ïoiidententoonstelling 19 "Sportvisserij in politiek Den Haag y I vis sport alles Vlieland BELTMAN ..m'MÏ T •ERDAG 26 OKTOBER 1972 en wijle heerst er in het de hondenliefhebbers een ionen sfeer. Iedereen is druk alle aandacht is voor onze roetige vriend. Zijn Jas wordt uitgebreide borstel- en treurt in prachtige conditie ge- alle kleinigheden die no- ora meneer (of mevrouw) rijn paas best aan te kleden len verricht met pijnlijke fleurigheid. De volgende och- r al heel vroeg een grote il Marijnis \ad Hakkert titelt te bespeuren. Stoeltjes, rhammen koffie, tassen met els, handdoelen, enzovoorts wordt allemaal in de auto gela- en de hond krijgt een makke - ereplaatsje op de adhterharfk de vaak lange rit comfortabel »nder schade aan zijn toilet te staan. hij gaat naar een ten- itelling! Hoe dichter men bij plaats van bestemming komt, mensen en honden men eurt die in alle vroegte een eersdichtheid veroorzaken die er mag. Men ziet de grappigste ;n: Een St Bernhard in en 500 waaruit één stoeltje is ver- erd is zodat hij net voldoende ite heeft. Een enorme Chevrolet op de hoedenplank een dwerg- Aanhangwagentjes met t Nieuwe auto's oude auto's, al- ial op het vervoer van honden richt. Het is alsof een enorme neet al deze kynologische no- ïaar één plek trekt; De oonsitellingshail. gesprek onvermijdelijk op honden. Zéker als ieder door zijn vriend vergezeld wordit. Het is dan onver mijdelijk dat men de honden on derling gaat vergelijken en een waardeoordeel probeert toe te ken nen. Want de onbedwingbare lust tot wedijveren zit de eigenaars nu eenmaal in het bloed. Reeds in de vorige eeuw-toen de kynologie nog in de kinderschoenen stond-werden er hondententoonstellingen gehou den. Zo langzamerhand zijn (fit perfect lopende en georganiseerde „shows" geworden die voor de toe schouwer buitengewoon spectaculair zijn. Engeland is het hondenland bij uitstek. Men zou dus verwachten dat daar en nergens anders de eer ste hondententoonstelling gehouden. Maar niets is minder waar. Deze eer komt onze zuiderburen, de Belgen toe! Op 28 mei 1874 hielden een aantal hondenliefhebbers in Tervueren, een plaatsje bij Brussel, een „prijskamp" in navolging van de jaarlijkse paardenkeuring in diezelfde plaats. De eerste honden- tentoonstelling in Engeland werd pas 12 jaar later in Newcastle ge houden.J>at dit feit niet aan de vergetelheid is ontrukt danken wij aan de uitgebreide verslagen in de Brusselse dagbladen. Uiteraard wer den daar uitsluitend jachthonden ten tonele gevoerd. De kynologie was in die tijd een zaak van de „upper ten". Want waakhonden, herders en dergelijke werkrassen beschouwde men als .„ordinair". Een edelman of wie daar voor door wilde gaan hield zich uitsluitend met jachthon den bezig. De eerste prijs was: „een luxe ere-halsband". En hij werd toegekend aan een pointer. Toen waren er óók al mensen die in de krant over honden schreven. En met him vooruitziende blik onder kenden zij toen al de noodzaak om de honden in een .stamboek" op te nemen. Want het is altijd ge makkelijk voor d'e aspirant-koper om te weten wie de voorouders zijn van de aanstaande metgezel. Nie mand zal er immers voor voelen om een hond te kopen die van vaders- én moederszijde belast is met erfe lijke krankzinnigheid? Zo'n stam boek kan in de praktijk van on schatbaar belang zijn, Zo dachten die negentiende-eeuwse journalisten. En het is gebleken dat zij gelijk hadden Dertig jaar later wérd een hondenstamboek ingesteld Nederland De eerste Nederlandse tentoonstel