llANSHOLT MET Z'N RODE BEK HOUDT TUINBOUW VOOR DE GEK Afscheid van kruiser De Ruyter Drieduizend tuinders demonstreren in Delft Kiel van het schip werd in 39 gelegd Afperser eiste half miljoen van de Panam Woning problemen Man wilde van flat springen Leidse KNSB-teams hebben winstkansen fllJpAG 20 OKTOBER 1972 )ELFT De Nederlandse tuinders hebben er meer dan genoeg van de prijzen van produkten (tomaten en komkommers) op de Westduitse markt verpest te zien de uitsluitend op deviezen beluste Oostbloklanden. Drieduizend man sterk hebben it gisteravond duidelijk gemaakt tijdens een demonstratieve bijeenkomst in de elftse Groentenverling. een fel en bitter protest van de de Oosteuropese dumpingspoli- getroffen tuinders is het niet imen. Landbouwminister ir. Lar- ils, die de laatste tijd bij herha ls verweten dat hij geen hand de bedreigde Nederlandse tuin- r uitsteekt om tot een eerlijke surrentieverhouding te komen, zich gisteravond „in het hol de leeuw" gewaagd en de tuin- de wind volledig uit de zeilen zegde heel concreet toe dat hij Brussel zal trachten met de j-partners te komen tot een passing van de groente- en fruit ng, een aanpassing die is ge- op het afspreken van toelaat- prijsniveaus. Voorts zal hij sren met zijn EEG-collega's instemming te bereiken over regelen die moeten worden ge in als die prijsniveaus door de Jloklanden worden overschre- In dit verband noemde hij als zlijkheden een contingentering de invoer uit de Oostbloklan- een heffingensysteem of, in uiterste geval, een tijdelijke ing van de grenzen. maatregelen noemde minister iionois „het breekijzer" dat een inde delegatie die gaat onder- jelen met de Bulgaren en de ïenen om tot afspraken te ko op zak zal moeten hebben. drie weken gaat minister paan met de Roemenen praten handelspolitieke zaken. In die tekingen zal de glastuinbouw raai staan, zo liet de minister Minister Langman zal geen raken maken, maar trachten de te effenen, voor een volgende [itie die onder leiding zal staan de landbouwminister. ,11 oordeel", aldus minis- Lardinois, „dat Je met staats- iellanden afspraken moet ma- Dat is verreweg het beste. We ten dat al een keer geprobeerd, met de Roemenen viel niet te Daarom, als we weer gaan en, moeten we een breekijzer op hebben." minister wees het verwijt dat ior de tuinders zou doen, ukkelijk van de hand. De be iman verweet de tuinbouwers persbericht van het Landbouw- verspreid na een bespreking het schap en hem in sep- niet goed had gelezen. Was rel het geval geweest, dan had geweten, zei hij, dat ik niet ;ezegd dat op korte termijn maatregelen moeten worden de studie over de invloed de Oostbloklanden die is ge- door een werkgroep, kan ik russel niet gebruiken. Ik zou u yragen te geloven dat ik zo imerhand wel weet welke rap- in Brussel indruk maken en niet", aldus minister Lardi- »Ueen op het terrein van de tlokproblematiek deed de mi- toezeggingen. Hij stelde de krs ook in het vooruitzicht dat, 1 januari 1974 de terugbeta- t»n de olie-accijns voor de ex- komt te vervallen, waarmee tolrag is gemoeid van vijfen- ij miljoen gulden, de regering tfde bedrag in de vorm van ter beschikking van de zal stellen. ieuheffing heeft de ministerraad beslo et de milieuheffing op olie- en moet worden doorgevoerd, een extra bedrag van «r één miljoen gulden ter be- tog zal worden gesteld als ie in de omschakelingskosten bister waarschuwde voor een die omschakeling van groen st naar de bloementeelt, een naar zijn oordeel een impuls kan krijgen als „wij 'ke kapitaalintensieve stook- 'Jw in elkaar laten zakken", 'loementeelt heeft waarschijn- aan het eind van de jaren ■Z nog een behoorlijke ont- ^gsmogelijkheid", aldus de „maar als we de verdub- fan het areaal al de komen- ftn bereiken, dan kan het mislopen dat we op andere to hebben gezien." tte wees de bewindsman op