WIJ ZIJN GEEN PIRATEN" fiooa- Waarom Breestraat later dicht gaat Aspect welvaart tast welzijn aan Meer samenspel tussen raad en industrie Zendamateurs willen het wel eens duidelijk zeggen: WINNAARS f250.- /100.- PIERRE CARDIN PIERROT Receptie van Onze Tuin Beroepingswerk EERST AANTREKKELIJKE RECONSTRUCTIE, MAAR ER IS GEEN GELD VOOR fllJPAG 20 OKTOBER 1972 LEIDERDORP Hier Pappa Anna Zero Charley, «thirra, Lima, CQ, CQ, CQ. ,,Wat roept die man nou toch Hemaal", zit je je als leek af te vragen als een zendama- jr dergelijke kreten in een microfoon roept. En als uit kastje een serie eendere geluiden komt en de zendama- r zegt met een glimlachje dat hij daar een Rus hoort je helemaal perplex. Als je zo even een blik mag wer- i in de geheime wereld van de zendamateurs, die in feite :lemaal niet zo geheim is, sta je voor vele raadselen. Maar is niet zo moeilijk om uit de droom te worden gehol- verschijnsel zendamateur steeds in een geheimzinnige gehuld. De zendamateurs zelf Ufcen wel eens van dat piraterige n gaan het komende week- zaterdag en zondag, open huis amateurs achter het IJzeren gor dijn zijn. Ze kunnen weinig uitha len want ze worden natuurlijk re gelmatig gecontroleerd. Overigens kan zelfs een school jongen voor een paar tientjes z'n oden. apparatuur bouwen. Het is niet zo, Slegtenhorst, leraar biologie*rduizenden guldens voor moet j 1 au ;;er ten enthousiast zendamateur, zegt het verkeerd begrijpen: „als door de Breestraat loopt en Je een willekeurige voorbi j- at een zendamateur is onmiddellijk over illegale ders, over piraterij. Ook wel een ije begrijpelijk, want in de re- Leiden zitten zo'n tweehonderd- Big illegale zenders. Maar de aderddertig leden van de zend- iteursvereniging Rijnland heb- hard voor hun diploma's ge- hebben een zendvergun- r korte golf gekregen van ministerie en zijn volkomen le- bezig. Morgenochtend om twaalf kan iedereen die erin is geïn- lesseerd naar boerderij De Hout- de Van Diepeningenlaan Leiderdorp komen. We hebben zendapparatuur staan, we i over alles en nog wat vertel- harom wordt iemand zendama- legtenhorst: „Vaak vloeit het uit iemands beroep. We hebben *5 ;x»rbeeld een röntgenoloog in de. iiging, die via zijn zendappara- hele nieuw vorm van het graferen van ziekteverschijnse- ontdekte. >ver de hele wereld een heel zendamateurs, die onderling stevig contact onderhouden. De spreken elkaar met de tien aan, achternamen fcen- niet. Als we op vakantie gaan we elkaar op, Je kunt by zendamateur altijd binnenstap- Ik heb zelf veel contacten in aland. Dat is omdat ik aan de reldoorlog niet zulke bes- lerinneringen heb en op deze ma- op heel kleine schaal geloof iets het. voorkomen van een de wereldoorlog. gevallen van nood springen damateurs in. Ik denk aan de wa- destijds de onlusten in lemstad in Curacao. Alle commu- kie mogelijkheden waren ver- de aindamateurs zorgden verbindingen met het bui end. olitiek is voor zendamateurs ver en, je mag ook de PTT niet in wielen rijden. We spreken via apparatuur over weersomstan- ieden over bijvoorbeeld de vorige gelanceerde a mateurzenders- et, we geven elkaar de tijden Daarom mogen er ook zend- uitgeven. Het beste is. dat de belang stellenden zich uitgebreid laten in formeren op de open dag. Zaterdag van twaalf uur's morgens tot elf uur 's avonds, zondag van elf uur tot zeven uur. En natuurlijk kunnen ze altijd bij ons binnenstappen, want vertellen doen we graag". ADVERTENTIE ADVERTENTIE ievensmiddelencheques 1ste week Mevr. M. v.d. Geld, Maastricht Mevr. Cramer, Amsterdam Mevr. H. Vonk, Geleen Mevr. J.R. Damstra, Putten Mevr. T.Teuns, Berkei-Enschot Mevr. H.J. Boulonois, Heiloo Mevr. P.M. Kooman, Bruinisse Mevr. S.D. v. Oudheusden, Oud-Beijerland Mevr. O. Dolman, Bergen inog vele andere v '100.-,/25.-,/10.