Rijkspolitie zit verlegen om hef schroef vliegtuigen /Ol ilT d .♦dan Douwe Egberts. Amerikaanse zelfspot in nieuwe tv-serie slagerij BORSJES Él Jl IIJIJIJJUJJL— Big brother is watching you MELKPRIJS WEER 2 CENT OMHOOG 'ALL IN THE FAMILY Douwe Egberts koffie lekkere koffie. Jaar geeist tegen Bossche kruidendokter DONDERDAG 12 OKTOBER 1972 ADVERTENTIE Sommige charmante dingen van vroeger zijn er nog steeds. Die helikopters moeten de Iucht- surveiilance vergemakkelijken. Op Schiphol, waar de dienst luchtvaart van de rijkspolitie zetelt, is men daar al van overtuigd. In het vak jargon heet het, dat men straks vanuit de lucht zal kunnenzien of mensen slechte tanden hebben als dat inderdaad zo is, zijn er op vaderlandse bodem straks geen kunstjes meer te flikken. Door Daan Overhoff AMSTERDAM Als het aan de dienst luchtvaart van het korps rijkspolitie ligt, brommen over enige tijd een aantal heli kopters boven de Nederlandse velden, steden en stranden. Als aanvulling op de drie eenmotorige Cessna-vliegtuigjes dan, die al vertrouwd zijn boven rijks- en waterwegen. Een droom nu de ministers van Binnenlandse zaken en Justitie het politiebestel aan de gewestvorming willen ophangen. Meneer „Wij zijn alleen gebaat bij een me neer op de grond, die verantwoor delijk is voor een grote oppervlak te", weet majoor Gerritsen, „dan kan Je in de lucht werken, omdat niet om de haverklap een ander zich ermee kan bemoeien. Maar hoe groot worden die gewesten/ Zo groot als een provincie graag, maar dat zit er helemaal niet in". De helilopter zit er volgens de com mandant desondanks wèl in. „Om dat hij zo enorm bruikbaar is", ver zekert majoor Gerritsen, „je speurt er misdadigers mee op. Niet dat Je een man met een brü en een snor uit de Kalverstraat kan vissen, maar opvallende gedragspatronen, zoals vluchten, zijn uit de lucht feilloos te volgen". Neem daarnaast het water. Als een of andere boot olie loost in de Rijn, moet Je daar snel bij zijn, omdat je uit de lucht niet kan zien of het inderdaad olie of karnemelk is. Een politieboot er naar toe dirigeren duurt vaak te lang en dus is het fijn dat Je met Je helikopter naar beneden kunt zakken om een em mertje van die troep op te halen". Om dezelfde reden dringen de Ne derlandse strandgemeenten erop helikopters in het hoogseizoen in te zetten. „Een vliegtuig kan een drenkeling signaleren en daarmee basta. Een helikopter vist hem met een lijntje uit het water en dan is de kans wel wat groter, dat die persoon het overleeft". Kijk maar naar de Verenigde Sta ten, zeggen ze op Schiphol. „Big Brother is watching you". Niet ach- een boompje of een muurtje, 1 want de Amerikaanse politieman pleegt de misdaad vaak vanuit een andere beschutting te bestrijden. Uit die helikopter om precies te zijn, die als een grote, ongrijpbare verklikker boven het boosaardig ru moer op de grond hangt. Elke be weging, elke vluchtweg wordt via de radio haarfijn aan de grondtroepen doorgespeeld en het gespuis hoeft, bij wijze van spreken, de handen alleen nog maar in de boeien te ste ken. 24 uur Los Angeles bijvoorbeeld, nest van veel kwaad, kent een dergelijke 24- uurs surveillance. De criminaliteit daalde er met tien procent en al kunnen wij in misdadigheid nog nauwelijks aan de Amerikanen tip pen, het is zaak om er op tijd bij te zijn, vindt de rijkspolitie. De Cessna's lijken voor dat doel niet helemaal geschikt. „In de randstad Holland en in Brabant is met vleugelvliegtuigjes moeilijk te opereren", weet majoor E. E. Ger ritsen (41), commandant van de luchtvaartdienst rijkspolitie, „daar zijn zoveel vliegvelden met nauw keurig uitgestippelde verkeersgebie den, dat Je er niet als een wilde doorheen kunt gaan crossen, of Je moet heel hoog vliegen of zó laag, dat de grond zo snel onder Je door schiet, dat Je niets meer ziet". Ons vaak rumoerige weer spreekt ook al niet in het voordeel van de Cessna's. „Bij windkracht 7 is het met die vliegtuigjes al heel moeilijk opstijgen en landen", heeft majoor Gerritsen ervaren, „en bij een wol- kendeik moet Je al weer zo ver da len. dat er niets meer valt waar te nemen". Een helikopter maalt niet om slecht weer. „Natuurlijk zijn er dagen, dat