Dete koopjes lokken Hollander over grens itse ■ivasie js ter buren profiteren van rijksbouwpremie 1400 Duitsers 1 In Vaals wonen al ongeveer 3 OK OLTZ Nu veel industrieel rumoer is verstomd, kan »r?.l in het uiterste zuidoosten somtijds het geluid rende Limburgers opvangen. Het zijn de huiszoeken- iet schone, welvende land. nnen zich maar moeilijk neervlijen naast de weten- at menig fonkelnieuw pand in handen van de ooster- echt komt. Velen zijn de mening toegedaan, dat er genoeg Duitsers zijn neergestreken op een nest, de Nederlandse belastingbetaler mede takken aan- ie ontevredenen in het bronsgroen eiken kunnen ig niet verkroppen, dat buitenlanders mee profiteren rijkspremie ter stimulering van de woningbouw. nog, in dat verre gebied met oogstrelende oorden als jnpelveld en Bocholt wonen landgenoten, die hardop „Er wonen meer dan genoeg Duitsers hier! hun tegenstanders zijn niet minder talrijk. Sterk Ier hen het besef, dat na het gewroet in de ingewan- aarde, ontelbaren aan de overkant van de grens- >n boterham verdienen, die in smakelijkheid kan r!n met de veel bezongen Limburgse vlaai, wat, hoort wat". Al komt daar vaak zachtjes achter liet moet niet te gek worden". Duitsers wonen in Bochottz plezierig in de nieuwe Bloe- menbuurt. Nederland be taalde de rijkspremie. Hoe de situatie op het ogenblik is valt moeilijk te peilen. Al hebben de bestuurderen daar in diep-Limburg wel enige cijfers voorhanden. In Vaals bijvoorbeeld wonen onge veer 1400 Duitsers op een totale bevolking van ruim 10.000. We meesten brachten veel harde marken mee. Waarmee riante onderkomens werden gekocht. Waar de Nederlan der na wikken en wegen moest afhaken om dat de prijzen van bijvoorbeeld grote bun- gelow's te hoog bleken, sprong de Duitser meteen in. Het prijsverschil tussen Duitsland en Nederland is immers aanzienlijk en voor een huis van 70.000 gulden zou de ooster buur al gauw een ton of meer moeten betalen. In een plaatsje als Bocholtz dat net als Vaals en Simpelveld in de di recte straling van Groszstad Aachen ligt, wonen ongeveer 5000 mensen Tegen de vijf procent van hen 240 om precies te zijn bezit de Duitse nationaliteit. In dat Bocholtz is men druk doende een wijk vol nieuwe huizen af te ronden; de bloemenbuurt. Van de 260 woningen werden er 224 met rijkspremie gebouwd. En daarin kan men nu 80 tot 90 Duitsers aan treffen, die vooral in de duurdere drive-in-woningen met plezier den ken aan de Nederlandse faciliteiten. Wat vindt burgemeester J. H. C. H. Persoon ervan? „Ik heb geen enkel bezwaar tegen de komst van zoveel Duitsers, maar ik wil duidelijk stellen dat de inwo ners zelf niet in de knel mogen ko men. We hebben nu een project van 35 woningen, waarvan 26 koop huizen met premie. Uitdrukkelijk heeft de gemeente bepaald, dat deze huizen gedurende een half jaar eerst aan de inwoners moeten wor den aangeboden. Blijven erover dan kan iedereen z'n gang gaan." Dat soort bepalingen treft men ook elders aan. In Vaals kostte het raadslid D J. J. Niesten zijn hoofd. Hoewel zijn ontslag nog niet is aanvaard, zal hij wel niet terugke ren op het politiek tapijt. De plaat selijke woningbouwvereniging, waar van hij voorzitter is, verkocht na melijk tegen de „half-jaar-bepaling" in, negen huizen aan Duitsers. Stie- kum. De Duitsers, natuurlijk happig op de „goedkope" huizen, namen het „ongehoorde" aanbod graag aan. Toen dit uitlekte ontstond een enorm schandaal, dat begin van deze maand zeker niet de kop werd ingedrukt. De gemeenteraad besloot namelijk met 8 tegen 6 dat de Duitsers mochten blijven zitten waar ze zaten. Omdat het onmense lijk zou zijn ze alsnog op straat te zetten. 11 Terug naar burgemeester Persoon, die veelvuldig zijn gedachten heeft laten gaan over die Duitse immi gratie. „Ik geloof, dat de ontevredenheid van veel Limburgers zich niet richt op die rijkspremie, waarvan de Duitsers profiteren. Veel Limburgers zijn bouwvakkers (aardig is om te vernemen, dat de carnavalsvereni ging van Bocholtz „Kalk an de boks" heet, hetgeen duidt op hert veel beleden ambacht) en dus ei genbouwers. Wat zij vragen is een grondstuk, waarop ze naar eigen in zicht kunnen bouwen en het is in derdaad zo dat die groep wel eens tussen wal en schip valt. Wij gaan er iets aan doen. Een uitbreidings plan in het centrum (plaats voor 90 woningen) geeft ook ruimte aan dio eigenbouwers". Omdat de gemeenten geen geld hebben om de voorfinanciering taankoop grond ed.) ter hand te nemen, wordt