Amerikaanse tv-kijker wil pijnstillende programma's Jasperina met NRT wil conflict alsnog oplossen r(ty)Marxfeacf... i ...en gisteren I r/MB programma i Culturele uitzendingen zijn uitzondering PONDERDAG 19 OKTOBER 1972 a;H.iiiMi«:«ii:na Ook Amerika heeft het nieuwe tv-seizoen ingeluid. Nu enkele weken na de premières van se ries, die het tot de zomer volgend jaar moeten uithouden, spreekt men in Amerika al over een tv-doorbraak. Brutaal, controversieel en volwassen zijn woorden, die telkens terugko men bij besprekingen over het nieuwe tv-voedsel. Onderwerpen, die tot voor kort taboe wa ren, blijken plots te kunnen. Enkele voorbeelden van thema's, die tot voor kort niet, maar nu ineens wel op de 93 miljoen tv-schermen, die Amerika rijk is, aan de orde worden gebracht: racisme, homo-sexualiteit, venerische ziekte en grappen, die betrekking hebben op bepaalde groepen. Zó wordt In een bepaald program ma een Joodse taxichauffeur ver liefd op een rijk katholiek meisje, In andere series lossen Pools/Ameri kaanse detectives oneindige myste ries op, verrichten negerdokboren wonderbaarlijke operaties en trach ten vredelievende Chinese priesters bet Wilde Westen gezonder te ma ken. Het kan Ineens allemaal. Waar zijn de dagen gebleven, dat het woord w.c., voorkomend in Jack Paar Show, zo gauw mogelijk ge schrapt moest worden. Om over het meest ziekevoorbeeld van weleer maar te zwijgen. Petula Clark weet er nog over mee te praten. De zan geres, die een flink aantal Jaren ge leden in een Amerikaanse tv-show optrad, kreeg te horen, dat Harry Belafonte, ook opgenomen in het programma, niet mocht worden aangeraakt. De kijker zou eens kunnen denken» De voorbeelden van weleer zijn le gio. Maar tijden zijn veranderd. Ook in de Verenigde Staten. Alhoe wel er nu niet meteen sprake is van een tv-revolutie, gaat men er, zo lijkt het, toch de goede kant op. „Men moet wel", zeggen enkele cri tici .En de reden daarvoor is kin derlijk eenvoudig: „Ook de export markt gaat met zijn tijd mee. Zo dat men nu niet direct op oubollig heid vanuit de V.S. zit te wachten." Deze maand zijn er in Amerika al meer dan twintig nieuwe series de lacht In gegaan. De meeste ervan rijn komedies en melodrama's, afge wisseld door meer ambitieuze films en een handjevol moderne en klas sieke stukken van naam. „All in the family" bij voorbeeld, de 6erie waarover we verleden week in deze krant al melding maakten naar aanleiding van de door de VPRO-tv uitgezonden eerste afleve ring, zorgde voor veel opvolgers. Een daarvan is „Sanford and Son", vrij naar de Engelse serie „Steptoe and Son", die in ons land als „Stiefbeen en Zoon" was te zien. De Amerikanen hielden het zeer vrij naar het Engelse voorbeeld: hun Stiefbeen is een zwarte handelaar In lompen en oude metalen. De verhalen zijn, weer volgens de kri tieken, smakeloos en de grappen weinig tot niet te pruimen. Toch schijnen er mensen mee weg te lo pen: „Sanford and Son" met afle veringen van dertig minuten be haalde de toptien. Rassendiscussies zijn passé. De ge middelde kijker heet het onderwerp moe, hoe actueel het probleem nog steeds mag zijn. Wel aantrekkelijk z ijn thema's als impotentie, part nerruil, incest en in het bijzonder homosexualiteit. Bewegingen als Women's Lib. en de Gay Liberation, die met deze onderwerpen voorpagi na's haalden, zijn daar schuld aan. Alhoewel gezegd moet worden, dat een thema als homosexualiteit nog pijnlijk bf' de tv-bonzen aan kan komen. DA VINCI Het meest recentelijke voorbeeld daarvan is de Italiaans-Franse co- produktie „Het leven van Leonardo da Vinci", in ons land begin maart te volgen bij de TROS-tv. In de