LEIDSCH DAGBLAD Zaalberg en Van Wijk nu onder één deken Bom gevonden bij Chevron Den Haag Uit wraak brand gesticht in huis vandaag ANKARA VRAAGT HULP RU KAPING Leidse bedrijven samen; personeel blijft LEIDSCH DAGBLAD Wiegel had handen vol ®«ct leuws Opgelicht I maart I860 MAANDAG 23 OKTOBER 1972 No. 33845 Directeur: G Koopman Hoofdredacteur: Han Mulder DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 25,90 per kwartaal (postabonnementen f 28,30), f 8,76 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singel 1, Lelden - TeL: 25041, Redactie: 2150T Nabezorglng tot 20 uur, tel 30500 (zat. 18 uur) Ultimatum verlengd SOFIA/ANKARA (AFP, DPA, Reuter, UPI) De Turkse rege- ring heeft vanochtend de Sowjet- Inie. de Verenigde Staten, West- tsland, Frankrijk, de Verenig de Naties en het Internationale Rode Kruis gevraagd te bemid delen in de zaak van een kaping ran een Turks passagiersvlieg- naar de Bulgaarse hoofdstad Sofia. Dit na een kabinetszitting die vannacht geruime tijd voort duurde. De Bulgaarse premier Todorow, reraekerde vanochtend zijn Turkse tollega Melen dat alles zal worden [{daan om de kwestie in pais en ree te doen aflopen. De Turkse re uring had daar in een nota aan Bul rarije om gevraagd. ■et Bulgaarse persagentschap meld- fe vanochtend dat aan boord van et gekaapte vliegtuig ..grote span ing" heerste. De passagiers mochten snochtend in groepjes wandelingen aken en kregen een ontbijt. De termijn van het ultimatum m elf uur (pl. tijd) die de ka ft, ers hadden ingesteld voor inwilli- Ing van hun eisen op straffe van ;mietiging van het vliegtuig ver- j reek zonder dat er iets gebeurde, de kapers de termijn hadden iengd werd aanvankelijk in SO' niet bekendgemaakt. Het Ameri- inse persbureau Associated Press eldde echter vanmiddag om half a in Ankara vernomen te heb- n dat uitstel was verleend tot 30 uur Nederlandse tijd. u Weigering De Turkse regering had vannacht weigerd om op de eisen van de ipers in te gaan. Het viertal hield dat moment 62 passagiers en vier imanningsleden vast. Vanochtend ocht een tiental passagiers het toe- il verlaten. Cl i toestel van de Turkse lucht- artschappij werd gisteren gekaapt het van Istanboel op weg was g iar Ankara. Tijdens de vlucht deed een schietpartij voor waarbij gewonden vielen. Deze werden I aankomst in Sofia in een zieken- is opgenomen. Het is het derde irkse toestel dat in de afgelopen se Jaar werd gekaapt en naar Bul- „me gedirigeerd. Zie pagina 4 Bilt verwacht van heden- tot isdagavond: wisselend bewolkt met tt atselijk enkele buien. Minimum- WI aperaturen van 10 graden aan zee irond 7 graden in het binnenland, ixlma morgen ongeveer 12 graden. tige to krachtige, aan de kust af toe harde wind uit west tot noord- (Opgemaakt om 11.15 uur) 24 OKTOBER op: 7.21 uur; onder: 17.27 uur. an op: 18.05 uur; onder: 10.18 uur. IJswater te Katwyk te 3.50 en 16.11 laagwater te 12.08 uur. t UUerst geconcentreerd draagt de expert van de EOD de oom naar liet vak van strobalen waar de aluminiumcilinder een minuut later onschadelijk werd gemaakt. DEN HAAG Bij de ingang van het hoofdkantoor van de oliemaat schappij Chevron aan de Conradka- de in Den Haag is vanmorgen een bom geplaatst. Het was een alumi- niumkleurige buis van drie centime ter dik en veertig centimeter lang. Om tien over tien maakte een des kundige van de explosievendienst uit Nijmegen de cilinder onschadelijk. Vermoedelijk is het buisje gevuld .'est met blauwzuur. Een tijdme- chanisme ontbrak. De aliuminiumkleurige cilinder lag op de handgrepen van de toegangs deuren van de hoofdingang van