Kabinet is vakbonden geioeg tegemoet gekomen' Aow tenminste 8.5 pet. omhoog per 1 januari Kamer wil overleg premie voor ambtenarenpensioen biesheuvel - toch btw-verhoging - vindt: l hfensiespecialisten hken De Koster over Imoeming mr. Dake ïan zat acht dagen n cel voor vriend Is uwkind anderhalf? Tqd voor kaas uit't vuistje! Meer dan helft van gasgeisers zijn gevaarlijk Nader onderzoek vereenvoudiging soc. verzekering Neutrale commissie voor conflict Edes vormingscentrum Nederland haalt nog altijd veel munitie uit de bodem >AG 13 OKTOBER 1972 rs, ïsfajlAAG Het tweede-kamerlid Eisen (KVP) zal minister De tijdens de behandeling: van ■nsiebegroting vragen stellen >t inhuren van de journalist C. A. Dake, om de voorlich- n Defensie „door te lichten", ■soonlijke opdracht van De aan Dake heeft grote verba een aantal defensiedeskun- n de Kamer gewekt en nauw D ergernis op het departe- aagt zich af waarom de mi- zljn besluit, dat hij baseert advies van de commissie van e- en burgerdeskundigen in heeft genomen buiten zijn Dorliohtingsadviseurs om. Kt n Dake als tijdelijk su- Amsterdam is gistermiddag een demonstratie gegeven met ten rookalarmkoffer ter beveiliging van geldtransporten. Door het wegtrekken van de koffer wordt het rookalerm-mechanis- me in werking gesteldwaardoor de koffer wordt gevuld met ten zeer dichte rookwolk met het gevolg dat de aanwezige nnkbiljetten gekleurd worden met een oranje-rode onuitwis- iare verfstof en deze gedeetelijk licht verschroeien. Het geld m niet meer in omloop worden gebracht, maar blijft wel \erkenbaar. per-adviseur werd hun eind vorige week als complete verrassing voor geschoteld. Ook vraagt men zich af of hij voor deze opdracht is gekwa lificeerd. Van Eisen vindt het „een rare zaak" dat minister De Koster dit in z'n eentje heeft „bekokstoofd". Hij wil hem een suggestie doen om de zaak „recht te trekken". Mr. Dake was onder andere corres pondent van het Parool in Moskou en Bonn en politiek redacteur van de inmiddels opgeheven RDP. Hij was in dienst van de NOS, waar hij indertijd moest afvloeien. Voor de opdracht van minister De Koster is ongeveer 25.000 gulden uitgetrokken. De heer Dake is president-directeur van het schoonmaakbedrijf Cemsto. >EN HAAG (ANP) De 25- glazenwasser Willem Huf Den Haag zegt voor 'n wed- ischap in t Huis van Bewa- 01» ta Scheveningen acht da- gevangenisstraf te hebben gezeten voor een kennis van m, de 29-Jarige Chris Pelt, wegens rijden onder invloed celstraf van 14 dagen moest eitten. Willem's waren iden- elt werd pas na acht dagen in Bgenen die hem herkenden 'pn hebben verraden. )e stunt was een uitvloeisel een weddenschap in een ca ctussen Willem en Chris. „Dat me best", had Willem ge zegd, en hij toog op 20 septem ber naar het parket in Den Haag om zich as Chris te mel den. Een trouwboekje diende als Identificatie en zonder proble men werd Willem naar Scheve ningen gebracht. Pas na acht dagen werd de straf beëindigd. Rechercheurs kwamen hem nalen en brachten hem naar het politiebureau in Den Haag, waar Willem nog eens twee da gen in de cel moest doorbren gen, aldus zijn relaas. Volgens Willem zal tegen hem een ver volging worden ingesteld, we gens oplichting en valsheid in geschrifte. ADVERTENTIE Als uw kind goed in z'n tanden zit, geef hem dan z'n eerste kaas uit 't knuistje. Jonge kaas of roomkaas, dat gaat er prima in - en u doet er meteen iets moois mee. Want kaas uit 't knuistje is 'jong geleerd, oud geprofiteerd': tanden en botten groeien sterk en gezond door de calciumverbindingen van kaas. Bovendien is kaas uit 't handje zoveel beter dan snoep,, in 't tandje, nietwaar? (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Kabinet-Biesheuvel is van mening dat het voorlopig voldoende maatregelen ten gunste