se rie (vijf delen) van Renato Castel lan! komt naar voren, dat Da Vinei homosexuele nelgingen had en daardoor in een proces betrokken werd. Men veranderde de tenlast- legging in „ketterij". Deze preutse daad was afkomstig van CBS, die enkele weken daar voor Archie Bunker uit „AH in the family" nog te keer liet gaan tegen „flikkers". Tv-held Bunker voelde zich vernederd toen bleek dat zijn meest geliefde voetbalster hoono- sexueel was. Time Magazine bracht verslag uit over deze aflevering en wist te melden, dat naar die ver wikkelingen met tegenzin is gekeken door die andere Amerikaanse door- snee-held Richard M. Nixon. Deze zou, gezeten voor zijn tv-toestel, hebben verklaard: „Ze laten een goed burger op die manier voor gek staan." Een dergelijk tegengesteld voorbeeld valt ook bij tv-maatschapplj ABC te bespeuren. Onlangs nog werd een aflevering van de tophit „Marcus Welby, M.C." de doktersserie met Robert Young, die ook hier te zien was, afgekeurd. Men maakte zich bezorgd over de behandeling, die het onderwerp ho mosexualiteit in de episode kreeg. ABC kondigt echter nu al aan, dat men als co-producent optreedt voor een tv-film genaamd „That certain summer", waarin een puber tot de ontdekking komt dat zijn geschei den vader „een flikker" is. He geeft niet, want zolang de Pre sident op hetzelfde net die avond van 1 november afgestemd blijft, krijgt hij ook de Julie Andrews Show te zien. Wat ze gaat brengen: gouwe ouwen uit „Mary Poppins", „My fair lady" en waarschijnlijk ook nog een muzikale ode aan het Hollywood van Ginger Rogers en Fred Astaire. Ongetwijfeld gaat men zover terug als het kan die avond; al was het alleen maar om de geschokte zieltjes him leed te verzachten. Joe Cocker aangehouden MELBOURNE (AP) De Engel se popzanger Joe Cocker is gister avond na een concert in Melbourne in zijn hotel gearresteerd. Cocker, die eerder al een boete van 300 Australische dollars voor het be zit van marihuana had verkregen, werd door de politie blootvoets en zonder bovenkleding uit zijn hotelka mer gehaald. Vier andere leden van de groep werden eveneens mee naar het bureau gnomen. De politie legde Cocker de volgen de vergrijpen tenlaste: tweemaal het zich verzetten tegen de arrestatie, twee maal het beledigen van politie agenten in uniform, twee maal het verbruiken van onwelvoegelijke taal agressief gedrag en het herhaalde lijk weigeren dranklokalen te verla ten. Tijdens het concert, dat werd bijge woond door 7000 fans, had Cocker tot zijn publiek gezegd: „Zij raken onze lichamen, maar zij kunnen onze ziel niet raken. In elk geval zal mari huana hier in vijf Jaar legaal zijn". Afwezig op de Amerikaanse tv blijft echter pop- en klassieke muziek. Bij gelegenheid zijn er culturele spe cials. Deze zijn hoogst uitzonderlijk. Sterker gezegd de tv-maatschappij- ein verfoeien dergelijke uitzendingen, omdat ze commercieel niet aantrek kelijk zijn voor de adverteerders. In werkelijkheid is er slechts één tov-godheld, de god van de tarieven, hij die beslist of een minuut adver teren enkele honderden of vele dui zenden guldens kost. De hoogste score (640.000 gulden per minuut) staat nu al genoteerd voor een in Januari uit te zenden voetbalwed strijd, goed voor 34 miljoen Ameri kaanse gezinnen. Met voetbalsponsors, die er 90 mil joen voor over hebben, om een be paalde wedstrijd op een bepaald terrein, op het scherm te krijgen als realiteit voor ogen, vraag Je Je af wie zich nog zorgen maakt over goede smaak, risico's en ernstige controverses. OP AFSTAND De tv vertelt ons de afsohuweljke waarheid over de Amerikaanse mentaliteit, wordt gefluisterd. Een te wrange bekentenis: de natie ver langt naar een pijnstillend avondje; een meegaande hand na een harde werkdag. En CBS, NBC en ABC, de grootste tv-bonzen, bedienen het publie k op afstand. Een kleine schok wordt altijd nog dezelfde avond verexcuseerd, dank zij mario netten als de Andrews, de Dean Martins en Perry Como's. (Observerdlenst) ROTTERDAM (ANP) Jasperi na de Jong zal nog een poging wa gen het verschil van mening dat zij met het bestuur van het Nieuw Rotterdams Toneel heeft op te los sen. Dat besloten beide partijen op voorstel van de vice-president van de Rotterdamse Rechtbank, mr. L. Erades. Bij de rechtbank diende het kort geding dat het bestuur van het NRT tegen Jasperina de Jong heeft aangespannen, omdat zij heeft laten weten de titelrol in 'n oogje op Amelie" van Feydeau na zondag a.s. niet meer te willen spelen. De raadsman van Jasperina de Jong, mr. J. M. van Veggel, zei dat het stuk een zeer onredelijk en onvoldoende voorbereiding had gekregen. In het contract dat zijn cliënte had afgesloten, had duide lijk gestaan dat de regie van het stuk in handen zou zijn van Karl Guttmann, artistiek directeur van het NRT, aldus mr. Van Veggel. Dat is niet gebeurd. De heer Guttmann is ziek gewor den en heeft ondanks herhaaldelijke verzekeringen van zijn kant dat hij beter was en de voorstelling niet zou laten vallen, op geen enkele wij ze de regie gevoerd, zo betoogde de raadsman. Mr. Van Veggel was tot de overtuiging gekomen dat het technisch gesproken geen enkel pro bleem zou hoeven op te leveren bin nen een week een vervangster voor zijn cliënte te vinden. Jasperina de Jong was bereid, zo zei hij, eventueel tot 27 oktober te blijven spelen. Het volgens hem in gebreke blijven van het bestuur van het NRT, noemde mr. Van Veggel een gebrek aan theatermilieuhygië- ne. „Alarmfase drie is allang inge gaan," aldus de raadsman. Mr. De Savornin Lohman, de raadsman van het bestuur van het NRT ontkende dat er voor het ge zelschap bij een voortijdig vertrek van Jasperina de Jong uitwijkmoge lijkheden zijn. „Een beslissing zoals zij die zou willen, kan het bestuur uit lijfsbehoud niet nemen," zo be toogde hij. Als de diverse acteurs de dienst zouden kunnen uitmaken, ook al he ten zij Jasperina de Jong, dan wordt het voor de zakelijke leiding van een gezelschap onmogelijk nog iets te 'ondernemen. Hij wees verder op het bestaan van een arbitragecommissie, die hij als de aangewezen weg voor het oplossen van dit geschil aan- Als beide partijen niet tot over eenstemming komen, zal de presi dent volgende week dinsdag om 10 u. uitspraak doen. Kamerorkest in LAK-theater LEIDEN Het Residentie-Orkest geeft donderdagavond 26 oktober weer een concert in het LAK-thea ter. Het kamerorkest zal ditmaal een concert van voornamelijk oudere muziek ten gehore brengen. Onder leiding van Hubert Soudant wordt geopend met het concert voor fagot en orkest van Wolfgang Amadeus Mozart K.V. 191, waarin John Mos- tard zal solieren. Uit het klassieke repertoire wordt verder uitgevoerd de Partita in Es grote terts van Jo- hann Nepomuk Hummel en van Franz Schubert de Vijfde Sympho- nie. De twintigste eeuw wordt verte genwoordigd door Arnold Schönberg met zijn Kammersymphonie n. NEDERLAND 18.45 18.55 19.05 19.20 sto mine-filmfragmenten Ti-ta-tovenaar (NOS) Journaal (NOS) Beertje Colargol (VPRO) Zwijgen is goud: collage VPRO) 19.45 Popeye, tekenfilm (VPRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 Berichten uit de samenleving (VPRO) 20.35 De Pantserkrant (VPRO) Een tv-bewerking van Jan Blokker van het in 1936 door Menno ter Braak geschreven toneelstuk. In „De Pantserkrant" richt Ter Braak zich tegen de wapen industrie. 