KW 34 'Rose Marie' door velen in Katwijk bewonderd Ton Brussee in VIjt jaar fietsen 23000kilometer Dreigende ka binetscrisis in Brussel DINSDAG 24 OKTOBER 1972 Maandag naar de visgronden op de Noordzee Weer over taalkwestie KATWIJK AAN ZEE De nieuwe aanwinst van de Kat- wijkse kottervloot de KW 34 „Rose Marie" heeft vanmor gen tegen acht uur de Haringkade verlaten. Getrokken door een sleepboot en het achterschip stevig in de trossen van een drijvende kraan om de diepgang geringer te maken, wordt bin nenkort de reis naar IJmuiden gemaakt. Daar wordt de kotter zeevaardig gemaakt door het innemen van ballast en het stel len van het kompas en andere nautische instrumenten om vrij dag de proefvaart op de Noordzee te maken. De KW 34 ver trekt maandagmorgen onder commando van Maarten van Duijn, zoon van reder Klaas van Duijn, voor het eerst naar de visgronden. Een groot aantal prominente figuren uit de visse rijwereld en leden van het Katwijkse gemeentebestuur hebben gistermiddag de fraaie kotter, die wordt voortgedreven door een 1015 pk motor, bezichtigd. ln de stuurhut staan de Van Duijns vol "bewondering te kijken Tiaar cd die apparaten en knop pen. Van links naar rechts: mevr. R. van Duijn-Kortenoever, echtgenote van schipper Maakten ten van Duijn, Maarten van Duijn Sr. (81), mevr. A. L. v. Duijn-Haasnoot, echtgenote van re der Klaas van Duijn en mevrouw C. van Duijn-van der Plas 81, moeder van de reder en groot moeder van de schipper. Reder Klaas van Duijn was het glorieuze middelpunt van deze onge dwongen receptie aan boord van de KW 34, die nog lag afgemeerd aan de Haringkade voor de N.V. Zwitser Machine- en Constructiebedrijf, die voor de afbouw van het in Oostende gebouwde casco heeft gezorgd en er met vele anderen een aan de eisen van deze tijd voldoend schip van heeft gemaakt. Zelf zegt hij: „k Weet heel wat van de visserij en van schepen af, maar met deze kotter zou ik toch niet meer zee durven kiezen. Sturen met het rad is er niet meer bij. Het gaat allemaal met handels en knop jes. Het nieuwste van het nieuwste is op de KW 34 toegepast. Ik ben blij, dat onze Maarten het bevel over de „Rose Marie" gaat voeren en ik hoop, dat hij en zijn goede vangst Genodigden Burgemeester en mevrouw A. G. Vermeulen-Kalis gaven van hun be langstelling blijk, voorts zagen wij enige wethouders en talrijke gemeen teraadsleden, hoofden van dienst en mr. G. Feenstra, de gemeentesecre taris. Van het ministerie van Land bouw en Visserij waren aanwezig de heren A. Thurmer, hoofd van de af deling zee- en kustvisserij, Th. Kof man, hoofd afdeling schaal- en schelpdieren en drs. J. de Vries, hoofd afdeling produktie -aangelegen - heden. Tussen al die officiële génodigden door bewogen zich de 83-jarige Maarten van Duijn en zijn 81-jarige echtgenote mevrouw C. van Duijn- van der Plas, de vader en moeder van reder Klaas van Duijn. Zij toon den veel belangstelling voor de KW 34. Moeder Van Duijn moest en zou eerst de trap af om het bemannings- verblijf te bezichtigen en vader Maar ten beklom vief de trap naar de j brug om deze in ogenschouw te ne- i men. Hij verzuchtte: „Heel wat an- i ders dan wij vroeger. We stonden in j de buitenlucht. Het roer was een j stuk hout. Van nautische instrumen- ten was geen sprake. Wij deden het met een kompas. Gelukkig is die tijd, hoe boeiend ze ook was, voortij. De „Rose Marie" is een pracht van kotter. Ik wens kleinzoon en naamge noot van harte een goede vaart toe. Die jongen kan er wel wat van". Burgemeester en mevrouw Vermeu len-Kalis lieten zich in de stuurhut en in de machinekamer uitvoerig door Klaas en Maarten van Duijn voorlichten over al die ingewikkelde toestellen. Ze kregen met vele ande ren een zeer teechnische uiteenzet ting. Een beetje vreemd keken ze op toen ze hoorden, dat het stuurrad alleen maar voor de show op het pa neel was aangebracht, omdat de be diening uitsluitend geschiedt met hendels en knoppen. Dat alles de automatische piloot te kunnen corrigeren. Op het gebied van de positiebepa ling is de