Finland als pleitbezorger mn toenadering Oost-West C'üiD lofland rijgt Beste! aan zijn scherpe mes SHOE POST MfPERDAG 19 OKTOBER 1972 Binnenkort zal de Finse presi- j=nt Kekkonen ondanks zijn 72 sar nog altijd dezelfde sportieve juur als in zijn jeugd toen hy jiomfen vierde in de atletiek bezoek aan Nederland brengen, i twee redenen staat zijn land herhaling in de belangstelling de eerste plaats omdat het een ns van 1300 kilometer met de ovjet-Unie heeft en dientenge- gedwongen is een politiek van e neutraliteit te volgen. In de Jeede plaats, omdat het uit hoofde ai zijn bijzondere geografische usitie zich sterk pleegt bezig te iaden met verbetering van de irhoudingen in Europa. Wat het eerste punt betreft: zon- tr achter het ijzeren gordijn te jdwijnen hebben de Finnen zich naoorlogse jaren genoodzaakt ïrien Moskou voortdurend naar de 5-en te zien. Zij die vrezen, dat dit »ns met geheel Europa het geval jlzijn, spreken dan ook over "fin- sndisering". Het begon al met de staling van oorlogsschulden aan Kremlin, in feite een potsier- ijke kronkel in de internationale erhoudingen. Want weliswaar ver en de Finnen (aan de zijde van Duitsers) in de Tweede Wereld- rlog het pleit tegen de Russen, iar dat zij de kant van Duits- id hadden gekozen was niet hun huid, maar die van de Sowjet- issische agressor. Zo gaat het in wereld: een grote "vredelie- snde" staat valt een door en door reedzaam landje binnen, dwingt it daardoor om te zien naar een ondgenoot die in staat is militaire alp te verlenen, verliest de strijd moet dan nog geld toebetalen. Nu zijn de Finnen bijna vijf liljoen op een gebied, dat negen groot is als Nederland Itljd heren-in-het-financieel-ver- geweest. In Amerika maakte et destijds diepe indruk, dat zij de Eerste Wereldoorlog, toen eindelijk hun vrijheid hadden ïworven hun internationale [hulden tot de laatste dollar af- itaalden. Daarmee was hun repu- itie als solide natie voorgbed ge- estigd. Maar Stalins invasie en de weede Wereldoorlog brachten hen in moeilijkheden. De be lling van oorlogsschulden ge- ïhiedde namelijk ten dele in de an machinerieën e.d. Het was, dat Finland, toen die hulden afbetaald waren, met een swollen produktie-apparaat bleef tten. Dat was op een ogenblik, at andere Europese staten er me- dank zij het Amerikaanse plan- larshall, reeds in geslaagd waren im oude afzetmarkten te herove ren en er nieuwe bij te winnen. Finland (officieel: Suomi) kwam dus te laat om dat te grote pro duktie-apparaat dienstbaar te ma ken aan zijn uitvoer. Óndanks die enorme moeilijkheden is het erin geslaagd een redelijke mate van welstand op te bouwen, al blijft het land politiek min of meer onder danig aan de "boze buurman", zo als de Finnen onder elkaar de Sow- jet-Unie plegen te omschrijven. Nu heeft die Finse afhanke lijkheid van Sow jet-Rusland een sterke invloed gehad op een andere buurman: Zweden, eveneens poli tiek neutraal en daarom ook niet aangesloten bij de NAVO en even min als volledig lid bij de EEG. Toch zouden de Zweden volledige aansluiting bij de EEG wel graag willen, nu de "EVA" bezig is uit- Intussen heeft Finlands moeilijke situatie ertoe geleid, dat het land tal van initiatieven op buitenlands politiek gebied heeft genomen. Men denke aan het plan voor een Noord-Europa zonder atoomwa pens, het denkbeeld van neutralise ring van het Fins-Noors-Russisch grensgebied in Lapland e.d. Als de voortekenen niet bedriegen zal er eind november in Helsinki een voorbereidende bijeenkomst voor een Europese