Aristocraat*' Barzoi buitenwater weer voor sportvissers Wiiifr alles ra Vlieland is §ii ngelaarsbond voor Leiden en omstreken VELTMAN JPËRPAG 19 OKTOBER 1972 EXTRA PAGINA 23 je oktoberrevolutie, die zijn edig hoogtepunt vond te Pe- ;burg waar de complete Tsa- jfamilie uitgemoord werd, be ende het definitieve einde voor Russische aristocratie. Dege- die zo gelukkig waren aan de jelijke wraak van de commu- ;en te ontkomen kwamen be- jd van have en goed in de Eu- ^se hoofdsteden aan. otvorsten, graven en grootgrond- jters waren blij als ze een otje konden krijgen als staten- bordenwasser in de hotels waar roeger als graaggeziene gasten alle egards behandeld werden, j! is het anno 1972 nog mogelijk lid van die aristocratie in zijn glorie en weelde, zoals wij die en uit de film Dr. Zjivago, te aderende barzoi. /ertoont nog steeds de edele en jname trekjes die zijn menselij- lotgenoten in de barre strijd om dagelijks bestaan reeds lang loren hebben. ilvenjacht choon de eerste barzoi's in Euro omstreeks 1870 bekend wer- 3 het ras in het oude Rus- eeuwenlang een zeer ge- ïdeerd jachtgezel van de edel- gi. De oudst bekende afbeelding te tijd volhouden; hooguit enkele minuten. Maar de Tsaar aller Russen en en kele van zijn grootvorsten vonden de jacht op hazen niet zo opwin dend, daarom werd rond 1840 in een drietal kennels een groter type gefokt dat voldoende kracht en massa bezat om wolven te belagen. Zo'n wolvenjacht was gebeuren waarbij een groot aantal drijvers en honden in touw was om een roedel wolven uit de uitgestrek te wouden naar de bosrand te drij ven. Zodra een Jonge wolf de roedel verliet en op zijn eigen houtje het open veld in vluchtte kwamen de barzoi's in actie. De dichtstbijzijnde ul Marijnis Hakkert dit nobele ras dateert van de eeuw en is nog te bewonderen Kiev. De be- het woord „baroi" of jzoi" is snel..en dat zijn ze. alleroudste type was vrij tenger bouw en Jaagde uitsluitend op in en vossen. Als u ooit een i heeft zien wegspurten zult u ffen welk een razende snelheid barzoi moest ontwikkelen om de Mor te vangen. Deze enorme at kon hij natuurlijk maar kor Jager slipte de „sworra". (Een groep van drie, wat kleur betreft, nage noeg identieke barzoi's) de honden probeerden dan de wolf aan weers zijden bij een oor te nemen zodat hij weerloos was. Op dat moment sprong de jager pijlsnel van zijn paard en doodde de wolf. Op wol ven ouder dan een Jaar liet men de sworra echter niet los. De weinige barzoi's die krachtig en zwaar ge noeg waren om een volwassen wolf aan te vallen waren in heft bezit van Grootvorst NikolaJ Nicolaje- witsch, die eigenaar was van de we- ADVERTENTIE VOOR RASHONDEN DOKO VOEDERS verkrijgbaar bij ROBBERS - Haven 24 - Leiden reldberoemde Perchino kennels. Zijn honden hadden een prachtige vacht en waren spijkerhard. Zelfs bij een „Siberische" koude sliepen zij in open kennels. Het aantal honden dat deze heerser bezat geeft een kleine indruk van de weelde waarin hij zich baadde. Om wolven op te Jagen bezat hij twee driften van elk zestig brakken; om op wolven te Jagen ruim 150 barzoi's. Totaal dus zo'n 300 honden. Verdienste De eerste barzoi's die uit Rusland onze richting uitkwamen waren een geschenk van de Tsaar van Rusland aan koningin Victoria van Enge land. Door zijn sierlijke verschij ning en zijn enorme „adel" werd hij al snel en hond die ieder die zichzelf een beetje respecteerde wil de hebben..en dus modehond. En zoals altijd met modehonden ge beurt maakten zich gelegenheids- fokkers van het ras meester, met alle gevolgen van dien! Door deze broodfokkers, die geen enkele reke ning hielden met praktische bruik Donskoy's Aristocrat, een barzoi die zijn naam eer aandoetbehalve nat., intern., Beligsch kam pioen en Winner 1970 mag hij nog vier andere eretitels voeren. EigH. S. van 't Spijker, Okken- broek. baarheid, ging