- WEKELIJKS MEE MET doe VERLOVINGSRINGEN Blijvende service. De ruimste keuze De beste merken. Gratis graveren, desgewenst handgravure De KONING der VERLOVINGSRINGEN üw Juwelier v.d. WATER Haarlemmerstraat 181. Cor Slegtenhorst hoort en ziet niets meer als hij met zijn apparatuur bezig is. En als hij iets bijzonders heeft, een gesprekje via het Noorderlicht of zo, dan zit hij in de wolken. HORLOGES JUWELIER - HORLOGER MAARSMANSSTEEG 21, LEIDEN LEIDEN „Wegwerpverpakkin gen vormen een groot deel van ons afval. Veel artikelen worden verpakt in een overmaat aan verpakking, hetgeen het produkt alleen maar duurder maakt. Waarom is het nood zakelijk, dat b.v. een komkommer in plastic wordt omhuld? Al de extra en onnodige verpakkingen zijn in fei te een verspilling. Het kost boven dien de consument bij aankoop en de overheid geld om deze stoffen te ver nietigen. In zekere zin geven afval stoffen een beeld van de welvaart. Thans zijn wij in een situatie geko men, dat dit aspect van de welvaart ons welzijn aantast". Tot deze conclusies kwam gister middag de directeur van de Gem. Reiniging, de heer F. van Overmeire, in zyn voor de afdeling Leiden van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen gehouden lezing - in de goed bezette kantine van Cjos en Leembruggen - waarin hij aandacht schonk aan enkele facetten van de vervuiling en verontreiniging van on ze stad. Het verkeer maakt het mechanisch vegen, aldus spreker, bijna geheel onmogelijk. Huisvuilwagens kunnen soms niet meer voor- of achteruit dankzij het foutief parkeren van au to's. De straatvervuiling neemt ach teloos toe en men ergert er zich dan aan, dat de reinigingsdienst het vuil niet (opnieuw) opruimt, zonder zich te bedenken, dat de vervuiling door de mensen zelf wordt veroorzaakt. De gemeente, zo hield de heer Over meire zijn gehoor voor, draagt jaar lijks bijna 1% miljoen gulden bij om de restanten van onze welvaart te vernietigen. Teneinde ons van het overtollige wegwerpglas te ontdoen, Juichte spreker het toe, dat een en- LEIDEN „De laatste jaren heeft de Leidse gemeenteraad op het gebied van de bedrijfsvestigingen gefreewheeld, omdat er geen wensenpakket van de industriëlen was. Zo kan het niet langer doorgaan. Daarom moet het contact tussen de Leidse Vereniging van Industriëlen (LVI) met de raad, dat we hier nu hebben, worden bestendigd. Er zitten veel te veel gaten in deze stad. Er zijn er zó 20 tot 25 op te noemen. Er moet iets ingevuld worden". I "en dat maakt de industrie schich- I tig". Hij noemde als voorbeeld de grond bij Herensingel-Zijlsingel, die I 235 gulden per meter moest opbren- j gen. Na langdurige besprekingen zakte die prijs tot 135 gulden. Dat zei gisteravond de socialist V. Aken in een bijzondere vergade ring van de commissie voor econo mische ?Xcen over vertrek- en ves tigingsfactoren en het industriële klimaat in Leiden, waarbij tevens aan de orde kwam het probleem van de leegstaande, oude gebouwen in de binnenstad. In deze commis sievergadering was een afvaardi ging van de LVI aanwezig. Bij het begin van de vergadering had de heer R. Sloos (LVI) een aantal factoren opgesomd die zijns inziens de geringe belangstelling van de industrie voor Leiden ver klaarde: de hoge werkloosheid, het ruimtegebrek bedrijfshuisvestings- problemen), het onduidelijke ge- meente-beleid (o.a. rond de erf pacht) en het feit dat de gemeente te weinig acquireert (elders is men actiever). Hij vond voorts dat de gemeente in het verleden wel eens heeft ge marchandeerd met de grondprijs, Amptmeyer (PSP) vroeg zich af of de LVI punt 2 op haar lijstje (ruim tegebrek) wel kon handhaven. "Hoe is dat te rijmen met het feit dat vbor het industriegebied De Waard niet hard wordt gelopen en hoe zijn dan al die lege gebouwen In de binnenstad (o.a. Roto. Clos en Leembruggen te verklaren?" Hij vreesde dat de Leidse industrie (met name textiel) structureel verouderd was en dat daar de voornaamste oorzaak lag. De