URIE BLIJFT PRESSIE UITOEFENEN kardinaal Alfrink opnieuw naar Rome UüUMUQD Kritiek op Wereldraad ag van de postzegel VAKCENTRALES PESSIMISTISCH OVER SOCIAAL CONTRACT '73 Ruilbeurs lenmerk anti-Israel? Dr Bakker naar "Oegstgeest" HERDENKING GASPARDDE COLIGNY lectificatie ryptogram aterdag Enrico di Bon nam afscheid Drank vloeide weer Twee weken cel Niet nuchter en 9 maanden niet rijden Positie vrouw in Arabische wereld achter stuur Leiden geeft geen geld voor Oost-Bengalen Viering lustrum van "Onze Tuin (SDAO (Van onze correspondent *i )ME Kardinaal Alfrink begint deze week aan een serie gesprekken in Rome. Nog rige week bepaalde het Vaticaan expliciet, dat de godsdienstcursus in Brabant in zijn f !eel n et meer mocht worden gehouden, maar dat verbod had iedereen al verwacht de gesprekken tussen de curied^partem enten en de Brabantse diocesen zo slecht lie- Vaticaan wil het Nederlands copaat nog met een voor Rome zaak onder druk zetten. Alle die getrouwd zijn en les de theologische faculteit in >n of op de theologische ho len in Amsterdam. Tilburg en moeten ontslagen worden, die hogescholen waar de toekom- priesters worden opgeleid, het leerplan verandering noe- L heeft men al eerder op aan- ongeil, maar omdat er al op tal- la. andere gebieden door het Vatt en leen overwinning is behaald, wil deze kwestie opnieuw aan de stellen. Het gaat er de curie pressie te blijven uitoefenen en rland en daarmee de wereld- Me waarschuwen dat men een weg opgaat als het centraal wordt ondermijnd. En daarbij 'het huidige bestuur in Rome al te graag vergeten wat de waren die bij het Vaticaanse concilie werden gevoerd. irdinaal Alfrink en bijna het vol- 17 OKTOBER 1972 tallige Nederlandse episcopaat doen juist een beroep op die nieuwe om standigheden. Zij wijzen er telkens in Rome op dat een „gelegitimeerde pluriformiteit" noodzakelijk is en de opdracht was waarmee de duizenden bisschoppen na het concilie uit Rome vertrokken. Rome is echter druk be zig met de restauratie en wil niet in gaan op die argumenten, Daarom heeft men een herstel in Nederland gezocht. Kwestie Gijsen Ongetwijfeld zal de kwestie-GiJsen opnieuw ter sprake komen. Een bis schop, die na enkele maanden bestu ren een beroep moest doen op een wijze man - de Amsterdamse jezuiet pater dr. Van der Meer - om te pro- bren de steeds slechter wordende verhoudingen met zijn kapittel en met de andere Nederlandse bis schoppen te verbeteren. Kardinaal Alfrink zal in Rome op nieuw - daar heeft hij beide vorige keren in februari en Juni bijna nie mand van overtuigd in het Vaticaan - proberen uit te leggen wat de ge- 'zacht gezegd onwelwillende ing ten aanzien van de positie de staat Israël". Daarvan wordt KOR (vooral de rubriek Ken- beticht door hervormde, gere- eerde, chr. gereformeerde en evangelische instanties, die zich ieel bezig houden met de be- tussen kerk en jodendom, heilswijze van die instanties zou Kenmerk stelselmatig genegeerd lestreden worden. In de Joodse zo zeggen zij, wordt het s een aotoi-Israël-omroep ge wordt daaruit de conclusie deken, dat er in de christelijke tn inzake de houding tegenover Israël en Jodendom wezenlijk niets is veranderd. Aanleiding tot deze brief aan de synodes en de bondsvergadering van de vier kerken is een Kenmerk-com- mentaar na het bloedbad van Mün- ohen, waarin gewezen werd op Israels picht iets aan de nood van de Pales tijnse vluchtelingen te doen. In de brief wordt dit commentaar overi gens onjuist geciteerd. In omroepkringen wordt de kritiek op het IKOR verrassend genoemd. De Kenmerk-redactie zal pas rea geren na een gesprek met de Israël- instanties. Dat gesprek is door de redactie zelf gevraagd. volgen zijn van sommige beslissin gen die Rome neemt voor de Neder landse kerkprovincie. Hij zal er weer op wijzen hoe de polarisatie steeds groter wordt, hoe na felle ac ties van progressie ven in de jaren zestig nu een andre vleugel, met na me de groep rond pater Kotte, katholiek Nederland probeert te ver delen J2n hij zal het Vaticaan