}rof. dr. Verkuyl aai doorzetter ("iïüiD bedrijfsleven in het eerste oorlogsjaar SHÖÊ POST Willekeur EILAND VAN EENHEID ERTIG JAAR GELEDEN IN LEIDEN „Politiek evangelie slaat niet ederland in de Tweede Wereldoorlog (1) deze conclusie komt de voor van de Raad van Kerken in sië, ds. Simatupang, in het lad der Ned. Hervormde een artikel, dat er aan iert, dat het thans veertig leden is, dat ds. Verkuyl in zijn pastorale arbeid begon de studerende Oosterlingen. doet denken aan een dy- die voortdurend in beweging anderen in beweging brengt, een man, die ten volle be- in de problemen van zijn lijn levensloop heeft hem in ^8 gebracht met de ver- verhoudingen tussen Indo- Neder'anc*> tussen de In- she kerken enerzijds en de i en zendingsinstanties in :-nd anderzijds gedurende de decenniën. Zijn belangstel- rordt op zeer intense wijze lifesteerd op vele terreinen, lerreinen die niet altijd op 't gezicht verband houden met En tooh is het zo dat bij adere beschouwing alles wat gt, schrijft of doet en dat wat blijkt voort te sprui- zijn ambt als dienaar des ieb begrepen, aldus ds. Sima- dat Jo Verkuyl afstamt boerengeslacht in de Haar- ersi rmeer-polder. Het moet wel lerenfamilie zijn met de eigen- irof. dr. J. Verkuyl nu staat op de kansel van een Indonesische kerk of preekt een Nederlandse gemeente, het is steeds een genot om naar zijn gloedvolle preken listeren. Hij is de eerste en laatste predikant en één die de „boodschap der bevrij- ook probeert uit te dragen in de acute en actuele problemen van onze tijd. Ook in persoonlijke contacten met mensen van verscheidene godsdienstige en politieke tuiging, nationaliteit en ras is het pastorale element steeds aanwezig. schappen die wij associëren met de ideale Hollandse boer: een taaie door zetter met een groot fysiek uithou dingsvermogen en bovenal een diepe geloofsovertuiging. Zeker is dat Ver kuyl deze eigenschappen heeft mee gekregen. Hij Is van de boerderij de wijde wereld ingetrokken. Hij is als zende ling naar Indonesië uitgezonden en na zijn terugkeer in Nederland be hoort hij tot die mensen die gere geld zij het vaak zeer kritisch nagestaard bij het afscheid van de gezinsleden in een jetvliegtuig stappen om ergens in Amerika, Afri ka of Azië een voordracht te hou den of een conferentie bij te wonen. Het is een gelukkige omstandigheid dat Verkuyl enige jaren onder de in Nederland verblijvende Indone sische studenten als predikant werk zaam is geweest, voordat hij naar Indonesië vertrok. Hij heeft daar door de "barometer" van de toe komstdromen van de intellectuele Indonesiër leren lezen. Ik heb de indruk dat gesprekken met wijlen prof. Kraemer hem hebben beïn vloed in zijn besluitvorming om in Indonesië te gaan werken. Deze twee feiten hebben Verkuyl wellicht veel geholpen om ook tijdens de ja ren van conflict, wederzijds wan trouwen en teleurstellingen tussen Indonesië en Nederland, toch al tijd het oog te richten op nieuwe verhoudingen tussen twee ge lijkwaardige volkeren in de toe komst. Tijdens het dieptepunt in de Indonesisch - Nederlandse verhou ding, toen de diplomatieke betrek kingen verbroken waren, bleef Ver kuyl met zijn gezin in Indonesië als levende tekenen van een verzoe ning in de toekomst. Moeilijke jaren De aanwezigheid van deze Neder landse dominee in die moeilijke da gen was ook een uiting van zijn overtuiging dat aan de kerken in Indonesië en in Nederland een bij zondere taak is toebedeeld in deze reconciliatie. Verkuyl heeft de laatste Jaren van de Nederlands-Indische periode, de Jaren van de Japanse bezetting die van gewapend conflict rondom de vrijheid van Indonesië, de