Leids puin naar Kagerzoom Unieke bouw aan de Vondellaan Wel even geschrokken, niet bang geweest „Leiden heeft eigen taak PLAN VAN PROVINCIE: HARD VUIL IN RECREATIEGEBIEDEN STORTEN Hervormd Groot-Leiden :)iamanten bruidsdagen 5 foor echtpaar De Kier BALLY LEIDEN Het provinciebestuur van Zuid-Holland leeft een plan ontworpen voor het afvoeren van puin dat giet te verbranden of tot compost te verwerken is. In een jandaag uitgekomen rapport doet de provincie de sugges- om het puin, meestal bouw- en sloopafval, verontrei- de grond en puin uit de woonsector en de industriële ledrijven, neer te gooien op terreinen die een bestemming recreatiegebied hebben. Voor Leiden en verre omge ving zou dat de Kagerzoom moeten zijn, het gebied ten oosten van de Kagerplassen waar onder meer de dorpen Nieuwe Wetering, Roelofarendsveen en Oud Ade liggen. Het is de bedoeling van de puinhopen recreatieheuvels te ïaken die voor de afwisseling van het terrein kunnen lorgen en als geluidsschermen dienst kunnen doen. Het plan van de provincie omvat pee perioden van vijftien Jaar, van UlO tot 1985 en van 1986 tot 2000. Hen verwacht dat de hoeveelheid ard vuil in de regio Leiden in de 'O0! terete periode van bijna 75.000 ton gjgt tot 143.000 ton en in het Jaar 'W'OOO tot bijna 215.000 ton zal zijn De regio Alphen, ft gebied Alpherzoom als stort- eril (laats heeft uitgezocht, toont 71 Kg veel sterker stijgend beeld 4400 ton in 1970, 56.400 ton in ton in 2000. Voor Zuid-Holland, Rotterdam, Delft. )en Haag en de Zuid-Hollandse ei- inden inbegrepen, verwacht >t Jaar 2000 twee miljoen 379.400 hard vuil. De enige gebieden in Zuid-Hol- ind waar dat kan worden gestort |ja de agrarische en de recreatieve k [bieden. Omdat de landschappelijke i 19 OKTOBER 1972 Seroepingswerk GEREF. KERKEN Aangenomen naar Lichtenvoorde A. Nottelmans, kandidaat de Lich- tnvoorde. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) «roepen te Eemtdijk J. M. A. Groe- «veld, kandidaat te Utrecht. Te Em- ien T. Dekker te Kapelle aan de loiwerda te Doorn. OHR. GEREF. KERKEN te Almelo P. N. Ribbens CASSETTES Grote keuze verzilverde De ruimste keuze in Pleet. Edelstaal en Vlekvry. Uw Juwelier en Gero-dealer v. d. Water Haarlemmerstraat 181, Leiden betekenis van de agrarische gebie den erg groot is, vindt de provincie het daar storten van puin ontoelaat baar. „Een storend en ontsierend ele ment in het landschap", aldus het rapport. Blijven over de recreatie ve gebieden. Voorzover die al wor den gebruikt vallen ze af, als ze in een vergevorderd stadium verke ren kunnen ze ook niet meer als vuilstortplaats worden gebruikt. Er zijn echter grote gebieden die in de loop der Jaren tot recreatiegebied zul len worden gemaakt. Ook daar is een puinhoop geen mooi gezicht, maar, aldus de provincie, „omdat in der gelijke gebieden toch eens de schop wordt genomen en er een tijdlang „gerost en gereden" worden om het recreatiegebied aan te leggen, is het bezwaar daar niet zo groot". De ge bieden waaraan wordt gedacht zijn Kagerzoom, 's Gravenwoude, Mid den-Delfland, Vlaardingerzoom, Rot- temeren, Alpherzoom, Reeuwijkse plassen, Krimpenerwaard, Bernisse, Alblasserwaard, Vijfheerenlanden en Grevelingenbekken. Gedeputeerde staten hebben het plan in beginsel aanvaard, vele andere bestuurlijke or ganen (waaronder colleges van B. en W.) zullen het de komende maan den g Portier Heykoop van belastingkantoor LEIDEN Tegen zeven uur van ochtend betrad de heer Heykoop, portier van het Centraal Belasting gebouw aan het Stationsplein, de trap die naar de Ingang voert. Bij de bovenste trede gekomen, zag hij, on der de overkapping, een pakje tegen de muur staan. De heer Heykoop, bleek en nog wat geschrokken: "Het stond er zo dat het bijna de bedoeling leek dat het onmiddellijk zou worden opgemerkt. Het was een kokerachtig geval, in plastic verpakt. Ik pakte dat ding op, bekeek het en ik vond dat het pre cies leek op die bom die gisteren bij een gebouw in Utrecht was gevon den. Daar had ik Juist een foto van in de krant gezien. Het pakje voelde zwaar aan. Ik heb het meteen weer