Kol Blood of the condor uitroei ing van indianen Frans Buyens verfilmt Elsschot SHÖEPOST Zeg maar ja tegen liet leger... Ex Animo's jeugd had veel succes Ta ^0^ sSSS-"- Personeel H.N.G. naar Zweden flttJDAO 20 OKTOBER 1972 Vanavond om 21.00 uur draait jnéclub-Leiden in de filmzaal van jet Kreatlef Sentrum, de Boli- ilaanse film: „Blood of the condor" In het indiaans: „Yamar Mall- inéclub De film toont de uitroeiing van Quechua-indianen, door een van Amerikaanse doktoren, die vrouwen van de stam sterilise- neer ze naar een moderne raaminrichting komen. Langzaam a realiseren de indianen zich t er met hen gebeurt. De man- uit het dorp gaan kwaad naar *t hospitaal. Ze hebben besloten buitenlanders te behandelen zo de buitenlanders hun vrouwen jbben behandeld. In de scenes volgen contrasteert de zwij gen- waardigheid van de indianen •herp met de huidige verklaringen de Amerikaanse specialisten De indianen moeten tenslotte uitdagende gebaar betalen met eigen leven: de leiders van de juechua gemeenschap worden in ravijn door de politie geëxecu— srd. Alleen Ignacio weet te ont- aappen. Zijn vrouw brengt hem La Paz, in de hoop dat zijn en daar behandeld zullen orden. Igancio's broer die in een ibriek in de stad werkt, zwerft oor de straten: hij probeert het ?ld bij elkaar te krijgen om het loedplasma en de medicijnen te ïtalen, die Jgnacio nodig heeft. Ignacio sterft. Zijn broer trekt ir het traditionele kostuum van Quechua-indiaan aan en kee,rt ïen met de vrouw van Ignacio ig naar het dorp, hoog in de trgen, waar hij de strijd van zijn roer zal voortzetten. iderzoek Dit is in het kort het verhaal in de film dat gebaseerd is op Verzoekingen van de regisseur irge Sanjines, naar aanleiding bericht in een Boliviaans igblad, waarin stond dat leden a het Amerikaanse Peace Corps Indiaanse bevolking steriliseer- In een kraaminrichting niet ver a het Titicaca Meer. De Ameri- nen deden dit zonder toestem- de indianen, die niet wis er gebeurde en lange tijd chten dat zij vervloekt waren or hun goden. Toen het nieuws rd gemeld door een katholiek iio station in La Paz. volgde een enning door de gouverneur, wijl het Peace Corps bezwoor dat niets waar was van de beschul- 1 gingen. Sanjines sprak met dok- gynecologen die sommige .lechua vrouwen hadden behan- f\ ld: zij waren het er over eens deze vrouwen in de Amen- inse kliniek waren gesteriliseerd ider haar toestemming, iflm is, volgens de maker, niet ïen bedoeld om de misère te la- zien waaronder de indianen «ten leven, maar de structuren tonen die de oorzaak zijn van ie ellende. [5( Tevens is deze film bedoeld om Indianen bewust te maken van 'i'l situatie waarin ze verkeren: opgedrongen verandering van tour: de wijze waarop de blan- de mestizos de indianen „ge- Jlken": de moeilijkheden die 'n 5flaan heeft als hij in de stad gaan werken. De film was al berucht voordat ia Bolivia in het openbaar was toond. Hij werd eerst door de isuur verboden, hetgeen resul- töe in protesten en straatde- astratles. die zo fel waren dat autoriteiten de film vrijgaven, regering heeft nadien het Peace rps verzocht Bolivia te verlaten. De film (voor het eerst in Ne land tijdens de Rotterdamse lanifestatie) zal ook nog ver worden bij Lak-Cinema, dagavond In de filmzaal van l^akademie om 19.00 en 21.00 uur. TON CRONE Voor Frans Buyens (48) is "Het dwaallicht", een van Wil lem Elsschots knapste novellen, een bijna even grote obsessie ge worden als de onzichtbare Maria daarin voor de hunkerende dro mer Laarmans. Toen deze nijvere Door Flip Frenkel Vlaming in 1959 van de literatuur op de film overstapte, was het al zijn hartewens Laarmans moeiza me speurtocht met drie Afghaan se zeelui door regenachtig Antwer pen in filmtaal om te zetten. Nu dertien Jaar later, is het eindelijk zover: volgende week beginnen de opnamen voor een Belgisch-Neder landse co-produktle, waarvan we in april 1973 de resultaten in de zullen kunnen bekijken. Frans Buyens voor het winkeltje wgar Elsschots Dwaallicht