korte tijd van de Nederlands-Indonesische Unie, de Jaren van conflict rondom West-Irian en daarna de periode van herstelde vriendschap meege maakt. Veelal moeilijke Jaren voor een in Indonesië verblijvend Neder lands gezin. Maar Verkuyl was niet alleen Nederlander. Hij was een Ne derlands predikant die volko men was opgenomen in het leven van de kerk in Indonesië. Hij is ge komen als "zendeling". Hij is ver trokken als een "fraternal worker" wiens bijdragen aan het denken en Prof. dr. J. Verkuyl: in de eerste en laatste plaats predikant. leven van de kerk in Indonesië, on der andere via zijn boeken waarvan vele tot in de meest afgelegen ge meenten nog gretig worden gele zen, in dankbare herinnering zullen voortleven. Verkuyl heeft na zijn te rugkeer in Nederland nieuwe taken en verantwoordelijkheden gekregen, die meer omvatten van de verhou ding tussen de kerken in Indone sië en Nederland. Nochtans geldt wat zijn verhouding tot de kerk in Indonesië betreft, en omgekeerd, 't Indonesische spreekwoord: "Djauh dimata, dekat dihati" (ver voor het oog, dichtbij voor het hart) ADVERTENTIE altijd voordeliger ROME (DPA) Hoogleraren en studenten van de bekende door je zuïeten geleide universiteit 'Gregori- ana" in Rome hebben het hoofd van de jezuieten, pater Pedro Arrupe, van willekeur en bedrieging van de aca demische vrijheid beschuldigd. In een brief in het progressieve r.k. tijdschrift "Com" protesteren drie jezuietenhoogleraren tegen de "ver banning" van him collega in de theo logie Pietro Brugnoli naar Triëst. Dit zou zijn gebeurd omdat prof. Brugnoli deel uitmaakt van de voor uitstrevende groep "7 november". Enige dagen tevoren hadden al stu denten en hoogleraren voor prof. Brugnoli gedemonstreerd. Tijdens een mis bij de opening van het aca demisch jaar hadden zij de volkomen verblufte celebrant een petitie over handigd. JERUZALEM Halverwege Je ruzalem en Bethlehem staat een in stituut dat bedoeld is om te helpen de hereniging van de christenen en dat het de eerste van zijn soort in de wereld zou zijn. In zijn een-Jarig bestaan meent het oecumenisch instituut voor voortge zette theologische studies reeds zijn waarde bewezen te hebben. Het idee voor het instituut werd acht Jaar geleden geboren toen Paus Paulus VI zijn historische bede vaartstocht naar het Heilige Land maakte. Na overleg met de oecu menische raad in Rome gaf de paus opdracht een theologisch centrum tot stand te brengen dat zich zou bezinnen op middelen de christenen te herenigen. Als plaats werd de heuvel Tantoer gekozen, waar de stenen van de ruï nes van het gastverblijf van de Malthezer ridders werden gebruikt voor de nieuwbouw. Het u-vormige complex van witte gebouwen heeft 1.75 miljoen dollar gekost welke verkregen werden uit UTRECHT 'ANP) "De Wereld raad van Kerken is meer met poli tiek bezig, met de steun aan terro ristische bewegingen met de veran dering van de structuren van onze maatschappij dan met het woord Gods. Daarbij is het veelbetekend, dat men tegen allerlei structuren van onze westerse maatschappij aanschopt, maar de communisten ontziet, in welke samenleving de mens helemaal een slaaf van het systeem en de ideologie is geworden. Het is de zonde van de kerk van on ze tijd, zoals ze spreekt door haar hoogste organen, dat ze niet oproept tot bekering". Aldus ds A. Vroegin- dewey, voorzitter van de Bond van Ned. Hervormde Mannenverenigin- gen, in zijn toespraak die hij in Utrecht hield op de toogdag van de ze bond. Ds Vroegindewey meende, dat de kerk wel moet afsterven als men politieke prediking brengt en de boodschap van het evangelie kwijt raakt. Naar zijn mening is dat de oorzaak dat duizenden en duizenden de kerk de rug toekeren:„Het poli tiek evangelie dat men brengt slaat niet aan". Ds Vroegindewey hield zijn gehoor voor dat men niet meer geïsoleerd kan leiven. De geest van onze tijd gaat niet zonder meer aan ons voor bij. De massamedia beinvloeden ook onze mensen en onze jeugd. En de revolutiegeest vindt gehoor in veier harten. Het is geen wonder dat ve len zich afvragen wat er toch van schenkingen van particulieren en stichtingen. 