Raad achterNIET ALS EVANGELISATIE scholenplan Cronesteijn Dlubhuis zw Beleid voor openbaar vervoer GODS DIENST- TWISTEN ITICHTING CIJFERS HERENMODE en VRIJETIJDSKLEDING RAAD DEELT BEZWAREN LEIDSE BAAN VAN HET PAK NOTA VRAAGT DUIDELIJK OM: HEINEKEN SOMS OP OLIESTOOK „Amateurtoneel wordt bedreigd" Dam in Mare: vogelsterfte flOENSDAQ 18 OKTOBER 1973 onderwijs Door Hans Melkert In navolging van actuele gebeur tenissen leek tegen het middernach telijk uur in de Leidse raad een bom te barsten. Het was slechts een lamp, die kapot knalde boven het verschrikte hoofd van de chef kabinet in de ambtenarenbank. In figuurlijke zin had even daar vóór een bom op exploderen gele gen. Het lijkt onwaarschijnlijk voor degenen, die zijn frêle minzaamheid kennen, maar onderwijswethouder Duyverman stak het lont aan. Hij zei kortaf: "Een persoonlijke zaak. Als het raadslid die opmerking niet terugneemt, ben ik niet in staat te antwoorden". Het gebeurde bij het voorstel tot afvoering van de gemeentebegroting 1972 posten voor ambulante school hoofden en leermiddelen op lagere scholen in oude stadswijken. PvdA- er Van Dam sprak van een deloya le houding van het college en vroeg opvoering van de posten op de vol gende begroting. Die deloyale hou ding zat de wethouder kennelijk dwars. Hij tilde er iets te zwaar aan, dacht ik. Het PAK nam het niet, vroeg schorsing en beantwoording van de vraag door het college. Iedereen be moeide zich ermee. De wethouder bleek bereid op de zakelijke vraag te antwoorden en vroeg om herhaling. Dat weigerde Van Dam, waarmee hij olie op de golven dreigde te gooien. Terecht nam PAK-fractie leider In 't Veld de zaak over en stelde de vraag, die werd beant woord alsof er niets was gebeurd. Duyverman: "De posten zijn in strijd met de wet. Dat ik een aan beveling van gedeputeerde staten tot afvoering doorgeef is niet deloyaal, maar op zijn hoogst dom". Opvoering in 1973 ziet de wethouder niet zitten. VVD-er Wessels sprak zijn be- droefheid uit over de polarisatie in de raad, maar de kolonel b.d. schoot naar mijn mening ten onrechte al leen in de richting van Van Dam. Ook "zijn eigen" wethouder had er in dit geval schuld aan. Wethouder Harmsen van finan ciën tenslotte ik vind hem steeds tactischer en pal staan voor de ideeën van de raad maakte alles goed door terloops op te merken, dat eraan wordt gewerkt de zaak wel op de volgende begroting te krijgen. Het voorstel kreeg toen van 23 raadsleden het ja-woord. Vijf zei den nee. Onderwijs-onderwerpen waren troef. Het langst bleef de raad han gen op een voorstel tot uitbreiding van de subsidieregeling voor gods dienstonderwijs op de openbare la gere scholen. Het debat over deze zaak werden complete godsdienst twisten. Het zakelijke erover staat hieronder. Op deze plaats een bloemlezing van de "twisten". PSP-kabouter Gerkema begaf zich in een reeks citaten om aan te geven, dat godsdienstonderwijs leidt tot neurotische kinderen, wat vol gens hem met wiskunde ook het ge val is, reden waarom hij is opge houden les te geven in dit vak Gauw geraakte DS'70-er Zunder- man volgens zeggen buitenker kelijk, maar sprekend met gevou wen handen nam Gerkema zijn uitspraken hoogst kwalijk. Het werd een fel debat met vaak onaangename interrupties. Com muniste mevr. v.d. Blom zei het voorstel te steunen. Interruptie van Kuyper: "Laat wijlen Stalin het niet horen" .Het is maar een voor beeld. Wessels maakte alles goed door het opgraven van een stuk Jeugd sentiment. Hij herinnerde zich door zijn vader naar cateohesatie te zijn gestuurd met een dubbeltje voor dit doel en een dubbeltje