Hand-in-hand met nrn vriendje "Gewest zegt men sen weinig" 'Massaal LeiJs protest' COC: maatschappij confronteren met homosexualiteit Vaste prikvoor de Haagse politierechter Nieuw water sport bedrijf -) VRIJDAG 13 OKTOBER 1973 r aanstoot geven en Je moet altijd uit kijken voor Je kinderen. Werk. uit gaan, vriendschappen overal ont moeten ze die onderzoekende blik Integratie in de maatschappij. Met Je vriendje hand-in-hand over straat mogen lopen, niet voor rot te vis worden uitgescholden als Je met Je vriendinnetje gaat dansen in een „gewone" dancing. De Nederlandse vereniging tot in tegratie van homoseksualiteit, het COC werkt al Jarenlang aan die in tegratie. Dat betekent sociale her vorming. Het burgerlijk wetboek, de houding van grote delen van de be volking, de houding van personeels chefs, moeten worden veranderd om die integratie werkelijkheid te ma ken. Dat zou in de eerste plaats «rimenteerd met zichzelf j door veel informatie kunnen ge- toeft een paar ongelukkige lief- beuren- maar da'15 aeer lank" u Z i i. zame en nauwelijks effectieve ma des meegemaakt maar is tenslot- njer Een werkelijke verbetering te de man tegengekomen met wie mofiel heeft zijn vrouw, na een langdurig huwelijk vol onbegrip platen. Hij is weggegaan uit de provinciestad waar hij een ge- «Cnommeerde zaak had en is on- ejj dergedoken in de grote stad. Op een dag heeft hij zijn koffertje it, heeft zijn kinderen, die Pjer niets van begrepen, gezegd dat jilj niet meer zou terugkomen, en Z*n vrienden en kennissen heeft achtergelaten. Op z'n huur- tamer heeft hij kunnen na den- over zichzelf. Er moest iets voor dat hele weggestreepte leven In de plaats komen. Hij heeft ge- LEIDEN De veertigjarige ho-'kamers te nemen want ze kunnen inzicht verschaffen in de structure- hij durfde samenleven. In die grote stad, waar al heel veel mo gelijk was. Hij heeft wel dikke lijnen voor de ramen hangen, uiterst vriendelijke buren kwamen iets te veel met bood schappen aan de deur. Hij heeft ;een zin om ze in te lichten. Er wordt over hem en zijn vriend gepraat, maar hij vindt die ge heimzinnigheid eigenlijk wel aar- Een mooi roddelverhaal. Zo zijn er ele te vertellen, waarschijnlijk kent Vfjedereen wel van die mensen waar lekker over kunt roddelen en Ottfcm kunt lachen. Vooral als Je er pet veel mee hebt te maken. Het v< rordt natuurlijk even anders als het re: e eigen man of vrouw is, of Je eigen kind. Heel anders. Als je het 9 pan niet op de Juiste manier weet vangen kan het Je leven ver roesten. Accepteren is gemakkelij- gezegd dan gedaan. De meeste ïomofielen hebben zelf al een flinke itrijd achter de rug voor ze zich- ielf accepteren en als ze dat een- naai hebben gedaan een beetje vre- le binnen zichzelf hebben gevonden, legint de ellende van de buitenwe- eld. Homofielen zijn tegennatuurlijk of tondig, of het „slachtoffer" van de - irienden met wie ze omgaan". Ze rijn in ieder geval niet „gewoon", ront de mens is zo gebouwd, dat lij alleen heterofiel kan zijn. Boven- iofflien is seks in de eerste plaats be- itemd voor de voortplanting. Ho mofielen zijn ook gevaarlijk om op ontstaat, aldus het COC, als de geving direct wordt geconfronteerd met homoseksuele uitingen. De te dere gebaartjes die heterofielen ge woonlijk zonder enig gewetens bezwaar in het openbaar maken, le veren bij homofielen nogal eens een hoop gefluister, gelach en gekwetste mensen op. In grote steden is de omgeving meestal wel gewend aan tedere