Idi Amin wijst de vertegenwoordiger van Engeland uit 3 Valkenburgs bedrijf naar Lelystad De Kuip alleen met gemeentelijke steun te redden Inspraak loopt uit de hand Overwinning Heath op Powell KLACHT VAN OLD-SOLDAAT In korte punten NOORDWIJKS DORPSHUIS: FALEND MANAGEMENT EN TE GROOT OPTIMISME yswDAG a Q*3,OBEE 1972 LONDEN De verhouding tus sen Engeland en Oeganda heeft een nieuw dieptepunt bereikt, nu gene raal Amin de Britse Hoge Commissa ris in Kampala, Richard Slater heeft belast het land op korte termijn te verlaten. De generaal motiveerde zijn besluit met de opmerking dat de heer Slater voortdurend de belan gen van Oeganda had tegengewerkt en sprak de hoop uit dat door een nieuwe vertegenwoordiger verbete ring zou kunnen worden gebracht in de relaties tussen zijn land en Enge land. Door Rudolp Bakker Gezien de scherpe reacties, waar mee Whitehall op de uitwijzing heeft gereageerd, is het niet aannemelijk dat de Britten zich zullen haasten een opvolger voor Richard Slater aan te wijzen. Amin beschuldigde de Hoge Com missaris ervan dat hij allerlei ver keerde berichten over Oeganda had verspreid, dat hij Britse doktoren en hun familieleden had aangeraden het land te verlaten en dat hij Brit se onderwijzers in dienst van de Oe- gandese regering had geadviseerd om niet naar hun werk te gaan. De heer Slater heeft de beschuldiging krach tig van de hand gewezen. Slaters uitwijzing vond ironisch genoeg plaats op het moment dat in Blackpool de Conservatieven op hun partijcongres in een ongekend fel en vaak ook zeer emotioneel debat waren gewikkeld over de immigratiepolitiek van de regering-Heath in het al gemeen, de toelating van Aziaten met Britse paspoorten in het bijzonder. De vlam sloeg er in de pan toen het parlementslid Enoch Powell een golf van kritiek uitstortte over de regering-Heath, die hij in haar im migratiepolitiek verweet de verkie zingsbeloften te hebben gebroken. T onelen Zijn betoog leidde tot heftige to nelen onder de 4.000 aanwezigen in de grote congreszaal van Blackpool. Maar toen tenslotte de minister van Binnenlandse Zaken, Robert Carr, de zaken zo goed mogelijk had recht getrokken en zich daarbij ook per soonlijk tegen Enoch Powell richt te, bleek de regering in de stemming toch een overgroot deel van de afge vaardigden achter zich te hebben. Een nederlaag dus voor de welbe spraakte onheilsprofeet Enoch Po well. Een overwinning voor de rege ring-Heath, die hij vooral de laat ste tijd tot openlijke voldoening van de uiterst rechtse vleugel van de To ries het vuur na aan de schenen legt. Niet alleen wat betreft de immigra tie. Gedachtenschets voor Zwembad en wijkgebouw LAFenNS- emplacement LEIDEN Er wordt naar ge streefd een voor de Leidse Appara ten Fabriek aanvaardbare oplossing te vinden nu de Nederlandse Spoor wegen de huur hebben opgezegd, van een bij het bedrijf in gebruik zijnde strook grond op het NS-em- placement aan de Herensingel. Er is een gesprek geweest tussen de NS en de LAF, waarbij is afge sproken, dat de strook grond van de LAF zo lang mogelijk onaange tast zal blijven. Er ligt voor dit terrein een gedachtenschets, waarin opgenomen de bouw van een zwem bad, een wijkverzorgingscentrum en enkele kantoorgebouwen van be scheiden omvang op het emplace ment. De mogelijkheid is open, dat de LAF de loods kan verplaatsen naar een ander deel van het em placement. Burgemeester en wethouders zeg gen dit in antwoord op vragen van PvdA-fractieleider Van Aken. DEN HAAG Volgens de Neder landse Aannemers en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Neder land (NAPB) dreigt de voorberei ding van bestemmingsplannen, bouw- en woning verbeter ingspro-' gramma's langzamerhand te ver zanden in "de taaie brij van de overdreven