begon. Fan Buyens is een Elsschot-fan; hij wijdde in 1951 een degelijke studie aan de Vlaamse schrijver, die als geen ander het verzet van de klei ne man in de hem belagende gro te maatschappij gestalte kon ge ven. In de Laarmans-figuur van Elsschot ziet Buyens ons allen, ge vangenen van ons eigen leven en een droom najagend, die een her senschim blijft. Omdat Laarmans zo universeel is, heeft hij volledig bezit van Buyens genomen, die toen hij in 1952 zijn satirieke thea ter "De koperen haan" in Ant werpen stichtte, niets liever wilde dan "Het denkschip" op te voeren Maar Elsschot zelf stak er een stokje voor, en Buyens moest nog twintig Jaar wachten voor hij, met griffe toestemming van de kritische erven Elsschot, met "Het dwaallicht" mocht starten. Kleur Het wordt een kleurenfilm, of schoon zwart-wit misschien de sfeer nog beter zou kunnen pak ken, maar cameraman Fred Tam- mes, een van de weinige Neder landers in deze produktie, vindt die kleur een uitdaging die hij niet uit de weg gaat. Bovendien heeft hij dan de beschikking over meer nu ances in de vele irreële scenes, want het trio Afghanen is op zoek naar het knappe fruitsorteerster- tje Maria van Dam (in het boek is het een zakkenverstelster)maar de handeling is van 1947 naar on ze tijd overgebracht en er worden aan boord geen zakken meer ver steld door hupse meiden) en die schijnt in lucht te zijn opgegaan. Laarmans is ze bij hun speurtocht tegen wil en dank behulpzaam en gaat van de weersomstuit meedro men over een ideaal, dat In film beelden tastbaar wordt, maar nooit werkelijkheid. Elsschots vertelling van amper dertig pagina's is door de literator Buyens uitgerafeld. Hij laat Laar mans zijn droom uitvoeriger bele ven en wil bereiken, dat het pu- bliek die niet passief ondergaat, maar actief meebeleeft omdat het er een stuk van zichzelf in terug- herkent. In een film van ruim an derhalf uur, die zich in de Ant werpse binnenstad afspeelt tussen 's avonds half acht en 's nachta twee uur, hoopt hij dit te realise ren. Met de Belgen Romain, De- conlnck als Laarmans, Eva Kant als Maria en de prostitué Fathma in Bombay, en Dora van der Groen als de vrouw van Laarmana met de Pakistaanse sheik Mazhar Hussain als All, de aanvoerder van het drietal Afghanen; en met on ze landgenoten Sles Foletta als kroegbaas en Tim Beekman als souteneur. ADVERTENTIE ••'JEUGD- SCHOENEN...' altijd voordeliger Goede films ergens anders Titel: Zeg maar ja tegen het le ger (Les Bidasses en folie). Hoofd rolspelers: Jacques Dufilho, Marion Game, Jacques Seller, Les Char- lots. Regie: Claude Zidi. Theater: Trianon. Alle leeftijden. De Franse slapstickfilm heeft een nieuwe generatie. Na de dood van Bourvil en de beslissing van Louis de Funes om het wat kal mer aan te gaan doen zijn er nu vijf nieuwe filmkomieken tegelijk verschenen. Ze luisteren naar de naam "Les Chariots" en hebben in Frankrijk reeds furore gemaakt. Afgaand op hun eerste produktie in Nederland vormen ze een aan winst voor sector "humoristische films". "Zeg maar ja tegen het leger" is een aanschakeling van grappen, grollen, komische situaties, absur de voorvallen en lachwekkende ge beurtenissen. Het verhaal in de film is duidelijk ondergeschikt ge maakt aan de humor, maar omdat die zo fris van de lever wordt ge presenteerd, merk je eigenlijk wei nig van dit minpunt. Flitsend Vijf kwartier lang word Je aan dacht gevangen door flitsende hu mor. Zoals gebruikelijk dekt de Nederlandse titel de landing niet. De gebeurtenissen in het leger vor men slechts een deel van de film "Les Chariots" zijn vijf vrienden die een popgroep hebben gefor meerd en die op een stukje land van 'n oom van een van de bandle den een hip stukje bouwwerk ver richten, dat zijn weerga niet kent. Hondehokken, verkeersborden, lig baden met inhoud: alles wordt er bfj gesleept. Het vrouwelijke element in de persoon van Crème komt aan bod wanneer het vijftal besluit aan een popconcours mee te doen en zich bij het