'Tweekamp wordt een leuk quizprogramma' f/HSl pmgmm Ik ben niet op populariteit uit Judith Bosch te op tv r(^f\vandaaa... i Gratis! de postgiro ...e/7 gisteren i Hans Jacobs van 'Achter het Nieuws' DINSDAG 24 OKTOBER 1972 Judith Bosch is weer terug in de Hilversumse studio's. Na een afwezigheid van zes jaar haar meest recente vaste taak voor de camera's was het presenteren van VARA's jeugdprogramma „Fan club" krijgt Judith weer de ge legenheid zich aan 't kijkersvolk te tonen. Dat gebeurt morgenavond in NCRV's „Tweekamp" (Nederland II: 19.05 uur), ditmaal een quiz speciaal voor middelbare scholie ren. Judith presenteert samen met Dick Passchier deze wekelijk se serie, die dertig afleveringen krijgt (in mei is de flnale). „Het kwam als een verrassing, een erg grote zelfs" vertelt de nu 28-ja rige Judith, met nog steeds dat blonde jongenskoppie, in haar boer derij in Someren, nabij Eindhoven Persoonlijk is er voor haar veel veranderd in die zes jaar tijd. Ze verliet haar optrek in de Jordaan, trouwde met een fysicus en vestigde zich twee jaar geleden in een boer derij, na bij de Peel. Hier werd goed een jaar geleden Prouke gebo ren, een nu blozende dochter. Ondanks dergelijke kostbare bezit tingen, heeft Judith beslist geen streep getrokken onder het verle den. Ze bleef actief als gastvrouwe en is dat nog op modeshows en voor de Welzijnszorg. Dankzij laatstgenoemde werkzaamheid ze presenteerde ooit een talentenjacht voor jonge militairen, georganiseerd door de NCRV kwam deze om roep, en in het bijzonder producent Dick van der Ende, op het idee haar terug naar Hilversum te ha len. Judith, die er nu al weer zo'n qjke- le dagen Hilversum heeft opzitten (er zijn al verschillende afleverin gen klaar): ,,'t Lijkt net of ik niet ben weggeweest. Ik ben weer aardig op de hoogte van de roddels in en rond Hilversum. Zoveel is er dus niet veranderd". Ze moet er zelf om lachen, maar gaat er wijselijk niet verder op in. HOOG TEMPO Waarom deze terugkomst, die ze zelf als een verrassing ziet? Judith: „Allereerst omdat ik het een prettig programma vind. Ik kende het al van vroeger toen Kick Stokhuyzen het bracht met studen ten als deelnemers. Het enige be zwaar dat ik er destijds tegen had waren de vragen, die te élitair aan deden voor een groot publiek" „Nu, in die nieuwe formule met scholieren is dat anders. Tweekamp is op die manier meer een familie programma, dat door een hoog tem po flitsend overkomt. Wellicht zijn de eerste twee afleveringen nog wat stroef; de rest is echter duidelijk vlotter. Wat me vooral is opgevallen na de eerste opnamen, is dat de kinderen tegenwoordig, vooral op politiek gebied, meer weten dan mijn generatie". Had ze zelf moeite met de vragen, opgesteld door de heren Pesch en Krijn van het Amsterdams Lyceum, die zij afwisselend met collega Dick Passchier moet stellen? Judith, in de begin jaren zestig de buterend bij Paul van Vliet als PePijntje, de mascotte van dat toenmalige gezelschap: „Eerlijk ge zegd wel. Vooral in de exacte vak ken en in het onderdeel sport ben is geen held. Gelukkig krijgen we de vragen thuis en ben ik daarbij nog in het bezit van een man, die van die vakken zowat alles afweet. Met het gevolg, dat ik beslagen ten ijs kan komen, wat ik voor een derge lijk programma noodzakelijk vind. Dankzij de huiselijke testen lukt het mij". Judith, tevreden met het buitenle ven in de zelf verbouwde boerderij haar enige maar: „Alleen zouden we v/at dichter bij Amsterdam moe ten wonen. Niet in een flat, want dan ben je veel eenzamer dan hier, ook al is dit het boerenland" -, vindt een collega in een dergelijk programma onontbeerlijk. „Het steunt je enorm en het is ple zierig werken. Je kunt elkaar lekker soepel