Beter geringe ooruitgang lan niks fTV Parijs-Rome Parijs-Londen Parijs-Bonn Parijs-Parijs orbert Schmelzer en Tjerk Westerterp rer Parijse topconferentie van EEG: mossel oversteege ;arSPAG 18 OKTOBER 1972 Minister van Buitenlandse Zaken Norbert Schmelzer en zijn staatssecretaris drs. Tjerk Westerterp („een goed koppel", zoals ze zelf jeggen) hebben in een exclusief gesprek met Loek Menschaar en onze Brusselse correspondent Henk Kolb, hun visie gegeven op de tomende conferentie van regeringsleiders uit de straks tot negen landen vergrote EEG. De conferentie vindt, na een moeizame voorge- jchiedenis vol politieke machinaties, morgen en vrijdag plaats in Parijs. IHAAG „Wanneer wij er op deze conferentie in slagen om bij de verdere likkeling van de economische en monetaire unie, het hele beleid dat daarmee op jetair gebied en op conjunctuurpolitiekgebied samenhangt, in de gemeenschap te iiporeren wanneer we er ook in slagen om de activiteiten ten aanzien van de regio- politiek, de sociale politiek en het milieubeleid op een of andere wijze in de ge nschap op te nemen en het voorts nog lukt enigszins een studie-opdracht van de d te krijgen, die wat handen en voeten heeft, dat kunt u zeggendat is misschien gematigde vooruitgang, maar het is o ok beter dan niks". ilegt minister van Buitenlandse d Schmelzer zijn verwachtin- over een topconferentie, Nederland nooit heeft ge- die bedoeld was als ma- itatie van vergrote Europese t Menschaar enk Kolb eenschap en die tenslotte voor- ilijk nog betekenis lijkt te heb- Toorzover zij bruikbaar is in Innenlandse politieke strijd, die met name in Frankrijk en iand aan de vooravond van male verkiezingen afspeelt. Nederlanders kunnen nauwe- met overdreven optimisme e top afreizen, waar premier Biesheuvel als delegatie- optreedt, maar daar toch lerwoorden wat de bewindslie- Buitenlandse Zaken in idenlange moeizame voorbe lg hebben uitgedacht. ;ren aers, Nederland beschouwde top aanvankelijk vooral als een mheid om de EEG te demo- sren en stevig te funderen in elementaire controle, die de in de EEG-landen met de tnschap zou verbinden dan tot het geval is. Die burgerij in de EEG thans niet veel dan een gigantisch technisch sat, dat op onnaspeurbare besluiten neemt. De EEG fl heeft in het kanker-patroon et publiek zo langzamerhand »ats gekregen, die voorheen werd toebedacht aan „de ïaren in Den Haag" (hoe ok, in negatieve zin wijst dat geval op een gegroeid inter- aal denken over de eigen emen). iu, het rapport dat Neder- de voorbereidingen op bracht ging zo ver, dat er tte bijna niets van is overge- Een vage mogelijkheid Europese parlement uit te zijn eigen rechtstreekse tine voor te bereiden.dat s. Misschien een besluit op conferentie, dat de minister- ran de EEG. Een lichaam R Franse invloed een bijna Se almacht is toegeschoven, afzienbare tijd tot het hou- in rechtstreekse verkiezingen besluiten. nt," zegt Schmelzer, „wij in elk geval een denkpro- gang gebracht en vooral het toetredende Engeland met enge democratische en par- toe traditie, zal er al snel ordrongen raken dat het met beholpen kader van het ogen- tet zijn zwakke democra- controle, niet kan", erterp: „Als we echt een "scheen monetaire unie gaan fen, dan gaat dat niet zon- echt Europees parlement, bijvoorbeeld de Nederlandse ttegenwoordiging zoiets niet "vaarden. Het is mij uit- tjk gebleken dat men niet Is om akkoord te gaan met beperkingen van de natio- Bvereiniteit zonder dat daar tog van de parlementaire op Europees terrein tegen stoten. Rechtstreekss verkiezingen nu zou een onhaalbare zaak zijn technisch niet alleen, maar ook in praktisch politieke zin, zolang bijvoorbeeld in Groot-Brittannië die verkiezingen zouden kunnen worden misvormd tot een uit spraak voor of tegen de EEG. De verdere uitbouw van de eco nomische en monetaire unie staat als punt een op de agenda van de regeringsleiders, maar alle beslui- Ten daartoe