heer Sloos bestreed dat ten sterkste. ..De Leidse indus trie is structureel niet verouderd er zijn wel enkele dorre takken". De moeilijkheden met de textiel zou den uit andere oorzaken (EEG» voortkomen. De kwestie met de Waard speelde nog maar pas, zoals trouwens de hele zaak van het bedrijfspanden- i overschot in Leiden nog maar kort I speelt. Wat de oude gebouwen be- treft, zei hij dat die "in de meeste gevallen hun tijd gehad hebben. Al leen met hoge kosten kunnen zij ge schikt worden gemaakt voor nieu we bedrijven. En dan Is het toch nog altijd een oud gebouw. Op het gebied van licht, lucht, air-conditio- ning blijft het vaak erg moeilijk. En als de arbeidsmarkt weer krap wordt dan zullen vele mensen alleen al uit die oogpunten er niet willen werken. Bovendien zit Je in Leiden met moeilijkheden als: hoe bereik baar zijn of worden die panden, val len ze onder het af te sluiten ge deelte ln Leiden, hoe is de aan- en afvoer en hoe zal die over pakweg 10 jaar zijn. Dat zijn allemaal on zekere factoren". De heer Den Holder bracht naar voren dat in Leiden vrijwel geen hoogwaardig geschoolde metaalar beiders te krijgen zijn. Al geruime tijd heeft hij in zijn bedrijf ruimte voor 20 geschoolde krachten. Maar er is geen aanbod. Ze moeten van buiten komen, maar daarvoor is weer moeilijk huisvesting te krij gen" (mr. De Ruyter de Wildt had al eerder de jarenlang vrijwel stil staande Leidse woningbouw als een der factoren genoemd voor de uit Leiden wegtrekkende industrieën).duele Om al die redenen had de heer Op zichzelf vond hij dat overigens Den Holder al eens serieus over- een belangrijk punt. En in dit ver- wogen zijn bedrijf naar Lelystad band vroeg hij zich af waarom het te plaatsen. "De Leldenaar is gmeentebestuur zo weinig belang stelling voor het bedrijfsleven in Lei- kennelijk niet geneigd in de taal te gaan werken". Hij voerde ter ondersteuning van zijn stelling het feit aan dat bij het Centrum honderd beschikbare plaatsen, er maar 40 door Leldenaars bezet zijn. Op de vraag van Van Aken naar het wensenpakket van de Leidse in dustrie zei de heer Sloot, dat hij daarop geen antwoord gereed had. Overigens vond hij het uitgangspunt dat de industrie met haar wensenpakket op tafel komt en de gemeente dan maar volgt „ver ouderd". Er moet naar zijn me ning ook met anderen dan de LVI contact worden gezocht („Ik vind bijv. dat de Holiday Inn ook 'n soort Industrie is. al is ze niet bij de LVI aangesloten"). Bovendien vond hij dat dwars door de hele materie de Investeringsheffing voor de rand stad een grote rol zal gaan spelen. „Die zal vooral de middelgrote be drijven op ontstellend harde wijze raken en Juist van die bedrijven moet Leiden het hebben". De heer Leembruggen (LVI vond het erg moeilijk met een wensenpak ket op tafel te komen. „Het wordt zo gauw een opsomming van de indivi- elke onderneming". den heeft. „De laatste die ik gemeentebestuur in ons bedrijf heb gezien was de vorige burgemeester, daarna nooit meer iemand". Doordat er zo'n slecht contact met de gemeente was geweest, had het maar weinig gescheeld, aldus de heer Leembruggen, of Bakker en Co had geen gebruik gemaakt ijan een leeg pand van Clos en Leembrug gen, maar had zich buiten Leiden gevestigd. Wethouder Lijten: „Ik weet dat de Industrie zich wel eens tot het col lege richt, maar het gebeurt dan wel dat ze zich tot de verkeerde wethou der wenden. Ik vang er dan later wel lets over op, maar dan kan het te laat zijn. Ik trek me die dingen vre selijk aan". Amtpmeyer: „Dat pleit niet voor de industrie, want die moet toch weten dat er een wethou der voor economische zaken is. Aan de andere kant werpt het ook een merkwaardig licht op de sa menwerking binnen B en W". Van Aken vond de Leidse industrie te lang een „closed shop" (gesloten zaak) geweest. „Dat moet verande ren". Besloten werd binnen niet al te lange tijd