21.35 Van wie is dit huis?: programma over het woning bouwbeleid (VPRO) 22.00 Kerk en theologie: forum over homofilie (E.O.) 22.30 Horen en zien: klassieke muziek (E.O.) Daniël Wayenberg speelt met het Radio Philharmo- nisch Orkest o.Lv. Hans Vonk het tweede pianoconcert van Rachmaninow. 23.00 De wind blaast waarheen hij wil, kunstkroniek (E.O.) Een programma met de voordrachtskunstenaar Nigel Goodwin, die deel uitmaakt van de „Arts Centre Group" in Londen. 23.15 Journaal (NOS) NEDERLAND O 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Kinderen bouwen hun droomwijk, tv-finale van een schoolradioserie (Vara) 19.45 Het museum, tekenfilmpje (Vara) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 Mannix, detective-serie (Vara) 21.20 ....is getekend: Rob-Toubershow (Vara) 22.00 Achter het Nieuws, actualiteiten (Vara) 22.50 Den Haag vandaag (NOS) 23.00 Journaal (NOS) Eerst kregen we bij het test beeld Beatle-muziek te horen om ons alvast een beetje op te warmen, daarna leidde de NOS de tweede film van de Beatles „Help", in met beelden van hun vroegere bezoek aan Am sterdam, we kregen ook iets over regisseur Dick Lester te horen (behalve het feit dat hij ook „The Knack", zijn beste film, regisseerde)en toen kwam dan eindelijk de film zelf. En saai dat die was. Ik meende me nog van zeven Jaar geleden te herinneren dat „Help" een stuk minder leuk was dan „A hard day's night", de eerste Beatle-film die nu ook wel zal tegenvallen vrees ik, maar dat het zo saai zou zijn had ik toch niet verwacht. En zo lieflijk ook. Die Jongens zagen er toen nog zo keurig gekapt uit, met zulk haar spreekt tegenwoordig geen mens meer van „lang" haar, en ook de songs zijn vergeleken met wat er nu toonaangevend is op pop-gebied al evergreens, schattige melodieen, onvergan kelijk natuurlijk, ik zal er mijn hele leven van blijven houden, dat wel. maar beschaafder clo- se-harmony-singing zullen we de komende vijftig Jaar toch niet meer tegenkomen, vrees Ik. tenzij we af en toe stiekem naar de EO kijken en luiste- Zo'n kleine tien Jaar geleden toen de Beatles ons land met een bezoek vereerden, sprong menige Jongen van Jan de Witt nog in de Amsterdamse grachten om de „heilige rond vaartboot" aan te raken, zon der daar een milieuvervuilde ziekte aan op te lopen. De jeugd van tegenwoordig heeft andere zorgen, getuige de afle vering van 'Stroming' waarin het terrorisme in Nederland aan een beschouwing werd onder worpen. Willem Oskam van de Rode Jeugd wil het kapitalisti sche systeem vernietigen op ba sis van geweld en staat ook ach ter aanslagen met wapens. Tevens dreigde hij de omsinge lingstheorie van Lin Piao Id praktijk te brengen, waarmee het kapitalistische porduktiesys- teem gedesorganiseerd kan worden. Hij wil dus gewoon communisme, van oudsher het beste middel om het produktie- systeem te desorganiseren, heb ik altijd begrepen. Henk Wub- ben, ook van de Rode Jeugd, gaf toe dat het in de lijn van hun theorieën lag dat bepaalde personen geliquideerd kunnen en mogen worden. De Surinamer Cairo wil In Su riname een confrontatie tussen het Nederlandse leger en het Surinaams bevrijdingsfront, rechtse rakker Max Lewin schrikt ook niet terug voor ge welddadige acties, en Tete Sia- haya ten slotte vertegenwoor digde de Zuidmolukkers, die op dat gebied al op hun Wasse- naarse verleden kunnen wijzen Tegenover deze gewelddadigen 6tonden burgemeester Witte van Eindhoven en prof. Nagel uit Leiden, ook bekend als de schrijver J. B. Charles. Witte zei: „De Nederlander koestert graag revolutionaire gedachten, maar hij leeft niet graag in een revolutionaire