Noord-Vietnam: kwestie aog lang niet geregeld NIEUWE JiABELJAU W"- CRISIS Russische top-drie naar Cairo ALLENDE DOET CONCESSIES Fraude in de EEG met olijf olies teun hiitsers ïi Athene erecht Diplomatiek succes Egypte qKPERDAG 19 OKTOBER 1972 (Door onze correspondent) LONDEN In de koude diepe wateren rondom IJs land is de wekenlang sluime rende visserij oorlog opnieuw opgelaaid. IJslandse kanon neerboten zoeken nu recht streeks confrontaties met voornamelijk Britse en West- duitse trawlers, die binnen de 50-mijlszone rondom 't eiland him netten willen uitwerpen. IJsland heeft ter bescherming van haar visserij dit gebied tot eigen territorium verklaard en wil nu de vissersvloten van an dere nationaliteiten weren. Al eerder is het tot ernstige conflicten gekomen Ofschoon IJsland zowel met de Duitsers als met de Engelsen intensie ve onderhandelingen heeft ge voerd, is het nimmer tot een oplossing gekomen. Omdat er de laatste weken geen inciden ten meer werden gemeld, leek het alsof de hele affaire in de doofpot werd gestopt. Inmiddels echter kwam de IJslandse bevolking, voor wie de visserij de voornaamste bron van inkomsten is, in het geweer en onder druk van de publie ke opinie is de regering van het eiland weer in het offen sief gegaan en heeft de IJs landse marine ingeschakeld Britse trawlers, die zich bin nen de nu vastgestelde 50- mijlszone ophielden, kregen schoten voor de boeg van IJs landse kanonneerboten, bij sommige van hen werden de netten doorgesneden en blij kens de verwarde verhalen is er ook intensief geramd, waar bij de Britten en de IJslanders elkaar over en weer beschuldi gen. De Britse regering heeft in Londen onmiddellijk de IJs landse ambassadeur laten op draven en via hem een krach tig protest ingediend. Alles wijst op een nieuwe cri sis in wat men hier ook wel de "kabeljauwoorlog" pleegt te noemen. IJsland houdt vol dat er in de overigens visrijke wa teren rond IJsland van overbe- vissing sprake is en dat zij wel genoodzaakt is om beschermen de maatregelen te nemen. Da lende cijfers in de nationale vangsten worden daarbij als bewijzen aangevoerd en aan gezien het hier gaat om de be langrijkste broodwinning voor de IJslanders is deze crisis in hun nationale politiek beslist meer dan een hete aardappel geworden. Ondertussen wordt in Enge land gepraat over intensieve marinebescherming voor de Britse trawlers, die sinds Jaai en dag rondom IJsland hun net ten uitwerpen. Reders uit En gelse visserijkringen spreken van een open-zeeoorlog, die door de IJslanders wordt aange wakkerd. De schipper van de Britse trawler Aldershot uit Grimsby meldde bijvoorbeeld, dat hij door een IJslandse ka nonneerboot in volle zee is ge ramd. terwijl hij zijn netten binnen boord had. De IJslan ders daarentegen beweren dat de trawler erop uit was om hun kanonneerboot in de flank te treffen. Kortom, de verhoudingen in de zilte omgeving ter plaatse zijn uiterst gespannen en opnieuw is er van druk diplomatiek overleg sprake om tenminste te proberen een oplossing voor het geschil te vinden. PARIJS (UPI/AFP) Het geheime overleg met Nixons omaamste adviseur Kissinger heeft nog niet geleid tot een lorbraak. Dit heeft een woordvoerder van de Noordvietna- se delegatie in Parijs, Ngoejen Thanh-le, verklaard. „Zoals ii er vandaag voorstaan moeten wij zeggen dat de rege- g-Nixon weigert haar aanvalsoorlog te beëindigen en haar te staken aan de verrader Ngoejen Van-thioe", aldus Le. ifgens hem houdt de Amerikaanse regering vast aan haar iverzoenlijke standpunt ten aanzien van zowel militaire en litieke kwesties". Ie Noordvietnamese woordvoer- zei geen bevestiging be kunnen a van een bericht in het Franse munistische partijblad „LUu- nité" uit Hanoi, dat Kissingers rleg in Parijs tot enige vooruit- "t geleid. Iet Witte Huis reageerde terug zend op de verklaring van de MÜvietnamese delegatie in Pa- Woordvoerder Ziegler merkte lat Washington nooit van een rbraak heeft gesproken en ook en dergelijke ontwikkeling H gezinspeeld. Opnieuw waar- iwde hij voor speculaties over verloop van de onderhandelin- bige