Rijmen aan de lopende band Haver en Gort: de wond bleef open IEIDSCH DAGBLAD Noordwijks volksdichter Nard Augustinus: Werkgevers akkoord met prijsmeldingen Buitenlandse tv in Rijnsburg Inbrekers In Wassenaar geen toeristenbelasting ECOLOGISCHE TUINEN IN ALPHEN/RIJN De Deylknotsen VRIJDAG 20 OKTOBER 1972 Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Qlk word abonnee per 4 nov. 1972 en ontvang de krant reed9 vanaf heden. rj Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: "Kamers verhuren" heeft Augusti- nus onlangs geschreven voor de da mestoneelvereniging Rika Hopper, waarvan hij regisseur is. "Ik heb dat stuk in anderhalve dag gemaakt. Ach, als je eenmaal maar een Idee hebt, dan is het zo gebeurd. In dit geval zat ik met de moeilijkheid dat het een stuk voor alleen dames moest zijn. Dat beperkt de mogelijk heden, dat valt dan verdraaid niet Door Ruud Paauw Het stuk is inmiddels al een aan tal malen opgevoerd voor verenigin gen. "Het doet het knalgoed", meldt hij vergenoegd. Nard Augustinus heeft een carriè re in de amusementssector achter de rug die van een uitzonderlijke veel zijdigheid is. Elke uithoek van het pret vak heeft hij bezocht en op waarde getest. Hij blijkt te zijn geweest (in willekeurige volgorde): revueschrijver (op zijn achttiende schreef hij de eerste, "Noordwijk zo als het leeft en lacht"), confe rencier. fcestarrangeur, gooche laar, telepaat, rekenwonder ('Ik had iemand in het souffleurshok met een rekenmachine"), poppen kastspeler, regisseur, sneldichter. Het is mogelijk dat er een paar be zigheden zijn overgeslagen. Levenslopen Het vak van conferencier heeft Nard er een paar jaar geleden aan gegeven, maar als dorpspoëet, als maker van levenslopen-op-rijm voor Jubilea, feesten en verjaardagen ligt hij nog geducht in de markt. De verzoeken daarvoor komen niet al leen uit Noordwijk en omgeving, maar uit het gehele land, Ja zelfs emigranten in Australië en Cana da benaderen hem. Augustinus heeft er nog heel wat werk aan. Soms staat hij er in het holst van de ochtend voor op om alles tijdig klaar te krijgen <'s-Middagds gaat hij nu eenmaal steevast vissen). In de anderhalf uur dat dit interview duurt, krijgt hij twee telefonische verzoeken om levenslopen te maken, komt ook nog iemand aan de deur met hetzelfde oogmerk. Als Nard die man te woord staat en de gegevens opneemt, zegt zijn vrouw: "Met Sinterklaas, meneer, dan staan ze hier in de rij. Daar word Je bijna gek van. Hij heeft dat werk altijd met plezier gedaan. Hij had liever geen baas boven zich, dan zou hij liever met sinaasappelen langs de deur zijn gegaan. Het dichten is hem altijd makkelijk afgegaan. Vroeger deed hij het in de huiska mer met een kind op zijn knie. Het gekke is dat geen van de kinderen van rijmen houdt. Ze gruwen er van". Iets wat later wordt bevestigd door de sneldichter zelf "Het is treurig. Ik heb zeven kinderen en ze krijgen bij wijze van spreken nog geen vier behoorlijk rijmende regels op papier". Zegt er uitgelaten ach teraan: "En dan moet Je nagaan dat ik op school mijn opstellen al op rijm zette". Wat vindt Nard Augustinus nu van een beroemdheid als Willy Al fredo? Hij trekt een bedenkelijk ge zicht en zegt daar liever geen ant woord op te geven. Maar na enig aandringen komt het toch. "Het is slecht wat die man doet. Het ge beurt steeds op één dreun, met ge bruik van bijna dezelfde trefwoor den, geen ritme. Nee, fraai is het niet". Als een trein Terug naar de carrière van Augustinus. Direct na de bevrij ding begon zijn glorietijd. Hij had de hand in de revue "Jong Neder land vor 't", die liep als een trein. "De mensen stonden er voor in de rij. Er golden strenge bepa lingen: niemand kreeg meer dan twee kaartjes per persoon. Ik zou dat stuk nu niet meer zo durven schrijven. Maar toenDe men sen vonden het na die vijf Jaar el lende al gauw mooi. De stof voor sketches en revues lag vlak na de bevrijding voor het oprapen: de gaarkeukens, de bonnentroep, enz. Het kon gewoon niet missen". Als conferencier trad hij overal op. Heel vaak op feestavonden voor melkhandelaren die door een mar- garinefabriek werden georgani seerd. Op bruiloften. En in kloosters voor priester-studenten. Van de laatste categorie zegt hij: "Dnt was zulk