van de vakbonden heeft genomen om een sociaal contract over de bestrijding van de geldontwaarding mogelijk te maken. Minister Biesheuvel verklaarde tijdens de algemene be schouwingen dat zijn kabinet er daarom voorlopig niets voor voelt van de voorgenomen verhoging van de btw (van 4 naar 5 en van 14 naar 16 procent) af te zien. Ook zei de premier dat als er drie" dat ook de maatregel tot het „Er zijn nog andere modaliteiten", zei hij. Over de andere mogelijkhe den liet hij zich overigens niet uit. Deze zullen ter sprake komen als de vakorganisaties samen met de rege ring en de werkgeversorganisaties aan het einde van deze maand te beslis sende besprekingen hebben. Een door Vondeling (PvdA) in gediende motie waarin deze voor stelde de aangekondigde btw-verho ging met 700 miljoen te beperken (alleen een verhoging van 14 naar 15 procent) kreeg slechts de steun van de „linkse drie", PSP en CPN. Te smal Minister Nelissen van Financiën zei over mogelijke wijzigingen dat de marges daarvoor te smal zijn. De door de oppositie voorgestelde verhoging van de successiebelasting past volgens de bewindsman niet in 't dekkingsplan, evenals een verder gaande dan de thans voorgestelde verhoging van de vermogensbelas ting. Stevig werd het kabinet gisteren ook aan de tand gevoeld over de pro blemen van de werkende jongeren verkleining van de kleuterklas sen, zowel door de linkse oppositie als door de christelijke regeringsfracties. Veel bezwaar toonde vooral de PvdA •fractievoorzitter Den Uyl tegen het voornemen van de regering om pas op 1 augustus '74 te beginnen met *n twee wekelijkse vormingsdag voor 15- jarige werkende jongeren. In een motie die later met grote meerder heid werd verworpen sprak hij uit dat dit al op 1 augustus van het vol gend jaar moet gebeuren. Premier Biesheuvel beloofde dat in 1973 samen met het bedrijfsleven zal worden onderzocht waar wel de tweede dag kan worden ingevoerd. Hij zegde toe daarvoor zeker de nodi ge middelen beschikbaar te zullen stellen. Ook ten aanzien van het beleid- kleuterklassen toonde hij zioh bereid tot nader overleg. Het voornemen om de kleuterklassen niet te verkleinen vond grote weerstand bij de twee so cialistische onderwijs- specialisten Masman en Laban. Moties Beiden zijn ervan overtuigd dat er nog zeker 500 kleuteronderwijze ressen zijn te vinden en dat het be ter is die te laten werken dan ze een werkloosheidsuitkering te geven. In totaal werden er zes moties in gediend, die alle met grote meerder heid werden verworpen. De rege ringspartijen kregen daarbij steun van alle kleinere partijen en DS '70. De „linkse drie", PvdA, D'66 en PPR. vonden de PSP en de CPN aan hun zijde. Behalve de btw-verhoging en de werkende Jongeren wilden de „linkse instellen van een eigen risico bij de ziekenfondspremie zou worden inge trokken. In dit geval koos DS '70 de kant van de oppositie. Verder wilden PvdA, PPR en D'66 een verbetering op het gebied van het welzijnsbeleid. De communist Bakker diende twee moties in over het niet aankopen van nieuw materiaal voor defensie en over het uitspreken van ernstige af schuw over de zware eisen tegen het VVDM-bestuur over de „groetplicht". De laatste motie kreeg steun van Pv dA, PPR en D '66. ARNHEM Meer dan de helft van alle keukengeisers is levensge vaarlijk. Dit is gebleken uit een onderzoek van het gasbedrijf in Arnhem. Op initiatief van het gemeentebe stuur wordt nu een „gaswacht" op gericht, die alle geisers gaat contro leren. Voor het gerechtsgebouw aan de Amsterdamse Prin sengracht werd gistermid dag een demonstratie ge houden ten gunste van de 41-jarige veeverloskundig e J. Z. uit Vijfhuizen, die zich moest verantwoorden wegens overtreding van de wet toepassing keizersnede bij dieren. Golf De Nederlandse