ling werd in het leven geroepen door Het Departement Rotterdam De New-Foundlanders in de ring. van de Hollandsche Mij, van Land bouw. Dit heugelijke feit vond plaats op 28 mei 1872. Tegelijkertijd met een kippen tentoonstel - lingTwee jaar later volgde Am sterdam. Deze tentoonstellin gen gaven de stoot tot d'e oprich ting van de Nederlandsohe Kennel Club "Cynophilica". Want men vond dat de belangen van de Gezelschaps hond niet voldoende behartigd wer den door .Nimrod". De prijzen die uitgereikt werden op deze tentoon stellingen waren voor die tijd aanzienlijk. Soms werden zelfs be dragen van f 120 uitgereikt! Over deze tentoonstellingen moet men vooral niet te min denken. Reeds in 1892 werden er 900 honden inge schreven. Er werden ook andere verenigingen voor honden opgericht. Uiteindelijk resulteerde dit in de oprichting van een overkoepelend or gaan: De Raad van Beheer op Ky- nologisch Gebied in Nederland, kortweg ,,de Raad van Beheer" ge noemd. Zij draagt de verantwoorde lijkheid voor tentoonstellingen die tegenwoordig in Nederland gehou den worden. Kampioen Ms uw hond' op een tentoonstelling uitkomt, krijgt hij van de keur meester een kwalificatie. Die kan uiteenlopen an matig tot Uitste kend. Maar om uw hond te kunnen inschrijven moet hdj een stamboom hebben. Met de kwalificatie Uit muntend is de koek nog niet op. Voor werkelijke tophonden is ook nog de titel Nationaal en Interna tionaal Schoonheidskampioen weg gelegd! Maar dat is een lange weg die geplaveid is met voetangels en klemmen. Voor degenen die daar méér over willen weten hebben we een uitstekend advies: Wendt u tot de Kynologen Vereniging .Rijn land". Secretariaat: De Heer G. Smits, Roodenburgerstaart 44 in Leiden. U kunt vanzelfsprekend ook infor matie krijgen van de schrijvers van dit artikel. In dat geval schrijft u maar even een briefje aan het Leidsch Dagblad met op de enve loppe de vermelding .Hondenru briek". Wij wensen u veel succes. ADVERTENTIE INFORMATIE over VOEDING en VERZORGING ADVIEZEN bij aankoop van HALSBANDEN RIEMEN EN MANDEN bij weet heeft Nieuwe Rijn 50 Tfn 20824 <01710) in politiek Den Haag begint langzamerhand bet besef te dringen dat de sportvisserij niet langer een bezigheid ran enkele drankzuchtigen, die zich met de hengel in de ld een alibi verschaffen voor hun alcoholische tijdspas- ing, maar een zeer belangrijke vorm van openlucht- reatie is voor honderdduizenden Nederlanders. Sommige viswateren blijken zoveel vis te bevatten dat ze nauwelijks de kans krijgen om flink te groeien. Het gevolg is brasem en blei <fie klein van stuk zijn en zo dik zijn als een scheermes en gedegenereer de baarsjes, die met moeite de tien centimeter halen. Overplaatsen eerste aanwijzing voor die be- twordeing kregen we toen mi- Lardinois het besluit nam om vissen met de „kuil" op het elmeer te verbieden. Het liet bij beslissing de belangen van de bvisserij duidelijk prevaleren het geldelijk gewin van de tepsvisserij op heit LJsselmeer. as een nu al enkele jaren tdurende snoekbaarsexplosie, an niet alleen het IJsselmeer ook veel ander viswater in de rt meeprofiteerde. ;r dagen is er vanuit het Bin- en nieuw signaal gekomen ruit blijkt dat men op het ml- erie van Landbouw en Visserij ig van de sportvisserij niet ;er wil onderschatten. Er is na- ijk een speciale sportvisserijnota chenen waarin minister Lardi- zijn visie op de toekomst van hengelsport geeft. Vandaag gaan in deze rubriek enkele punten die nota eens wat nader bekij- In de sportvisserijnota