democratisering en in spraak". De bond heeft niets tegen goede en constructieven inspraak, "maar zoals deze zaak in ons land uit de hand dreigt te lopen is zij een ge vaar voor de democratie op zich zelf". Dan wordt het roepen om de sterke man, die wel eens orde op zaken zal stellen, geen dreigbeeld meer maar harde werkelijkheid. Mensen als de Eindhovense wet houder van stadsplanologie, drs. G. van der Kruys, stappen er uit, voordat zij ten gronde gaan, zo meente de NAPB. Zij hebben groot gelijk. Alleen: wie zullen hun opvol gers zijn? Zaken die als in Eindho ven en Groningen op gemeentelijk niveau aan de orde zijn, geven de bond het gevoel, dat de "polarisatie" bezig is zijn tentakels naar alles en iedereen uit te strekken en de de mocratie tenslotte om hals te bren gen. Als Jongste loot aan de stam van de inspraak in nu een landelijke huurdersbond opgestaan, die wel ADVERTENTIE f Inbre d de In de zal Inbrekers van tegenwoordig zijn als de dood voor Philips batteri|en. zaklantaarn van een agent van politie. eens zal zeggen waar het allemaal naar toe moet, waarbij een "eisen pakket" uiteraard tot de onont beerlijke bagage behoort. Produktschap tegen politiek bepaalde groenteprijzen DEN HAAG (ANP) Het be stuur van het Produktschap voor Groenten en Fruit wijst vaststel ling van interventieprijzen voor tuin- bouwprodukten voor de EEG-minis- terraad, en dan nog wel gelijktijdig met de prijsbeslissing voor landbouw produkten, zeer beslist af. In een gisteren vastgesteld advies aan minister Lardinois over dit en andere groenten-en-fruisvoorstellen len van de Europese Commissie laat het bestuur weten dat het bij de vaststelling van die prijzen aan de hand van marktprijzen van afgelo pen jaren wil blijven. De Europese Commissie wil onmiskenbaar de mo gelijkheid tot; ihet voorstellen van hogere prijzen hebben. Voorzover de commissie bij haar voorstellen toch nog terughoudend zou zijn staat de gelijktijdigheid van vaststelling van landbouw- en tuinbouwprijzen er wel borg voor dat in de minister raadsvergadering ongemotiveerde verlangens van met name Italië in- willigd zullen moeten worden. Het produktschapsbëstuur vindt, dat alle maatregelen die tot verde re toeneming van het aanbod bin nen de gemeenschap zouden kunnen leiden vermeden moeten worden. LEZERS SCHRIJVEN Tot mijn grote verwondering las ik in dit blad, dat de Vrijwillige Onderofficieren een borreluurtje en een maaltijd in Nieuw Minerva (Leiden) gehad hebben en een rondleiding in de Morspoort. Ik heb als gewoon soldaat gediend in 1904. Nu zijn wij zeker afgedaan. Ook de oorlogsjaren heb ik meegemaakt. Toen heb ik mijn loodgieterswerk in de steek gelaten en ben ik in dienst geweest. Mijn werk lag toen stil. Maar dat had ik over voor ons Vaderland. Mijn opvatting is altyd geweest: je bent soldaat of niet. Ik ben nu 88 Jaar. In 1904 kwam ik voor mijn nummer in dienst in de Morspoort-kazerne. Twee keer ben ik in dienst geweest voor herha lingsoefeningen. Ik had plezier in het soldatenleven en dat zal zo blij ven, zolang als ik leef. TH. BURGERHOUT Stieltjesstraat 1 Leiden Lipizza in Joego-Slavië In uw artikel over de Spaanse rijschool in Wenen en de schitte rende Lipizzaner paarden staat een klein aardrijkskundig foutje. En wel dat Lipizza in Italië zou lig gen. Ik heb (en waarschijnlijk ve len met mij) de paarden bewonderd ook in Lipizza, maar wy waren in Joego-Slavië. Het artikel zelf was verder correct. E. DE BEER-LINDHOUT Drechtstraat 12 Leiden Lipizza ligt ben oosten van Triëst en is thans Lipica in Joego-Slavië. Uw opmerking is dus juist. Red. ADVERTENTIE f Een speelgoedauto op Philips batterijen won laatst (een belangrijke auto-rally. Hij hoefde niet te tanken. LEIDEN De Leidse raad handelt