Mormonen zijn christenen een protestanten" Tien nieuwe universiteiten odig" 8 dagen naar de Bulgaarse hoofdstad Sofia voor f 527,- rk van Jezus Christus van de iligen der laatste dagen d werkt tigzaam sthume visie van prof. Posthumus: Voor poging tot moord 2 jaar en Beroepingswerk 3 maanden geeist _._aS8|PBI {O 13 OKTOBER 1972 20 vond in een vredig bos in het oos ten van Amerika een gebeurtenis plaats, I leven van miljoenen gelovigen en on gelovigen in vele natiën heeft beïnvloed. In heeft toen een veertienjarige jongen, Joseph Smith jr, zich in gebed tot God )d met de vraag bij welke kerk hij zich zou moeten aansluiten. Zijn gebed werd iroord door het bezoek van twee hem else wezens. Eén hunner sprak, op de ander ld: „Dit is mijn geliefde Zoon, hoor Hem De jeugdige Joseph ontving van een verbazingwekkende openbaring. Hij moest zich bij geen der bestaande ker- 1 1 1 11 iiciu uu, uiiivao anca ill net ucciai, ansluiten, maar zijn medewerking geven bij het herstellen van het waarachtige dat direkt of indirekt betrekking heeft op hetgeen de mens op aar de te doen heeft. Waar komen we vandaan? Waarom zijn we hier? Waar gaan we heen na dit leven? Het doel van het plan van za ligheid is de geesten te doen ont wikkelen en bij God terug te keren in een verheerlijkte staat. vangend verordeningen verrichten (doop voor de doden) in de tempels. Twee van de zestien tempels staan in Europa, één in Engeland en één in Zwitserland. Doel van leven Wat het doel van dit alles is, wordt uitgelegd in „Het plan van zalig heid". Dit omvat alles in het heelal, elie van Jezus Christus. Jaren later verscheen aan mith opnieuw een hemelse apper die zich Moroni noem- 5m het bestaan van een kro- mbaarde, gegraveerd op me sten, die verborgen lag in vel niet ver van de woning familie Smith. Deze kroniek gewijde en politieke ge ls van de volken, die de voor varen van verscheidene In- ammen en die geleefd heb- tijdvak van ongeveer 600 421 n. Chr. Nadat Joseph oniek ontvangen had heeft net goddellijke hulp vertaald iek van Mormon). In 1930 »oek voor het eerst in Ame- gegeven. Sindsdien zijn er ties verschenen en is het in n gepubliceerd, als een nieu- ge, dat de boodschap en wer- Christus in alle tijdperken i voor alle geslachten, talen bestemd zijn. Smith, de eerste president erk van Jezus Christus van ;en der laatste dagen, wordt dlegger van het mormonisme Op 38-jarige leeftijd werd moordenaars doodgeschoten, martelaar voor het geloof, AAN STAD In een ar- herdenking van de opening Jongste Vaticaanse concilie tober 1962 stelt het vaticaan- „Osservatore Romano" dat wen kan duren voordat de van dit concilie volledig djn. werkt langzaam", zo zegt het verband met de kritiek op uitvoering van de beslui- het concilie. Maar toch zijn ichten nu al zichtbaar en wel rotere oprechtheid waarmee istenen hun geloof beleven hoeft alleen maar te kijken geschiedenis van de concilies begrijpen dat de vruchten en geen tien taaien Jaren no- ben om te rijpen". „Mormoon In de loop der Jaren zijn velen in Leider doen dit momenteel elder (ouderling) R. L. Reek uit Oregon Ü.S.A. en elder C. van Drogen Jr een Nederlander in het voetspoor van Joseph Smith getreden. In een gesprek maken zij ons duidelijk, dat het ledental van de kerk in de laat ste twaalf jaar met 94 pet. is toege nomen tot een totaal van ruim drie miljoen, met meer dan 4.000 ge meenten en wijken in de gehele we reld. lid van de Kerk van Je zus l ,stus van de heiligen der laatste dagen, dragen zij de bijnaam van „Mormoon". Voor het „mormoon- se" geloof vormt de bijbel de grond slag. De Kerk van Jezus Christus her bergt een veelzijdige gemeenschap, die