Bombuis ontwricht verkeer in Leiden I 'ZONDER NOODZAAK TEGEN MIDDENRAIL' De grote man weer fijn zei het toch maar mei 40-maart 41 3 "WIE DURFT ER TE VECHTEN MET WIEGEL? NIEMAND? DAN HEEFT WIEGEL ALWEER GEWONNEN" Stationsplein in ochtendspits afgezet stockboek? Eerste ronde LSB-competitie Voor Leiderdorp won de sluwe aanhouder Wie heeft DINSDAG 24 OKTOBER 1972 LEIDEN Dr. L. de Jong: Het koninkrijk der Nederlanden in de tweede wereldoorlog. Deel 4: Twee-en-een-half jaar na het uitkomen van deel 3 is nu ook het vierde deel van Dr. L. de Jong's standaardwerk over de 2e wereld oorlog verschenen. Het geeft de gebeurtenissen weer uit het eerste bezettingsjaar. Dit vierde deel bestaat uit 2 banden en kost VROOM DREESMANN U bóft als u vanvis houdt Gestoofde vis met paprika (4 personen) (Stoof 4 gesneden uien, 250 g gesneden t< of 2 in schijven gesneden ontpitte paprika's in boter of olie in vuurvaste kom half gaar. Leg 600 g iichtgezouten filets (kabeljauw, wijting, schelvis) op de groente, verdeel stukjes boter erop en laat de afgedekte schaal 20 min. in hete oven gaar worden. Bedruipen /tfjjsjt met tomatenketchup. Opdienen met aardappelpuree. VlS houdt fit Vraag recepten bij uw vishandelaar ot bij het Produktschap^ Een 20-jarige mon teur uit Zoetermeer stond gisteren de kantonrechter, rar. W de Koning, omdat hij destijds met zün auto op Rijksweg 4 onder Sassen heim zcinder enige "ve^keersnood- zaak tegen de middenrail was opge reden. Dit had tot gevolg, dat hij met auto en al enkele keren over de kop sloeg en midden op de rijbaan 'tot stilstand kwam. Hoe hij tot deze stunt kwam? "Wel ik was wat ver moeid en viel daardoor even in slaap", verklaarde de monteur. „U had ook enige pilsjes gedronken. In het wat kalmer aan te doen raasde u met een snelheid van I circa 120 km/u over die drukke rijksweg', zo diende de rechter ver dachte op scherpe toon van repliek. In zijn requisitoir zei de officier, mr. R. J. Beer: "Verdachte behoort kennelijk tot de jeugdige categorie van automobilisten, die veel te hard rijden en een groot gevaar op de weg betekenen" gezien het gevaar, dat deze verdachte had veroorzaakt eiste hij zowel een geldboete van 100 gul den subs. 10 dagen als (bij wijze van ernstige waarschuwing) een voor waardelijke ontzegging van rijbe voegdheid voor de tijd van 4 maan den met een proeftijd van 2 jaar. 'Ik sta er financieel niet zo best voor". zo pleitte verdachte voor een lagere I boete. In verband daarmee liet de kan tonrechter het ditmaal nog bij f 50 subs. 5 dagen, doch verhoogde hij daarentegen wel het oniteeggingster- mijn tot zes maanden. "De weg is nogal smal. Daardoor maak je gauw zo'n fout", voerde een 133-jarige fotograaf uit Leiden aJs verzachtende omstandigheid aan. Hij moest zich verantwoorden voor het feit, dat hij met zijn auto een bocht i op de Zijl dijk te Leiderdorp had "af gesneden", hetgeen prompt een bot- I sing tot gevolg had. "Door uw grove 1 fout werden zes personen min of meer ernstig gewond", verweet de rechter verdachte na raadpleging van het proces-verbaal. Met een knikje bevestigde verdachte dit feit. „Verdachte poogt nu wel de smalle weg de schuld te geven maar de ware oorzaak van zijn fout is gelegen in het feit, dat hij veel te hard reed en daardoor die bocht niet normaal kon nemen", aldus de officier in zijn requisitoir, dat resulteerde in de eis van een onvolwaardelijke ontzegging der rijbevoegdheid voor de tijd van 4 maanden en een geldboete van f 100 subs. 10 dagen. "Ik kan voor mijn werk m'n rijbe- Omdat verdacht es "straflijst" nog blamko was liet de kantonrechter het ditmaal nog bij een voorwaardelijke ontzegging voor de tijd van zes maanden. Het boetebedrag stelde