Reconstructie van onveilig f°fr schoolgekl kruispunt in Sassenheim minder leerlingen Israëlische geheime dienst achter aan- slag op Palestijn Middenstand gaat aan verdeeldheid ten onder... leidt niet tot ONTSTELLEND GEBREK AAN SAMENWERKING OP SASSENHEIMSE HOORAVOND Donderdag hoorzitting in gemeentehuis j Minister 1(111 Veen Reuzen- panda overleden Export naar VS minder WOENSDAG 18 OKTOBER 1973 SASSENHEIM De Sassen heimse middenstand is gisteravond tijdens de eerste van een tweetal hoorzittingen over de door het in stituut Stad en Landschap samen gestelde discussienota plan cen trum aan verdeeldheid ten onder gegaan. Tegenover de doorwroch te publicatie, die in opdracht van het Sassenheims gemeentebestuur was opgesteld en waarin duidelij ke alternatieven zijn aangegeven, stelde de Sassenheimse mid denstand slechts een aantal wei nig ter zake doende kanttekenin gen. Dieper graven in de werkelijke problematiek de mogelijkheid van en vestiging van een groot winkelbedrijf, de uitbreiding van een bestaande supermarkt e.d. die een bedreiging vormt voor een bepaald gedeelte van de gevestig de middenstand bleef achterwege. Omdat, zoals meer dan eens dui delijk bleek, de toch niet al te gro te Sassenheimse middenstand er niet in was geslaagd als eenheid naar buiten op te treden. Toch had die Sassenheimse mid denstand die kans gehad. Al meer dan een half jaar geleden was zij zij het uitermate informeel omdat de plannen alleen nog maar tijdens de besloten na-be spreking van de Sassenheimse ge meenteraad aan de orde waren gekomen al van de ontwikke lingen op de hoogte gesteld. Maar met die voor-informatie werd niets gedaan. De tegenstellingen tussen de diverse middenstands- verenigingen en het gebrek aan eenheid innen de Sassenheimse Middenstands Actie a SA MA waarbij rond 70 pet van de midden standers is aangesloten, hield een werkelijk initiatief van de zijde van de middenstand tegen. Een middenstand, die zoals de afge lopen weken opnieuw bleek niet eens tot overeenstemming kan ko men over betrekkelijk eenvoudige zaken als het verzoeken om de instelling van een koopavond bij het Sassenheimse gemeentebe stuur. Pas vorige week werd de KVO (de neutrale middenstandsorgani satie) van de toen alweer enkele weken officieel bekend zijnde cen trumplannen op de hoogte gesteld. KVO-secretaris Swart slaagde er in die korte periode evenwel niet in tot een afgerond oordeel te komen. "Er is ons", zei midden stander Perfors lang nadat de of ficiële hearing was afgelopen", toen aangeraden tijdens deze hea ring rustig aan te doen omdat al le mogelijkheden nog niet onder zocht waren. Het KVO is erg pre cies in die dingen". Laag niveau Het niveau van de haering van de Sassenheimse middenstand be woog zich op een ontstellend laag niveau. Antwoorden op vragen als "Waar is in het centrum behoefte aan. welke winkelbranches moeten er komen" zijn te vinden in de discussienota en stellingen als "Is het de planologen bekend dat een kwart van de omzet van niet-Sas- senheimse ingezetenen komt" mis sen elke grond van betrouwbaar heid omdat er geen enkel repre sentatief onderzoek aan vooraf was gegaan. Desondanks was een tiental Sassenheimse middenstan ders bereid deze door de heer Teernstra geponeerde stelling te onderschrijven. In de discussienota over het cen trumplan Sassenheim worden vier alternatieven voor een toekomstig te realiseren centrum aangegeven. De planologen hebben in de nota voor één van deze alternatieven gekozen: de afronding van de be staande centrumdelen (zuid, cen trum en noord) voor zover gewenst en het behoud (voor zover moge lijk en wenselijk, van de totaliteit van het centrum. Het belang rijkste element om het centrum te behouden c.q. te versterken vormt daarbij het bewerkstelligen van een doorbraak in de gevelwand aan de Hoofdstraat tegenover de Her vormde Kerk met het uiteindelijk doel een circuit voorzien