking en andere grote steden dat bescherming biedt aan de hele be volking van deze steden alleen Peking heeft al 4 miljoen inwoners in geval van een onverwachte aan val met kernwapens of conventione le strijdmiddelen. Elke school, fabriek en bioscoop, en elk restaurant, theater, overheids gebouw en blok woningen heeft een eigen toegang tot de schuilkelder en speciaal opgeleid personeel dat in geval van nood instructies zal ge ven. Via deze toegangen komt men in goedverlichte tunnels en kelders met een uitstekende ventilatie die acht meter onder de straten van Peking en andere steden liggen. Aan de bouw in de kelders van de ziekenhuizen, slaapzalen en winkels wordt gewerkt. In Peking zijn al een telefoon- en radiozendsysteem en een waterleiding in gebruik. De schuilkelders geven een grote mate van bescherming tegen kern- aanvallen. Geen afdoende bescher ming bieden echter die delen die bij een kernaanval vlak onder de plaats liggen waar een bom tot ont ploffing komt. Chinese ambtenaren hebben mee gedeeld dat de Chinese bevolking in haar vrije tijd dag en nacht hard werkt aan de bouw van de schuil kelders. De ambtenaren noemde de Sowj et-Unie niet met name als eventuele vijand, maar spraken wel over "de miljoen soldaten die aan onze grenzen liggen". OP WENEN (AFP) De Oosten rijkse regering heeft zich op ver zoek van het Hoge Commissariaat van de Verenigde Naties voor de vluchtelingen bereid verklaard om voorlopig 1200 Aziaten uit Oeganda op te nemen. Dit is officieel in We nen bekendgemaakt. De Aziaten, blijven in Oostenrijk tot ze weten naar welk ander land ze definitief kunnen vertrèkken. SANTIAGO (Reuter) Chileense politie en militairen hebben gisteren met traangas en een waterkanon groepen rechtse demonstranten in Santiago uiteengejaagd. Het was in de Chileeense hoofdstad vijf dagen rustig geweest. Groepen Jongeren tartten de poli tie, blijkbaar om nieuwe onlusten uit te lokken. Gehelmde politie mannen met automatische wapens sprongen uit hun auto's om hen achterna te zitten. De militaire politie gebruikte zowel braakgas als traangas. In een gebouw van vier vendiepin gen, waar rechtse betogers leuzen tegen de regering riepen, werd een gasgranaat geschoten. Verscheidene demonstranten worden door de poli tie weggesleept. Intussen vergaderde de Federatie van vrachtvervoerders, die op 11 ok tober het vervoer staakten, in het geheim over die vraag of deze sta king moet worden voortgezet. Sprinkhanenplaag dreigt weer in Afrika en Midden-Oosten ROME De woestfjn-sprinkhaan een van de oudste vijanden van de mens, bedreigt opnieuw het Midden- Oosten en Afrika. Dit is gisteren meegedeeld op een vergadering van de Fao, de Voedsel- en Landbouwor ganisatie van de Verenigde naties in Rome. Volgens deskundigen lijkt de situatie "verontrustend veel" op die van 1967, de laatste keer,dat het Midden-Oosten op grote schaal door een sprinkhanen-plaag werd geteis terd. Door de zware regenval in de gewoonlijk erg droge zuidelijke en oostelijke hoek van het Arabische schiereiland zijn gunstige voorwaar den ontstaan 'door de voortplanting van sprinkhanen. Maar de deskundigen verwachten dat de situatie, die enkele jaren ge leden nog een ernstige bedreiging voor de betrokken gebieden had kun nen zijn, 4n de hand kan worden ge houden door verbeterde internatio nale samenwerking bij het rappor teren en de controle. Een zevenjarige Leidse Jongen werd gisteravond op de Zweiland- laan gegrepen door een auto, toen hij tussen twee geparkeerde auto's door plotseling de rijbaan opliep. Hij kreeg een hersenschudding en moest door de EHD naar het ziekenhuis worden overgebracht. Eelco z. v. A. K. Verschelling en S. J. Teeuw, Perry z. v. J. Paus