hij daarentegen op f150 subs. 15 dagen. Dat vonde fotograaf "niet zo erg". Een 23-jarige schrijfmachine-mon teur uit Amsterdam moest toegeven, dat hij zich als automobilist niet be paald "als een heer in het verkeer" had gedragen. Overigens kon hij moeilijk ontkennen. Drie getuigen hadden, zo las de rechter in het pro ces-verbaal, namelijk gezien, dat de monteur een voorrangskruising op de Provinciale weg te Sassenheim met onverminderde snelheid d.wz. circa 100 km/u was opgereden en daarbij geen voorrang had verleend aan een mede-automobilist. De botsing kwam dan ook hard aan en had veel mate riële schade tot gevolg. De eis luidde een geldboete van f 100 subs. 10 dagen en (als waar schuwing bedoeld) een voorwaarde lijke ontzegging der rijbevoegdheid voor de tüd van drie maanden met een proeftijd van 2 jaar. De rechter vonniste geheel conform. LEIDEN De vrije produktie „Hans Wiegel en de komende verkiezingen" dreigt een doorslaand succes te gaan worden. De première van het programma van de man, die zich in korte tüd wist op de werken tot één van de populairste artiesten in het populaire genre, gister avond voor de Kamercentrale Leiden ge houden, was meer dan uitverkocht. Het Rynlands Lyceum, dat toch dikwijls half of helemaal leeg bhjft als er goede voor stellingen op het programma staan, kon de massale toeloop van Wiegel-fans bij lange na niet verwerken. De aanhang, ste die opmerkehjk veel jongeren telde, stond voor een deel zelfs buiten het gebouw achter het glas mee te genieten. Het getik op de ruiten van een enkeling die nog niet door de knieën was gegaan voor de liberale showmiaster, deed Wiegel af met de koele opmerking: „Daar komt zeker de fractieleider van de ARP". Tot grote vreugde van het publiek. De grote man „zei het toch maar weer fün" gis teravond. Wat hü zei was allemaal niet zo heel No* Door Bert van Dommelen Foto Jan Holvast nieuw. Wie in de kranten van gisteren over het WD-congres had gelezen, wist al welke hoogtepunten de show zou gaan bieden. Het centrale thema: aantonen waar de andere partüen het helemaal of voor een groot deel verkeerd hebben ge daan, en daartegenover zetten hoe wijs de WD zich heeft opgesteld. Meteen krachtig begonnen: de scène waarin 't PvdA-congres honend de man tel wordt uitgeveegd. Eén van de ver plichte nummers, door veel artiesten voor Wiegel uitgevoerd, maar zelden zo een voudig en toch doeltreffend. „Ondanks het van de ene dag op de andere omslaan, komt de PvdA nog altijd met het meest vuurrode programma dat we ooit hebben gezien", zo concludeerde de liberale voor man. Vervolgens zette hü ook de KVP- i_ LEIDEN Bommeldingen gisteren in Leiden bij Min- 5 nesota en Holiday Inn hadden behalve extra werk voor de politie geen invloed op het leven van alle dag. Maar een zilver grijze plastic buis, waarschijnlijk gevuld met gips en voorzien van een soort wekker, heeft vandaag het ochtend- spitsverkeer in het centrum van de stad ontwricht. Bijna twaalf uur heeft het ding gelegen op het vannacht al afge- (1 zette Stationsplein. Een majoor van de binnenlandse hulp- verleningsdienst schoot om half tien de wekker eraf en gaf het ding met een achteloos gebaar aan de politie, die u het overigens voor alle zekerheid nog naar het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk bracht. LEIDEN Een Haagse verzame laar kocht zaterdag op de ruilbeurs ln het Sint Antoniusolubhuls aantal postzegels voor ongeveer tachtig gulden. Nadat hij ze had opgeborgen in zijn rode stockboekje keek hij even om zioh heen, wilde boekje pakken, maar dat bleek verdwenen. Uiteraard is hij daardoor gedupeerd en wil zijn boekje graag terughebben. De eerlijke vin der kan op een beloning rekenen. In