neergezet. Je schrikt, maar je denkt meteen: zou het geen grap zijn. Maar laten we wel zijn: wat er de laatste tijd in Nederland gebeurt zijn steeds géén grapjes gebleken. Ik heb direct de politie gebeld en onze eigen technische dienst. Echt bang ben ik geen moment geweest, al wil ik wel zeggen dat ik zeker niet tot het type van de helden hoor." (Foto Jan Holvast) LEIDEN De hervormde centrale kerkeraden van Leiden, Oegstgeest, Voorschoten en Leiderdorp moeten nog deze maand een beslissing nemen over de vraag of zij bereid zijn samen de Hervormde gemeente Groot-Leiden te gaan vormen. leg en planning met de andere ker ken en geloofsgemeenschappen in Groot-Leiden. De letterlijke tekst, het ingrijpende besluit moet nemen, luidt als volgt: De daadwerkelijke re gionalisering van de vier gemeenten tot één centrale gemeente is een gebiedende noodzaak om aan het functioneren van de Hervormde Gemeente als een deel van de ge meente van Jezus Christus in Groot- Leiden gestalte te geven. Deze re gionalisering zal verwerkelijkt moeten worden in voortdurend over- Bezwaren Aan de belsissing die nu moet val len is een lange voorbereidingstijd vooraf gegaan, waarin de zgn. "regionale commissie" verschillende malen haar plannen en haar werk wijze heeft moeten wijzigen, omdat er vanuit de vier gemeenten bezwa ren kwamen. Zo bleek bijvoorbeeld, dat na een anvankelijke principiële aanvaarding (nu reeds enige Jaren geleden) van een voorstel tot regio nalisering, bij concretisering daar van de meningen uiteenliepen ten aanzien van de vormgeving (een fe deratie of een centrale gemeente). De enig begaanbare weg voor de re gionale commissie leek toen: afge vaardigden van alle wijkkerkeraden raadplegen over hun visie op het waarom en het hoe van een regio nale structuur. Van dit uitvoerige overleg waren zes deel-rapporten het resultaat. Over deze rapporten Is toen een beraadsdag gehouden, waar de tekst is vastgesteld (die hierbo ven is geciteerd) waarover de eind beslissing zal moeten vallen. In de tekst wordt gezegd, dat vor ming van één centrale gemeente "een gebiedende noodzaak" is. In het voorstel van de regionale com missie wordt een aantal motieven genoemd, waaronder: Er moet een efficiënt en slagvaardig beleid mo gelijk gemaakt worden op alle ni veaus, waarbij optimaal gebruik kan worden gemaakt van specialismen en toewijding van ambtsdragers en andere leden van de gemeente, daar bij geholpen door beroepskrachten. Er moet een voor de deelnemende gemeenten bindende vorm gegeven worden aan de solidariteit en de we derzijdse hulp. Bij een lossere op zet blijft elk gevoel van betrokken heid bij eikaars problemen over schaduwd worden door de eigen plaats- of wijkgebondep belan gen, door persoonlijke vooroordelen en door overtrekking van de beteke nis van geografische "grootheden". De diakonale problemen zijn veel al te groot om ze plaatselijk te kunnen oplossen. Wanneer de ker ken mee willen helpen een pakket van dienstverlening op te bouwen, dat tegemoet komt aan een groot scala van noden, kan dat alleen in een regionale structuur. Vanuit de overeenkomstigheid van de problemen in elk van de vier gemeenten is het nodig, dat er vormingsprocessen in de hele regio op gang komen en wel nisch verband. Kleindieren- Avifaunashow LEIDEN Met medewerking van de Nederlandse Angoraclub organi seert de in Leiden gevestigde Klein- dierensportvereniglng .Rijnland van 30 november t.e.m. 2 december in Alphen aan den Rijn een Avi faunashow. Het is de eerste lande lijke show van „Rijnland" voor ko nijnen, cavlae, hoenders, sierdui- ven en dwerghoenders. De vereni ging „Ons Belang" te Alphen/Lei- muiden en HKV te Den Haag heb ben aan deze show hun clubten toonstelling toegevoegd, terwijl de Ned. Caviaclub haar districtsshow in deze landelijke manifestatie on derbrengt. Rijnsburgs meisje (19) onder auto LEIDEN Een 19-jarig meisje uit Rijnsburg kwam gistermiddag onder een auto toen zij met haar brom fiets de Willem de Zwijgerlaan over stak. Ze kreeg inwendige kneuzingen en verwondingen aan haar been. Het meisje, dat van de