EiSSi „Rijproef voor gevorderden" houdt man (of vrouw) achter het stuur een spiegel voor iressEJ yiat 132 ds riomf van de grootste gemene Ier RIJTECHNIEK VRIJDAG 20 OKTOBER 1972 Persoonlijker merken moeten het ln kwantiteit duidelijk afleggen tegen de grootste gemene deler, die men in de produkten b.v. van General Motors en Ford veel sterker naar voren ziet komen. Men kan het Fiat dan ook nauwelijks kwalijk nemen, dat zij ook op die golflengte gaat zitten. Geen kwestie van gebrek aan inventiviteit, maar gewoon een commerciële noodzaak. De vering van de wagen past ln dat patroon. Niet stug. niet slip. prettig gemoedelijk. Nergens een extremiteit, die noodt tot scarper, sportiever rijden. Reeds spoedig er vaart men, dat deze wagen daar niet voor is geschapen, maar het uitgekiende comfort, dat men aller- wege om zich heen voelt, maakt dat men zich daar gemakkelijk bij neerlegt. Men krijgt voor de f 11.229. die een 1600 standaard kost, dus een ge makkelijk hanteerbare (hoewel de draaicirkel wat groot is), rustig be stuurbare en royaal aandoende wa gen. Voor meer vermogen in de vorm van een 1800 cc motor f rede lijk pittig en opvallend rustig i moet men ruim duizend gulden meer neer tellen. Allerlei extra's kosten na tuurlijk ook extra. En dan moet men er wel rekening mee houden, dat de wagen ln het gebruik niet goedkoop is: ons ver bruik schommelde tussen de 8 en 9 kilometer liter. En het gewicht liegt er ook niet om: 1050 kilo. Maar ln zijn totaliteit heeft Fiat met deze 132 een wagen afgeleverd die in zijn klasse een geduchte con current zal betekenen, omdat hij zeer g°raffineerd is afgestemd op de smaak van de grote meerderheid. Een duidelijke triomf van de groot ste gemene deler. Zo op het oog lijkt het de reeds békende Saab 99. Het nieuwe gaat geheel schuil onder de motorkap. Daar zit een twee liter motor, die voor de eerste maal ge heel door Saab zelf is ver vaardigd. Met een elektronisch gere gelde benzine-inspuiting. Goed voor een vermogen van 95 DIN-pk. En natuur lijk met de bijzonderheden, waarmee Saab pretendeert de veiligste auto ter wereld te brengen, zoals wissers en sproeiers op de koplam pen, schok-absorberende bumpers, halogeen kop lampen, een diagonaal ge scheiden remsysteem, ex tra balken in de portieren en een elektrisch ver warmde bestuurdersstoel. Niet goedkoop, in de gun stigste uitvoering nog al tijd boven de 17 mille. Maar de 99 met de 1850 cc motor is ook nog verkrijg baar: voor 15Y2 mille. Bij die andere Saab-mo- dellen ligt het accent op de verbeteringen voor 1973 ook op duurzaamheid en veiligheid: o.a. betere wiel ophanging en verstevigde portieren. Na het rijden en de daarop gevolg de bespreking van het gebeurde met goede adviezen en warme raadgevingen kan men later thuis aan de hand van een uitgebreid rapport de afgelegde test nog eens de revue laten passeren. Met daarnaast het boekje ANWB-rij - techniek, dat speciaal voor deze rijproef werd samengesteld en dus los niet te koop is. Puntsgewijs behandelen verslag en boekje alle punten, die voor het autorij den van belang zijn. In het ver slag de manier, waarop de kandi daat het heeft gedaan, in het boekje hoe hij het zou moeten doen. En bij de test hoort dan nog een controle van de ogen. Ook al geen overdadige luxe. Gebleken is na melijk, dat maar liefst 16,82 pro cent van de automboilisten drin gend naar de oogarts moet Alles bij elkaar voldoende stof om iedere automobilist aan het den ken te zetten. Mocht men er ook toe besluiten: in elke plaats, waar een ANWB-kantoor is gevestigd, kan men terecht. En iedereen kan zich laten inschrijven. Het kan gebeuren, dat men een tijdje moet wachten er is gelukkig vrij veel animo voor maar men komt aan de beurt. ANWB-leden betalen veertig gulden, niet leden een tientje meer. Uit ervaring durven we te zeggen: het Is geen weggegooid geld. De Fiat 125 staat nog op de prijs lijst van het Italiaanse merk. Maar de opvolger is er al: de Fiat 132. Kortgeleden ook in ons land uitge bracht. Een