aanvullen, zonder dat Je voor gek staat, wanneer je een fout maakt. Tijdens de opname is me dat tot nu toe een keer overkomen. Dick, een aardige jongen, haakte erop in met: Judith bedoelt dat zus en zó. Dat geeft je echt een enorme rust". Alléén zou ik dat gevoel nooit krij gen. En tenslotte moet je de kijker thuis wel de indruk geven, dat je zelf alle verantwoormogelijkheden weet en dat kan wel eens lastig zijn". „Tweekamp" verschilt duidelijk van het toenmalige „Fanclub" (muziek en interviews met de sterren). Is Judith daar blij om? „Ja zeker, het bezwaar van Fanclub was, dat het tienerprogramma ge lanceerd werd in een hysterische tijd met zijn echte tieneridolen. Ik herinner me nog goed het optreden van Dave Berry in Carré. Voor het programma" moest ik er zijn, maar ik was in feite doodsbang voor al die verering. Zelf heb ik het ook al meegemaakt, als ik in die tijd er gens ging eten, had ik geen mo- men rust. Zodra men je herkende, moest je je handtekening zetten. Ik erger me er niet aan, wist dat het aan die tv verbonden was. Zelfs nu nog word ik herkend, maar dan meer in de stijl van „Bent u niet Lonneke Hoogland?" Sprekend met Judith, vraag Je Je af, waarom ze niet eerder op het scherm verscheen. Happend van de Limburgse vla, die ze speciaal heeft aan laten rukken voor het bezoek: „Ik ben feitelijk een laks mens in die dingen. Ik vind het verschrikkelijk leuk als ik gevraagd word, maar ik loop niet te springen. Daarbij heb ik nog de modeshows en het programma voor de militairen, dat tijd vereist. Voor al dat laatste vind ik erg leuk. Ie dere dinsdagavond sta ik ergens in het land als presentatrice van Mouth and MacNeal, Greenfield and Cook, Bonny St. Clair en Euson. Met die mensen is het verschrikke- kelijk fijn werken". Met Postgiro gratis girokaarten, die u gratis verzendt in gratis enveloppen. En nog rente toe! dab makkelijk! Cupvoetbal niet rechtstreeks op de televisie HILVERSUM (ANP) De NOS- I televisie zal morgenavond geen rechtstreekse televisiereportages van de voetbalwedstrijden van Feyenoord en Twente in de verschillende Euro pacuptoernooien uitzenden Wel zal later op de avond in Studio Sport enige aandacht aan de wedstrijden worden besteed. De NOS-radio zal tussen 19.00 i 22.15 uur via Hilversum 3 wel recht- I streekse flitsen uiteenden van Frem KopenhagenFC Twente en Feyen oordOFK Belgrado. De eerste wed strijd begint om 19.00 uur, de tweeae om 20.30 uur. pantii P extrn de panty die tegen een stootje kan (in de groene verpakking) Hans Jacobs maakt niet de in druk een veel geplaagd man te zijn. Hij is het wel. Sinds hij twee jaar geleden de leiding van Ach ter het Nieuws overnam is kri tiek hem niet bespaard gebleven. Steeds sterker werd de roep dat Achter het Nieuws zichzelf had gebombardeerd tot verlengstuk van de PvdA. Erg partij-politiek gebonden te werk gaat. Dat verwijt kwam deze week terug toen Groningers hun jui chende gezichten ontdekten bij et debat D enUyl-Wiegel in Gronin gen. Zij Juichten in de Achter het Nieuws-reportage voor Wiegel, ter wijl zij het voor Den Uyl hadden gedaan. Een poging om de image radicaal om te gooien? Of een on volkomenheid in de montage? Behalve dat heeft Hans Jacobs een deel van de publieke opinie tegen wegens zijn uiterlijk. In zijn werk kamer in Hilversum zegt hij dan ook: 'We liggen niet zo goed in de publiciteit. Dat is niet zo erg. Ik ben iemand die niet uit is op popu lariteit. Ik ben meer het type van de stugge doordouwer, geen sprinter maar een iange afstandsrijder Een over de partij-politieke gebon denheid. „Als wij Den Uyl intervie wen bedrijven we partij-politiek. Als Brandpunt kardinaal Alfrink interviewt is het informatie. Van de open frisse en onafhankelijke ma nier