tte betekenis van Engeland Nederlandse glastuinbouw, de Jaren na 1974 de tolmuren 'bestaan, zullen worden afge- 1 ,U kunt er op rekenen dat to groot afzetgebied voor u aldus minister, Lardi- to de tuinders wat spijtig „Maar", liet hij erop volgen, „we laten ons niet doodpraten. Wat gaan we doen als er op korte ter mijn van al die toezeggingen niets terecht komt?" wilde hij van het forum, dat onder leiding van actie comité-voorzi'ter K. Olieman stond, weten. „Dan gaan we acties voe ren", stelde men hem gerust. De demonstratieve bijeenkomst was georganiseerd door de drie centrale landbouworganisaties, het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen en het actiecomité uit het Delftse tuinbouwgebied De Kring. De dui zenden tuinders, waaronder ook en kele buitenlanders, kwamen uit alle delen van het land. De grootste stroom was echter afkomstig uit het Westland. Zij zorgden voor een ki lometerslange file tussen De Lier en Delft. Fluitconcert Korte Inleidingen gingen aan de fo rumdiscussie vooraf. Ze werden ge houden door de voorzitter van het actiecomité, de heer Olieman, de fi- nancieel directeur van het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen dr. W. H. Kemmers en de voorzitter van het Landbouwschap ir. C. S. Knottnerus. Ir. Knottnerus was vrijwel de enige die in de overigens vrij rustig verlopende bijeenkomst ettelijke keren een fluitconcert kreeg te incasseren. De drie inlei ders, die de problematiek van de Oostblokpolitiek uitvoerig behandel den, waren ingeleid door de heer C. G. A. Mertens, voorzitter van de drie centrale landbouworganisaties. Hij had aangedrongen op een waardig verloop van de demonstra tieve bijeenkomst. In de kolossale veiling, hal waren tal van spandoeken opgehangen. „Nederlands ijverigste mensen, zijn hier met rechtvaardige wensen", vol gens het een, en: „Mansholt met z'n rooie bek, houdt de Nederlandse tuinbouw voor de gek", volgens een ander. Kreet tenslotte waaraan de tuinders zicht blijkbaar ,,vas'hou den": „Tuinders zijn niet te sane ren, alleen uit te roeien." ★De Delftse groenteveiling zat gisteren bomvol met drieduizend tuinders, die een overigens rustige demonstratieve bijeenkomst hielden. In dit gezelschap was het geen wonder, dat groentekistjes als stoel werden gebruikt Den Helder Doods en indruk- Opgebroken wekkend als de Maginotlinie slijt Hare Majesteits kruiser De Ruyter zijn laatste dagen aan een kade van de marinewerf te Den Helder. Vlag, geus en wimpel worden mor gen met enig ceremonieel definitie gestreken. Vrijdag 13 oktober was de laatste dag. Slechts enkele tientallen beman ningsleden bleven aan boord om de gigantische staalberg tegen het knagen van de zieke zeewind te be schermen, om batterijen bij te la den enz. Zij hebben zich terugge trokken in een deel van het achter schip. In de rest van de vaal geel en grijs geverfde catacombe heerst een spookachtige rust. Spinrag groeit in het woud van kabels dat langs de plafonds loopt. Kapitein ter zee J. W. H. Wevers - niet het type van de ruige zeebonk, meer eén soepele diplomaat - zit wat nostalgisch in zijn kleine, wei nig comfortabele hut. Je denkt: als laatste commandant van De Ruyter zal hil zich wel voelen als de eige- naer van een oud, maar trouw paard, wachtend op de slager. heeft maar driehonderdvijftig man nodig. Terwijl een bevoorradings schip als de Poolster of de nu aan besteedde Zuiderkruis met tweehon derd man het logistieke werk veel beter aankunnen. Samen hebben ze tweehonderd man minder nodig dan een kruiser". Provinciën, die men voc in gedachten had, maar De marine-traditie wil dat er steeds een vlaggeschip met die naam is en de achtste De Ruy ter was met Karei Doorman in de Indische wateren tenonder gegaan in de strijd tegen de Japanners. De naam zal in de toekomst over gaan op een van de twee