royale, bijzonder pretti ge middenklasser. Maar met weinig verrassingen. Het verrassendste is eigenlijk, dat er zo weinig verras singen zijn. Niets voor Fiat. De lijn van de carrosserie is vrij conventioneel, het interieur is rechtstreeks ontleend aan de 125. Vaak hebben wij nogal wat bekijks als we in een nieuwe auto rijden. Geen sprake van bij deze Fiat 132. Mogelijk viel het niemand op, dat dit een nog onbekende verschijning was. Het lijkt allemaal zo bekend. Zo vertrouwd ook. Wellicht is dat de bedoeling geweest van de Italiaanse fabriek. Vele au tomerken zijn daarin voorgegaan. In de klasse tussen elf en vijftien mille een ruime en comfortabele wagen, waarin men zich snel thuis voelt en het ook na langere tijd goed toeven is. Een wagen, waarmee men probleemloos en pittig uit de voeten kan, maar waarbij de spor tieve aspiraties op het tweede plan moet worden geschoven. De Fiat 132 is een auto, die de meeste auto mobilisten wel zal aanspreken. In elk geval niet zal afstoten. Daar voor is het geheel te goed, te fijn en te geraffineerd. Bovendien, er is een flinke keus. De 132 is verkrijgbaar met 1600 of 1800 cc motor. En dan nog in standaard of speciaal-uitvoering. Dat laatste levert niet meer pk's op, maar een aantal accessoires extra. En dan kan men nog kiezen uit vier of vijf versnellingen of een automaat. Men ziet het, met deze 132 kan men nogal wat kanten op. Wij hebben een week lang een 1800 S ter beschikking gehad, compleet met een flink aantal aangename extra's. Produceert de 1600 cc motor een vermogen van 98 pk (meer dan de 125, minder dan de 125 S), de 1800 motor gaat tot 106 pk. Dat bleek goed voor een topsnelheid van tegen de 180 km (op de teller). Wij hadden een bak met vijf versnellin gen, waarbij de laatste dienst doet als overdrive. Prettig op de langere afstanden, maar dan moet men wel genoegen nemen met een wat lagere top. Nou ja, het onderste uit de snelheidskan is tocih niet altijd het smakelijkste. Hoewel we overigens geen bedenkingen hebben tegen het weggedrag van de wagen, ook niet bij hoge snelheid. Prettig stabiel, rustig op de weg en gemakkelijk bestuurbaar. De bekrachtigde rem men (schijven rondom) zijn goed op de hoge snelheden ingesteld, zij vertragen uitstekend. Het interieur van de wagen is weinig verrassend, maar daarom niet minder smaakvol. Wie de 125 kent zal vele punten van herkenning vinden. Een aantrekkelijk dash board met een grote dosis goed zichtbare informatie. Alle knoppen binnen handbereik. Comfortabele in vele standen verstelbare stoelen. Ds zitting een tikkeltje aan de korte kant, de leuningen geven flinke steun in de rug. De ruimte achter in evenmin slecht. De kofferruimte mag er zijn, al wordt een flinke hap weggenomen door de benzine tank. De versnellingsbak wordt bediend door een kort, handig pookje op de overigens niet weg te cijferen car- danastunnel. De schakeling van de wagen levert geen problemen op. Dat kan men ook nauwelijks ver wachten bij een auto, die zo duide lijk is afgestemd op de gemiddelde wensen van het leger automobilis ten. Dat is geen negatieve opmerking, al zou men dat heden ten dage wel licht denken. Progressiviteit die ook vele andere Fiat-modellen ken merkt mag bij een deel van de automobilisten goed in het pulletje vallen, in de middenklasse blijkt het een minder verkoopbaar artikel. I "Niet alleen kijken maar ook behcseKi bij het verslag van uw pahissche njvacifdsolieidstest AN WO boekje krijgt de gevorderde \mobilist mee als hij zijn rij- bij de ANWB heeft laten slichten. Hij kan er nader- nd thuis nog langdurig in kij- Meer dan 180 pagina's hoe zich op de weg dient te ge- velen ér nog iets uit kunnen iteken is 'n uitgemaakte zaak. Hg jaar bleven meer dan hon- deelnemers aan de rijtest Mijk beneden een in verband de verkeersveiligheid aan- irdbare kwaliteit. foi minder dan 97 deelnemers gen de waardering „onvol- mde". Aan vijf personen moest «I ier deelneming aan het ver- C r zelfs worden ontraden. resultaten van de ANWB-rij- in de