het ras steeds meer afwijken van het oorspronkelijke Russische type. Dat de barzoi in die moeilijke periode ook buiten Rus land het juiste type heeft behouden is de verdienste van de Nederlandse keurmeester Henry Sodenkamp, die in de bres sprong voor zijn lieve lingsras, dat hij in het land van oorsprong had zien jagen. Ondanks veel verzet is hij met behulp van enkele getrouwen in zijn opzet ge slaagd. Hij werd daarbij een handje geholpen door de Eerste Wereldoor log; door voedselgebrek kwamen de beste Duitse en Belgische honden in Nederlands bezit en vormden een welkome basis voor het fokken. Sinds die moeilijke beginperiode zijn er door de broodfokkers nog veie aanslagen op het ras gepleegd, maar altijd zijn de liefhebbers er met veel kosten en moeite inge- slaagd het ras „sound" te houden. Aan hen is het te danken dat in Nederland op het ogenblik de mooi ste barzoi's van Europa wonen. Voet van gelijkheid De barzoi kan een heel fijne huis genoot zijn..mits hij op de juiste tegemoet getreden wordt. De eisen die aan de aspirant-baas van een barzoi gesteld worden zijn hoog, en dus is een ernstige waarschu wing op zijn plaats. Het is een grote hond, 71 tot 76 cm. met uitschieters tot 83 om., en grote honden eten veel en duur vlees. Bovendien is het een windhond. Grote windhonden moeten per dag minstens 30 km kunnen lopen in hun eigen hoge tempo. De dagelijkse verzorging van de langharige vacht kost ook de nodige tijd. Maar het allerbelang rijkste; het is een aristocraat. Zijn karakter moet u liggen. Hij is zich zeer bewust van zijn hoge afkomst en wenst op basis van gelijkheid met u om te gaan. Hij laat niet te gen zich schreeuwen. De behande ling dient in overeenstemming te zijn met die aard. Gebeurt dat niet dan wordt hij vervelend, onhandel baar en zijn ongelukken niet uitge sloten. Dus bezint eer hij begint. Denkt u dat zijn karakter in over eenstemming is met uw voorstelling daaromtrent en wilt u er de nodige moeite en financieën aan besteden: alle gewenste informatie krijgt u bij de rasvereniging: secr. mevr. Rijff, Plantagebaan 71, Wouw. tel. 01658- 657. Het menu blijft ditmaal achterwege omdat de fokkers u bij aanschaf op de hoogte zullen stellen van de Juis te voedingsvoorschriften. ADVERTENTIE HONDEMANDEN IN SOORTEN: ovaal, rond, KAP-MANDEN, STRETCHERS, schuimrubber met afneembare textiel- of skay-hoes In alle maten en prijzen. weet heeft Nieuwe Rijn 50 Tfn 20824 <01710) :t buitenwater is bezig zijn jaarlijkse gedaanteverwisse- ig te ondergaan. Het kleurrijke zomerse jasje met dui- nden vierkante meters zeildoek, kruisers die altijd haast fijnen te hebben en buitenboordmotoren met tientallen 's aan energie is verruild voor een asgrijze lucht, water door de herfststormen wordt opgezweept en rietvelden en herfstachtig geel en bruin. De paar bijzonder enthou- ate zeilers in hun oranje- of geelkleurige jacks schijnen meer te passen in dit landschap. p de plassen, vaarten en alen nog achterblijven zijn de |d vechtende waterhoentjes, de alvisser die diep weggedoken in raag van zijn winterjas zit in motorvlet, de baggeraars met steeds in 't water plonzende bak- de sportvisser. Want noch mende regenbuien, noch een graden nachtvorst kunnen de gewinterde hengelaar van de ir'sant houden. betekent echter wel dat de vis- er aandacht zal moeten be- aan zijn kleding. Besoher- I tegen wind, regen en koude is levensvoorwaarde, want niets lift zo gauw vervelen als het vis- ïet een paar steenkoude voeten m doorweekte broek. Daarom een paar kledingadviezen voor i^j romende maanden. Ter voorko- van „diepvrienstenen" is het iaam naast de paar geiteharen w ren nog een paar zogenaamde tan te trekken. )IM ZITTEND rijn een soort slofjes, bestaande Materiaal dat de warmte vast- it. U moet er dan wel voor zor- ADVEF i'ENTIE de enige speciaalzaak voor al uw hengelsportartikelen