geleidewa- Wat Wevers echter dwars zit is dat een gemeenschap van zo'n zeven honderd vijf tig marinemensen wordt opgebroken. Wel koestert hij de stille hoop dat voor het schip nog een koper zal worden gevonden, zoals eertijds voor het vliegdekmoe- derschip Karei Doorman. Dat vaart nu nog als De 173 Mei onder Brazi liaanse vlag. p„Het moet in elk geval een land zijn met goedkope arbeidskrachten anders kunnen ze De Ruyter niet onderhouden", lacht Wever spot tend. „Maar als het schip naar de sloop gaat zal het ook nog wel wat opbrengen want er zit bijvoorbeeld voor tonnen aan koper in". Kruisers passen bij de huidige tac tische opvattingen niet meer in de Nederlandse vloot. En vooral: ze zijn te duur. Ook het zusterschip van De Ruyter. De Zeven Provinciën, dat nog met geleidewapens is gemo derniseerd, zal als haar tijd er over een jaar of wat op zit niet worden vervangen. Wever: „Een geleidewapenfregat - er zijn er nu twee in aanbouw in Vlissingen - fungeert beter als com mandoschip dan een kruiser en Grote problemen De bemanning van de schepen Is I die ln aanbouw zijn. juist een van de grootste proble men. „Bepaalde categorieën moeten altijd - teveel - varen.Er zijn geen mogelijkheden om hen een tijdje aan de wal te stationeren. Bezuini gen is nodig, maar we zijn wel be zig in eigen vlees te snijden". Volgens Wever zou het verstandig zijn om de vaste sleutel die bij de verdeling van het defensiegeld wordt toegepast los te laten. „Nu is de verhouding tussen marine leger en luchtmacht steeds 1:2:1. We kunnen beter elk jaar opnieuw be kijken waar de prioriteiten liggen vindt hij". De onlangs na ruzie over de defen siestructuur met minister De Koster afgetreden staatssecretaris Van Es, zelf ex-marineofficier, heeft ont kend dat er zoiets als een marine lobby zou bestaan. De commandant van de De Ruyter denkt daar an ders over. De Ruyter met zijn 187 strekkende meter staal en acht kanons heeft in bijna negentien jaar een afstand afgelegd van 27 keer rond de aarde. De kruiser zou pas in 1974 uit dienst worden gesteld, maar minis ter De Koster heeft dat tijdstip uit bezuiniging vervroegd. De comman dant, kapitein ter zee Wevers, wordt parate NA- AMSTERDAM (ANP) Binnen uur is woensdag in Amsterdam :n jonge recidivist gearresteerd, dia ivoren in een anoniem telefoonge sprek gepoogd had Pan American World Airways met een bommelding een bedrag van een half miljoen gulden af te persen. Een gerouti neerd rechercheur van de Amster damse politie, zag de Jongeman, de 19-jarige J. T. de M. uit Amsterdam, in de Van Baerlestraat temidden van vele voorbijgangers staan, dichtbij het punt waar de anonieme afperser zijn half miljoen wenste te zien afge leverd. Hij herkende in hem één van de twee daders van een roofoverval, die vorig Jaar in Amsterdam werd ge pleegd op de uitzendbureau Rand stad en nam hem voor alle zekerheid mee naar het bureau. Wel ontkende M. iets van de ano nieme bommelding af te weten, maar 's avonds trof de recherche op zijn huurkamer in de prullemand op een verfrommeld kladpapiertje de letter lijke tekst aan van het gevoerde te lefoongesprek. Daarmee geconfron teerd viel de Jongeman door de mand. Hfj zal vandaag voor de officier van Justitie worden geleid. DEN HAAG (ANP) Een 21-Ja- rige Hagenaar heeft gisteren zijn vrouw, de politie, de brandweer en een grote menigte mensen een half uur in angstige spanning gehouden doordat hij dreigde van het dak van een veertig meter hoog flatgebouw aan het Hobbemaplein in Den Haag af te springen. Huisvestingsmoeilijk heden hadden hem hiertoe gebracht. De man was enkele uren tevoren door de gemeente Den Haag uit een door hem gekraakt huis gezet. Hij zou in het flatgebouw vergeefs op nieuwe adressen zijn uitgeweest, ter wijl zijn vrouw beneden wachtte. Een brandweerman en een psychiater wisten de man