Brazilië (loet alles om zijn Lezers schrijven grote problemen op te lossen Kaalslag en doorbraak in binnenstad Geen eigen risico voor verzeker BALLY ||1 RELEASE (3) GODSDIENSTONDERWIJS EN DUIKER „Geluids hinder LEIDEN LEIDEN Het gaat niet iedereen naar de zin, maar er wordt hard gewerkt op verschillende fronten in de Leidse binnenstad. Fotograaf Jan Holvast laat dat duidelijk zien op foto's van twee activiteiten. Genadeloze kaalslag treft men aan op de hoek van Hooigracht en Oude Rijn, waar oude bebouwing het veld ruimt voor auto's. Op de auto's ma lijkt de bovenste foto een beeld te geven van de Rotterdamse bin nenstad na het bombardement. De foto laat op de achtergrond een stukje zien van de noord-zuid route, waaraan op dit punt in de Pelikaanstraat ook wordt gewerkt. Erlangs, waar de kraan staat, ver rijst de nieuwbouw van Studenten huisvesting op de hoek van Oude Vest en Pelikaan „bouelevard". Een laatste schakel in de op de noord-zuid-route aansluitende oost- westverbinding laat de onderste foto zien. De Lammermarkt wordt ge reconstrueerd om een voor doorgaand verkeer bruikbare route te worden. Een schakel tussen de dam in de Mare, waardoor de aansluiting op de Langegracht wordt verwezenlijkt, en de Valkbrug, die een pendant moet krijgen, maar voorlopig nog in haar eentje het verkeer moet verwerken. Dat blijft uiteraard voorlopig in één richting rijden. Schoenen W h&t kenmerk, n*n. ku/a-Citeit yanDalen PonkerstcRg 2.1 LeicLe.n, Ruim 25 Jaar geleden ben ik geëmigreerd naar Brazilië, bijna 20 jaar heb ik door dit land gereisd en gewerkt als montageleider. Mijn opdrachten voerden mij door ge heel Brazilië, van de Amazones tot Rio Grand do Sul. Ik voerde steeds mijn opdrachten uit met ter plaatse aangekomen werkkrach ten, zodat ik kan zeggen dat ik tot de zeer kleine groep Nederlanders behoor, die dit grote en fasci nerende land kent, voorzover dat voor een West-Europeaan mogelijk is. Bij mijn terugkomst in Neder land nu ontdekte ik dat hier door pers en radio een eenzijdige en vaak bewust misleidende voorlich ting gegeven wordt over de huidi ge situatie in Brazilië. Doordat na de Tweede Wereldoorlog de rijke landen zich snel ontwikkelden, kwamen ook de minder ontwikkel de landen zoals Brazilië in hun be langensfeer als leverancier van grondstoffen. Wereldmaatschap- CASSETTES Uw Juwelier en Gero-dealer v. d. Water Haarlemmerstraat 181, Leiden pijen interesseren zich voor inves teringen in Brazilië, met het ge volg dat zich grote economische veranderingen in dit land voltrok ken. Deze snelle economische verande ringen brachten onvermijdelijke spanningen met zich mee en stel den de Braziliaanse regering voor enorme problemen, problemen zo groot, dat men er zich hier in Ne derland geen voorstelling van kan maken. In 1964 was een hoogst precaire situatie ontstaan. De toenmalige president Joao Goulart, wettig maar onverwacht aan het bewind gekomen door het vroeg tijdig aftreden van Janio Quadros, was waarschijnlijk tegen zijn wil compleet in de macht gekomen van. extreem-linkse krachten zodat hét land in een onvoorstelbaar chao tische toestand geraakte. Met het voorbeeld van Cuba vers in geheugen was een reactie van het leger onvermijdelijk gewor den. Deze revolutie vond plaats op 1 april 1964 en duurde één dag. Er viel één dode hetgeen nog op een vergissing berustte. Door de ze revolutie kwam de weg vrij, voor een normale en natuurlijke ontwikkeling zoals we die nu mee maken. De buitenwereld spreekt van een tweede wonder. De huidige presi dent Medici, de derde president na de revolutie, beweert dat er in Brazilië absoluut geen wonder ge beurt, "wij werken alleen maar", zegt hij. De huidige toestand in Brazilië kenmerkt zich door zeer sterke economische groei en ar- beidsrust. Om deze lijn van op bouw te bestendigen is de rege ring gedwongen steeds waakzaam te blijven voor van buitenaf infil trerende krachten en dat is in zo'n enorm land geen eenvoudige taak. Dat het soms voorkomt dat er rake klappen nodig zijn, zal ieder begrijpen die enigszins internatio naal georiënteerd is en begrijpt, wat met "infiltratie" bedoeld wordt met in het buitenland opgeleide krachten. t Op 7 september vierde Brazilië zijn onafhankelijkheidsdag. Bij de ze gelegenheid werden hier in Ne derland en ook in Leiden bijeen komsten gehouden bedoeld als protest tegen wantoestanden in Brazilië. Door een zogenaamde Brazilië-kenner werden allerlei