het torenhoge gebouw. De buis werd om tien voor zes ontdekt door de 52-ja- rige medewerkster van de Cemsto, rievr. J G. Blok uit Den Haag. ,Op de buis zat een blauwe dop. om wikkeld met rood platic plakband. Ik wist onmiddellijk dat het een bom zou zijn,' zei ze later. De direct gewaarschuwde Haagse politie nam voorzorgsmaatre gelen. Politiemannen sloten de om geving af met dranghekken, voor en achter de deuren maakten agenten een barricade van strobalen, de ex- Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 7 nov. 1972 de krant reeds vanaf heden Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee adres: plaats: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. IDI AMIN IN ZIEKENHUIS KAMPALA (Upi, Reuter) Presi dent Idi Amin van Oeganda is van morgen in Kampala in 'n ziekenhuis opgenomen. Zijn artsen hebben hem „volledige rust" voorgeschreven, zo meldt de Oegandese radio. Amin was kort tevoren in de hoofd stad teruggekeerd uit Hoima, in het noordwesten van zijn land, waar hij een massabijeenkomst had toegespro ken na zfjn terugkeer uit Somalië, waar hy de revolutiefeesten bij woonde. plosievenopruimingsdienst werd in geschakeld. In overleg met de politie stuurde Chevron alle werknemers tot een uur 's middags naar huis. De tram reed gewoon door, maar stopte niet bij de halte voor de hoofdingang van het bedreigde gebouw. De officier van Justitie mr. A. W. Rosingh hoofd commissaris dr. C. N. Peijster en commisarls J. Boltje kwamen ter plaatse. Om tien uur arriveerde de expert van de EOD. Het was dezelfde die in Eindhoven de bom bij de woning van drs. Bavinck onschadelijk had gemaakt. Hij plaatste de cilinder in een vak van strobalen en bevestigde een ontsteker die niet een stroom- stootje tot ontploffing werd ge bracht. Uit de opengescheurde cilin der drupte een geleiachtige massa De restanten zijn voor onderzoek naar het gerechtelijk laboratorium gebracht. Blauwzuur is onder be paalde omstandigheden zeer explo sief. Het gas dat vrijkomt is zeer giftig en wordt opgenomen bij door inademing en via de huid met kans op dodelijke afloop. De Haagse bom is de eerste die met blauwzuur ge vuld was. AMSTERDAM (ANP) De 22-Jari- ge fabrieksarbeider J. H. D. uit Am sterdam heeft bij de politie bekend de brand in de Bellamydwarsstraat in de hoofdstad de afgelopen nacht te hebben aangestoken. De man had volgens de politie moeilijkheden gekregen met een op de eerste etage wonend meisje en wraak genomen door haar in het portaal hangende Jas in brand te steken. Het gevolg was dat de eer ste, tweede en zolderverdieping ge heel uitbrandden en het benedenhuis aanzienlijke waterschade opliep. Bij de brand aanwezige politie mensen hadden de Jongeman zien rondscharrelen. Hij stelde omstan ders veel vragen, onder meer of er ook slachtoffers waren gevallen. Door dit verdachte gedrag besloot de politie hem in de omgeving van de Bellamydwarsstraat aan te houden voor nader onderzoek. Hij bekende meteen de reden van zijn gedrag en verklaarde dat het nooit in zijn be doeling had gelegen dat het hele huls zou afbranden en dat er gewon den zouden vallen (een 65-Jarige man en een 14-Jarlge Jongen liepen lichte brandwonden op). Hij wilde alleen wraak nemen. LEIDEN N.V. Koninklijke Nederlandse fabriek van wollen dekens v.h. J. C. Zaalberg en zoon in Leiden neemt de Leidse dekenfabriek Van Wijk en de Wolspinnerij Ede over van de Hollandse Tapijt Industrie in Alkmaar. Zaalberg-directeur H. I. J. Schrandt noemt de overneming een afronding van de zeven jaar geleden begonnen samenwerking, die tot 'n hechte integratie tussen