WITTE POORT: TIJDELIJK DAK BOVEN THUISLOZE HOOFDEN Grote Vietnamactie Leidei Steed meer kritiek op eigen risico agenda Intensieve samenwerking tussen r.k.-parochies Niet voor verslaafden of langdurige zwervers Hulde aan brandweer protestoptocht politieke dagen kunstveiling >-!ï Bestaan vliegende schotels of niet? WOENSDAG 18 OKTOBER LEIDEN Morgen zal in de commissie maatschappelijke aangelegenheden en gezondheidszorg de gisteren verschenen nota over het Witte Poortplan worden besproken. De nota geeft een schetsplan van wat het complex zou moeten worden en hoe wethouder Den Haan van Sociale Zaken het plan bestuur lijk denkt aan te pakken. Het bureau huisvesting, de gemeen telijke sociale dienst, de politie en maatschappelijke instel lingen hebben regelmatig te maken met mensen die plotseling dakloos zijn. Voor hen is in heel Leiden geen opvangmogelijk- heid. Vooral toen deze zomer een aantal jongeren uit de Witte Singelpanden gezet dreigden te worden kwam het gebrek aan een dergelijk opvangcentrum weer naar voren. Wethouder Den Haan heeft het Witte Poortcomplex op de hoek van het Noord einde en de Weddesteeg uitgekozen om een opvangcentrum van te maken. In de nota worden vier groepen ge noemd die in aanmerking zouden kunnen komen voor tijdelijke bewo ning van De Witte Poort: mensen die hun huis zijn uitgezet door rechtelijk vonnis, mensen uit gekraakte pan den, mensen die dakloos zijn gewor den door brand of een andere ramp, of mensen die door de hoofdbewoner bij een inwoningssitua/tie het huis worden uitgezet. Het is niet de be doeling dat langdurige thuislozen of aan verdovende middelen verslaafde mensen hun intrek nemen in het op vangcentrum. "Het moet geen af kickcentrum worden", aldus de wet- houdier.. In de nota wordt steeds ge wezen op de tijdelijkheid van het ver blijf in het centrum. Den Haag Na een Ziekenfonds raad heeft nu ook de Centrale Raad voor de Volksgezondheid een negatief advies uitgebracht over het plan een eigen risico in de zieken fondsverzekering in te voeren. Het wachten is nu alleen nog op een advies van de Sociaal-Economische Raad. Wel meent de Centrale Raad voor de Volksgezondheid dat het drin gend noodzakelijk is een onderzoek in te stellen naar het optreden van overconsumptie in de sector van de gezondheidszorg. Wanneer er in be langrijke mate sprake zou zijn van overconsumptie kan een eigen risico nuttig zijn. Dat moet dan leiden tot vermindering van de aanspraken of een verschuiving van kostbare naar goedkopere vormen van verzorging. De begeleiders zullen zich voor een belangrijk deel bezig houden met het helpen zoeken naar permanente be huizing. Over het beheer van het Witte Poortcomplex zijn nogal wat moeilijkheden ontstaan. De gemeen te kan beheer en exploitatie niet zelf onder haar hoede nemen wegens gebrek aan personeel. Er is gedacht aan een speciaal in het leven te roe pen stichting. Mevrouw Den Haan heeft inmiddels contact gezocht met het Leger des Heils, dat de taak van beherende stichting best op zich wil De beleidstaken zouden, aldus de nota, moeten worden opgedragen aan een stuurgroep die bestaat uit vertegenwoordigers van instanties die met daklozenopvang hebben te maken: sociale dienst, bureau huis- Katwijker (17) bij botsing in Leiden gewond LEIDEN Een 17-Jarige brom fietser uit Katwijk werd gistermid dag omstreeks half twee op de Rijns- burgerweg aangereden door een per sonenauto. De Jongen kreeg een hersenschudding en een Jukbeen fractuur. Het ongeluk gebeurde toen de automobilist komende uit de Jo- han de Wittstraat links af de Rijns- burgerweg op wilde rijden. Juist op het moment dat de bromfietser uit de richting van de stad naderde. De gewonde Katwijker is door de