wordt verder aangekondigd dat er zal worden on derzocht of de mogelijkheden van visopslag en- transport kunnen worden verbeterd. Dat zou d'e mo gelijkheid openen om de overtollige snoekbaars en baars van het IJssel meer uit te zetten in andere viswa teren die arm zijn aan roofvis. Over het LJsselmeer wordt in de nota nog meer gezegd: de toegan kelijkheid en de bereikbaarheid van ADVERTENTIE DE GOEDE VANGST j Morsstraat 46 - Leiden f j| Telefoon 21751 dit visrijke binnenmeer beterd worden. Men ziet die moge lijkheden onder meer in een betere bereikbaarheid van de oevers en een vergroting van het botenareaaJl speciaal voor de sportvisserij. Blijkens de nota is men op het mi nisterie overigens van plan om ook op andere plaatsen een verbetering en de aanleg van viswater te bevor deren. „Er zal gestreefd worden na een grote differentiatie in de sport- visserijvoorzieningen bijvoorbeeld voor sportvissers die op him vrije dagen het hele gezin meenemen of voor de minder valide hengelaars. We hebben op dit punt. al enkele goede voorbeelden in de Noord oost-polder en in Oostelijk Flevo land waar langs de kanalen speciale visplaatsen zijn aangelegd. Er is parkeerruimte voor de auto, er zijn vissteigers gebouwd en voor de rest van het gezin is er meestal een pioknlckveldje in de buurt. Twaalf miljoen In de ruilverkavelingen die op het ogenblik in uitvoering zijn worden plannen uitgevoerd' speciaal voor de sportvisserij tot een bedrag van twaalf miljoen gulden. Jaarlijks zal er ongeveer twee miljoen worden uitgegeven speciaal voor de henge laars. De minister wijst bovendien op de mogelijkheid van subsidiever lening voor hengelsportverenigimgen, gemeenten, waterschappen en ande ren. De gemeente Leiden zou met deze uitspraak in de hand eens kunnen proberen of het misschien mogelijk is de Leidse singels en en kele stadsvijvers (bijvoorbeeld in de Leidse Hout) beter geschikt te ma ken voor bejaarde en minder valide hengelaars. (Tan toepassing op de Leidse situa tie is ook de opmerking dat de hui dige distributie van visvergunningen onbevredigend is en dat dat in de toekomst wordt herzien. Regelmati ge lezers van deze rubriek zullen zich herinneren dat ik bij het begin van het nieuwe visseizoen al gepleit heb voor een verruiming van het aantal verkooppunten bijvoorbeeld door in schakeling van WV, politie en mo gelijk de hengelsportwinkeliers. ofvis-probleem het punt van de visstand in ons ater zegt de nota dat er vooral de roofvis problemen zijn. Er nen per Jaar slechts beperkte /eelheden van deze vissoorten den weggevangen zonder schade de visstand aan te richten, ai de nota, die er onmiddellijk toevoegt dat in de toekomst, gstbeperkingen noodzakelijk zijn, «mbinatde met het uitzetten van ;e roofvis. is duidelijk, dat de minister op punt vooral d'oelt op de snoek- :d, die de laatste jaren snel berg- larts gaat. Vangstbeperking echter niet direct een goe- oplossing om dit probleem op te j en. afgezien van het feit of de itregel Juist is of niet zal de trole op onoverkomelijke moei- deden stuiten. Voor een werke- intensieve controle van de vis- ?aten zou een geweldig poli- pparaat op de been gebracht ten worden en dan nog zouden niazen erg groot zijn. Ook bij d'e fctische uitvoering van de maat- komen er grote problemen aan orde: het noemen van maximum ADVERTENTIE HENGELSPORTHUIS 10 Rijndijk 76, Leiden, tel. 34667 aantallen leidt er al snel toe dat men die getallen gaat zien als een vrijbrief. Men neemt het maxi mum-aantal mee, omdat de