dagen geleden had het Wit- ;n uitspraak van de Noord- aamese tegenspeler van Kissin- Le Duc-tho, dat er nog veel blemen moeten worden opgelost, rükkelijfc niet in twijfel getrok- leary Kissinger, is gisteravond in jon aangekomen waar een cri- (eer heerst die doet denken aan rHENE (DPA) Westduitse ski- zijn vanochtend in alle vroeg- Athene veroordeeld tot gevange- ïaffen variërend van zes tot Kien maanden wegens een poging «n door de politie gezochte vrouw Griekenland te smokkelen, beklaagden, drie jongens en een lie, hadden ontkend dat ze de mevrouw Edith Economoe ten Westduitse die met een Griek ehuwd clandestien mee naar Bondsrepubliek hadden willen Mevrouw Economoe werd ge it wegens agitatie tegen het hui- bewind in Athene. hoofdbeklaagdede 32-jarige t Ludwig Zorer uit Stuttgart, achttien maanden gevangenis- Aangezien door een krijgsraad is gewezen, is hoger beroep Bloten. itie tegen fabriek Het be- van de Belgische gemeente enderlo in de Kempen heeft Ge lieerde Staten gevraagd de bin- War grenzen gevestigde Lim- pe vinyl-maatschappij tijdelijk fluiten wegens ernstige overlast, nieuwe bedrijf stootte enige 1 geleden een regen van ko- Üfaat uit die veel schade aan- enkele dagen geleden lapte uit de fabriek een regen ®it poeder dat zoutzuur bevatte, bedrijf zelf liet toen weten dat ouders er beter aan deden hun i, in een straal van 500 meter liet bedrijf, weg te halen. Het Kntebestuur wil dat Gedepu- le Staten de vergunning voor 't Ut tijdelijk opschorten. rkiezingen in Hessen In de elkaar grenzende Westduit- klstaten Hessen en Neder-Sak- *orden zondag a.s. plaatselijke lezingen gehouden. Vier weken de bondsdag-verkiezingen van Gember gaan 8,1 miljoen stem- tttlgden of circa 15 procent van Wale bevolking aan de bonds- Miek naar de stembus. Het ligt voor de hand aan de uit eer dan regionale betekenis eind 1968. Toen bereidde president Johnson zich voor om de totale stopzetting van de bombardementen op Noord-Vietnam aan te kondigen Aan de komst van Kissinger ging in de ochtend die van generaal Creighton Abramas vooraf, die com mandant van de Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-Vietnam is geweest en die benoemd is tot staf chef van het Amerikaanse leger. Hij komt voor een bestudering van de militaire situatie en de vorderingen van de vietnamisering. Geen verklaring Kissinger legde bij zijn aankomst geen enkele verklaring af. Maar ui terlijke tekenen de dagelijkse bijeenkomsten op het paleis tussen president Thieu en zijn belangrijkste medewerkers, het ontbieden van de ambassadeur in Washington en het hoofd van de Zuidvietnamese dele gatie in Parijs, het nieuw onver wachte bezoek van Kissinger en de komst van generaal Abrams heb ben de waarnemers er niet alleen van overtuigd dat de onderhande lingen een beslissend moment heb ben bereikt, maar dat in Saigon moeilijkheden zijn ontstaan. Bezoek Henry Kissinger is vanochtend op bezoek gegaan bij dictator Ngoejen Van-thioe. De straten in de büurt van diens paleis waren sohoongeveegt toen Kissingers door jeeps met gewapen de soldaten geëscorteerde auto naar Thioe's residentie reed. Het onderhoud over de oorlog en hangende vredesvoorstellen duurde drie en een half uur. Het werd bij gewoond door de Amerikaanse am bassadeur in Saigon, Ellsworth Bun ker. Een Amerikaanse ambassade woordvoerder kon niet zeggen wat voor plannen Kissinger voor de rest van de dag had en of hij Van Thioe nog een keer zou ontmoeten. De nige officiële mededeling was afkomstig van het presidentiële pa leis en volstond met te zeggen dat Van Thioe en Kissinger „het ver loop van de oorlog en het vredes overleg in Parijs' hadden bespro ken. SAIGON Terwijl de Vietnamese besprekingen in een kritiek stadium zijn geraakt zijn de ge vechten rond Saigon opnieuw opgelaaid. Langs weg nummer 13 naar het noorden hebben vluch telingen uit de dorpjes op een afstand van twintig kilometer van de hoofdstad met hun vee hun tenten opgeslagen. premier Sidky van Egypte in 1 kou met de hoogste Russische lei ders zijn een diplomatiek succes de eerste orde geworden. Dat valt af te