van presentatie van Brandpunt kunnen we veel leren. Wij hebben de oude socialistische inslag van de mensen voortdurend iets willen le ren. Dat we voor deze verkiezingen een duidelijke keus hebben gemaakt voor de progressieve drie is een duidelijke zaak". CONFLICT De geplaagde chef baant af en toe heen en weer door de kamer, wis selt vaak van stoel. Het bericht, dat zijn staf de lijn Jacobs niet langer op prijs zou stellen, komt enkele dagen later. Die dag zegt hij, dat zijn mensen achter de koers staan. Het conflict blijkt min of meer te zijn opgeblazen. Hij zegt: „Deze winter begin ik ei genlijk pas. Ik ben twee jaar bezig geweest met de zaak op poten te zetten. Toen ik begon met Achter het Nieuws was er niks meer. Men wilde de zaak onderbrengen bij „Een Groot Uur U" van Koos Pos- tema toen Herman Wigbold weg ging. Ik wilde alleen maar chef worden als de rubriek zelfstandig bleef. Die eis werd ingewilligd. Toen kon ik beginnen met niks, want we hadden de periode daarvoor eigen lijk niet zoveel meer aan actualitei ten gedaan. Ons meer toegespitst op het maken van specials. Nu twee Jaar later ben ik tevreden met het bestaan van Achter het Nieuws al leen al. Dat we weer een op de ac tualiteit gerichte rubriek maken". Hoe slecht waren die afgelopen- twee jaar eigenlijk? HJ: "Helemaal niet zo slecht als men wil wil doen geloven. We ston den meestal tegenover een moor dende concurrentie. Onze uitzending van het PvdA-congres bijvoorbeeld had toch altijd nog zo'n 1,7 miljoen kijkers". Maar er is toch wel een streven om meer kijkers te bereiken getuige de veranderingen die op stapel staan? HJ: .Natuurlijk. Het kan altijd be ter en het moet beter. Het is een gevecht om t bestaan in Hilversum. Je moet je programma op 'n bepaal de manier verkopen. Kijkers aan Je binden door wat hier in Hilversum dan wordt genoemd onderwerpen met een grote warmtewaarde. Er zal dit seizoen op dat gebied bij ons wat moeten gebeuren. We zitten met een etiket en daar moeten we van af". Een etiket van linksigheid en par tij-politiek gebonden zijn? Tenmin ste dat zeggen ook Je collega's van de rubrieken bij de andere omroe pen. HJ: "Ja, dat etiket heben ze je nu eenmaal opgeplakt en al doe Je week in week uit niets anders dan onderwerpen met een grote warm tewaarde uitzenden, dan nog zullen ze Je lang dat etiket opplakken. We hebben nu een startpunt bereikt, maar dat wil niet zeggen, dat we al niet eerder iets hebben gedaan. We hebben een portret van Wiegel uit gezonden. Hele oude VARA-leden zullen wel hebben gezegd, ben Je nou helemaal gek. Maar dat veran dert. Dat kan allemaal. We hebben tegenwoordig ook sherry en bier in de VARA-kantine. Niemand zal bij ons een debat Den Uyl-Wiegel zien als het stomvervelend is. En we zenden het zeker wel uit als Wiegel de oren van Den Uyl wast en niet alleen wanneer het omgekeerde het geval is". Is Jacobs tegen een centralisatie van de nieuwsrubrieken? HJ; 'Tk ben er niet tegen als het NOS-Journaal zou worden uitge breid tot een half uur durend pro gramma, waarin veel onderwerpen kunnen worden behandeld. Een NEDERLAND I 18.45 Tl-U-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 De Stratenmakeropzeeshow, spektakelprogTamma (Vara) 19.25 Daar komen de schutters, tv-serie (Vara) 20.20 Journaal (NOS) 20.20 De Onedin Lijn, kroniek van een zeevaarder (Vara) 21.10 De ombudsman (Vara) 21.40 De Nonsens Treurniet Show (Vara) Een programma dat wordt gekarakteriseerd als „een brok onvervalst amusement voor het hele gezin en andere minderheidsgroeperingen". Medewerking ver lenen o.a. Ton van Duinhoven, Rob van Houten en Dolly Vonk. 22.20 en een zoen van de juffrouw (Vara) 22.45 Journaal (NOS) 22.50 Nascholing huisartsen, les 1 (Telac) NEDERLAND II 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Tweekamp, kwis voor middelbare scholleren (NCRV) 19.30 Achtergronden van de Bijbel (NCRV) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 Goeie ouwe koffergrammofoon (NCRV) Een muzikale show met liedjes van vóór 1950. Aan dit programma werken o.a. mee Rita Hovink, Fiet Koster, Thérèse Steinmetz, Fritz Lambrechts, Marle- Cecile Moerdijk en Edwin Rutten. 