nogmaals rond de ta fel te gaan zitten. kei grootwinkelbedrijf een "glasvre ter" heeft geïntroduceerd. Er zullen daarvoor echter meerdere centrale opvangplaatsen moeten komen. Het uitzoeken van de flessen uit het huisvuil is een onmogelijke taak, ter wijl het ophalen van glas door de reinigingsdienst veel extra kosten met zich meebrengt en praktisch veel ellende tot gevolg heeft omdat de flessen ook nog verpakt in plastie zakken op het trottoir staan. De heer Overmeire, die ook nog even terugblikte ln de Leidse histo rie, merkte o.m. op, dat de ververs, leerlooiers en perkamentmakers zich rond de Jaren 1400 al schuldig maak ten aan waterverontreiniging. Het huisvuil, waaronder faecaliën, werd op stoepen en straten gedeponeerd. De bewoners namen het toen niet zo nauw. Een eerste door de stedelijks overheid georganiseerde reinigings dienst ontstond ln 1592 toen het op halen van huisvuil werd verpacht. In 1913 werd de eerste vuilverbranding ln werking gesteld. Anno 1972 heeft de reinigingsdienst nog immer de zelfde taak n.l. het Inzamelen en ver werken van afval van openbare we gen en wateren. Alleen, de uitvoe ring van die taak is moeilijker en kostbaarder geworden terwijl boven dien de taak-inhoud grotere afmetin gen heeft aangenomen. De presidente, mevrouw Van Aken, die deze middag een inleidend woord sprak, merkte daarin o.m. op, dat niet alleen de overheid en de in dustrie duidelijk moeten streven naar milieu-bescherming, doch dat op dit terrein ook een taak en ver antwoordelijkheid voor de burgera ligt. De milieu-opvoeding en het mi lieu-voorbeeld moeten reeds vanuit het gezin gegeven worden. LEIDEN De receptie ter gele genheid van het negende lustrum van „Onze Tuin" wordt morgen middag van 35 uur niet gehouden in „De Kleine Burcht" aan de Nieu we Rijn, doch in Den Burcht. NED. HERV. KERK Beroepen te IJsselmuiden, J. Wie- man te Alblasserdam. te Willege- Langerak, G. K. Korporaal kan didaat te Gorkum. te Goede Rede, Goudzwaard en Wouterswoude. A. Beens kandidaat te Genemulden. Aangenomen naar Gendringen C. A. N. L. Flier voorheen zendingspre dikant te Bandoeng met verlof te Oegstgeest. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Mijdrecht, G. Bll- kes te Westzaan. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Nieuw Beierland, J. van Haaren te Amersfoort, te Slik kerveer, A. F. Honkoop te Moer- kapelle. Bedankt voor Norwich (Ca nada) en voor Rotterdam D. Hakken berg te Dordrecht te Leerdam J. Mol te Hardinxveld-Giessendam. LEIDEN Naar het zich thans den. dat de getroffen maatregelen laat aanzien, zullen de oost-west- en noordzuid-route vanaf medio december kunnen worden bereden, zij het, dat de bijkomende werk zaamheden (trottoiraanleg e.d.) nog niet geheel gereed zullen zijn. Bur gemeester en wethouders hebben pogingen ondernomen om zowel de afsluiting als het begin van re constructie van de Breestraat te doen samenvallen rond 25 novem ber, zoals de raad vorig jaar besloot. B. en W. hebbeh op andere plaat sen in de stad ervaren, dat het, on danks het treffen van voorlopige aanvullende voorzieningen, zoals verkeersdrempels, epige trottoirver breding, profielwijziging e.d. toch uiterst moeilijk is een voetgangers straat c.q. een semi-promenade op een bevredigende wijze te laten functioneren. Wil een (semf) pro menade optimaal aan de daaraan te stellen eisen voldoen, dan zullen adequate voorzieningen moeten worden getroffen, die het verkeers- danks het treffen van voorlopige als het ware vanzelfsprekend den nageleefd. Moeilijkheden, die zich bij het functioneren van (seml) voetgan gersstraten voordoen, moeten wel in bijzondere mate gelden voor een brede straat, als de Breestraat. BIJ B. en W. is toen het plan ge rijpt om zodanige maatregelen te treffen, dat de algehele reconstruc tie van de Breestraat per 25 no vember ter hand zou kunnen wor den genomen. Deze