grammofoon- platenverkoopstertje laat in schrijven. Les Chariots winnen het concours, ondanks het feit dat ze op de Bühne meer een slapstick- act brengen dan werkelijke mu ziek. Crème levert in deze overwinning een belangrijke by. Als de groep wordt opgeroepen voor militaire dienst verplaatst het beeld zich naar hun optreden bin nen de kazernemuren. Excerceren veldoefeningen, schieten vormen natuurlijk prachtige punten om de spot mee te drijven. Ondanks het feit dat Norman Wisdom met zijn reeks films in het leger al veel gras voor de voeten van regisseur Claude Zidi heeft weggemaaid, za ten er toch een groot aantal nieu we grappen in. Naast de humor is er voor de popliefhebbers in deze film nog een extra attractie in de vorm van twee bekende groepen uit Frankrijk namelijk het Circus Mar tin en de popgroep Triangle. Zoals gezegd: eindelijk weer eens een "echte" lachfilm, die je een flinke portie zorgeloos amuse ment biedt. En dat heeft een mens op zijn tijd nodig. BRAM VAN LEEUWEN. Drie van de Chariots krijgen onderricht in schieten van een kaalhoofdige sergeant, die met een tondeuze rondloopt om elke fout af te straffen met het verwijderen van een haarlok. ADVERTENTIE Tel. (01710) 49697 LEIDEN In de uitstekend be^ zette zaal van Den Burcht brachten de jeugdkoren van de Chr. Orato riumvereniging Ex Animo gister avond een gevariëerd programma van liedjes en zangspelen. We dienen hier een duidelijk on derscheid te maken tussen de kwa liteit van de uitvoering en die van het materiaal. De liedjes bleken nog al ouderwets en braaf van tekstin houd, en gekunsteld wat betreft de muziek of de bewerking. Uitschieters ten goede waren 'Het domme kikker tje' en 'Muzikaal Catootje'. De beide zangspelen waren geschreven door dirigent Herman de Wolff. Ik weet niet van wanneer deze werken da teren, maar een aanpassing aan het hedendaags taalgebruik zou een nog groter succes hebben bewerkt: plot en muziek van beide spelen steken namelijk ver boven het gemiddelde uit, hoewel in 'Smaranda' het lied van de heimwee naar mijn gevoel iets te vaak herhaald wordt. Het kleine koor bracht met het Teest in Sprookjesland' iedereen in verrukking. De verjaardag van Rood kapjes grootmoeder (150 jaar!) werd door vele bekende sprookjeshelden en -heldinnen gevierd. Roodkapje moest bij de dorpsbakker het lekkers halen, maar moest helemaal naar de stad, omdat Hollebollegijs de dorpswinkel al had leeggegeten. De twee werden opgespoord door Klein Duimpje, die deze keer niet de weg. maar wel even zijn tekst kwijtraakte. Het grote koor vulde het program ma na de pauze met 'Smaranda'. een spel over een weggelopen zigeuner meisje, dat dankzij de radio weer in haar kamp kan terugkeren. Zeer overtuigend waren hoofdman Kalo Latsjo, grootmoeder Anita. Smaranda le berenleider Mursa en vooral de beei zelf. Ook bij de vele anderen was er van plankenkoorts niet of nauwelijks I lang, maar daar zal de wat geb-ek-Ex Animo kan in elk geval terugzien sprake, en alles liep op rolletjes. De kige outillage van Den Burcht wel op een geslaagde avond. duurden helaas erg mede oorzaak van zijn. De jeugd van R. G. HARMS Nachtfilms SASSENHELM De ene helft van het personeel van Hart Nibbrig en Greeve in Sassenheim is opgetogen, de andere vol gespannen verwach ting. De eerste groep heeft de vier daagse reis naar Zweden ter ge legenheid van veertig jaar Auto Union import namelijk al gemaakt de andere gaat bet komende week einde op stap. En de opgetcgei verhalen van genen, die ai zijn geweest, doen d«. anderen nog meer naar morgen uit zien. Maar die eerste groep heeft het uitzonderlijk getroffen. Een stralende zon heeft hen vier dagen begeleid: Vanaf het moment, dat ze met zo'n 25 Audi's uit Sassenheim vertrokken tot het ogenblik, dat ze vier dagen la ter, boordevol leuke herinneringen afscheid van elkaar moesten nemen. Maar toen hadden ze een gedeelte lijk stralend zonnige en bijzonder ge zellige bootreis met de Thor Line naar Gothenburg achter de rug, daar een verblijf