veiligheidsconferentie worden gehouden, waarvoor de Sowjet-Unie al geruime tijd propa ganda voert. De conferentie zelf wordt in de herfst van 1973 tege moet gezien, maar die zal dan waarschijnlijk in Genève worden Door C. J. Rotteveel een te vallen. Tot de Europese Vrij handels Associatie behoorden na melijk Engeland. Noorwegen, Dene marken. Zweden, Zwitserland, Oos tenrijk en Portugal, met Finland als geassocieerd lid. Maar zoals men weet hebben Engeland en De nemarken besloten zich aan te slui ten bij de EEG, zodat er van de EVA niet veel meer dan een hand vol kleine staten is overgebleven. Zouden de Zweden in een volko men vrije positie verkeren, dan zou er nauwelijks twijfel over bestaan, dat ook zij zich bij de EEG zouden aansluiten. Maar de regering in Stockholm moet rekening houden met Finland. Samen vormen Zwe den en Finland in het noorden van Europa een bufferstaat tussen Oost en West. Zou die bufferstaat uit eenvallen doordat Zweden zich bij de EEG zou aansluiten en daarmee min of meer in het kielzog van de NAVO zou komen, dan zouden de Kremlin-leiders dat zeker niet ac cepteren. Het gevolg zou dan zijn, dat Finland, zich nu nog in een be trekkelijke mate van vrijheid ver heugend, onder zware druk van de Sowjet-Unie zou komen te staan en naar alle waarschijnlijkheid achter het ijzeren gordijn zou ver dwijnen. Om dus de Finnen te sparen en om te voorkomen, dat de Sowjet- russische grens westwaarts zou op schuiven, is Zweden verplicht zich neutraal op te stellen en ook bui ten de EEG te blijven. Weliswaar heeft Stockholm onlangs een over eenkomst met "Brussel" gesloten, maar van een volwaardig lidmaat- gehouden. De ouverture wordt dus op Fins grondgebied ten gehore gebracht, waar 34 staten uit Oost en West-Europa, met inbegrip van de neutralen en samen met Ame rika en Canada aan de ronde tafel zullen gaan zitten. Die mammoetconferentie in Hel sinki staat niet op zichzelf in de internationale besprekingen. Er staan voor de komende tijd nog andere besprekingen te wachten, waarbij de verstandhouding tussen Amerika en de Sowjet-Unie even eens een rol van belang speelt: de tweede ronde (in Genève) van de onderhandelingen over beperking van de strategische bewapening (SALT) en, vermoedelijk eveneens in die Zwitserse stad, de discussie over MBFR, een afkorting van multilateral balanced forces reduc tion: wederzijdse evenwichtige vermindering der strijdkrachten. Aanvankelijk had het Kremlin er geen oren naar die MBFR aan te snijden, maar volgens recente in lichtingen zou het zich nu toch be reid hebben verklaard in januari met het overleg over dit vraagstuk te beginnen. Wat nu "Helsinki" betreft, dus de inleiding tot de Europese veilig heidsconferentie, daarover loopt het enthousiasme in Westelijke kringen nogal uiteen, vooral om dat de Sowjet-Unie, ondanks haar sterke aandrang, de agenda in het duister heeft gelaten. Vele Wester se politici hebben lange tijd de vrees gekoesterd de dupe te zullen wor den van een Sowjetrussische ma- Eenmaal aan de tafel ge zeten zou de door Moskou geïnspi reerde agitatie de kop opsteken om de Westerse gesprekspartners tot een overeenkomst te dwingen, die een gevaar zou betekenen voor de gemeenschappelijke veiligheid. Ook het streven van het Kremlin de Amerikanen van West-Europa los te koppelen heeft de belang stelling voor de EVC in Helsinki sterk getemperd. Een economisch sterk maar militair zwak West- Europa zou dan het slachtoffer worden van een economisch zwak maar militair oppermachtig Sow- j et-Rusland. Nu