zijn inmiddels door de vakministers al genomen. Parijs zal op dit punt niet veel meer brengen dan een wat versierde be vestiging der feiiten en plannen: kortom, t die economische en mo netaire unie alleen rechtvaardigt het omstandig samenstromen in de Franse hoofdstad geenszins. "Men kan zeggen", bespiegelt Westerterp, "dat het feit van de komende topconferentie de be sluitvorming min of meer heeft bespoedigd de ministers van Financiën hadden anders niet zo onder druk gestaan om een be sluit te nemen". Algeheel In die visie kan over de top worden gezegd, dat zij haar groot ste nut al heeft gehad voordat zij was begonnen. Maar dit blijft een wat dunne appreciatie en onder streept in feite de overbodigheid. Er is echter een punt dat de be windvoerders op Buitenlandse Za ken van groot belang achten. Wes terterp: "Wij hebben altijd gesteld een monetaire unie op zichzelf is niet mogelijk. Er moet dan ook een coördinatie zijn van de eco nomische politiek, die zijn uitwer king heeft op het monetaire be leid. In dit opzicht hebben wij voor het eerst, naar ons gevoel, veel meer vooruitgang geboekt, of lie ver, gaan we veel meer vooruit gang boeken, dan tot nu toe het geval is geweest". "Tot nu toe", dat wil zeggen: de Fransen hebben hun verzet tegen een nauwe binding van economi sche en monetaire politiek laten vallen, tijdens de voorbereidingen al. Maar wanneer straks met veel tam-tam ln Parijs zal worden be kendgemaakt dat de regeringen van de negen EEG-landen heb ben besloten tot de oprichting van een Europees fonds voor monetai re samenwerking, zo'n fonds dal essentieel is bij het uitbalanceren van de verhoudingen tussen de muntsoorten onderling en straks helemaal niet meer kan worden gemist als er <teen Europese munt moet komen, dan is dat in feite niet veel meer dan een hergroe pering van alles wat er al was. Als daar echter besloten zou worden om bijvoorbeeld kredieten op mid dellange termijn te gaan geven, dan moeten er instellingen zijn die daarover beslissen. Het gaat thans om automatische korte-ter- mijnkredieten, die nu al beschik baar zijn, alleen het wordt alle maal samengevoegd, administra tief, keurig. Waar kan de grote winst liggen, die in Parijs nog kan worden bevochten op de barricades, die de heer Pompidou voornamelijk volgens zijn particuliere strate gische visie heeft gereedgezet? Schmelzer: „U moet zich realise ren wat het gevaar was dat ons be dreigde (en nu misschien nog wel bedreigt) wanneer zulke zaken als het sociale beleid, de regionale poli tiek. het milieubeheer buiten het gemeenschapskader zouden zijn ge plaatst. Het is al een winstpunt wanneer je die sectoren duidelijk binnen de Gemeenschap onder brengt, dan heb je dat vast binnen" Twistpunten Maar als je zonder versterkte instellingen over zulke belangrijke projecten moet gaan beslissen straks, haal je dan daarmee niet te vens een aantal twistpunten in huis. dat op den duur belemmerend zal werken? „Ik zie het niet als een belemme ring - op den lange duur is het bijzonder belangrijk. Het volgende punt is: hoe ga Je dit alles in de institutionele sfeer bewerktuigen, Daar zijn we inderdaad nog niet uit, maar daar zal straks de erva ring, die de toetredende landen op doen, gaan meespelen". Westerterp: „Voor het eerst zal nu in Parijs edit aandacht worden besteed aan de sociale component, die een eco nomische en monetaire unie moet vergezellen, een component die noodzakelijk is wanneer het natio nale beleidspatroon wordt beperkt. Dat is wel in beginsel aanvaard, maar de eigenlijke uitwerking moet in Parijs nog plaatsvinden". Tweede agendapunt voor de top: de externe betrekkingen van de Ge meenschap. Van Nederlandse kant wordt het van belang geacht om overeenstemming te bereiken over de grote lijnen van de betrekkingen tussen de EEG en bijvoorbeeld de belangrijkste geïndustrialiseerde handelspartners - het zou belang rijk zijn om de