'Wij hopen hier een eiland van eenheid tot stand te brengen" ver telde pater Hesburgh. "Een burcht voor de vrede, de rechtvaardigheid en de liefde. Dit is de eerste maal dat zo iets gebeurt. Ik geloof dat wij als christenen behoefte hebben deze ervaring van samenleven op te doen". "Een Jaar reeds leven, bidden en studeren hier priesters van een twaalftal verschillende christelijke kerken. B;j hun studie staat tot au toe centraal het thema "de verlos sing in onze tijd". hun kinderen terecht moet komen in deze wereld, die zozeer in de mach ten van het materialisme en van de revolutie terecht is gekomen". Hij betoogde verder dat het er op aan komt dat de plaatselijke kerkge meenten voet bij stuk houden in hun trouw aan het woord Gods. Minder dan ooit zullen de richtlijnen vanuit het centraal bureau van de synode der Hervormde Kerk in Den Haag hun invloed op de gemeente uitoefe nen naarmate ze verder van het woord en de belijdenis afkomen en meer politiek beinvloed zijn. De gro te geestelijke verwording van onze tijd openbaart zich volgens ds. Vroegindewey juist in de top van de kerken. 'Door de geestelijke malaise in bijna alle kerken kan men de kracht niet opbrengen om een dam op te werpen tegen de golf van onge loof en revolutie, zo zei hij, Wij voe len ons ook niet thuis in de Raad van Kerken in Nederland. Hij verklaarde diep bedroefd te zijn over de verdeeldheid binnen de kerken maar zag geen aanleiding de "kerk der vaderen" ondanks vele bedenkingen te verlaten. "Wij willen als mannenverenigingen blijven werken ln het midden van de her vormde gemeenten". Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Maarssen:E. M. Bak ker te Rijssen. Te Lopik: A. Beens, kandidaat te Genemuiden. Bedankt voor Amersfoort: J. Bo gaard te Woerden. Voor Driebergen: B. Wiegeraad te Amersfoort. Geref. Kerken Beroepen te Eindhoven: R. J. A. Haneraburg te Nieuwkoop. Te Dok- kum: J. Schelhaas te Delft. Aangenomen naar Den Haag: dr. B. Wentsel te Beverwijk. Geref Gemeenten Beroepen te Nieuwerkerk: R. Boo gaard te Leiden. Te Lisse: L. Blek te Beekbergen. Te Katwijk aan Zee: J. van Vliet te Aagtekerke. 10,- genoeg onmiddellijk na het 10,- untrekken der Duitse troepen ve§!en Nederlandse autoriteiten probleem geconfronteerd, werkzaamheden ten behoeve de Duitsers geoorloofd dan wel aorloofd waren. De meeste gen over de grote rivieren la- in het water; de Duitsers eis- dat zij onmiddellijk hersteld en worden. Op 15 mei besloot irectie van de Rijkswaterstaat, ■hands de verbindingen naar niidwesten, waar de Duitsers offensief in België van m kunnen profiteren, niet te iellen. Dit leidde tot een scherp iict in Maastricht waar de sers wensten dat hun eigen aire hulpbrug over de Maas dj iii België dringend nodig !en, door een houten noodbrug ingen werd. Met een beroep set Landoorlogreglement wei- Nederlandse autoriteiten sp hun voorbeeld, ook de Ne- aannemers alle medewer- f een Duitse aannemer moest 1 arwei opknappen, w fer principieel handelde men l&j adhoven. Van Doorne's Automobielfa- te Deurne die nagenoeg ge- 'oor defensie werkte (er ston- dat moment 250 gedeelte- ilgewerkte