Optimisme over Vietnam algemeen Brandt maakt het niet gemakkelijk STRIJD JEMENS ZAL VOORTDUREN Russo: Zuidkoreanen moordden in Vietnam nodigt u graag uit voor een proefrit. :®"J VRIJDAG 13 OKTOBER 1972 BUITENLAND PAGINA 9 KOPENHAGEN (Reuter) Anthony Russo, mede-beklaag de in de zaak van de "Penta gon Papers" in Washington, heeft verklaard dat hij over be wijzen beschikt dat Zuidko- reaanse grondtroepen in Zuid- Vietnam de inwoners van twee dorpen om het leven hebben gebracht. Russo getuigde in geschrifte voor de Internationale Commis sie van Onderzoek naar Ameri kaanse Oorlogsmisdaden in Indo-China, een particuliere or ganisatie die deze week in Stockholm een congres houdt onder voorzitterschap van Gun nar Myrdal, de Zweedse minis ter en socioloog. Volgens Russo zijn de bewij zen te vinden in een rapport van de Rand Corporation dat tot titel draagt: „Vietcong mo tivation and moral project". In het rapport zijn interviews met Vietnamese gevangenen en overlopers opgenomen, aldus Russo. In de interviews wordt tot in details aandacht geschon ken aan „marteling van gevan genen, moord op burgers, on beperkte bombardementen op dorpen ziekenhuizen, gebruik van giftige chemicaliën en an dere oorlogsgruwelen zoals het effect van napalm en andere wapens". Russo verklaarde dat in het Rand-rapport weinig staat dat niet al algemeen bekend is. „Het belangrijkste is dat 't allemaal al in 1965 gebeurde en de Ameri kaanse regering er toen al weet van had", zei hij. De twee dorpen zijn volgens hem door Zuidkoreaanse gealli eerden van de Amerikanen en Zuidvietnamezen uitgemoord. Er zijn geen bewijzen dat generaal William Westmoreland, in die tyd opperbevelhebber in Zuid- Vietnam, de zaak onderzocht. „Ze werd zoals gebruikelijk on der tafel geveegd", voegde hij eraan toe. WASHINGTON (Reuter, AFP) Terwijl Henry Kissinger in Was- binston terugkeerde en Le Duc- tho vanochtend naar Hanoi ver trok heeft het Witte Huis een volledig stilzwijgen bewaard over C het resultaat van de langste ge- U heime bespreking die de twee he ren deze week in Parijs hebben gevoerd. Wel blijft in Amerika de speculatie aanhouden dat aan zienlijke vooruitgang Is geboekt. Een verslag van de presidentieel adviseur over de onderhandelingen met zijn Noordvietnamese tegenspe ler werd gistermiddag via de radio naar president Nixon doorgeseind i Washington naar At lanta vloog om een verkiezingsbij eenkomst bij te wonen. Kissinger had vanochtend een onderhoud met de president om de volgende stap te bespreken. Men acht het in Was hington waarschijnlijk dat er nieuwe gesprekken met Saigon zullen plaats vinden om te bepalen of er nu reeds aat voor het beëindigen van de oorlog in Vietnam. Amerikaanse regeringskringen waarschuwen echter tegen de ver wachtingen dat belangrijke ontwik kelingen op komst zijn. Slechts wei ambtenaren in het Witte Huis (jfl en van het State Department wor- den op de hoogte gehouden van het Verloop van de geheime onderhan- :°5 delingen maar er bestaat een groei ende indruk onder regeringsfunctio- 3Hlj narissen dat de besprekingen zich jnljhebben toegespitst op het belangrijke punt van de toekomstige regering in Zuid-Vietnam. De mogelijkheid dat er verfijnde wijzigingen zijn gekomen in de on derhandelingsposities van beide par tijen werd niet ontkend door woord voerder Robert McCloskey van het ite Department toen hij zei niet inger bereid te zijn in het open- dpunten van Amerika Noord-Vietnam te herhalen, 'oensdag al had McCloskey ver- verteld dat hij niet kon ijzen naar voorgaande stand- iten van één van de twee partijen ider het risico te lopen inbreuk maken op het als "delicaat" ge- 'alificeerde proces. In Washington wordt druk gespe- Jculeerd dat in Parijs aanzienlijke vooruitgang is geboekt by het ver kleinen van de verschillen over de ilitieke aspetcen van een regeling aar dat men in een impasse is ge- iraakt over het kernpunt de eis Van Hanoi dat de Zuidvietnamese ■j iresident Van Thieu geep deel mag I