Pelgrimage langs religieus rijk verleden 8 dagen naar de Bulgaarse hoofdstad Sofia voor f 527,- KOM OVER DE BRUG - 1972 Nederland mag niet eenzijdig ontwapenen Roomse beeldengalerij in „Preekstoel" Kerk van de grond PRIESTER WERKT AAN BIJBELINDEX Minister De Koster: BlqftU gerust nog maar even zoeken naar de beste whisky. Vat 69 wacht wel... „Laat gemeenten weer op vrije markt lenen" VERENIGING VAN KERKEN VRIJDAG 20 OKTOBER 1972 uiiumiMimm Het vaderlandse museumwezen is een vrome en curieuze verzameling rijker nu de Haarlemse Preekstoelbeweging zich heeft geïnstalleerd in een viertal ruimten in het voormalige St. Elisabeth-gasthuis in Haarlem. Achter de oude ziekenhuismuren ligt se dert een week de weemoedige schatkamer van het rijke roomse leven: een bonte schare van apostelen, martelaren, heiligen en Maria's staat in eindeloze pelotons aan getreden om ons te doen blijven beseffen hoe kleurig en devoot het leven onder Ro- mes vleugels ooit is geweest. In het ziekenhuis maakt men de lelgrimage naar de decorstukken ran een religeus verleden. Het vele honderden koppige gezelschap heeft in kerken, kloosters, kapellen en roomse huiskamers zijn tijd voor goed gehad: een stukje eeuwenoude mltuur dat in Nederland ineens te veel was en dat hard bezig was van de aardbodem te verdwijnen. De preekstoel De lijmfabrikant, Nederlands onbe twiste aanvoerder van het katholie ke Jeugdsentiment, verzamelde en kele Jaren geleden een groep van tien apostelen om zich heen die zijn zaak al evenzeer waren aange daan. De vereniging werd gedoopt als de Preekstoel, naar de eerste jeeldenstorm leefden", aldus de laarlemse lij mf abrikant Chris Gart, de preekstoel-voorzitter die zegt „smoorverliefd" te zijn op alle >eelden, preekstoelen, priestergewa den, rozenkransen en schilderijen die onder de vernieuwingsdrang binnen de Nederlandse kerkprovincie wer den afgedankt. overd. Al gauw was Garts pakhuis tot aan de nok toe vol met de heilige schare die nog steeds uit het hele land naar Haarlem toestroomt. „We heb ben vooral veel supporters onder de zusters van grote kloosters", zegt Gart over het leegraken van de roomse instituten, „als ze weer eens Tijdens een nationale actie, die door radio en televisie wordt bege leid, zal Nederland op vrijdagavond 15 december financieel antwoord moeten geven op de dringende op roep van rooms-katholieke en pro testantse kerken om vijftig miljoen gulden beschikbaar te stellen voor iet werk van de kerken overzee. Het s in het kader van de landelijke ac tie "Kom over de brug - 1972". Een dergelijke actie bracht in 1968 - maar toen zonder de R. K. Kerk - bijna 29 miljoen gulden bijeen. Vijftig miljoen gulden voor meer dan zevenhonderd projekten in bijna ;achtig landen. Projekten van ker- cen in de Derde Wereld. Gericht op een projektenkrant verschenen - een briefkaartje aan Postbus 7600 in Oegstgeest en u krijgt de krant gra tis toegestuurd - waarin uitvoerig wordt ingegaan op de verdeling van dit miljoenenbedrag per continent en de projekten, waarvoor dit geld is bestemd. De oud-minister van CRM, dr. M. A. M. Klompé, die met nog enkele anderen deze actie van commentaar voorziet, schrijft daar over "Het gaat niet alleen om het opriepen van sentimenten in ver band met grote armoede etc. maar evenzeer om het onrecht, dat er is in de niet-materiële sfeer en waar voor ook projekten moeten worden gefinancierd. Wanneer wij ons echt verdiepen in de vraagstukken, die in van het evangelie, de uitbreiding van het dienstbetoon en de bevorde ring van de gerechtigheid. Ter sti mulering van deze actie is thans dan heeft dat hopelijk het gunstig bij-effekt, dat er in ons meer open heid komt voor het onrecht, ook in onze eigen samenleving". wat tegenkomen bellen ze ons, vre selijk blij,, meteen op. We hebben auto's en een busje om de zaak dan te transporteren". De uitstalling het museum kan aan beelden alleen al 500 exempla ren tonen vond vanaf