Het laatste bloed is nog niet gevloeid Opzoek naarh rente? ge KEUZE UIT 21 PARTIJEN Aandeelhouders Limb. Dagblad zijn misleid Hoe hoog worden lonen en prijzen in '73? U krijgt tot 61% bij de postspaarbank Officier over Haagse gangsteroorlog: altijd safe Komende week topgesprek met kabinet WOENSDAG 18 OKTOBER 1972 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG Toen Floor A. na een panische vlucht als een rat in de val zat, vuurde hij uit zijn stengun een dave rende salvo af in het lichaam van zijn achtervolger. Caféhouder Frans S., zelf pas vrij uit voorarrest als ver dachte van moord, ving acht kogels op in zijn rechterbeen en in de rechter lies. Slechts door een spoedoperatie in ziekenhuis werd voorkomen dat hij stierf. MIk wou hem vol lood pompen", zei Floor A., nog steeds razend, na het drama aan de politie. Officier van Justitie mr. dr. H. van t Veer ziet in deze opmerking het bewijs dat de 35-Jarige koopman zich heeft schuldig gemaakt aan poging tot doodslag. Toch eist hij tegen de stengun- schutter slechts acht maanden ge vangenisstraf met aftrek, waarvan maanden voorwaardelijk. In eis is zelfs ook nog een eerdere doodslagpoging tegen de caféhouder verdisconteerd, plus het illegale be- in de levensgevaarlijke sten. Toeval De officier houdt er zwaar rekening dat Floor A. alleen maar door toeval als verdachte voor de recht bank staat en Frans S. als getuige. Het had net zo goed omgekeerd kunnen zijn. Dat blijkt zowel uit het feit dat ge tuige Frans S. op 2 november a.s als verdachte moet terechtstaan wegens bedreiging en mishandeling Floor A., als ook uit de infor matie die beide heren mondjesmaat [ter zitting geven over deze zo lang zamerhand berucht geworden Haag- onderwereldvete. I Floor erkent dat de affaire is be- gonnen met een inbraak die zijn vriend K. samen met „iemand an- s" heeft gepleegd ten nadele van schillenboer aan de Binckhorst- laan. K. zou de buit in bewaring hebben gegeven aan caféhouder Frans S., die de politie zou hebben getipt om de beloning op te strij ken, waarna K. weer aan de politie zou hebben verteld waar de buit Terreur Sindsdien barstte een serie terreur daden los die zijn weerga in Den Haag nauwelijks kent. Frans S. en Floor A. werden beurtelings het slachtoffer. Naar de identiteit der daders zal dan ook niemand drie keer hoeven te raden, maar de bei de betrokkenen hebben altijd hard nekkig ontkend er voor verantwoor delijk te zijn. In de nacht van 19 op 20 juni vorig jaar werd Frans S. in of voor zijn café „Het Schipperskwartier" aan de Trek weg door Floor A. gestoken met een gigantisch slagersmes. De caféhouder wist de steek af te weren met een hand, waarvan enige pezen werden doorgesneden. Het is de eerste doodslagpoging op S. Floor A. terecht staat. Wie liegt? Zijn verhaal is lijnrecht tegenge steld aan dat van de caféhouder. Frans S. zegt dat er op de deur werd geklopt, dat hij opendeed en dat Floor A. zonder meer met het op hem aanviel, roepende „Ik steek je hartstikke dood!" Floor A. vertelt dat hij zijn hondje liep uit te laten toen hij opeens door Frans S. en een tiental tra wanten het café werd ingeranseld. Met een op de toonbank liggend slagersmes heeft hij zich nog even trachten te verweren voordat hij bewusteloos werd geslagen. Wie liegt? Zeker is dat Floor A. met een afschuwelijk mishandeld Frans S. en zijn vrouw zeggen ter zitting van niets te weten: volgens hen beiden is Floor A. niet binnen geweest. Wie hem heeft mishandeld ls voor hen dan ook een raadsel. De