Nobelprijswinnaar op bres voor een beter Duitsland Heinrich Böll 'Godspell' vol bonte pret PONTIAC horloges, fijne horloges. KLASSIEKE MUZIEK OP DE RADIO JOE COCKER UITGEWEZEN C^^vandaag^j ...e/7 gisteren i )AG 20 OKTOBER 1972 PAGINA 5 Door Wim Timmers Het Nobelprijscomité oordeelt nu dat Bölls werk vernieuwend heeft gewerkt in de Duitse literatuur. Hetzelfde zou over Günther Grass, of Siegfried Lenz kunen worden geschreven. Ontegenzeggelijk, neemt de auteur van "Biljart om half tien" en "Meningen van een elown" echter in de moderne Duit- ge literatuur Bölls werk is daarvoor niet de enige reden. Hij is een christelijke ichrijver. In de "meningen van een elown" las ledereen een bijtende kri tiek op de rooms-katholieke kerk (Böll zelf wil dat er niet ingelegd hebben), waarvan hij, alle kritiek ten spijt, lid is gebleven. Heinrich Böll uit Keulen is zo'n ongemakkeliJ- BONN Ruim een jaar geleden verscheen in de Bondsrepu bliek het boek dat voor het Nobelprijscomité doorslaggevend moet zijn geweest bij het toekennen van de literatuurprijs aan Heinrich Böll: „Groepsfoto met dame". Het comité prijst Bölls vermogen om zich in allerlei situaties te kunnen inleven, zijn gevoeligheid, zijn heldere blik op de recente geschiedenis. De argumentatie voor het verle nen van de Nobelprijs aan de Duit- ge schrijver is vrijwel een beoor deling van de "Groepsfoto met da- het fictieve researchwerk van de schrijver in een tijdperk van de Duitse geschiedenis. De ver- ichijning van het boek in Juli 1971 ging gepaard met een publiciteit, die duidelijk maakte dat Böll (54) naar het oordeel van de Duitse cri tici. alle tijdgenoten literair al ro yaal ontgroeid was. ke christen, waarvan de kerk er niet genoeg kan hebben in de ogen van het selecte gezelschap dat zijn omvangrijke en ook wat betreft in houd loodzware "Groepsfoto" heeft verwerkt. De onderscheiding met de Nobel prijs zou, voor het Duitse publiek, een versterking kunnen zijn van het voetstuk waarop Böll reeds lang stond. Een schrijver, wiens werken een miljoenenoplage hebben in de Sowjet-Unie (wat voor een westelij ke auteur een uitzonderingspositie betekent), wiens positie in de we reld bovendien wordt onderstreept door zijn verkiezing als voorzitter van de internationale PEN-club. De werkelijkheid is echter dat de prijs in de Bondsrepubliek een zeer bijzondere betekenis krijgt, omdat Böll Juist van zijn voetstuk ls ge stapt en het op afstand fijnzinnig kritiseren heeft afgewisseld met 'n felle inzet in de Westduitse politie ke strijd. Bölls vanuit Stockholm geprezen gevoeligheid heeft hem dit jaar tot een omstreden figuur in de Duitse publiciteit gemaakt. Heinrich Böll explodeerde ln een artikel, dat in Januari door het weekblad "Der Spiegel" werd ge publiceerd. De Bondsrepubliek be leefde de Jacht op de Baader-Mein- hofbende. Böll probeerde, bij alle kritiek op Ulrike Meinhof, begrip te vinden voor haar gedrag. Daar- ADVERTENTIE Zo'n mooie Pontiac maakt u gelukkig, vele jaren lang. De romantische Pontiac. Voor de moderne vrouw; Bracelethorloge met'antieke, wijzerplaat Zilver 295,-. De alle-leef- tijden Pontiac. Voor oma en haar tiener kleindochter. Chroom 83,-. De gedistingeerde Pontiac. Zeer fraai gouden horloge. &P? Een sieraad voor een slanke S&&S vrouwenpols 640,-. Een aparte Pontiac. Zeer modern model. Duidelijke wijzerplaat. Chroom of doublé 105,-. wie de Nobelprijs voor letterkunde is toe- biJ legde hij de nadruk op de