klooster- zolders, stookkelders, slootkanten en café-inboedels zijn weg naar de tien vurige verzamelaars in Haarlem. Via Garts pakhuis, een kraak-pand, de ontsmettingsloods van de ge meentereiniging en een landhuis is de collectie nu gearriveerd in de vrome wereld van het eigen mu seum: een reddingskarwel zonder weerga van een beeldenpark dat in eens van zijn voetstuk viel. De heer Gart, evenals ettelijke van zijn medestanders niet eens van ka tholieke huize, spreekt over zijn ideële motieven op- bewogen wijze naar zijn overtuiging zal het nage slacht hem eens dankbaar zijn. „Al les werd bij bosjes stukgeslagen Als wij er niet bovenop waren gespron gen was dit alles voorgoed wegge weest. En ik denk dat iedereen daar spijt van zou hebben. Uiteindelijk leven we in een tijd dat men zich de benen uit het lijf holt om een koffiepotje van grootmoeder te bemachtigen. Je merkt dat ook aan Jezelf: hoe ouder je wordt hoe min der toekomstbeelden je hebt, hoe meer je gaat leunen op de beelden uit het verleden". De roomse beelden-galerijen die, in- Voor de eerste keer zullen de ze ven bisdommen in Nederland sa menwerken bij een actie ter verho- hoging van de periodieke bij dragen van de r. katholieken aan hun kerk. De actie die wordt gehou den in januari 1973 krijgt als titel „Kerk van de grond". Daaripee wordt niet alleen bedoeld dat de kerk graag verlost wil worden van de financiële noden, maar ook dat de opbrengsten' allereerst ten goede zullen komen aan de plaatselijke parochie. Deze actie is geen inzameling maar een beroep om toegezegde bijdragen te verhogen. Een nationale commis sie van uitvoering heeft een pro gramma opgesteld, dat is opgestuurd aan alle pastoren en kerkbesturen in Nederland. Naast de folders en af fiches zullen brochures worden ver vaardigd, die gebruikt kunnen wor den in de liturgie. Deze actie wordt tegelijk gevoerd met die van de Hervormde en Ge- reform. Kerken. Om de goede relatie te onderstrepen heeft „Kerk van de grond" het hervormd-gereformeerd motto „Kerkappèl 73" als ondertitel overgenomen. De dorpskerk in Katwijk aan den Rijn. Het niet tot stand komen van het zuiderkoor is er oorzaak vcm, dat de sacristie (links met dak in dwarsrichtimglos staat van de kerk. (Uit: Langs de oude Zuid-Hollandse kerken) getogen en niet zelden uiterst kit scherig, achter zijn. rug oprijzen zijn er om die stelling ook letterlijk waar te maken. In de ziekenhuis- vertrekken zijn als een stenen en gipsen nalatenschap van het Room se leven de beelden opgebaard die vorige generaties een leven vol ze kerheid schonken. „Het is een terugblik vol overden king waard", zegt de heer Gart, „vroeger wees een arme moeder in de kerk haar kind naar een beeld of een kruis en dan zei ze: hij heeft het ook niet best gehad. De mensen konden afschuiven. Dat hielp. Er is ons wel iets ontnomen". De Preekstoel-leider is er niet de man naar om aan het succes van de nosalgische en curieuze onderne ming te twijfelen. „Ik denk er aan om de grootste verzameling beelden op religieus gebied ter wereld te krijgen. Er is nog genoeg over. Van veel mensen hoor Je dat het bij hen toch maar staat te niksen". BRUSSEL (AP) Geholpen door drie Benediktijner nonnen, twee monniken en een Amerikaanse computer is een Belgische priester bezig met het samenstellen van wat hij hoopt de nut tigste index van de bijbel gaat worden. Pater Passalecq is 63 jaar oud en een kleinie, bijzonder energieke man. Slechts een kwart van z'n werk verricht hij binnen de muren der abdij. Waar hij dan wel het meest is? Dat kan overal zijn, zowel in een bank in Brussel waar hij de com puter mag gebruiken, als in een sy nagoge in Cleveland in de Ameri kaanse staat Ohio. Op het ogenblik zoekt de pater 'n uitgever, die ervoor kan zorgen dat zijn "analytische en analogische in- van het Frans in het Engels wordt vertaald. Zijn computer kan dat niet en hijzelf ook niet ofschoon hij Frans, Engels, Nederlands, Duits, Italiaans, Latijns, Grieks