onvermijdelijke dia loog tussen de VS en de EEG te in stitutionaliseren. Nederland is van mening dat de Gemeenschap de grootste, de be langrijkste handelspartner in de wereld wordt en het is van groot belang dat die Europese gemeen schap in goede verhouding blijft met andere geïndustrialiseerde landen. Daarbij speelt natuurlijk de VS om politieke redenen een be langrijke rol. Het is bekend dat de Amerikaanse regering zo'n overleg procedure graag geïnstitutionali seerd zou zien. Nederland is daar ook voor. maar het is de vraag of er een definitief besluit kan worden genomen. In elk geval: de Fransen zijn huiverig. Ze vrezen een soort „Doit de regard", een recht op toe zicht dat de Amerikanen dan op Europa zouden uitoefenen Ook ten aanzien van de Oostblok landen moet Iets gezegd worden. Op dit punt zal de topconferentie slechts vage paden uitzetten - wen sen uitspreken dat die handel moet worden uitgebreid. Maar 'n zo be langrijk punt als de Europese vei ligheidsconferentie komt in Parijs niet aan de orde. Wel mag worden verwacht dat de Gemeenschap daar straks op handels-politiek gebied als eenheid optreedt. Bestaat er niet het gevaar dat het institutionaliseren van een dialoog met de VS, in de lijn-van de Fran se vrees, neekomt op een Europa dat aan de handvan de VS blijft dat aan de hand van de VS blijft lopen? Een standpunt dat uw voor ganger bij elke gelegenheid ver kondigt: een Europa zonder duide lijke bindingen met de VS op alle punten is niet mogelijk. Terwijl het toch ook denkbaar is dat het Ge meenschappelijk Europa waar naar wij streven, pas werkelijk identiteit krijgt en dan niet alleen als economisch bouwsel, doch ook in politieke zin, wanneer het zioh enigszins van de Amerikanen af wendt. Dat is een historisch ver schijnsel: inkeer na een revolutie. Schmelzer: "Ik ben pefsoonlijk toch geneigd in de lijn van mijn voorganger te denken. Niet in die zin dat wij aan de hand van de VS zouden moeten lopen, doch omdat wij ons in de wereld waarin wij leven, niet kunnen veroorlo ven tegenover landen waarmee we ons politiek en cultureel verbon den voelen en waarmee een sterke onderlinge afhankelijkheid be staat, een controversiële ontwik keling in gang te zetten. Dat is niet alleen economisch een onge wenste toestand. Je zou dan een situatie krijgen waarin de con tacten tussen de Russen en de VS worden versterkt, terwijl die tussen Amerika en de Europese gemeenschap, waag ik te etwlj- felen". Politiek is een ontwikkeling in ADVERTENTIE W. Ibaar oriëntatie: in 1980 moet die toche en monetaire unie 2ijn tot rechtstreekse togen van het parlement in toirg zal tenminste enige tevoren moeten worden be- MALSE UIIILAPPLN 500gram 150 gram GEKOOKTE GELDERSE WORÏ 150 gram ADVERTENTIE zoekt U een voortreffelijk muziekinstrument Stap dan eens binnen bij Mossel Versteeg©... het gerenommeerde adres met de grootste collectie piano's, vleugels, orgels, etc. En profiteer van de unieke voordelen van onze muziekscholen. Zoutmanstraat 18-20 en 53d Den Haag, tel.: 070-333970 Winkelcentrum Leldsohag® Leldschendam, tet.:01761—4583C Filialen t« Groningen. He«r •n Middelburg ROME Italië wil op de Parijse topconferentie een voorstel lance ren, waarbij een studiecommissie wordt ingesteld om de politieke en economische toekomst van de uit gebreide EEG te gaan bestuderen. De commissie zou onder leiding moeten staan van de voormalig premier, Emilio Colombo, thans minister voor VN-zaken. Italië wil dat het Europees parlement wordt versterkt, maar is tegen recht streekse verkiezingen daarvoor. In het algemeen is men ln ItaïiS wat bevreesd dat de gemeenschap pelijke markt een te sterk Noord- europees accent zal krijgen. Daar om wil men een goede en als het kan trouwe pawner van Frankwijk blijven. Aan de andere kant wil men de toekomst van de politieke en economische samenwerking niet afremmen: vandaar dat men nu om een snelle studie vraagt van de nieuwe