nieuwste Decca-installatie aan boord. De schipper hoeft nu niet Door Cees Combee Foto's Jaap van Duijn meer te rekenen om te weten te ko men waar hij zich precies bevindt. Dat gaat allemaal automatisch. In de zeer ruime machinekamer werd de 1015 pk. sterke Stork-motor aandach tig bekeken. Deze kan, zo vertelde Klaas van Duijin, met een kleine in greep door de fabriek worden opge voerd tot 1500 pk. Hij denkt er voor lopig bepaald niet aan met dit ver mogen te gaan werken. Met kleinzoon Maarten en diens vrouw Rose-Marle stapte grootmoe der Van Duijn diens hut binnen. Ze slaakte een kreet van verrassing en riep uit: Maart is dat jouw ver blijf? Wat een pracht". Heel veel belangstelling toonde ze voor de wat ouderwets uitziende linnenkast en voor de vloerbedekking. Ze was er stil van. Ook toen Maart haar vertelde dat die grote „zilveren" kast met al die knoppen en hoorn het radio- te lefoonapparaat is, waarmee hij als hij op zee is zijn vrouw en ouders via Scheveningen Radio kan opbellen en net zo duidelijk kan spreken of het gesprek op de vaste wal wordt gevoerd. „Jongen", zei de 81-jarige, „het is te hopen, dat Je een goede Verkocht Reder Klaas van Duijn (59) ver telde ons tussen de bedrijven door, dat de oude KW 34 .Rose Marie" naar Goedereade gaat. Dit in 1967 gebouwde schip, dat nog in zeer goede staat verkeert, gaat onder het vissserijmerk GO de visserij beoefe nen. De nieuwe aanwinst van de re derij, zo hoorden we uit de mond van Van Duijn, heeft ruim f 1,7 miljoen gekost. Een hele investering, maar hij durft het aan. Zijn stelregel is. dat men alleen met de best inge richte schepen en met een kundige bemanning goede resultaten kan boe ken. Dat de visserij een aflopende zaak is spreekt hij met klem tegen. Wel is het gebiedende eis, dat men met zijn tijd mee moet gaan. Hoofd afdeling zee- en visserij A. Thurmer nadrukkelijk: „Niets is blij vend hier beneden. Ook niet de vis gronden. Daarom zijn we steeds op zoek naar alternatieve mogelijkhe den. Dat is voor de tongenvissers de Ierse Zee bij Fleetwood. Daar hebben we nu enige malen 'n projekt gehad. De resultaten vallen beslist niet tegen. We zullen echter moeten blij ven zoeken. Niet alleen voor de kot- tervisserij, maar ook voor de treilers. Daar zijn we nu in de Atlantische Oceaan mee bezig. Over de resulta ten valt nog niets te zeggen. We zijn pas begonnen". (Door onze correspondent) BRUSSEL België spreekt over een regeringscrisis. In de rege- ring-Eyskens, die overwegend is samengesteld uit socialisten en ohristen-democraten, maar waarin ook de liberalen een aandeel heb ben is onenigheid uitgebroken over de economische begrenzing van het gewest Brussel en de taal problemen rond de Voerstreek. De Voer, een gebied ten zuiden van Maastricht, behoorde oorspron kelijk bij het Franse taalgebied, maar werd een tiental jaren gele den "ingeruild" tegen de streek van Komen en Moeskroen, dat nabij de grens met Frankrijk bij het Waalse gebied werd ingelijfd. Liberalen Wat Brussel betreft zijn het vooral de Franstalige liberalen die dit gewest groter willen zien dan de huidige agglomeratie van 19 ge meenten en dan met name omdat de Franssprekende Brusselaars daarin voordeel zien. Over de Voerstreek ligt eveneens een con flict ter tafel, omdat Eyskens als noodoplossing een Nederlandstali ge regel met Franse vertaling had willen treffen, waarmee, naar nu blijkt, de Franstaligen niet ak koord gaan. De meerderheidspartijen zullen nu samen moeten gaan uitmaken hoe diep de crisis reikt. Overi gens is België veroordeeld om ook een eventuele volgende regering in meerderheid uit socialisten en uit christendemocraten samen te stel len, met de bijbehorende overer ving van de problematiek. Mishandeling in Leids studentenhuis LEIDEN Het Haags Gerechts hof heeft uitspraak gedaan in een strafzaak tegen twee verdachten, die betrokken waren bij een mishande ling in een studentenhuis aan de Witte Singel. De 65-jarige eigenaar van het pand en de 32-jarige beheerder zou den het de huurders erg moeilijk hebben