en Hebreeuws spreekt. Maar de verta ling moet worden opgeleverd door een deskundige die Engels als moedertaal heeft, vindt hij terecht. "De bijbel", zegt pater Passa lecq, "is het woord Gods en wordt door gelovige Joden en christenen gebruikt als bron voor gebed en me ditatie. Maar de bijbel is bok een naslagwerk voor elke schrijver en geleerde op de gebieden van ge schiedenis, filosofie, theologie ethiek antieke literatuur en zelfs sociolo gie". Pater Passalecq wil hun een me thode verschaffen om snel elke pas sage te kunnen vinden die zij zoe ken. Het is niet de eerste maal, dat er een computer wordt gebruikt bij het samenstellen van een ge leerd religieus werk, m: delijk wel voor een godsdienstig boek dat bestemd is voor algemeen gebruik. Er bestaan al veel bijbel-indexen e men concordanties noemt. Zij geven alle passages aan waarin een bepaald woord voorkomt. Meen het woord "misdaad". Dat komt herhaalde malen voor maar pater Passalecq wil ook "die pas sages aangeven waarin sprake is over een misdaad al wordt een an der woord gebruikt, zoals de moord op Abel, de verkrachting van Ta- het overspel van koning Da- en de samenzwering tegen Uria de Hettiet De pater had na 10 jaar 80.000 in dex-kaarten klaar. Als het boek in de herfst van 1973 in de Franse taal uitkomt zal de index ongeveer 1.000 pagina's tellen. Het voltooien en vertalen van dat grote werk houdt de pater thans 't meest bezig. "Ik ben 63 jaar oud, en zal er de rest van mijn leven nog wel mee doende zijn". Maar is hij eerder klaar dan gaa thij het nog niet kalm aan doen, want dan gaat hij werken aan een meer" geleerde" editie er van die elk woord en elke idee in de index genoemd en behandeld ook zal brengen in het oorspronkelijke Grieks en Hebreeuws. ADVERTENTIE DEN HAAG Minister H. J. de Koster (Defensie) heeft gisteren tij dens de begrotingsbehandeling van Defensie in de Tweede Kamer ver klaard dat wij niet mogen overgaan tot eenzijdige ontwapening. De be windsman deelde mee dat over de aanschaf van het bataljons-anti- tankwapen binnenkort een beslissing wordt genomen. Hiermee is een be drag van ongeveer 100 miljoen ge moeid. Over de aanstelling van een voor- lichtingsdoorlichter zei minister De Koster dat hij met een aantal des kundigen, die hij van voor zijn ambts periode kende, hierover heeft gedis cussieerd. De aanstelling van mr. A. C. A. Dake is gebeurd op grond van diens kennis van de Oost-Westver- houding, het Warschaupact plus zyn journalistieke en t.v.-ervaring. De minister is overigens van mening dat de huidige voorlichtingsdienst goed werkt. De voorlichting zal op het rap port dat door de heer Dake moet worden uitgebracht, haar commen taar mogen leveren. De minister zal dit jaar geen luchtafweertanks be stellen, evenmn zal hij een beslissing nemen over de vervanging van de Hij heeft de commissie Dienst- plichtbeleid opdracht gegeven op korte termijn een rapport uit te bren gen over de voorgestelde diensttijd- verkorting tot 12 maanden. Minister De Koster is bereid weer met de Ver eniging van Dienstplichtige Militai ren aan tafel te gaan zitten voor ver der overleg. Hij merkte echter opdat de liefde niet van één kant kan ko men. Indien de breuk wordt hersteld hoopt hij dat de WDM niet met voortijdige publikaties of akties de zaak weer bederft. Dinsdag zal over de begroting worden gestemd. DEN HAAG Afschaffing van de centrale financiering voor ge meenten en provincies en hernieuw de toegang van deze lagere overhe den tot de vije kapitaalmarkt. Dat is gevraagd in een motie, door de fractie van PvdA-PSP-PPR inge diend in de provinciale staten van Zuid-Holland. De kapitaalmarkt is weer ruim ge noeg om de gemeenten van de cen trale financiering (via de Bank van Nederlandsche Gemeenten) te ver lossen, aldus deze voorgestelde uit spraak. Een uitspraak, waarmee de gedeputeerde G. van de Zande zich kon verenigen. Hij wees er op, dat het inter-provinciaal overleg