realiteiten binnen de uitge breide EEG. (Door onze correspondent) PARIJS/LONDEN De Britten zullen als debutanten op de ko mende EEG-conferentie voorname lijk de kat uit de boom kijken. De formulering van hun politieke koers bepaling ligt nog niet vast. Het is ook 'n feit dat zij met 't zwevende pond neg niet in lijn zijn met de monetaire wensen van vooral Frank rijk en aangezien nog steeds niet is beslist of 't pond op 1 januari een vaste wisselkoers krijgt, mag worden aangenomen dat dit punt straks in Parijs wel ter sprake zal komen. Verder ligt het voor de hand dat de Britten zich vooral naast de Ita lianen zullen opstellen als het gaat om voorstellen voor de regionale politiek van de gemeenschap: een onderdeel waarbij de Engelsen, net als de Italianen, veel belang heb ben en waarover premier Heath tijdens zijn recente bezoek aan Italië ook uitvoerige bespreknigen heeft gevoerd. Ook kan worden aangenomen dat premier Heath en de zijnen zullen meewerken aan de versterking van de positie van het Europese parle ment in de Gemeenschap, al staat het op dit moment nog niet vast of Labour er in dit stadium wel aan zal meedoen en haar afgevaardig de voor dit parlement aanwijzen. Oppositieleider Wilson heeft aange kondigd dat Labours parlementa riërs zich daarover binnenkort zul len uitspreken. Een sterke gemeen schap met een eigen stem in de wereld blijft de basis van de Britse doelstelling, zoals die voortdurend door de Europeaan Heath wordt uitgedragen. de richting van een Amerikaans silationisme bijzonder ongunstig. Als de VS met ons in een hecht defensieverbond verenigd moeten blijven, en daartoe dus een geloof waardig aantal troepen op het vasteland willen handhaven, dan mogen wij die VS niet van ons vervreemden. Westerop: "Juist het contact op hoog niveau zal de Gemeenschap kunnen dwingen zich rekenschap van te geven wat zij nu eigenlijk tegenover Amerika naar voren willen brengen. Nu doen de lidstaten dat nog voor zichzelf. In Amerika bestaat een grote onwetendheid over wat de EEG doet, betekent en wil". De verhouding tot de onder ontwikkelde landen en dan met name de verantwoordelijkheid die het verenigd Europa ten op zichte van die landen wenst te dragen, zal in Parijs ook onder woorden moeten worden ge bracht. Maar wordt het Mans- holts antwoord op Santiago? Geenszins vermoedelijk. Een pas ingestelde werkgroep zal richtlij nen van de top gaan uitwerken, maar er een serie vormvaste uit spraken meer dus dan fraai geformuleerde Intenties men mag er niet te zeer op rekenen. En dan de instellingen ver sterkt, niet versterkt. Den Haag blijft er nog wel wat in zien. Er zullen geen beslissingen worden genomen die negatief werken op de ontwikkelingen van de gemeen schap, zoals de vestiging van een politiek secretariaat te Parijs, in plaats van te Brussel. Dat is een veer die Pompidou heeft moeten laten. Vraag: De topconferentie wordt gebruikt voor binnenlandse poli tieke doeleinden in lidstaten. Hoe vindt u dat als verschijnsel van Europese integratie? "Menselijk", zegt Schmelzer. In elk geval: de topconferentie in Den Haag was er een van ver strekkende en historische beteke nis. Die in Parijs, is niet noodza kelijk, maar wel onvermijdelijk. (Door onze correspondent) BONN Bondskanselier Brandt heeft er, midden in een verkiezings strijd, waarin de economische ont wikkelingen van de laatste jaren zo'n grote rol spelen, alle belang bij om vooral op dit punt in Parijs iets concreets te bereiken. Brandt en Pompidou zijn het erover eens dat gemeenschappelijk maatrege len moeten worden genomen tegen de prijsstijgingen hetgeen naar het oordeel van regeringsfunctionaris sen in Bonn een gunstig uitgangs punt is. Brandt spreekt al over een „sta- biliteits-gemeensohap". De maatre gelen die daarvoor in Parijs zouden moeten worden genomen, beperken zich niet tot het monetaire fonds. Bonn denkt o.a. ook aan ge meenschappelijke