eyenoord beheerst Jimirreaves Prijs der Giganten lenefiet, maar verliest toch: 1-2 jeklopt in laatste race ÖNSB wil geen otale boycot an ijsbanen APP1E HAPPÏE 'Inzet goed, maar in voorhoede iedereen blind77 I Op Hilversumse draf piste iii t* 9 Zweedse show in finale INVITATIE KUNSTLICHT COMPETITIE Tototips (GINAU WOENSDAG 18 OKTOBER 1972 LONDEN Jimmy Greaves, hij had het wekenlang laten rond bazuinen. Niet het geld, maar het spel, de show vooral, diende primair te staan tijdens zijn benefiet-wedstrijd die Feyenoord gisteravond voor de vierde maal in zijn historie tegen Tottenham Hotspur plaatste. Helaas, of misschien wel gelukkig voor de succesvolle zakenman Greaves (met een zwager boert hij goed in een sportzaak, een reisbureau en een handel in emballage-materiaal) pakte het geheel anders uit. Want „glory, glory Greaves", zoals voetbalminnend Engeland hem ooit kozend toezong, schitterde nauwelijks tussen Totten- ham Hotspurs huidige collectie middelmatige voetballers. •Greaves werd ook opvallend weinig aangespeeld en zelfs op zijn enige wapenfeit hij verzorgde met de befaamde linkervoet het eerste Lon- dense doelpunt lag de klad, om dat er een duidelijke buitenspelposi tie aan vooraf ging. Maar Greaves, de man die zich nimmer zakelijk wenste op te stellen, de aanvaller die met 493 treffers, gemaakt in 670 wedstrijden geschiedenis schreef als de „doelpuntenmachine", de mis lukte voetbalemigrant, die na vijf treurige AC Milan-maanden liever zestig pond in de week bij de Spurs beurde dan het dubbele bij Chelsea, de club waar hij groot werd, die Greaves werd gisteravond verblijd met een cheque waarop het bedrag van twintigduizend Engelse ponden prjjkte. Peter Ressel rechts in donker shirtscoort Feyenoords enige doelpunt in de wedstrijd tegen Tottenham Hotspur. Door Ger Stolk 1-Amsterdam Het dagelijks «ur van de koninklijke Neder- te Schaatsenrijders bond heeft ftavond tijdens een vergadering Amsterdam besloten geen alge boycot van banen, die „faci- fen" aan professionals verlenen, voeren. Wel is men voorlopig 'Plan in navolging van de Inter val Skating Union de banden ie banen te verbreken, die pro- ^Qele wedstrijden toestaan, b KNSB heeft het volgende unique vrijgegeven: t dagelijks bestuur van de dat via de publiciteitsmedia J genomen heeft van de be- V van de hardilssectie van het '•bestuur, acht zich verplicht ia ISU al die maatregelen te welke strikt nodig zijn ter 'arming van de belangen van ^rsnortorganisaties. Ten aan- van die maatregelen is het da- bestuur voorshands van me- iat de boycot van banen, die tonele wedstrijden toestaan Id het kader van een dergelijk fcakelijkp bescherming, in zover- Vi toebr°nging van scbqde aan (^evenementen van ISU en 1 sprake is, dan wel no°r jijn. het oordeel van het dagelijks Vr zou de toepassing van een algehele boycot van banen, dat wil zeggen het verbreken van alle ban den met die banen, in die gevallen waar „faciliteiten" aan profs in het geding zijn, zeer wel zijn doel voor bij kunnen schieten. De schade aan de eigen belangen van de amateurs toegebracht zou de schade van de profgroep kunnen overtreffen". ANTWERPEN In de laatste ra ce van het wegseizoen in België, in Putte-Kapellen over 150 kilome ter, heeft Staf van Roosbroeck ge zegevierd over wereldkampioen Ed dy Merckx. Op vier kilometer van de finish maakten beide Belgen zich los uit een kopgroep van ne gentien renners. Ondanks de handi cap van een lekke band (bliksem snel verholpen doordat mevrouw Van Roosbroeck ter plaatse was met een reservewiel) klopte Van Roos broeck zijn illustere landgenoot in de eindsprint. Voor beiden werd een tijd genoteerd van drie uur en 34 minuten. Cees Bal was met een ne gende plaats de beste Nederlander. 