en A. H, de Jong. Thomas M z. v. C. P. A. Jan- J. A. C. Hermans Haastert. Petrus SASSENHEIM Tijdens de in 't „Bruine Paard" te Sassenheim ge- houden vergadering van het bestuur j van de kring Duinstreek van L.G.B. en K.V.O.B., heeft dit bestuur een I verdergaand verlies aan cultuurgron- den ten behoeve van woningbouw we genaanleg, enz. ontoelaatbaar ge acht. Het areaal bollenland in de Bol- Heemskerk. Johannes N._ z. v. J. A. C. j lenstreek bedraagt nog circa 3000 ha en dient in die omvang gehandhaafd te blijven, wil dit gebied zijn belang rijke centrumfunctie voor de bloem bollenteelt en handel blijven vervul len. Naar raming zijn er in dit ge bied circa 10.000 gezinnen direct af hankelijk van het bloembollenvak, terwijl er nog zo'n 10.000 gezinnen afhankelijk zijn van toeleveringsbe drijven, die aan de bollenteelt en -handel hun bestaan ontlenen. Hermans en A. M. Heemskerk. Overleden: C. J. Laban 79 Jr. geh. M. Schoorl, R. Ni J holt en C. d. Mey, J. J. Bleeker en M. H. C. Op langere termijn gezien biedt het bloembollenvak als bestaansbron voor vele gezinnen van ondernemers en werknemers een goede toekomst. De thans heersende depressie be hoeft geen enkele reden te zijn om aan de goede toekomst te twijfelen. Integendeel, het geloof in eigen toe komst geeft tevens de kracht om zich te verzetten tegen de aantas ting van de centrumfunctie van dit gebied en dus tegen een geheel afglij den van deze bedrijfstak. Daarvoor is het ook nodig maatregelen te tref fen ter verbetering van de structuur van dit gebied en ter bevordering van de modernisering der bedrijven. De bloembollenteelt heeft van ouds her de karakteristiek van het land schap bepaald en kan dat ook in de toekomst blijven doen en daarmee en passant een recreatieve functie - vervullen. De te verwachten geringe groei van de kassenbouw behoeft deze neven-functie geenszins aan te tas ten. Het is derhalve geboden om de verdere verstedelijking van dit ge bied te voorkomen. Dit gevaar van verstedelijking is accuut aanwezig wanneer het bollengebied wordft op gedeeld en toegevoegd aan naburige stedelijke agglomeraties. Het bollengebied vormt landschap pelijk, agrarisch en economisch een eenheid, welke eenheid gestalte dient te krijgen in de vorming van één gewest, voor de hele Bollenstreek. Het bestuur is voornemens om in samen werking met andere, gelijkgezinde or ganisaties en groeperingen acties te gaan voeren en voor dit streven be langstelling te wekken ln de politieke organisaties. Teneinde de doelstellingen te kunnen volvoeren, zullen meer kwe kers en handelaren de gelederen van de L.T.B. en K.V.O.B. moeten ver sterken. In november zal daarom wor den gestart met een grote ledenwerf actie. De voor het lidmaatschap in aanmerking komende ondernemers, zullen verschillende malen schrifte lijk worden benaderd en ook vier weken 't bondsblad van de L.T.B. ter kennisname toegestuurd krijgen. Een eerste voorlichtingsavond voor de niet leden in het kustgebied is gepland op 24 november in Café van de Geest in Noordwijkerhout. Een tweede voorlichtingsbijeenkomst zal voor het oostelijk gebied in januari worden gehouden. JERUZALEM DEN HAAG Als naam van de Algerijnse di plomaat aie met wapens in zijn koffer op Schiphol werd aangehou den, wordt genoemd Jamil el Kha- tib. De familie El Khatib behoori tot een van de voornaamste Ara bische families in Jeruzalem. In Israëlische veiligheidskringen ge looft men dat er een luchtje zit aan de zaak met de Algerijnse di plomaat. Dat de koffer van een diplomaat wordt geopend'is zeer ongewoon en nog verbazingwekkender vindt men dat hij onmiddellijk is vrijgelaten terwijl zijn diplomatieke onschend baarheid alleen geldt voor het land