tafereeltjes, maar in kleine re steden, dorpen, hebben ze vaak i hoop narigheid tot gevolg. ,Toch doorgaan," zegt het COC dat de mensen er toe wil brengen him homoseksuele gevoelens te ont dekken, volledig te aanvaarden en ze tevens een open rol te laten spe len in 't dagelijks verkeer. Het COC wil verdergaan: het wil zijn leden ADVERTENTIE VERLOVINGSRINGEN Biyvende service. De ruimste keuze De beste merken. Gratis graveren, desgewenst handgravure De KONING der VERLOVINGSRINGEN Uw Juwelier v.d. WATER Haarlemmerstraat 18L le ongelijkheid die in onze samenle ving bestaat en wil ze activeren tot medewerking aan de sociale hervor ming en de confrontatiepolitiek. Het COC is een landelijke vereni ging, die overal in het land afdelin gen heeft. Sinds het voorjaar heeft ook Leiden een afdeling, die zich als eerste doel stelde een klimaat te scheppen waarbinnen de homofielen elkaar zouden kunnen ontmoeten en waar zij in contact konden komen met andere homofielen. De tweede doelstelling was: een bijdrage te le veren tot de integratie van homo seksualiteit in de samenleving. Er is in Leiden al het een en an der gedaan. Er zijn integratiefeesten geweest, de Leidse werkgroep ho mofilie organiseert open huisbijeen komsten, heeft een wekelijkse socië teit voor homofiele jongens en meis jes en vangt mensen met problemen betreffende hun homoseksualiteit op. Daarnaast is nu de Leidse afdeling van het COC, die in nauw contact staat met de landelijke organisatie begonnen met het geven van uitge breide informatie. Een poging om in het Volkshuis een sociëteitsavond te houden strandde. Erg veel informatie over wat er in Leiden gebeurt is morgenmiddag en -avond in het Praethuys Vrou- wenkerkkoorstraat 9, te krijgen. De Leidse afdeling van het COC heeft daar, samen met de Leidse Werk groep homofilie, Dolle Mina, Man Vrouw Maatschappij en de NVSH een uitgebreid informatiecentrum inge richt, waar iedereen die homosexua liteit als een probleem ervaart of die gewoon maar wat informatie wil heb ben, kan komen praten. DEN HAAG/LEIDEN "Dat is vaste prik", zo moesit de Haag se politierechter aan een 26-jarige constructieschdlder uit Leiden mee delen, die bezwaar maakte tegen de gevangenisstraf, die hem werd op gelegd. De vaste prik gold het feit, dat verdachte onder invloed van drank verkerend, zijn auto had be stuurd. De politie had geconstateerd dat met een snelheid van 80 km. verdachte slingerend door de stad reed. Richting aangeven was er niet bij. Tot twee uur des nachts had ver dachte in een café te Leiden bier tjes zitten drinken. "Ik was wel versuft, maar dat kwam van de synthetische verf en niet van de drank", aldus de informatie van verdachte. Doch aan de hand van mededelin gen van de politie, hield de officier het toCh op de drank en eiste twee weken gevangenisstraf en zes m den intrekking rijbewijs, waarvan proeftijd van 1 jaar, juist omdat verdachte reeds eerder voor een dergelijk feit is veroordeeld. Het vonnis werd conform de eis. Het was niet de bedoeling, zo be toogde een 48-jarige huisvrouw uit LEIDEN De kinderen van de -peuterschool in de Rijnland flat stonden gistermiddag op de trap van het Leidse stadhuis om een erehaag te vormen voor hoofdleidster Mary Beugels- dijk, die in het huwelijk trad met Antony Dekker. (Foto Jan Holvast) Leiden, die met de door haar be stuurde auto in de Doezastraat een geparkeerde auto had aangereden en beschadigd en er vervolgens van door was gegaan. De verklaring dat