dames- ploeg is op de tweede dag van het toernooi om het wereldkampioen schap golf tot een slagentotaal van 157 gekomen. Alice Janmaat en Ma- rischka Swane zorgden daar met respectievelijk 77 en 80 voor. In de algemene rangschikking staat Ne derland nu op de twaalfde plaats met 310 slagen. De eerste plaats in het tussen- klassement is in handen van de Verenigde Staten, dat met 285 sla gen maar liefst een voorsprong van 13 heeft op Zweden en Argentinië, die de tweede plaats delen. DEN HAAG (ANP) De sociaal- economische raad heeft vrijdag be sloten de slotfase van het onderzoek naar vereenvoudiging der sociale verzekering te beginnen met het ma ken van een keuze uit een aantal mogelijkheden. Het onderzok naar die vereenvoudiging is in september 1969 door de commissie sociale ver zekeringen van de raad begonnen, op verzoek van de toenmalige minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid, bij dat onderzoek zijn in Ja nuari 1970 de raad gevende organi satiebureaus van ir. B. W. Beren schot NV en Van Bosboom en He- gener NV ingeschakeld. Deze bureaus hebben in het be gin van 1972 hun concept-altema- tierve-rapport toegezonden aan de uitvoeringsorganen die voor 1 juni hun technisch commentaar zou den kunnen geven. Dat commentaar is aanleiding geweest voor wijzigingen in het concept. De bureaus hebben op 26 septem ber jl de Sociaal-Economische raad hun definitieve alternatieven-rapport aangeboden. Uit de daarin vermel de mogelijkheden zal nu een keuze moeten worden gemaakt. Verwacht wordt dat het beraad daarover ge ruime tijd in beslag zal nemen. ADVERTENTIE Deze week aankomst in Rangoon, waar de Shwe Dagon pagode staat. Haal de gratis 3-D foto op het Shell- station en plak 'm in het Shell wereldreisalbum. DEN HAAG De ambtenarenbon den en de regering moeten het over leg over de pensioenpremie herope nen. Dat is de wens van de meer derheid van de Tweede Kamer. Onlangs zijn de bonden kwaad wegge lopen uit' dit overleg omdat zij meen den dat de regering al had besloten, zonder enig overleg, de ambtenaren voortaan een groter deel van him pensioenpremie zelf te laten beta len. Dat zou de schatksst een be sparing van tenminste honderd mil joen opleveren. Aan het einde van de algemene politieke beschouwingen diende KVP fractievoorzitter Andriessen van nacht volkomen onverwacht hier over een motie in, waarin hij duide lijk afstand nam van het beleid van de regering-Biesheuvel op dit punt. In het bijzonder van het beleid van minister Geertsema (WD) van Bin nenlandse Zaken. In deze motie vroeg Andriessen om in open overleg deze maatregel tot sfnd te brengen zodat van tevoren het eindresultaat niet al vaststond. Oppositieleider Den Uyl (PvdA), vroeg de regering daarop een duide lijke uitspraak of, als de motie zou worden aangenomen, deze ook zou worden uitgevoerd. Na kort beraad binnen het ka binet vroeg mlnsister-president Bles heuvel de motie aan te houden tot de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken. Alleen deze zal samen met die van Justitie, Defen sie en aLndbouw en Visserij nog voor de verkiezingen worden behandeld. DEN HAAG De aow gaat per 1 januari tenminste met 8,5 procent omhoog. Sedert 1 maart 1971 is de aow inclusief deze verhoging in geld uitgedrukt dan met 1.800 gulden om hoog gegaan voor gehuwden en met 1.280 gulden voor ongehuwden. Minister-president Biesheuvel heeft deze cijfers gisteren genoemd in het debat over troonrede en miljoenen nota. Hij presenteerde de aow-ver- hoging als een glansstuk van het so ciale beleid van zijn kabinet. De verhoging van 8.5 procent komt als volgt tot stand. Het kabinet stelt een structurele verhoging met 4 pro cent voor. Daar bovenop komt de verhoging die wordt afgeleid van het index-cijfer van de lonen. Deze ver