Kabinet gaat terreur nu forser aanpakken VERSCHUIVING IN BEGROTING TEN GUNSTE VAN WELZIJN Bonden zien geen „open overleg" Dodelijk verliefde man was zwaar gestoord De Voordeel-prijs van Biolon Van Agt (Justitie): Korting 35 cent! Chemische Industrie: maak haast met de nieuwe afvalwet Pensioenbijdrage ambtenaren 5Smaakmakerskregen de schuld Beetje ziek maken om voor ze te zorgen VEUDAG 20 OKTOBER 1972 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG De minister van Justitie mer. A. A. M. van Agt heft twee wetsontwerpen gereed die binnenkort de Tweede Kamer zullen bereiken. Eén betreft het kra ken van leegstaande woningen) het andere wetsontwerp bevat het scha defonds geweldsmisdrijven. De bewindsman deelde gisteren tijdens de behandeling van de be groting van Justitie mee dat het geld voor het schadefonds thans be schikbaar is. Over de bommen, die met steeds grotere frequentie in Nederland worden geplaatst, verklaarde Minis- Minister Van Agt hier met een glas sinaasappelsap in de hand kondigde gisteren aan dat er harder opgetreden zal tüorden tegen de toenemende criminaliteit en het terrorisme. Confessionelen willen: DEN HAAG De drie christelijke regeringspartijen proberen alsnog verschuivingen binnen de begroting voor het volgend jaar aan te brengen ten gunste van de welzijnssector. De financiële specialist van de KVP- fractie H. A. C. M. Notenboom zei gisteravond, dat wordt gedacht aan hogere uitgaven voor het jeugd- en Jongerenwerk en het opbouwwerk in de grote steden. Eén van de begrotingshoofdstukken dat een financiële veer moet laten volgens de KVP is defensie. Hier wordt gedacht aan een besnoeiing van vijf miljoen gulden op de post "vervanging Starfighters". Oppositieleider drs. J. M. den Uyl (PvdA) heeft gisteren in de Tweede Kamer betoogd, dat deze voornemens het noodzakelijk maken dat de Ka mer alsnog besluit het begrotings hoofdstuk cultuur, recreatie en maat schappelijk werk vóór de verkiezingen te bespreken. Een meerderheid in de Tweede Kamer wilde dit echter niet. Op de pertinente vraag van D'66-fractielei- der mr. H. A. P. M. O. van Mierlo: "Welke argumenten heeft u om CRM niet te behandelen", bleef KVP-frac tieleider mr. F. H. J. J. Andriessen het antwoord schuldig. Een scherpe woordenwisseling ont stond, nadat Den Uyl de christelijke fracties ervan had beticht onverant woord te handelen nu zy wel wij zigingen in de CRM-begroting aan kondigden, maar er niet meer voor de verkiezingen in het parlement over wensen te debatteren. "Een verkie zingsstunt", oordeelde Den Uyl en "goedkoop sinterklaas-gedoe". De vierde regeringsfractie, de WD, bemoeide zich niet met dit ordedebat. Rotterdams drinkwater 20 pet duurder ROTTERDAM (ANP) t Volgend Jaar zal in Rotterdam het drinkwa ter 20 procent duurder worden. Vol gens de wethouder voor de bedrijven de heer J. Worst, zou de verhoging eigenlijk veel hoger (27 tot 38 pro cent) moeten zijn, maar hij acht het niet verantwoord om de burgers in eens voor zo'n hoge kostenstijging te plaatsen. De verhoging van de drinkwater- prijzen is noodzakelijk om het te verwachten tekort van 15.3 miljoen terug te brengen tot ruim 4 miljoen gulden. De gemeente Rotterdam vindt het van groot belang, dat, evenals voor de Rijn, ook voor de Maas een inter* nationaal orgaan tot stand komt dat een goede kwaliteit van het Maaswater kan bevorderen. Nu ook beslag op koperschip ROTTERDAM (ANP) De pre sident van de Rotterdamse recht bank mr. J. G. L. Reuder, heeft het Amerikaanse concern Braden Ken- necott woensdagavond al toestem ming gegeven beslag te leggen op het "koperschip" in de haven van Rotterdam. Dit is pas gistermiddag bekend geworden. De Birte Oldendorff ligt met in zijn ruimen de omstreden partij Chi- leens koper, dicht bij het stuwa- doorsbedrijf Deka-Hanno in de Maashaven. De advocaat van Kennecott dat zich in het jasje heeft gestoken van 't louter op papier bestaande admini stratie yan Sigillo in Rotterdam om zijn zaak voor de Nederlandse rechter te kunnen uitspelen had de pre sident verzocht beslag te laten leg gen op de Birte Oldendorff. Omdat volgens hem het gevaar bestond dat het schip zou wegvaren. Na overleg met de advocaat