Willy Alfredo: het succes van een sneldichter Ontdek het ook ...rook zèlf mild VOGUE r(fy)vawcfeacr... ...e/7 a/steren l DONDERDAG 12 OKTOBER 1971 „Er was één ding wat ze in München niet goed wisten -dat was de zaak van de Palestijnse terroristen.. Dan is de televisie gekomen en die heeft veel kapot gemaakt" - het is een zinnetje van Charelly, die onvergetelijke Toon Hermanscreatie van een oude variété-artiest die een auditie moet maken. Inderdaad: de televisie heeft woest huis gehouden in de variété wereld. er zijn toch ook nog een paar oudere varietémensen, aan wie de beeldbuis een tweede jeugd levert Kijk maar naar Willy Alfredo, „Neerlands enige onvervalste sneldichter", zoals hij zichzelf noemt. De thans 70-Jarige rad- prater zegt: „Ik heb 't de laatste Jaren alsmaar drukker gekregen, juist door die televisie. De men sen hebben me verschillende ke ren op het scherm gezien en nou vragen ze me door het hele land; èlle milieus van hoog tot laag". Willy Alfredo is op 13 oktober in het NCRV-programma „Met lied jes het land in" weer eens op het scherm te zien. Nu niet als „uit voerend kunstenaar" maar als Ju rylid in een imitatiewedstrijd. Het gaat er in vier uitzendingen van het programma, om welke Nederlander Alfredo's dicht kunst het meest benadert. Door Aad Wagenaar Benadert, want Alfredo evenaren of overtreffen, is natuurlijk on denkbaar. Willy Alfredo zelf daarover: ,Jk bén nou een keer de enige in Nederland en wat die imitators doen (één uitzending is al opgenomen, in Woerden) is natuurlijk puur amateurwerk. Die kunnen niet zoals ik gelijk een tekst er uit gooien over wat voor onderwerp dan ook, zonder haperen". Geef eens een voorbeeld, Wil ly Alfredo. De sneldichter kijkt ons aan en ratelt dan opeens: „We zitten hier gezellig, al lijkt dat dat wat raar; met een verslaggever de heer Wa genaar; misschien wordt hij nog ooit een witte raaf en aan de andere kant van de ta fel, daar zit de fotograaf en als de foto's goed zijn krijg ik er een kado; stuur 'm naar de Leyweg daar woont Alfredo". Bravo!, zeggen wij en dat rijmt. Willy Alfredo is 40 Jaar geleden met sneldichten begonnen. Hij vormde toen met zijn vrouw Mady een toneelduo, dat van al les deed: zingen, dansen, sketches spelen. In Groningen, waar hij toendertijd drie Jaar woonde en alle zalen in de noordelijke pro vincie afwerkte, zei hij op een dag tegen zijn vrouw: „Vanavond ga ik rijmen op ieder onderwerp, dat ze me vanuit de zaal opgeven. Moet jij es opletten wat een suc ces dat wordt". „Ik had opeens een bijzondere gave bij mezelf ontdekt", zegt Al fredo tegen ons, „ik was die avond wel wat zenuwachtig, maar na een week had ik geen spiekbriefjes meer nodig. Vooruit geef maar eens een onderwerp". „Het drama van München", zeg gen wij. Alfredo, terstond: „Er was één ding wat ze daar in München niet goed wisten/ dat was de zaak van die Palestijnse terroristen Enzovoorts. WILLY DERBY „Nadat ik uit Groningen weer naar Den Haag was teruggeko men", vertelt Alfredo, „kwam al heel gauw Willy Derby naar me toe. Die zei: luister eens, we blijven goeie vrinden, maar ik wil nooit meer met Jouw in het zelfde programma staan". Zo'n succes had ik toen". „En dat succes is de laatste Jaren weer opgeleefd. Ik werk erg veel en ik sta dan soms 45 minuten achter elkaar op het toneel te dichten. Ach, er zijn er wel een paar die me na willen doen, maar dat mislukt dan toch". Alfredo over Frans Halsema, die een paar Jaar geleden in zijn ca baretprogramma met Gerard Cox een parodie van de sneldich ter opvoerde: „Die imitatie leek ad VERTENTIE Wüly Alfredo: Neerlands enige onvervalste sneldichter den, dat was iedere avond het zelfde. Ik heb in die tijd gedacht: Jij houdt wel op met imiteren als je zélf eindelijk eens bereikt hebt dat Je een goed nummer kan brengen Ze denken dat ze het hébben, maar ze struikelen toch allemaal over het ritme". rompe-tompe - tomp-dreun waarop Alfredo zijn teksten ra telt, is ook al 40 jaar dezelfde. De pianisten wisselen. „Ze denken dat die begeleider een makkelijk baantje heeft, maar zo is het niet. Die man moet mij opvangen en hij moet ook precies