'WARBAK' TER ZIELE auesaar Leiderdorp 20 minuten buslijn naar Den Haag Zonder steun van gemeente gaat 't niet DUINRELL KRIJGT TRIMBAAN Interpellatieverzoek PvdA-ers Angst voor ontijdige beslissingen rond 't Witte Poortplan PAGINA 2 DONDERDAG 26 OKTOBER 1972 LEIDEN „De War bak" stopt ermee. De enige jeugdsoos, die Zoeterwoude-Rijndijk tot nu toe rijk was, is ter ziele. De 150 soos- leden en de 60 kinderen van de vier hobbyclubs die dank zij de opbrengst van de soos en 't en thousiasme van een aantal soos- leden konden draaien, staan op straat. Het bestuur van „De War- bak" ziet zich geplaatst voor Iruisvestingsmoeilijkheden die zonder steun van het gemeente bestuur onoverkomen 1 ijk zijn. „Ondoorgrondelijk zijn hun we gen". Bestuurslid Henk Eisma spreekt bitter over de ervaringen met B. en W. van Zoeterwoude. .Binds het ontstaan van de Jeugdsoos", zegt hij. „heeft men ons nog nooit echt ge steund. Zoveel als er in Zoeter- woude-Dorp kan, zo weinig laat men zich gelegen liggen aan Zoeterwou de-Rijndijk. Door Bert van Dommelen Foto Holvast Mede-bestuurslid Joa Valk valt hem bij: „We eisen echt niet het onmogelijke. Wij hoeven geen ge bouw van een ton. Maar als men wel 30.000 gulden schijnt te hebben voor een carillon ln het stadhuisto rentje een voorstel van B. en W. dat de raad een tijdje geleden af wees waarom kunnen wij dan niet twee oude directieketen krijgen. Die dingen kosten 6000 tot 8000 gul den per stuk, en we zouden ze nog samen met de kindercrèche kunnen fn dit gebouw kon de jeugd v soos ,fle Warbakzal echter gebruiken. Verder hoeft de gemeen te niets voor ons te doen. Onze ex ploitatie is meer dan gezond, on danks het feit dat de gemeente Lei derdorp, geen subsidie meer geeft, en we de f 500 die Zoeterwoude ons zou geven nog altijd niet binnen hebben". cm Zoeterwoude-Rijndijk tot nu toe terecht. De goed draaiende moeten verdwijnen. En behoorlijke vervangende ruimte is er niet. "f*1 VOORSCHOTEN Nadat Loek Helder en Carla Uitendaal el kaar in het Voorschotense raadhuis het ja-woord hadden ge geven, wachtte hun een hulde van de SJZ-jeugd, die hun lei der en speler van het eerste elftal met erébogen een hulde brachten. (Foto Jan Holvast) De Jeugdsoos is ontstaan ln 1969. Men kreeg toen subsidie van Lei derdorp en van Zoeterwoude. „Het geld van Zoeterwoude droegen wij toen af aan Leiderdorp, omdat die gemeente het leeuwendeel van de kos ten op zich nam", zegt Jos Valk. Men zat toen in „Het vierde eend een aftands gebouwtje, waar vrijwel elke nacht wordt gestolen. de toiletten in de winter on bruikbaar zijn, een gebouw dat volgens Jos Valk „nog net niet in stort". Op initiatief van een toenmalig bestuurslid werd verleden jaar het huidige gebouw gehuurd. Het huur contract liep echter maar tot okto- van dit jaar, maar eventueel men tot 1 december kunnen blij ven. Daarna moet het gebouw wor den verkocht. De bedoeling van de gemeente is dat „De Warbak", nu gevestigd in het gebouw naast de katholieke kerk de Hoge Rijndijk boven de kleu terschool „De blokhut" weer naar „het vierde eendje zal uitwijken". Men kreeg een startsubsidie van f 1000 van het college. „Er zat ech ter wel een adder onder het gras", merkt Jos Valk op. „Wij zouden on der leiding van de gemeente een paar speelwerktuigen voor een speel tuin moeten maken. De gemeente zou wel waarschuwen als men ons nodig had. Wat gebeurt er echter een tijdje terug? De gemeente stuurt een boze brief waarom we nog niet begonnen zijn. Men wilde ons kennelijk helemaal zonder hulp een stel ingewikkelde dingen laten maken. We hadden dat best gekund, maar dan wel onder leiding van iemand die ons kon vertellen hoe het moest". Trammelant De geringe medewerking vhn het gemeentebestuur