van de Peruaanse rederij Consorcio Na- Peruana, die het schip heeft gehuurd en mr. De Groot, besloot Reuder gistermiddag het beslag op het schip te handhaven. ter Van Agt: "De regering is hier over met grote zorg vervuld. In on ze open maatschappij is het onmo gelijk om alle eventualiteiten uit te sluiten, maar er is een forser en ge coördineerd optreden tegen terreur nodig". Hij beloofde de Kamer dat zij over verdere maatregelen zeer snel zal worden ingelicht. Dit optreden zal voor het -gëhele land onder één officier van Justitie vallen. De bewindsmap vindt dat bij de anti-terreurbestrijding sprake moet zijn van centrale besluitsvor- ming en coördinatie. Over de drie van Breda zal deze regering geen beslissing meer ne men. Een van hen is nog steeds in de psychiatrische opservatiekliniek in Utrecht. Minister Van Agt verklaarde dat het aantal tot een vrijheidsstraf veroordeelden in ons land "uitzon derlijk laag" is: 2900 mannen en 40 vrouwen op een totale bevolking van 13 miljoen. De minister zei bij het debat over de begroting 1973 van Justitie dat hij alle begrip heeft voor suggesties uit de Kamer om het aantal vrijheidsstraffen te ver minderen. Overwogen wordt om naast de voorwaardelijke veroor deling de zgn. probatie mogelijk te maken: een situatie waarbij de rechter wel het schuldig uitspreekt, maar geen straf oplegt, in afwach ting van het resultaat van een proef tijd. Minister Van Agt wees het verwijt van de hand als zou weinig bereikt zijn op het terrein van de rechtsbii- stand. Er is wel degelijk vooruit gang geboekt en niet-weinig", aldus de bewindsman. Hij wees er op, dat de uitgaven ten behoeve van de rechtsbijstand de laatste tien Ja ren zijn gestegen met 800 procent. De justitiebegroting werd goedge keurd. BioIon,uw was-verwenner, Biolon, uw fïjnwas-kenner, Biolon,uw kleur-ophaler, Biolon,uw witgoed-straler, Biolon,uw veilig-wasser is óók nog een prijs-verrasser! U wordt mateloos verwend; U kunt de poesieversjes nog insturen lot 4 november as. BABY BUITEN IN DE KOU: MOEDER DRONK AMSTERDAM Een vijf maan den oude baby heeft enkele uren in de kou gelegen voor een café in de Amsterdamse Warmoesstraat. Een 36-jarige Amsterdamse huisvrouw zat zich in die tijd binnen te bedrinken. Zij liet haar dochtertje buiten achter in de kinderwagen. De politie sloot haar ter ontnuchte ring in. De baby is door de kinder politie voorlopig ondergebracht in een tehuis. De raad voor de kinderbe scherming is ingezet bij het onder zoek. De vrouw was eerder reeds het gezag ontnomen over haar drie dere kinderen. ROTTERDAM De overheid moet snel zorgen voor wettelijke maatrege len die de problemen met chemisch afval moeten uitbannen. Aldus de vereniging van de Nederlandse Che mische Industrie in een commentaar naar aanleiding van de recente vond sten cyaanzouten in België. Door het gifschandaal in België werd bekend dat ook Nederlandse bedrijven al Jarenlang cyaanafval op slaan. terwijl al het andere vaste chemische afval zich sinds februari ook opstapelt, omdat Duitsland zijn verbrandingsovens niet meer beschik baar stelt. Volgens de chemische vereniging moet er snel een nationaal beleid ko- voor wat de chemische afval stoffen betreft, een advies hiertoe is 1 enige weken geleden aan verschillen de ministeries uitgebracht. De ver wachting is dat de totstandkoming van verbrandingsovens door het ad vies snel op gang zal komen. De Vereniging van Nederlandse Ondernemingen werkt samen met de Heidemij. plannen uit om het che misch afval centraal en beveiligd op te slaan in het Overijsselse Delden. De Vereniging van Nederlandse 'Chemische Industrie heeft er voor gepleit dat er een interimwet komt, die naast een vergunningenstelsel za ken regelt als registratie, informatie, en inspectie van het chemisch afval. Het bedrijfsleven wil vrij blijven het chemisch afval zelf te verwerken dan wel dit door derden te laten doen. DEN HAAG De ambtenaren bonden en de regering zijn geen stap nader tot elkaar gekomen op het punt van de eigen pensioenbijdrage van overheids- en onderwijzend per soneel. In een reactie op een brief van minister mr. W. J. Geertsema (Binnenlandse Zaken) aan de Twee de Kamer zeggen de