a.s. maandagavond om acht de resten van de agenda j.l. maandag. De raadscommissie voor algen n bestuurlijke aangelegenhed vergadert dinsdagavond om 8 uui kamer 234 van het stadhuis. De inwoners van Leiden weten „flessenvreters" van Albert He goed te vinden. Het is mogelijk i glas opnieuw te gebruiken door ti werking in een glasfabriek als uitsl; tend glas in de containers wordt deponeerd. aterdagavond is er in de rensingelkerk een eucharistievien v. The Lord's Folks. Het the; is „Rijk en arm of arm in an Celebrant is kapelaan F. Verlaat Het Kath. Vrouwengilde maal zwerftocht in eigen land op dia-kijk-hoorspel-avond. N. Korte r maakte er een boeiende avo Hij is zonder agenda en afspi ken door de natuur getrokken, soi werkend, soms biddend. LELYSTAD/VALKENBURG Dr. ir. W. M. Otto, directeur van de Rijksdienst voor de LJssel- meerpolders en landrost van het Openbaar Lichaam Zuidelijke IJsselmeerpolders, opent 16 okto ber het nieuwe bedrijf van Hols Krachtvoederfabriek B.V. op het industrieterrein aan de Binnen- havenweg in Lelystad. Hols is meer dan vijf en twintig jaar in Valkenburg gevestigd geweest. Men had in het dorp van Neer- lands oudste paardenmarkt he laas geen uitbreidingsmogelijk heden meer. Vandaar dat naar een andere vestigingsplaats werd gezocht. Deze werd zonder veel moeite gevonden in Lelystad. Het heeft Hols-directeur L. Berg huis wel wat pijn gedaan Valken burg de rug te moeten toekeren na er een kwarteeuw lang prettig te hebben gewerkt. Nu hij eenmaal in Lelystad zit heeft hij er geen spijt van deze stap te hebben onderno men. Zelf zegt Berghuis daarover: "Het is hier prettig wonen en wer ken. Wat wil je nog meer dan midden in het wijdse polderland te zitten. Het is hier gezond wonen. Door Cees Combee Geen luchtverontreiniging en veel woongenot door de fraaie huizen die men hier heeft. Bovendien levert het aantrekken van personeel geen enkele moeilijkheid op. We hebben momenteel zo'n tachtig medewer kers, waarvan er een vijf en twin tig nagenoeg de gehele staf meegekomen zijn uit Valkenburg. Ook zij zouden niet meer terug wil len". Fraai gebouw Hols-Primo heeft daar op het rui me industrieterrein in Lelystad 'n fraai pand gekregen. Aan de voor zijde bevinden zich de kantoren met daarboven een woonflat en voorts een gelijkvloerse hal, waarin N.V. Primo is gevestigd. Deze vooi gevel is ongeveer honderd meter breed. Daar achter bevindt zich de moderne fabriekshal van 10.000 m2 waarin de krachtvoeders worden vervaardigd. Deze is voorzien van de meest moderne machines. Het ter rein waarover Hols-Primo in Lely stad de beschikking heeft gekregen is 35.000 m2 groot. Daarvan werd 12.000 m2 bebouwd, zodat er nog ruimte te over is voor eventuele uit breidingen in de toekomst. Met de- vestiging was een bedrag van ongeveer f 4 miljoen gemoeid. Directeur Berghuis: "Hols N.V. fabriceert de voeders voor kleine huisdieren, terwijl Primo N.V. zich toelegt op de accessoires voor deze dieren, waarvan de verkoop steeds grotere vormen aanneemt. Doordat wij ons gespecialiseerd op. stellen kunnen wij ons als bedrijf zeer goed handhaven en kunnen we ons verheugen in een regelmatige groei. We zijn in onze branche wel licht nog het enige familiebedrijf. Op het gebied van de export nemen we een zeer belangrijke plaats in. Dat geschiedt onder auspiciën van de Nederlandse Export Centrale (de N.E.C.). Onze produkten zijn in heel West-Europa verkrijgbaar". Hols-Primo-directeur Berghuis nam op 8 juli 1945 het in Haags woonhuis gevestigde fabriek je voor honden- en kattenvoer over. Hij begon met drie man 1947 stichtte hij een bescheiden fa briek aan de Katwijkerweg in Val kenburg, waar men de beschikking had gekregen over een terrein 3000 m2, waarvan slechts 500 m2 bebouwd