leiden uit de mededeling in slotcommuniqué dat de drie hoogste Brezjnew, president Podgorni premier Kiesinger, spoedig 'n bezoek aan de Egyptische hoofdstad Cairo zullen brengen. Welingelichte kringen in Cairo zeggen dat voor volgende week Egyptisch-Russische topconferen tie zou beginnen. Hoewel niets v/erd gezegd over de samenstelling va delegatie naar de topontmoeting werd gezegd dat de leider van Russische delegatie in rang hoog genoeg zou zijn om met president Sadat te spreken. Daaruit kan i genomen worden dat het bezoek Brezjnew c.s. samen zal vallen met de topconferentie. Hoewel gisteren nog werd gespe culeerd dat het bezoek van Sidky aan Moskou een teleurstellend ver loop had gehad schreef het gezag hebbende Egyptische dagblad Al Achram in zijn avondeditie (nog voor de publikatie van het slotcom muniqué) dat de besprekingen suc cesvol waren geweest. Het Beiroet- se dagblad An Nahar berichtte in diplomatieke kringen te hebben nomen dat Sidky en zijn delegatie geen militaire onderwerpen ter sprake hebben gebracht, maar zich uitsluitend hebben bezig gehouden met het herstel van het ver trouwen tussen beide landen. In het Moskouse slotcommuniqué wordt verklaard, dat de Arabische staten volkomen het recht hebben hun gebieden te bevrijden met alle middelen die stroken met de be palingen van het handvest der VN en met het legitieme recht van de staten hun vrijheid te verdedigen. De Sowjet-Unie verklaart ook dat J voortaan haar uiterste best zal doen de terugtrekking van de Isra- e troepen uit de bezette Ara bische gebieden te bewerkstelligen de rechten van de Arabischs volkeren te verdedigen. Begrafenis TEL AVIV De militaire gou- jrneur van de door Israël bezet te Westelijke Jordaanoever heeft geweigerd toestemming te geven voor het overbrengen van het lijk man, die maandag door onbeken* den werd doodgeschoten, is in Na bloes geboren. De Arabische burge meester van die plaats had om do toestemming gevraagd. De militair# gouverneur, generaal Rafael Var- dl, gaf geen reden voor de welga* ring. Waarschuwing De Israëlische minister zonder portefeuille Galili heeft woensdag op een persconferentie gezegd dat Israël zal optreden wanneer Liba non de Palestijnse guerrillastrijden niet tot zwijgen brengt en hen ver hindert doelen in Israël aan te val len. Israël zal dan op eigen verant woordelijkheid aanvallen met do troepen en de middelen waarover het beschikt, op een zelf gekozen tijdstip. Betogers vrijgesproken Het hooggerechtshof van de Zuidafri- kaanse Kaapprovincie heeft giste ren de vonnissen vernietigd, die een lagere rechtbank had opgelegd, aan veertien personen ln verband met de betogingen van Juni en de daaruit voortvloeiende botsingen tua- studenten en politie. ADVERTENTIE de panty die tegen een stootje kan (in de groene verpakking) SANTIAGO Reuter, UP, EFE) De regering-Allende in Chili heeft de eisen ingewilligd van de busonder nemingen, die nu hun staking heb ben afgelast. In het akkoord met de busondernemingen belooft de rege ring wettelijk te zullen vastleggen dat wegvervoer van personen en vracht in particuliere handen zal blijven en niet door de staat zal worden over genomen. Deze toezegging was ook geëist door de vrachteigenaars, die al een week in staking zijn uit protest tegen een regeringsvoornemen een staatsver- voersbedrijf op te richten in Zuid- Chili. Hun staking duurt echter voort. De staking van de vrachtwagen-be drijven heeft geleid tot ernstige te korten aan voedsel en brandstof in de grote steden. Maar de staking was ook aanleiding tot de felste confron tatie tussen voor- en tegenstanders van de regering-Allende sinds de Volksfrontregering in Chili aan de macht kwam. Later voegden ook win keliers en zakenlieden zich bij de sta king. Als gevolg van de vrachtwagen-sta king is in 19 van de 25 provincies van Chili de noodtoestand afgekondigd en zijn de 155 radiostations verplicht al leen officieel nieuws over de crisiis uit te zenden. 