vra gen om oog te hebben voor die moei lijke omstandigheden. Over andere kwesties wordt al druk gepraat. Over de huwelijks rechtspraak vinden briefwisselingen plaats tussen de curie en de offi cials van de verschillende bisdom men. Mej. dr. M. Klompé heeft nog in september in langdurige ge sprekken met kardinalen en bis schoppen en hun slimme juridische assistenten uitgelegd wat de bedoe lingen waren van een landelijke pastorale raad. Niet dat ze haar gesprekspartners volledig kon overtuigen, maar men weet nu beter wat de Nederlandse bedoelingen waren die nog voor de eerste vergadering werden ge smoord. De Nederlandse minister van staat slaagt erin veel te ver duidelijken in Rome. al is zij de eerste om enigszins teleurgesteld toe te geven dat verduidelijken nog geen veranderingen van de Ro meinse curie inhouden. Missie in wereld De kardinaal komt naar Rome. voor de vergadering van Propagan da Fide, een departement dat de missie in de gehele wereld onder haar vleugels heeft. Vorig jaar pfleitte de Nederlandse kardinaal, er al voor dat het toezicht en de verantwoordelijkheid voor de activi teiten wat beter gespreid zoudeD moeten worden, zodat men ook een beter idee zou krijgen wat er in de verschillende landen leeft. Daar wilde men toen niets van weten, want weer zou er een stuk je centraal gezag sneuvelen. Nu ko KAAPSTAD (Reuter) De An glicaanse bisschop van Kaap stad, Robert Selby-Taylor, heeft kritiek geleverd op het besluit van de Wereldraad van Kerken „morele en financiële steun te geven aan de genen die de rassenongelijkheid en de onrechtvaardigheid in zuidelijk Afrika met geweld willen verande ren". Hij vond het tragisch dat de Wereldraad het gebruik van geweld kennelijk toelaatbaar acht, op een ogenblik waarop terrorisme en alle soorten van geweld in een alarme rend tempo om zich heen grijpen. Selby-Taylor meende dat de Zuid- afrikaanse kerk wel lid moet blijven van de Wereldraad om haar stand punt onder de aandacht van de an dere leden te brengen. De bisschop keerde zich ook te gen het „schokkend vertoon van ge weld" door de Zuidafrikaanse politie bij het beëindigen van een studen tendemonstratie in juni in Kaap stad. „Mochten de aanhangers van het besluit van de Wereldraad nog enige twijfel hebben gehad of de Zuidafrikaanse regering geweld ge bruikt bij het voorkomen van kri tiek en het uitroeien van alle oppo sitie, dan zijn zij nu zeker van die twijfel genezen," zo zei hij. „De regering keurt goed dat mensen, wiens taak het is geweld te voorko men, zelf geweld gebruiken, en dat is een onrustbarende stand van za ken, aldus de bisschop. De Zuidafrikaanse minister voor PTT-zaken, Marais Viljoen, zei on langs op een bijeenkomst in Kaap stad. dat de Zuidafrikaanse kerken hun lidmaatschap van de Wereld raad nog maar eens opnieuw moe ten bezien als zij loyaal willen blij ven aan Zuid-Afrika. Het land heeft al genoeg moeite met het bestrijden van terrorisme van buiten de gren zen zonder „Trojaanse paarden" op eigen gebied, zo verklaarde hij. Beroepingswerk NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Poederoijen, C. A. van de Sluijs, kandidaat te Oude Tonge; te Ede, E. M. Bakker, te Rijssen. Bedankt voor Zoetermeer, C. van de Bergh, te Katwijk aan Zee. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Scherpenisse, W. C. t««.mainte Grands Rapids; te Bent huizen, E. Venema, te Zwijndrecht. Bedankt voor Rotterdam, Chr. van de Poel, te Ierseke. Kardinaal Alfrink gaat het Vaticaan vragen om een open oog te hebben voor moeilijke omstandigheden, die zich in de Nederlandse kerkprovincie voordoen. men er ook uit andere delen van de wereld verzoeken om juist die weg van pluriformiteit en decentra lisatie in te slaan op een moment, dat sommige landen gastvrijheid aan missie en zending beginnen te ont houden. De kardinaal zal behalve een on derhoud met de Paus ook op het staatssecretariaat kardinaal Villot ontmoeten en de monseigneurs Be- nelli en Carasoli. Verder zal hij de curiedepartementen voor de pi ters, de