EHD naar het ziekenhuis overgebracht. Activiteiten LEIDEN Winkeliersvereniging "De Morsstraat" heeft voor de de cembermaand een aantal plannen opgesteld. Zo komt er verlichting en muziek in de straat en zal men proberen om een sinterklaas en 'n kerstman te laten rondstappen. Te gen "het eind van het Jaar komen er kerstbomen in de vlaggestokhou- ders. Een andere actie is die van de plastic tasjes, met daarop een em bleem van de Morspoort. Dat em bleem komt overigens ook op een sticker. Gisteravond werd formeel af scheid genomen van voorzitter Van der Nat, die ais winkelier de Mors straat per 1 november gaat verla ten. Hij blijft echter voorlopig nog wel als voorzitter. Namens de leden werd Van der Nat een zilveren vaas met inscriptie aangeboden. Met verontwaardiging hebben ve len met mij kennis genomen van een artikel op de voorpagina van het Leidsch Dagblad van maan dag 17 oktober waarin, door een zich noemende "werkgroep wonen van de adviesraad voor de binnen stad", geschreven wordt over een falen der Leidse brandweer. Zoals deze werkgroep dit zegt, geeft het verwarring. Zij bedoelen: "het veiligheidsbeleid der Gemeente zou falen en vandaar die 9 punten die zij hiertegen aanvoeren". Is, volgens de werkgroep, de ge meente Leiden zó onverantwoor delijk in hun beleid, dat er bij brand geen hulp geboden zou wor den: Ik betwijfel dat sterk". Verder adviseert deze werkgroep dringend aan onze brandweer, dagelijks proefritjes te laten maken in straten en stegen. Deze opmer king is toch wel zeer belachelijk im mers hierdoor vertrapt u elke Lezers schrijven brandweerman in zijn beroep, in zijn zéér terecht verdiende eer, moed. durf, activiteit enrij- techniek! Heus, het zijn geen snot neuzen deze brandweerchauffeurs, hebt er maar diep respect voor! Waardeert het toch dat deze men sen er zijn, zij zullen alles, Ja alles doen in hun vermogen voor directe hulp. en lees nu eens de reactie van de brandweercommandant van dins dag 17 Oktober, dat zegt genoeg! Eén vraag aan de werkgroep. Waar om ondertekent u niet? G. TUKKER, Morsweg 196, Leiden. Woensdag Breestraat 19 Jeugdhaven 7.30 fo, Stadsgehoorzaal Pauze-orgelconcert Marco bij de Vaate 12.4f Breestraat 19 Societeli (voor kamerbewoners en alleenstaai. den 9—12 uur nam. Oegstgeest (Geversstraat 65) Soci». telt oor kamerbewoners en a" «taanden 8 uur nam. Dijkstraat 2a Spreekuur sociale vrouw 1011 uur voorm. Stadhuis Spreekuur sociale raadsn 4.806.00 uur nam. 1)0 Oegstgeest (Kennedylaan 11) injw. matie-avond Bahr Rij ksherbarium Kon. Ned. Mij. Plantkunde. Spr. au Eyklng over "Bol. en knolgewas» voor huls en tuin" 8 uur nam. Marekerk Spr. ds. J. C. Marls or# "Christen-zijn in de communletlichi wereld" 8 uur nam. Leiderdorp (Seheppingskerk) Spr. dhr. A. Knegt over ee r Zuid-Amerika 8 uur nam. vesting, stichting huisvesting wer kende jongeren, stichting Release, Leidse jeugdactie, gemeenteraad, gezondheidszorg. Die stuurgroep moet weer drie werkgroepen instel len die zioh met de uitvoeringstaken bezighouden. Eén werkgroep is be- Libië steunt het verzet in Suriname HILVERSUM De voorzitter van het Surinaamse Bevrijdingsfront H. Cairo heeft onhuld dat het in Suri name met financiële hulp van Libië tot een gewapende confrontatie met Nederlandse strijdkrachten kan ko men. In het televisieprogramma .Stroming" 22.10 uur Nederland I zegt hy vanavond dat Libiës sterke man El Gaddafi deze financiële steun heeft toegezegd. In het programma dat gewijd is aan terrorisme in Ne derland wordt ook een interview uit gezonden met Hans Wubben, secre taris van de Rode Jeugd, die zegt: „Het is juist dat vanuit onze ideo logie geredeneerd zekere personen opdrachten zouden kunnen krijgen om bepaalde personen