haar idealen door tal van taken en programma's in praktijk brengt. Voor liefdadigheid en maatschap- pelijkwerk hebben ze 's werelds oud ste nog bestaande vrouwenvereniging Voor welzijnszorg hebben ze enorme boerderijen en fabrieken waar vrij willigers en werkzoekenden hun tijd nuttig doorbrengen. Grote voorra den worden gebruikt om hulp te ver lenen aan hulpbehoeftigen. Bij vele rampen zijn zij bij de eersten die 't nodige ter plaatse afleveren. Voor de Jeugd heeft men een padvinderij en een jeugdvereniging, die sport, spel, dans, toneel en vele andere ak- tiviteiten organiseert. Ontwikkeling is erg belangrijk voor een Heilige der Laatste Dagen. Vele universitei ten en scholen zijn het eigendom van de kerk evenals ziekenhuizen Bijne elke gemeente heeft een koor. Bekend is vooral het „Mormoonse Tabernakelkoor", dat in Amerika sinds 1929 elke week een uitzending via de radio verzorgt. Het gezin neemt een belangrijke plaats in, vandaar een programma „gezinsavond", dat wekelijks bij de gezinnen thuis wordt gehouden. Het lichaam is een tempel, vandaar ge- zondheidsregels zoals onthouding van alcohol, tabak, koffie en thee Ze vasten, als de gezondheid dit toe laat, eenmaal per maand gedurende vierentwintig uur. In staten waar de kerk sterk vertegenwoordigd is ko men echtscheidingen en buitenech telijke kinderen verhoudingsgewijs minder voor dan elders. De kerk kent geen betaalde amb tenaren. Daar de leden zelf ambten vervullen in kerk en hulporganisa ties is het een geloof, waar men ze ven dagen in de week mee bezig is De gemeenschap stelt zich ten doel Jong en uod vertrouwd te maken met Gods geboden. Dit geldt voor een ieder die dat wil, vandaar de vele zendelingen ook in Europa, zo wel voor levenden als doden. Voor overledenen zo is de gedachten- Zendelingen De meeste „mormoonse" Jonge mannen van 19 jaar en ouder vrouwen moeten 23 jaar zijn geven huis en gezin .school en vrienden achter, trekken naar verre plaatsen (ouderling Reck is daar een voor beeld van) in de ganse wereld en dienen daar twee Jaar zonder enig geld te verdienen. Zij of hun familie en kennissen betalen de onkosten. Ongeveer 12.000 zijn nu als zende ling werkzaam. Zij werken van 's- morgens vroeg tot 's avonds laat, waarbij iedere zendeling hetzelfde doel voor ogen heeft: zijn geloof en levensopvatting met anderen te de len. Niet protestant „Mormonen" het werd ons be slist verzekerd zijn zowel wat de naam van de kerk aangaat, als in de onvoorwaardelijke aanvaarding en verering van Christus, christe nen, doch geen protestanten. De heiligen der laatste dagen beweren geen gezag te bezitten vanwege af scheiding van een andere kerk of secte. Zij getuigen, dat de Kerk van Jezus Christus in 1830 weer is op gericht door goddellijke openbaring en gezag, die aan de profeet-leider Joseph Smith jr. indertijd werden o—- gehoor aan de oproep om de kerk gegeven. gang kan men namelijk plaatsver- ajs zendeling te dienen. Zij laten I S. PLATTEEL. Paus Paulus strekt zijn arm uit om de menigte te begroeten, die hij begin deze week in het Vaticaan ontving. Volgens een Italiaans blad zou hij voorspeld hebben, dat zijn opvolger een Fransman zal zijn, maar het Vaticaan ontkende onmiddellijk met nadruk, dat de paus gezegd zou hebben, dat hij voornemens is aj te treden. De zegsman van het Vaticaan liet er zich echter niet over uit of de paus inderdaad een toespeling had gemaakt over de natio naliteit van zijn opvolger. DEN HAAG (ANP) Neder- nd moet de komende twintig ar tien grote universiteiten 'Uwen, als het onderwijsbeleid zonder wijzigingen ADVERTENTIE leg altijd maar zo: ™nt natuurlijk wel in de krant