za ken verteld die kant nog wal raak ten en alleen bedoeld waren als af braak, waarbij een film vertoond werd die niet eens in Brazilië was opgenomen. In zijn ijver kwam deze man soms tot de belachelijk ste conclusies. Over de radio hoorde ik iemand over Brazilië vertellen hoe men daar de Indianen zou uitroeien met vergiftige bonbons. Die man ken ik persoonlijk zeer goed en hij weet ook zeer goed dat de Brazi liaanse regering een dienst heeft, ter bescherming van Indianen en al het mogelijke doet deze i in leven te houden en als het kan te civiliseren. De Braziliaanse re gering stelt een ieder strafbaar die misbruik maakt van de kwetsbare situatie van de Indianen. Het is een bewezen feit dat de huidige re gering alles doet om de haast on menselijk grote problemen op te lossen en niet aarzelt om voor lichting te vragen bij de knapste koppen ter wereld. Met dit schrijven hoop ik te be reiken dat wij hier in Nederland ons realiseren dat Zuid-Amerika. en binnen Zuid-Amerika vooral Brazilië een enorme omvang heeft en dat het tot de steeds kleiner wordende vrije wereld be hoort en dat het zich onweer- het ontwikkelen is. Brazilië is een land dat zeker recht heeft op objectieve beoorde ling en medewerking en wij mo gen ons dan ook zeker niet lenen voor vermelde negatieve propagan da, dit mede ter bescherming van onze eigen vrije levenssfeer. A. VAN DE POL, Melchior Treublaan 41, Leiden. Op mijn beurt zou ik graag één en ander willen toevoegen aan de in gezonden stukken van mevr. Zeg veld en de heer Gijsman over Re- Nog lang niet genoeg weten wie en wat Release is en doet. Dat maakt het makkelijk om niet te controleren onwaarheden over haar te schrijven.Bovendien zegt het iets over het helpen zèlt, wanneer Je schrijft dat een hulp- Voorstellen aan raad LEIDEN Aan de agenda van de raad van a.s. maandag zijn twee voorstellen toegevoegd, die uit de raad zelf komen. In de eerste plaats is er het ver volg op de discussie over gods dienstonderwijs op de openbare scholen in de vorm van een voorstel van In 't Veld, Van Aken (beiden PvdA) en Taffijn (VVD). Zij vra gen de subsidiëring onderwijs m.i.v. 1 september a.s. te beëindigen. Zij zeggen, dat: de financiële situatie van Leiden scherpe prioriteitenstellingen vergt; de sterke stijging van het onder- wijstekort nog steeds buiten be schouwing wordt gelaten bij de be paling van aanvullende uitkering; de L.O wet 1920 het onmogelijk maakt om naast godsdienstonder wijs andere vormen van sociaal-cul turele ontplooiing op het openbaar lager onderwijs van gemeentewege te subsidiëren; Het godsdienstonderwijs dient voort te bestaan op basis van par ticuliere bijdragen op de openbare lagere school. Van Kuyper (D 66) ligt er het voorstel om wegens de ernstige mi lieuverontreiniging die een nauwe re duiker in de dam Mare zou ver oorzaken de duiker in de dam twee meter hoog en zes meter breed te maken, waarbij in de plaats van één vrij profiel van 6 m breedte ge noegen kan worden genomen met twee of drie openingen met een to tale breedte van op zijn minst 7 m De voorsteller nodigt het college van B. en W. uit de bouw van een brug ter plaatse voor te bereiden. verlener zelf barst van de -proble men? Zou hij of zij dan niet in staat zijn een ander mens in moei lijkheden te helpen? Voor veel ouders is de absolute rechtvaardigheid van het ordelijk gezag een vanzelfsprekendheid. Als ouder denk Je vaak dat dit gezag een wrikbaar „natuurlijk" gege ven is. Wanneer Je kind of een instantie daar anders over blijkt te denken, kim Je ontzettend kwaad worden, maar je zou Je ook kunnen afvragen of die uitzonder lijke macht die Je als ouder hebt, wel helemaal terecht is. Je kunt die macht immers nauwelijks fout loos uitoefenen. Toch wordt je door niets of niemand gecontroleerd. En heeft dit niet vaak tot gevolg, dat onze kinderen overgeleverd zijn, zonder dat zij een mogelijk heid van beroep bij een of andere instantie hebben, aan de willekeur, buien, ijdelheid, onkunde, opvoe ding-in-'t-wilde-weg van de ouders? Is het dan een wonder, dat een kind naar Relèase gaat als het thuis moeilijk gaat, wie daar dan ook de schuld van is? Tot wie kan een kind zich anders richten? De politie? Aan wiens kant staat de politie doorgaans en vanzelfspre kend wettelijk vastgelegd. Men begint eindelijk Inzicht te krijgen in de weerloosheid van kin deren t.o.v. hun ouders. Eigenlijk zou Je als ouder daar blij over moeten