de bedrij ven van Zaalberg en HTI heeft ge leid. "Wat de resultaten betreft ge schiedt de overneming met terug werkende kracht vanaf 1 januari De fabrieken blijven onder hun eigen naam doorwerken". Ook voor de werknemers verandert er volgens de directeur niets. Bij Van Wijk zijn 125 personeelsleden in dienst. Met de 150 mee, die in Ede in dienst zijn, komt het perso neelsbestand van Zaalberg op 450. Binnenkort zal een bericht aan aandeelhouders Zaalberg verschij nen. Tevens wordt een buitengewo ne vergadering van deze aandeel houders bijeengeroepen voor een toelichting en de benoeming van een tweede directeur. Directeur Schrandt: "Momenteel, wordt ongeveer de helft van het uit staande aandelenkapitaal op de beurs verhandeld. Dat wordt straks 25 pet". Voor de overdracht van beide bedrijven zal Zaalberg f 4 miljoen in contanten betalen, ter wijl tevens f 3 miljoen aandelen Zaalberg pari zullen worden uit gegeven aan de HTI. Door deze aan- delenuitgifte krijgt HTI samen met de reeds in bezit zijnde aandelen een belang van 75 pet. in Zaal berg. De Leidse dekenfabriek Van Wijk, maakte acht jaar geleden nog deel uit van Van Wijk en Heringa, die behoort tot de Zwolsmangroep. De dekenfabriek werd toen afgestoten aan de HTI. Op de Amsterdamse effectenbeurs mocht omdat het bedrijf niet gehan deld mocht worden in Zaalberg, die twee andere bedrijven gaat over nemen, waardoor onder andere 75 pet. van de Zaalberg-aandelen a pari in handen komt van de Hollandsche Tapijt Industrie. Nu zijn nog de helft van de aandelen genoteerd. De laat- koers van Zaalberg was 139.5 punt. Applaus voor de verkeerde HILVERSUM Het aantal Groningers, vrijdagavond toe hoorder bij een discussie tussen Den Uyl, fractievoorzitter van de PvdA en VVD-leider Wiegel, keek zaterdagavond vreemd op bij het televisleverslag van het debat door VARA's actualitei tenrubriek „Achter het nieuws" Klapten zij zich vrijdag nog de handen stuk voor Den Uyl, op de televisie bleken zij vurige aanhangers van Wiegel. Sterkei- nog: hun toejuichin gen golden een uitspraak van de WD'er die ze nooit hadden ge hoord. Een gedaantewisseling waarmee ze niet allemaal even blij waren. „Best mogelijk" ver ontschuldigde Bas Roodnat, me dewerker aan Achter het nieuws en rapporteur op de bewuste za terdagavond zich desgevraagd, „misschien hebben we een tus senshot op het verkeerde mo ment tussen de sprekers geplakt. Nu kan het best zijn dat een sterk applaus achter een gezegde is gekomen, waarvoor tn werke lijkheid misschien anders is ge applaudisseerd. Bewust is dat echter zeker niet gebeurd. Dat het langdurige applaus voor Wiegel een uiting zou zijn van de conflictsituatie bij Ach ter het nieuws wees Roodnat van de hand. Een aantal mede werkers heeft bezwaar tegen de lijn van chef-red ace ur Hans Ja cobs, die in de verslaggeving „te links" zou zijn. Er is echter geen sprake van dat wij hem met de toejuichingen voor Wiegel een kunstje hebben willen flikken", aldus Roodnat. O WD-lijsttrekker Hans Wiegel had zaterdagavond de handen vol. Met soep en brood. Niet aan de partijraad, die als het ware uit zijn hand at. Vol optimisme gaan de liberalen de ver kiezingen tegemoet. Overigens nam de raad een resolutie aan met een beroep op alle betrokkenen bij de totstandkoming van een sociaal con tract om algemeen- boven groepsbelang te stellen. Slechts door vrijioillige medewerking van allen en door in perking van loon- en prijsstijgingen kan worden vermeden, dat de regering wordt gedwongen in te grijpen in lonen en prijzen", aldus de resolutie PAGINA 5 22 PAGINA'S Saigon maakt