geloofsleer, de bisschoppen en de eredienst bezoeken. Hij denkt ongeveer een week in Rome te blij ven. Dr. D. Bakker, die voorgoed naar Nederland terugkeerde is per 1 no vember benoemd tot conrector van het Hendrik-Kraemer Instituut in Oegstgeest. Dr. Bakker, die in 1951 als missio nair predikant van de Gereformeerde Kerk van Amsterdam naar Indonesië vertrok, werd in 1958 benoemd tot docent aan de Theologische Hoge school te Jogjakarta op Midden- Java, welke fumotie hij tot juli jJ. be kleedde. Als conrector van het Hen- drik-Kraemer Instituut volgt dr. Bakker ds. P. G. van Berge op, die op 1 augustus JJ. werd belast met het secretariaat van de gereformeerde zending voor Oostelijk-Indonesië in de plaats van ds. F. J. B. Schiebaan, die met emeritaat ging. Franse protestanten hebben een uitvoerig programma opgesteld ter herdenking van de dood van de ad miraal De Coligny, vermoord ln de Bartholomeüsnactat 24 augustus 1572. De activiteiten, te houden te Parijs in de week van 23 tot 29 oktober, omvatten een herdenkingsbijeen komst, een wetenschappelijk collo quium, de opening van een tentoon stelling „L'Amiral de Coligny et son temps" (De admiraal De Coligny en zijn tijd), een muzikale avond en een speciale kerkdienst Daar de persoon aelf van Gaspare! de Coligny als voorvechter van het protestantisme en als vader van Louise de Coli;.iy, de vrouw van Willem van Oranje, van grote bete kenis is geweest voor het Nederlandse protestantisme èn daar de Bartholo- meüsnacht diepe sporen heeft nage laten in de Nederlandse geschiedenis, bestaat ook in ons land belangstel ling voor deae herdenking. Ondanks steun oa. van overhedds- zijde gaan de kosten van de herden king de draagkracht van de Franse protestanten te boven. Wie wil, kan in Nederland financieel bijdragen via postgirorek. nr. 1911 26 tm.v. de archivaris van de Ned. Hervormde Kerk, Javastraat 100, Den Haag, met vermelding van: „Frans protestan tisme". voorzitter van de postzegelver- ag I.V. Philatelica afd. Leiden, mij geërgerd aan het schrij- van de heer Taffijn. Deze Ijlt in het Leidsch Dagblad van y dag JJ. over de viering van de ivan de postzegel". En dat het ilend was dat Leiden en omge- er niet bij was. Ik vind het ler de heer Taffijn te moeten n, slecht op de hoogte te wezen ln Leiden alzo gebeurt of ge ls. De viering van de Dag de Postzegel is namelijk in 1971 elden gevierd. Dit evenement °ok niet elk jaar in dezelfde gevierd worden. De plaatse verenigingen worden door de aangewezen. Weet u wat voor go tpvallend is? Dat het Leidsch- 'lad zo weinig reclame voor onze iglng maakt. Waarom staat er de agenda nooit meer vermeld donderdag van de maand ruil- l en elke zaterdag Postzegel fcrkt bij Molen de Valk van 5 uur? Het verzoek is verschil- malen aan U of aan de heer uw blad van 14 oktober JJ. wij over de viering van de ran de postzegel. De schrijver, Taffijn, acht het opvallend. In Lelden en Alphen en omge- ran deze dag niets werd gedaan Door het wegvallen van een W ln de tekst van ons kryp- iram van zaterdag, bleek het "veel mensen een (te) zware frw een goede oplossing in luren. Om die mensen als- B wn kans te geven. Plaat- a wij hierbij de tekst van de tuners 33 t/m 36 hrizontaal in dat lichaamsdeel zit uw rakter; 34. staat vaak bij ie- tod en 't zeil; 35. 's nachts ötieve kleding aantrekken en een streep vet voor vloei- LEZERS SCHRIJVEN Bij goede informatie had hij kun nen weten, dat er in 1971 in Leiden zulk een dag werd gehouden. Pieter Taffijn maakt veel reclame voor de postzegelveiling van Dieten in Den Haag. Waarom niet eens iets meer geschreven over de activiteiten in Leiden en omgeving, zoals de post- zegelmarkt bij molen De Valk, de maandelijkse ruilavond in de kanti ne van Clos en Leembruggen en de postzegelruildag, die twee maal per jaar plaatsvindt? Waarom worden deze activiteiten niet in de agenda vermeld? Ik wil er een paar noe men: 21 oktober ruildag in het Anth. Clubhuis, 4 november ruildag van Philatelica, 11 november ruildag in Sassenheim. M. J. LINKS