is het, zoals de Westduitse bondskanselier Brandt in het voor jaar in een NAVO-vergadering te recht 'erklaarde "zeker niet ge makkelijk het evenwicht te bewa ren tussen verdediging en ontspan ning". Want, zo vervolgde hij, "voor velen is de ontspanning aantrek kelijker dan de andere component van het evenwicht, namelijk de verdediging. Toch zijn die beide be standdelen onlosmakelijk met el kaar verbonden. Wij mogen ons niet overgeven aan vrome wensen en een vals gevoel van veiligheid. Wij moeten beide doen: de bereid heid tot verdediging intact houden en tegelijkertijd hardnekkig zoe ken naar oplossingen voor de grote problemen van onze tijd". Het zou dan ook dwaas zijn de verdere groei van de Sowjetrus sische strijdmacht uit het oog te verliezen en, zoals de Westduitse minister van Defensie Schmidt er in de Bondsdag aan toevoegde, over het hoofd te zien. "dat de verster king van de zeestrijdkrachten de Sowjet-Unie in toenemende mate in staat stelt met behulp van die militaire macht politieke invloed uit te oefenen". De vraag is dus. wat het Krem lin met die vurig begeerde Euro pese Veiligheidsconferentie eigen lijk voor heeft. De Sowjetrussische propaganda laat op die vraag ho ren, dat het om "vrede en samen werking" gaat. Maar tegenover die propaganda staat bijv. een recente uitlating van de Sowjetrussische par tij-theoreticus Konstantinow, die onthulde, dat de partijleiders na diepgaand overleg tot de con clusie waren gekomen, dat de kapi talistische wereld de voornaamste vijand blijft en dat de overwinning op die vijand de basis vormt van de strategie van de marxistisch- leninistische partijen. Een van de middelen om die strijd te winnen is de "détente", de ontspanning. Hij zinspelde verder op een "be slissing", die krachtige steun be tekent voor "een taak van histo rische betekenis", die betrekking heeft op de "organische combina tie van de resultaten van de we- tenschappelijk-technische omwen teling met de communistische re volutie over de gehele wereld". Voor het eerst in de geschiedenis der mensheid, aldus Konstantinow, is het scheppende genie van het Sowjetrussische volk in dienst ge steld van de anti-imperialistische strijd onder de leninistische ideolo gische banier van het modene revolutionaire tijdperk". Deskundige waarnemers hebben zich afgevraagd wat Konstantinow met die duistere en tegelijk drei gende uitspraken heeft bedoeld. Mogelijk betekenen ze een uiting van voldoening over het gebruik dat de Sowjet-Unie maakt van zijn ruimtevaartprogramma voor mili taire doeleinden. Hoe dan ook, uit latingen als van Konstantinow zijn maar moeilijk te rijmen met de propagandistische leuzen over de EVC. Dat de onderhandelingen in Hel sinki erg vlot .zullen verlopen is niet waarschijnlijk, wanneer men ook nog denkt aan de beruchte "Brezj- new-doctrine", op grond waarvan Moskou zich het "recht" toeken' zich met de binnenlandse politiek in de Oosteuropese staten te be moeien wanneer het meent, dat de macht van het communisme daar wordt bedreigd. Men denke aan de invasie in Tsjecho-Slowakije. Het spreekt vanzelf, dat deze doctrine er alleen toe dient het Sowjetrus sische imperialisme in Oost-Europa een theoretische basis en daarmee een schijn van redelijkheid te ge ven. Bovendien rijst de vraag hoe ver die Brezjnew-leer zich uitstrekt. Zo is het denkbaar, dat Moskou zich gerechtigd zou achten een linkssocialistisch, anti-Amerikaans bewind in bijv. Italië militair te ondersteunen, zulks met een beroep op "vrede en samenwerking". In dit