heg tussen BIESHEUVEL m pompidou EUROPESE TOP TE DURE GRAP? Ngoejen Van-thïoe wil niet buigen Crisis in Al Fatacli opgelost EDERLANDSE PREMIER MAAKT OP EERSTE DAG TOP GOEDE INDRUK HLI NEEMT DRIJVEN IN STAKERS BESLAG PARIJS: PROCESSIE Engeland: zo nodig oorlogsschepen naar IJsland Ondanks Amerikaanse druk PAG 20 OKTOBER 1972 PARUS Rekening houdend met het feit dat door al zijn eigen aarzelingen Pompidou's Euro top ten slotte binnen een maand op poten moest worden gezet, kan men zeggen dat die Fran- het toch maar weer aardig Door Frank Onnen »en gerooid. De zittingen be ginnen en eindigen op de mi nuut af nauwkeurig, de minis ters en hun staven krijgen ds bij de talloze lunches en I diners hun overdadige natjes en droogjes en zelfs de ongeveer 1200 Journalisten, van nature geen gemakkelijke Jongens, die het feest begeleiden, beklagen Die technische kanten van de conferentie waren dan ook al enige Jaren geleden opgelost, want de Euro-top is gepland in het Majestic-hotel, een kast van een gebouw uit het einde van de vorige eeuw, met veel kristal len luchters en andere fin-de- siècle-verrukkingen, waar sinds 1968 zich het Vietnam-beraad voltrok. Tijdens de laatste we reldoorlog zetelde in dit zelfde hotel de Kommandatur van Pa rijs, maar dat is natuurlijk al wel heel lang geleden en daar over spreken wij geheide Euro peanen nu dus niet meer. Frankrijk zou Frankrijk niet zijn, wanneer alle deelnemers aan de conferentie niet door een zeer talrijke politiemacht, voor zien van walkie-talkies en zelfs stenguns, beschermd en bevei ligd werden. Bij ons in Parijs willen we geen herhaling van München", zo heeft één der chefs van de Securité beloofd, en het is inderdaad lastig bin nen of buiten de conferentiege bouwen twee stappen te verzet ten, zonder op de tenen van een flic in uniform of in burger te trappen. Veel om handen hebben ze in tussen niet, want politiek tegen spel wordt nauwelijks geleverd. Wel zag ik donderdag een be baarde en slordig geklede, hip- ie-achtige Jongeman, die met een dikke stapel vlugschriften onder de arm iets van een drei gende houding aannam, terwijl hij de hekjes rond het Majestic- hotel naderde. Vermoedelijk wist hij nog niet dat Vietnam voor twee dagen voor Europa plaats had moeten maken. De hele wijk achter de Aro de Triomphe vertoont inder daad een verraderlijke gelijke nis met een belegerde vesting en alle burgers die geen speci aal kaartje met foto op hun re vers hebben gespeld, kunnen de hoop wel opgeven het Europese asfalt van de Avenue Klebert in deze dagen te mogen betre den. Onder die legitimatiekaart jes, die nu de geperfectioneerde paspoorten zijn voor het nieuwe Europa dat deze nu Juist hele maal had willen afschaffen, zijn Intussen ook weer vele rangen en standen te onderscheiden. De staatshoofden en minis ters zijn vrijgesteld, maar voor de rest ontkomt niemand aan de verplichting zijn doorgaans niet zo erg geflatteerde beelte nis, naam, voornaam, nationali teit en werkgever op de plaats van zijn linkerborstzak te spel den. Zijn gespecialiseerde func tie wordt dan nog eens door een hoofdletter onthuld. P voor de pers, S voor de veiligheid (of wel securité), SP voor de ge heime diensten of de spionage, die dus voor het eerst eerlijk uit de hoek komen. De Juiste betekenis van alle letters was donderdag overi gens nog niet tot iedereen door gedrongen. Zo zag ik een minis ter van een grote Europese na tie een breedvoerig en diep gaand gesprek voeren met een chauffeur, in de veronderstel ling een belangrijke journalist tegenover zich te