president stelt vast dat Frans tegen de politie heeft gelogen toen hij zei het mes op straat te hebben gevonden. Het mes werd gevonden in zijn café. Waarom loog hij? „Dat is mijn zaak", zegt S., na veel heen en weer gepraat. En door wie is dan Floor A. In el kaar geslagen? „Dat is zijn zaak", vind Frans S. Floor A. heeft vier weken in het ziekenhuis gelegen. De eerste twe» weken was hij buiten kennis. Frans S. verloor sindsdien door een onge lukkig voorval zijn café. „Het is in de lucht gesprongen", maakt Frans S. bekend „In de lucht gesprongen?" roept de officier verschrikt. "Maar m'n goeie man toch! En wie heeft dat ge daan? Tom Keereweer soms?" „Dat weet ik niet", zegt S. nors. Hij heeft vijf maanden in voorarrest gezeten als verdachte van de moord op Tom in Roermond. Op 30 maart is hij losgelaten. Nu eist hij van het Rijk een schadevergoeding var f 22.000. President: „Wat bedoelt u met in de lucht gesprongen?" „Dat het is verbrand. Dat zult u toch zelf ook wel weten, meneer de president, hè?", schampert S. U kent dat wel Dan komt de stengunaanslag aan bod. Floor A. vertelt dat hij eerst maandenlang is geteisterd door Frans S. voordat hij het wapen lie» knallen dat hij uit pure angst di rect na zijn ontslag uit het zieken huis had gekocht in Antwerpen. „Want hij heeft me vier keer naai het leven gestaan. Met mijn han den kon ik me eige niet meer red den. Hij heeft m'n hele boeltje af gebroken, de ruiten er uit en al hei De postspaarbank is altijd vlak bij woning of werk, want op elk »an de 2400 postkantoren kunt u terecht huisraad aan barrels, u kent dat wel. Officier: „Nee, dat kennen wij niet". Hilariteit. Floor kent het des te beter. Frans S. ook. Voordat zijn café afbrandde heeft hij ook al eens nieuwe ruiten moeten laten zetten. Het hoort er allemaal bij. Mar op 12 mei is Frans S. blijkbaar net even tets te ver gegaan. Floor ook, van de wee romstuit. Appeltje Frans S. zou Floor in zijn auto hebben klemgereden en door diens open portierraampje hebben mis handeld. Hij zou Floor ook hebben bedreigd met een mes. Frans ontkent dit. Hij had wel een mes op zak. „Maar dat heb ik altijd bij me omdat ik onderweg nog wel eens een stukje fruit eet", vertelde hij olijk aan de politie. Floors advocaat mr. H. W. Th. van den Berg: „Hij schilt er dus appel tjes mee. Nou ligt het er maar aan wêtt voor appeltjes. Nadat een achtjarig neefje ln pa niek uit zijn auto was gevlucht wisi Floor in de wagen toch nog te ont snappen. Met Frans S. achter zich aan reed hij naar kennissen op een woonboot aan de Leeghwaterkade Frans S. is niet bang. Hij volgde zijn slachtoffer tot op de boot en sloeg op hem los tot hij door de andere mannen werd vastgehouden Een salvootje Floor A. vluchtte per auto weer verder, naar huis. Dat is de laatste woning in een hofje aan de Boer- haavestraat Toen Frans S. tierend met een stuk ijzer van meer dan twee meter lang in het hofje ver scheen, voelde Floor zich als een rat in de val. „Kom er maar uit, want sterven doe Je toch!", schreeuwde Frans S Zijn dreigement werd beantwoord door een schot uit de stengun door een bovenraam. Achter Floor zaten zijn vrouw en dochtertje te sidde ren van angst. „Ik schoot alleen maar om hem bang te maken, maar die man is niet bang te maken", vertelt Flooi de rechtbank. Frans S. was terug geweken toen Floor met de sten naar buiten kwam. Maar niet ver. „En tóch kloof ik Je schedel", zou hij geroepen hebben. „Toen heb ik nog één salvo'tje ge geven en verder niks", vertelt Floor bijna