werd. In eerste instantie had 'Hols zeven personeelsleden toen in Valkenburg werd gestart. Dit aantal groeide tot ruim zestig, waaronder zeven vertegenwoor digers. Enige malen werd het be drijf uitgebreid. Daardoor bestond de bebouwde oppervlakte bij vertrek in april uit 2500 m2. Met de nodige etagebouw zou men nog tot 3000 m2 hebben kunnen komen doch daarmee was het gedaan. Met meer bebouwing zou men geen auto me op het terrein hebben kunnen plaatsen. Berghuis, een geboren en getogen Fries, zou nu zeker nog niet in Le lystad hebben gezeten als he Valkenburgse gemeente-bestuur, hem een jaar of drie, vier geleden grond voor uitbreiding had aange boden. Eerst werd hij wat aan lijntje gehouden. Begin 1970 bleek echter, dat vergroting van drijf in Valkenburg geen haalbi was. Daarom werd het oog richt op andere vestigingsplaats Lelystad kreeg de voorkeur, wilde daar graag bedrijven trekken. Hols-Prima kreeg allei faciliteiten en men bood de gro aan tegen zeer lage prijzen in vj houding met wat men ei Randstad voor had moeten ns leggen. De besprekingen over vestiging in de IJsselmeerpolder gonnen in oktober 1970 en eind 11 stond het gehele fabriekspand al. Met zichtbaar genoegen looi i Hols-Primo-directeur Berghuis roa in zijn nieuwe, op de woonflat i gelijkvloerse vestiging aan dc nenhavenweg in Lelystad, pracht bedrijf, waarin de meek nisatieheel ver is doorgevoerd, i dat er veel efficiënter kan word! '7i gewerkt. Het werk- en woonl maat is er goed. Dat merken wel uit gesprekken met werknemen nagenoeg de gehele staf is i gegaan die ook in Valkenbi (hebben gewerkt. Men groei h daar aan alle kanten uit zijn 4jc en had nauwelijks plaats r in kantoor of fabriek naar behoil ai te kunnen arbeiden. Dat is maal anders geworden. Ruim! je niets dan ruimte in het wijdse p: derland. maar ook in het bedii Lelystad bood als ontwikkelingsj bied vele faciliteiten. Ook aar werkers, die meekwamen. Zij schikken nu over fraaie woningen Op een vraag aan Berghuis hoe staat met de verkoop van het pai - aan de Katwijkerweg in Valkenbï 1 antwoordde deze: "Ik ben alle kanten mee bezig, n heb nog niet het bedrag gekregj® wat ik er voor wilde hebben, bestaat voor het gebouw wel veel belangstelling. De kopers i echter erg voorzichtig met investeren. Erg ermee in i maag zitten doe ik nog niet. Wel het zo, dat als we deze fabriek gestoten hebben, we geheel onbeli zi in het nieuwe bedrijf zitten, fijne is hier, dat onze produktiecj pariteit nu meer dan het dubb: 8( bedraagt. Gelukkig hebben def d nen, die niet meegegaan zijn na k Lelystad, een bestemming gever den. Daar ben ik blij om". NOORDWIJK Het Noordwijkse dorpshuis De Kuip, trotse manifestatie van spaar zin van de parochianen van Noordwijk Binnen, wordt door de gemeente gered van de ondergang. Een ondergang, veroorzaakt door een falend organisatorisch management, door een veel te groot optimisme ten aanzien van de inkomsten uit verhuur en accom modatie aan werkgroepen e.d. in de zomer en vooral door een foute procedure bij de opzet. Over het management is al veel gezegd. Hoewel het verkrijgen van contacten met kandidaten voor zo merverhuur altijd tijd kost bleek de raming van de inkomsten (f 45.000) uit dien hoofde veel te hoog: in totaad is er iets meer dlan f 11.300 binnengekomen. En dat, gevoegd bij de foute financiering van de stichting heeft in het eerste exploitatie Jaar een verhes opgele verd van ruim f 60.000. Door Frans van Egmond Foto Jan Holvast Die f 60.000 zal nu, indien de Noordwykse gemeenteraad met het voorstel van b. en W. akkoord gaat, via een eenmalige subsidie worden gedekt. Dat is geen liefda digheid van de gemeente, want in dien zij niet de kosten van rente, en aflossing van de verkregen le ningen zou betalen, zou