hebben. Wat het grapje van de Euro top de Franse gastheren voor deze twee dagen wel mag heb ben gekost? Het Franse proto col toont zich als altijd erg te rughoudend en het laat zich lie ver niet in zijn portefeuille kij ken. Niettemin hebben deskun digen al uitgerekend dat Mari anne als gastvrouwe minstens vijf miljoen gulden van haar huishoudboekje heeft moeten re serveren om haar gasten met al le zorgen en veiligheidsmaatre gelen te kunnen omringen, die het verenigd Europa dan toch wel weer waardig zijn. Laten we dus maar hopen dat al dat geld niet weggegooid zal blijken. (Door onze verslaggevers) ffiIJS De roon van ongekroonde keizer van Europa, rop de Franse president Georges Pompidou zich al sinds jaar zag zetelen, was gisteren, bij de opening van de Euro topconferentie in Parijs, tot heel wat bescheidener pro- es ineengeschrompeld. Monsieur Pompidou was immers altijd de primus inter pares in het hoge gezelschap van pese leiders. Hij was de enige sta&tschef. hoofde van zijn gastheer- was hij bovendien de voor van de vergadering. De soeve- woordvoerder bovendien van rijks ambities en (gecamou- Kolb, ik Onnen en Menschaar bedoelingen. En tenslotte de erflater van de gaullis- dogma's, beginselen en frus- die geen enkele gast rond de ;e gele tafel het geel van lp helemaal uit zijn gedach- bannen. Ie bewuste en vooral onderbe- roerselen en sentimenten had iibele Franse protocol in de van de deelnemende gas men te vertalen. Pompidou was, het omfloerste licht van de ton in de rug, in het midden 20 meter lange tafel gezeten, fauteuil geflankeerd door een ie en consequent zwijgende Messmer en een overdreven lachende minister van Bui- idse Zaken Maurice Schumann, iver hem zaten, als zijn voor- te tegenspelers, premier Heath TIAGO (EFE) De regering Chili heeft de inbeslagneming van het bouwbedrijf "Desco" de grootste in het land om- ct uit sympathie met de sta- expediteurs het werk had egd. ster van Arbeid1 Mireja Baltra insdag dat alle stakende on- tongen genationaliseerd zouden secretaris-generaal van de Volkspartij, Jaime Gazmuri, rde in Havanna dat de Chi- regering er niet aan denkt nationaliseerde bedrijven van Merikaanse kopermaatschap- "Anaconda" en "Kennecott", te geven of met deze maat- 'ien of d'e Amerikaanse re ever schadeloosstelling te on- idelen. 'lder van de Volkspartij, die itmaakt van "Unidad Popu- j)et uit zes partijen bestaan- ^front dat de regering-Allen- tot, arriveerde zaterdag uit 1 op Cuba in gezelschap van «stuursfunctionarissen van irtlj. ^huldigde de Verenigde Sfca- contra-revolutie in zijn tochtstreeks te steunen. '«staat thans een bepaalde '8 die .net wil wachten tot de Hsverkiezingen van 1976 om 'an de macht meester te mi- Witó Gazmuri- van Engeland, die zich als debutant niettemin wat gedekt hield opgesteld, en de Nederlandse minister-president Barend Biesheuvel, die in een voor treffelijk Frans en een, qua inhoud, nog voortreffelijker antwoord speech te, de gastheer-president van re pliek zou dienen. Mansholt, als pre sent van de hooguit getolereerde Europese commissie, zat aan het ver re einde van de tafel in een soort uitzonderingspositie. Goed Biesheuvel heeft gisteren in Pa rijs inderdaad een zeer goede in druk gemaakt. Wij dienen te be denken, aldus de woorden van de Nederlandse regeringsleider, dat het werkelijke leven zich niet afspeelt op de toppen, maar in de vlakte van Judith Todd voor zwart- Rhodesië naar de VN SALISBURY (UPI) De African National Council (ANC) heeft mee gedeeld Judith Todd, dochter van de Rhodesische oud-premier Gar field