gemaakt, als gevolg waar van herhaalde malen de politie te hulp werd geroepen. Eigenaar en beheerder zouden va ker fors zijn opgetreden en terzake van het plegen van mishandeling, werden zij in eerste instantie door de politierechter veroordeeld ieder tot f 200 boete. In hoger beroep vond de procu reur-generaal bij het Haagse Ge rechtshof de straf te laag en eiste tegen de beheerder zes dagen ge vangenisstraf en tegen de eigenaar f 600 boete. Het Hof heeft arrest gewezen en de beheerder veroordeeld tot f 400 boete en voorwaardelijk twee weken gevangenisstraf met proeftijd van 2 jaar en de eigenaar tot f 600 boete. SASSENHEIM Wie Sassenheimer Ton Brussee zo door het Nederlandse en Belgische land ziet fietsen, denkt met een gewone wielrenner te doen te hebben. Ton Brussee (32) is echter geen wielrenner, maar toerrenner. Toegegeven de vergissing is niet ver wonderlijk, want de fiets van Brussee vertoont slechts kleine verschillen met een fiets van een wielrenner. Er Wat zijn eigenlijk de verschillen tussen toer- en rensport? Ton Brussee: „Nou, we fietsen ge woon niet zo hard. Op de vlakke weg ligt het tempo rond de twintig kilo meter. Dat tempo kunnen we dan ook volhouden als we een heuveltje moe ten pakken. In de afdaling kan he daarentegen zeer hard gaan. We rij den ook wel in de Ardennen en daar hebben we een keer zestig kilometer per uur gereden in de afdaling van een heuvel. Een ander verschil met de wielrennerij is, dat er in de toersport geen wedstrijdelement zit. Alle toch ten zijn p. sstatietochten. Nummer Brussee voelt zich eenzaam als toer renner in Sassenheim. Hij is de enige. Hij is daarom lid geworden van „De Kampioen" in Den Haag.„Omdat", zegt Ton Brussee, ,Er hier in de buurt geen club is waar aan toerrijden wordt gedaan. Een club als het Leidse Swift heeft dan wél in haar naam staan „Leidse Wielren- en Toer Vere niging", maar toerrijders hébben ze niet. Datzelfde geldt voor „De Bollen streek". Toch zijn er in Nederland zeer veel beoefenaars van deze tak van sport. Hoeveel precies weet ik niet, maar ik schat dat het tegen de tienduizend aan ligt". Barkeeper vijf maanden cel in LEIDEN Een 36-Jarige bar keeper kwam, nadat hij eerder tot gevangenisstraf was veroordeeld na diens vrijlating uit de gevangenis in financiële moeilijkheden, mede door dat hij zich een royale levensstijl had opgebouwd. Om aan geld te komen pleegde hij Insluiping in diverse studentenflats in Leiden, waai- hij zich dan betaal cheques en betaalpas toeëigende en kans zag aardig wat geld onrecht matig te incasseren. In een gestolen auto kreeg hij een ernstig ongeluk, waardoor hij zijn verdere leven invalide zal blijven. Terzake van de diefstallen heeft de barkeeper zich voor de Haagse rechtbank te verantwoorden gehad waar de Officier rekening wilde houden met de huidige toestand, waarin verdachte verkeert en vol staan met acht maanden gevange nisstraf waarvan 2 maanden voor waardelijk. De rechtbank heeft uitspraak ge daan en verdachte veroordeeld vv delijk met proeftijd van 2 jaar. SASSENHEIM Voor Ton Brussee is de toersport begonnen met een ritje van Sas senheim naar Den Helder en terug. Hij reed deze toch niet te onderschatten afstand met zoveel gemak, dat men voor hem een carrière zag in dè toersport. Het eerste jaar (1968) reed Ton Brussee zo'n 1320 kilometer onder de wielen weg. Toen reed hij nog op een gewone fiets. Het jaar daarop (seizoen 1969 van half maart tot oktober) ver dubbelde hij, nu op een echte racefiets die afstand tot ruim 3000 kilometer. Nu na vijf seizoenen ligt het totaal al bijna op 23.000 kilometer. Die afstand, onderverdeeld in grote en kleine ritten, fietst Brus see voor een deel helemaal alleen in zogenaamde stenütten. Brussee: "Sterritten zijn tochten, die door een bepaalde club worden uitgeschreven, maar overal in Ne derland kunnen worden gereden. Een sterrit van een Limburgse club van 120 kilometer kan ik ook hier rijden. Ik ga dan bijvoorbeeld naar het Velzerpont, haal daar een stem pel en ga dan terug naar Wasse naar, waar