1. Van Roosbroeck (Bel) de 150 km in 3.34.00 uur; 2. Merckx (Bel) zt 3. Godefroot (Bel) op 10 sec. 9. Bal (Ned) z.t. 11. Van Beers (Ned) z.t. 12. Holst (Ned) z.t. 15. Janbroers (Ned) zt. 18. Van den Berg (Ned) zt 29. Wagtmans (Ned) Op een foto gaat Merckx nog aan de kop. Greaves voor de wedstrijd snibbig, naar aanleiding van de opmerking dat Manchester Uniteds benefiet Bobby Chariton dertigduizend pond rijker maakte: „Typisch kranten- praat. Ik heb me nooit te zakelijk opgesteld. Dat wil ik ook nu niet doen. Bij mij heeft het voetbal al tijd voorop gestaan". En de tevreden ogende, iets corpu lenter geworden, met een snor aan Pranz Becken'oauer doen denkende Greaves na het aanhoren van de blijde boodschap: „Zo is het goed. Een afschmd met zoveel publiek (45.800 man draaf dn op aan Wihite- hart Lane) had ik me gewenst". Rijker Ernst Happel Vliegt volgende maand andermaal naar Lon den. Feyenoords trainer name lijk, werd gisteravond uitgeno digd om deel te nemen aan een wedstrijd tussen oud-Europa en oud-Engeland. Spelers als Kubala, Puskas, Oirwlck en aan Engelse kant Tom Finney en Staniley Matthews hebben reeds hun medewerking toege legd. De wedstrijd wordt niet aan Whitehart Lane gespeeld, maar op het Chelsea-terrein. Over zakelijkheid gesproken, ook Feyenoord keerde dertigduizend gul den rijker van Whitehart Lane te rug. Het kreeg vlot de gage die het voor een LonJens optreden vroeg toegezegd, van de club waar het ooit huizenhoog tegenop zag, de Europacup-opponent die de stadion- equipe in 1961 (31 en 11) eli mineerde. En dat deel aan het evo lueren in het voetbal denken, waar van Greaves de mond zo vol had toen hem werd gevraagd of hij ook vandaag dè dag nog furore zou ma ken als doelpuntenmacnine. Grea ves: „Moeilijk te zeggen. In mijn tijd wonnen we een weaatrijd met pakweg 54. Interessant voor het publiek. Zo'n uitslag is momenteej ondenkbaar omdat het vooral verde digend allemaal veel perfecter is geworden. Die perfectionering heeft verschuivingen teweeg gebnaent. Zo wel nationaal gezien als op Euro pees niveau. Andere clubs zijn naar de top gestuwd en andere Zijn om laag gefladderd". Die toppioeg die voor zijn optreden wordt gehonoreerd was Feyenoord gisteravond inderdaad. Ondanks de 21 nsderiaag. Ondanks de bloed uitstorting van Wim van Hanegems voet onbruikbaar maakte, reden waarom hij zich na de wanning-up weer in burger stak.. Happel. had bovendien Jörgen Kristensen buiten de ploeg gelaten, waardoor Henk Wery als linksbuiten, die een ruime voltioende afdwong, mocht ronddra ven. Dat Kristensen later toch zijn opwachting maakte, kwam omdat diezelfde Wery later last kreeg van een oude schouder blessure. Vraag aan Happel: Was het toeval dat uitgerekend de Engelse rechtsback Evans Feyenoord op een definitieve kloof zette toen Kristensen en niet Wery als linksbuiten opereerde?" Hij: „Je kimt moeilijk altijd een aanvaller de schuld in de schoenen schuiven wanneer de verdediger een doelpunt maakt. Maar Kristensen moet prestaties leveren. Niet steeds de bal kwijtraken. Voor het elftal spelen. En zo niet, dan blijft hij er naast. Dan is hij voor de ploeg waardeloos". Dat Feynoord een wedstrijd ver loor die het van het begin tot het Haag