Todd, te hebben aangewezen om de raad in de Verenigde Naties te vertegenwoordigen. Judith Todd was in Rhodesië onder huisarrest gesteld tot zij enkele maanden ge leden het land mocht verlaten. De ANC is de belangrijkste zwarte poli tieke organisatie in Rhodesië. Amin gaat door President I(h Amin van Oeganda heeft gisteren bepaald, dat ook de Aziaten die Keniaas, Tanzaniaans of Zambiaans staatsburger zijn, Oeganda moeten verlaten. Tot dusver werden alleen de Aziaten met een Brits, Indiaas of Pakistaans paspoort door het uit- wijzigingsbevel getroffen. alledag. En verder: wanneer de im pulsen, die van boven uitgaan, daar niet worden opgevangen en doorge geven, in de breedte en de diepte, zal al ons zwoegen aan de top IJdel zijn. Daarmee was het kernpunt inder daad wel blootgelegd: de angstwek kend brede kloof die in al die vele jaren was ontstaan tussen de byzan tijnse haarkloverijen van de minis ters en Eurocraten aan de ene, «en de groeiende teleurstellingen en ressentimenten van de gewone bur gers aan de andere kant die het nog steeds maar niet zagen gebeuren. Te leurstellingen die ten slotte een con crete vertaling vonden in de negatie ve antwoorden van Fransen en voor al Noren op hun respectievelijke Europa-referenda. De controverse spitste zich toe op de Franse en Nederlandse stand punten. Vandaar dat premier Bies- j'ieuvel tijdens een persconferentie kon opmerken dat hij van de eerste vergaderdag een positieve inderdruk had. Hij voegde er betekenisvol aan toe dat er dan ook nog niet was ge sproken over de politieke samenwer king in de EEG en de versterking van instellingen. Duidelijk Wel is het sociale beleid al aan de orde geweest en alle delegaties heb ben duidelijk gemaakt dat zij geen gemeenschap wensen van alleen maar landbouw, inflatie en al lerhande technische zaken. Er kon dan ook een grote mate van over eenstemming wórden aangevoeld. Een memorandum over de sociale aspecten van Willy Brandt is nog terzijde blijven liggen, omdat het te onverwacht werd gepresenteerd. Hij snijdt er zulke belangwekkende punten in aan als een gecoördineerd beleid ten aanzien van de arbeids markt, een effectieve deelneming van de werknemers aan het overleg en de besluitvorming in onderneming en bedrijf, een Europese rege ling voor collectieve arbeidsovereen komsten, het opstellen van gemeen schappelijke grondbeginselen van sociale zekerheid en voor een sociaal structuurbeleid, en zo meer. Nederland heeft vooral gepleit voor opneming van het milieu beleid in de taken van de Europe se Gemeenschap met succes want voor 31 Juli 1973 moet er een com- munotair actieprogramma komen. De ministers van Financiën had den een nadere precisering te melden van de resultaten die zij begin sep tember al in Rome hadden laten boekstaven. Dat wil zeggen: er komt PARIJS Galadiner in het vrouw Biesheuvel, een tolk, een Europees fonds voor monetai re samenwerking en wel voor 1 april 1973. Het moet bovendien met enig vertoon officieel worden inge wijd. Overigens reikt die beslissing nog niet veel verder dan een her groepering van al bestaande voorzie ningen, waarmee de landen onder ling hun valuta binnen de afgespro ken fluctuatiemarges houden en de EEG-muntsoorten te zamen ten op zichte van de dollar op niveau bren gen. De gouverneurs van de centale banken zullen bovendien nog rappor teren over het eventueel in een pot onderbrengen van de nationale re serves in een latere fase van de economische en monetaire unie. Ander punt van betekenis: de in- flatiebestrijding. Ook hier zal de top niet meer veel