400 vrachtwagenchauf feurs zijn gearresteerd. President Al- lende, die verklaarde dat het land op de rand van een burgeroorlog staat, heeft gisteren overlegd met de chef-staf van het leger, generaal Car los Prats en minister van Defensie Jose Toha. In Santiago is een uit gaansverbod voor de nacht afgekon digd. Nationaliteit De minister van Arbeid Mireya Haltra heeft verklaard dat alle sta kende ondernemingen genationali seerd zullen worden. Hij zei dat de regering hierover overeenstemming had bereikt met de Chileense vak centrale CUT. De Chileense minister van Bui tenlandse Zaken Clodomiro Almeyda Altamirano vindt het zeer waar schijnlijk dat "buitenlandse belangen die in het buitenland tegen Chili age ren, een akkoord hebben gesloten met krachten in Chili die nu een offensief tegen de regering-Allende hebben ontketend". HU zei dit tijdens een tussenlanding in Colombia, op weg naar Mexico. De voorzitter van de Chileense As sociatie van Beroepsorganisaties, Mi guel Jacob, die door president Allende om bemiddeling in het conflict met de stakers was gevraagd, is gister avond ernstig gewond door stenen, die door de voorruit van zijn auto werden gegooid. Allende had Jacob gevraagd een formule voor een rege ling met de vrachtwagenbedrij ven uit te werken. Uit solidariteit met de stakende vrachtwagen-ondernemers zijn giste ren ook de Chileense artsen in sta king gegaan. Volgens de voorzitter van hun organisatie heeft driekwart van de artsen ln Santiago het sta kingsparool opgevolgd. Ander personeel in de gezondheids zorg blUft wel normaal aan het werk en heeft maatregelen getroffen om in noodgevallen te kunnen helpen. In de Chileense havenstad Valpa raiso is gisteren, in de uren van het uitgaansverbod, een burger door een patrauille van de marine doodge schoten. Dit is door de chef-marine staf in Santiago bekendgemaakt. Het slachtoffer zat met twee an deren in een auto die tot stoppen werd gesommeerd. De bestuurder trapte echter op het gaspedaal en probeerde op de patrouille in te Tij den. De matrozen openden het vuur. De twee ongedeerde inzittenden van de auto zUn gearresteerd. De geschiedenis van het EEG-frau- de-schandaal, waardoor het moge lijk werd dat in vijf jaar tijd meer dan een half miljard Nederlandse guldens ten laste van de Europese belastingbetaler ten onrechte als „steun" werd uitgekeerd, is lang. Het gaat terug naar het (Olijven) seizoen 1966/1967 toen voor het eerst werd besloten een gericht Eu ropees olijfoliebeleid te gaan begin nen. Ter bescherming van de olijvenboer werden toen verordeningen vastge steld. Het opzetten van een be schermend „EEG-beleid" betekende wel dat jaarlijks in Brussel een „marktrichtprijs" (die de consument moet betalen) zou moeten worden vastgesteld. De Italianen verklaar den dat hun voormalige prijs, de productenprUs, duidelijk hoger lag. Daarom werd toen vastgesteld dat het verschil van die twee prij- voortaan als .steun" in de van een consumenten-subsidie de Italiaanse en Zuidfranse boer zou worden uitbetaald. Om fraude te voorkomen werden twee controle-maatregelen ingesteld. Ten eerste moesten de boeren aan het begin van het seizoen een „teelt aangifte" inleveren. Na he teinde van de oogst moesten zij dan, tege lijk met de steun-aanvrage, de wer kelijk geproduceerde hoeveelheid olijven opgeven. De in de aanvraag om steun opge geven hoeveelheid werd daarna ge controleerd met de hoeveelheid olie, die wordt genoemd in de boekhou ding van de olieslagerijen. De grote problemen van deze con trole-middelen kwamen kort na het instellen van de verordeningen al aan het licht. Lek Niet alleen was de controle „zo lek als een mandje", maar daarnaast duurde het vele maanden voordat men pas kon uitbetalen. De uiterste datum voor het indienen van een steunaanvrage ligt aan het einde van de oogst. Het onderzoek van de aanvragen, en dus ook de controle, kan daardoor pas beginnen in de loop van de maand na het einde van de oogst. De geproduceerde olie is meestal al verbruikt of allang in de handel gebracht. Dat er werkelijk iets mis was. ont dekte men pas toen men de jaar lijkse consumptie van olijfolie bin nen de EEG eens onder de loupe Aanvankelijk was men ervan uitge gaan dat men deze hoeveelheid