van cen trumelementen te maken. Stads- en landschapsman Weiter en stedebouwkundige Risseeuw: "Het huidige centrum schiet op be paalde onderdelen tekort". En over het ln de discussienota aangege ven voorkeursalternatief"Het moet duidelijk onderscheiden worden in twee gebieden. Enerzijds is er het bestemmingsplan dat ter zijner tijd op dit gebied komt te liggen anderzijds is er de indicatieve plan ning, die de meest wenselijke ont wikkeling van dat centrum aan duidt. Het bestemmingsplan wordt vrij hard; daarin wordt vastgesteld dat men nog mag bouwen, waarbij de verschillen tussen het noordelij ke, centrale en zuidelijke deel van het centrum onderling niet zoveel zullen verschillen (verschillen al leen op het gebied van de erfbebou- wing, red.). Vraagstelling is: wat is het meest wenselijke? Welke kant moet het centrum op? Door grotere initiatieven dan een inci dentele verbouwing kan het cen trum in een bepaalde richting wor den gestuwd. Wij streven naar een zeker zwaartepunt in het midden". Tegenover dit duidelijke, niet door alle middenstanders on derschreven standpunt, hadden al ternatieven geplaatst kunnen wor den. Die kwamen er niet, ook al re fereerde de voorzitter van de win keliersvereniging van de Oude Ha ven Van Loo aan een reeds eerder geopperd plan de Vaartkade te dempen en van het open een dicht riool te maken. Op het gedempte stuk weg zouden parkeerplaatsen kunnen worden geplaatst, terwijl er door een doorgang naar de Kerk- laan ook voor een verlevendiging zou kunnen worden gezorgd. Een oplossing, waarvan burgemeester J. Baron van Knobelsdorff zei: Dit is een kostbare zaak. Econo misch waarschijnlijk niet haal baar". Deze reële tegenwerping van de zijde van het gemeentebestuur was reeds voldoende Van Loo over dit punt de mond te snoeren. Een eventuele financiële oplossing van de zijde van de middenstand kwam niet ter tafel. Zoals ook het denk beeld van Perfors te vrijblijvend bleef. Dat denkbeeld, het meest in grijpende van alle. had wellicht een beter lot verdiend. "Maak", zo zei hij, "tegenover de Hervormde Kerk een brink met een fonteintje en dat soort voorzieningen. Je moet, ik weet het, dan wel de medewerking van veel mensen hebben. Albert Heijn bijvoorbeeld, dat zich door een optie op een huis reeds veilig heeft gesteld, zal met een verplaat sing van het bedrijf naar het nu ge projecteerde parkeerterrein (op rond 50 meter van de huidige rooi lijn van de Hoofdstraat) akkoord moeten verklaren. Men heeft er waarschijnlijk nog een flink bedrag voor over ook, omdat men er een veel grotere ruimte kan krijgen, Albert Heijn is in Sassen heim nog maar een kleine zaak De gezamenlijke middenstand zou daarnaast de kosten van de brink moeten dragen. Dat zal gerekend met 90 middenstanders- op rond 5000 gulden de man/zaak neerkomen. Je krijgt, wanneer Je zo'n pleintje met desnoods parkeer ruimte reserveert, een rivaliteit tus sen het zuidelijke en het noordelij ke centrumdeel (van ieder 250 m lengte aan de Hoofdstraat) die ook voor de consument stimulerend kaa werken. Daarnaast beperk je (je uitbreiding in m2 oppervlakte". Wanneer het door het instituut Stad en Landschap aangegeven inj. tiatief werkelijkheid wordt vol- gende week donderdag komen consumenten over he centrumplan aan het woord, daarna gaat het stuk in de ambtelijke molen - heeft de Sassenheimse midden, stand geen oplossing voorhanden om een eventuele vestiging van een groot bedrijf tegen te gaan. Verder dan het in het eigen straatje vra gen en het onderling roepen van „Albert Heijn heeft hier alleen maar veel voordeel van kwam men niet. En toch: de kansen la gen er. Niet voor niets staat ooi in de discussienota: „Ten einde ruimtelijke uitbouw in een Juiste richting te kunnen leiden zijn ver- schillende maatregelen van heidswege onmisbaar als kader voor en in samenspel met particu liere initiatieven". Die particulier» initiatieven