verband is natuurlijk de al of niet aanwezigheid van de Amerikanen op Europese grond van groot belang. Moskou wil "gelijk oversteken": opheffing van het Warschau-pact en idem van de NAVO, zoals Matwejew onlangs in de "Izwestia" bepleitte, waardoor "een continent van gevestigde vre de en brede samenwerking" zou ontstaan. De militaire kracht, die West-Europa in staat stelt in re delijke vrijheid te leven, zou dan plaats moeten maken voor afspra ken. Geen wapens maar documen ten. Het spreekt vanzelf, dat geen zinnig politicus een dergelijk ui terst gevaarlijke ruil zou aandlur ven. Konstan'; inows "overwinning op de kapitalistische vijand" zegt genoeg. President Kekkonen. Nog een punt, dat de besprekin gen in Helsinki niet vergemakke lijken zal, is het pleidooi, dat Wes terse deelnemers zouden willen voeren voor aanzienlijke vergroting van de vrijheid tussen Oost en West, zowel ten aanzien van per sonen als van nieuwsberichten en meningsuitingen. Men behoeft niet veel politieke fantasie te hebben om te begrijpen, dat het Kremlin daar niet in geïnteresseerd is. Dan zou zelfs de beruchte muur, die de Oostduitsers verhindert naar West- Duitsland te vluchten moeten ver dwijnen. Voor het zover is zal er nog heel wat water door Oder en Newa moeten stromen. Uit bovenstaande blijkt, dat "Hel sinki" bij voorbaat niet als een doorslaand succes bestempeld zal kunnen worden. Daarvoor zijn er teveel tegenstellingen. Niettemin blijft het zoeken nj voor de grote problemen tijd, zoals Brandt het uitdrukte, naast de bereidheid tot verdediging een noodzakelijkheid. Aan de Fin nen zal het intussen niet liggen als de inleidende conferentie in hun hoofdstad toch nog meer zou op leveren dan velen, beducht voor "finlandisering", durven te ver wachten. ADVERTENTIE altijd voordeliger u 5e stoelendans rond de zetels van macht is de permanente nbses- van Henk Hofland, nu 45 jaar en ina een grillige loopbaan in de imalistiek aan de gevestigde orde ikomen. Zijn "Tegels lichten" (uit- erij Contact, f 14.90) is een wreve- i, briljante kroniek van de fouten, Wichtigheid en zelfingenomen- li die de slippendragers van het itel zich in een kwart eeuw na- logs Nederland meenden te kun- iof mogen veroorloven, lofland is na een lange Journa- leke carrière bij het Algemeen ndelsblad. tenslotte hoofdredac- r geweest van dat blad en bleef kortstondig tot begin dit r bij de uit noodruft geboren iblnatie NRC-Handelsblad. Hij fde in die jaren de machinerie van Btablishment. wond zich in toe- lende mate op over hoe men met macht manipuleerde en koos ten- cte voor een sociale "zelfvernieti- door zich via het indianenver- il rond Luns, geheime documen- Willem Oltmans, een Telegraaf - ograafdiens lief en zichzelf on- selijk te maken. rok Tegels lichten" is omzien in 4, maar het is gedocumenteerde Smis. Hofland pakt een aantal in kten uit onze jongste geschiede- wn om de zijns inziens opgebla- onnozelheid van het gezag te streren: de rampzalige Indonesië- Itlek, daarna nog eens dunnetjes fgedaan door het potsierlijke 'W-Guinea-avontuur, de Greet taans-affaire. die de monarchie *r nog meer de aanzienlijke die- fó) aan de voet van de troon op 1 fundamenten deden trillen de rond de Haagse burgemeester bikking, de striptease van het ^tigd gezag in de turbulente ja- 1 zestig in Amsterdam en de on- ^ge leegte, waarin de bewoners "de welvaartstaat zich bevinden, hofland zegt dat Nederland in 25 drie revoluties heeft moeten 'erken. De derde is trouwens nog aan de gang. Hij schrijft: "de 1 