het bestuur van De Kuip middels een civiel rechtelijke procedure haar centen toch wel krijgen. De financiële oplossing is een vondst van wethouder Ted Jansen van onder meer financiën en jeugd zaken. Door deze combinatie van functies verkeert hij in een bijzon der moeilijke positie. Aan de ene kant de belangen van JOIN met 1000 leden en een veel groter aan tal Noordwij kers dat van de activi teiten van JOIN profiteert. Verkeerde verdeelsleutel Wethouder Jansen deelde desge vraagd mee, alleen commentaar te willen geven op het financiële pro bleem in deze zaak. "De oorzaak van het bestaan van dit probleem ligt", aldus wethouder Jansen, "in een verkeerde financiële verdeelsleu- het bestuur van de Stichting De Kuip indertijd heeft gekozen, nl. 25% van het Rijk f25000 van de provincie, 10% van de ge meente en de rest eigen of geleend ild. "Zodoende ging De Kuip met een schuld van een half miljoen gul den het eerste exploitatie jaar in. De jaarlijkse last van rente lossing, kan en mag algemeen voorzitter van de stich ting Join Teun Zoet, in een bodem loze put gegooid, indien er niets verandert in de leiding van het dorpshuis. Dat immers zou beteke nen dat JOEN definitief de plank zou ophalen en als verreweg de belangrijkste huurder van De Kuip elders domicilie zou kiezen. Wat gebeurt er namelijk als JOIN volgend jaar niet van De Kuip ge bruik maakt. Na de financiële re organisatie, die het college niet dragen. Wij zullen de gemeen- stelt elk Jaar subsidie teraad dinsdag dan ook voorstellen f 42.000 of daaromtrent worden ge- een regeling te aanvaarden, waar- geven (daarvan wordt dan 80% bij bij De Kuip in principe een schul- het teruggehaald dus het kost de gemeente jaarlijks ca. f 8000; er- denvrij gebouw wordt. Dat impli ceert dat het Rijk 25% gaat beta len, de provincie 10%, de gemeente 50% en de bevolking 15%", aldus Jansen. De bevolking van NoordWijk heeft reeds Jaren geleden haar aandeel ruimschoots gegeven, maar de ge meente zal haar deel moeten ver hogen van 10% naar 50%. Daarbij merkte wethouder Jansen op, dat de gemeente van een aan De Kuip uit te keren subsidie 80% via de Fi nanciële Verhoudingswet van het Rijk terug ontvangt. "Als wethouder van jeugdzaken heb ik nog een paar dagen nodig om mijn standpunt te bepalen en de vraag op te lossen van "Wat nu" aldus Jansen. Raadslid W. H. Schelvis, financieel adviseur van JOIN, is het niet het loskoppelen van de beide proble men bepaald oneens. Het verlenen van financiële hulp ziet hij als een goedkeuring van het beleid op al le gebieden en dat gaat hem, even als enkele andere raadsleden overi gens, te ver. De subsidie van f 42.220, die wordt voorgesteld voor het begrotingsjaar 1973 aan de De Kuip toe te ken- go: het is een goede regeling). Op paar duizend gulden na is het begrote exploitatieverlies even groot als het door de gemeente toegeken de susidiebedrag. Inclusief JOIN zou De Kuip met hulp van de ge meente quitte draaien. JOIN zou in 1973 ongeveer f 11.000 aan huur gaan betalen; daarbij zou ongeveer f 15.000 aan inkomsten voor De Kuip komen uit hoofde van verkoop van dranken op dansavon den en dergelijke. Dus: als JOIN vertrekt zal De Kuip een gat van ongeveer f 26.000 moeten dekken en daarvoor kunnen ze niet bij de ge meente terecht. Voorzitter J. L. M. Wintels van de Stichting De Kuip is er overigens van overtuigd dat voor de door JOIN verlaten ruimten zonder moeite een huurder kan wor den gevonden. Alles bij elkaar leert een reken sommetje dat De Kuip volgend jaar exclusief subsidie en exelusief JOIN ongeveer f 85.000 tekort zal komen. Weerwoord Veel weerwoord is op de gang van wordt volgens Schelvis en de 1 zaken van de zijde van het bestuur van De Kuip niet te halen. Buijze en De Raad, die