is des te onbegrij pelijker voor de soosleden, omdat men altijd voortrekkelijk heeft ge draaid. Eisma: „Wij zijn naar ons idee heel behoorlijk geslaagd in on ze opzet: de jeugd andere mogelijk heden bieden dan de straat opgaan en trammelant schoppen. Een te kenend voorbeeld daarvan heeft de oudejaarsnacht (71/72 tc zien ge geven. Oudejaarsnacht draaide op de Rijndijk traditioneel uit op massale vechtpartijen. Dit keer echter is er niets gebeurd, maar wij zijn dan ook de hele nacht opengebleven. De soos had daarnaast het voordeel, dat zij de tekorten die de geldverslin dende hobbyclubs voor kinderen van 6 tot 15 Jaar opleverden, ruim schoots dekte. De werkende jon geren bleken best bereid om een wat hogere prijs voor de consumpties te betalen terwille van de hobbyclubs. Maar ondanks al dit soort positieve dingen laat de gemeente ons maar modderen. In Zoeterwoude- Dorp krijgt de soos „Babel" wel een sub sidie van f 5000, en die wordt dan nog echt uitbetaald ook. In Zoeter- woude-Dorty komt wel 'n mooi zwem bad, een tennisbaan, wordt wel grond gekocht voor een paardenclub. Maar Rijndijk hangt er als een soort ap pendix bij. Laten ze ons dan onder Leiderdorp onderbrengen. De ge meente Leiderdorp heeft tot nu toe wel trouw subsidie gegeven. Doordat de regering heeft bepaald dat men alleen de CRM-zaken in de eigen gemeente mag steunen is daar een eind aan gekomen". De grootse plannen diem en had, een fotoclub oprichten, een judoclub, evenementen die allemaal betaald zouden kunnen worden, en de ande re clubs, waarvoor soosleden zelfs cursussen bij K en O gingen vol gen om de kinderen goed te kun nen helpen, verdwijnen. Jos Valk: „Ik begrijp niet dat er hier nog geen buurtcomité is. Het enige wat wij hier krijgen is één keer per week een kassier". WASSENAAR Tot de attracties van het recreatiecentrum Duinrell za na 4 november ook een trambaan behoren, 's Middags om kwart voor drie zal voorzitter van de Wassenaar- se Sportcontacrt raad C. L. Kerdel de ze baan officieel openen. Na de ope ning zal dr. W. van Zijll, algemeen secretaris van de Nederlandse Sport federatie in de Schaapskooi een le zing houden over trimmen. De ope ning van de trimbaan wordt vooraf gegaan door een demonstratie op de kunstski-baan van de Stichting tot bevordering van de skisport. LEIDEN De PvdA-gemeenteraadsleden Van Peype en Waal hebben B. en W. van Leiden verzocht mondelinge vra gen te mogen stellen over de kwestie „Witte Poort". In een toelichting bij dit verzoek stellen zij dat de raad nog geen voorstellen van het college heeft gezien tot uit werking van het plan voor een kostendekkend opvangcen trum. „Bovendien", zeggen zij, „weten we niet wanneer het universiteitsbestuur van plan is haar panden aan de Witte Singel te gaan slopen". B. en W. waren door de raad verzocht het universiteitsbe stuur te vragen met de sloop van deze huizen te wachten in verband met de plannen voor het opvangcentrum. De PvdA-raadsleden zijn, doordat zij deze dingen niet weten bang, dat er ontijdige beslissingen zullen worden genomen waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. Daarom stellen zij de volgende vragen: Welke kontakten hebben plaatsgevonden tussen het col lege van B. en W. ener-, de Rijksuniversiteit te Leiden anderzijds over de kwestie „Witte Poort?" Is het College bereid de raad inzicht te geven in de be treffende correspondentie? Welke ideeën bestaan er in de kring van de universiteit ten aanzien van de met de sloop en de ontruiming van de panden aan de Witte Singel samenhangende proble matiek? Is het mogelijk dat tijdens of door de kontakten met de universiteit door het college de indruk is gewekt, dat het Witte Poort-komplex eerder ter beschikking