het ze die door Springers Bildzeitung ("waarvan de oplage wel bij de vier miljoen zal liggen, het aantal lezers waarschijnlijk bij de tien miljoen") werd bedreven. LYNCHJUSTITIE Böll schreef: 'Zo iets kun Je zat worden. En ik ben het zat. Vermoe delijk zal Bild spoedig zo ver zijn, een zo arme duivel als Hermann Göring, die zichzelf helaas om het leven moest brengen, tot de offers het fascisme te rekenen". Wat Bild deed, was in Bölls ogen "een oproep tot lynchjustitie". Voor Ul rike Meinhof verlangde hij op z'n minst een aanbod tot vrijgeleide. Ineens was het eeuwig geprezen christelijke schrijver het mikpunt van allen in West-Duitsland die het genuanceerde geredeneer van link se intellectuelen niet lusten. De schrijver Hans Habe beschuldigde hem van "naakt fascisme". De be kende journalist Frank Planitz noemde hem "een salonanardhist". "Uit alle hoeken kruipen de verde digers van Springer te voorschijn", stelde Böll diepgeschokt in een te levisiegesprek vast. De consequentie van deze bele venissen is voor Heinrich Böell ge weest dat hij zich geengageerd ging inzetten voor de politieke vernieu wing die Willy Brandt in zijn rege ringsprogramma heeft geschreven. In 1969 had zijn bijdrage, als par tijloze, zich nog beperkt tot een openbare oproep aan alle r-katho- lieke vrouwen om deze keer Willy Brandt te stemmen. Nu ls hij, naast Günther Grass, het paradepaardje van de organisatie die als "sociaal democratisch kiezersinitiatief" door het land trekt met de leus: "bur gers voor Brandt". Heinrich Böll, nog altijd partij loos, was vorige week in Dortmund de enige gastpreker op het partij congres van de SPD. Hij sprak het geweld dat naar zijn overtui ging in zoveel soorten de Duitse mocratie bedreigt: het geweld niet in de eerste plaats van bommen pistolen maar vooral i grote persconcentraties en van industrie, en dat allemaal als macht achter de CDU. Böll beschouwt een regering van CDU en CSU op ogenblik als "levensgevaarlijk" Duitsland. Als hij door het land trekt om uit te leggen waarom Duitsers, die nog op een fatsoenlijke toekomst hopen, wel SPD moeten stemmen, prijst men hem aan als "Duitslands grootste en in de hele wereld erken de katholieke schrijver en dichter' Voortaan zal de ene Nobelprijswin naar de andpre aanprijzen. Brandt kreeg de vredesprijs als een vroege onderscheiding voor zijn oost-poli tiek. Bölls literaire verdien sten worden onderscheiden nu de strijd heeft aangebonden met een Duitsland waarin hij "niet kan en wil werken". HILVERSUM (ANP) De helft van de ongeveer 70 klassieke muziekprogramma's, die wekelijks door de Hilversumse omroepen via Hilversum 1 en 2 worden uitgezon den, wordt gemiddeld beluisterd door minder dan 100.000 Nederlanders van 12 Jaar en ouder. Ruim 40 pro cent van het aantal muziekprogram ma's op deze zenders trekt tussen de 100.000 en 300.000 luisteraars en 10 procent van de klassieke mu ziekprogramma's haalt een luister aantal tussen de 300.000 en 600.000. Dit blijkt uit een door Intomart ln opdracht van de NOS uitgevoerd onderzoek naar de beoefening en beluistering van ernstige muziek. De 70 klassieke muziekprogram ma's, die per week worden uitge zonden, betreffen een zendtijd van ongeveer 50 uur, hetgeen neerkomt op ongeveer 20 procent van het to tale programma-aanbod op hilver- sum 1 en 2. Van de Nederlandse bevolking van 12 Jaar en ouder zegt 4 procent veel van de muziek uit de middeleeuwen en renaissance te houden. 