voorzitters van de in de centrale commissie voor overleg in ambtenarenzaken verte genwoordigde bonden, dat de rege ring niet de mogelijkheid opent voor in "open overleg". De centrale commissie heeft 21 september geweigerd in overleg te treden met de minister over een ver hoging van de eigen bijdrage in de pensioenpremie. Het motief was, dat de beslissing hierover in feite al was genomen. De maatregel zou, zo liet de miljoenennota van minister mr. r. Nelissen zien, ruim honderd miljoen opleveren. De ambtenarenbonden vinden hel onjuist, dat het overheidspers eel een extra offer moet brengen in het kader van de door de regering ge wenste matiging. Minister Geertse ma schrijft in zijn brief aan de Tweede Kamer, dat de regering nog steeds tot overleg bereid is en dat er geen besluit is gevallen. Hij herhaalt een uitlating van premier Biesheu vel van vorige week, dat het hier gaat om een "voornemen met een budgettaire invalshoek". De ambtenarenbonden zien in deze opstelling geen bereidheid tot "open overleg". De fractieleider van de KVP in de Tweede Kamer, mr. F. H. J. J. Andriessen, heeft deze term gebruikt in een motie, die hij vorige week op verzoek van premier Bies- heuvel heeft aangehouden. De motie komt volgende week aan de orde tij dens de besprekingen van de begro ting voor Binnenlandse Zaken van minister Geertsema. DEN BOSCH Willy Maas (20), zijn eerste meisje, stierf onder he- pijnen, drie maanden nadat Jos haar een kopje thee met een scheut rat- tegif te drinken had gegeven. Jos huilde tranen met tuiten, eerst drie maanden lang naast Willies bed, ten slotte aan haar graf. Dat was In Door Sybe Stamm Tien Jaar lang legde de door schuld gekwelde minnaar bijna da gelijks bloemen op het graf van zijn teerbeminde dode. Maar hij hield zijn kaken op elkaar, zoals hij ook had gezwegen aan haar ziekbed, toen zij misschien nog gered had kunnen worden. Jos staakte zijn bedevaartsreizen naar het kerhof in 1969, toen hij verliefd werd op Antoinette. En hij belandde pas in de gevangenis toen Antoinette met een dosis ratte- gif op sterven lag. Het was septem ber 1971. Gisteren stond Jos R. (37) voor zijn rechters, verdacht van moord. En van poging tot moord. Want An- tinette (27) beeft de gifaanslag over leefd. zy was gisteren zelfs ter zit ting tegenwoordig hoewel zij niet hoefde te getuigen. Haar aanwezigheid werd haar in gegeven door liefde voor de man die uit pure jalouzie haar op de rand van het graf had gebracht. Zij wil hem wel terug. Fantastisch De eens zo energieke chef-mon teur van een garagebedrijf in Den Bosch lijkt na dertien maanden voor arrest een geestelijk wrak. Zijn ant woorden aan president mr. Geense zijn aarzelend en nauwelijks ver staanbaar. Maar één ding weet hij zeker: dat hij de dood van Willy Maas of van Antoinette nooit heeft gewild. Zijn motief klint te fantastisch om waar te zijn. „Ik wilde ze alleen maar een beetje ziek maken, om ze bij me te houden en om ze te kun nen verzorgen. Ik houd zielsveel van Annette, zoals ik twaalf jaar gele den ook zielsveel hield van Willy. Ik wou haar niet dood hebben. Al, die jaren sindsdien ben ik door de hel gegaan". De president lijkt zijn oren niet te kunnen geloven. „Maar die twee de keer toen wist u toch hoe het was afgelopen met uw eerste meisje. Wilt u echt beweren dat u Anette van hetzelfde gif hebt gegeven met het idee dat u haar alleen maar een beetje ziek wilde maken?" Jos fluisterend van Ja. „En als u ook Willy niet dood wil de hebben, waarom hebt u dan ge zwegen toen u door de artsen her haaldelijk werd gevraagd of zij soms iets verkeerd gegeten kon heb ben?" „Ik durfde het niet te vertellen", fluistert Jos. Krankzinnig De bleke, uitgemergelde en vroeg- grijze man is vrijwel volledig krank zinnig. Dat getuigt een van Neder lands grootste deskundigen op het gebied van de criminele psychopa- tologie: dr. Frans H. L. Beyaert (42), geneesheerdirecteur van de psychiatrische observatiekliniek te Utrecht. Deze verdachte is geestelijk zo zwaar gestoord dat zijn daden hem slechts in zeer verminderde mate kunnen worden toegerekend, zegt de psychiater. Dat kan waar zijn, vindt de officier van Justitie mr. P. Duyx, maar