te liquideren. last met de opname. Die groep be slist of mensen wel of niet in de Witte Poort kunnen gaan wonen, of dat ze beter kunnen worden doorgestuurd naar andere instanties, Adspirant- bewoners die worden afgewezen kunnen in beroep gaan bij de stuur groep. Een andere groep is belast met de opvang. Introductie bij de al aanwe zige bewoners, gelegenheid geven de specifieke moeilijkheden van de be woner te bespreken. Er zullen een vaste maatschappelijk werk(st)er en een vaste beheerder aan het com plex verbonden zijn. De werkgroep begeleiding houdt zich vooral bezig met het stimuleren het zoeken naar permanente woningen, en sociale begeleiding voor wie dat nodig heeft. De commissie zal het plan morgen om acht uur in de raadzaal bespre ken. In Voorschoten VOORSCHOTEN In Voorscho ten gaan de twee rk. parochies (Lau rent ius en Moeder Gods) intensief samenwerken. Bij het pastoraal be leid staat voorop dat zoveel mogelijk activiteiten niet meer gescheiden in de twee parochies moeten geschieden, maar als één geheel, zodat r.k. Voor schoten een afgerond geheel wordt. Pastoor J. Blonk zal o.a. alle Voor schotenaren, die verpleegd worden in het ziekenhuis gaan bezoeken alle pastores. In de afgelopen week ls ook een werkgroep van 25 mensen begonnen, die dit jaar vooral de nieuw-gevestigde parochianen na mens de beide parochies gaat bezoe ken. Kapelaan M. Oomens zal de eerste tyd zich voornamelijk bezighouden met de kerkopbouw in de wijk Noord- Hofland. Het jongerenpastoraat zal geleid worden door de heer Jos Ho- genboom en dit pastoraat zal trach ten de jongeren van Voorschoten apart te benaderen, waardoor zij de kans krygen op hun eigen wijze het Evangelie te beleven. Zaterdagavond zal in de Lauren- tiuskerk weer een speciale Eucharis tie plaats vinden. Tijdens deze Eucha ristieviering zal het Tilburgs Kamer koor de "Missa Brevis in c" van Mozart en enkele motetten van Pa- lestrina en da Vittoria uitvoeren. De dienst begint om 19 uur. rdag m voor Volkenkunde Jeu# kleurenfilm over diverse landien 3p Breestraat 19 Jeugdhaven Jeugda Werkgroep werkgroep 1 Stadhuis Spreekuur sociale vrouw 68 uur nam. Breestraat 19 Sociëteit voor 1 llcapten 2—5 uur nam. Tltus Brandsmalaan 76 "De boot" Clubhuiswerk handenarbeid ot 10 uur nam. Kantine Clos en Leembrugge Bol. avond Philatelioa 7.30 uur nam. Zoeterwoudsesingel 12 Bandrecor. derdienst Wim Malgo 7.30 uur du 10 Informatie* 't Praethuys Vrouwen ker] Kreatlef Sentrum (Breestraat 66) CiilOl néclub „Blood of the condor" 9 Het Mierennest (Morsweg 59) verjassen 8 uur nam. Breestraat 19 Sociëteit Twente (voor kamerbewoners en alleenstaj 11 den) 912 uur nam. Oegstgeest (Geversstraat 65) S09I telt voor kamerbewoners en alli staander) 8 uur nam. Leiderdorp (Pred. Hendrikplantj 25) Gespreksavond Baha'l 8.15 Koningskerk Rullclub 7.3010 v Zuiderkerk (bijzaal) NCVB, afd. 1 Apothekers De avond- nacht- en Bondagsdl wordt waargenomen door 1 theek Reyst Steenstraat 35 en 1 theek Voorschoten Leidse weg 66. SOS-dienst SOS- Telefonische Hulpdienst 101710)—25202 Voot alle die In q lijkheden verkeren bereikbaar werkdag van aebt uur n.m tot 1 uur vxa doorlopend In net weekei d wjt van vrijdag acht uur OJ» maandag acht uur vjn. Release Hulpverlenelngsdienst Relaese: Nlf T we Rijn 20a, tel 24555 Maandag tj ïi vrijdag 20-22 uur; dinsdag t.m. d derdag ook 15-18 uur. Gezinsverzorging Aanvragen hulp bejaarden en 1# durig zieken en gezinsverzorging Ml singel 8 tel. 24800 9-10 uur VOO Burgerlijke Stand Leiderdorp geboren: Marianne d an'ElWfc) M. Rietkerk Haas, Annelies d. en van G. Langera. Overleden: E. P. Jr., W. Oudenaarde 88 Jr. Th. J. Aid boom, 61 Jr. Ondertrouwd: M. de Jong 24 Jr 20 jr. Zoeterwoude, G, ^Tsnan