het niet haar be doeling was om die feiten te plegen, maakte bij de Haagse politierech ter nu niet zo bar veel indruk want ze waren in elk geval gepleegd. Iemand die de aanrijding had ge zien, had het nummer van de aan rijdende auto genoteerd, zodat ver dachte kon worden opgespoord. "Ik had pas drie weken mijn rijbewijs" verontschuldigde verdachte zich, en bovendien zou men haar auto heb ben "ingebouwd", zodat ze zat te zweten om er tussenuit te komen. Volgens verdachte had zij niets van de aanrijding bemerkt, f getuigen hadden de forse Map ge hoord en er was voor f 364,- schade aangericht. De officier wilde rekening houden met het nog blanco strafblad volstaan met totaal f200 boete, voorwaardelijk vier maanden intrek ken van het rijbewijs met proeftijd van 2 jaar. Het vonnis werd f150,- boete plus de voorwaardelijke intrekking rijbe wijs. Het zal méér autobestuurders over komen, dat zij hun autonummer niet precies uit him hoofd kennen, evenmin de datum of de tijd weten, hetgeen tot de gebruikelijke vragen behoort, wanneer iemand wordt verdacht ander invloed van drank te verkeren. Maar een 19-Jarige technicus uit Leiden, die op genoemde vragen niet in staat zou zijn geweest auto behoorlijk te besturen, hetgeen op de Hoge Rijndijk een aanrijding tot gevolg had. Volgens verdachte had hij niet meer dan 3 of 4 glazen bier ge dronken doch dat was dan nog te veel geweest. Omdat het niet eei ergste geval was en verdachte nog niet eerder veroordeeld, wilde de officier volstaan met f 200 boete e twee weken gevangenisstraf w van een week voorwaardelijk en zes maanden intrekking rijbewijs waarvan drie weken voorwaardelijk beiden met 2 Jaar proeftijd. Het vonnis werd conform die eis. Onderste boven: „Als heel Leiden in- j tie. „De stad moet naar boven", zegt het communiqué dat Vervoorns groep hij heeft inmiddels 'n aantal men sen van alle leeftijden en politieke groeperingen om zich heen gegroe peerd „en daarvoor moet het be leid ondersteboven". Op de samenstelling van de Ka mer zal de actie volgens Vervoorn niet veel invloed hebben: „Maar zelfs al zou er iemand in de Kamer ko men die onderop de lijst stond, dan nog zou dat moeten kunnen. Op een lijst horen per slot van rekening se rieuze kandidaten te staan. Zo'n man i heeft bovendien, zelfs al doet hij geen mond open de functie van een I „wandelend geweten", dat de rest I van de Kamer voortdurend herin nert aan de Leidse nood, en aan het feit dat de bevolking daden wil. Op het ogenblik speelt Vervooms groep met de gedachte om ook andere zwak ke gemeenten op te porren om aan de actie deel te nemen. „De bevol king kan nu in elk geval zien wel ke partijen hen steunen. De partijen die partij-politieke belangen voor la ten gaan geven daar mee wel aan hoe ver weiets aan ze hebben. Ook voor de mensen die niet stemden in de laatste jaren kan dit een manier zijn om hun ongenoegen over de huidige politieke gang van zaken tot uitdrukking te brengen, veel dui delijker dan door niet te gaan". Of dezelfde actie bij de eerstvolgen de gemeenteraadverkiezingen ook zeker. „Dat zal van de verrichtin gen van de partijen afhangen", aldus LEIDEN derdaad meedoet met onze actie, zal dat op de dag van de verkiezingen een massaal protest betekenen waar men zelf om heeft gevraagd. Dan weet iedereen dat er nu maar eens iets moet gaan gebeuren aan de Leidse nood". Actieleider Vervoorn verwacht veel van de actie „Onderste boven". De bedoeling is, dat Leiden bij de ko mende