in het luxueuze hotel Opalen, een bustocht door de stad, een machtige trip langs enkele fjor den en niet te vergeten een zeer ge slaagd avondje met een diner dan sant. De terugreis (weer met de Thor j Line) betekende voor velen 'n later- tje, want de klok stond al diep in de kleine uurtjes voor men zich kon los maken van muziek, dansvloer en een lekker drankje. Op de foto het moment, dat de Sas- senheimse Audi's met personeelsleden en echtgen fes in Amsterdam aan boord gaan van de Anglia van de I Thor Line. Titel: „Z". Theater: Camera. Tyd: vrij. en za. 24 uur. Naar het boek van Vassilikos maakt Costa Gravas deze situatie tekening van het Griekenland vlak voor het herstel van de dictatuur door de kolonels. De film was al eens in Leiden, maar blijft boelen. Titei: Liefdesexplosies. Theater: Rex. Tijd vrij. za. 23.30 uur. Borsten en billen dartelen weer ruimschoots over het witte doek. Veel nieuws valt daar niet aan te zien. Eenzamen zullen misschien nog even plezier kunnen beleven. Bergman-festival, Amsterdam Cinetol za. zo. Wat betreft de vrouwen, ma. di. wo. Persona. Cabaret (Fosse)Amsterdam Ca lypso, Den Haag Asta, Rotterdam Corso. Ciao! Manhattan (Palmer en Weisman)Rotterdam Lijnbaan theater. Family Life (Loach en Gar- nett)Amsterdam Kriterion, Den Haag Kriterion. Fritz the cat (Krantz en Bakshi)Amsterdam Leldsepleln theater, Den Haag Bijou Rotterdam Calypso. Juste avant la nult (Chabrol): Utrecht Studio. Macbeth (Polanski): Amsterdam Du Midi. Making it (Erman), Rotterdam Kriterion Mash (Altman) Amsterdam Victoria Midnight Cowboy (Schleslnger) Rotterdam 't Venster. Polanski festival Amsterdam The Movies dag. Repulsion en Cul de Sac. Rosemary's baby (Polanski) Amsterdam Bio. Satyricon (Fellini)Den Haag De Uitkijk. Slaughterhouse Five (Roy Hill): Amsterdam Studio K. Sunday, bloody sunday (Schle slnger) Amsterdam Alhambra. What's up doc (Bogdanovich) Amsterdam Victoria, Den Haag Passage. Rotterdam Studio '62, Utrecht Camera. N ach tvoorstell ingen Blow up (Antonioni)Rotter dam Grand. Catch 22 (Nichols): Den Haag Cineac. Erotisch filmfestival, Amsterdam The Movies. Family Life (Loach en Garnett): Amsterdam Kriterion. How I won the war (Lester), Amsterdam De Uitkijk. Lions Love (Varda)Amster dam Leidseplein theater. Morgan a suitable case for treatment (Reisz)Rotterdam 't Venster. Performance (met Mick Jag- ger)Amsterdam Victoria. Blijvers Kindermiddagen Titel: The Love Bug. Theater: Rex. Tijd: dag. 14.30 uur. Grappen en actualiteit in een film over een auto. Vooral geschikt voor de wat oudere jeugd. Dit van wege de Engelse tekst en de Ne derlandse ondertiteling. Voor de tweede week in het middagpro gramma aan de Haarlemmer straat. Titel: De schat in het Zilver- teer. Theater. Camera. Tijd: dag. 1.30, zo. 14 en 16.15 uur. )e schat in het Zllvermeer is een )udje naar het gelijknamige boek an Karl May. Oude padvlnderro- nantiek bij de verovering van hei .Vilde W«rtcn die oudere Jongens ook nu nog wel zal aanspreken. LUXOR "De Peetvader is keurig door de publiciteit aan ona voorgeschoteld. De daardoor hoog gespannen verwachtingen worden wel een beetje op de proef gesteld. Het is allemaal te traag wat in de ze film over de maffia gebeurd. Slechts enkele uitzonderlijk ster ke momenten dragen het geheel. STUDIO Master of suspence Hitchcock maakte met Frenzy weer een goede rentree. Hitchcock had het' er de laatste Jaren een beetje bij laten zitten met middel matig werk, die periode lijkt voorbij. REX "Meisjes die denken dat alles mag" is er een uit een serie waarin meisjes snellekens de kle ding afwerpen, de Jongens hun keu rige witte onderbroeken aanhou den. CAMERA "De vier vuisten van de duivel" is een western die ver dient niet al te gauw in het verge- telboek te raken. Humor en actie vermengt tot een goede film. LIDO Over "Westslde Story" valt weinig te zeggen. Een bezoek is alleen maar de moeite waard vanuit Jeugdsentlmentele overwe gingen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15