In gen Schenau Maren 23 jr. en LEIDEN Een verschijnsel, dat sinds de Tweede Wereldoorlog over al ter wereld wordt waargenomen en waarover vele geleerden het al lerminst eens zijn, is het verschijn sel van de UPO's. niet geïdentifi ceerde. vliegende objecten oftewel vliegende schotels. Volgens sommigen is hier sprake van ruimtevaartuigen van andere planeten, de officiële we tenschap probeert de verschijnselen te bagatelliseren en noemen het een vorm van massahysterie en ver keerd begrepen natuurverschijnse len. De stichting gesprekscentrum heeft het onderwerp UFO's ge kozen om morgenavond om acht uur in het Praethuys aan de Vrou- wenkerkkoorsteeg over te discussie ren. De stichting Space Center An dromeda zal, met behulp van dia's een inleiding over het verschynsel geven. LEIDEN "Beurzen open, dijken dicht" is het motto van de grote Vietnamactie die in de week van 23 oktober tot 28 okto ber zal worden gehouden. De Brede Vietnam Beweging Lei den, die enkele weken geleden is opgericht, heeft in het kader van die landelijke actie een uitgebreid programma voor Leiden op stapel gezet. Het is de Brede Vietnam Beweging er vooral om te doen aan te tonen dat de zaak van het Vietnamese volk iereen aan gaat. Er zullen in enkele weken tijds verschillende films worden gedraaid en manifestaties worden gehouden. De Leidse actie heeft de naam Leiden voor Vietnam gekregen. Van 23 oktober tot 4 november zal op de universiteit, op scholen en in vormingscentra een steunactie wor den gehouden. Het geld dat daarbij wordt opge haald is bestemd voor een dyken- herstelproject. Op 28 oktober ver trekt vanaf het Schuttersveld een demonstratieoptocht. Diezelfde dag wordt in de Stadsgehoorzaal een po litieke middag gehouden. Twee ver tegenwoordigers van de Zuidvietna- mese regerng, Nguyen Mgoc Diep en mevrouw Bham Thi Minh zul len, begeleid door een tolk, spreken. Daarna geven PvdA-er Ed van Thijn PSP- er Van de Spek en een be stuurslid van de CPN uiteenzettin gen. Diezelfde middag zullen ook en kele films worden gedraaid. Er is verder een tentoonstelling en er zijn informatie standjes van het medisch comité Nederland- Viet nam. 's Avonds begint, eveneens tn de Stadsgehoorzaal een amusements programma en een veiling van wer ken van Leidse kunstenaars. De op brengst van die avond ls bestemd voor het Bevrijdingsfront van Viet- Donderdag 2 november wordt In het Kreatlef Sentrum een soiidari- teitsavond met als onderwerp „Mi lieu en politiek" gehouden. Po lemoloog W. Verweij en milieudes kundige Van der Spek van de PSP zullen vertellen over de milieumoord in Vietnam en proberen duidelijk te maken wat Nederland daaraan kan doen. Op 17 november, ook in het Krea tlef Sentrum, wordt de film Winter Soldier gedraaid. De film is gemaakt door de Amerikaanse ex-officier Mark Lenix, die onlangs in Neder land was om zijn film toe te lich ten. De hele actie in Leiden wordt af gesloten met een straat- en huiscol lecte ten bate van het medisch co mité Nederland Vietnam. Verdere inlichtingen over de actie, die wij de komende weken verder zullen toe lichten, kan men krijgen bij Sonja Haverkate, Lange Voort 245 tel. 51008. bij de Leidse Studentenbond. Noordeinde 5, tel. 40789, bij boek handel oktober in de Nieuwsteeg, de Wereldwinkel In de Steenstraat en het Vljfhovenhuis aan de Hoflaan Overbekende beelden uit Vietnam. Amerikaanse straaljager vuurt raketten af op VietcongttA- lingen. De dijken die bij dergelijke aanvallen doorbreken zijn inmiddels nauwelijks meer te Ui len. Nederland, en Leiden in sterke mate, springt de komende weken in de bres voor het Vietna mese volk dat alleen voor de overstromingen staat.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2