dtmaken van een eventuele coalitie- regering in Saigon. Hoewel het Witte Tïluis weigerde zich uit te laten over plannen van Henry Kissinger zal hjj naar verwachting spoedig naar IParys terugkeren om het streven van Nixon te vérwezeniyken een op- te bereiken voor de presi dentsverkiezingen op 7 november. De Amerikaanse president, die in de 'opiniepeilingen een enorme voor sprong heeft op senator George Mc- Govern, heeft overigens gezegd dat de verkiezingen geen invloed hebben op de vredesonderhandelingen of an dersom. Inmiddels heeft een vroegere ranse vertegenwoordiger in Noord- Vietnam, Jean Sainteny, verteld dat hij het begin van de geheime bespre kingen heeft georganiseerd tussen en Le Dus-tho. Volgens die als Franryks alge meen vertegenwoordiger van 1954 tot in Noord-Vietnam was, zyn de e byeenkomsten gehouden in ai jZÜn woning in de Franse hoofdstad. De besprekingen begonnen omdat Nixon en Kissinger van mening wa ren dat de wekelykse vredesonder handelingen in een moeras waren .terechtgekomen. Zy gevoelden de behoefte aan meer directe bespre kingen die parellel zouden lopen en hem gevraagd ze te orga niseren. Sainteny wilde zich niet M wagen aan speculaties over de stand van zaken al scheen het hem toe dat een oplossing niet meer veraf is. I Aanvallen Gisteren voor het vertrek van Kis singer uit Parys hadden op de 163ste zitting van de Paryse vredesconfe rentie Noord-Vietnam en de "Voor lopige Revolutionaire Regering" var Zuid-Vietnam heftige aanvallen ge daan op de Verenigde Staten. Maar met het oog op het elders in Parijs Plaatsvindende geheime overleg overheerste toch een sfeer van matigd optimisme. Xoean Thuy, de leider van de Noordvietnamese déle- gatie naar de vredesconferentie, woonden de zitting donderdagochtend niet by. Vermoedeiyk was hy aanwezig by het laatste gesprek dat Kissinger had met Hanoi's speciale afgezant Le Duc-tho. STIRLING (Reuter) Koningin Elizabeth van Engeland had gisteren bescherming nodig van de -politie toen anti-monarchistische stu denten met hun vuisten zwaaiden en haar uitscholden tijdens een bezoek aan de universiteit van de Schotse stad Stirling. Enige honderden studenten, van wie een deel „weg met de koningin" schreeuwde, verdrongen zich gevaarlijk dicht rond de Britse vorstin en haar gezelschap. De politie hield de opdringerige menigte maar nauwelijks in bedwang ter wijl de koningin, schijnbaar kalm, maar met een grim mige uitdrukkig op haar gezicht (zie fotomet groep ies studenten praatte tijdens haar verblijft van vier uur op de campus. De studenten protesteerden tegen het feit dat het bezoek aan de centrale Schotse universiteit erg veel geld kost en hadden her en der aanplakbiljetten bevestigd met de leuze „weg met de monarchie". De eerste moeiijkheden begonnen toen Koningin Elizabeth een plaquette onthulde buiten het universiteitstheater waar enige honderden zingende en schreeuwende studenten een sit-in hielden. Terwijl ze over de ccumpus liep werd de koningin begroet door kleine groepjes demon stranten van wie er enkelen door bloembedden heemenden en over geparkeerde auto's klom men. Toen ze het theater binnenging bonsden sommige studenten op de ramen voordat ze door de politie werden weggehaald. Waar andere auto's ophouden begint Mercedes! Rooyakkers automobielbedrijf N.V. Oegstgeest, Leidsestraatweg 1tel. 01710 - 5 26 43 4 N.V. L.I.A.M. Leiden, Vondellaan 45, tel. 01710 - 4 45 45 Veel autofabrikanten werken naar veiligheid toe. Mercedes begint bij veiligheid. Veiligheid is voor Mercedes het vertrekpunt. Vanuit die gedachte is elke Mercedes ontworpen. Vandaar dat veiligheid voor Mercedes meer betekent dan alleen die nimmer geëvenaarde uitvinding van de veiligheidskooi, die ai sinds 1959 in alle Mercedes- modellen wordt toegepast en voortdurend geperfectioneerd. Het betekent ook een ongekend rem- Mercedes-Benz JL rijplezier door veiligheid vermogen, een perfecte weglig- ging, een onvermoeibaar rijkomfort en een fikse acceleratie. Het