Mauritslaan 14 Oegstgeest NASCHRIFT REDACTIE: Belde schrijvers maken een vergissing: de postzegelmarkt bij De Valk zowel als de bijeenkomst op de derde don derdag worden geregeld vermeld in de Leidse agenda. Dat er in 1971 in Leiden de Dag van de Postzegel is gevierd betekent natuurlijk niet, dat er dan dit jaar in andere plaat sen in de omgeving niets mag ge beurenOverigens, nieuws van en over verenigingen zie ik graag te gemoet,. daar mankeert het helaas nogal aan. PIETER TAFFIJN LEIDEN In verband met het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd heeft de heer Enrico di Bon na 36 Jaar als ijsbereider en I buffetchef bij Voortmans cafetaria laan de Haarlemmerstraat werk zaam te zijn geweest, afscheid geno men. Tijdens een geanimeerde af scheidsreceptie werd hem de bron zen medaille van de Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel aangeboden. Het personeel verraste de vertrekkende chef met een scheerapparaat, terwijl van directie zijde een enveloppe met inhoud werd overhandigd. LEIDEN De bode, die twee weken terug al een glas jus d'orange liet leegstromen over 't pak van PvdA-raads lid Van Dam, heeft de laatste tijd een ongelukkige hand Gisteravond vloeide de drank die hij serveerde weer, zij het niet over het tenu van een raadslid. Het slachtoffer dat zich ditmaal richting hand doek spoeddezat op de pu blieke tribune. Hij kwam bij het rondbrengen van de kof fie in aanraking met de arm van de ongelukkige man in het zwarte pak. Veel schade scheen er echter niet te zijn: de man was vrij snel terug op zijn plaats. Prins Bernhard hier ook al aan de sigaar was in de Finse hoofdstad Helsin ki bij de oprichting van de Finse afdeling van het We reld Natuur Fonds, waar van hij voorzitter is. LEIDEN Volgens een 35-Jari ge oppermansteigermaker uit Lei den, had hij bij een aanrijding in zijn auto zijn hoofd gestoten en was hij gauw naar huis gereden, om het bloed af te wassen. De man zou dan naar de politie gaan. De Officier van justitie bij de Haagse politierechter vond het ver haal maar twijfelachtig en veronder stelde, dat de drank bij dat alles wel een rol hebben gespeeld. Verdachte had met de door hem bestuurde auto op de Haarlemmer weg drie auto's aangereden en be schadigd, waarna hij er snel van door was gegaan. Hij had al kaarten de in een café, zes biertjes gedron ken, zo verklaarde hij aan de poli tie en deze vond verdachte beslist niet in staat een auto te besturen Verdachte wilde graag zijn rijbe wijs houden, omdat hij iedere dag naar zijn werk in Oegstgeest moet. Of hij de door hem veroorzaakte schade had vergoed? „Ik heb er niets meer van ge hoord" aldus de mededeling van verdachte. De Officier eiste twee weken ge vangenisstraf en 12 maanden intrek king van het rijbewijs. Het vonnis werd twee weken ge vangenisstraf en 9 maanden intrek king rijbewijs met aftrek van de tijd, waarin dat reeds is ingenomen. LEIDEN In het kader van de Dag der Ver. Naties organiseert de afdeling Leiden van de VIRO, in samenwerking met de vrouwen ont- wikkellngsclubs van het Leidse Volkshuis, donderdag 26 oktober in het Volkshuis een filmmiddag, die om 2.15 uur aanvangt. Drs. Giljam van het Rijksmuseum voor Volken kunde zal deze middag spreken over I het onderwerp "De positie van de J vrouw ln de Arablsoh® wereld". LEIDEN Een 24-Jarige brood bezorger uit Leiden, zat allesbehalve nuchter achter het stuur van de be stelauto van zijn werkgever. Hij had zo'n zes glazen bier op, toen hij nog een café aan deed om vervolgens in de Debussystraat een aanrijding te veroorzaken. Des morgens had hij in de win kel van zijn werkgever ook reeds twee blikjes bier leeggedronken. Die gebeurtenissen brachten hem voor de Haagse politierechter waar herinnerd werd aan het feit, dat het rijbewijs van verdachte reeds inge trokken is geweest en vanwege de moeilijkheden in zijn werk voorlo pig weer was teruggegeven. Omdat hij in die tussentijd maga- zijnwerk had gedaan, zag de Offi cier aanleiding om het rijbewijs niet zo dringend