woirden vanavond gespeeld. einde volkomen beheerste, zat Hap pel trouwens ook erg hoog. „De in zet was goed, maar in de voorhoede was iedereen blind", foeterde hij Woorden die niet ten onrechte wer den gesproken. Want Feyenoord, het professioneel positietikkende Feyenoord, mocht dan als gevolg daarvan open doekjes oogsten, tegen het matige Tottenham Hotspur ver morste het slordig een aantal zéér reëie mogelijkheden. Toegegeven, na Greaves buitenspel doelpunt (Ger Reitsma, remplacant van Treytel acteerde gisteren vrijwel foutloos) boden Jansen, Ladinsky en Ressel het dankbare publiek vlot de gelijk maker aan. Maar daarna had Feyenoord de zwak tegenspartelende opponent omver moeten kegelen. De tol daarvoor zou het later betalen. Ladinsky werd trouwens ook een keer omver gekegeld. Maar hoewel Evan's ruwe daar binnen het zes tien meter-gebied geschiedde, legde Walker, de fluitist die Joop van Daele later een gele kaart voorto- v er der omdat Martin Chivers hèm (én niet andersom) omver liep, de bal erbuiten. Evans maakte er (na dat Wery en De Jong de lekkernijen van snelle Peter Ressel niet wil den opeten) zoals gezegd 21 van. En Jimmy Greaves? de aanvaller die sir Alf Ramsy nog steeds niet aankijkt omdat hij hem in 1966, na maanden met een leveraandoening te hebben gesukkeld, buiten het elf tal liet dat wereldkampioen werd. het genie Greaves, dat zijn laatste voetbaldagen bij West Ham United abrupt afbrak omdat hij zich te recht te goed daarvoor voelde, Jim my Greaves, hü was tevreden. „Nu kan ik rustig als verdediger, als linksback, op zondagmorgen in ons bedrijfselftal (Penn and Greaves Sports) uitdollen", sprak hij even blijmoedig, zoals hij veertien jaar topvoetbal edreef. „Dit was mijn laatste show". Waar Ernst Happel zich nogal over opwond. „Wat show", brieste de sfinx. „Wie moet die show bij dat primitieve stelletje dan verzorgen? Maakten wij de wedstrijd immers niet? Alleen de voorhoede was blind". ENSCHEDE FC Twente heeft gisteravond een wedstrijd voor de kunstlichtcompetitie tegen NEC in Enschede met 10 gewonnen. De rust ging zonder treffers in. stand in deze competitie Is nu: FC Twente Sparta PSV FC Den Haag FC Utrecht NEC 2 2 0 0 110 0 3—0 3 3—1 2 2—0 0 0—2 0 0—2 0 1—4 De Zioeedse pikeur Bern Lindstedt won gisteravond in Hilver sum met Dart Hannover de Grote Prijs der Giganten. De finale van de Grote Prijs Der Giganten is een show geworden van twee in Zweeds bezit zijnde dravers. Lyon en Dart Hanover, zegevierden eerst elk met vertoon van over macht in een serie en in de finale versloeg Dart Hanover met Lind stedt zijn rivaal in de laatste hon derd meters. De derde aankomende, het Franse paard Amyot kwam op grote afstand binnen voor de com binatie Fromming met de in Neder land bezit zijnde Unimel B. In de eerste serie, met een prijzen geld van vijftien duizend gulden met achtduizend voor de winnaar, gingen Fideel (het drafwonder uit België) en Lyon als favorieten van start en deden beiden hun plicht. Lyon liet de zeer snelle kilometer- tijd van 1.16.4 noteren, terwijl Fi deel op de tweede plaats kwam met 1.16.6. In de tweede serie ging het minder snel aan de kop en kon Eland, na een foutje aan de start, nog als derde sterk over de eindstreep gaan. Dart Hanover won zonder moeite in 1.17.6, voor Unimel B, gereden door John Fromming. Deze oud-wereld kampioen heeft meer dan 5000 overwinningen op zijn naam staan. Een prestatie die nog nooit eerder in de wereld van de drafsport is