voor het gras van het paard van de dominee, die met een dos-ê-dos kwam Er was weinig publiek om dit aan te horen. Eerder op de avond leek de publieke tribune op die van een voetbalveld met enerzijds de sup porters van dit standpunt en an derzijds de aanhangers van het an dere. Dat was in de zaak van scho len of sportvelden in Cronesteijn. Wonder boven wonder ditmaal publiek zonder spandoek. En zonder herrie. "Scheidsrechter" Vis han teerde de fluit pardon hamer alleen voor het spel in het veld. Hij £IDEN Na uitvoerige discussie heeft de Leidse raad ^teravond besloten het licht op groen te zetten voor de iichting van vijf onderwijsopleidingen in een deel van het estemmingsplan Cronesteijnsepolder. Als alle plannen in het ministerie en een stichting doorgaan komen op de c ioek van de Kanaalweg en de Lammenschansweg een rot. chr. mts, een streekschool voor beroepsbegeleiding nJerwijs, een school voor vormingswerk, een meao-school o een toeristische opleiding. T-JEen deel van het terrein heeft de '«SS verkocht aan de Hollandse Ta ta- -fabriek. De rest kan met mede- «Dring van het ministerie worden 9 rtocht aan een stichting, die de iderwijsinstrtuten hier wil verwe et dijken. Nodig daartoe is een her- «ning van een gedeelte van het be- emmingsplan, dat de grond be- 6U,%iikbaar stelt voor industriële doel^ üden. voorstel ondervond bij mon- ro<a de PvdA-er Waal wel een mtal formele bezwaren bij het PAK, 1,n iar de stichting van deze scholen JS 8de het niet in de weg staan. Toen in motie werd afgestemd om het ge- de bestemmingsplan te herzien, ande het PAK toch vóór een par- 3e herziening, met uitzondering van dA-er v. d. Horst, die zich een 1 tegenstander toonde van de gang ia zaken. Na de intentieverklaring d nu heeft terinzagelegging volgens sn weinig zin. Bventuele bezwaar- driften zullen niet al te zwaar we ll UK Wethouder Kret van stadsontwik- 5 t, ling had met 't oog op de vertra- dt nde werking bezwaar tegen de mo- om het gehele plan te herzien, de behandeling van 'n brief van Wijk's sportvereniging betreft, van deze plaats zal moeten ver enen, kwam hij tegemoet aan de aren door het voorstel om de voor kennisgeving aan te ne- te veranderen in "ter behande- ig in de betrokken raadscommissie' Onderwijswethouder Duyverman Si tide overigens een gedachte vain het inisterie tegenover het verdwijnen lq sportaccomodatie: er is ruimte voor een sporthal en een zwembad. Mevr. Den Haan, wethouder var CRM. ziet voor de tennisvelden op korte termijn geen vervangende ruimte. Of de meao-school hier komt of toch op het geplande terrein in het Morskwartier bleef een vraag. B. en W. willen de plaats in de Mors nog niet loslaten tot vaststaat, dat de meao ook in Cronesteijn wordt ge bouwd. ADVERTENTIE -oor Hl" LEIDEN Uit het vandaag ver henen verslag van de Stichting tfchuis Z.W., dat loop over de tiode 2 Januari 1971 tot 1 augus- t 1972, blijkt dat er door deze «Mug heel wat activiteiten wor- ii ontwikkeld en dat de animo zeer groot voor is. Enkele cij- demonstreren dit: bezoek aan yterzaal 4448, idem aan koffiebar fcBruik" 23548, aan de activitel- voor ouderen namen 3635 per- in del, idem voor jongeren in de üftljd van 4 tot 22 jaar in totaal 514, aantal bezoekers Jeugd- en ntehenst 116. Bovendien werden s de clubhuizen "De Klinker" en to Vijfhovenhuis" vakantie-acti- dfeM >er dag door 300 kinderen deelgenomen. asten ge- panty extra de panty die tegen een stootje kan (In de groene verpakking) Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Oudewater: G. van der End te Zalk en Veecaten; te St Philipsland: drs. C. A. van derSluIjs kandidaat te Oude Tonge. Bedankt voor Joure: A. J. de Bue te Ierseke GERREF. KERKEN Beroep te Zwolle: H. Olde, missio nair predikant wonende te Baarn. Aangenomen naar BruchterveldG. P. Hooijer, kandidaat te Bruchter veld; naar Groningen aks ziekenhuis predikant Academisch Ziekenhuis: F. Strikwerda te Santpoort. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Drogeham: J. M. A. Groeneveld, kandidaat te Utrecht. GEREF. GEEMEENTEN Beroepen te Rotterdam: K. de Gier te Den Haag. Bedankt voor Wageningen: Chr. van der Poel te Ierseke; voor Poort vliet: J. Karens te Ophuisden. TEGEN BETAALBARE PRIJZEN Grote collectie CORDUROY KOSTUUMS v.a. 149,- Haarlemmerstraat 149 - Leiden - Tel. 01710-21075 LEIDEN Mevr. Geelkerken (prot. chr.) heeft al meege deeld, dat de raad zijn besluit om de subsidieregeling voor godsdienstonderwijs op de openbare lagere scholen uit te breiden heeft voorzien van een motie, die èn voor de organi serende commissie en voor de kerkgenootschappen onaan vaardbaar is. Onderwijswethou der Duyverman voegde eraan toe, dat de raad niet de be voegdheid heeft dit uit te ma ken. B. en W. zullen zich be raden of de motie moet worden uitgevoerd. Het betreft een toevoeging, dat, erop moet worden toe gezien, dat godsdienstonderwijs niet als vorm van evangelisatie wordt gegeven, maar ais cultu reel-historische vorming van de tinderen. Die toevoeging kreeg In een motie van Amptmeijer (PSP), Waal en Verboom PvdA) gestalte. De motie haalde het, omdat van buiten de oppositie ook meegingen de liberalen Taf- fijn en Wiebenga en DS'70-er Zunderman. Het werd 1514. Het i'.el W. werd vervolgens met 18 tegen 4 aangenomen, waaruit te con cluderen is» dat het aantal stemmers sterk verminderd was. Een deel van de PAK- fractie verliet de zaal vóór de stemming. Tegen stemden twee PAK-leden (Oosterman en Jonker), alsmede VVD-er Taf fijn en PSP-er Gerkema. Het afwezige deel PAK had bezwaar tegen d* stemming over dit voorstel, omdat burgemeester Vis hier toe overging zonder een mede door PvdA-er Van Aken en VVD-e? Taf fijn ondertekend voorstel van In 't Veld (PvdA) trbij te betrekken. Dit voorstel kon nu niet wor den behandeld, omdat het een eerder raadsbesluit wil vernie tigen. Het behelst met ingang van 1 september a.s. de gehele subsidiëring van het gods dienstonderwijs te staken. Een dergelijk voorstel moet schrif telijk worden aangekondigd en het zal dus op de volgend» agenda staan. De indieners maken duidelijk een keus tussen subsidiëring van godsdienstonderwijs andere onderwijsvoorzieningen nu volgens hen prioriteiten moeten worden gesteld met het oog op de Leidse begrotingspo sitie en het feit, dat de onder wijskosten geen aanvullende uitkering geven- De Indieners vinden gods dienstonderwijs een finan ciële taak van de ouders en willen subsidiëring hiervan be zien in het licht van de gehele vorming. Vergelijkingen wer den getrokken met Engels en Frans, waarvoor ouders we) moeten betalen. Gevraagd werd naar de mogelijkheid van sub sidiëring van andere van sociaal-historisch derwijs. In het lauwe water van het Zweilandbad is de afgelopen dagen gezwommen dat de stukken eraf vlogen. Onder luide toejuichingen zwommen ongeveer zeshonderd kinderen van 31 Leidse lagere scholen om het hardst en dat leverde spannende tafereeltjes op. Vooral het estafette- zwemmen veroorzaakte een hoop geluid in het bad, niet alleen van de korte, felle orawl-slagen, maar vooral van de schreeuwende schoolgenootjes, die de zwemmers op die manier tot uiterste prestaties aanspoorden. (Foto Jan Holvast) LEIDEN De Leidse raad heeft