het boekje zaten o.m. de vol gende zegels: vele exemplaren 5 10 cent Willem III en hangend haar, met puntstempels in chrono logische volgorde; wapen 1 cent zwart met stempel februari 1 zegel met vertikaal staand stempel; een ongetande numme met halfrondstempel; deze regel op briefstukje, met bijna complete half ronde stempel Rotterdam en nog ve- andere waardevolle exemplaren. De redactie zal graag bemiddelen opdat het stookboekje, waaraan vele uren speurwerk en ongeveer drie honderd gulden Tyerd besteed, bij de eigenaar terugkomt. LEIDEN Leiderdorp I heeft na het uitspelen der afgebroken par tijen de match tegen Voorschoten H in de eerste klasse van de LSB met 4%514 gewonnen. Het duel tussen Kelfkens en Van der Leek jr. werd door eerstgenoemde zonder ver der spelen opgegeven, doch Dem- mendal moest tegen Segaar nog 314 uur knokken voor het beslissende winstpuntje. LSG n won zoals ver wacht de afgebroken partij tegen LSG IV en daarmee de wedstrijd met 714-214. Het toreneindspel tussen Katwijk I en LSG m werd remise, zodat LSG in met één been reeds in de overwinningsroes verkeert (4-5). Het wachten is nu op de arbitrage van de resterende partij; bedde teams hbeben winst ge claimd!. Voor een daverende verrassing in de tweede klasse B zorgde Voorhout I. Het klopte Alphen H met maar liefst 714-2li. Over de kampioens aspiraties van Noordwijk I bestaan geen twijfels, want Boskoop I werd met eveneens 714-214 de Rijnstreek ingestuurd. Deze match kenmerkte zich door flinke vechtpartijen, op het bord uiteraard. Na twee 214 uur spelen viel bij de stand 3-0 voor Noordwijk I de enige remise. Phili- dor VI had tegen Leithen I wat moeite met de opstelling. Het aan getreden team van Philidor ging ten slotte met 6-4 de boot in. Er was één afgebroken party, die reeds enige dagen later werd uitgespeeld en door Philidor gewonnen. Het was jam mer, dat Philidor een paar gewon nen partijen zomaar remise af. want een gelijkspel had de verhou dingen beter weergegeven. De hoogste score in de derde klas se B noteerde Sassenheim II. Het won zoals het wilde met 314-614 van Philidor Vïïl. LSG VI deed het tegen Noordwijk m meer beschei den, want het kwam tot een 6-4 ze ge. Debutant Voorschoten IV boek te tegen het zwakke Valkenburg I een kleine 6-4 overwinning. Kampioenskandidaat nummer 1, het eerste team van Koudekerk, keek na de officiële speeltijd tegen een 4-5 achterstand aan. Het schaak- geweld van Leimuiden I werd totaal onderschat. Voor de Koudekerkers kan het hoogstens nog een gelijk spel worden, hetgeen wel een koude douche genoemd mag worden. De resterende partij werd ter arbitrage opgestuurd met een winstclaim van Koudekerk. Het nieuwe lid van de LSB, Aarlanderveen, kreeg na bij zonder felle gevechten met 514-414 klop van Reed I. De strijd was inderdaad geweldig, want er viel slechts één remise. Hoe Aarlander veen scoorde, kan men uit het vol gende destilleren: E. J. de Nijs (Reed I)— A. Koe- leman (Aarlanderveen 1) 1-0, M. Olivier— H. J. v. Harten 1-0, P. W. Swaak— Joh. v. t Riet 1-0, E. C. MichelsG. Leer 0-1, J. Petiet— J. Haring 14-%, J. Boogert- G. v. Rijswijk 1-0, A. H. v. Kampen D. Oosterman 0-1, M. v. d. Linden W. Vochteloo 1-0, H. Heijn— Th. Lelieveld 0-1, P. JuA. Rodenburg 0-1. Totaal score: 514-414. De koker werd gisteravond ontdekt door de heer Letterman, een bewo ner van de flat op het Stationsplein, die zyn auto weghaalde by een par keerplaats vóór het Gemeenschap- pelyk Administratie Kantoor. Hü waarschuwde de politie, die de hulp verleningsdienst alarmeerde. Met rijf bommeldingen per uur kon deze overbezette dienst niet eerder dan vanmorgen komen. Als veiligheids maatregel werd de buis in stro "in