legerwagens) kwam 13 mei een Duits officier ei- tot een tiental Duitse militai- to's gerepareerd zouden wor de directeuren, de gebroeders Doorne, weigerden en wend- tich tot de burgemeester van ioven; het gevolg was dat dc stter van de Eindhovense Ka- 'an Koophandel op 14 mei de "es van de voornaamste fa- i, de Daf incluis, in vergade- bijeenriep. De voorzitter bracht alleen de Duitse els over dat het werk overal onmiddellijk her vat moest worden. „Er werden ons," aldus de gebroeders van Doorne, „nog voorbeelden aangehaald van Belgische fabrieken die in 1914 ge weigerd hadden te werken, waarna de directie werd doodgeschoten en waarna er een nieuwe directie werd aangesteld en er toch gewerkt werd". In het gehele district Eind hoven werd de arbeid hervat, zij het bij de Daf met enige vertra ging- Kort na de capitulatie begreep generaal Winkelman dat een duide lijke richtlijn voor het bedrijfsleven wenselijk was. Op zaterdag 18 mei deelde hij via de pers alle fabrikan ten mee dat het werk aan even tuele defensie-orders onmiddellijk gestaakt moest worden. Diezelfde dag wendde zich evenwel de direc tie van Wilton-Feijenoord tot de burgemeester van Schiedam met de vraag of het gepermitteerd was te gaan werken voor de Kriegsmari- ne; de Kriegmarine had daar op aangedrongen. De burgemeester las de desbetreffende passage uit de „Aanwijzingen" voor, maar de di rectie van de grote werf, waarin een Duitser, C. Teschmacher, een dominerende plaats bekleedde, nam met dat antwoord geen genoe gen. Op zondagmorgen 19 mei ont ving Winkelman de Schiedamse burgemeester, een directeur van de Rotterdamse Droogdokmaatschap pij én Teschmacher van Wilton- Feyenoord. Winkelman (er bestaat van hun gesprek geen betrouwbaar verslag) zei min of meer dat me dewerking aan Duitse militaire or ders verboden was maar dat men, als de Duitsers dwang zouden gaan gebruiken, die medewerking niet zou kunnen weigeren. Tesch macher haastte zich. het onderhoud in een brief aan de Schiedamse burgemeester te bevestigen; daarin deelde hij mee dat (hoewel er van Duitse dwang nog in het geheel geen sprake was) Wilton- Feyenoord onmiddellijk weer aan het werk zou gaan en de werf „Gusto" te Schiedam, waar Neder landse motortorpedoboten in aan bouw waren, eveneens, Bij beide bedrijven werd t werk aan de mi litairen projecten hervat. Deze feiten raakten spoedig aan anderen bekend. Door Fentener van Vlissingen en Snouck Hur- gronje werd Winkelman gewaar schuwd dat er directies waren die zijn uitspraak als een vrijbrief be schouwden om militaire opdrach ten voor de Duitsers uit te voeren. Winkelman liet Teschmacher dus opnieuw bij zich komen, maar toen hij hem op 23 mei voor de tweede maal ontving, waren ook anderen present: generaal-majoor van Voorst tot Voorst, Snouck Hurgron- je, prof. mr. J. P. A. Francois, ad viseur van Buitenlandse Zaken voor volkenrechtelijke vraagstukken, ir. G. A. Kessler, president-directeur van de Nederlandse Hoogovens, D. C. Endert. directeur van de Rot terdamse Droogdokmaatschap pij (die toen het militaire werk nog niet hervat had) en vermoedelijk nog enkele andere grootindustrië len uit de metaalsector. Die indu striëlen hadden allen grote defen sie-orders in bewerking en voor een deel daarvan moesten de Hoog ovens het staal leveren. Kon, zo werd gevraagd, Winkelman in af wijking van zijn op 18 mei gepu bliceerde richtlijn niet goed vinden dat men de geplaatste orders ten behoeve van de Duitsers afmaakte? Winkelman weigerde: hulpverle- Dit artikel Is een hoofdstuk uit het vandaag verschenen boek over de oorlogsjaren in Nederland, geschreven door dr. L. de