buur man het immers ook doet. Nog een ander probleem ook al zou men toestaan dat per seizoen door een hengelaar slechts één snoek meegenomen zou mogen worden, dan nog betekent het een onverant woorde aanslag op onze roofvis stand. Daarom lijkt het me beter steeds opnieuw de sportvisser voor te houden wat de gevolgen zijn, wanneer de roofvis verdwijnt, Dai zou kunnen gebeuren via instructie- films op de televisie, informatie in kranten en vakbladen en het ver strekken van gegevens aan hengel sportbonden en visclubs. Datzelfde geldt ook voor de uitzetting van pootvis. Tot dusver ontbreekt op dit punt maar al te vaak de controle door deskundigen. Bezitters van het visrecht kopen met subsidie pootvis bij de O.V.B. terwijl lang niet altijd duidelijk is of er werkelijk behoefte is aan visultzeütingen. Pootvis In de afgelopen Jaren is het nog al eens gebeurd dat hengel sportverenigingen, die hun leden la ten vissen in afgesloten putten bij de O.V.B. pootvis kochten, terwijl de vtLsbezetting in die putten eerder te groot dan te klein was. Ook zijn in het verleden hoeveelheden vis uitgezet in water, dat zo slecht van kwaliteit was, dat de uitgezette vis er geen enkele levenskans had En dan vergeten we nog even die gevallen, waarin witvis werd uitge zet terwijl er Juist een chronisch gebrek aan roofvis heerste. Daarom ook op dit punt een plei dooi voor een goede instructie van de bezitters van het visrecht, en het onderzoeken van de visbezetting al vorens men tot uitzetten van vis overgaat. Ik ben het dan ook met de sportvisserijnota eens dat het best eens nodig kan zijn dat de witvis- stand moeten worden gereguleerd. ADVERTENTIE DEN HOLDER hengelsport waliteit - sortering - service kortingen. Al 70 jaar Leidse Hengelsportzaak Janvossensteeg 75-77, centrum Leiden Tenslotte wordt in de nota nog aandacht besteed aan een initiatief dat enige tijd geleden werd geno men door de Algemene Hengelaars- bond (A.H.B.). Het gaat hier om ruim 400 over ons gehele land ver spreide mensen cfie geregeld op ver schillende plaatsen watermonsters nemen en onder meer het zuurstof gehalte bepalen. Minister Lardinois vindt dat dit initiatief dat in samen werking met de hoofdafdeling Sportbinnenvisserij en Beroepsbin nenvisserij gebeurt, steun verdient. Watermonsters De coördinerende figuur in dit lan delijke meetnet is op dit ogenblik Herman van Rossum. Komen er op bepaalde plaatsen in ons land alar merende resultaten aan het licht dan is hij de man die via de Direc tie Visserijen aangifte doet bij het Rijksinsituut voor de Volksgezond heid. Iedere watermonsternemer ter plaatse heeft een korte cursus ge volgd waardoor hij in staat is vol gens de Winkler-werkmethode een onderzoek te verrichten. Met een ADVERTENTIE DE ENIGE SPECIAALZAAK voor al uw HENGELSPORTARTIKELEN DE SPORT Haarlemmerstraat 11 - Tel. 24020 eenvoudig instrumentarium en che micaliën meten zij de hoeveelheid zuurstof per liter water. De resulta ten worden doorgestuurd naar een districtsman. Dank zij deze menselijke „snuffei- palen" zijn al diverse vervuilers be trapt en later geverbaliseerd. Soma konden kleine rampen worden voor komen zoals in de Zuid-Willems vaart waar in het water een zuur stofloze „prop" werd gesignaleerd die de vis voor zich uitjoeg. Snel con tact met Rijkswaterstaat resulteerde in een versnelde doorstroming waardoor een massale vissterfte kon .vorden voorkomen. Vissen met het hele gezint recreatief hengelenj

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 21