21.10 Hendrik VU De schaduw van de Tower, dramati sche kroniek (NCRV) 22.00 Hier en Nu, actualiteiten (NCRV) 22.40 Chr. Gemengd Koor „Scheppingsgave", Emmeloord (NCRV) 22.50 Den Haag vandaag (NOS) 23.00 Journaal (NOS) AMSTERDAM (ANP) Regio- I seur Richard Attenborough gaat film over Gandhi maken. Robert I Bolt schrijft het scenario. De film wordt geproduceerd door AVCO Em bassy Pictures. In het Indiase par lement heeft Pandit Nehroe ver klaard, dat Aitteniborough hem voor komt als een man, die geestelijk is I toegerust om dit project tot een goed einde te brengen. Met de verklaring van Nehroe kreeg Attenborough toestemming tot verfilming over te gaan. De film wordt in 1973 in India opgenomen. Uit een brief van de Neder landse zangeres Linda van Dijck, die in Zweden woont, heb ik begrepen dat de Zweden er erg op uit zijn buitenlandse invloeden te weren, wat ver moedelijk een van de redenen is dat men daar „Peyton Pla ce" niet op het scherm brengt. Terwijl het toch een serie is die even internationaal en over de hele wereld verspreid is als Coca Cola, om maar eens iets te noemen. „Zweden", schrijft Linda, „voelt zich duidelijk te goed voor deze serie, maar is er nou eigenlijk wel zo'n groot verschil tussen „De Familie Ashton" (hier wel met tra nen-vergietend succes getoond) en „Peyton Place"? Het zal wel wezen omdat Ashton uit Enge land komt, en Engels is heilig, nietwaar"? U merkt, vergeleken met de Zweden verkeren wij in de ge lukzalige positie dat we zowel „Peyton Place" als „De Familie Ashton" mogen zien, zelfs ach ter elkaar, zoals gisteren. Blijkbaar zijn wij minder ge neigd om grenzen voor buiten landse invloeden te sluiten, al thans op het gebied van het gespeelde drama, want behalve deze genoemde series zagen we gisteren ook nog de Duitse se rie „Salto Mortale" en de Amerikaanse min of meer klas sieke speelfilm „Jongensstad", met Spencer Tracy en in n' ei genlijk nog opmerkelijker rol) Mickey Rooney. die in 1938, toen de film gemaakt werd, 16 jaar was, maar toen al 11 Jaar voor de film speelde. Ons internationalisme is een mooi trekje, maar moet ons onvermogen camoufleren om zelf tv-stukken en tv-series te maken die de kijkers aan spreken. Geldgebrek en gebrek aan energie kan het niet zijn, als Je tenminste afgaat op de tomeloze reislust van AVRO's Televizier Magazine, dat nu weer Fons van Westerloo en cameraman Piet ter Laag stroomopwaarts langs de Rijn had gestuurd om te kijken hoe het water allengs aftakelde, naarmate Zwitserland verder uit zicht raakte. Een eenvoudig glas bewees in feite meer d«n alle opgesomde tonnen vervul ling die in de Rijn worden ge kwakt, want niets is welspre kender dan een Fons van Wes terloo die bij de bron van de Rijn niet alleen een glaasje kraakhelder water uit de rivier opdiept, maar er ook nog een paar welgemeende slokken van durft te nemen, dat zien we met onze eigen ogen, dat 's dus pas televisie, daarom gelo ven we het ook en als we dan later een glaasje drabwater op geschept zien, weten we al meer dan wanneer ons verteld wordt dat de Chemische Fa briek Rijnmond elke dag 100 kilo fenol in de Rijn gooit. Dit basisprincipe (laat de men sen op eenvoudige, bevattelijke wijze zien waar het om gaat) werd in Santiago ook toegepast door de Chileense president Al- lende. Hij schudde