publiek" (duim om hoog). Lukte het Augustinus altijd om de sfeer er in te krygenm.a.w. is hij nooit eens afgegaan? "Dat is nooit gebeurd, moet rekenen dat ik van vele markten RAADSCOMMISSIES OVER OUDE LEIDSE WIJK NOORDWIJK Zesenzestig jaar is Nard Augustinusde meer dan met alleen locale jaam omgeven Noordwijkse dorpsdichter „Ja, in jaren ben ik 66, niet in mijn hart, hoor", zegt hij er met klem achter. Zijn naam zwierde enkele dagen geleden door het nieuws omdat Gerard ("Mensen, mensen, mensenvan de Berg van de NCRV het door Augustinus geschreven toneelstuk "Kamers verhurenV in de wintermaanden voor de tv zou willen brengen. Navraag bij Augustinus leert dat het bepaald nog niet zo ver is. „Er is wel sprake vanmaar er is nog geen besluit over gevallen". gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. DEN HAAG De werkgevers gaan akkoord met een controle van de overheid op de prijsverhogingen via een meldingssysteem. Dit heeft werk- j geversvoorzitter drs. S. C. Bakkenist vanmorgen meegedeeld tijdens het debat in de Sociaal-Economische Raad over de lonen en prijzen in 1973. De ondernemers zien dit niet als een inbreuk op de door hen voor gestane vrije prijsvorming. Werknemersvoorzitter drs. H. ter Heijde verklaarde dat de vakcentrales tot het laatste moment zullen bijlven onderhandelen over een matigings akkoord, in de vorm van een „sociaal contract". De vooruitzichten op zo*n sociaal contract waarover volgende week dinsdag met de regeling wordt gepraat zijn echter zeer ongunstig. Wanneer er geen sociaal contract komt gaan de vakcentrales zich in de loop van de volgende week bera den over een gezamenlijke stelling - name. De discussies daarover zijn nog nauwelijks op gang gekomen. De RIJNSBURG De woningbouw vereniging "Spinoza" in Rijnsburg neemt thans proeven voor de ont vangst van buitenlandse televisie stations met speciale apparatuur Hiervoor is op de toren van de Ned. hervormde kerk, naast het gemeen tehuis, een speciale antenne opge steld. Het bestuur is tot deze proefne ming gekomen door vele verdoeken van leden. Niet in de laatste plaats ook door de zeer positieve reactie van de bewoners van „Prederiks- oord" in een aldaar door de wijk raad gehouden enquete, waarin de vraag werd gesteld of men de ont vangst van Duitse en Belgische pro gramma's op prijs zou stellen. Na een proeftijd van veertien da gen zal het bestuur beslissen of de ontvangst verantwoord is. Het nu In aanbouw zijnde gedeelte van "Prederiksoord" zal dan als eerste over deze mogelijkheid kunnen be schikken. Later zal dan de kostprijs voor het aanbrengen van een der gelijk kostbare installatie in reeds bestaande woningen worden be keken. heer Ter Heijde zei verder zeer ver ontrust te zijn over de prijsstijging, Aan het begin van het debat deed prof. drs. Schouten vooratter van de oommissie van „wijze mannen" van de SER een dringend beroep op de partijen tot een sociaal contract te komen. „Niemand wordt er beter van wanneer hogere loon- en prijsstijgin- gen ook het volgend jaar voortduren. Integendeel de werkloosheid zal dan zeker verder stijgen". Haarlemmer meer wil niet bij Amsterdam HAARLEMMERMEER (ANP) - De gemeenteraad van Haarlemmer meer heeft zich gisteravond uitge sproken tegen indeling bü een Groot-Amsterdam of bij een Zuid-Kennemerland. Men was onderzoek te laten instellen eventuele gewestvorming met ge meenten als Uithoorn, Aalsmeer, Lei- muiden en Alkemade. Een motie van D'66, waarin onder meer werd gevraagd bij het onder zoek een in tweeën splitsen gemeenten niet bij voorbaat af te wijzen, werd alleen gesteund door J, Licher (PvdA) en E. van der Voort (Eigen Lijst). ALPHEN AAN DEN RIJN Twee scholen hebben gisternacht bezoek van inbrekers gehad. De mavo de Paradijslaan in Alphen werd wel doorzocht. Voorzover kan worden gegaan wordt er niets vermist. Dat laatste is wel het geval in de school aan de Jacob van Damlaan in Aarlanderveen. Daar gingen de die ven er met een volledige geluids- groep, televisie en pick-up-installa* tie vandoor. LEIDEN In 1936 kwam er een saneringsplan voor de Haver- en Gortbuurt. het oude stuk binnenstad tussen Levendaal en Plantsoen. Ge volg: eigenaren hielden op met on derhoud van de huizen. Die hulzen staan er nu - bijna 