ook dat ding niet omhoog kan", re kent majoor Gerritsen voor, „maar met behulp van het KNMI zijn we erachter gekomen, dat een vleugel toestel per Jaar 45 dagen nutteloos is, terwijl de heli dan nog wel zou kunnen worden gebruikt. Anderhal- ve maand, dat scheelt nogal wat". In de surveillance wint de helikop ter het ook van de Cessna. „Je kan er stil mee hangen, iets langdurig observeren", legt majoor Gerritsen uit „want van dat cirkeltje draaien word Je gek". Grondwerk „Bovendien ben Je meer actief be trokken bij het grondwerk. Als je uit een vliegtuig de auto's op de is dat nogal frustrerend. Met een helikopter kan je zo laag gaan hangen, dat je het verkeer met zwaailichten kimt waarschuwen. Desnoods land je naast de weg en je grijpt zelf in". Naast de morele voordelen, het voorkomen en bestrijden van aller hande ellende, zou de helikopter ook economische winst met zich mee kunnen brengen, al is die moeilijk te berekenen. „Je kan vanuit de lucht een groot gebied bestrijken", filosofeert ma joor Gerritsen, „waardoor Je even tueel op de grond mensen zou kun nen uitsparen. Misschien zijn er op de grond daardoor ook minder au to's en boten nodig. Neem daar naast eens verkeersopstoppingen. Wij kunnen door onze inlichtingen wachttijden van anderhalf uur te rugbrengen tot 10 minuten. Hoeveel winst betekent dat voor vrachtver keer?" Schaf die helikopter dan maar aan, zou Je zo zeggen, maar zo gemakke lijk gaat dat niet. Een efficiënte luchtsurveillance vraagt namelijk aanpassingen op de grond en daar bij stuit majoor Gerritsen als zove- len op de pietepeuterige structuur van het politieapparaat. „Het politiebestel is momenteel be lachelijk", schampert de comman dant, „naast de rijkspolitie bestaan er zo'n honderddertig gemeentelijke politiekorpsen, die stuk voor stuk geen fluit met de ander te maken hebben. Dat is een ramp voor het vliegen, want elke minuut heb je weer met een andere baas te ma ken". Het luchtvloot Je van de rijkspolitie zou dan ook van pure pret een paar loopings maken als één man het voor het zeggen zou krijgen. DEN HAAG (ANP> De con- flumptiemelk ls deze week twee cent per liter duurder geworden. Dit komt onder meer door de toepassing van zomer- en winterprijzen, waartoe het zuivelbedrijfsleven eerder dit Jaar besloten heeft. In de winter, als de produktie lager is, is de boerenmelk duurder dan in de zomer. Die hogere grondstofprijs laat men nu geheel in de wlnterprijs van de consumptie- melk doorwerken in plaats van er in de zomer alvast een voorschotje op Het economisch overlegorgaan con- sumptiemelkbedrijven, waarin coöpe ratieve en particuliere ondernemin gen samenwerken, heeft eind vorige week de aangesloten bedrijven een calculatie gestuurd, volgens welke de verhoging van twee cent nodig zou zijn. De bedrijven zijn vrij in het bepalen van hun prijs, maar in de eerste helft van deze week is wel gebleken dat men vrijwel overal in het land de verhoging met twee cent toepast. Majoor Gerritsen bij de nu versmade Cessna. lieve Op de begroting voor 1973 is deson- Iikopters. Het kost ook wel eei danks nog geen geld uitgetrokken duit, maar de commandant weet, voor de zo door majoor Gerritsen dat aanschaf en exploitatie door de en zijn zestien piloten beminde he- rijkspolitie zijn te dragen. Daarom komen ze er ook wel als er nog wat meer bankovervallers zijn ontkomen, als de Rijn nog meer stinkt, als kettingbotsingen nog meer levens hebben geëist en als er nog meer mensen zijn verdronken. Dat Amerikanen weinig zelf spot bedrijven is een gegeven, dat een eigen leven is gaan leiden. Een etiket, dat iedere willekeu rige Amerikaan wordt opgeplakt. De Amerikaanse tv heeft er enige jaren geleden al iets aan willen I doen om dat etiket los te weken. Op de tv-schermen verscheen de serie „All in the family" en der tig miljoen Amerikanen gemid deld per aflevering beleefden er kostelijke momenten mee. De VPRO heeft de serie gekocht en zendt vanavond via Nederland I om 20.35 uur de eerste aflevering uit. De serie concentreert ich rond het gezin van Archie Bunker, een wat Lorieinevrij Ja, ook als u coffeïnevrij drinkt, kunt u natuurlijk gezellig genieten van Douwe Egberts