revolutie was die waarin Ne- 'flnd door allerlei internationale delingen binnen een paar jaar 'eg van een groot koloniaal rijk een provinciaal denkende elite f een kleine natie met een inter zonaal denkende elite moest af- 1®. Dat heeft psychisch wat dte gekost en ook veel mensenle bedrijfsleven en leger, maar tot in de KNVB toe. Niet dat deze bestuur- derskaste gesloten blijft voor nieuw lichters, maar elke nieuw ingewij de neemt in korte tijd een paar eigenschappen over van de „sombe re en strenge windbuil". Dat blykfc dan zo goed wanneer iemand van die ingewijden „ontspoort". Hofland herkent dan een soort gedempte pa niek waarin "bedenkelijk" "onbe grijpelijk" en "bijzonder ongeluk kig" courante woorden zijn. Gedoe De pers wordt niet vrijgepleit. In de Greet Hofmans-zaak verschuil de de bloem van de Nederlands® journalistiek zich achter een opge legde en onmiddellijk aanvaarde ver ontwaardiging over wat de „schan daal journalistiek van Der Spiegel of Paris Match werd genoemd. Men zag kennelijk niet dat men de monar chie in die moeilijke tijden een be tere dienst had bewezen door open zakelijke informatie, dan door het geheimzinnige gedoe, waarbij elke reiziger in de Londense underground beter op de hoogte was dan de Ne derlandse staatsburger. Toen twee Haagse journalisten de misstap in de oorlog van de toenmalige burge meester Schokking boven water bag gerden stonden de collega's klaar met kreten als riooljournalistiek en straatschenderij. Het tragisch lot dat de joodse familie Pino ten deel viel, leek minder te tellen dan het ge rammel aan de peilers van de geëro deerde rechtstaat. Het is een geestig, kwaadaardig boek geworden en 't is 'n keuze uit de overvloed. Veel wat Nederland beroerde of nog doet (de katho lieke kerkprovincie in haar strijd om overleving, de Jarenlange servie le houding van de vakbeweging, de monopolisering van de media door de Gooise coterie) komt men niet of ternauwernood tegen. En Hofland zelf is natuurlijk op zich ook een stuk van de gevestigde orde.BiJ de presentatie van „Tegels lichten" in Amsterdam, was de bloem van de Nederlandse Journalistiek aanwezig. De informatiedragers van rechts en links leken vlees geworden. Wie niet was uitgenodigd kon terecht mokken en klagen dat Hofland nog een tegel was vergeten. HAN MULDER blik niet kan vermoeden wat hun plannen zijn". En later wordt Hof land nog heftiger: „in het bedrijfs- I leven heeft de laatste autoriteit, en I tot nader orde ieder van hem afge leid gezag, de macht om volkomen binnen de wet iemand desnoods do delijk te beledigen, zonder zijn me deweten zijn beloning en toekomst te bepalen, hem via de gevestigde trucages te ontslaan, een stille of openlijke terreur tegen hem te voe ren. hem te straffen voor inbreu ken op een of ander goddelijk in zicht en zijn eventuele toewijding of loyaliteit tot voorbeeld van velen lan zijn laars te lappen. Daarmee ls niet gezegd dat „de" ondernemer ie laatste beul van de 20ste eeuw is. naar wel dat iedere ondernemer de legitieme mogelijkheid heeft om dat te zijn of te worden". Hofland ichreef dit voordat de ENKA-bezet- Jng in Breda de AKZO-bestuurde- ren noopte de plannen te herzien -lij zou daaruit wellicht de conclu sie hebben kunnen trekken dat er in elk geval iets meer dan alleen ;en aanzet tot zijn „derde" revolu tie is. Trouwens, alleen al de geolie de publicitcitsmachtne. waarvan de .elevisie het vliegwiel is. belet de lutoriteit om volledig naar eigen .velbehagcn haar macht uit te oefe nen. Daarvoor zouden slimme