bleven achterwege, „v/e hadden ons als middenstand ster ker kunnen opstellen, maar ieder een praat teveel in zijn eigen straatje, ziet de grote lijnen niet" SASSENHEIM Toen begin dit jaar het Sassenheimse kruispunt Noord werd gereconstrueerd en met stoplichten werd beveiligd, kwam het predikaat „meest onveilige Sas senheimse punt" automatisch terecht bij de tweede krui sing van die provinciale weg, het kruispunt Parklaan Van Pallandtlaan (Provinciale weg). Sinds begin dit jaar is er op dit punt een twintigtal ongevallen gebeurd, waarvan acht met persoonlijk letsel. „Voornamelijk voorrangsgeval- len", zegt de adjudant Grevink van de rijkspolitie groep Sassenheim. Het nu beruchte kruispunt Park laanVan Pallandtlaan (Provincia le Weg) zal ook worden gerecon strueerd. Provinciale Waterstaat Zuid Holland heeft de (voorlopige) tekeningen gereed en donderdag 19 oktober wordt er in het Sassen heimse gemeentehuis ook een open bare hoorzitting over gehouden. Ad judant Grevink: "Reconstructie van heit kruispunt en beveiliging met verkeerslichten, zoals op de tekenin gen aangegeven, wordt door ons toe gejuicht. Het zal een hele verbete ring zijn. De ervaringen met kruis punt Noord hebben dat de afgelo- Er hebben zich daar nog wel wat ongevallen voorgedaan (dit jaar in totaal nog 12, waarvan overigens een aantal vóór de ingebruikneming van de verkeerslichten), maar hele maal tegenhouden kun je dat nooit. Je krijgt gevallen als auto's die nog Juist door oranje of rood rijden met een wagen achter zich en dan plot seling toch stoppen met een kop- staart botsing als gevolg of, wat we ook hebben gehad, een man die met 120 kilometer doorstuift. Maar normaal functioneert de beveiliging goed". Minder ver De door de Provinciale Waterstaat voorgestelde reconstructie van het nog onbeveiligde kruispunt Park- laanVan Pallandtlaan (Provincia le Weg) gaat overigens minder ver dan in eerste aanleg was gedacht. Het nu op tafel liggende plan be helst het creëren van een zuiver T-kruispunt (nu nog een onduidelijk met een bocht doorlopende Park- laan die op de Van Pallandtlaan nauitkomt, waar het daar rijdende verkeer voorrang heeft) met ver keerslichten. Het kruispunt wordt enigszins in oostelijke richting (naar de aansluitingen op de Rijksweg Amsterdam—Den Haag) verscho ven, hetgeen ten koste van wat ge meentelijk groen gaat. Bijkomende maatregelen zijn verplaatsing van de fietspaden (verder van de weg af), het instellen van eenrichtings verkeer in het laatste gedeelte van de Willem Warnaarlaan, die vanaf het te reconstrueren kruispunt niet meer mag worden ingereden in de richting van het oude zwembad en het opheffen van de langs de Pro vinciale Weg lopende parallelweg aan de noordzijde. Het fietspad aan de zuidzijde (langs het water van de Sassenheim ervaart) wordt tegelij kertijd tot drie meter verbreed. Op welke termijn de plannen van Provinciale Waterstaat Zuid Hol land uitgevoerd zullen worden, is nog niet bekend. Van gemeentezij de is al om enige aanpassing van t plan (met name de Instelling van het eenrichtingverkeer in de Wil lem Warnaarlaan valt niet zo goed) verzocht en het onderzoek naar deze (en eventueel op de hoorzitting nog te formuleren) wensen kan wellicht nog enige tijd in beslag nemen. Ook zullen de financiële mogelijkhe den natuurlijk een rol spelen. Ad judant Grevink: "Wanneer ook de realisering van deze reconstructie een feit is, dan is Sassenheim zijn tweede gevaarlijke kruispunt kwijt. Het is dan te verwachten, dat er in die hoek van de gemeente minder ongevallen zullen komen". Andere specifieke gevaarlijke punten kent Sassenheim niet, al is het dit jaar opmerkelijk, dat er zich op de ge hele dorpskern lopende Hoofdstraat nogal vrij veel ongevallen hebben voorgedaan. Adjudant Grevink: "Maar de kans bestaat dat je een volgende keer hier bijna niets te genkomt. Er zijn geen specifieke oorzaken voor