verongelijkt. Zelfs de rechters kunnen een lach nauwelijks be dwingen. PRINS DEED AANGIFTE VAN TWEELING NIJMEGEN Prins Car el Hugo heeft gisteren officieel aangifte ge daan van de geboorte van de twee ling die op vrijdag 13 oktober gebo ren ls in het Sint Radboudziekenhuis in Nijmegen. De officiële aangifte vond plaats in de werkkamer van burgemeester mr. De Graaf op het stadhuis in Nijmegen. Bij deze gele genheid deelde de prins ook mede hoe de Juiste namen luiden: Marga rita Maria Beatriz en Jaime Bernar do. De prins vertelde erbij dat Jaime zoveel betekent als Jaap. Volgens hem een bekende klank in het Ne derlands Ter gelgenheid van de aangifte kreeg de prins een kleiD bronzen mo del van het bekende beeld Mariken van Nigwegen. ADVERTENTIE Pijn is te verhelpen. Met Togal. In doordrukstrip. Handig- tf§ÜÏI Helpt. Goed. WjMBJHMSXïaSBESIBBlWSia Grootscheepse wapensmokkel in Rotterdam In de Rotterdamse haven wordt de laatste tijd, zo vermoedt de politie, op grote schaal aan wapensmok kel gedaan. De recherche in Rot terdam heeft de afgelopen weken in samenwerking met de Landelijke Vuurwapencentrale, de douane re cherche en de politiekorpsen in Bre da en Den Haag elf Nederlanders ge arresteerd die zich hebben bezig gehouden met wapensmokkel. Zij zijn al voor de officieir van Justitie ge leid. Eind vorige maand vond de doua ne aan boord van een Nederlands schip, dat lag afgemeerd in de Rot terdamse haven, een partij van 200 pistolen en revolvers en nog eens 4500 patronen (zie foto). De wapens de patronen waren in Zuid-Ameri- ka gekocht. De politie arresteerde drie opvarenden van het schip. Later werden nog eens acht mannen gear resteerd, die zich hadden bezig ge houden met de verkoop in Nederland een andere gesmokkelde partij vuurwapens. Ook deze partij is vla Rotterdam ons land binnengekomen. DEN HAAG Dit jaar zul len zeven partijen minder aan de verkiezingen deelnemen dan vorig Jaar. Eenentwintig partij en, waarvan zestien door het hele land, zullen dingen naar de gunst van de kiezer. Vorig jaar was de score: 22 landelijke partijen en zes in maar enkele van de achttien kieskringen. Landelijk nemen deel: PvdA, KVP, ARP, CHU, WD, DS70, D'66, CPN. SGP, Boerenpartij. Nederlandse Middenstandspartij met voorbehoud), Democratische Middenstandspartij, PPR, GPV PSP, Rooms Katholieke Partij Nederland. In slechts enkele kieskringen men uit: de Bejaarden Associa tie Partij, Partij van het Recht, Nieuwe Roomse Partij, Anti- Woningnood actie en de Lijst lr. W. Stam. De nummering zal na zorgvuldige controle- op vrijdag 3 november plaatsvinden naar grootte van de partijen. Evenals vorig Jaar is er on enigheid binnen de Nederlandse Middenstands Partij. Nu heeft het hoofdbestuurslid Dessing ge weigerd de kandidatenlijst te on dertekenen. Zijn bezwaar is dat de lijst door het thans voor de Middenstandspartij zitting heb ben kamerlid Te Pas eigen machtig, zonder het bijeenroe pen van het algemeen leden congres is samengesteld. De heer Dessing neemt aan dat de lijst niet geaccepteerd zal worden. Mr. Rood in kort geding MAASTRICHT (ANP) In het kort geding dat een van de aandeel houders van het Limburgs Dagblad Heerlen, redacteur Jos Stijfs, de re- dacticommissie van dit blad en de Ne derlandse Vereniging van Journalis ten (NVJ) hebben aangespannen te gen directie en commissarissen van het Limburgs Dagblad wegens de benoeming van Pierre Huyskens tot hoofdredacteur, heeft de president van de rechtbank te Maastricht, mr. P. Paulussen, de uitspraak