gepakt". Sommige bewoners van het büna 100 woningen tellende flatgebouw sliepen vannacht zonder iets te we ten, anderen maakten zich er erg druk over, dat er niets werd gedaan. In verscheidene huizen brandde de hele nacht door de lamp. Plannen werden beraamd om de minister te bellen, maar naarmate het srtiller werd nam de spanning af. Verkeer vast Een groot deel van het Stations plein werd afgezet. Het verkeer werd omgeleid en liep daarbü in de och tendspits volkomen vast. Men had veel tüd nodig om van het station naar de Breestraat te komen. De verkeersstroom kwam hier van "twee kanten. Extra moeilükheid was het feit, dat alle bussen vóór het station hun halte hadden het busperron was zekerheidshalve ontruimd en een groot deel van de beschikbare ruimte opeisten. Met veel organisa tietalent hielden NZH en verkeers politie de zaak toch in de hand. De flats werden niet ontruimd, maar de bewoners mochten niet ach ter de ramen bhjven, toen de hulp verleningsdienst arriveerde. Het stro werd van de koker gehaald, zakken leider Andriepsen en ARP-lijsttrekker Aantjes fors op hun nummer: „Doordat deze heren nog altüd naar de PvdA bhj ven lonken, is de politieke situatie weer in nevelen gehuld. Vandaar mijn eerder gedane uitspraak, dat herstel van de oude regeringscoalitie ook niet de beste oplossing is". De partü die er nog het beste af kwam. bleek DS'70, „de partü waarmee wü het op een aantal punten eens zyn" Helemaal koek en ei en andere heerhjkheden was het overigens ook weer niet „de S van DS'70 weegt toch nog wel zwaar". Het betekende allemaal, dat de VVD onaf- hiankelük de verkiezingen in zal gaan, dat er ook met DS'70 geen afspraken zullen worden gemaakt. Wiegel bereed, en passant rechts en vooral links vegén uit de pan uitdelend, een aantal stokpaardjes: het invoeren van een eigen risico bü ziekenfondsen, het bevriezen van de kinderbüslag, het streng optreden tegen misbruik van sociale voor zieningen. Met dit alles, vertelde hy, wordt be halve op de trouwe WD-stemmers ook gemikt op de rechtseren in D'66, „die het gelonk van hun partü met de PvdA zat zün, en die er niets voor voelen om als bijwagen achter de rode iokomotief te bhjven hangen". Krachtige taal van een zelfverzekerd man, die breeduit grijnzend uit een „links" dagblad citeerde: „Wie van de confessio nelen durft er te vechten met Wiegel? Niemand? Dan heeft Wiegel alweer ge wonnen". Daar moet Je het dan maar bü laten, beter kun Je het zelf niet vertellen, aldus de WD-krachtpatser. De enige die tegen Wiegel niet op trieste wüze sneefde ln de mist was J. Vervoorn, de man achter de actie „onder ste boven". Allemaal op de onderste man van uw hjst stemmen om de aandacht te vestigen op de noden in de Leidse en andere stress-wüken", luidde zün, met donderend applaus in ontvangst genomen advies. Oud-raadsfractievoorzitter Por- theine kreeg voor zün poging om de kiezer bot andere gedachten te brengen een paar handen op elkaar. zand werden achter het ding gezet en een majoor van de hulpverle ningsdienst ging door de knieën om met twee schoten uit een buks het "mechanisme" los te schieten. Hij be keek de buis vervolgens, gevuld met een harde witte massa, en gaf het ding aan de politie. Hij ging na een nacht met slechts drie uur slaap op weg naar de volgende bommelding. In Leiden hernam op het Stationspiein het ge wone leven zün gangetje. Voor de tweede maal bleken alle veiligheids maatregelen in de omgeving van het station voor niets genomen. Iemand zei: „Ver„bom"me, alweer nep Het verkeer liep vast (f<xto boven), terwijl een deel van het Stationsplein zo stü was als nooit (foto onder). (Foto's Jan Holvast

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3