Jong. Het is het vierde deel in de serie "Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog" dat door de di recteur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, wordt geschreven. Het handelt over de houding van een deel van het Nederlandse bedrijfsleven in de eerste oorlogsdagen, toen de be zetter de Nederlandse industrie wilde inschakelen bij de oorlogs- produktie. Rauter en Befehlshaber der Waffen-SS in Nederland. SS-Gruppenführer De- ning aan de vijand was, betoogde hij, strafbaar volgens de wet. „U spreekt heel anders dan de vorige keer!" zei Teschmacher. „Dan hebt u het verkeerd begrepen," ant woordde Winkelman Toen die industriëlen vertrokken waren, trachtten Snouck Hurgronje en prof. FrangoLs Winkelman te be praten: kon hij niet wat schappe- lijker zijn? Bleef hij zo strak, dan zou hij, zeiden zij, spoedig terzijde geschoven worden. Winkelman ant woordde daarop dat hij dat hele maal niet belangrijk vond: hij was niet bereid, zijn standpunt te wij zigen. Vier dagen later, op 27 mei, ver zond Winkelman de twee brieven. Met verzoek zulks door te geven aan zijn collega's kreeg Kessler te horen dat „het vervaardigen en re pareren van oorlogsmaterieel on geoorloofd" was (van „strafbaar" repte Winkelman niet) en in een brief aan secretaris-generaal Rin geling maakte Winkelman duidelijk wat hij onder „oorlogsmaterieel" verstond: wapens, munitie en oor logsvoertuigen „benevens alle voor werpen welke uitsluitend kunnen dienen voor krijgsverrichtingen". Dat woord „uitsluitend" was hem gesuggereerd door zijn eigen ju ridische adviiseur, kapitein Sche pers, die minder principieel den kend dan Winkelman, van opinie was dat men het economische le ven zo min mogelijk belemmeringen in de weg moest leggen en die trouwens spoedig een zo ruime in tergratie gaf aan Winkelmans brief dat hij er voor zorgde dat de KLM en Fokker verlof kregen, de moto ren te repareren van de neerge schoten Duitse transportvliegtui gen: „Kunt ge aan de motoren zien of ze in een Rode-Kruisvliegtuig thuis horen of in een Jager? Dat kon men natuurlijk niet. Daarom kon men," legde hij aan de Enquê tecommissie uit, „niet verbieden, die commissie uit, „niet verbieden, di' motoren te revideren". Overstag De botsing met de Duitsers kt niet uitbleven. Von Schrötter arri veerde op 24 mei in Den Haag me: de opdracht de Nederlandse indus trie als "onderleverancier" in te schakelen. Twee dagen eerder nog Een rondvaartboot in Amsterdam in de zomer van 1940. dan Seys-Inquart. Hij vestigde zijn bureau in het departement van defensie. Zijn eerste taak was. een overzicht te krijgen van wat aan Nederlandse militaire op drachten in bewerking was. De ge gevens waren bij Defensie aanwe zig, maar secretaris-generaal Rin geling weigerde hem inzage te ge ven. Daarom besloot hij zich tot hun organisatie te wenden. De Vereniging van Metaalindus triëlen belden in '40 negen-ennegen- tig leden; alle grote bedrijven in den lande waren er bij aangeslo ten. Voorzitter was een der be kendste groot-industriëlen: ir. M. H. Damme Sr. Damme had te maken met een raad van commissarissen waar weer andere kopstukken van het bedrijfsleven in zaten: Fentener van Vlissingen (directeur van de Sbeenkolenhandelsvereniging en president-commissaris van de Aku), mr. D. Crena de Iongh (pre sident van de Nederlandse Han- deslmaatschappijir. A. H. Ingen Housz (directeur van de Hoog ovens), ir .H. I. Keus (directeur van de Heemaf) en M. C. Koning (voorzitter van de raad van be stuur van de Koninklijke Paket- vaartmaatschappij); ook de direc teuren van drie grote Indische on dernemingen en de president-di