gaan Ernaar als de mensen er geen culi- ol in hebben, dan kun je het wel n> ofschoon... wat niet is kan ko- t nietwaar? Eet smakelijkl fonisch reserveren kan natuurlijk ook. koeplein 3, Noordwijk aan Zee .Telefoon (01719) 2488 wordt voortgezet. Dit is een slotsom van de onlangs overle den prof. dr. K. Posthumus, re geringscommissaris voor het wetenschappelijk onderwijs. Een zo grote uitbreiding van het onderwijs gaat onze mogelijkhe den te boven, ook als wij aan het hoger onderwijs de groot ste voorrang geven, zo stelde prof. Posthumus In een tekst die hij wilde gebruiken bij de verdediging in het parlement van het Wetsontwerp Herstruc turering Wetenschappelijk On derwijs. Het weekblad "Uitleg" van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen heeft de tekst gepubliceerd. Het ant woord van prof Posthumus op de kritiek van binnen en buiten het parlement was nog niet geheel gereed. De kritiek op de discussie-no ta over de herstructurering van het wetenschappelijk onderwijs en de studieduur heeft prof. Pos thumus niet gebracht tot radi cale herziening van de voorstel len. "Het opzoeken van tegen gestelde mogelijkheden heeft naar mijn inzicht niet geleid tot alternatieven" schrijft hij. Het enige alternatief, dat door een meerderheid van de critici is aangeboden, luidt: "er moet wel iets gebeuren". Prof. Posthumus beperkt zich verder tot het onderwijskundige gedeelte van de kritiek. "Daar bij moet z.i. voortdurend in het oog worden gehouden, dat on derwijs van de maatschappij wel kan worden onderscheiden, maar niet kan worden afge scheiden. Een wettelijke onder wijsstructuur dicteerde zo wei nig mogelijk wat binnen de rooilijnen en de steigers ge beurt. Prof. Posthumus heeft ook over de "versohoolsing" ge schreven. "Wij zullen de uni versiteit noch aan monumenten zorg, nooh aan een slopersbe drijf overdragen". Hij schrijft gevorderd te zijn tot de stelling, dat voor ontschoolsing van de universiteit ontroostering nood zakelijke voorwaarde is. Hij geeft toe dat ontroostering geen waarborg is voor venieuwing. Prof. Posthumus noemt het terecht, dat wet en statuut niet handelen over academische on derwijsprogramma's, maar over studierichtingen. Studie vindt slechts ten dele plaats door het bijwonen van onderwijs en "programma's maken is mensen maken - naar eigen beeld en gelijkenis". Prof. Posthumus pleit voor een herprogrammerlng, die mede student-gecentreerd zal moeten zijn. Leerstof is meer middel dan doel, volledigheid Is onbereikbaar kennis en kun digheid verouderen snel. De herprogrammerlng moet, meent prof. Posthumus, plaats vinden in -'voortdurend overleg tussen docenten en studenten en zal moeten worden gecontroleerd door wetenschappelijk onder zoek naar de uitkomsten. Spaans huwelijk in Lissabon De blinde zuster van de Spaanse troon pretendent Juan Carlos, Margarita de Bourbon, is gisteren in de kerk vam het Portugese Estoril met de 29-jarige arts Carlos Zurita Del- gado, eveneens van Spaanse bloede, in het huwelijk getreden. Onder de ongeveer 400 gasten bevonden zich verscheidene leden van de voormali ge vorstenhuizen zoals Humberto van Italië, Johanna van Bulgarije, de gravin van Parijs en de broer van de 33-jarige bruid, die sinds haar geboorte blind is. Ook de presi dent van Portugal, admiraal Ameri- co Thomaz en zijn echtgenote wa ren aanwezig, alsmede de hertog van Braganza, de Portugese troonpreten dent. Rijkere taal Uit de gisteren ver schenen, lang-verbeide eerste aanvul- ltagsband by de gezaghebbende Oxford Dictionary, blijkt dat de Engese taal bijna 20.000 nieuwe woor- NED. HERV. KERK NED. HERV. KERK Bedankt voor