zou komen dan de aanvankelijk genoemde datum van 1 januari 1973? Is het college voorts van oordeel dat 'n mogelijk bestaan de indruk moet worden weggenomen dat alle bewoners van de betreffende Witte Singelpanden zonder meer voor opneming in een opvangcentrum, dus het Witte Poort- komplex in aanmerking komen? Ten aanzien van welke panden, en wanneer, is door de universiteit een kennisgeving van voorgenomen sloping gedaan? Welke voorwaarden zijn daarbij door het college gesteld bij het bericht van ontvangst? Wanneer onverhoopt mocht blijken dat door de universi teit ontijdig d.w.z. vóór 1 januari 1973 tot verdere sloop van de panden wordt overgegaan, wat is het college van plan in dat geval te doen in het belang van de thans nog in deze panden woonachtigen? Donderdag Breestraat 19 Jeugdhaven Jeugdcafé 7.3010.30 uur nam. Morsweg 10 Werkgroep wonen 7.30 Titus Brandsmalaan 76 „De Dulk- oot" clubhuiswerk handenarbeid 8— 0 uur nam. Leiderdorp. Wilhelminastraat 10 In- ormatie-avond Baha'i Stadhuis (kamer 263) Openbare i gaderlng Commissie CRM 8 uur nam. 't Praethuys (Vrouwenkerkkoor straat 9) Spr. dr. H. J. Franken c „De Palestijnen verschoppelingen het Midden-Oosten" 8 uur nam. Vrijdag Kreatief Sentrum (Breestraat 66), 19 Jeugdhaven Sociëteit Mirakel 8—11 Nieuwe Oogst 7- Bevrijdingskerk (Montgomereystr) Sociëteit Twentwel Ruilbeurs 710 i kamerbewoni Oegstgeest (Geversstraat 65) Socle- Leiderdorp (Fred. Hendrikplantsoen 25) Gespreksavond Baha'i 8.15 Oegstgeest (Lijtweg 7; Spreeku, bejaarden Soc. Med. Adviesbureau Rijnlandflat Leidse Smalfilmli ga Frits Huljse vertoont familie- en vakantiefilms 8 Steenschuur Apothekers Kok, Rapenburg 9, apotheek Voorscho ten, Leidseweg 66 en Van Breest Smallenburg, Loevesteln 6 Leiderdorp. Aanvragen hulp bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging Mors singel 8 tel. 24800 910 uur voorn SOS-dienst maandag acht i Plan voor 1975 LEIDERDORP Ook de gemeen ten rondom Leiden zullen volgens 't verkeers- en vervoersplan voor de Leidse agglomeratie „Het openbaar, vervoer op korte termijn" buslijnen hebben met een tien minuten fre quentie. Leiderdorp heeft een mazennet van twee bustracé's die liefst ongeveer in de oost-westelijke richting moeten lo pen. Het zoeken naar het bijbehoren de gestrekte tracé, centraal gelegen, tegenover de bebouwing, heeft de volgende uitkomst: Tracé-zuid; Mauritssingel Acacialaan, v .d. Valk Bouwmanweg, Laan van Ouderzorg, van der Marckstraat, Steenbakkers laan (Lage Rijndijk). Tracé-noord St. Elisabeth-ziekenhuis, Heinsius- laan en verlengde, Engelendaal (Wil lem de Zwijgerlaan). Bij het zuidelijk tracé kan de hal te, net als nu op de Hoofdstraat liggen. De route spreekt overigens voor zich zelf en hier kan worden opgemerkt dat de van der Marck straat conitructief nog onvoldoende is voor het dragen van zware verkeers lasten, zodat de bus voorlopig over de Splinteriaan moet blijven rijden, maar dat een reconstructie van deze straat spoedig is te verwachten. De noordelijke route is een nog grotendeels te ontwerpen weg. Met de eisen die het openbaar vervoer hier stelt, kan dan ook rekening ge houden worden. Ook de kortsluiting van de Heinsiuslaan via het Voorhof naar het terrein van het St. Elisa- beth-ziekenhuis, zal aan de eisen die fhet openbaar vervoer stelt tege moet moeten komen. Een halte in het Voorhof moet zo centraal moge lijk in de bebouwing te liggen. Bij de kruising met de Persant-Snoepweg zal verkeerslichtenregeling moeten komen. Voorlopig zullen de bussen Heinsiuslaan - Vronkenlaan - Enge lendaal rijden. Bij een verdere uit bouw van de Hoven (na 1975) zal de buslijn doorgetrokken worden over de verlengde Heinsiuslaan en pas bij de Rietschans het