gisteravond adhesie betuigd voor zover het deze zaak betreft aan een bezwaarschrift, dat de PAK-fractie bij de provincie heeft ingediend tegen het opvoeren van de Leidse Baan op het wegenplan. PvdA-er Jonker kreeg de raad zo ver na een interpellatie over uitla tingen van wethouder Kret van stadsontwikkeling over de opvoe ring in het wegenplan van de Leid se Baan, gedaan in het Leidsch Dagblad. Jonker was van mening, dat de wethouder voorbij ging aan de fi losofie, die ten grondslagl igt aan de door de raad aanvaarde motie tegen de Leidse Baan door nu te zeggen, dat de nieuwe provinciale weg bulten het Leidse gebied is komen te liggen. Kret betoogde, dat aan het belang rijkste Leidse bezwaar tegemoet is gekomen nu de Leidse Baan in elk geval niet zal uitkomen op het Leidse wegennet en rechtstreeks naar het hart van de stad zal voe- De wethouder had bezwaar tegen adhesiebetuiging aan het PAK- bezwaarschrift. omdat dit een deel van de agglomeratie-wegenvier kant niet nodig acht. De raad heeft in meerderheid beslist, dat dit vierkant in zijn geheel van belang is. De adhesiebetuiging overgenomen door B. en W. en aanvaard door de raad geldt alleen voor de bezwaren van de PAK-fractie bij de provincie tegen de aanleg van de Leidse Baan. Voor GOUDEN Kwaliteits-Sieraden en de voordeligste prijzen. Blijft Uw adres Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Grote keuze en vak-service. Vervolg van pagina 1. LEIDEN De beleidsnota "Het openbaar vervoer op korte ter- mijrf" gaat uit van een periode van vijf Jaar en mikt duidelijk op 1975. Aangenomen wordt dat de tijd te kort Is voor grote infrastructuele veran deringen en het voorhanden zijn van nieuwe vervoermiddelen, dus geen railverbinding tussen Leiden en Katwijk enz. De keuze van het ver voermiddel kan dus alleen worden beïnvloed door het nemen van be leidsmaatregelen. De invoering van een minibus met fijnmaziger net is in de nota verworpen op grond van de economische haalbaarheid. „_t een vervoersanalyse blijkt dat: de avondspits de maatgevende periode ls voor wat betreft de inten siteit van het totale aantal personen- verplaatsingen, omdat zowel het woon-werkverkeer als overige ver plaatsingsmotieven in belangrijke mate vertegenwoordigd zijn; de voornaamste externe relaties gericht zijn op Den Haag en Kat- wij k-Bollenstreek. Voor externe verplaatsingen neemt het openbaar vervoer een aanzien lijk deel (30 pet.) voor zijn rekening. Intern is de (brom) fiets nog steeds het meest gebruikte vervoermiddel. De taxi ls niet populair door de ho ge tarieven. Uitgangspunten voor een betei buslijnennet zijn: alle buslijnen via centrum en sta tion; loopafstanden tot de haltes klei ner dan een halve kilometer; hoge frequentie korte wachttijden ls belangrijker dan korte loopafstan den; het maken van lussen moet ver meden worden. Eisen voor verbetering van het busvervoer zijn o.m. uitvoering van het busbanenpakket in Lelden. Onderzocht moet worden of de sneldienst Amsterdam—Den Haag niet verder Oegstgeest in moet. De buslijnen uit Katwijk—Bollen streek, Alphen Leimuiden en Ter Aar moeten zonder omleiding door woonwijken naar het eindpunt. De bus uit Ter Aar moet van station worden doorgetrokken naar de Wit te Singel. De drie lijnen vanuit Ha- zerswoude moeten worden doorge trokken naar het Morskwartier. Het aanleggen van busbanen in Lel den is vóór 1975 noodzakelijk om het openbaar vervoer te verbeteren. Dit busbanenpakket kost f IVi mil joen. In verband met de geringe afstanden, de overstapweerstand en de relsduur komen inwoners van Lelden. Voorschoten, Leiderdorp en