laatste twee jaar wa- tjjf goed void. ay geschikt ioende vldoende 1970 1971 1,6% 12% 49,4% 35.8% 36,4% 422% 0.3% 0,3% 8,7% 14.2% 3,6% 62% Er zitten heel wat mensen achter het stuur van een auto, die er niet thuis horen. On danks hun rijbewijs. De ANWB kan dat bewijzen. Met ondubbelzinnige cijfers. Op de duizend automobilis ten rijden er zeker drie of vier rond, die ongeschikt zijn om aan het verkeerscircus deel te nemen. En meer dan het tienvoudige krijgt een onvoldoende als het om de rijvaar- dighekl gaat. Dit beangstigende feit wijzen de resultaten uit van enkele jaren rijproeven voor gevor derden. Meestal ervaren rijders. Die bovendien de euvele moed opbrachten om hun rij stijl te laten doorlichten. Voor zover zij althans niet door een bedrijf werden gestuurd. Maar we moeten er niet aan denken hoe het resultaat zou zijn geweest als duizend wille keurige automobilisten aan zo n rijtest waren onderworpen. Geen enkele automobilist goed of slecht, oud of Jong, veel of weinig achter het stuur, kort of langer op de weg ontkomt aan de slijtageslag van het steeds druk ker wordende verkeer. Er sluipen in het rijden foutjes of fouten binnen. Of gewoonten, die zo'n tien Jaar geleden niet gevaarlek waren, maar vandaag de dag niet meer passen in het verkeerspa- troon. Dat werd ons weer duidelijker, toen wij ons dezer dagen aan zo'n rij test waagden. Met naast ons rij- technisch adviseur J. A. L. van Sörnsen de Koste, die voor de ANWB al Jarenlang met dat bijl tje hakt. Maar die zijn beroepser varing nog niet in routine heeft laten verzanden. Die dan ook best wil begrijpen, dat zijn „slachtof fer" wat gespanner dan normaal aan de startlijn verschijnt. go'n kwartiertje wachten in de kille kale koepel van het Haagse ANWB-gebouw werkt bovendien weinig stimulerend. Een brede glimlach, een stevige handdruk en de nadrukkelijke verzekering, dat het niet om een rij-examen gaat, geven dan wat verademing, maar toch zijn we wel eens rustiger achter het stuur gekropen. Onze verklaring, dat we zullen rijden zoals we gewend zijn, klinkt ons zelf wat schijnheilig in de oren. Maar ja, je moet toch wat zeg gen. Opluchting Met moeite onderdrukken we 'n zucht van opluchting als we eerst be kend terrein worden opgestuurd. Richting Leiden via Wassenaar. Een weg, die we vele malen heb ben gereden. Die we voor ons ge voel met de ogen dicht kunnen rijden. Wat we kennelijk ook doenwant we moeten prompt enkele malen achter elkaar het antwoord schuldig blijven als onze reisgenoot vraagt welk bord we juist zijn gepasseerd. Een brokje jeugdsentiment komt boven: zo voelden we ons ook, toen we heel vroeger werden betrapt bij het snoepen uit de suikerpot. Maar de heer Van Sörnsen plakt 'n pleistertje op de gewonde IJdel heid: "Dat gebeurt zovelen. Maar die borden staan er niet voor niets". Korte tijd later: „Hebt u dat blau we bord met die witte P erop ge zien?" Nou dat hebben we gelukkig. „Mag u daar uw auto neerzetten?" We horen het addertje in het gras kruipen, maar we kunnen het niet lokaliseren: „.Natuurlijk mag dat". Het addertje bijt: „En die ononder broken witte streep dan?" Nu moeten we weer toegeven, dat het ons niet was opgevallen, dat die parkeerplaats van de rijbaan was gescheiden door een dikke, echt opvallende witte streep. Wei nig verderop kunnen we dat nog eens heel goed zien. We weten er niet zo goed raad mee. De heer Van Sörnsen zet ons dan uiteen, dat een ononderbroken streep alleen niet mag worden ge passeerd als hij de scheidslijn tussen verschillend rijbanen aan geeft. maar wel als hij de buiten kant van een rijbaan markeert. Misschien voor velen gesneden koek. Voor ons niet. Aanvulling Zo gaat het verder. De heer Van Sörnsen praat heel wat af, ver klaart, legt uit. Belicht het ver keer van een zijde, die men vaak niet ziet. Langzaam wordt duide lijk, dat het echt geen examen is. Eigenlijk ook nauwelijks een rij proef. Meer een welkome aanvul ling op kennis en ervaring. Een voor iedere automobilist nuttige herhalingsoef ening. Men