6 procent geeft de voor keur aan Gregoriaanse muziek, 12 procent aan barokmuziek en 21 pro cent prefereert de klassieken 19 pro cent houdt het meest van muziek uit de romantiek, 6 procent van moder- muziek en 1 procent van heden daagse composities. Uit het onderzoek ls voorts geble ken, dat 36 procent van de bevol king zelf een instrument heeft le ren bespelen, maar slechts 16 pro cent speelt ook nu nog wel eens. 47 procent heeft wel eens een klassiek concert bezocht. Een derde van de bevolking luistert een of meerma len per week tot dagelijks naar klassieke muziek op de radio. CANBERRA (AP) De Engelse popzanger Joe Cocker en zijn groep zullen zaterdag uit Australië ver trekken. De Australische regering heeft besloten hen uit te wijzen. De Australische minister van im migratie, A. J. Forbes, verklaarde, dat Cocker is meegedeeld dat hij en zijn groep Australië moeten ver laten omdat de popzanger en enkele musici van de groep veroordeeld zijn ;ns het in bezit hebben van ver dovende middelen. Cocker heeft Forbes laten weten dat hij vrijwillig en op eigen kosten het land zal verlaten. Forbes zei dat de Australische po litie er op zal toezien dat Cocker en de vier veroordeelde musici uit zijn groep zaterdag om 9.30 uur inder daad uit Australië vertrekken. Er is hier en daar misschien nog wel een flat waar een piano staat, en met de klavlerklep open kun Je er bladmuziek op zetten. Voor kin deren er eigenlijk niet zoveel aan geinige muziek, wanneer het eens geen Clementi, Diabelli of Köhler hoeft te zijn. „Tierelieren in de no tenboom" (uitgeverij Ploegsma f 16,90) is zo'n boek met een overvloed aan leuke, mooie en gek ke liedjes. Het is een bloemlezing aan liedjes uit verschillende landen en uit versohillende genres. Annie M. G. Schmidt en Toon Hermans (Notte belle Margarinetta), negro spirituals Hawah nagielah, het klas sieke galmwerk uit Valerius' Ge- denckklank, kerstliedjes en zelfs twee mini-musicals vond men vroe ger niet zo eenvoudig bij elkaar bin nen één linnen band. Dat neemt weinig ruimte in en dat is prettig in een kleine flat. Of dat voor de buren geldt is een ander hoofdstuk. Misschien kan men door de mu ren heen samen met de buurman een canon zingen, want die staan er ook genoeg in. Vanaf 9 jaar. Sa mengesteld door mevrouw W. J. Stamvan der Staay. H.M. Leiden —Uitgaand Leiden heeft het gisteravond weer eens laten afwe ten. De Stadsgehoorzaal was nauwe lijks voor een kwart gevuld, toen de turbulente taferelen van 'Godspell', de nieuwste rockmusical, die ons land vanuit Amerika heeft bereikt, zich óp en vóór het podium afspeel den. Een bont spektakel als dit kan met nog zo veelvaart en enthousiasme op de planken worden gezet als er geen of weinig publiek is dan blijft het een sfeerloze vertoning. 'God spell' is een musical gebaseerd op het evangelie van Mattheus, frag mentarisch van opbouw en in som mige opzichten wat erg simplistisch van uitwerking. De "boodschap'ls vrij blijvender dan die in 'Hair", de meest klassieke van alle rockmusi- cals, die als een aan duidelijkheid niets te wensen overlatende uiting van een mentaliteit méér een ge loofsbelijdenis is dan deze 'goede boodschap' 'Godspell' ontleent zijn niet al te grote kracht meer aan zijn liedjes van dichter-componist Ste phen Schwartz dan aan de teksten van John Tebelak. Een groot deel van deze teksten leed bovendien tij dens de voorstelling van gisteravond aan onverstaanbaarheid als gevolg van