reconstructie zou moeten bestaan uit: het leggen van een riolering de asfaltering van een 6 m. brede rijbaan; dé aanleg van brede trottoirs in de vorm van een aantrekkelijke sierbestrating; voorts aangepaste bestrating voor de monumentale gebouwen; het aanbrengen van een nieu we aantrekkelijke straat verlich ting; het aanbrengen van groenvoor- dragen zieningen, zoals bomen, bloembak ken enz. en het plaatsen van zitjes banken. Hiermee Is een uitgave van ruim 1 miljoen gulden gemoeid. B. en W. hebben aandacht be steed aan de financiering van dit hun inziens gedurfde plan, waar door één van de hoofdstraten van onze binnenstad, zo niet de hoofd straat, ln een periode van ongeveer 9 maanden tot een zeer aantrekke lijke winkel-wandelstraat zou kun nen worden omgevormd. Onder het voorbehoud, dat de op de gemeentebegroting voor 1972 geraamde bedragen op de posten "Verbetering riolering binnenstad" ad. f400.000. "Voorzieningen bestra ting binnenstad" ad f 100.000 en "Aanleg vrije busbanen en andere voorzieningen t.b.v. het openbaar vervoer" ad f200.000. hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk beschikbaar zou den komen, hebben B. en W. be sloten te bevorderen, dat deze be de algehele reconstruc tie zouden worden aangewend. Deze bedragen werden niet geac cepteerd door het ministerie van Binnenlandse Zaken. Riolering Gemeentewerken heeft een riole ringsplan voor de binnenstad opge steld. Hierin is aan de aanleg van een riolering in de Breestraat de hoogste urgentie toegekend. Met het ministerie van Binnenlandse Zaken wordt overleg gepleegd om zo spoe dig mogelijk tot een gefaseerde uit voering van dit zgn. 60 miljoen-plan te komen. Nu zij alle pogingen hebben on dernomen en blijven ondernemen om het algehele reconstructie plan voor de Breestraat zo spoedig mogelijk te realiseren en de stelli ge verwachting koesteren, dat zij binnen afzienbare tijd in deze opzet zullen slagen, menen B. en W. dat het uit financiële overwegingen niet verantwoord is om de voorlo pige voorzieningen nog te doen uit voeren. Deze conclusie, gevoegd bij die, welke B. en W. hebben moeten trekken uit de ervaringen, die met de vorming van het wandelgebied zijn opgedaan, hebben het college tot de overtuiging gebracht, dat de in de wandelnota voor de Bree straat voorgestelde maatregel, moeten ingaan op het tijdstip waar op de straat, na de algehele re constructie, wederom in gebruik kan worden genomen. In het overleg met Kamer van Koophandel en Leids City Cen trum, die om uitstel van de afslui ting hebben verzocht, is ook nog gediscussieerd over het voorlopig afsluiten van het laatste gedeelte van de Breestraat van de Koonl aan het Gangetje het zgn. doorgaande verkeer, bij het in gebruik nemen van de >st-west- en noord-zuid-route. De Kamer en het bedrijfsleven zijn er geen voorstander van, dit deel van de Breestraat thans voor het verkeer af te sluiten. Zij het op grond van andere argumenten, dan die van Kamer en bedrijfsleven kunnen B. en W. zich er mee ver enigen, dat ook het laatste deel voor lopig voor alle verkeer toeganke lijk blijit. B. en W. stellen zich voor, de raad over enige maanden een nota "Bouwstenen voor het binnenst ads- beleid" aan te bieden. Hierin bo men de hoofdlijnen van het te voe ren verkeersbeleid in de binnen)- stad opnieuw aan de orde, in samen hang met de herziening van het geldende wegenplan. Verder wordt in deze nota ingegaan op de vraag of de zgn. marktroute in het wan delgebied dient te worden opgeno men. Ook bomt er een slotnota in zake het wandelgebied in de bin nenstad. B. en W. zullen in één beide nota's adviseren over de vraag of en ln hoeverre in de Pieterswijk een zgn. drempel voor het doorgaande verkeer dient te worden gecreëerd, c.q. de wijk in zijn geheel voor autoverkeer dient te worden afgesloten.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3