Engelendaal opko- Leiderdorp ziet in het plan de interlokale lijn 2 vanuit Lelmuiden vanaf de provinciale weg doorgetrok ken worden naar de Willem de Zwij gerlaan en behoudt daarmee maar één binnenkomende interlokale lijn, nl. lijn 1. Deze lijn, een uurdienst, wordt in het Leiderdorpse busnet alleen als een ondersteuning gezien. De lijn gaat vanaf de Persant-Snoep weg naar Engelendaal, Vronkenlaan, Met medewerking van Hans Melkert, Bert van Dommelen en Paul Delfgaauw Onder redaktie van RONNY VINK telefoon 2526G Arbeid adelt aanvankelijk zeer verbaasd over t besluit van Kuyper hij wist nog van niets maar hij tekende aan. dat het wel vaker voorkomt dat mensen lid zijn van beide partij en, PvdA én D'66. De zin van een dergelijk dubbel lidmaatschap ln plaats van het zich uitspreken voor één partij? „Dat zou ik zo gauw ook niet weten". Kuyper heeft nog niet aangekondigd dat hij z'n D'66- raadszetel beschikbaar zal stellen. Misschien wil Kuyper D'66 alleen „adelen" door Arbeid. gracht in. Daar is tenminste nog enige orde en onder de waterlijn geef je ook weinig aanleiding tot toeloop van publiek. Jawel agent. Goed agent. Slaapkamer Feestie Mag niet II „De partijgenoot" het vakblad voor de PvdA-er, meldt onder het kopje nieuwe leden droogjes de komst van Wouter Kuyper, tot nu toe gemeenteraadslid voor D'66. Kuyper was vanmorgen niet thuis, zodat „Allegaar" zijn diepere be weegredenen niet kan mededelen. Kuypers fractiegenoot Bert Ooster man was er wel. Hij toonde zich Uit het ontwerp voor de algeme ne politieverordening van Leiden: Ieder, die op de weg aanwezig is bij enig voorval, waardoor de open bare orde wordt of dreigt te wor den verstoord, of bij een tot toe loop van publiek aanleiding geven de gebeurtenis, dan wel zich be vindt in of aanwezig ls bij menscholing (pffffff, even pauze) is verplicht op een daartoe strek kend individueel of algemeen bevel van een ambtenaar van politie zijn weg te vervolgen of zich in een aangewezen richting te verwijde Hee daar, doorlopen jü. Nee, nie daarheen, daar is een andere orde verstoring. Daarheen, Ja Juist, die We horen het weer lekker vroeg, dan kunnerf we ons er lang op ver heugen: de Hogewoerd zal met sin terklaas en kerstmis twinkelen. „Duizenden lichtjes schijnen, de sneeuw valt zachtjes neer". Het verzacht de bedragen, die we straks weer in grote hoeveelheden gaan uitgeven om onze geliefden en bekenden te verblijden. Een ander lokkertje: tussen 27 november en 30 december is bij bijna alle winkeliers aan de Hoge woerd een rebuswedstrijdformulier te krijgen, gratis als Je wat anders koopt. Kun Je Je kadootjes bij el kaar winnen. In Oegstgeest tilt men niet zwaar aan slaapkamergeheimen. Wat dacht u van de kreet „Twee kinde ren is genoeg" op de ruit van een slaapkamer in het „oude dorp"? Anderen zijn er radicaal tot op de slaapkamer toe. Achter de slaapka- merruit van een huis in de nieuw bouw pinkelen de letters PPR je tegen. Hofbewaarders De afgelopen zomer is in het Leidsch Dagblad een hofjes prijsvraag gehouden. Eerste prijswinnaar van die wedstrijd, die bij vele Leidenaars een on gekende golf van kreativiteit deed opborrelenwas een ver pleger uit het Academisch Zie kenhuis, Paul Delfgaauw. Hij schreef een science-fiction ach- Speelgoed Bom Bij de telefoon van de Leidse politie ligt een instructie wat de telefoniste moet vragen aan „bom melders". Aardig vraagje: „Wan neer gaat de bom af?" Onze poli- -.ieverslaggever vindt het scherpzin nig, want volgens hem kunnen eventuele daders op deze manier door de mand vallen. Wie heeft er thuis nog poppen, auto's, blokken, kinderkrukjes en ander speelgoed liggen dat nie mand meer gebruikt? Zonde. In het Kreatief Sentrum zitten ze er namelijk