koffie. Koffie waar nauwgezet alles uit verwijderd is wat u niet op prijs stelt. Maar waar even nauwgezet alles in bewaard is wat een kopje koffie zo lekker maakt. Coffeïnevrije koffie van Douwe Egberts. Lekkere koffie ...dat spreekt. D.E. coffeïnevrij 250 g snelfiltermaling vacuum vers f D.E. Moccona Dessert 50 g coffeïnevrije oploskoffie Haarlemmerstraat 209 Telefoon 26413, Leiden De slager waar het gehakt 5 zo lekker is X co HEERLIJK MALS RUNDVLEES E "1 2 - DOORR. RUNDERLAPPEN 500 gr. 3,58 O) RIBLAPPEN, mager 500 gr. 4,73. héél kilo 9,18 MAGERE LAPPEN 500 gr. 5,38 ROSBIEFLAPPEN 500 gr. 5.73 SUCADELAPPEN 500 gr. 5,38 GEHAKT h.O-h500 fr. 3,18 500 gTam SCHOUDERKARBONADE 3,48 500 gram RIBKARBONADE 4,88 500 gram HAASKARBONADE 5,13 VLEESWAREN 250 gram ROOKWORST 250 gram LEVERWORST 150 gram TONGEWORST 1,13 100 gram FILÉ AMERICAIN 1,08 sikkeneurige Amerikaan, die onder- uitgeschoven in zijn stoel voor zijn buis het wereldnieuws tot zich laat komen en dat van zijn commentaar voorziet. Pa Bunker heeft uiteraard wat te genspelers, die wat afwijkend reage ren en denken. Moeder, dochter en schoonzoon proberen het sigaren ro kende hoofd van het gezin enig te genspel te leveren, waardoor wat komische situaties ontstaan. De VPRO zal de serie eenmaal ln de drie weken uitzenden. De populariteit van „All In the fa mily" in eigen land, pleit voor het Amerikaanse incasseringsvermogen. De doorsnee Amerikaanse humor wordt bepaald door wat in shows als van Dean Martin ten beste wordt gegeven. Humor omgeven met een stralenkrans van glamourwerk, suikerzoet en arm aan originaliteit. Vaak is die inhoudloosheid van de zogenaamde humoristische program ma's op de Amerikaanse tv het ge volg van invloeden van de commer cie. „All In the family" gaat daar dwars tegenin. Het is een levensechte do cumentaire van het milieu en de daarbij behorende mentaliteit van wat een Amerikaan noemt de „un derdog". De familie Bunker is een arbeiders gezin, dat naar het voorbeeld van de Engelse serie („Tot de dood ons scheidt" werd samengesteld. CBS- regisseur en bewerker van de serie Norman Lear. Hij is de man, die ln 1968 de serie al los wilde laten op het grote Amerikaanse tv-publiek. Zijn wens werd niet ingewilligd, men vond het op dat moment nog te gewaagd om de familie Bunker op het publiek los te laten. Typerend voor de sfeer waarin „All in the family" werd voorbereid voor de confrontatie met het publiek en de angst waarmee dat gepaard ging, blijkt onder an dere uit een uitspraak van hoofd rolspeler Carroll O'Conner: .Als we geluk hebben worden er vijf afleve ringen uitgezonden. Het hele land zal in razernij uitbarsten". Een op merking die hij maakte na het doorlezen van het script. Hij kreeg, net als zovele anderen, ongelijk. De huiskamer van het ar beidersgezin werd populair, ondanks het trappen tegen de heilige huisjes van de Amerikaanse samenleving zoals daar is de discriminatie van rassen. Het werd geslikt, een kleine groep fanatieke tegenstanders van het programma daargelaten. ..All in the Family" kon geen kwaad meer doen bij het publiek, kijkcijfers en de waardering lagen ontzettend hoog. De show kreeg vier Emmy Awards; een onderscheiding voor de beste serie van het seizoen; de beste vrouwelijke hoofdrol in een serie en de beste humoristische serie. 'S-HERTOGENBOSCH De ad vocaat-generaal bij het gerechtshof in 's-Hertogenbosch, mr. J. J. De- lescen, heeft een jaar gevangenis straf geëist tegen de 46-jarige „krui dendokter" W. van de M. uit Caste ren wegens oplichtingen die hij in België zou hebben gepleegd. De rechtbank ln Den Bosch heeft de man vdroordeeld tot een Jaar ge vangenisstraf waarvan zes maanden voorwaardelijk en een proeftijd van drie Jaar. Slechts drie van de honderden klachten die tegen Van de M. wa ren ingediend, waren hem ten laste- gelegd. De kruiden, die Van de M. aan zijn Belgische klanten verkocht, wa ren. volgens de procureur-generaal, „zeker niet geschikt om", zoals Van de M. beweerde, „door artsen gecon stateerde kwalen te genezen". De kruidendokter kocht een zak met 2,5 kilo kruiden voor 19,50 gul den en verkocht het pakket voor 2300 gulden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7