maatregelen om het geldvolume in te dammen en het kredietplafond te begrenzen. En wat het vooral door Frans toe doen naar voren geschoven monetai re fonds betreft: Bonn is vastbeslo ten ervoor te zorgen dat de mone taire en de economische unie zich parallel kunnen ontwikkelen de economische coördinatie mag niet achterop raken. De Westduitsers rekenen erop dat. in samenhang met de econo mische en monetaire ontwikkeling, pogingen worden gedaan om ook de sociale component te versterken. Daarbij wordt onder meer gedacht aan het werkgelegenheidsbeleid, medezeggenschap in de bedrijven en de milieubescherming. Nu het politieke secretariaat vrij wel zeker geen onderwerp van ge sprek kan zijn (Bonn heeft zich met nadruk voor Brussel als zetel uitgesproken), hoopt de regering- Brandt dat het efficiënt functione ren van de vergrote gemeenschap met andere besluiten kan worden bevorderd. Bonn pleit voor de be noeming van staatssecretarissen voor Europese Zaken ministers is niet haalbaar die als leden van de raad veel Intensiever het beleid in Brussel zouden kunnen begeleiden en tot een continue sa menwerking met de commissie zouden kunnen komen. Wat het buitenlandse beleid be treft, bestaat in Bonn het optimis me dat de laatste besprekingen tus sen Brandt en Pompidou de Fran se houding tegenover Amerika heb ben veranderd. Ook de Fransen zouden erkenen dat het organiseren van een regelmatige dialoog tussen de Europese Gemeenschap en de Verenigde Staten niet het gevaar voor te grote Amerikaanse in vloed hoeft mee te brengen. Het zullen overigenss, daar be staat in Bonn geen twijfel over, bepaald geen opzienbarende beslui ten zijn, die in Parijs worden ge nomen. Voor een vergelijking met ,Den Haag" voelt de regering- Brandt niet, omdat deze keer een gemeenschap-in-beweging eerder een 'feeks strategische besluiten moet nemen. Die zouden onder onder meer vanwege de grote in ternationale onderhandelingen van het komende jaar niet mogen blij ven liggen. U vindt alle andere VIVO-aanbiedingen op pagina 2en3vanUwdarp.esblad vandezeweek (Door onze correspondent) PARIJS De Fransen gaan naar de. topconferentie met in elk geval een duidelijke bedoeling: geen versterking van de Europese instellingen, zo mogelijk voortgang in de richting van rechtstreekse verkiezingen van het Europese parlement, meer bevoegdheden voor de ministerraad dan voor de Europese Commissie. Dat lijken uitsluitend negatieve zaken, maar het is een opvatting die past In het gaullistische beeld van het grote zelfstandige met atoomwa pens zo sterke Frankrijk, dat in Europa een eigenzinnige, maai gedegen onafhankelijke rol wenst te spelen. Wanneer president Pompi dou morgen zijn gasten ontvangi in het met veel pluche aangekle de conferentiecentrum aan de Avenue Kleber, waar tot nu toe de officiële Vietnam-onderhande- lingen hebben plaats gevonden, zal hij dat echter niet doen als "de ongekroonde keizer van Europa". Weliswaar had de Franse presi dent zichzelf deze rol reeds tijdens de prille voorbereidingen van de topconferentie toebedacht, maar tijdens de maandenlange voorbe reidingen in de Europese minister raden is -hem eens en vooral dui delijk gemaakt: de EEG-lldstaten zijn niet bereid een situatie te ac cepteren waarin de Franse presi dent 'alle belangrijke Europese be slissingen voor het Elysée mono poliseert. Daarom dus zal er geen politiek secretariaat in Parijs komen. Daarom ook zullen monetaire ont wikkelingen in tegenstelling tot de Franse visie ten nauwste verbon den moeten blijven met de Econo mische Integratie. Kortom, Frank rijk heeft zijn plannen niet waar kunnen maken en beschouwt de topconferentie nu nog slechts als een welkome gelegenheid voor Pompidou om zijde te spinnen voor het Ingewikkelde haakwerk dat zijn gaullisten in de Franse binnenlandse politiek als doekje voor het bloeden willen gaan ge bruiken.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9