40 jaar later nog, een periode, waarna toen nieuw ge bouwde huizen aan vernieuwing toe zijn... In die oude huizen in een wijk. waarvoor geen bestemmingsplan is, maar waarboven de dreiging van een weg er dwars door op het we genplan getekend) hangt, wonen nog altijd mensen. De meesten wonen graag in de wijk en willen er niet uit. Een aantal huizen is behoorlijk bewoonbaar, een aantal niet. Daar kun je het dak op tillen,elders kunnen de ramen niet open, de deuren niet dicht, daar is de wc kapot, de schoorsteen lek en stinkt het riool en elders loopt onge dierte rond. Ergens slaapt een gezin van zes personen op een zolder, die alleen bereikbaar is vla een trap, die vanwege de ruimte moet worden weggehaald en dan de deur blok keert... Wat gebeurt er met de huizen, die helemaal onbewoonbaar zijn? Dat worden pakhuizen, waardoor de wijkbewoners met de rommel en met het gevaar (brandbare stoffen )van anderen zitten. En met geparkeerde auto's van anderen, waardoor straatjes worden afgesloten en de weinige trottoirs aan de Jeugd wor den onthouden. De bewoners nemen het niet lan ger. Ze hebben een wijkcomité opge richt, dat een aantal eisen bij het ge meentebestuur op tafel heeft gelegd. In de raad hebben ze dit ingezonden stuk onderstreept met een spandoek en een rat. Wat kun Je verder doeD op de publieke tribune? Gistermiddag bespraken twee raadscommissies de zaak. Een aan tal bewoners was erbij in de koffie kamer van het stadhuis (op foto Jan Holvast) en deelde mee ïn de ge meentelijke sapjes, oranje en rood. De woordvoerder mocht de klachten onderstrepen. Verder mocht men luisteren. Niemand, ook de wijkbewoners niet, verwachtte de toezegging, dat morgen alles in orde is. Daarvoor heeft Leiden te veel probleemge bieden en te weinig middelen. Maar iedereen verwachtte toch iets meer dan het "bijna-niets", dat deze ver gadering opleverde. Wethouder Kret deed ln feite geen enekele toezegging. Goed, over de verkeerswensen wordt in de ver- thuls was. Als het ene niet lukte, dan deed ik het andere. Ik zat niet, zoals een aantal van mijn col lega's, voor één gat gevangen. Een specialisme is aardig, maar als Je toevallig publiek hebt dat er wei nig interesse voor heeft dan zit Je. Ik heb altijd van mezelf ge zegd: ik weet van veel dingen wat af. maar ik weet van niets het fij- Twee mopj'es Hoe wist hij wat voor publiek hij voor zich had? Augustinus: "O, dat testte ik even bij het begin. Dan vertelde ik twee moppen. Een doordenkertje en eentje die Je met je klompen aan voelt. Als ik de reacties hoorde dan wist ik wel wat voor vlees lk in de kuip had". Hij vertelt vervolgens smakelijk, hoe hij als goochelaar werkte. En vertoont nog even een gewel dige truc met een collectezak. Hij verzoekt mij voorts hem even te blinddoeken teneinde aan te tonen dat dat niets voorstelt. Als we weer gewoon tegenover elkaar zitten, zegt hij"Een dominee zei eens tegen Augustinus goochel nog eens wat. Nou kende ik die man, ik had hem al eens op een vereni gingsavond ontmoet. Ik zei: maar dominee, u kent mijn repertoi- toch. Dat was geen enkel be daar. Doe het nou maar, zei hij, want lk ben er gek op. Dat ik de truc al eens gezien heb, kan niet schelen. Ik gebruik zelf ook eens een oude preek". Bruiloften Het karakter van de bruiloften is door de Jaren heen wel sterk gewij- ;igd, niet? Augustinus: "Dat is ontzettend ver anderd, Ja. Vroeger was een bruiloft een hele toestand, dan was Je de hele dag bezig. En als het 's nachts drie uur eindigde, nou dan was het een vroegertje. De laatste paar jaar begon ik 's avonds om acht ir. Je trad op tussen een paar gangen van het diner en als Je uur naar huis ging dan was het latertje. Vroeger moest je Je schminken, pruiken opzetten, je had koffer nodig voor al Je spullen. De laatste tijd als ik naar een brui loft ging. kon lk in mijn broekzak steken wat ik nodig had. Het is al lemaal sterk veranderd. Maar het is wel beschaafder geworden". Tijdens dit verhaal heeft Augusti- ius voortdurend zitten roken. Hij heeft in de meest letterlijke zin de sigaret met de andere aange stoken; de asbak ligt vol peuken. Hij geeft volmondig toe er tiental len per dag te roken. Als ik daar- iets wil opmerken, steekt hij twee handen naar voren: "Ja, Ja, ik weet wat u wil zeggen. Maar lk hoef helemaal geen honderd te worden". NARD AUGUSTINUS: ...op school zette ik mijn opstellen al op rijm... (Foto Jan Holvast) WASSENAAR Burgemeester en wethouders zijn niet van plan op korte termijn aan de gemeenteraad een voorstel tot het invoeren van een toeristenbelasting voor te leggen.dit wordt meegedeeld in de begrotings stukken. Het vorige jaar is daarover bij de begrotingsbehandeling gespro ken. Het grootste nadeel van deze belasting Indien burgemeester en wethouders, dat het praktisch niet mogelijk is de dagrecreant te belas ten. Dat is juist de groep, die de meeste zorg van de overheid vraagt op het gebied van politie, aanleg en verbetering van toegangswegen en pakeervoorzieningen. De Algemene Nederlandse Vereni ging voor Vreemdelingen verkeer heeft zich op het standp\mt gesteld, dat een eventuele toeristenbelasting in de verschillende gemeenten uni form wordt geregeld. Een niet-uni- forme tariefstelling binnen eenzelfde toeristisch gebied acht zij desas treus. Ook burgemeester en wethou ders erkennen het nut van een zekere uniformiteit. Vandaar dat zij zich op de hoogte hebben gesteld van het be leid op dit punt van de naburige kustgemeenten. Geen van deze kust- ALPHEN AAN DEN RIJN En voor Alphen een geheel nieuw as pect is het realiseren van ecologische tuinen. Binnenkort zal deze groen voorziening, met inschakeling van partculieren bij de aanleg en even tueel het onderhoud in Ridderveld in uitvoering worden genomen. In de komende jaren zal moeten blij ken of deze vorm van groenaanleg bij het publiek aanslaat en of de kasten van onderhoud van deze be- plantingsvorm binnen aanvaardba re grenzen blijft. WASSENAAR De Carnavals vereniging "De Deylknotsen" heeft voor het nieuwe seizoen het pro gramma klaar. Het is een zeer uit gebreid programma, dat de leden alle gelegenheid biedt zich volop over te geven aan de carnavalsge neugten, maar dat ook feesten be vat voor de bejaarden en voor Jeugd. Op de elfde van de elfde zal het allemaal gaan beginnen met de presentatie van de nieuwe Prins restaurant Sport aan de Rijks straatweg. Op 1 januari houden Prins en Raad van Elf nieuwjaars receptie. Het Prinsenbal wordt op 20 Janu ari gehouden in het Jeroenhuis. Op 3 februari is er in dezelfde zaal i Prinsessebal en op 17 februari volgt, wederom in het Jeroenhuis het burgemeestersbal. Op vrijdag 2 maart volgt dan het grote carnavalsfeest voor bejaarden in de Sporthal en zaterdagmiddag 3 maart is er de kinder-carnavalsop- tocht met een kindercarnavalsfeest eveneens in de sporthal. 's Avonds zijn dan de leden wel kom in de sporthal voor het car valsbal. Op 5 maart zal de sluitingsavond plaats hebben, op woensdag 7 maart is er tenslotte een "haringhap- avond" keerscommlssie gepraat. En er zal een inventarisatie komen van de slechte (gemeentelijke) woningen. Maar een aanpak van de wijk via een rehabilitatieplan zit er niet ln. De afdeling, die zich hiermee bezig houdt - "de drie jonge ingenieurs" - heeft er geen gelegenheid voor, want die is druk bezig in Noord en de Kooi. waaraan de raad volgens Kret prioriteit heeft gegeven. Wat gebeurt er verder? De brand weer stelt een onderzoek in. De rat- tenbestrijder is in de buurt geweest en heeft volgens een aardige woord speling van Kret bot gevangen. Klachten over gemeentelijke huizen werden in de commissie door een ambtenaar van de gemeentelijke woningstichting afgedaan met "er zijn geen schriftelijke klachten". De mededeling van de woordvoerder van het comité, dat tal van bewoners van de wijk zo'n briefje niet kunnen schrijven en opbellen of het aan één van de ambtenaren zeggen, werd ontvangen met een koel „Bedankt voor de Informatie" van de wethou der en de mededeling van de GWS. dat men daar "gecharmeerd is van schriftelijke klachten"..- De gehele benadering van de zaak I was, ondanks pogingen van raadsle den om de wethouder te verlokken j tot beloften en concretere toezeggin-1 de bewoners geen pleister op de won- i gen. ambtelijk en boot-afhouderig. de. Dat betekent, dat de wond nog De commissievergadering was voor helemaal openligt. Komen daar com- J plicaties van? Het is een an{ vraag. HANS MELKERT

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4