DE SPORT Hemmerstraat 11 - Tel. 24020 gen dat het schoeisel dat u draagt ruim zit omdat anders het effect verloren gaat. Juist de luchtlaag tus sen de kleding zorgt er voor dat de kou niet zo snel doordringt tot het li chaam. Het effect is te vergelijken met dat van een thermosfles. Leren schoeisel is te verkiezen boven rub ber laarzen, terwijl ook een paar klompen goede bescherming kunnen bieden bijvoorbeeld tijdens vissen op het ijs. Voor de rest van het lichaam met uitzondering van hoofd en handen is een stevige basis voor de wering van de koude het zoge naamde „poolpak", dat zonder an dere onderkleding op het lichaam gedragen wordt. Ik ontkom er niet aan de naam van een fabrikant te noemen die op dit punt een grote reputatie heeft opgebouwd. Dat is de Noorse firma Helly Hansen. Zij brengen voor de sportvisserij ideale pakken in de handel, al moet ik er voor de volledigheid aan toevoegen dat ze vrij kostbaar zijn. Voor een complete uitrusting komt u met honderd gulden niet uit. SPORTIEF Het bezwaar van veel speciale vis- kleding is dat het er voor het oog erg sportief uitziet, maar in de praktijk tot grote teleurstellingen leidt. Bij ieder goed vispak hoort een goedsluitende capuchon of ten minste een zuid-wester. Persoonlijk prefereer ik de capuchon boven de zuid-wester. Werkelijk doelmatige viskleding is moeilijk te vinden. Ik ben zelf erg tevreden met een vis pak, dat uit België wordt geïmpor- teerd door Kings Import. Het pak is uitgevoerd met een uitknoopbare voering, zodat het ook te gebruiken is op minder frisse dagen. De mou wen sluiten goed af, zodat wind of water geen vat kunnen krijgen op de armen. Bovendien is het jack uitgerust met een capuchon die eventueel met behulp van twee koordjes kan worden verkleind. Omdat het pak is uitgerust met een dubbele sluiting bestaat er ook op dat punt geen lekkagegevaar. Het materiaal waarvan het pak vervaar digd is bestaat voor tachtig procent uit katoen en twinig procent uit polyurethan en is wind- en water proof en bovendien gemakkelijk schoon te maken. ADVERTENTIE DEN HOLDER hengelsport kwaliteit - sortering - service kortingen. Al 70 jaar Leidse Hengelsportzaak Janvossensteeg 75-77, centrum Leiden Gezicht en handen tegen koude be schermen is altijd een moeilijke zaak. Wat het gezicht betreft kan een ouderwetse weinig flatteuze bi vakmuts een goede bijdrage leve ren; voor de handen wordt vaak de „vingerloze" handschoen geadvi seerd. In de paktijk blijkt die niet al tijd even ideaal. Bijvoorbeeld bij het onthaken van de vis krijgt u direct visslijm aan de handschoen. Een betere oplossing is het zoge naamde „mof-idee. U bevestigt twee gewatteerde wanten of hand schoenen aan een koord dat u om uw hals hangt. Een andere oplos sing vormen de „pocketverwarmers" die in vele modellen in de handel zijn. Let u wel even op welke u koopt want er zijn ondingen in de handel waardoor u kleding geweldig gaat stinken. Tenslotte nog een bijna onmisbaar attribuut voor de stilzittende sport visser in de winter. Dat is de vispa- raplu. Ook hier is er een grote va riëteit in modellen en prijzen. Sommige exemplaren zijn ronduit onbruikbaar, andere zijn erg handig en bieden goede bescherming tegen wind en regen. Vist u in de winter maanden in een boot dan zijn er nu ook speciale visparaplu's in de handel die in de boot vastgezet kunnen worden. Let er bij de aan schaf goed op dat de paraplu zowel wat hoogte als wat kantelen betreft verstelbaar is en gemakkelijk is mee te nemen op uw vistochten. VERRASSEND Bent u eenmaal „vorst- en regen- vrij" uitgerust dan zijn er de ko mende maanden nog verrassende visdagen te verwachten. Bijvoor beeld wanneer u een paar snoek baarzen weet te verschalken. De af gelopen weken zijn er geregeld flin ke exemplaren gevangen op de Ka- gerplassen, het Braassemermeer. de Westeinderplassen en