beuls knechten nodig zijn. de semi-auto- riteiten voor het vuile werk en uit Hofland's hele betoog in "Tegels lichten" blijkt dat men daarvoor ie onnozel is. Drogredenen De drogredenen en provinciale motieven, waarmee dit koninkrijk na 1945 in „de Oost" de klok dacht te kunnen stilzetten zijn al meer ver woord. maar waarschijnlijk nimmer zo snijdend en zonder mededogen als door Hofland. Het was de macht van de provinciaal denkende ma gistraat en zijn partijbelangen in iit kleine hoekje van de wereld die prevaleerden op een moment dat er (en mondiale visie nodig was. En lat gold niet alleen voor de geze- en burger-partijen die voor de oor- jg reeds op het velours zaten, maar ok voor de nieuwe klasse bestuur- lers, uit de SDAP voortgekomen, en lie snel het manuaal onder de knie hadden. Hofland gruwt daarom zo I van de Nederlandse bestuurders om dat er altijd "het besef van uitver- I kiezing" domineert. Niet alleen in vens vooral omdat de elite vrij lang gedacht heeft dat ze hier of daar nog een beslissende invloed op de ontwikkeling kon hebben. Toch pleit het voor de soepelheid van de re geerders (en het was bovendien symptomatisch voor de volgzaam heid van het volk) dat de leiders van de Nederlandse politiek in deze omwenteling niet zijn ondergegaan, maar voorzover mogelijk keurig de schoolslag zwemmend het hoofd bo ven water hebben gehouden". De tweede revolutie was volgens Hof land de culturele, die in de jaren vijf tig begon en waaraan Nederland zich niet meer kon onttrekken. Daarmee had vooral de snel groeiende jeugd cultuur te maken. In 1955 kon eer burgemeester van Apeldoorn nog d( film Rock around the Clock verbie den omdat hij vreesde dat de rolprent een corrumperende invloed op het "jonge, onbedorven publiek" zou heb ben. De cultureel-conservatieven daarin krachtig gesteund door de be kende ochtendbladen, vochten wel iswaar terug en het arsenaal schimpscheuten op langharigen, er werkschuw tuig is nog steeds niet uit geput, maar al tegenstribbelend ver loren de oude gevestigde en onbe sproken waarden terrein en zo kor zelf de Telegraaf (bij traditie ver tolker van het gesunde Volksempfin- den) dit jaar een stuk over de Von delparkslap crs beginnen met: "Von delpark: wat een sfeertje. Nergens in Amsterdam kun je zoveel aardig mensen zien". Misschien dat Hof land hier de tolerantie van de jarer zeventig wat teveel afmeet naar wat in de hoofdstad mogelijk is, omdat ir vele provinciesteden de condoom automaten bepaald nog niet aan d openbare weg hangen en stukken over homofielen in de regionale pers nog immer kunnen rekenen of enig verontwaardigd vuurwerk var in het merendeel anonieme, maa- ranzig gemotiveerde briefschrijvers. Met de derde revolutie die Hol land opvoert ligt het veel gecompli ceerder, omdat het hier gaat on de herverdeling van de macht ei dat is een gebied waar de doorsnee burger „werknemer" zoals hij te genwoordig eufemistisch heet, nau welijks vat heeft. Er wordt geen ter i prijsgegeven. Moeten de begrip r„werkgever" en „werknemer" niet precies worden omgedraaid, zich werknemer mag noemen, voorzijn werk, zijn toekomst en zijn i aankomt, ten eerste geen enkele in- vraagt Hofland zich ergens in zijn I dat genomen werk plus zijn loon. zelfrespect direct afhankelijk is van vloed kan uitoefenen en van wie hij. boek af. Het blijkt dat „iedereen die I salaris of honorarium, het plezier in autoriteiten op wie hij, als het erop ten tweede, tot op het laatste ogen-

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 21