kunnen doen dan een inmiddels overbekende nood zaak beklemtonen. Aan het eind van deze maand moeten de minis ters van Financiën in Luxemburg concrete besluiten nemen over de wijze waarop de inflatie wordt aan gepakt. Elysee ter gelegenheid van de Europese topconferentie. V.l.nr. me de Franse president, mevrouw Pompidou en premier Biesheuvel. Ie bevoegdheden vergt. Dit kan slechts, wanneer daar een gedegen parlementair controleapparaat naast wordt gezet. Verdragswijzi ging achtte Blesheuvel nog niet noodzakelijk om binnen de hui dige mogelijkheden van het ver- Redes Het eerste gedeelte van de dag was dus ruimschoots gevuld met tien redevoeringen, die alle rege ringschefs nog eens breedvoerig de kans gaf om hun ideeën over een Verenigd Europa te ventileren. Pompidou's rede ademde ogen schijnlijk een voorname bereidheid om voor Europa het beste doen. dat wil zeggen op de vertrouwde gaul listische manier. Politieke controle echter blijft in de Franse visie bij de nationale parlementen en rege ringen berusten. Premier Biesheuvel stelde daar iets geheel anders tegenover: een Europa met een daadwerkelijk par lement, bezet voor mensen„die niet alleen maar klankborden zijn" en rechtstreeks worden gekozen. Een eis die Nederland stelt aan een over gang naar de tweede fase van de economische en montaire unie, die het verdere prijsgeven van nationa- BEIROET (Reuter) Een crisis binnen de Al Fatach-commando-or- ganisatie die zaterdag in Libanon leidde tot gevechten tussen Pales tijnse guerrillastrijders, is opgelost. Volgens diplomatieke kringen in Bei roet werd overeenstemming bereikt door bemiddeling van de Algerijnse ambassadeur in Beiroet, Mohammed Jazid. Bjj de gevechten In het Bekaa-dal in Oost-Libanon, waarbij machine geweren en mortieren werden ge bruikt, kwamen drie commando's om. De situatie was sedertdien ge spannen. Het geschil betrof een po ging om een einde te maken aan het "ondisciplinaire" gedrag van een plaatselyke guerrilla-leider Aboe Joessef Al Kajed. Deze zou zich verzetten tegen een akkoord dat de Palestynse verzets beweging en de Libanese regering vorige maand hadden bereikt om verdere Israëlische aanvallen af te wenden door guerrilla-activiteit ih Zuid-Libanon te bevriezen en de commando's uit de dorpen terug te trekken. Aboe Joessef al-KaJed zal een vrij geleide naar Algerye krygen. De lei der van Al Fatach, Arafat, had hem voor een revolutionaire rechtbank willen laten verschynen Niet opzienbarend Van Britse, Deense en Ierse kant werden allerminst opzienbaren de dingen gezegd: doch die landen zetten dan ook pas hun eerste stap pen op het Europese pad. Verrassender eigenlijk is het dan ook dat de Belgen en de Luxem burgers nogal terughoudend waren op het punt van de versterking der Europese instellingen. In de Bene lux zou wat meer openlijk ge demonstreerde saamhorigheid niet hebben misstaan. Merkwaardig ge noeg is er juist over deze voor Ne derland zo belangrijke kwestie nau welijks Benelux-beraad geweest: het eerste vond pas woensdagavond laat plaats in Biesheuvels hotel. Dr. Mansholt, als voorzitter van de EEG-commissie een gerespecteer de bijzitter in deze vergaderihg, kreeg van Pompidou niet alleen Veel lof toegezwaaid, maar hij heeft ook in een beginselverklaring vastge legd aan welke punten naar de eisen van de commissie een ge meenschapsbeleid moet voldoen. Het moet duidelijk worden gemaakt" dat de EEG streeft naar een politieke unie van onze landen en van alle landen van Europa, die daar óp grond van hun economische ont wikkeling en politiek beheer in