nodig te achten en vor derde twee weken gevangenisstraf en tien maanden ontzeggingrijbevoegd- heid met aftrek van de tijd waarin het rijbewijs reeds is ingenomen en vijf maanden voorwaardelijk. „Mijn gezin en ik zullen toch moe ten eten als ik geen werk heb", gaf verdachte te kennen. „Daar zoudt u aan moeten denken bij het bierdrlnken en ook aan de gevaren voor andere weggebruikers", stelde de rechter vast. Het vonnis werd twee weken gevangenisstraf en zes maanden voorwaardelijke intrek king van het rijbewijs met een proeftijd van twee jaar. LEIDEN De gemeente Leiden zal geen geld geven voor de actie "Koppelgemeenten Oost-Bengalen". Men is van oordeel, dat een gemeente "en zeker geen artikel 12-gemeente" aldus burgemeester Vis niet de meest geëigende in stelling is voor de beoogde daadwer kelijke hulpverlening. Bovendien heeft de Stichting Centraal Archief en Inlichtingenbureau inzake het In zamelingswezen ln Amsterdam, die men heeft geraadpleegd, een nega tief advies uitgebracht. Overweging is ook geweest, dat de situatie ln Oost-Bengalen sinds het voorstel om een geldelijke bijdrage te storten, sterk veranderd is. Het voorstel da teert van eind 1971. UTRECHT (ANP) De kans op de totstandkoming van een sociaal oontract wordt door het overlegorgaan van de drie vak centrales niet hoog aangeslagen in verband met de afwijkingen tussen het regeringsstandpunt en dat van de vakbeweging over de ruimte die er in 1973 zal zijn voor stijging van de in de cao's vastgelegde lonen. Het stand punt van de vakbeweging is neergelegd in de discussienota arbeidsvoorwaarden beleid 1973. Desondanks, zo is na afloop van de vergadering van het overlegorgaan van de drie vak centrales gisteravond in Utrecht meegedeeld, gaat de vakbewe ging op 24 oktober spreken met de regering om na te gaan "of en in hoeverre de regering be reid is aan de voorwaarden van de vakbeweging tegemoet te komen". De resultaten van het gesprek zullen worden besproken in alle aangesloten bonden van de vakcentrales en pas daarna, zo zegt het overlegorgaan, zal een definitieve beslissing worden genomen. De regering staat op het standpunt, dat er in 1973 niet of nauwelijks ruimte is voor reële loonsverbetering. De vak beweging stelt in principe bereid te zijn om mee te werken aan de inflatieb?strijding en te ma tigen in de looneisen. Belang rijke voorwaarden van de vak beweging is echter dat de op brengsten van de in 1973 te ver wachten stijging van de arbeids- produktiviteit ten goede ruller komen aan collectieve voorzie ningen. als onderwijs voor wer-' kende jongeren, de ontwikkeling van zwakke gebieden en bestrij ding van de werkloosheid. Mr. P. van Boven, voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgevers Verbond ziet in dit overleg binnen het bedrijfsleven op het ogenblik niets dat on overkomelijke belemmeringen oplevert voor een sociaal con tract. Hij zei dit gistermiddag in het NCRV-radioprogramma "Makro". Uit de grote omzichtigheid waarmee in de stichting van de arbeid en de Sociaal-Economi sche Raad Is gewerkt, leidde mr. Van Boven af dat alle partners nog steeds hopen op de totstand koming van een sociaal oontract. Dat er tijdens de algemene be schouwingen geen definitieve uitspraken over het sociaal con tract zijn gedaan, noemde de werkgeversvoorzitter "een zeld zaam voorbeeld van gezond po litiek denken". LEIDEN De ruilclube Boshuis en Koningskerk organiseren zater dag samen met de Leidse afdeling van "De Verzamelaar" een grote na- Jaarsruilbeurs in het Antonius Clubhuls. Voor verzamelaars van postzegels, munten, sigarenbandjes, ludfermerken. suikerzakjes, prent briefkaarten e.d. een mx>ie gelegen heid om te rullen mat andere ver zamelaars. De zaal is open van 10 tot 6 uur. LEIDEN Ter gelegenheid van het negende lustrum van "Onze Tuin", een onderafdeling van de woningbouwvereniging "Ons Doel", wordt er zaterdagmiddag van 3 tot 5 uur in De Kleine Burcht aan de Nieuwe RUn een receptie gehou den.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11