be tekent zoveel. Kom u er van over tuigen, hoe ple-^ zierig veilig rijden is. (Door onze correspondent) DORTMUND Als Bondskanse lier Brandt vanavond de met 13.000 partijgenoten tot de nok gevulde Westfalenhalle in Dortmund bin nenkomt voor een grote verkiezings manifestatie, waarmee zijn SPD haar partijcongres besluit, wordt hij ontvangen met een splinternieu we kanseliersmelodie. Componist is Kurt Edelhagen, die de Westduit sers in München één van hun gro te successen bezorgde: zijn muziek bij de intocht der Olympische gla diatoren. Door Wim Timmers Kurt Edelhagen, succesfiguur van het Jaar, werd na "München" onmiddellijk zowel door de CDU als door de SPD ingehuurd en in een week tijd beleven nu eerst in Wies- baden zijn CDU-hymne en vervol gens in Dortmund zijn kanseliers melodie de première. De muziek zal dan het enige zyn, waarin de goede luisteraar harmonie tussen de grote politieke partijen in de Bonds republiek bespeurt. Bondskanselier Brandt heeft don derdag in een sterke, maar ook bar lange principiële redevoering uit eengezet waarom vanwege het landsbelang en vanwege de sociaal democratische principes op dit moment onmogelijk kan worden overgestapt naar een regering van CDU en CSU "de politieke krachten van gisteren" die „de politiek jaren lang zouden blokkeren". Deze politieke tegenstander be landde daarbij al gauw in de hoek waar duistere krachten samenhok ken, "die belastingvlucht, grondspe- culatie en subsidiezwendel bedoelen als zij vrije-markteconomie zeggen". Gemakkelijk maakte Brandt het zich overigens niet. Hij probeerde inhoud te geven aan de wat erg ge zocht aandoende SPD-verkiezings- slogan "verbetering van de kwali teit des levens", verklaarde dat dit geld zou kosten dat met andere woorden belastingverhoging volgend jaar onvermijdelijk zal zijn. Brandt, die zich in de controver se ronde de afvallige professor Karl Schiller lange tijd nogal op de ach tergrond had gehouden, rekende bij deze gelegenheid met zijn vroegere "superminister" af: "Voor mij is dit meer een psychologisch probleem". De Bondskanselier had namelijk bij zichzelf de grote fout ontdekt: hij had Schiller zowel Economische Zaken als Financiën in handen ge geven en de hooggeleerden bewinds man daarmee in een positie ge bracht die deze innerlijk niet aan kon. De IJdelheid boekte een over winning op de intelligentie, aldus Brandt. Dat Schiller's plaats in middels is ingenomen door een man. die in deze harde verkiezingsstrijd weet wat de SPD van hem ver wacht, had het congres onmiddel lijk voor Brandt's rede beleefd. Deze man Helmut Schmidt, zorg de, als eerste spreker, voor de ge wenste stemming op het congres. Wie "dè stierenek uit Beieren" kiest, kiest volgens hem niet alleen het onberekenbare, maar ook het on toelaatbare. De minister nam het grote verkiezingswoord van de CDU over: stabiliteit. In de SPD zal sta biliteit echter in de eerste plaata stabiliteit van de artjeidersplaatsen betekenen. De werknemers zijn de bevolkingsgroep waarop de SPD (870.000 leden en dan ook veel meer een "ledenpartij" dan de CDU, die er nog geen 400.000 heeft) bouwt. Die bevolkingsgroep probeert de SPD te mobiliseren met een élan, congres in Wiesbaden Jaloers zal waarop de CDU na haar tamme zijn en waarmee ook wij Nederlan ders naar Schmidt's oordeel blij mogen zijn. In de eerste tien dagen van de oor log tussen de Arabische Republiek (Noord-) Jemen en de Democrati sche Volksrepubliek (Zuid-) Jemen zijn er volgens officiële Zuidjemeni- tische cijfers aan beide zijden twee honderd Jemenieten gedood gewond of gevangen genomen. Vier Zuidje- menitische dorpen werden geplun derd. Door Bryan Fynnes Copyright AD LD-Observer Noord-Jemen, „het land aan de rechterzijde" (van Syrië), het Ara bia Felix van de ouden, ligt aan de zuidwesthoek van Arabië en heeft een bevolking van ongeveer vijf miljoen. Het werd een republiek in 1962, toen de Imam werd afgezet. In de gevechten die volgden, werd de republikeinse kant gesteund