Koollaan kwam, zou voordat zij de Willem de Zwijgerlaan overstak voorrang heb ben verleend aan een personenauto maar niet aan een vlak achter deze wagen rijdende automobilist. Deze kon volgens de politie een botsing niet voorkomen. Het meisje is door de EHD naar het Academisch Zie kenhuis overgebracht. Kret over rapport vervoersplan: LEIDEN Het tweede rapport voor het verkeers- en ver voersplan voor de agglomeratie Ledden zal de Haagse regio en de Provincie duidelijk maken dat Leiden een eigen centrum is met een eigen taak op vervoersgebied en dat het zeer de vraag is of Ledden in een stadsgewest Den Haag zal moeten worden opgenomen. Dat is één van de belangrijkste gevolgen die het rapport zal hebben afgezien van. de verkeerstechnische conse quenties die het allereerst beoogt. Dat heeft wethouder Kret (stadsontwikkeling en verkeer) als zijn mening gegeven bij de officiële openbaarmaking van het rapport gistermiddag. Het rapport is eerder verschenen dan deel één. De verklaring daar voor is volgens Kret, dat men er naar streeft zoveel mogelijk het o- penbaar vervoer op de eerste plaats te stellen. Bovendien geeft dit rap port met name het op korte termijn te voeren beleid rond het openbaar vervoer aan. De eerste editie zal overigens voornamelijk de cijfers van de tellingen die in verband met het plan zijn verrioht geven. Het rapport is in feite nog niet voorzien van wat wethouder Kret het "sluitstuk" noemt: ln de eerste helft van december komt een eerste advies van B en W over de vraag hoe we van 1972 naar 1976 komen. Er zal bijvoorbeeld nog moeten worden uitgezocht hoe de kosten van te tref fen voorzieningen moeten worden opgebracht. "Als we bijvoorbeeld op de Rijnsburgerweg een busbaan maken, heeft de hele regio daar baat bij, dus die zal dan mee moeten be talen", aldus wethouder Kret. Ook zal nog duidelijk moeten worden hoe de „vervoersautoritedt" in de prak tijk zal moeten gaan werken: in een gemeenschappelijke regeling, een gewest e.d. Oudeliedenhuis houdt bazaar LEIDEN Teneinde de recreatie doeleinden uit te breiden wordt vrij dag 27 oktober in „Het Oudelieden huis" aan de Herengracht een ba zaar gehouden. Vele fraaie artikelen, die grotendeels door de bewoners van het huis zelf zijn vervaardigd, zullen ten verkoop worden aange boden. Daarnaast zijn er vele attrac ties en een stand met lekkere hap jes en frisdrankjes. De vericoop be gint om twee uur en gaat ook 's avonds door. Archeologie in Rijnstreek LEIDEN In samenwerking met de Vereniging Oud-Lelden organi seert K en O een cursus archeologie. In tien avonden men begint op 23 oktober zal een overzicht wor den gegeven van de archeologie van de Rijnstreek. De inschrijving voor deze cursus staat open bij K en O in Leiden. PvdA vergadert morgen niet LEIDEN De ledenvergadering van de Partij van de Arbeid, die eigenlijk morgenavond zou worden gehouden, is verschoven naar vrijdag 10 november. Op de agenda staat het periodieke verslag van de PvdA- raadsfractie. De vergadering begint om acht uur in zaal Mekel, Hoge- woerd 87 De bedoeling van het hele plan la het openbaar vervoer zo aantrekke lijk mogelijk te maken. Dat houdt o.m. in, dat er 14 bussen meer moe ten komen dan er nu zijn. "Maar", relativeert wethouder Kret, "daarbij zitten dan wel de bussen die er in de Merenwijk, de StevenhofJespolder en de Hoven in Leiderdorp toch zouden moeten komen. Er zal natuurlijk fors moeten worden bijgesprongen door de rijksoverheid. Maar het ls aanmerkelijke goedkoper om in dit plan geld te steken dan om steeds maar de tekorten te betalen." Oegstgeestenaar (17) bij botsing ernstig gewond LEIDEN - De 17-jarige Lucas Walenkamp uit de Vincent van Goghlaan in Oegstgeest kreeg een shock en vermoedelijk een schedelba- sisfractuur toen hij gisterochtend met zijn bromfiets op de Rijiisbur-» gerweg tegen een bestelwagen botste. Het ongeluk gebeurde op het mo ment dat de bestuurder van de be stelwagen, een 21-jarige Leidenaar, bezig was te keren. De bromfietser reed in de richting van het Stations plein, de bestelauto aanvankelijk ook. De bestuurder van