bepaald op 24 oktober om 10 uur. Aandeelhouder Stijfs had ook ge steld dat de gehele transactie, die heeft geleid tot verkoop van 't Lim burgs Dagblad aan De Telegraaf, niet rechtsgeldig is. Ook hierover zal de president van de rechtbank zich op 24 oktober uitspreken. Als pleiter voor de NVJ en de Journalisten van het Limburgs Dag blad zei mr M. Rood uit Amsterdam dat de benoeming van Pierre Huys kens tot hoofdredacteur door direc- tie en raad van commissarissen van het Limburgs Dagblad een onrecht matige daad is geweest, daar De Te legraaf aan de aandeelhouders de garantie had gegeven dat de hoofdre dacteur benoemd zou worden door een curatorium, aangewezen door de aandeelhouders en na inspraak van de redactie. Hieraan hebben directie en raad van commissarissen zich niet gestoord en Huyskens "mir nichts, dir nichts" benoemd, toen de inkt van de overdracht nog niet droog was, zo als mr. Rood het noemde. De aandeelhouders zijn volgens pleiter zonder meer misleid en op grond van deze misleiding hebben zij besloten tot overdracht van de aan delen aan De Telegraaf. Dit besluit is daarom strijdig met de goed© trouw. Hij vroeg de president daar om het besluit van de aandeelhou ders te schorsen cq te verbieden om er uitvoering aan te geven. Mr. Maris uit Den Haag, die voor het Limburgs Dagblad optrad, be streed de kwade trouw. De Telegraaf heeft geen toezeggingen gedaan over debenoeming van 'n hoofdredacteur indien zij het Limburgs Dagblad zou overnemen, doch alleen gezegd dat men later een bepaalde procedure zou volgen. Huyskens is daarbij al op 21 september benoemd, terwijl de definitieve koopovereenkomst tussen het Limburgs Dagblad en De Tele graaf eerst op 11 oktober J.l. tot stand is gekomen. Statutair kon zij dit doen. Zelfs al waren er toezeggingen gedaan, dan waren die niet bindend voor directie en commissarissen van het Limburgs Dagblad. Het besluit van de directie en commissarissen is dus volkomen rechtmatig geweest. ADVERTENTIE Laat de Sociaal-Economische Raad, die vrijdag de economische moge lijkheden en wenselijkheden voor het komende jaar bespreekt, althans tnige duidelijkheid op het stuk van lonen en prijzen brengen. Wanneer [Door Wibo Burgers werkgevers, vakbeweging en Kroon- leden (onafhankelijke deskundigen) daarvoor zorgen, is al belangrijke winst geboekt, want de situatie lijkt Verwarrender -Van ooit tevoren. Voor gewone man. die best eens zou willen weten of hij er het volgende Jaar nog op vooruitgaat, is er geen doorkomen meer aan. Terwille van de zo begeerde duide lijkheid zijn hieronder nog eens de belangrijkste punten van de ont wikkelingen op het terrein van lo nen en prijzen op een rijtje gezet. In de loop van het eerste half jaar werd al duidelijk dat de be strijding van de inflatie het te rugdringen van loon- en prijsstij gingen) voor dit Jaar zou mislukken ondanks alle mooie voornemens. De stijging van de loonsom per werk nemer (dat is het totaal van alle door bedrijven in een Jaar betaalde lonen en bijkomende sociale lasten, gedeeld door het aantal werkne mers) zal dit Jaar tegen de 13 pro cent lopen. De prijzen zullen met 7 tot 7,5 procent stijgen. Die ontwik keling is bijna even ongunstig als in 1971. Het kabinet, vasthoudend aan een matiging van lonen en prijzen op vrijwillige basis via een .sociaal contract", introduceerde de „nul lijn" voor 1973: niemand mag er op vooruitgaan in het komende Jaar behalve dan door "incidentele ver beteringen", dat zijn periodieken, extraatje, promoties e.d. Wanneer