door Egyptische troepen, terwijl royalisti sche stammen hulp ontvingen van het aangrenzende koninkrijk Saoe- di- Arabië. Zuid-Jemen is gevormd door de staat Aden en zeventien sultanaten en emiraten van de vroegere Fede ratie van Zuid-Arabië. Na 129 Jaar Brits bewind is in 1967 de republiek Zuid-Jemen gesticht. Kunstmatig Alleen de kunstmatige lijnen, die op een kaart zijn getrokken kunnen aanduiden, waar de grens tussen beide Jemens ligt. In het grensge bied liggen tussen zwarte vulkaan- toppen velden met sorgrum of gierst, thans rijp om te oogsten. De sporen van de strijd zyn, ge meten naar de moderne oorlogvoe ring, gerüig: enkele granaattrech ters in een stenen grenspost, bloed vlekken op een moskee en inslagen van geweerkogels in fraai gedeco reerde muren. Jemenitische architecten hebben traditioneel defensie en versiering weten te combineren bij de bouw van hun hoge gebouwen. In een streek waar de vendetta (bloedwraak) tussen stammen maar niet wü verdwijnen hebben dergelij ke gebeurtenissen echter een boven matig grote betekenis. De plaatselij ke Zuid jemenitische commandant liet zeven Noordjemenitische identi teitskaarten zien, die bij de aanval waren buitgemaakt. Zij dienden als bewijs, dat de regering van Noord- Jemen in Sanaa verbannen feodale heersers uit Zuid-Jemen onder steunt. Zij zouden volgens de rege ring van Zuid-Jemen bewapend en getraind worden door Saoedi- Ara bië in kampen in Noord-Jemen. Andere groepen zouden klaar staan om via onbewoond gebied uit Saoe di-Arabië een inval in Zuid-Jemen te doen. Dorpsbewoners riepen leuzen: „Eén Jemen". „Jemen is een vulkaan ter verdediging van zijn revolutie". Het was een gedisciplineerde betuiging van steun aan de regering in Aden, de hoofdstad van Zuid-Jemen. „Deze huurlingen, die uit Noord-Je men aanvallen doen, zijn geen ech te vluchtelingen. Het zijn vroegere werktuigen van Engeland die hier hun voorrechten hebben verloren", zo zei Ali Nasser Mohammed, de 32-jarige premier van Zuid-Jemen met kalme stem tegen mij. „Enge- j land maakte gebruik van twisten tussen stammen en van de behou dende stammenmentaliteit om onze onafhankelijkheid te kunnen uit- over vijf jaar zal uitzien. Daar wor den, zoals bekend, ook de Indiërs verdreven. Wel is Aden erin ge slaagd energieke en kwieke Jeme nieten aan te trekken. Zuid-Jemen krijgt zijn wapens van de Sow jet-Unie en medische hulp van China. Het voert een militante buitenlandse politiek en ondersteunt alle Arabische revoluties, met inbe grip van de kruistocht van de Pa lestijnse „fedajien". Dialogt stellen. Thans bezigt het Noorden dezelfde methodes". Het huidige conflict geworteld in de wederzijdse vrees dat het ene regi me erop uit is het andere te ver nietigen. Zuid-Jemen is in veel op zichten een onnatuurlijke eenheid, gevormd als het is door een samen voeging van de vroeger Britse ha ven Aden en de kolonie van die naam met haar uitgestrekt groten deels uit woestijn bestaand achter land, dat de Britten nooit hebben willen koloniseren. Evenmin hebben zij iets gedaan tegen de armoede, die haar oorzaak vindt in het feit dat slechts één procent van het land voor landbouw geschikt is. Toen de Britten in 1967 uit Aden verdwenen en in hetzelfde Jaar het Suezkanaal werd gesloten verloor Aden, eens de vierde bunkerhaven in grootte van de wereld, vijfzesde van zijn inkomen onder invloed van deze economische tegenslag werd het regerende Nationale Bevrijdings front fel nationalistisch. Systema tisch werd de grotendeels Indiase middenklasse, die de Britse interna tionale handelseconomie ten dienste had gestaan, eruitgegooid. De economische gevolgen waren ruïneus. Aden wordt nu vergeleken met Oeganda zoals dat er wellicht en President Nasser van Egypte zei mij indertijd: „Er bestaat geen verschü tussen Jemenieten uit Aden of Sa naa. Wij kunnen het regime in Sa- naë, niet tegen zijn eigen mei verdedigen. Maar onze problemen kunnen worden opgelost door dialo gen en door vreedzaam naast elkaar