steekt er in elk geval iets van op. Het is uiteraard niet doenlijk alles hier weer te geven wat in dat uurtje wordt voorgehouden. Het was uiteraard niet allemaal nieuw. Maar hebt u wel eens gerealiseerd met welk een snelheid geen scherp beeld produ- ken, probeert de totale verkeerssi tuatie in zich op te nemen. De heer Van Sörnsen heeft het haar fijn uitgerekend hoé snel. De ogen van de man of vrouw vlie gen in een oogwenk van pakweg 200 meter links naar 200 meter rechts. Met een snelheid, die soms de duizend kilometer per uur na dert. Een filmcamera kan bij zo'n snelheid een scherp beeld produ ceren. De menselijke geest ook niet. Daarom kan het gebeuren, dat overstekers auto's op afstand wel zien, maar niet een wagen vlak voor zich. Met alle gevolgen van dien. Een eventuele aanrij ding is dan wel hun schuld, maar de automobilist had het ook kun nen weten. Wellicht had die bot sing vermeden kunnen worden als Door Koos Post de man of vrouw achter het stuur zich deze tekortkoming in de menselijke natuur bewust was ge weest. En van de andere kant: niemand kan zo'n breed panorama in een flits in zich opnemen. Men moet oefenen om het als het ware in stukken te verdelen. Niet alleen kijken, maar ook zien. Borden langs de weg vertellen soms meer dan zij aangeven. Gesple ten pijlen met een rode streep er door zeggen niet alleen, dat men niet links- of rechtsaf mag, maar ANWB-rijtechnisch adviseur J. A. L. van Sörnsen de Koste zien ze waarschuwen ook, dat er aan beide zijden zijwegen zijn. Waar op mensen kunnen staan, die het met de voorrangsregel niet zo nauw nemen. Facetten De heer Van Sörnsen praat niet al leen veel, hij overtuigt ook. In ons geval leren we beseffen, dat zien in het verkeer niet altijd voldoende is. Men moet ook inter preteren en concluderen. Een op vallend uitkijkend automobilist moet de man of vrouw in de auto achter hem erop attent maken dat er iets in de omgeving is, dat zijn of haar aandacht bijzonder waard is. Het kan natuurlijk een mini rokje zijn, maar ook een belang rijker object in het kader van de verkeersveiligheid. Zo zijn er tal loze zaken, die de automobilist kunnen informeren over wat hem te wachten staat. Het leren on derkennen van die zaken is één van de facetten, die de automobi list-op-herhaling nadrukkelijk on derstreept krijgt. En nog veel meer. Toen de ANWB na zo'n 3500 rijproeven voor ge vorderden de balans eens ging opmaken viel een aantal veelvul dig gemaakte fouten bijzonder op. Bijvoorbeeld slechte rijstrooktech niek. En fouten op en nabij krui singen, vooral oudere automobilis ten (boven de vijftig) maken zch daaraan schuldig. Inhaalfouten worden het meest gemaakt door Jongeren van 18 tot 20 jaar, wat niet wil zeggen dat deze ingekan kerde fout niet ook bij andere leeftijdsgroepen te zien was, inte gendeel. Hetzelfde geldt al is het iets minder voor het ne men van bochten. Stuk voor stuk handelingen die men herhaaldelijk op de weg moet doen. Desondanks zoveel fouten. De Jongste en de oudste automobilisten blijken bovendien nogal wat moeite te hebben met het bedienen van de auto zelf. Maar het allerbelangrijkste facet van het autorijden, het kijken en het daaruitvoortvloeiende ver- keersinzicht, is nog wel het be langrijkste punt van kritiek. Jon geren doen het wat beter dan ou deren, maar ook bij de jeugd is er geen reden tot Juichen. Slechts even meer dan één procent van de kandidaten kwam tot het pre- dicaat "zeer goed". Chef sectie rij proef voor gevorderden F. Schalk constateert niet voor niets wat somber: „We gaan in dit land naar steeds slechtere automobi listen. Hij weet ook niet, waar dat precies aan ligt. „Maar dat de auto steeds meer gemeengoed wordt, zal er beslist wel mee te maken hebben", geeft hij toe. „Eigenlijk zou iedere automobilist elke drie jaar zo'n proef moeten doen. Dan houdt hij zijn rijstijl fris en het lijdt geen twijfel of het zou het verkeer in ons land heel wat veiliger maken".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 27