ge makkelijk kon berekenen door de eindvoorraad van de som van be- ginvoorraad plus de netto-invoer en de produktie af te trekken. Een tweede mogelijkheid om de consumptie te berekenen was echter om het totale vetverbruik (zaadolia én olijfolie) te nemen van het be- gin-jaar 1966/1967. Daarbij telde men een wetenschappelijk berekend percentage van vetverbruikstijging op. Het zaadolie-verbruik is gemak kelijk te berekenen omdat Italië een uiterst geringe eigen produktie heeft en omdat de invoer precies te berekenen is op grond van invoer- certificaten. Bij vergelijking van de eindresulta ten van deze op twee manieren be rekende consumptiehoeveelheden, kwamen grote verschillen aan de dag. De verschillen tussen deze „mogelijke consumptie" en „ge schatte consumptie" waren dus hoe veelheden olijven die nooit bestaan hebben. Maar die wel onder de "EEG-steunregeling" zUn gevallen. Een simpel rekensommetje toont aan op deze wijze in de afgelopen Jaren ongeveer 140 miljoen Ameri kaanse dollars teveel aan steun la uitbetaald. Uit de cUfers blUkt dat 't verbruik van olijfolie per hoofd van de be volking tussen 1966/1967 1970/1971 gestegen is met 35 pro cent. Zoals het verslag opmerkt: „Een dergeüjke toeneming van hi bruik lijkt niet bijzonder lijk, want zij is niet te rijmen met de economische gegevens over het marktverloop". Systeem De Europese Commissie geeft dit teven verder in het verslag ronduit toe en wijt dit aan het gekozen sy steem inzake toekenning van en controle op de steun voor olijfolie. Men zegt verder dat hieruit de no dige conclusies zullen worden ge trokken en dat daarmee rekening zal worden gehouden ln de voorstel len voor het seizoen 1972/1973. Dat is inderdaad gebeurd, maar ook hier rijst weer de vraag of deze wijzigingen in de controle afdoende zijn. Van de twee controle-middde- len wordt er een gewipt, namelijk de controle op de boekhouding van de olieslagerijen. „Daartegen dient" men te steunen op de teeltaangiften en de standaardopbrengsten" (de laatsten worden overigens door technici als onbruikbaar afgewezen) zegt het verslag, „De Juistheid van de teeltaangiften kan immers nage gaan worden ook na het indienen Dank zij deze vereenvoudiging is een vluggere uitbetaling mogelijk zodat aan de van Italiaanse zijde gekomen klacht dat allemaal lang duurt, tegemoet kan worden gekomen. De mogelijkheid van fraude is hier door eerder groter dan kleiner ge worden. Niet mogelijk Want hoewel men in Italië toegeeft dat de controle op de ongeveer 12.000 olieslagerijen niet mogelijk is (dat kan overigens leuk worden als volgend Jaar ook in Italië BTW wordt ingevoerd), is deze controle niet het enige zwakke punt in de schakel. Ook bij de andere controle-mogelijk held kan n.l. druk worden gefrau deerd, Juist omdat de controle door het ontbreken van een kadaster on voldoende kan worden uitgeweid. Het ziet er dus voorlopig niet naar uit dat aan dit „smijten met EEG- gelden" binnen afzienbare tijd een einde zal komen. Deze gedachte wordt nog versterkt als men weet dat Juist de controle van Italiaanse zijde moet komen en dat dat Juist het einige land is waar men voor-, deel van deze „extraatjes heeft. EEG-Insiders menen daarentegen dat de enige oplossing het wijzigen van het gehele controle systeem ia. Van Nederlandse zUde is altUd al gesteld dat de marktriohtprijs, die op basis van de wereld-zaadolieprlja in een verhouding van 1:2,2 werd vastgesteld, te laag is, verhoging van de marktrichtprijs zou het ver schil met de produktieprijs, en dus ook de steun, kleiner maken. Een dergelijke oplossing zou kunnen worden bereikt als men de prijs van olijfolie in verhouding tot die van zaadolie (is thans 1:2,2) zou wijzigen. Dit zou niet zo gek zijn, temeer ook omdat de consumptie van olijf oils blijft stijgen. Wat ook alweer voor delig is voor de Italiaanse boer. Voorlopig Is er een half miljard gulden te veel uitbetaald. Een fout die misschien niet goed te praten is, maar in leder geval wel goed te maken. Maar voorlopig zit dat er niet in

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9