akoestische problemen. De Ne derlandse produktie van 'Godspell' dankt haar succes in de eerste plaats aan de bonte aankleding, aan leuke choreografische stoeierijtjes en aan het geraffineerde gebruik van de ex pressiemiddelen, waarover de gehe le cast blijkt te beschikken. Wat ln 'Goddspell' geboden wordt heeft met de Jesus-kick van het ogenblik wei nig van doen, de musical biedt niet meer dan wat kinderlijk-onschuldig amusement. Enkele onderdelen, waaronder het gedeelte over de zaai er die uitging om de zaaien, stijgen veruit boven de andere maar het ge heel is toch plezierig om naar te kij ken. Jammer dat het theatrale slot - de kruisiging van Jezus - veel doet bederven. Wie de voorstelling van gisteren heeft gemist kan vanavond nog in de Stadsgehoorzaal terecht. Pieter C. Roser NEDERLAND I 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Calimero (TROS) 19.10 Flipper, tv-serie voor de jeugd (TROS) 19.30 Zorro, tv-serie (TROS) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 Zevensprong, spelprogramma (TROS) In dit door Willy Dobbe en Jan Theys te presenteren gevarieerde programma, waarin het toerisme een be langrijke rol speelt, treden o.a. op de Duitse schlager zanger Freddy Quinn, de Israëlische zangeres Rika Zarai en de Les Humphries Singers. 21.45 De FBI, detectiveserie (TROS) 23.55 En public (TROS) Liesbeth List en Rod McKuen zingen met muzikale medewerking van het trio Louis van Dijk de nieuwste liedjes van de dichter-miljonair McKuen. 22.55 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Ti-ta-tovenaar) (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 De laatste der Mohicanen, tv-serie (TROS) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 Mounties-show (Avro) De Mounties ontvangen in hun eerste show van het nieuwe seizoen os. de zangeres Martine Bijl en de variétégroep Los Indian os. 2L10 Bijpraten met Biesheuvel (Avro) 21.20 Voor de vuist weg (Avro) 22.45 Ontdek je plekje (Avro) Filmpje over natuurschoon in Nederland. 22.50 Uit de kunst (NOS) 23.15 Journaal (NOS) Kleine dingen kunnen Je tijdens een tv-avond zo aardig opval len of hinderlijk storen. Een van die kleine aardige dingen was bijvoorbeeld dat nieuwsle zer Bob Meijer een stropdas had gekocht die kleurt bij zijn naambordje op de Journaalta fel. Zo'n man heeft gevoel voor stijl of is alleen maar ijdel of de Journaalregie was in voor een frivoligheidje. Dat laatste lijkt mij nauwelijks tot de se rieuze mogelijkheden behoren. Hinderlijk storen kan een me dedeling aan het eind van de avond in „Den Haag vandaag'' waarmee de overgang van Fred van Brakel van Journaal naar de parlementaire rubriek van de NOS werd ingeluid. Van Brakel is ingeluid bij die ru briek na een periode bij het journaal, dat een aardige leer school is, aldus luidde Van Brakels overplaatsingsbericht. Ik meen dat de aardigheid van deze opmerking de kijker ge heel zal zijn ontgaan, al wil ik direkt geloven dat er intern hard om gelachen is. De première van Menno ter Braaks enige toneelstuk bij de VPRO geregisseerd door zijn neef Krijn ter Braak heeft mij in meer dan een opzicht ple zierig beziggehouden. Nog afge zien van de inhoud van Ter Braaks werk, moet gezegd wor den, dat deze tv-registratie een grote volwassenheid aan de dag legde. Logisch ingelaste buitenopnamen, die passen in het decor van het immer op volle toeren draaiende kranten- bedrijf leverde een brok levens echtheid op. gesitueerd in de