de "nullijn wordt gevolgd, zou de loon somstijging kunnen worden terugge drukt tot negen procent en de stij ging van de prijzen tot vijf procent. Niet veel later kwamen de „wijze mannen" van de Sociaal-Economi sche Raad (vijf economische des kundigen die onafhankelijk van de regering een analyse van de econo mische toestanden geven) met een rapport, waarin de door de regering gesuggereerd matiging sociaal-poli tiek niet haalbaar en trouwens ook niet nodig werd geoordeeld. De „wijze mannen" zouden het al heel mooi vinden, wanneer de stijging van de loonsom per werknemer zou worden afgeremd tot 11 procent en de prijsstijging tot 5,5 procent. Wanneer er helemaal niets gebeurt wordt de loonsomstijging voor 1973 op 13 procent geraamd en de prijs stijging op 7 procent. Enkele weken later bleek die vi sie al weer achterhaald. De stijging van de sociale premies, met name die voor de Wet op de Arbeidsonge schiktheidsverzekering, bleek volle dig uit de hand te zijn gelopen. Da situatie is nu zo dat hantering van de nul-lijn" neerkomt op een stij ging van de loonsom per werknemer van ongeveer elf procent. Drie procent Met deze gegevens voor ogen is het duidelijk dat de Sociaal-Economi sche Raad weinig anders kan doen dan de „nul-lijn" en de daaruit vloeiende matiging van de loonsom stijging tot ongeveer elf procent ac cepteren. Uit het rapport van de „wijze mannen" van de SER blijkt dat deze matiging neerkomt op een loonstijging van 3 tot 3,5 procent in de per 1 januari te vernieuwe c.a.o.'s. Bij dit startpercentage ko men dan in de loop van het jaar de verhogingen ter compensatie van de prijsstijgingen. In deze opstelling komt dus de groei van het natio naal inkomen volledig ten goede aan gemeenschapsvoorzieningen. Het is echter uitermate twijfelach tig of deze nogal forse matiging ook in de praktijk verwezenlijkt kan worden. Want de vakbeweging is in beginsel wel bereid om in te stem men met de 'nul-lijn', maar dan zal de regering wel een aantal verlan gens van moeten honoreren. Daarbij gaat het vooral om partiële leerplicht voor werkende Jongeren, klasseverkleining in kleuter- en ba sisonderwijs, b.t.w.-tarieven, waar van volgens de vakcentrales alleen het hoogste tarief met één procent mag stijgen, de voorgenomen „be vriezing" van de kinderbijslag voor het tweede kind en invoering van een eigen risico in de ziekenfonds verzekering, waartegen de vakbewe ging fel gekant is. De vakcentrales zijn nog bereid om te onderhandelen, maar volgens de laatste gegevens is de regering niet bereid om nog opzienbarende con cessies te doen. Prijsmelding De werkgevers zijn vooral verbolgen over het advies van de „wijze man nen" van de SER om een matiging van de prijsverhogingen dwingend voor te schrijven. De ondernemers zullen echter niet gemakkelijk ont komen aan maatregelen op prijzen- gebied, waarvan de minste een ver plichte melding van prijsverhogin gen aan het ministerie van Econo mische Zaken is. Maar ook al zou de SER onder aanvoering van de steeds behendig in de richting van een compromis koersende drs. J. W. de Pous vrij dag ln belangrijke mate duidelijk heid en overeenstemming bereiken, de definitieve beslissing valt in de loop van de volgende week in een gesprek tussen het kabinet en de Stichting van de Arbeid, topoverle- gorgaan van werkgevers en werkne mers. Volgende week dinsdagmiddag begint dit topberaad in Den Haag, het zal zo nodig volgende week za terdag worden voortgezet.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7