ik een eindstempel haal in Duinrell. Dat soort ritten gebruik ik voor het grotere werk". Wat verstaat een toerrenner onder het grotere werk? Ton Brussee: "Bijvoorbeeld een Den Haag—Win terswijk—Den Haag. Dat gaat ln twee dagen met een overnachting in Winterswijk. Of de langste tocht, die we kennen: AssenOostende— Door Jan van der Nat Foto Jan Holvast Assen, een tocht, die we in zes etap pen afleggen en die duizend kilome ter lang is. De langste tocht, die dag duurt, datwil zeggen zo'n dertig uur, we rijden dan 's nachts door, is Amsterdam—Maastrichts- Amsterdam (600 kilometer)" per trein. De fiets gaat mee. Dat mag normaal niet. Lacht Ton Brussee: "Nee. maar ik haal de wielen eruit en er is vrijwel geen conducteur, die kan be wijzen dat het een fiets is, omdat hij gewoon niet weet hoe hij de wielen erin moet zetten. En daar om is het handbagage". Duur Is de toersport door dat vele rei zen niet een vrij kostbare aangele genheid? Ton Brussee: "Het kost een hoop geld, maar hoeveel precies kan ik niet bij benadering zeggen", voegt mevrouw Brussee toe: "Een klein autootje". Ton Brussee weer: als Je alles bij elkaar optelt, zal Je aardig in de buurt komen. Al leen mijn fiets al kost f1500. Daar naast ben Je aan reis- en inschrijf kosten; reparaties en vervangingen aan de fiets toch wel een zeven achthonderd gulden kwijt. Iedereen, moet iets voor zijn sport over heb ben. Ik heb het er voor over, dat t» kimmen fietsen". Is toerfietsen aan te bevelen als een soort trimmen? Brussee: Zeker, want Je hoeft na tuurlijk niet altijd lange ritten te doen. Je kimt het beperken tot ster- ritten, die er vanaf dertig kilometer zijn. Als Je elk weekeinde zo'n rit rijdt, dan heb Je voldoende li chaamsbeweging. Velen zijn zo be gonnen. en raken dan in de ban van de sport en gaan dan over op het grote werk. Wat als ontspanning be gint eindigt vaak in inspanning, 't -liter wel een sport voor Jong an oud. Er zijn jongens bij van een jaar of tien, die elk weekeinde een Paard-en-wagen Wie veel reist, kan veel vertellen, luidt een oud-spreekwoord. Dat geldt ook voor Ton Brussee, want iemand, die al 23.000 kilometer ge fietst heeft maakte natuurlijk langs de weg veel gekke dingen mee. Het mooiste dat hij meemaakte had iets met een paard-en-wagen te maken. Ton Brussee: "Dat was tussen Peeloo en Loon, tijdens een rit in Drenthe. Ik zie opeens een paard- en-wagen over de weg slingeren. Ik roep: "KIkun je niet aan de kant gaan rijden?" Toen we er voorbij waren zag ik dat er hele maal geen vent op die kar zat. Ik heb toen een eind verder m'n fiets in de kant gegooid, heb die kar op gewacht en ben erop gesprongen en heb het paard tot stilstand ge bracht. Wrak Een ander leuk voorval is er een waar ik zelf niet bij was. Een knaap van onze club reed mee in de mon sterrit Brussel—Beiroet. Nou, ik geef nog geen vijf centen voor dat wrak waar hij op durft te rijden. Op een gegeven moment werd er gezegd, dat de Hollanders ni kop moesten nemer neemt ook de kop maal niet meer o bij de volgende daar al anderh daarna aangezoch Eddy Merckx gen, maar hij had t Nog iemand, die som rijden is Stien Kaiser. Ook zij is een verwoed toerrijd- Enfin, hij \r kijkt hele- ien de groep •am. zat hij Hij gangmaker zijn trainin geen zin in. zo hard kan ster en lid van "De Kampioen", we hangt, pesten haar weieens door te zeggen dat er een aan haar wiel zit. Nou, en dat pikt ze niet, gaat even het tempo vertogen en Je ziet haar niet meer terug". Boven op zolder heeft Ton zijn trofeeën. Naast zijn fiets, die aan touwen aan het plafond daar een bord te vinden, waarop veel herinneringsvaantjes, medailles en dergelijke zijn te vinden. In een hoek staat een klei ne fiets, oo kal met een racestuur. "Die is voor mijn zoon. Hij is nu nog wat te hoog voor hem, maar volgend jaar kan hij er op en dan TON BRUSSEE: n ik hem eens mee op een rit- van dertig kilometer". Zo zie naar, toerrijden houdt niet al- i Je zelf in de ban, het kan s besmettelijk zijn.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4