op een persconferentie een mand met kraaiepoten leeg (de Molotov cocktail onder de bandenver nielers) en hij kwam met een short story over een jongetje, dat uit de overvolle bus was gevallen (gevolg van vervoers- staking), waarna de bus die het jongetje naar het zieken huis bracht een lekke band kreeg door zo'n kraaiepoot (ge- volg van sabotage). Het kostte het jongetje het leven. Journalisten uit Ierland Viet nam. Bangla Desh, Israel en dergelijke landen zullen bij het tonen van die kraaiepoten wel gedacht hebben „als dat Je grootste zorgen zijn, wil onze president wel met Je ruilen" maar behalve iets machteloos en kinderachtigs had deze klei ne vertoning toch ook wel iets oprechtsJe kon Je voorstellen dat Allende inderdaad begaan was met dat overleden Jonget- Als bewijs dat hij echt in Santiago geweest was had Marcel de Groot een kraaiepoot meegenomen, die ons getoond werd alsof het een stukje maansteen was. Daar kan Peyton Place toch niet te genop. Nico Scheepmaker EO. 21.30 TROS. 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnastiek. 7.20 (S) muziek bij het ontbijt. (Om 7.25 Van de voorpagina.) 7.54 Deze dag. 8.00 Nieuws. 8.11 Dingen van de 8.23 (S) Dag Woensdag (ver- 8.35 Van alle (S) Radio week - 9.15 Koning Klant, >n, 9.40 rggg 10.45 Voor de kleuters Nieuws. 12.00 rechtstreekse gesprek ken. 13.00 Nieuws. 13.11 Dingen van de dag. 1325 (S) Licht ensemble met zangsolisten. 13.45 Gesproken portret. 14.00 (S) gevarieerd programma. ',0/wv 17.00 (S) Ra- VARA -Da nsorkest actualiteiten, informatie taar. 19.15 (S) WIJ: gewijde muzle mSm 19.15 (S) Kerkorgelspel. 20.0 Ned. Hervormde Mannen verenigingen op G. G. 20.50 Woensdagavond-Finale. soort voorpagina van een dagblad zou dat moeten zijn. Aan het slot van de avond moet dan wel een actualiteitenrubriek zitten van de diverse omroepen die 'n vrije keus uit onderwerpen kan maken en die na der belicht. Dat zou voor mij een aanvaardbare situatie zijn". programma voor de vrouw. 11.30 Aktua. 11.45 Bejaardenprogramma. 11.55 Mededelingen. 12.00 (S) geva rieerd programma. (12.26 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Sr»"® ,12-41—12.50 Echo; 13.00— 13.05 Raden maar14.00 Huisbe zoek: een pastoraal gesprek. 14.10 ®ude iledjes en balladen. 14.30 (S) Aspekten van de kamermuziek (opn.) 15.30 Nieuws. 15.33 Meer over min der: de stem van de sprekende min derheid. 17.00 Jazz uit het historisch archief. 17.20 Claude Bellonl ls ln ge- ™et de minister van Sociale zaken. drs. J. Boersma over sociaal beleid. 17.30 Nieuws. 17.32 Hier en nu. 18.00 Informatie en muziek uit de Bondsrepubliek. 18.30 Nieuws. lo.Du nicnte grammo foon muziek (S) 19.00 Openbaar Kunstbezit. 19.10 De contra-revolutie tegen de rede. 19.50 Den Haag van daag. 20.00 Nieuws. 20.05 (S) Woens- cferlandse taalgebied.) 23.55 Nieuws. HÏLV III. 240 en 298 m. en FM-k». nalen 7.00 AVRO. 18.00 NOS. xt, 700 Ni©uws. 7.02 Steevast. (8.00 rwSy^ï!?.' 8-05 Radiojournaal.) lifm Mta™' 9-.°3 negen-uur-show. 10.00 Nieuws. 10.03 populair verzoek- platenprogramma. (11.00 Nieuws l }2-S Nleu^- "-OS Radiojournaal!, 12.06 Zet m op. (13.0013.06 Cup communicatie.) 14.00 Nieuws. 14.08 Cup-communicatie. 14.06 een toppop- programma. 15.00 Nieuws 15.03 Cup- communlcatle. 15.06 Cees van Zilt- veld. (16.00 Nieuws: 16.0316.06 'vcu^yjuuiudai. 17.06 verzoekpla- tenprogranuna. 18.00 Nieuws. 18 02 De Joo6t de Draayer Show 19.00 Nieuws. 19.02 Paul Meier Show. met os. rechtstreekse reportages van de voet balwedstrijden om de Europa beker voor Landskampioenen en de UEFA- Cup. (20.00, 21.00 en 22.00 Nieuws. 22,55 Mededelingen; 23.00 Nieuws 24.00 Nieuws.) 24.00 Nieuws, oi Metro's Midnight Music 00.5501.00.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5