te bepraten om niet te springen, maar met hen mee te gaan. voor de tweede ronde in de hoofd klasse van de KNSB de verre reis naar het hoge noorden op het pro gramma, alwaar de strijd met de Groningse debutant Unitas I zal worden aangebonden. Daar Moerwijk I in de vorige ronde een ruime 3-7 zege op de Groningers behaalde, lijkt het voor de Sleutelstadbewoners een zacht gekookt eitje te worden. Voor- a! de kopborden hebben wat goed te maken na hun nonchalante neder lagen tegen Watergraafsmeer I. LSG I zal in de eerste klasse B. voor Overschie I als gastheer fun geren. Vorig seizoen werd het een Leidse zege (64) „zodat ook nu weer op een Leidse succes gerekend mag worden. Toch moet LSG oppas sen, want de 7-3 overwinning van Overschie I op VHS I uit de vo rige ronde liegt er niet om. In de tweede klasse B gaat Voor schoten I op reis naar Alkmaar voor de ontmoeting met VVV I, dat in de eerste ronde met 4%-5\è van Moerwijk II lik op stuk kreeg. In dien het team van Voorschoten vol ledig aan de start verschijnt, kan het uit deze uitwedstrijd de eerste matchpuntjes binnenhalen. Ter her innering zij de 5%4% ze van Philidor m op de kaasdragers ver meld. uitwedstrijd op het programma staan. Als tegenstander heeft de competitieleider het Delftse DSC I uitgekozen, waar van vorig jaar met maar liefst 8%-l% werd gewonnen. Ook nu ligt een overwin ning voor de Leidenaars in het ver schiet, hoewel zij het eerst nog waar moeten maken. Het programma van de tweede KNSB-ronde luidt: Hoofdklasse: Moerdijk-I—VAS ASC I; Eindhoven IDD I; Charlois IRotterdam I: Water graafsmeer I— BSG I: Unitas I— Philidor I. Eerste klasse B: DDII VAS/ASC II; VHS I-WGA I; LSG I— Overschie I: Utrecht IDordrecht I; Breda/ Max Euwe Comb.- Euro poort I. Tweede klasse B: Moerwijk II— Kijk Uit I; VHS H— Max Euwe/ Morphy II; VAS/ASC UI— Purmerend I; Het Oosten I— BSG II; VVV 1—Voorschoten I. Tweede klasse C: Schiebroek I SV Den Haag I; Utstud. Max Euwe/ Morphy I; Vianen I—Rot terdam n; Utrecht II—NRSG/ Wilhelm Steinitz I; DSC I—Phi lidor U. Bang „Wij zijn bang", zegt hij, „om op geslokt te worden door de land macht. We hebben minder officie ren aan de wal en hebben daarom dat lobbyen nodig. Het leger heeft een groot administratief apparaat en kan meer mensen voor allerlei organen leveren". Dat het belang van een goede Ne derlandse marine de laatste jaren nog is toegekomen staat voor Wever vast. Net als Luns, De Koster en vele militairen wijst hij op de enor me Russische expansie ter zee. „Wij moeten", zegt hij, „de verbin dingen met Amerika openhouden en voorkomen dat we afhankelijk wor den van andere landen. Dat bete kent dat wij ook buiten de Noord zee moeten optreden". „Als er ooit een conflict tussen Oost en West ontstaat, dan zal dat op zee zijn. Daar zijn de Russen dyna misch. Op het Westeuropese vaste land zoeken ze de status quo. Maar een conflict op zee hoeft niet beslist tot een grote oorlog uit te groeien". De kiel van de kruiser werd in sep tember 1939 gelegd bij Wilton-Feij- enoord in Schiedam. De Duitsers lieten het casco in '44 te water om het als „bolkschip" in een rivier monding te leggen, maar dat ging niet door. Na de oorlog werd het moeizaam afgebouwd; veel was er immers niet over van de eigen industrie. In 1953 werd de kruiser door koningin Ju liana in dienst gesteld. Op de boeg prijkte niet de naam De Zeven Vroege winter Twee maanden te vroeg heeft de winter gisteren in de Verenigde Staten zijn intrede ge daan. Voor het eerst in 103 jaar tiiri viel in New York op 19 oktober sneeuw. In talrijke steden, zoals Minneapolis Kansas City en Rochester, werden de laagste tempe raturen sedert mensenheugenis ge meten. In Duluth in Minnesota vroor het tien graden. De meteorolo gen deelden mee: het wordt nog kouder.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13