in de Ring vaart. Ook de snoek is hier en daar al wat bijtlustiger geworden. Pro beert u het ditmaal eens met een ander soort kunstaas. Laat de spin ner eens liggen en probeer het eens met de lepel. Het is een kunstaas- soort dat in verhouding tot de spin ner nog maar bitter weinig gebruikt wordt terwijl het toch een zeer aantrekkelijk kunstaas is. Tenminste wanneer u er in ge slaagd bent enkele exemplaren te benutten met een groot en dun blad. De zware dikke exemparen zijn voor ons viswater ongeschikt, omdat ze te snel zinken en daarom met te grote snelheid moeten wor den binnengevist. De echte Heintz- lepel is nog altijd een van de beste in zijn soort. Er bestaat nogal wat misverstand over de beste viswijze van de lepel. Wel er zijn twee manieren; de meeste eenvoudige is de manier zoals ook spinners gebruikt worden. Regelmatig de lijn binnendraaien en het stukje blik maakt allerlei vreemde capriolen die op de roofvis een grote aantrekkingskracht uitoe fenen. Zowel baars, snoek als snoek baars is er verzot op. De tweede manier vereist iets meer handigheid maar is dan ook over het algemeen succesrijker. Voorwaarde is wel, dat de bodem niet al te vuil is omdat het dan een bijzonder kostbaar vis dag je kan worden. ADVERTENTIE ADVERTENTIE het bijwonen van een CONTACTAVOND te houden op VRIJDAG OKTOBER a.s. (morgen), in het St Antonius Clubhuis te LEIDEN, !3e Mare 43. 'vang: te 20.00 uur, zaal open te 19.30 uur. Op deze contactavond zal een lezing gehouden worden met vertoon van diverse films, over de Sportvisserij in Denemarken. HEREN HENGELAARS, indien u uw echtgenote mee wilt nemen of een introducée, dan zijn ze van harte welkom. HET BESTUUR. HENGELSPORTHUIS Lage Rijndijk 76, Leiden, tel. 34867 Bij deze manier van vissen wordt de lepel uitgeworpen en zoveel lijn afgegeven dat de lepel op de bodem ligt. Vervolgens sluit u de pick-up van de molen u heeft natuurlijk de afstelling van de slip eerst gron dig gecontroleerd en draait onge veer een meter lijn op de spoeL Dan stopt u weer. Onder water ge beurt er het volgende: de lepel ver heft zich van de bodem. Vooral voor de snoekbaars, maar zeker ook voor de snoek en de solitair levende baars brengt dat een effect teweeg waaraan de rovers nauwelijks weer stand kunnen bieden. GROTE DIEPTE Het voordeel van de lepel is dat hij ook op grote diepte kan worden ge bruikt in tegenstelling tot de spin ner die al na korte tijd ver van de bodem verwijderd is; een plaata waar de grootste vis zich over het algemeen niet ophoudt. Het is een misvatting te denken dat alleen de roofvis in herfst en win ter sport kan bieden. Ook de witvia is dan nog in grote aantallen te vangen. Zo gaat brasem nog altijd door voor een specifieke zomervis, die in de herfst en winter moeilijk te vangen zou zijn. Het tegendeel is waar. Het is meer dan eens gebeurd dat er hartje december volop bra sem werd gevangen. Het is wel zaak om de vis in dit deel van het Jaar op te zoeken, omdat ze zich over het algemeen maar weinig verplaat sen en grote scholen vormen. Wie eenmaal een plekje heeft gevonden waar de vis huist kan vaak de hele dag door vis vangen. Die school vorming begint al in september/ oktober merkbaar te worden. Zo kon het gebeuren dat ik afgelopen zaterdag op een plaats samen met mijn vismaat uitsluitend brasem ving, en slechts één voorntje. De scholen blijken dus qua soort dui delijk gescheiden. In de zomer komt het zelden voor dat je de hele dag door dezelfde soort witvls vangt. Dan wordt de vangst van brasem vaak afgewisseld door het vangen van enkele voorns. Waarmee maar weer eens gezegd wil zijn dat elke Jaargetijde In de sportvisserij zijn eigen bekoring heeft. ADVERTENTIE Roofvis komt weer aan bod in de komende maanden. DE GOEDE VANGST t Morsstraat 46 Leiden J Telefoon 21751

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 23