verkiezingen voor de Twee de Kamer massaal de onderste man op de lijst van de partij waarop men gebruikelijk stemt aankruist in plaats van de lijsttrekker. De actie is ontstaan op de publieke tribune van de raadszaal, tijdens de bespre kingen van het adres „Leiden in last" De raad vond toen. dat men de bur gerij mee moest laten denken en praten over de Leidse problemen. Het idee van een massaal protest heeft Vervoorn sindsdien niet meer losgelaten, en bij de verkiezingen ziet hij de kans om de Leidse stem te la ten klinken op een zinvolle manier. De filosofie die achter de actie zit, komt er in het kort od neer, dat ar me steden en wijken geholpen moe ten worden, omdat ze anders een blok aan 't been van de overheid blij ven. In Leiden wil men een grote extra toewijzing uit het Gemeente fonds, een door het Rijk mogelijk gemaakte sterke industrialisatiepo- litiek, en veel hulp voor de sociaal zwakkere wijken, met name op het gebied van onderwijs en woonsitua- LEEDEN Het watersportbedrijf Roomburg voorheen fa. Van Dijk heeft op de grens van de Kasteelhof en de Meerburgerpolder een begin gemaakt met de bouw van een ge heel nieuw watersportbedrijf. In het bedrijf zullen de activiteiten komen die tot nu toe waren ondergebracht in het oude pand ongeveer vijftig meter verder gelegen aan de Room- burgerweg. Behalve deze activiteiten botenverhuur en- verkoop ladder en Mimmateriaal gaat Watersport Roomburg in de nieuwe geplande be drijfsruimte (totale oppervlak bijna 4000 m2) zich ook bezighouden met botenstalling voor zomer en winter. Voor direct is al 2000 m2 overdekte ruimte beschikbaar voor lichte bootjes caravans. Het bedrijfsterrein zal met een nog aan te leggen vaste brug verbonden worden met de Roomburgerweg. Op t terrein, waar schepen ook gelegenheid tot re paratie zal worden gecreëerd, komt een parkeerruimte van 1000 m2. Het nieuwe bedrijf zou uit recrea tief oogpunt een hoeksteen kunnen vormen voor de uiteindelijk realise ring van het zogenaamde Martilo- plan. Dit plan voorziet in een re- creatiestrook langs de linkeroever het Rijn- en Schiekanaal in de Meerburgerpolder en de Kleine Cronestseinpolder. Met de afdekking van de vuilnisstortplaats in de Meerburgerpolder is inmiddels een begin gemaakt. Het contract voor het storten van puin en grof vuil in de Meerburgerpolder is weliswaar met drie Jaar verlengd, maar ver wacht moet echter worden dat de betreffende gemeenten him activi teiten na die periode naar elders moeten verleggen omdat de ruimte in de Meerburgerpolder niet meer voldoende lijkt te zijn. PvdA tegen de plannen Meer burgerpolder LEIDEN De PvdA voelt wei nig voor het uitbreidingsplan Meer burgerpolder zoals B. en W. dat graag zouden zien. PAK-leider In 't Veld noemde het tekort dat het plan gaat opleveren gisteren tij dens de vergadering van de com missie financiën "onafzichtelijk", een combinatie van "niet om aan te zien" en "onafzienbaar groot". Daarnaast had hij grote bezwaren tegen de plannen: De Matlloweg, ls gepland dwars door het Vliet- park, dat al één en ai weg is, en het is onduidelijk waar de weg heen leidt. Voor een weg waarvan het beloop niet zeker is, ga ik geen geld geven'. ADVERTENTIE JACHTWERF in de omgeving van Leiden vraagt 3 FLINKE ERVAREN KRACHTEN in staat om alle op het werk voorkomende werkzaam heden zoals timmeren, schilderen, e.d. geheel zelf standig te kunnen uitvoeren. 