St. Annaland, K. Schipper, te Dordrecht. GEREF. KERKEN Beroepen te Groningen A. IJke- ma, te Almelo. GEREF KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Surhuisterveen-Open- de, J. B. K. de Vries, kandidaat te Spakenburg. Aangenomen naar Zuidwolde (Gro ningen), H. E. Nieuwenhuis, kandi daat te Schildwolde. GEREF. KERKEN (VRIJGEM. BUITEN VERBAND) Aangenomen naar Kampen, J. H. Kamerbleek te Apeldoorn. den inet bijna 30.000 verschillende betekenis-nuances rijker is geworden. Overigens komt dit deel maar tot de leter „G". Het volgende, tot de let ter „L", verschijnt over drie jaar. AMSTERDAM Wegens poging tot moord heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse recht bank tegen de 32-jarige Ronnie S. twee jaar en drie maanden gevan genisstraf geëist. De man wordt er van verdacht za terdagnacht 15 Juli, samen met een nog voortvluchtige, een aanslag te hebben gepleegd op Kera Tol, die daarbij ernstig werd gewond. Het drietal was al enkele jaren dik bevriend totdat ze ruzie kregen over een zonnebril. De onenigheid laaide op tot een ruzie die uitliep in een moordpoging op ToL Hij werd geslagen met een hakmes en er werden schoten op hem ge lost, waarvan er één een been trof, Tol ls nu hersteld. Uitspraak op 26 oktober. ji «e i ...MSS*!»! -M Acht dagen kennis maken met een geheel andere wereld. Wist u b v. dat een Bulgaar nee schudt wanneer hij ja bedoelt en ja knikt wanneer hij nee wil zeggen? Een folklore-avond meevieren. Een bezoek brengen aan de Staatsopera van Sofia. Het reisbureau Vemu NV Amsterdam presenteerde onze krant: Wat krijgt u hiervoor? Een vliegreis SchipholSofia per Balkan Airlines v.v. (nor male prijs f 960, Verblijf in het eerste klas hotel „Balkan" in het centrum van Sofia (2-persoonskamer met bad of douche). Toeslag 1- persoonskamer f 56,p.p.; Vol pension (de Bulgaarse keuken is voortreffelijk); Vervoer van en naar hotel en vliegveld in Bulgarije; Rondritten en excursies door de stad per autobus, met be zoek aan de belangrijkste bezienswaardigheden; Diners in het typische Bulgaarse restaurant „Bojansko Chantsje" en in hotel „Stazliveza" In het Vitosha-gebergte; Dagexcursie naar Borovez; Afscheidsavond in een restaurant van luxe klasse; Wijnproeven; Bezoek aan een voorstelling van de Staatsopera van Sofia; Hiernaast bestaat de mogelijkheid om (met een minimum van 6 personen) tegen geringe vergoedingeen ex cursie naar Plovdiv en/of het Rila-klooster te maken. In de reissom is óók begrepen: Luchthavenbelasting van f 16, Reisverzekering plus poliskosten; Annuleringskostenverzekering plus poliskosten; Visum is niet nodig. Vertrek Schiphol 16.20 uur. Vertrek Sofia 12.00 uur. De reizen worden gemaakt op DINSDAG 31 OKTOBER en 7 en 14 NOVEMBER. LET OP: Het aantal plaatsen voor deze reizen is BEPERKT! Aanmelden via onderstaande bon en zenden aan: Leidsch Dagblad Witte Singel 1 Leiden. Alphens Dagblad Julianastraat 19 Alphen aan den Rijn. U krijgt daarna snel bericht van Vernu-reizen NV. Inlichtingen over deze reizen geeft ALLEEN het reisbureau Vernu, Utrechtsestraat 48, Amsterdam, tel. 020220073, 020—67408 of 020—224060. BON Ondergetekende, Voornaam: T„., Woonplaats: wenst deel te nemen aan de achtdaagse reis (zeven overnach tingen) naar Sofia: van 31 oktober7 november van 7 november14 november van 14 november21 november (Doorstrepen wat u NIET wenst) De relssom van f 527,heb ik overgemaakt per postgiro/ postwissel aan Vernu-reizen NV Amsterdam op postgiro 449859. Wanneer de reis waarop ik heb Ingeschreven, mocht zjjn vol geboekt, zou ik willen deelnemen aan de reis van tot Handtekening,

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11