in grote lijnen het beleid uitstippelden, zijn of niet te bereiken of niet van zins enig com mentaar te halen. Men verwyst naar voorzitter Wintels, die overigens net als Van den Haak en Van Keeke- ren (de man die in enkele maanden al waji doorzichtigheid in de finan ciële duisternis bracht), pas slechts enikele maanden lid van het bestuur Voorzitter Wintels blijkt fi nancieel weinig inzicht te hebben: "Wat de gemeente met het exploita tietekort en de rente en aflossing van leningen te maken heeft is mij onduidelijk", antwoordt hij d esge- vraagd. "Dat is een zaak van CRM", en op de opmerking wat dan de steun van f63.000 wel zou zijn: "Dat is waarschijnlijk een interne regeling tussen de gemeente en De Kuip, waar ik overigens niets van weet". een brief aan het college, waarin om financiële hulp wordt gevraagd, geeft het bestuur van De Kuip als oorzaken voor de penibele toestand en de ernstige liquiditeits positie van De Kuip: De belangrijke mate waarin de stichtingskosten de laatste begro ting overschreden; het werd ten slotte f 1.18 min. en; het feit dat de exploitatiereke ning in tegenstelling tot de vroeger ingezonden begrotingen niet rond te krijgen was. Dat ls volgens Schelvis onder meer een gevolg van het te grote optimisme ten aanzien van de be lachelijke zomerverhuur. „Mijns inziens is de zomerverhuur ook niet van de grond gekomen om dat het bestuur te veel middenstan ders telt. die in een dergelijke ex ploitatie concurrentie voor de eigen belangen zien". De vroegere barbe- heerder Joop van der Zalm, gisteren in een advertentie in een plaatselijk blad door het bestuur van JOIN be dankt voor de prettige samenwerking, bevestigt dat. „Je kon niet eens een verjaardagspartijtje houde*". Een blijvende financiële oplossing De trotse manifestatie van spaarzame Noordwijkers, het dorpshuis De Kuip, leed in het eersU exploitatie jaar een verlies vwi ruim zestigduizend gulden. is gevonden. Voor gemeentelijke toe zicht op de wijze waarop het bestuur van De Kuip met de centen om springt voelen alle belanghebbenden niets. Schelvis ziet veel meer in een vertegenwoordiging van belangen groeperingen (lees: huurders) in het bestuur. Zaak is zeker dat JOIN moet terug komen. Daartoe zullen concessies van Kuip-zijde moeten worden gedaan. Er zal een bestuur moeten komen, dat bereid is zo veel mogelijk aan de wensen van de huurders tegemoet te komen. Joop van der Zalm over het huidige bestuur: „Niets gebeurde spontaan. Het leek wel of de ver enigingen blij moesten zijn, dat ze mochten komen. De klant was In le der geval geen koning". Dat bestuur zal zich ook socialer moeten gedragen ten opzichte van haar werknemers. De manier waar op Van der Zalm aan de dijk is ge zet (hij liet een goede baan In de steek om De Kuip te gaan runnen) is ronduit schandalig (hij heeft nog steeds geen werk). De capaciteit hebben ze met de huidige manager Avontuur, met wie de verenigingen zonder uitzondering bereid zijn mee in zee te gaan, in huis. Ongetwijfeld zullen dan de plan nen om zo snel mogelijk uit De Kuip te vertrekken, die momenteel bij ze ker één van de huidige huurders le ven (Excelsior, Daniël Noteboom1 de bejaarden/dienstencentrum) 1 ven, worden opgeschort. En dan a len ook andere verenigingen van accommodatie gebruik gaan mafc Daarvoor is de wil aanwezig. Ook Teun Zoet is daarin erg sitief: „Dit gebouw moet woi gered en een sluitende exploitatie in feite een simpele zaak. hoe blij was men toen het lor»1 ook wij. Maar, hoe jammer het is, de image van De Kuip is ver En dat is niet in de eerste pb' ten nadele van de „groten," die het bestuur vormen, maar wel alle mensen, die er de dubbeltjes kwartjes voor opgeofferd hebben".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4