zijn en zou Je met groepen als Release moeten meedenken over wat we zouden kunnen doen om de positie van onze kinderen te verbeteren. Een ouder Is ook maar een mens, en onze fouten laten bij onze kinderen diepe sporen na. MEVR. KLEIJNENBERG, Ridderspoorlaan 77. Oegstgeest. LEIDEN Over het onderwerp „Eigen risico in de ziekenfondsver zekering?" hield de heer J. de Vries, algemeen secretaris van de Ned. Unie van Ziekenfondsen, een lezing op de filmvoorllohtingsavond van het „Leids Onderling Ziekenfonds". De laatste tijd is er veel sprake over de plannen van de regering om op de valreep nog een zeer ingrij pende verandering in het zie kenfondswezen aan te brengen en wel per 1 Januari 1973. Drie colle ges hebben de regering over deze ma terie advies gegeven t.w. de S.E.R., in verband met de loonpolitiek, de ziekenfondsraad, of deze maatregel per 1 januari a.s. technisch uitvoer baar zou zijn en de Centrale Raad voor de Volksgezondheid of dit con sequenties heeft voor de gezond heidszorg. Bij de invoering van een eigen risico voor geneeskundige hulp, waarop pen ziekenfondsverzekerde recht heeft, zijn drie partijen be trokken, ten eerste de verzekerden (patiënten), ten tweede de huisart sen, apothekers en ziekenhuizen en tenslotte de ziekenfondsadministra tie. De bijbetaling betreft, om maar enkele voorbeelden te noemen huls- artsenhulp f. 3.75 per kwartaal, voor de verwijskaart naar de specialist 40 pet. van diens netto honorarium, apotheker, aan wie voor elk genees middel f2,- moet worden betaald en voor ziefkenhuisverpleging f. 2,50 per dag. Deze bezuiniging zou resulteren ln een opbrengst van ruim 200 miljoen gulden. Gezien de totale uitgaven voor ziekenfonds en Alg. Wet Bijz. Ziektekosten (AWBZ) voor 1973, ge raamd op 6700 miljoen gulden is dit maar een fractie. Er moet ergens een rem komen, want 2/3 van het inkomen gaat weg ahn de gezondheidszorg. Moet men de patiënt afremmen om hulp te vragen? vroeg spreker. Er is maar één moment, dat pa tiënt zelf maatregelen neemt, dat is de stap naar de huisdokter. Daarna wordt de patiënt voorgeschreven wat er verder met hem gebeuren gaat. Hulp beperken bij de patiënt wijst hij ook af. Z.i. moet er een rem komen op het ongebreideld bouwen van ziekenhuizen met alles wat daar mee verbajnd houdt en derhalve van grote invloed is op de verpleeg- prljzen. Dit zou tot aanzienlijk be sparingen kunnen leiden. Er zijn uitzonderingen voor chro nisch zieken en voor de lage inko mensgroepen. Voor de ziekenfondsen is het ondoenlijk om b.v. voor laatst genoemde groep het inkomen te be palen. De fondsen zouden toch al een massale administratie toegescho ven krijgen als dit eigen risico wordt ingevoerd, hetgeen betekent het aan trekken van meer arbeidskrachten. Het eigen risico voor de verzekerden imoet categorisch worden afgewe zen, luidde de conclusie. qjuio lüdln. (lluuüccluv Ol rJc, io OuxhsrruxhjïcJL koop «tl qcl^. VAN ULDEN Auto's b.v. i.o. Verdamstraat 6, Leiden. Telefoon: 23041 of 50330 LEIDEN Aan het college van B en W hebben de raadsleden Amnt- meyer (PSP) en Jonker (PvdA) vragen gesteld. Zij herinneren er aan, dat de raad zich akkoord heeft verklaard met de bouw van 161 wo ningen aan de Plesmanlaan, terwijl ook de definitieve vormgeving en aanleg van de Plesmanlaan zelf aan de orde is geweest. Bij goedkeuring van het krediet voor de aanleg van de Plesmanlaan is een amendement van Jonker over wegfbeplanting door het college in préadvies genomen. Nu zowel de Plesmanlaan als de 161 woningen hun voltooiing naderen blijkt pas goed hoe ernstig de geluidshindersi- tuatie straks kan worden. Volgens een rapport van de Nationale Ge zondheidsraad dienen woningen min stens 200 meter van een drukke ver keersweg te staan. In het onderha vige geval zal deze afstand plm. 25 meter zijn, zonder dat er garanties zijn voor afdoende compenserende maatregelen. De raadsleden vragen: Waar blijft het préadvies over de wegbeplanting langs de Ples manlaan? 9 Welke extra maatregelen denkt het college te bevorderen om de te verwachten geluidsoverlast te doen verminderen en draaglijk te maken, o.a. door mogelijkheden te onderzoeken de bouwvoorschrif ten te verscherpen (voorbeeld: dub bele ramen, geen slaapkamers aan de wegkant) Is het college voornemens in de toekomst rekening te houden met de aanbevelingen van de Gezond heidsraad? DONDERDAG 26 OKTOBER 1972

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3