Oegstgeest als transportmiddel naast de trein nauwelijks in aanmerking. deed dat met mate, maar eenmaal liet hij toch de gele kaart zien aan KVP-er Cornelissens, die vaak op irritante wijze zijn zin wil doorzet ten. Jammer, dat hij het laat afwe ten als hem een relevante vraag wordt gesteld. Misschien ben ook in mijn voet balboekje te buiten gegaan en word ik voor de straf commissie gedaagd wegens natrappen. Dat moet dan maar. Na een weinig verheffende vergadering als deze moet Je even iets kwijt. Overigens had deze "verlenging" van liefst vijf uur één voor deel: de agenda kwam af. Alle res tanten werden opgeruimd. Wie de balans opmaakt komt tot de con clusie, dat de raad volgende week maandag met een schone lei aan een stuk begrotingsvoorbereiding en de week daarop aan een nieuwe agen da. ADVERTENTIE LEIDEN/ZOE7TERWOUDE Zal de nieuwe vestiging van Heineken in Zoeterwoude zo nu en dan gebruik moeten maken van stookolie in plaats van gas? PSP-er Amptmeijer sprak daarover gisteravond zijn vrees uit, omdat de mogelijkheid er nog steeds is, dat de Gasunie op een aan tal dagen niet levert aan het nieu we bedrijf. Wethouder Lijten van economische zaken antwoordde, dat de zaak in verband met de hinderwet in be handeling is bij het gemeentebestuur van Zoeterwoude. LEIDEN D'66er Oosterman heeft gisteravond in de raad gezegd, dat het amateurtoneel wordt be dreigd, dat Litteris in gevaar is en naar hij heeft gehoord K en O een flink ledenverlies lijdt. Hij zei dit naar aanleiding van een brief van de culturele raad óver aankoop en verbouwing van de voor malige remonstr. kerk tot theater. CRM-wethouder mevr. Den Haan kon geen tijd noemen, waarop dit advies in de raad zal komen. LEIDEN Voor behandeling bleef in de Leidse raad van gister avond staan een voorstel van E»66- er Kuyper om de éuiker in de dam in de Mare te vergroten tot één van 6 bij 2 meter. In een biologisch betoog had het raadslid hierop aangedrongen, om dat de dam warm blijven van het water veroorzaakt, wat het optreden van een ook voor de mens scha delijke bacterie tot gevolg heeft, die oorzaak is van vogelsterfte. Met het oog op adressen van werkgroepen uit de adviesraad en andere commissies, die zich met de binnenstad bemoeien dit was een telegram van de werkgroep bin nenstad vroeg Ampmeijer (PSP) informatie te verstrekken over de (on)mogelijkheid van terugdraaien van besluiten. Wethouder Kret zal hieraan aandacht besteden. Een wensenpakket kan men de beleidsnota "Het openbaar ver voer op korte termijn" noemen, maar ook een dienstregeling voor 1975 en dat jaartal is dichtbij. Het is duidelijk, dat de opstellers van de nota uitgaan van een openbaar vervoer in de Leidse agglomeratie met een hoge fre quentie (bij voorkeur om de tien minuten een bus). Dat is een goed uitgangspunt, want alleen op deze manier zal het openbaar vervoer een alterna tief worden van het particulier vervoer en selectief autogebruik bevorderen. Maar de frequentie is niet alleen zaligmakend. Voorzieningen voor het openbaar vervoer zul len nodig zijn en de tarieven zullen niet te sterk mogen op lopen. De NZH, de onderneming, die de meeste diensten in dit gebied uitvoert, wil wel. Dat blijkt uit het gisteren gepubliceerd plan om een tweede sneldienst uit de Leidse agglomeratie naar Den Haag in te voeren. Verdere ontwikkeling van deze ideeën en verregaande samen werking tussen de verschillende bedrijven ziln noodzakelijk. En luist daarvoor is een vervoers- antoriteit nod'o j)1e kan ernaar streven deze rt'ontregeling voor 1975 uit te

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3