de toekomst volledig aan kunnen deel nemen. Verder eist de Commissie het aan vaarden van een daadwerkelijke so lidariteit binnen de GemeensohaJp en ten derde ziet de commissie het als noodzakelijk dat deze conferen tie van staatshoofden en régerings- leiders aanvaardt dat de Gemeen schap een opening moet maken naar de wereld, die uitgaat naaï al le landen en in het bijzonder naar de armste landen of de landen in ontwikkeling. Alleen zo, aldus Mansholt, kan een antwoord wor den gevonden op het grondprobleem van dit tijdperk in de wereldgeschie- Om een open deur in te trappen: de constructie van een enigerma te verenigd Europa is geen eenvoudige zaak. En wanneer na een dag topconferentie tien min of meer hooggestemde beginsel verklaringen ter tafel liggen, dan is het duidelijk dat ook deze bij eenkomst ln de Franse hoofd stad geen oplossing zal brengen voor essentiële verschillen van in zicht. In die zin verloopt de bijeenkomst van de negen regeringsleiders plus de voorzitter van de Europese Commissie dr. Sicco Mansholt ge heel volgens het tevoren al zo zichtbare patroon der omstandige voorbereidingen. Juist de uiteen lopende opvattingen dwingen de ze conferentie in de richting van een slotcommuniqué zonder veel nieuws, dat voor binnenland se consumptie ln de diverse lidsta ten bruikbaar ls en naar buiten toe nog wel enigszins kan worden opgediend als het machtig ver toon van eensgezindheid, waarmee het Europa van de negen de bui tenwereld wil confronteren. Een Europa dat niet alleen maar een Europa mag zijn van de han delaren, van de technocraten ln Brusselse kantoorgebouwen, maar een Europa dat er is voor de men sen het. "Europe of the Citi zens", waarop de Britse premier Heath in een overigens nogal vlakke verklaring doelde. De EEG moet een speciaal gezicht krijgen, waarin de werknemer mefespreekt met een industriële en regionale politiek die ook voor de burgerij een tastbare betekenis krijgt. De eerste dag van deze Europesa top heeft in elk geval aan het licht gebracht dat negatieve re ferendumuitslagen hun werk kunnen doen. Mansholt heeft voor dat „Europa van de burgerij zulke concrete dingen by de hand als het opheffen van de passen- controle binnen de EEG en er kenning van universitaire en schoolopleidingen. Maar zoals gezegd: geen werkelijk nieuws, maar ook geen nieuws conflicten tijdens een topconfe rentie die haar ondanks tot suc ces is veroordeeld en daarom ver- moedelyk niemand werkehjk zal bevredigen. Dat werd onmiddel lijk duidelijk toen buitenlandss waarnemers kwamen vragen of Nederland soms het plan had ds economische en montaire unie ts blokkeren, als er niet tevoren voor een degelijke parlementaire con trole was gezorgd. Dat, zo zei men toen, komt pas later aan de orde. Kortom, de overeenstemming is heilig de beginselen worden in processie korte tijd róndgedragèn. Daarna kunnen zij voorlopig weer ln de kast worden opgeborgen. "Tot de tijd rijp is". LONDEN (UPI) Engeland heeft een beroep gedaan op IJsland zich in het visserijgeschil te mati gen. De regering kondigde aan dat zij zo nodig oorlogsschepen opdracht zal geven de Britse treilers te hulp te komen. Intussen zou zij schade vergoeding vragen voor de schade die IJslands kanonneerboten aan Britse vissersboten en hun vistuig hebben toegebracht. De parlementaire onderstaatssec retaris van Buitenlandse Zaken Anthony Royle deelde dit in het Lagerhuis mee. Volgens hem hoopt de regering dat het niet nodig zal zijn de Britse marine te laten op treden, terwijl er vooruitzichten zijn op verder overleg met