de bestelauto zou voordat hij van richting veranderde zich er van hebben vergewist of er achter hem geen verkeer was maar desondanks de bromfietser niet heb ben opgemerkt. De gewonde Oegst geestenaar is door de EHD overge bracht naar het Academisch Zieken huis. ADVERTENTIE OKTOBERMAAND WIJNMAAND Rosé de Provence VJD.Q.S. per flea f 4,95 Grand Vin National rouge, literfles f 2,95 Grand Vin National blanc, literfles f2,95 Cötes du Ventoux VJD.Q.S„ per fles f 4,25 Al deze wijnen zijn in Frank rijk gebotteld. U krijgt onvoor waardelijke kwaliteitsgarantie. STEENSTR 8 TEL 21361 HERENSTR 6-TEL 30069 HAARLSTR 204- TEL 21611 LEIDEN Aan de Leidse Vondellaan, vlak bij het Leger museum, wordt op het ogenblik op een zeer uitzonderlijke ma nier gebouwd. De elf lagen hoge kantoorflat die er verrijst mist datgene, dat in vrijwel alle andere gebouwen van een dergelijke hoogte de 'kapstok' vormt: de gegleden harde kern. „Een unicum in Nederland, en zelfs in Europa", zegt de archi tect van het gebouw, P. Gerssen uit Rotterdam. BEIDEN Het diamanten huwe- van het echtpaar De Kier uit de 'it Dousbraat zal maandag met hele familie worden gevierd. Het de vitaliteit van het jubile- echtpaar, dat het dit feest niet als een noodlot, dat Je maar ge- moet ondergaan, maar dat het verheugt. Nog een staal- bij onze binnenkomst staat de legom met zijn 81 jaar nog vro- de verfkwast te hanteren ter ver- in de schutting in de tuin. at hij zich onderwerpt aan de de fotograaf wil hij wel eerst goed jasje aantrekken, want 1kan ik er toch niet op". Pas als "to met de hand op het hart is verzekerd dat zijn pantalon niet in het Leidsch/ Alphens Dagblad zal figureren ziet hij ervan af om naar de slaapkamer te snellen teneinde ook de onderste helft van zijn verf plun je voor „iets beters" te verruilen. Het geheim van die vitaliteit? „Ach, Je moet nooit bij de pakken gaan neerzitten", verklaart mevrouw De Kier (78). We hebben het in die 60 jaar ook niet alitijd even gemakke lijk gehad, maar we zijn er nooit chagrijnig van geworden". De heer De Kier is voor zijn pen sionering bouwvakker en winkelier geweest. Het echtpaar (foto Jan I Holvast) heeft vier zoons. .Door op deze manier te bouwen kan men de prijs van een gebouw beduidend veel lager houden dan wanneer men op de traditonale ma nier te werk gaat. Wat er gebeurt is het volgende: normaal begint men met het oprich ten van een soort staketsel, dat dan ln zijn geheel door beton wordt om geven, in vaktaal „gegleden". Er ont staat zo een harde kern uit één stuk, die het grootste deel van de krachten die er op een gebouw wor den uitgeoefend moet verwerken, zo als de kracht die de wind levert. De ze kern kan dan worden gebruikt, bijvoorbeeld als liftkoker. Wat ik nu doe is het niet, laten glijden van die harde kern. In mijn concept hebben de wanden ADVERTENTIE Schoenen het kenmerk t/cm, k<A/aZite.ii. van Dalen Donkerstee^ 2.1 Leiderv een veel belangrijker taak bij het opvangen van de uitgeoefende krachten. Die wanden worden ln 'n fabriek klaargemaakt, en hebben dan alle Inwendige voorzienin gen voor water, elektriciteit en air conditioning. Op het bouwterrein kunnen ze meteen op elkaar gestapeld worden Dat betekent, dat er een fors stuk werk van het bouwterrein naar de fa briek wordt verplaatst wat gun stig is omdat er op een fabriek con stanter kan warden gewerkt, Je zit niét met zaken als vorstverlet. Alles bij elkaar ls dat goed voor een grote bespoediging van het werk en dus van kosten. Het gebouw aan de Vondellaan zal binnen een half Jaar klaar kunnen zijn". Hoe hoog de kosten zullen gaan worden wil architect Gerssen met kwijt. Wèl beweert hij, dat deze op geen stukken na zo hoog zullen wor den als die van een vergelijkbaar ge bouw dat volgens de geijkte methode wordt opgetrokken. Het unieke bouwsysteem zal in he uiterlijk van de kantoorflat oven gens niet terug te vinden zijn. Gers sen: ,D©ze manier van werken biea weliswaar enorm veel variatie-moge lijkheden. maar die zijn er bdj dit gebouw nog niet 20 uitgekomen".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3