er overgedragen aan makelaars of projectontwikkelings maatschappijen. Die uiteraard een heel andere moraal hanteren. Trouwens in de Duitse dagbladen kan men regelmatig advertenties van Nederlandse makelaars aantref fen, waarin de lof van huizenbou wend Nederland wordt bezongen. „Veel mensen vergeten echter, als ze klagen over „al die Duitsers", dat deze voor een deel gezins- of familierelaties hebben met Neder landers. Van de Duitsers in Bo choltz zijn er 30 met een Neder landse getrouwd en hebben 52 fa miliebanden. Samen bijna een derde van hun totaal." Burgervader Persoon heeft nog meer argumenten tegen het schel den op de geruisloze invasie. „Er bestaat nog zo iets als een Eu ropese gedachte. En wat te denken van de arbeidsmogelijkheden, die wij in Duitsland vinden, 's Morgens stroomt mijn gemeente leeg. Rich ting Aken! Na het sluiten van do mijnen is het aantal pendelaars op Duitsland enorm toegenomen. Ik heb wel een aantal wensen ten aanzien van die Duitsers in mijn gemeente, die voor driekwart door Duitse grenzen wordt omsloten. Ik hoop dat ze tezijnertijd de Neder landse nationaliteit zullen aanne men en dat nergens een duidelijk clan-vorming ontstaan. Maar als ik wel ben ingelicht hebben vele vroe gere „buren" zich aangemeld als lid van de 70 verenigingen, die Bo choltz rijk is." „Laat de mensen niet te snel roe pen, dat de dikste delen naar de Duitsers 'worden afgeschoven. Na tuurlijk ze komen met goed en con tant geld, maar als we hier en daar wat afremmen, zoals met die half- jaars-bepaling, zou iedereen met hun komst in vrede moeten kunnen leven." Hij wenst geen onderscheid en dat doet ook het ministerie van volks huisvesting niet. „Wij hebben geen bezwaar tegen het feit. dat ook niet-Nederlanders profiteren van de rijkspremie. (Vo rig jaar werden 66.994. PREMIE WONINGEN GEBOUWD, OP EEN TOTAAL VAN 136.595, bijna de helft dus). Er wordt in elk geval gebouwd en misschien komt een deel van de woningen, die nu in buitenlandse handen is op den duur wel weer bij de Nederlanders te recht. Het is in elk geval uitbrei ding van het nationaal woningbe- zit". Wie de verontrusting van de Lim burgers deelt en daar zijn de ge moederen na het schandaal van Vaals hoger dan ooit opgelaaid mag bedenken, dat een fiks aantal Nederlanders woont op Belgisch grondgebied. Iedereen zoekt zijn voordeel. Soms ligt dat in Nederland. Eén groep zou de Duitsers, die in zo groten getale de grens zijn overgetrokken, niet graag meer missen. De mid denstand. Die heeft zeker in de Limburgse grenssteek bemerkt, dat de markt snel en goed rolt. Makelaars hanteren uiteraard een heel andere moraal een dubbeltje draait i niet twee keer meer e gulden bekijkt de Ne- og van beide zijden eer de kassa's laat verdwij- t de Duitse zakenman kr Hollander" komt al Jar.n bij hem in de zaak foto-apparatuur, sie- io's te kopen. Zoals de traditiegetrouw Butter ■Q deze kant van de De uitwisseling in ls een dagelijks feit - verhouding tussen De ll ilden bepaalt in welke e stromen kopers die Nederlanders met met zoete aan- ,Ver de grens kunt lok- ^n ontdekking van de Wie de regionale bla- het grensgebied ver- ®d leest zal menige ad- Duitse afkomst vin- torbeeld van deze „Wer- bet plaatsje Gronau te ton steenworp afstand if is het van oudsher een winkel- en vermaaksoord voor Twenten en Achterhoekers. Maar sedert het grootste warenhuiscon cern van West-Duitsland er een fi liaal opende en zidh instelde op de Nederlandse koper, hebben de doua ne-beambten het drukker dan ooit. Een derde van alle winkelenden komt uit Nederland en van hen verdwijnt het grootste deel in dat warenhuis van de Karstadt A.G. Waar de Hollander zelfs zijn fiets van Nederlandse makelij koopt. De plannenmakers op het hoofd kantoor in Essen schudden verbaasd met het hoofd, nu de cijfers aanto nen, dat het niet „de nieuwigheid" was, die vorig jaar vele tienduizen den naar Karstadt in Gronau lokte. De stroom blijft aanhouden en steeds meer ruimte in Nederlandse kranten wordt door Kartstadt ge kocht. De kleine middenstand in dat gebied meezuigend. Karstadt A.G. heeft ongeveer tach tig vestigingen in Duitsland, waar van er enkele in typische grens plaatsen staan: Gronau, Bocholt, Geldern en Emmerich. Ook de concurrentie is in de strook te vinden, waar Duitsers en Neder landers hetzelfde „plat" praten en Je de gulden en de mark door el kaar kunt gebruiken. Zo staan in Wesel en Nordhorn (20 km ten noorden van Gronau) grote warenhuizen