waar hij geaccrediteerd is. Men vermoedt daarom, dat e- een tipgever is geweest, die als voorwaarde heeft gesteld, dat de man zelf ongemoeid zou worden ge laten. De Israëliërs zijn van me ning dat als de Nederlandse auto riteiten de diplomaat dan niet aan andere veiligheidsdiensten wil uit leveren, zij hem op zijn minst zelf uitgebreid hadden kunnen onder vragen, te meer daar deze zaak een tastbaar bewijs is dat de Ara bische landen actief bij de Pales tijnse terreur betrokken zijn. De Israëlische ambassadeur in Den Haag, Hanan Bar On, heeft daarom instucties gekregen om op heldering te vragen bij de Neder landse autoriteiten. Men heeft in Israël dan ook weinig lovende woorden voor de Nederlandse poli tie in het algemeen en de behan deling van deae zaak ln het bij zonder. Volgens veiligheidsautoriteitcn bevestigt deze zaak eerdere berich ten van de Israëlische veiligheids dienst afkomstig, dat voor aansla gen door Palestijnen Arabische am bassades worden gebruikt voor het leveren van wapens en andere diensten. Het ongemoeid laten vertrekken vanaf Schiphol van een Jordaanse diplomaat maakt "een vreemde in druk tegenover het verlangen om metterdaad paal en perk te stellen aan het terrorisme en de luchtpi- raterlj". Dit vinden de WD-ka merleden Berkhouwer en Geurtsen. Zij hebben minister Van Agt (Jus titie) gevraagd naar de reden waarom de man niet is gearres teerd en vrvolgd. Zij noemen ae gang van zaken te meer bevreem dend, nu hier een kans bestond om oip het spoor te komen van de mysterieuze herkomst van bom brieven. Ook de PvdA-kamerleden mevr. Haas-Berger en Dankert hebben over dit incident vragen LisseWe lazen eens in een bloembollenvakblad dat wij Ne derlanders heel knus pietepeuterig denken, omdat we zo'n pietepeu terig landje zijn. Het was er een Door André Geljon bloembollenvakblad voor, want de bloembollenteelt was. wordt overi gens steeds minder, een zaak voor mensen met kleine stukjes land, denkend in kleine maatjes, zoals Rijnlandse Roeden, waarvan er ze ven in een are gaan. In dit eens volkomen gereguleerde bedrijfs- takje kijkt men met zorg naar de grote buurman aan de overzijde van de Noordzee. De grote vraag is, hoe men zijn surplusfondsje kan redden, zijn stelsel van mini- mummaten in de EEG. Nederland se doordrijverij mag men wel zeg gen, kortom, er wordt diep gedacht, omdat Nederland niet meer de eni ge producent is. De heer C. O. N. de Vroomen van het Landbouw Economisch Instituut heeft een rapport gepubliceerd over een reis naar Engeland, waar hij met Drs, A. F. G. Slootweg, Rijkstuinbouw- consulent in Algemene Dienst voor de Bloembollen en de heer A. v.d. Zwet Bedrijfsvoorlichter consu lentschap Hoorn naar de teelt van bloembollen heeft gekeken. Daar denkt men in acres of wel 0.41 ha, waarvan men er vele heeft, die met heel grote machines worden bewerkt. Het is een overpeinzing, gegroeid bij het lezen van het rapport, ver schenen bij het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek, waar de heer de Vroomen door het Lei is gedetacheerd. We hadden nog een discussie in de orer over het vast stellen van minim ummaten voor bloembollen. Uit het voorzichtige rapport van de in de bloembollen opgegroeide de Vroomen zou men kunnen lezen, dat de Engelse kwe kers maar zo'n-eindje-an-rotzooien. Dat kunnen ze ook wel, want ze hebben de ruimte. In geheel Groot Brittannie staan ongeveer 6000 ha. Wij kunnen het per m2 in de statis tiek brengen! Daarvan staat 75 aan de Oostkust, Lincolnshire, Hol landdistrict. Daarvan zijn dan weer 4000 ha besteed aan narcis sen. Nederland beteelt ongeveer 1000 ha hiermee. De Engelsen rooien elk Jaar de helft, omdat zij een tweejarige teelt aangenamer of