aan te wijzen". Het nu nog onbeveiligde kruispunt ParklaanVan Pallandtlaan zal met den uitgerust, tenoijl de fietspaden verder van de weg komen. DEN HAAG (ANP) Minister Van Veen verwacht niet dat de in voering van school- en cursusgelden bij het voortgezet onderwijs een te ruggang van het aantal leerlingen tot gevolg zal hebben. Tijdens het debat van de schooi en cursusgeldwet wees de minister van onderwijs er vanochtend op dat de verhoging van het kleutergeld destijds evenmin tot een geringere in teresse heeft geleid. Van alle 5-Jari- gen gaat 95 pet naar de kleuter school. Overigens stelde de bewindsman nog eens met nadruk dat de werke lijke kosten van onderwijs een veel voud van de te heffen bijdrage be lopen. Bij de totstandkoming van het re geerakkoord is men er dan ook van uit gegaan dat een redelijke bijdra ge van de ouders alleszins verant woord moet worden geacht, nu de overheid zich voor zulke enorme fi nanciële problemen geplaatst ziet. Daarbij komt dat de regering enigszins tegemoet is gekomen aan de verlangens om, waar mogelijk, ln 1973 te beginnen met de tweede dag vormingsonderwijs voor de werken de Jeugd. Deze toezegging, die de minister van Onderwijs wil uitvoeren, zal op de be groting van 1973 een bedrag van 85 miljoen gulden vergen en in de daarop volgende Jaren nog aanzien lijk meer. Overbodle noemde de minister de ROME (Reuter, DPA) De 38-jarige Jordaniër Abdel Wael Zoeaiter die maandagavond doorzeefd met twaalf revolver schoten gevonden werd op de binnenhof van zijn appartement in Rome, is- in augustus door de Italiaanse politie ondervraagd in verband met de mislukte aanslag op een lijnvliegtuig van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al. Wael, die als tolk werkzaam was in de ambassade van Libië in de Itali aanse hoofdstad, zou verbindingsman van de Palestijnse ondergrondse be weging Al-Fatach zijn geweest. De Italiaanse politie verklaarde dat de moordaanslag goed voorbereid was en werd uitgevoerd door personen die de plaatselijke situatie terdege ken nen. Zij neigt tot de theorie dat de aanslag het werk is van een Joodse terreurorganisatie. Ben Jordaanse ambassadewoord voerder zei dat Zoeaiter neef van de Jordaanse ambasadeur in Beiroet, Akram Zoeaiter, was. In de Libische ambassade ontkende men dat hij iets te maken zou hebben gehad met de Palestijnse bevrijdingsbeweging. Zij ontkende ook Italiaanse persberich ten dat Zoeaiter een familielid was van Jasser Arafat, leider van El- Fataeh. Een woordvoerder van het Pales tijnse Bevrijdingsfront in Rome ont kende ook dat Zoeaiter connecties met het Palestijnse verzet zou hebben gehad. Bij een huiszoeking in Zoeaiter.s flat vond de politie boeken in het Frans en Arabisch met de theorieën van Mao Tse-toeng en studies over de Palestijnse kwestie. Ze vond ook röntgenfoto's waaruit bleek dat Zoe aiter rugklachten had. In zijn zakken zaten medicijnen. Twee Volgens ooggetuigen la de aanslag op Zoeaiter door twee mannen uitge voerd. Een auto die zij gebruikten werd onbeheerd gevonden in de buurt van Zoeaiters appartementen De wagen was gehuurd bij een firma door een man die een Canadeés rij bewijs had laten zien waarop de naam Anthony Hudon stond. Aan Interpol is om assistentie bij hun opsporing verzocht. Het dagblad Maariw in Israël schreef dat Zoeaiter voordat hij zich in Italië vestigde organisator voor Al-Fatach was geweest maar zich uitsluitend met administratieve ar beid had beziggehouden. Al-Fatach in Beiroet geeft de schuld van de moord op Zoeaiter I aan de „Israëlische inlichtingen- j dienst". Zoaiter wordt in het betref- I fende communiqué als een van de prominente leden van Al-Fatach om schreven. Volgens de verklaring van Al- Fatach heeft Israël na de aanslag in het Olympische doip in München gezworen de Palestijnse verzetsstrij ders te treffen wanneer en waar mo gelijk. De beweging zweert Zoeaiters dood te