IJsland. De zogenaamde .kabeljauwoor log" is een gevolg van het besluit van IJsland per 1 september Jl. zijn vissérljgrens van 12 tot 50 mijl uit zijn kust uit te breiden. Behalve Engeland heeft ook West-Duitsland daar grote bezwaren tegen. SAIGON (DPA, Reuter, AFP) Het bezoek van Nixons adviseur Kissinger aan Saigon had vanoch tend nog niet de grote doorbraak naar een regeling van het vraag stuk-Vietnam opgeleverd die velen hadden verwacht. Het is duideiyk dat Henry Kissinger niet het com promis by zich had waarmee hy de regering van dictator Thioe tevre den kon stellen. Algemeen wordt aangenomen.dat de voornaamste raadsman van de Amerikaanse president meer bereid heid tot een compromis van Thioe verlangt. Gisteren had Kissinger tweemaal een langdurige gedach- tenwisseling mei. Thioe waacby oo? de Amerikaanse ambassadeur Ells worth Bunker en de stafchef van het Amerikaanse leger, generaal Abrams, tegenwoordig waren. Van daag sprak hij nog eens met de dictator. ,,De Amerikanen hebben senator Ngjoein Van-thioe laten weten dat Noord-Vietnam zoveel toegevingen heeft gedaan dat Zuid-Vietnam zyn oplossingen moet aanvaarden en akkoord gaan met. een wapenstil stand en e-" '-egering van drie componenten mthnl^p vanochtend een Zuidvietnp.mepe senator. De geallieerden in Vietnam niet alleen de Verenigde Staten vinden de voorstellen van Hanoi aanvaardbaar, aldus dé senator, die citeerde uit een verklaring die Thioe gisteravond aflegde aan een diner dat hy in het presidentiële paleis gaf voor Zuidvietnamese parlementariërs. De senator die anoniem wilde bUJven nam aan het diner deel en heeft alles wat het Zuidvietnamese staatshoofd zei opgeschreven. In antwoord op de vraag van eer senator van de oppositie zou Thio nebben geantwoord dat als Zuir' Vietnam de Noord Vietnamese voo stellen niet accepeert, „de Ameri kanen het ook niet doen". De pre sident verklaarde zich bereid de macht uit handen te geven. „Myn persoon ls van geen belang", heeft hy tegen de senator gezegd. Deze verklaarde verder dat het Bevrijdingfront en Hanoi een drie partyen-coalitie willen niet alleen op centraal niveau maar ook op provinciaal-, districts-, stads- en dorpsniveau. De te houden verkie zingen zouden voorts niet alleen oresidentsverkiezingen mogen zyn, maar verkiezingen op alle niveau's 'Iet Bevrijd ingsfront wil van de ïuidige presidentiële regeringsvorm if en willen «en parlementair regi me naar hun idee. rn diplomatieke kringen ln Saigon vermoedt men dat Kissinger naar een compromis streeft waarby Thioe by het sluiten yan een be stand weliswaar als president zal aftreden., maar leider biyft van zyn party en als zodanig bij nieuwe verkiezingen als staatsman kan worden herkozen. Officieel wordt over de besprekingen van Kissinger niets meegedeeld. Ook over de duur van zyn verbiyf ln Saigon ls niets bekend. Militair Thioe zou zo vasthoudend kunnen zyn omdat de militaire toestand momenteel zodanig zou zyn dat hy weerstand kan bieden aan alle compromissen met het Bevrydlngs- front. Om deze redenen riep hy voor steun de parlementariërs by zich. Hy zou gisteravond voorts hebben onthuld dat Hanoi vergoe ding eist voor alle vernielingen die in Noord-Vietnam zyn aangericht. Het Bevrydlngsfront wil dat ook ln de Zuidvietnamese gebieden die het voor zich opeist. De problemen van Noord- en Zuld-Vletnam zouöen voorts door de Vietnamezen zelf moeten worden opgelost, zonder verdere Inmenging door de Ver enigde Staten. Ook zou het paci fic eringsprogramma moeten worden

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9