zich al op voor een wapenstilstand. PAGINA 4 O Druivenplukken een plezier? Ver geet het maar. PAGINA 17 CDU en SPD winnen bij plaatselijke verkiezing (Door i correspondent) En natuurlijk zes pagina's sport. Van binnen en buiten. Uit binnen- en buitenland. Met een benauwde zege van Ajax, een nog benauw der gelijk spel van Feyenoord. Daar ook Den Haag gelijk speelde is de stand aan de top van de ere divisie zo geworden: Ajax 11 18 Feyenoord 11 18 FC Den Haag 11 16 FC Twente 11 15 MW 11 H BONN Bij gemeenteraadsver kiezingen In de Duitse deelstaten Hessen en Nedersaksen is gisteren gebleken dat de polarisering in de Westduitse politiek ook op dit ni veau plaats heeft. De grote partijen CDU en SPD boekten winst, de liberale FDP verloor aanzienlijk. De communisten en de extreem recht se NPD trokken maar weinig stem men. Plaatselijke partijtjes, die vier Jaar geleden nog volop meespeelden, kregen nu geen been aan de grond. Van het wegvallen der allerklein sten profiteerde, naar verwachting, vooral de CDU. Ze boekte in Hessen een winst van 8.5 procent. Vergele ken met de laatste Bondsdag en landdagverkiezingen is dat echter geen positieverbetering van beteke nis. De vergelijking, die vier weken voor de Bondsdagverkiezingen ligt, geeft overigens geen betrouwbaar beeld van de verhoudingen, aange zien gemeentelijke problemen voor op stonden. In Hessen boekte de SPD een stemmenwinst van een halve pro-1 cent, waarmee ze naar absolute meerderheid op 51.5 procent bracht. De FDP kw.un slechts tot 6.4. De SPD boekte ln Nedersaksen de grootste winst: 7.2 procent. Met 48.4 procent van de stemmen bleef de partij de sterkste. De CDU verwierf 43.3 procent, een winst van 4.3. De FDP kreeg hier 52 procent. ARNHEM (ANP) Dr. Hans van den Doel, al zes Jaar lid van de Tweede Kamer voor de PvdA, wordt hoogleraar in de politicologie aan de universiteit te Nijmegen. Op 1 sep tember van het volgend Jaar zal hij daar aan de faculteit der Sociale Wetenschappen zijn intrede doen. Van den Doel had zijn vertrek uit de politiek al eerder aangekondigd. De gezant van den ko ning van Abyssinië in Lon den, generaal Kirkham, heelt de Engelsche pers inlichtin gen verschaft over den sla venhandel in Afrika. Op de slavenmarkten in Arabië en Turkije worden jaarlijks 80 a 90.000 slaven verhan deld, meerendeels kinderen van 7 a 8 jaar, afkomstig uit Midden-Afrika envan den Witten Nijl. Zij worden geruild tegen zijden stoffen en kleine artikelen van weelde. Een mooi koperkleu rig meisje kost 140 dollars ongeveer f.350 op de markt, te Metemmeh fd.i. Metem- ma op de grens van Ethiopië en Soedan. Red.) waar groo- te „partijen" worden ver handeld. De inlichtingen van generaal Kirkham be vestigen wat Dr. Livingstone en de heer Stanley over de slaven in het hart van Afri ka hebben geschreven. De gezant hoopt, dat hij daar mee de aandacht van het publiek zal vestigen op dien verfoeilijken handel. Vandaag 50 jaar geleden: Voor de betrekking van secretaris bij de Kamer van Koophandel te Alkmaar, salaris f 5000, hebben rich 180 sollicitanten aangemeld, onder wie 30 meesters in de rechten. In den Amerikaanschen staat Tenessee is een geval van lynch-justitie voorge komen, maar ditmaal eens een terechtstellingwaarbij de slachtoffers blanken wa ren. Twee Hartley's, vader en zoon, waren onlangs in het plaatsje Camden veroor deeld. icegens doodslag, ge pleegd op een neef. De plaatselijke bevolking vond dat de daders er te gemak kelijk waren afgekomen, haalde hen met gewed uit de gevangenis en schoot hen dood.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1