bestaan. Wij exporteren geen r luties". In Zuid-Jemen hebben 18 maanden na de revolutie de meest extreme elementen van het Nationale Be vrijdingsfront hun rivalen weggezui verd. zy moedigden 'n serie „boeren opstanden" aan, waarby het mees te land nabij Aden door plaatselijke groepen, die met vorken en zeisen waren bewapend, werd bezet en verdeeld onder de boerenarbeiders. Pogingen daarna om deze kleine stukken land te collectiviseren heb ben slechts plaatselijk succes gehad, maar de golf van boerenopstanden heeft zich nu uitgebreid naar de oostelijke provincies van Wadie Ha- dramoeth, het laatste gebied waar het Nationale Bevrijdingsfront zijn macht nog moet consolideren. Om de financiële ruine te voorko men, die critici hadden voorspeld heeft het regime van de zomer larissen ingekort tot 80 procent zodat een ambtenaar aan de top maandelijks niet meer dan 320 gul den mee naar huis neemt. Verder werd alle verhuurde eigendom ge nationaliseerd. Theoretisch komt men hierdoor tegemoet aan het verlies van inkomsten, maar op korte termijn zal de maatregel toch vooral dienen om de schatkist in staat te stellen een hele hoop ach terstallige huur te innen, die nooit betaald was aan grondbezitters, die het land hadden verlaten. Drukkend Deze maatregelen kunnen drukkend lyken, maar de gewone Zuid-Je- menieten die altijd arm zijn ge weest en nooit burgerlijke vrijheden hebben gekend, hebben nu tenmin ste het gevoel dat hun leiders ach ter hen staan. Salem Roby Ali president van Zuid-Jemen is met 37 Jaar het oud ste lid van de regering uit het Na tionale Bevrijdingsfront de andere ministers zijn omtrent dertig Roby Ali bekend als „de Voorzitter" houdt er een sobere levensstijl op na, met lange werkdagen. Onver wacht verschijnt hij in arbeiders restaurants. Zijn moeder, die wedu we is woont nog in de tent waar haar zoons zijn geboren. Er bestaat verder een alomtegen woordig legioen, gewapend met no titieboekjes. Het symboliseert het streven naar precisi, dat bij het „wetenschappelijk socialisme" hoort. De nieuwste instellingen zijn de vormeloze arbeidersraden een soort economische Rode Gardisten die overal in het land ten tonele zijn verschenen. Deze instellingen kunnen een tegenwicht vormen, te gen contrarevolutionaire krachten in het leger het voornaamste steun punt tot dusverre van het regime. Uit het verlangen om het leger een nieuwe oriëntatie te geven heeft de Voorzitter de stichting «bevorderd van twee grote Rode Ster-scholen waar honderden kinderen van Be- doeienen tussen de 5 en de 16 huis vesting krijgen en onder auspieën van het leger worden opgevoed. De „Chinese" vleugel van het Na tionale Bevrijdingsfront houdt zich, naar men meent, vooral bezig met de interne ontwikkelingen en ls minder dan het leger bezorgd over agressie van buitenaf, en dientenge volge minder geïnteresseerd in om verwerping van het Noordjemeniti sche regime. Het land is nog lang geen regeerba- re eenheid. Het heeft geweldige problemen, zoals de behoefte aan plaatselijke onderwijskrachten en artsen die de plaatsen van Algerij nen, Egyptenaren en Irakezen in de met geld uit Koeweit gebouwde scholen en klinieken zouden kunnen overnemen. De missie van de Arabische Liga is een poging om een potentieel ge vaarlijk territoriaal en Ideologisch conflicht te doen afkoelen. Er be staat echter geen eensgezindheid over; het rijke conservatieve Saoe- di-Arabië is tegen de missie en ko lonel Gaddafi van Libië heeft on langs zijn sympathie gewijzigd en asiel verleend aan dissidente lucht- piraten uit Zuid-Jemen. Algerije en Irak zullen daarentegen Zuid-Jemen steunen. Het lijkt wel zeker, dat ln de ko mende weken de strijd tussen Noord-Jemen en zijn linkse zuider buur zal voortduren en misschien zelfs zal toenemen. De vastenperio de van de maand Ramadan is be gonnen en dat is een tyd van ex treme houdingen, waarin vonken in Arabië passies van vuur kunnen doen ontsteken.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9