van de Kaufhof, een concern, dat zich voornamelijk in Zuid-Duitsland concentreerde, maar nu ook in noordelijker streken pe netreert. Herr Philip, woordvoerder voor de Karstadt AG in Essen: „Het is niet zo, dat Kaufhof en Karstadt met een oorlog in de grensstreek bezig zijn om de gunsten van het Nederlandse publiek te winnen. We erkennen het belang van die groep kopers. Maar er zijn te weinig plaatsen, die geografisch geschikt zijn om er te bouwen. Loopt u de grens maar na, alle mogelijkheden zijn al verbruikt. Jammer, want Gronau toont aan welke prima mo gelijkheden er zijn." Dieter Brockob, hoofd personeel van Karstadt in Gronau: „Van oudsher komen hier veel Nederlanders, het ligt vlak bij Enschede en bovendien zijn de grensbeambten in Glaner- brug (dat tegenover Gronau ligt) altijd makkelijk geweest. Nergens tussen Nederland en Duits land merk je zo weinig van de Dieter Brockob nergens merk je van de grens zo weinig als hier grens als hier."Wat heeft Karstadt nu gedaan voor die Nederlanders? „Van begin af aan hebben we ons ingesteld op Hollanders, we zorgen bijvoorbeeld voor Nederlands per soneel want we weten uit ervaring, dat de Nederlander vooral in tech nische zaken Nederlandse uitleg wil. Op dit moment hebben we 300 per soneelsleden, van wie vijftig Hol lands zijn. Meest meisjes. Dan heb ben we zoals veel winkels in deze streek de gulden en mark gelijk ge steld. Een op een, dus geen gereken. Men kan met beide betalen. Het is voor ons een klein nadeel. Onze klantenservice, de bezorging en de reparatie strekt zich ook uit tot Nederlands grondgebied. De au to's rijden tot diep in Nederland." Voor de deur van Karstadt vindt de bezoeker uit Holland een service, die uniek voor Duitsland mag wor den genoemd: in de parkeermeters kan hij zowel dubbeltjes als Gros- sohen gooien. „Toch zult u niet veel auto's met een Nederlands nummerbord bij die meters zien" lacht Herr Brockob. „Ze weten dat wij een grote onder grondse garage bezitten en dat er een soortgelijke parkeermogelijkheid in de binnenstad door de gemeente is geschapen. Daar heb Je het weer. de Nederlander is zeer prijsbewust!. Prijsbewuster dan wij ooit hadden gedacht en die ons heeft gedwongen tot een manier van verkopen, die hier vrijwel onbekend was. Met spe ciale aanbiedingen, zeer scherp ge- prijst halen we de Nederlanders hier na toe. Vooral de van oudsher begeerde artikelen gebruikten we voor die aanbiedingen: televisies, radio's, sieraden, fototoestellen, par fumerieartikelen, donzen bedden, die erg in de mode komen bij u en fietsen. De Nederlander kan de Ne derlandse fiets vele tientjes goedko per bij ons kopen dan in zijn eigen land. De fiets is een belangrijk ar tikel voor ons geworden, ook al om dat veel Duitsers voor die degelijke Hollandse fiets hebben gekozen." Wie de lange rekken vol langs het gebouw van Karstadt bekijkt ziet inderdaad rijen Hollandse fietsen. Het typische Duitse Fahrrad met zijn „breiwerkje" als Jasbeschermer is zo goed als verdwenen." „De Nederlanders mogen voor 457 DM mee de grens over nemen, de elf procent Mehrwertsteuer (De Duitse BTW) vervalt voor hen maar de Hollandse BTW (14 pro cent) komt daarvoor in de plaats. Voor typische grensbewoners gel den aparte bepalingen. Over 't alge meen zijn de beambten van de grensovergang bij Glanerbrug bij zonder soepel. „Personalleiter Brockob: „Het ver voer bijna alle Nederlanders ko men per auto de meesten uit En schede, Hengelo en Oldenzaal is geen kostenprobleem. De bestuurder gooit immers, zo gauw als hij de grens is gepasseerd zijn tank vol goedkope benzine. Ook dat levert op het tochtje naar Gronau vele gul dens wjnst op. (De normale benzine kun Je er al krijgen voor 56 pfen nig). Karstadt. vergelijkbaar met ons V en D (Beide concerns zitten overi gens in dezelfde internationale wa- renhuisgroep) zou zich meerdere plaatsen als Gronau wensen. De verkopers hebben zich ingesteld op de Hollander, die lang zoekt, wikt en weegt, maar met tassen vol naar de grens terug rijdt. De Duit sers weten nu hoe ze hem moeten „lijmen". Met „Sonder an gebote"! De Duitser op jacht naar Nederlandse sigaret ten, vis, koffie, thee, boter en kaas laat de mark vrolijk rollen. De Ne derlandse koper houdt zijn gulden lang vast, maar voor „koopjes" geeft hij zich gewonnen. Dieter Brockhob: „Wij zien ze graag in onze zaak. Echt waar!" Persocon log zo iets als een Europes geduchte.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15