voordeliger vinden. Ze planten de helft minder bollen op 'n hecta re dan wij en dat maakt het reken sommetje gemakkelijk. Er komen per jaar net zoveel Engelse nar cissen uit de grond als Neder landse. Ziek Jaren lang hadden ze geen bes te naam, want ze waren ziek. Wij zandhazen in de Bollenstreek met een echte Professor als opperste ziektenbestrijdingsbaaa halen elk ziek plantje van het veld. Engelse narcissenkwekrs zien dat niet zo. Ziekzoeken doen ze niet. Als een partij te ziek wordt dan broeien ze hem af. Ze trekken er in de kas sen nog een keer bloemen uit, ver kopen die en gooien de partij weg. Nederland levert wel weer gezonde bollen. Het kan niet zoveel anders, want meer en meer gaat de bloem bollenteelt daar naar akkerbouw bedrijven, die tussen de 40 en 200 ha groot zijn. Harde bollen Er wordt in dat rapport zelfs melding gemaakt van boeren, die enkele bedrijven bezitten en meer dan 1000 ha besturen 1 Tien procent daarvan kan met bloembollen worden beteeld, zodat men eens ln de tien Jaar op hetzelfde stuk te rugkomt. Bij zulk groot werk pas sen alleen maar machines, die er overal voor geschikt te maken zijn. Niet benauwde bloembollen- machientjes, maar grote landbouw machines die enigszins worden omgebouwd. "Het lijkt er op dat de Engelse narcissebollen de be handelingen beter kunnen door staan. alsof ze harder zijn", aldus het rapport. Bloemenkoppen doet men niet. Er is geen tijd voor, noch zijn er arbeidskrachten. Het maakt zoveel niet uit op de groei en bloemen koppen is verschrikkelijk duur werk. Bij ons mag er geen blaad je op de grond vallen. Hoewel er moet worden gezegd, dat ook de Nederlandse bloembollenkwekers, anders gaan denken, wat minder benauwd voor een deuk in een bol. In Schotland bij Perth doen ze het anders. Daar zijn telers van pootaardappelen wat ln de ver drukking geraakt en deze hebben nu de bloembollen aangepakt, zo als zij hun virusvrije aardappel teelt deden. Zij proberen partijen te krijgen, die vrij van ziekten zijn. Zij doen wel aan ziekzoeken en treffende maatregelen, die de partijen in goede conditie houden. Ze verkopen plantgoed aan hun collega's over de grens. Ze zijn zo gezien concurrenten van de Neder landers. Goedkoop Als men een beetje netjes teelt in Engeland en van te voren mee deelt, dat men wil exporteren dan kan dat. Redelijk gezonde par tijen probeert men in West-Duits- land en Scandinavië kwijt te ra ken, aldus meent de heer de Vroo men. Nederland importeert ook nogal narcissen, want ze zijn veel goedkoper en geven meer bloemen. En dat Is voor een bloemenkwe- ker zeer belangrijk. De bloemen zijn wat kleiner, maar brengen niet zoveel minder geld op als de gro te Nederlandse broeders. Een moeilijke concurrent dus en zeker als de narcissentelers meer bollen per ha. gaan planten, wat blij kens een onderzoek daar mogelijk is. Nederland zal er dus wel wat tegenover moeten zetten om op de narcissenmarkt te blijven. Voorlo pig een prijsdaling van zo'n 25— 30% en een stijging van de bloem- produktle per bol van eenzelfde percentage! Voor de tulpen en an dere bolsoorten behoeft men nog niet zo bang te zijn. De Neder landse kwaliteit Is beter, volgens de heer de Vroomen en de prijzen wegen daar tegen op. In het rapport is ook te lezen, dat een gedeelte van de afzet van narcissebollen in Engeland en op het continent in handen Is van Nederlandse of door Nederlan ders gestichte bedrijven. Eén Ja nuari 1973 kunnen zij langzamer hand hun activiteiten uitbreiden. Het lijkt, naar wij hebben verno men, moeilijk voor Nederland om alles te blijven regelen. Men wil vrijer ademhalen, zoals de Engel sen. En wie niet meekomt valt af.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4