het wil er ook bij hem niet in dat de verdachte bij de tweede gifaanslag op Annette, niet heeft beseft dat zij zou kunnen sterven, net als Willy. Tot ieders verbazing houdt de psy chiater dit toch wel voor mogelijk. Sterker nog, hij vindt het aanneme lijk. Want deze zwaar gestoor de minnaar is zo egocentrisch en heeft zo'n gebrek aan realiteitsbesef, dat hij de twee vergiftigingen volko men los van elkaar kan hebben ge pleegd, zonder dat hij de tweede keer heeft gedacht aan de fatale af loop van de eerste. Willy was een onschuldig en preuts meisje. Zij heeft Jos geen enkele echte reden tot Jalouzie gegeven. Antoinette wel. Zij had vele vrien den gehad en uit het onderzoek Is gebleken dat zij Jos niet altijd trouw was. Ter zitting wil Jos hierover niets loslaten, om haar niet te kwetsen Maar de officier van Justitie zelf zegt dat zy Jos heeft getart, zon der te beseffen dat zy met vuur speelde Overval voor zich had, drukte Jos haar een in amoniak gedrenkte doek in haar gezicht. „Ik wou controleren wat zij zou doen, of zij gauw zou toegeven", ver telt Jos. Want Annette had hem eens verteld dat zij zich onder soort gelijke omstandigheden bewusteloos had gehouden toen zij werd overval len door een aanrander. Nu, Antoinette had gevochten als een tijgerkat. En zij was daarna nog dagenlang boos geweest op Jos. Toen de kwestie was bijgelegd wilde zij toch niet samen met hem vakantie nemen. Zij beweerde geen vrij te kunnen krijgen van het bedrijf waar zij werkte. Jos wou niet alleen weg. Toen besloot hij haar ziek te ma ken, dan moest zij haar werk wel verzuimen. Kwikzilver De gestoorde minnaar mengde een hoeveelheid kwikzilver door de pin dakaas In het potje waaruit Annet te altijd zo royaal haar brood be smeerde. Zelf nam hij ook een bo terham met pindekaas mee naar zijn werk. Hij at hem niet op. Antoinet te at haar portie wét Maar wonder boven wonder werd zij niet ziek. Zij vond het wel vieze pindekaas. Zij ontdekte zowaar zelfs kwik in „smaakmakers" kregen de schuld In september greep Jos naar het oude beproefde middel: rattegif. Hij had het voor het grijpen, want in zijn bedrijf was het spul gestrooid. Zelf kauwde hij ook een paar krui mels, om te proeven. Toen hij had geconstateerd dat er geen smaak aan zat strooide hij een portie op een van de boterhammen die An nette zou meenemen naar haar werk. Een paar dagen later kreeg Jos last van buikkramp. Hij genas, maar Annette belandde doodziek in het ziekenhuis, eerst in Den Bosch, toen in Utrecht, zy leed aan thallium - verglftiging. Willy, twaalf Jaar ge leden ook. Ditmaal sloeg de Justitie onbarmhartig toe. Geen moord Moord en poging tot moord? Ter zitting doet patholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust een onthulling die bij buitenstaanders Tbijsterend aan komt. Willy was van de thallium - vergiftiging vrijwel genezen toen zij overleed. De doodsoorzaak was hart- tror-^-ise als gevolg van een algeme infectietoestand door het hele lichaam. Samenhang met de thal- liumvereniging is mogelijk, maar onzeker. Officier van Justitie mr. Duyx eist vrijspraak van moord. In beide za ken acht hij wel poging tot moord bewezen. Er was opzet en er was voorbedachte rade, meent de offi cier, die in dit opzicht de psychia ter niet kan volgen. Voor dc liefde van Jos heeft mr. Duyx geen goed woord over. „Dit is geen liefde maar een bezitsobces- sie", meent de officier, die verdach- tes motieven kernachtig samenvat in de slagzin „Liever dood dan kwijt aan een ander". Vergelding Mr. Duyx eist vergelding, want Jos is immers niet gehéél ontoereke ningsvatbaar. Alleen t.bx. is daar om niet voldoende. De psychiater heeft ook de mogelijkheid geopperd om Jos opnieuw bij Annette te bren gen en hen dan samen psychiatrisch te behandelen. Ook daarin gelooft mr. Duyx niet. „We zitten hier niet in de spreek kamer van de dokter. Het gaat om het ergste misdrijf uit ons wetboek van strafrecht", zegt hij. Zijn ei» luidt: drie jaar gevangenisstraf en daarna ter beschikkingstelling van de regering. Het laatste woord van Jos: „Laat mij Annette zo spoedig mogelijk ge lukkig maken Vonnis 2 novem ber.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7