geleverd. De 62-jarige Fromming gaat nu afscheid nemen op ver schillende banen in Europa. De Stichting Nederlandse draf en ren sport gaf hem een waardig af scheid. Met een grote krans ver dween de held uit Hamburg naar de kleedkamer. De eigenaar van Unimel B. van de Nederlandse Stal Aalsmeer, best tevreden met de tweede plaats in de serie en kwam Fromming toen hij druk aan het handtekenin gen uitdelen was een grote kist si garen brengen. Fromming: „Moet Je weten dat ik nog nooit van mijn leven een sigaar in mijn mond heb gestoken". Jan van Dooyeweerd was zeer te vreden met de derde plaats van Eland in de serie: „Ik raakte de benen van Dart Hanover na de start en dat kostte natuurlijk ter rein. Maar Eland bewees ook op de korte afstand van 1600 meter snel te kunnen lopen". In de finale kwa men zowel Eland als Fideel, win naar van os. de Grote Prijs der Lage Landen en de Nederland—Bel de strijd. Lyon en Dart Hanover vochten het daarna uit. Karlnprijs, 2040 m.: 1 Kitty Gregor H (M. Vergay) 2.53.2 1.24.9, 2. King reme, 3. Kei Buitenzorg. Winn 3,50, pl. 1,60, 1,80, 3,70, kopp. 5,80, trio Flamingo Sixprijs, 2000 m. :1. Indra Shadow (A. Mollema) 2.44.3 1.22.2, 2. Hadewych, 3. Generique Belwin. Winn 2,10 pl 1,40 3,90 kopp 9,30. Prijs der Giganten, eerste serie, 1600 m.: 1. Lyon (O. Elf strandt) Record-trio f40.136 HILVERSUM Niet alleen door de Prijs der Giganten is de avond van de 17de oktober voor de Hilversumse dravers- baan een gedenkwaardige ge worden. Na de negende koers, de Henri Buitenzorg-prys, brak de totalisator een uitkeringsrecord. De winnaar van de triowedden schappen (eerste drie in Juiste volgorde aangegeven) kreeg ruim veertigduizend gulden te gen een inzet van een gulden In deze koers waren de volsla gen outsiders Ixiaan en Janco van de Lente als eerste en twee de gefinisht. Jade werd derde. De cotes waren winnend: f63.80, pl. f 18.00, f 16 00 en f 2.10, kop pel f 150.80. trio f 40136.00. 2.02.2 1.16.4, 2. Fideel, 3. Amyot. Winn 2 pl 1,20 1,20 1,30 kopp 3,30 trio 10,10. Prijs der Giganten, tweede serie, 1600 m.: 1. Dart Hanover (B. Lind stedt) 2.04.2 (1.17.6), 2. Unimel b, 3. Eland. Winn 1.30 pl 1,10 1,50 1,2a kopp 2,40. Gallantwayprijs, 2920 m.: 1. Hippo- creen (M. Bouwhuis) 4.07.2 1.24.7, 2. Flipsen, 3. Geluksster (buiten wed denschap), 4. Hanover Cavaljos. Winn 13,10 pl 3,10 1,50 1,80 kopp 18,10 trio 501.80. Elandprijs, 2040 m.: 1. Geatonka (I. Hulberts Jr) 2.46.4 1.21.6, 2. Ingrid Hanover, 3. Fifi Hanover. Winn 2,10 pl 1,30 1,60 5,10 kopp 4,70. Illy a Kuryakin-prijs 2040 m.: 1. Ha zel Buitenzorg <G. Roggen) 2.48.6 1.22.6, 2. Gonda Scotch, 3. Francina. Winn 1,60 pl 4,10 1,50 3 kopp 10,70 trio 752. Prijs der Giganten, finale 1600 m.: 1. Dart Hanover (B. Lindstedt) 2.02.0 1.16.3, 2. Lyon (O. Elfstrand), 3. Amyot (L. Sauve), 4. Unimel B (F. J. Fromming), 5. Florissant (B. Leeuwenkamp). Henri Buitenzorgprijs. 2440 m.: 1. Ixiaan (J. Hoejenbos) 3.26.7 1.24.7, 2. Janco van de Lente. 3. Jade. Winn 63,20 pl 18 162,10 kopp 150,80 trio 40.136!! Jojo Buitenzorgprijs. 2000 m.: I. Jarno Beroona (J. Wagenaar Jr) 2.49.0 1.24.5. 2. Igor, 3. Johnny Fib ber. Winn 4,70 pl 2,60 2,90 2,70, kopp 5. Totalisatoromzet 633.850,—. 1 2 3 Amsterdam-Utrecht Haarlem-G.A. Eagles AZ '67-PSV MW-NEC Sparta-Feyenoord Excelsior-Groningen Den Bosch-Telstar Fortuna Vl.-PEC Zw. Veend.-Graafschap Heerenv.-Wagening. Vitesse-Cambuur Dordrecht-Volend. Eindhoven-Fort. SC

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13