situatie". En Nagel merkte op: „Wie terrori seert wie, dat ia de grote vraag". Hij voerde de termen „droog- terrorisme" en „bloedig terro risme" in, een variatie op de juridische terminologie die wil dat onderscheid wordt gemaakt tussen een „droge klap" en een „bloedige klap". Tot het droge terrorisme rekende hij al die handelingen van autoriteiten, werknemers e.d. waar het indi vidu of de minderheidsgroep machteloos tegenover staan: vroeger de zieke werknemer die domweg ontslagen werd, tegen woordig bijvoorbeeld de zuid molukkers die nergens gehoor krijgen voor hun problemen. Het programma was meer een inventarisatie dan een pole miek. Redeneren zal wel niet veel uithalen, maar ik had me toch kunnen voorstellen dat men de argumenten van Os kam tot en met Lewin met te genwerpingen had trachten te ondergraven. Er zijn er wel een paar te vinden, bijvoor beeld aan Oskam: Waarom mobiliseert u het volk waar voor u zich zo inspant niet, om met zijn allen de verkiezingen te winnen? of aan Lewin: Schaamt u zich niet dat u als gezagsgetrouw burger gezagsge trouwe politiemensen ertoe wil overhalen tegen het wettig ge zag op te treden? Je moet het ze, zelfs niet op de televisie, al te gemakkelijk maken, lijkt NICO SCHEEPMAKER VRIJDAG 20 OKT. Hilv. I. 402 m. en FM-kanalen. 7.00 AVRO. 9.20 NOS. 9.40 AVRO. 12.00 NOS. 13.11 VARA. 13.25 NOS. 17.00 VPRO. 19.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnastiek 7.20 (S) Dag met een ga 1.00 8.11 Radiojournaal en i te man. 9.00 (S) moder ne muziex. y.20 pedagogische rubriek. 9.35 Waterstanden. 9.40 (S) Arbeids liederen uit het verleden (H), cause rie met grammofoonplaten. 10.00 (S) Voor de Kleuters. 10.10 populair zoekplatenprogramma met 8.30 Nieuws 11.30 (S) klassieke 13.00 Nieuws. 13.11 Dlnge: dag. 13.25 toeristische infc* 1.03 Radiojournaal. lek. buitenland. 13.50 rubriek het leven in de taal. 14.00 Mu- uit de Middeleeuwen en Renals- e. 14.35 muziek en nieuws van rechtstreeks programrr analyses, reportages achtergrondln- 19.30 gesprekken sijn in onze tijd ïy.so mu ziek In de liturgie 20.00 verzoekpla- tenprogramma. 22.00 (S) satirisch programma. 22.30 Nieuws. 22.40 (S) sportprogramma 23.55 Nieuws. HU. n. 298 m. en FM-kanalen. 7.00 KRO 19.00 VPRO 21.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord klassieke muziek (gr.). 7.30 huisvrouw. 8.45 Moeders wil ls wet. 9.40 Schoolradio. 10.00 (S) klassieke muziek (gr.). (10.30-10.32 Nieuws). 11.00 Voor de zieken. 11.55 Medede lingen. 12.00 (S) gevarieerd program ma. (12.22 Wij van het land: 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw; 12.30 Nieuws: 12.41-12.50 Echo: 13.00-13.05 Raden maar....) 14.00 met om 15.30 Nieuws. 17.00 rubriek - zending. 17.10 (S) Me- tropole Orkest. 17.30 Nieuws. 17.32 Echo. 18.00 (S) Licht orkest sociaal-maatschappelijk Marktberichten. 21.00 rechtstreeks programma waarin sociaal-kulturele aktualiteiten en berichten. (Om 19.50 NOS: Den Haag vandaag: 20.00 Nieuws; 20.15 VPRO-Vrijdag konsert). 21.00 (S) klassieke muziek. 22.55 (S) len. 7.00 EO. 11.00 NCRV 11.00 NOS. AVRO. 18.00 NOS 21.00 VPRO. jonge 7.00 Nieuws. 7.02 8.00 Nieuws 8.02 Tussen koffie. (8.00 Nieuws) 10.00 Nieuws. 10.03 verzoekplaten voor zieken. 11.00 Nleui 12.00 Nieuws. 12.0 rendse draalt op 13.00 Nieuws. 13.03 internationale hitparade. 14.00 Nieuws 14 03 Felix Meurders, met o.a. Europees Poppar- lement 15.00 Nieuws 15.09 toppers. 17.03 Rad: tenprogramma. 18.00 NI. 17.03 Radiojournaal 17.06 verzoekpla- IHBU 8.02 De Nieuws. Joost de Draayer Show 19.02 verzoekplaten 20.00 Engelen 24.00 21.30. ten). 00.55-01.00 Nieuws.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5