2 FLINKE JONGEMANNEN omstreeks 20 jaar voor allerlei werkzaamheden op de werf. 2 65 voor kleine lichte werkzaamheden. WIJ BIEDEN U: een zeer goed salaris, prettige arbeidsvoorwaarden, goede sociale voorzieningen, reiskostenvergoeding. Indien U voor een van deze functies belangstelling hebt dan verzoeken wij U telefonisch een afspraak te willen maken met de heer HESLENFELD, AMSTERDAM, TEL. 020—350322 tussen 9.00 en 12.00, 14.00 en 17.00 uur of 's avonds tussen 20.00 en 23.00 uur. U kunt ook een afspraak maken met onze heer N. WAASDORP WARMOND, TELEFOON 01711—2702, 's avonds na 18.30 uur. LEIDEN "Het gewest zegt de bevolking eigenlijk nog maar heel weinig", zei het Leidse PvdA-raads- lid Cees Waal op een gegeven mo ment. Het bewijs voor die stelling voor het grijpen: het-Praethuis, discussies over andere zaken vaak propvol, telde gisteravond toen Waal en het Lissese AR-raadslid Harrie Smit verschillende kanten van gewestvorming belichtten, slechts een handjevol bezoekers. De thuisblijvers hadden wel ongelijk: Waal en Smit kwamen zeer besla gen ten jjs. hielden allebei een hel dere inleiding over het gewest dat hun voor ogen stond, en droegen daardoor voldoende munitie voor een levendige discussie. Waal begon te zeggen nu eigenlijk een gewest moet ko men: "Sinds Thorbecke heeft de gemeente er een enorm aantal ta ken bij gekregen, er zijn bovendien veel taken gekomen die niet door één gemeenten kunnen worden ge regeld: het voeren van een ver keersbeleid, van een woningbouw beleid. Gemeenschappelijke regelin gen bieden zo langzamerhand geen alternatief meer: daar zitten steeds andere gemeenten in die dan één punt samen doen. De verwevenheid tussen bijvoorbeeld woningbouw en verkeer kan niet tot uiting ko men. Een groot voordeel van het gewest zou kunnen zijn, dat de bur gerij meer inzicht krijgt in de wij ze waarop men wordt bestuurd, dat men dichter bij zijn bestuur staat. Harrie Smit was het wel met Waal eens dat een gewest een goede zaak is. Hij had echter zeer grote bezwa ren tegen een opdelen van "zijn" Bollenstreek In een stuk Leids ge west, een stuk gewest groot-Am sterdam etc. Aan de hand van een aantal tekeningen gaf hij aan dat het een zinnige gedachte zou zijn de Bollenstreek als apart gewest te laten bestaan dat dan een "groene hartfunctie" zou kunnen gaan ver vullen. Mocht opname van de Bol lenstreek in een ander gewest on vermijdelijk zijn, dan voelde hij toch veel meer voor Haarlem dan voor Leiden. De discussie na deze inleidingen werd aardig op gang gebracht door de aanwezigheid van een felle te genstander van het gewest Leiden de heer Van Wijk. "Eerst zal Lei den zijn eigen zaakjes op orde moe ten brengen", vond hij. "We kun nen niet het resultaat van het wan beleid dat Leiden Jarenlang heeft gevoerd op anderen afschuiven". Dat Leiden een centrumgemeenten zou zijn. zag hij niet zo. Waal hier- i over: "Zaken als de schouwburg, de Schooladviesdienst, de ziekenhuizen en ga zo maar door bevinden zich toch allemaal in Leiden. De rand gemeenten profiteren daar echter wel van mee. Het zal natuurlijk wel een nadeel voor ze zijn als ze mee moeten gaan betalen. Daar staat echter tegenover, dat de bestuurs kracht van een Meine gemeente niet zo groot ls, terwijl ze met een ge west een veel sterke vuist zouden kunnen maken tegen beleggers en hogere overheden". Conclusie na de soms wat ver warde discussie: de gewestvor ming blijft een moeilijke zaak. Een zaak vooral, die de bevolking nog weinig zegt.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3