tijd. waarin Ter Braak zijn werk bedoelde. Dat laatste qua aankleding dan, want de pro bleemstelling van Ter Braak is nog altijd actueel. Ter Braaks achterliggende gedachte was de wapenhandel, die de publieke opinie in de richting van oor logsgeweld opstuurt, doof zich een voorlichtend medium aan te schaffen. Vele andere situa ties zijn daarop in te vullen. Als Ter Braak het stuk op deze tijd had kunnen richten zou hij misschien een krant hebben vervangen door tv, om dat de invloeden van het ge sproken woord en het bewegen de beeld ons veel indringender worden voorgesteld dan het ge schreven wordt. Al worden bei de invloeden net zoveel over als onderschat. Rob Touber had zich weer te ruggetrokken op zijn knutsel- zolder. Dit keer gelegen in het Duitse kurort Baden-Baden, om de show die de VARA gis teravond uitzond te maken. Het is de eerste in een serie shows, die Touber gemakshalve aan zichzelf heeft opgehangen. De satire op Uncle Sam we melde weer van de uitstekende grafische ideeën van Touber. Je zit eigenlijk een beetje naar tv-kunst te kijken als Je Tou- bers werk ziet. Het programma inhoudelijk lijkt van on dergeschikt belang, slechts de technische foefjes van de regis seur schijnen belangrijk. Nu is dat bij Touber in goede handen. Hij ziet zelfs kans zijn capriolen nog enigszins aan te passen bij de inhoud van tek sten en liedjes, zonder zichzelf helemaal te laten meesleuren in de drang naar mooimakerij. Het is tv-kunst, eigenlijk meer voor een museum dan voor een uitzending geschikt, maar in het kader van openbaar kunst bezit, mag Touber van mij best bij tijd en wijle laten zien, waartoe men met veel vakken nis in staat is. Overigens kimt u Touber-shows niet alleen aan de vormgeving meteen herken nen, ook aan de artiesten. Hij heeft zo zijn voorkeuren en een daarvan is Madeleine Bell. De eerste vijftig-minutenafle- vering van Achter het Nieuws leverde meteen al honderd nieuwe gezinsverzorgsters op. Zo'n magazine-formule werpt meteen zijn vruchten af. INVALLER ZATERDAG 21 OKT. HILVERSUM 1. 402 m. en FM-kanalen. 7.00 VARA. 7.54 VI'RO. 8.00 VARA. 14.45 NOS. 17.55 VARA. 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 120 (S) ge var. pi voorpag.; 8.11 Dingen standen. 10. muz. en Inform .show. (ll.C 13.00 Nws. 13.11 Dingen van de dag 13.23 (S) jongerenprogr. 14.43 VARA- Varia 14.45 een luisterprogr. 15.30 moderne muz. 16.00 Nws. 16.03 (S) NOS-Jazz. 16.45 een progr. teuristlsche discussie. 17.4 1925-1950 (gr.) 20.00 (S) pop.-klass. rugbllk. 23.55 Nws. lichte muz. en om 7.30 Nws. 7.41 Aktua. 8.30 Nws 8.36-8.45 Gymn. v. d. hulsvrouw. 10.00 (S) een mlnl-mag^ progr. 20.00 Nws 20.05 8) Goed bekeken. 20.30 Planorecital (gr.) 20.55 Om de kunst 21.15 (S) Klass. or kest muz (gr.) 22.30 actual. Inform nt&ar 22.40 meditatie en 23.00 (S) klass. en muz. HTLV. UI FM-ka nalen. 7.00 NCRV. 18.00 NOS. 19.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.0C lichte vokale muz. (8.00 Nws.) 9.00 Nws. 9.0G Pers vers. 10.00 Nws. 10.03 Muziek bij de koffie. U1.00 Nvra.)_ 12.00 Nws. 12.03 Elpee 15*03 16.00 Nws. 16.03 Sport (14.00 Nws.) 15.00 Nws 15.03 Popta- (17.00 Nws.) 18.00 Nws 18.02 Joost de Draayer Show. 19.00 Nws. 19.02 herinneringen aan Nedierl. arkeeten verz. pl. en muz.kwis. (21.00 Nws.) 22.00 Nws. 22.02 gospel songs ADVERTENTIE (gr.) 23.55 Nws. panty extm de panty die tegen een stootje kan (in de groene verpakking)

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5