en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten al een dergelijk verzoek hebben gericht tot de ministers van binnenlandse zaken en van fi nanciën. De fracties van de PvdA, PSP en D '66 hebben een motie ingediend Kinderen pogen blinde winkelier te beroven AMSTERDAM Twee kinderen, vermoedelijk vijftien Jaar oud, heb ben vergeefs geprobeerd een blinde sigarenwinkelier van zijn geld te be- Zij bestelden een pakje sigaretten en toen de man zijn kassa opende om wisselgeld terug te geven voelde hij een hand langs de zijne in de lade gaan. Toen hij de hand probeer de te grijpen sloegen de beide kinde ren op de vlucht. over de doeluitkeringen van l rijk aan de gemeenten voor de kos ten van het onderwijs. In deze m tie wordt gevraagd verhoging v de rijksuitkeringen voor onderwijs aan de gemeenten, afstemming van de regerling op de realiteit, open baarheid van alle basisgegevens, voor de regeling en het scheppen van recht van beroep. Achtergrond van de motie is de overtuiging dat een groeiend aan tal gemeenten als gevolg van onvol doende onderwijsuitkeringen van 't rijk met ernstige financiële moei lijkheden heeft te kampen en dreigt te vervallen tot de categorie van "tekortgemeenten". LONDEN De congregationalis- tische kerk van Engeland en Wales en de Presbyteriaanse Kerk van En geland hebben zich na negen jaar van overleg, verenigd. De naam van de nieuwe kerk luidt United Refor med Church (verenigde herv. kerk). De congregationalistische kerk van Engeland en Wales telt 180.000 leden en de Presbyteriaanse Kerk van Engeland 65.000. Acht dagen kennis maken met een geheel andere wereld. Wist u b v. dat een Bulgaar nee schudt wanneer hij ja bedoelt en ja knikt wanneer hij nee wil zeggen? Een folklore-avond meevieren. Een bezoek brengen aan de Staatsopera van Sofia. Het reisbureau Vernu NV Amsterdam presenteerde onze krant: Wat krijgt u hiervoor? Een vliegreis SchipholSofia per Balkan Airlines v.v. (nor male prijs f 960, Verblijf in het eerste klas hotel „Balkan" in het centrum van Sofia (2-persoonskamer met bad of douche). Toeslag 1- persoonskamer f 56,p.p.; Vol pension (de Bulgaarse keuken Is voortreffelijk); Vervoer van en naar hotel en vliegveld in Bulgarije; Rondritten en excursies door de stad per autobus, met be zoek aaii de belangrijkste bezienswaardigneden; Diners in het typische Bulgaarse restaurant „Bojansko Chantsje" en in hotel „Stazliveza" in het Vitosha-gebergte; Dagexcursie naar Borovez; Afscheidsavond in een restaurant van luxe klasse; Wijnproeven; Bezoek aan een voorstelling van de Staatsopera van Sofia; Hiernaast bestaat de mogelijkheid om (met een minimum van 6 personen) tegen geringe vergoedingeen ex cursie naar Plovdiv en/of het Rila-klooster te maken. In de reissom is óók begrepen: Luchthavenbelasting van 16, Reisverzekering plus poliskostén; Annuleringskostenverzekering plus poliskostén; Visum is niet nodig. Vertrek Schiphol 16.20 uur. Vertrek Sofia 12.00 uur. De reizen worden gemaakt op DINSDAG 7 en 14 NOVEMBER. LET OP: Het aantal plaatsen voor deze reizen is BEPERKT! Aanmelden via onderstaande bon en zenden aan: óf óf Leidsch Dagblad Alphens Dagblad Witte Singel 1 Julianastraat 19 Leiden. Alphen aan den Rijn. U krijgt daarna snel bericht van Vernu-reizen NV. Inlichtingen over deze reizen geeft ALLEEN het reisbureau Vernu, Utrechtsestraat 48, Amsterdam, tel. 020—220073, 020—67408 of 020—224060. BON Ondergetekende, Naam: Voornaam: Adres: Woonplaats: wenst deel te nemen aan de achtdaagse reis (zeven overnach tingen) naar Sofia: van 7 november14 november van 14 november21 november (Doorstrepen wat u NIET wenst) De reissom van f 527,heb ik overgemaakt per postgiro/ postwissel aan Vernu-reizen NV Amsterdam op postgiro 449859. Wanneer de reis waarop ik heb ingeschreven, mocht zijn vol geboekt, zou ik willen deelnemen aan de reis van Handtekening, t INMMtMHtMtOfMNMHtNtNMNMmMftmHI

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11