om te springen. Daar wordt, per 1 december, een peuter speelzaal voor de nog niet-kleuter- schoolrijpen geopend. De huur en de salarissen van de leidsters vor men geen probleem, wel de inrich ting van de zaal. Wilt U het nut teloos op zolder liggende speelgoed een nieuwe bestemming geven? Breng het dan even langs in het Kreatief Sentrum, Breestraat 66 (na tien uur 's morgens) of bel Netty van de Heuvel, tel. 43118, tig verhaaldat zich afspeelt in de Leidse hofjes en dat we de komende weken als feuilleton zullen plaatsen. We zijn in het jaar 2032. De wereld bestaat alleen nog maar uit flatgebouwen, supersnelle autowegen met éénrichtingsver keer, ondergrondse supermarkten waar alles in spuitbussen wordt verkocht en frisse lucht bijna de status van champagne heeft be reikt. Het openbaar vervoer zit allemaal onder de grond en er zijn zoveel mensen, dat de treinen geen voor- en achtergedeelten meer kennen, omdat ze de lengte van het beginpunt tot het eind punt halen. De voor- en acinar gedeelten zijn aan elkaar gekop peld en men spreekt van non stop openbaar vervoer. Dit geeft tevens g*en problemen met aan komst- en vertrektijden! Alleen lopen er nu vele kinderen rond met de vraag hoe een rail er eigenlijk uitziet. Bij de musea hoeven zij ook niet meer aan te kloppen, want die zijn slechts in gericht met het oog op de toe komst. De allesbiedende toekomst is zo'n obsessie geworden, dat het verleden totaal wordt vergeten. Iedereen loopt met zijn hoofd in de mist der vergetelheid en oude hulssjes en gebouwen zijn uit het geheugen gewist. Van der Marckstraat, Lage Ry-rtdJJk Leiderdorp-zuid heeft met lijn 41 :n 10 minutenfrequentie naa Centrum en Stationskwartier, na deze lijn via Oegstgeest eei verbinding geeft met de kust (Kat wijk). Leiderdorp-noord heeft met d< lijnen 49 en 15 een 10 min. frequen tie met Stationskwartier, Centrun Voorschoten. Lijn 49 gaat dan (2(1 min. frequentie) door .naa: Haag, waarheen in de spitsuren ook lijn 15 doorgetrokken kan wor den. Indien aantrekkelijk genoeg lijn 49 via de Hoogmadeseweg Noord doorgetrokken kunnen x naar de Acacialaan, waardoo ook dit gebied van Leiderdorp rechtstreekse verbinding met Des Haag kan krijgen. Een aantal van de bestaande hal ten moeten worden opgeheven, wl voldaan worden aan de els va redelijke snelheid van de bussen. Een klein aantal extra halten, ten opzich- an de Ideale cirkels is noodzake lijk, omdat een consequente doorvoe ring van de ideale halte-afstand tuur lijk niet altijd mogelijk is. JT aarschuwint> LEIDEN De landelijke collek'e voor geestelijk gehandicapten wordt in Leiden en omgeving ge houden met door de politie gewaar merkte bussen en door collectant^ voorzien van een door de politie ge waarmerkte legitimatiekaart. Het aanbieden van prentbriefkaar ten onder het motief, dat de op brengst is ten bate van het ge handicapte kind gaat derhalve nie uit van het landelijk collecte-comi té geestelijk gehandicapten. De daarmede verzamelde geldel komen dan ook niet ten goede aar dit landelijk comité. JAC. TH. WITT Rayonleidf Raad Oegstgeesl maandag bijeen OEGSTGEEST De Oegstgeestö raad vergadert 20 oktober om ha acht over de gewestvorming. Voordi dit punt aan de orde komt zal d heer P. F. Groenendijk als raadsli worden geïnstalleerd. Hij volgt raad* lid Oomen op. LEIDEN Een negenjarig meisj raakte gistermiddag gewond toen d bezig was over het hek van de onde de Willem de Zwijgerlaan gelegd fietstunnel aan het einde van Haarlemmerweg te klimmen. He meisje viel op het fietspad, waarbl zij haar rechteronderarm brak a een hersenschudding bekwam. moest door de EHD naar het Acaj demisch Ziekenhuis worden overg&j bracht.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2