recteur van de Nederlandse Spoor wegen, prof. dr. Ir. J. Goudriaan. en een van de directeuren van de NS, ir, W. Hupkes, zaten in Dam- me's raad van commissarissen, samen met de commissaris der coningin, in Noord-Brabant, van ctijckevorsel. Wij vermelden dit slechts als voorbeeld: in de direct- ties en raden van commissarissen van de grootste Nederlandse on dernemingen kwam men, in tel kens andere combinaties, veelal dezelfde namen tegen. Damrae was het, van wie op 28 of 27 mei door Von Schrötter of door een van diens ondergeschik ten geëist werd, onmiddellijk *op te geven, welke defensie-orders bij zijn bedrijf en bij de andere grote Nederlandse metaalindustrieën in bewerking waren. Damme gaf op 28 mei alle gewenste inlichtingen over Werkspoor door en verzocht diezelfde dag de leden van de Me- taalbond in Noord-Holland en Utrecht, zijn voorbeeld te volgen. Door Hirschfeld en Snouck Hur gronje gesteund, begon het bestuur van de Metaalbond met zich schrap te zetten. Dat was het laatste wat von Schrötter wenste, Hij riep de heren op 1 Juni bijeen: Hirschfeld, Damme. Endert, Kess ler, Teschmacher en J. B. Giljam, een van de directeuren van de ma chinefabriek en scheepswerf van P. Smit Jr. te Rotterdam. In dit gezelschap was Teschmacher de enige die zijn arbeiders het werk had laten hervatten. De overigen weigerden en vooral Kessler beet van zich afhij had rich tevoren in de rechtspositie van een bezet ge bied verdiept. Von Schrötter ging dreigen: werden de Duitse bevelen niet opgevolgd, 'dan zouden de di recteuren vervangen worden door Duitse Kommissare, nog afgezien van de persoonlijke gevolgen voor de industriëlen zelf'. Damme en Kessler legden een Duits ultimatum op 4 Juni aan de twintig belangrijkste leden van de Metaalbond voor die. in Den Haag, in spoedvergadering bijeen geroe pen waren. Er werd daar een brief aan von Schrötter opgesteld die door de leden zelf als een 'pro test' beschouwd werd - eigenlijk was het dat niet. Geen enkele vol kenrechtelijke opmerking kwam er in voor. evenmin werd er in ge zegd dat het ontoelaatbaar was, Nederlanders te dwingen, wapens te produceren waarmee andere Nederlanders gedood konden wor den. Aan von Schrötter werd in de laatste paragraaf meegedeeld, 'dat de Nederlandse bedrijfslei- 'dat de Nederlandse bedrijfslei ders die ter vergadering aanwezig zijn, om de aangegeven redenen de in het protocol vastgelegde richtlij nen als grondslag aanvaarden voor samenwerking met de bezettings autoriteiten' - en d&Ar ging het om. Damme en Kessler onderteken den het stuk namens de aanwezi gen; hun aller namen en functies werden in een presentielijst opge nomen die samen met het 'protest* aan von Schrötter overhandigd werd. Seyss-Inquart kreeg een af schrift. Von Schrötters overwin ning was kompleet en dat het be stuur van de Metaalbond de strijd die maar kort geduurd had, als ge ëindigd beschouwde, bleek uit het feit dat de leden die niet ter verga dering aanwezig geweest waren, geen afschrift van het 'protest' ont vingen en dat hun het stuk, als zij er om vroegen, bewust onthouden werd. Drie Jaar na de oorlog deed het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag de uitspraak dat 'de intimi datie voortvloeiend uit de medede ling van von Schrötter' (inzake het uizetten van Duitse Kommissare) 'zelfs niet als poging tot bedrieging (kon) worden aangemerkt', door dat 'elk begin van uitvoering om aan de Intimidatie kracht bil te zetten ten enenmale' had ontbro ken; er was dus volgens het Hof geen sprake geweest van 'over macht' in de zin van de wet.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11