hoging zal volgens Biesheuvel in elk geval 4,5 procent bedragen. De aow komt daarmee vrijwel op het niveau van het huidige mini mumloon. ARNHEM (ANP) Het bestuur van het Vormingscentrum mag het centrum niet sluiten het moet bin nen tien dagen aan directeur Spie ring en zijn staf meedelen dat alle maatregelen voor de sluiting als Laboratorium RU Groningen loost afvalstoffen via riolering GRONINGEN (ANPj Het che misch laboratorium van de Rijks universiteit te Groninken loost per jaar ruim 25.000 liter bijzonder kwa lijk riekende giftige afvalstoffen op de persleiding voor afvalwater van de gemeente Groningen, die uitmondt in de Eems. Onder de stoffen, die overigens sterk worden verdund, zijn aceton, ether, chloroform, zout, zwavelzuur, methanol en petroleum- ethers. Dit werd gisteren gezegd in een Inleiding tijdens een lustrum con gres van de Groningse vereniging „Chemische binding". Naar aanlei ding hiervan stelde de inleider drs. J. van Roosmalen, fysisch chemicus aan de Groninger RU, dat van mi lieubeheer door het chemisch labo ratorium in Groningen geen sprake is. Het feit dat de afvalstoffen sterk worden verdund doet daaraan niets af. Voor deze verdunning is overigens ruim een müjoen kubieke meter wa ter nodig, wat gelijk staat met het watergebruik van een stad met 20.000 inwoners. Dit heeft de president van de rechtbank in Arnhem gisteren be paald in het kort geding dat de di recteur, de staf, het nationaal vor mingscentrum, ouders van werken de Jongeren, het NW en de Algemen Bond van Onderwijzend Personeel tegen het bestuur hadden aangespan nen. Het bestuur had op het hoog tepunt van een conflict met de staf en het Nationaal Vormingscentrum besloten het Edese centrum te slui ten. Directeur en staf van het Edese vormingscentrum voor de werkende jeugd, willen dat een neutrale com missie aanwezig zal zijn bij het ko mende overleg tussen bestuur en lei ding van het centrum. „Er is nu lang genoeg met ons en ons werk geknoeid, dat kan nu niet meer", al dus de directeur van het centrum, de heer C. Spiering. De leiding, vindt het ook wense lijk dat een oudercommissie in het leven wordt geroepen. Er zijn vol gens de staf veel ouders die daarvoor voelen. Oekraiener veroordeeld Een 56- Jarige Oekraiener, Danilo Sjoemoek. die 27 Jaar achtereenvolgens in Pool se, Duitse en Russische gevangenis sen heeft doorgebracht, is wegens be lediging van de Sow jet-Unie tot noe tien Jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Volgens gewoonlijk be trouwbare kringen werd Sjoemoek schuldig bevonden aan tegen de Sow- Jet-Unie gerichte agitatie en propa ganda. De politie had bij een onder zoek in zijn flat zijn memoires ge vonden. Sportlieden herdacht Israël heeft zijn elf dode Olympische sportlieden gisteren op indrukwekkende wijze herdacht. Tijdens de plechtig heid verklaarde premier Golda Meir, dat Israël landgenoten, waar ook ter wereld, zal beschermen tegen Ara bisch terrorisme. Mevrouw Meir zei te hopen, dat de wereld geleerd heeft van de moorden in München en dat maatregelen tegen de terreur zullen worden genomen. CULEMBORG Enorme hoeveel heden munitie worden nog steeds uit de Nederlandse grond opgedol ven. De mij noprulmingsd lenst van 't leger heeft het er druk mee. In de eerste zes maanden van dit Jaar is gevonden: 1800 artillerie granaten, 419 mortiergranaten. 520 raketten. 229 bommen, 135 landmij nen, 15 zeemijnen. 500 hand- en ge weergranaten. 10.000 ontstekingsmid delen, 2253 kilo kleine patronen en 1453 kilo explosieve stoffen. Vorig Jaar werden in totaal 2700 munitevondsten gedaan, dit Jaar zal het wel meer worden. De meeste meldingen komen uit Gelderland (30 pet.) gevolgd door T imburg (22 pet.) en Brabant (20 pet.)

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7