zullen wreken. Zij stelde al eerder de Israëlische inlichtingendienst ver antwoordelijk voor de moord in augustus van dit jaar op Ghassan Kanafani van het Palestijnse Volks bevrijdingsfront. Hij liet het leven toen hij het contactsleuteltje van zijn auto omdraaide en daarmee een bommechanisme in werking stelde. MOSKOU (AP) De reuzenpan- da uit de Moskouse dierentuin, het mannetje An-An, is overleden aan een hartkwaal. Het zeer geliefde dier Is 15 jaar oud geworden. Nog geen drie maanden geleden was ln de Londense dierentuin het Panda-vrouwtje Chi-Chi dood ge gaan, gewoon als gevolg van ouder dom. Men heeft de dieren, in Londen, tweemaal willen laten paren om te bereiken dat er in gevangenschap een reuzen-pandaatje werd geboren, maar beide keren liep dat op niets uit. De dame voelde er eenvoudig niets voor en de biologen uit Moskou en Londen zaten met de handen in het haar. An-An zal worden opgezet. Alleen in China komen Panda's nog in de natuur voor. Hoeveel weet niemand. WASSENAAR (ANP) De Ne derlandse uitvoer naar de Verenig de Staten is dit Jaar achteruitgelo pen. In de eerste acht maanden was de uitvoer naar dit land vijf procent kleiner dan in de overeenkomstige periode van hei vorige Jaar. In dol lars gemeten neemt de export naar de VS nog iets toe. De voorzitter van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Ame rika Jhr. P. R. Feibh, heeft dit mee gedeeld ln de Jaarvergadering van de kamer. De nadelige factoren, die de uit voer beïnvloeden zijn de devaluatie van de dollar waardoor een na delig prijsverschil is ontstaan maar ook de „voortwoekerende in flatie" in Nederland, waartegenover in de Verenigde Staten slechts een zeer matige prijsstijging staat. motie van de progressieve drie in de uitspraak van de kamer wordt gevraagd dat aan leerplicht sdhool. geldvrijdom verbonden dient te zijn. Het wetsontwerp gaat volgens de ml- nister in sommige opzichten ver en komt al aan de verlangen» de indieners tegemoet. Burgerlijke Stand van Leiden Poole; Adrieiine Bettina, dr. v. M. Hubert en H. B. Reeder; Daniël, Nijhof en J. C. Wolffensper Henriette Jaeobic^ en H. M. van Halsema; - Raymond Waldy Henry, zn. v. W. H. Bosk Koster; Hidde, zn. v. P. Zelllstra H. de Wilde; Yvonne, dr. v. B. Martlne Gerarda Elisabeth, dr. r Haar; Zofja, dr. v J. renburg; Marl P. J. Verreck t Mark Pieter. z M. T. van den Bersselaar; Fabian Herman Sebastiaon, l Berveling en J. Hoogstraten; Astr!d Patricia, d. v. R. de Regt Inbrekers van 15... ALPHEN AAN DEN RIJN Twee Jeugdige (15 Jaar) Alpheuse inbre kers heeft de politie gearresteerd een dag nadat zij een gouden armband wegnamen uit een woning aan de Oudshoornseweg. De Jongens heb ben inmiddels bekend Zij verschaf ten zich toegang tot het huis door een ruit stuk te slaan. Albert! E. Gratama; Ever»- Inez Henryka, d. S. L. Schoch ei Tuyll van Se roo*- .azlna Jacoba M* Kessen en C. E. M. kerken; Mariska Ölazlna Jacoba M»- Kok. Estflier M, d.v. H. N. Vla tra en M. de Knegt.Sandra, d.v. R. J. M. ~"ti Zonneveld en d. Bernardus N. venvoorde. Johnny, ren en H. J. WoUdc. C. P. Remmerswaal i Danlëlle. d.v. N, de Water en N. Solll* Lilian E., d.v. A. R. K. Tleman H. E. S.traetemane. Richard, L... den Boer en H. E. Daniels, rudolf J. z.v. P. M. Kar remans en L. H. BunDll Robert us A., z.v. P. M. Kar remans L. H. Bunnik. Petra, d.v. P. C. A. Joo- Bohemen. Julia, d.v. F. Cohen, Leiden en J. Rol. H. Heemskerk. Bemuoroek en A. J. Spijk. A. R. Herrmann en E. W. Makkink. GETROUWD K. Chaudron en H. A. T. Rljsberg® A. Gulzouni en C. P. de Vink; P- van Ooljen e n A. M. Friellnk; W. Dorsman en I. M. van der Poel; C. T. Coerse en M. van der MW- N. van Vliet. Rozenburg en A. vi» der Marei. W. G. Roodhuyzen. Vooj a der Molen, 88 Jr. kevisser, 61 Varkevisser 87 jr., m. O. H. J. MU"* von Czernickl. 63 jr., m.; M. C. J. Tjang, 52 Jr..

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4