aanvoelen, wanneer ik slot ga maken. Want rijm ik vier regels, maar het zijn d'r ook wel eens achtenveer tig". „Soms", zegt Willy Alfredo, „heb ik zo'n succes, dat ik niet van het toneel kan afkomen. En om het lachen dan tóch tot bedaren te brengen, word ik opeens ernstig. Dan zing ik mijn lied over Jeru zalem, de Heilige Stad, of ik draag mijn gedicht „Chaos" voor. Bij dat gedicht sta ik soms zelf te huilen en in de zaal is het muis stil". Alfredo declameert: „Zie het kleine negerkindje/zwelgen aan de moederborst/met haar mooie bruine tintje/ geschapen door de grote vorst/ 't Is met zo'n kind als alle kinderen/zo hulpeloos, lief en klein/'n mens zal heus de kleur niet hinderen/bedenk dat we kind'ren van één vader zijn...." VEREERD „Zo kan ik doorgaan tot morgen avond", zegt de sneldichter. Alfredo voelt zich erdoor vereerd dat de NCRV zijn kunst als on derwerp van de imitatiewedstrijd heeft gekozen. „Natuurlijk ben ik trots", zegt hij, „net als dat op straat door de mensen herkend worden. D'r zijn artiesten die zeggen dat ze dat lastig vinden, maar dat liegen ze. Dat is flauwe kul. Voor de bekendheid heb Je toch Je hele leven gewerkt. Kom NEDERLAND I 18,00 Samenvatting algemene beschouwingen over de Rijks begroting in de Tweede Kamer (NOS) 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Beertje Colargol (VPRO) 19.20 Zwijgen is goud (VPRO) Collage van stomme-filmfragmenten met oa. Laurel en Hardy, Harry Langdon, Billy Bevan, Buster Keaton en Charles Chaplin. 19.45 Popeye, tekenfilm (VPRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 Berichten uit de samenleving (VPRO) 20.35 All in the family, Amerikaanse comedy-serie (VPRO) 21.00 Zip Code (VPRO) In deze politieke documentaire serie vanavond aan dacht voor admiraal Birindelli en de ideologie van het rechtse Italië La Cina Vicina (VPRO) Een satirische speelfilm van de Jonge Italiaanse re gisseur Marco Bellochio, die de spot drijft met tal van politieke groeperingen in ztfn land Journaal (NOS) 23.20 Samenvatting algemene beschouwingen over de Rijks begroting in de Tweede Kamer NEDERLAND U 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Kinderkrant (EO) 19.30 Kees Verhoef (EO) Verslag van een ongeval in het zwembad van Inter laken, waarbij een deelnemer aan een enthousiast be gonnen kampweek verdronk. Journaal (NOS) De Zuidpool, fihnreportage (EO) En nu. mijn verzoek (EO) Een muzikaal verzoekprogramma mm.v. koren, orkes ten en solisten In dit programma treden oa. op de Kon. Militaire Kapel, de organist Simon C. Jansen en de bariton Gijs Smit 21.40 Nader bekeken, actnaliteiten (EO) 22.00 Israël *72, filmreportage (EO) 22.40 WU stellen U voor (EO) Programma over de verantwoordelijkheden van de automobilist 23.15 Journaal (NOS) 21.45 23.15 MacCartney is guitaar kwijt LONDEN (Reuter) Ex-Beatle Paul McCartney heeft een beroep gedaan op de dief van zijn befaam de basguitaar het instrument terug te geven omdat het voor hem een grote "sentimentele waarde" heeft. De als een viool gevormde gui taar was een van de instrumenten die deze week in Londen uit een auto zijn gestolen. McCartney zei dat de guitaar zijn eigendom is geweest sinds hij met de Beatles beroemd werd. 20.00 20.20 21.00 Jeugdsentimenten werden gis teravond weer uit de mottebal- len gehaald met zo'n musical uit de Jaren vijftig en zo'n serie liedjes van Alex de Haas. De songs van Cole Por ter werden nog ouderwets ge croond door Bing Crosby, Frank Sinatra en Grace Kelly in filmsituaties, die we allang vergeten zouden zijn als ze niet nu en dan uit de oude doos nog eens op het tv- scherm kwamen. Jammer alleen, dat dit niet toereikend ls voor het Cine mascope-formaat en er meer malen sprekende personen uit het beeld bleven, maar deze verminking is in ieder geval te prefereren boven het brieven bus-effect met de zwarte bal ken onder en boven. Bij de verantwoorde keuze uit het enorme repertoire van Alex de Haas. waarin vooral Ab Hofstee de sfeer goed aanvoel de misten we wel erg de naam van de componist van vrijwel al deze zo populair geworden liedjes: Max Tak, die niet al leen de Amsterdamse schlagers en de drie liedjes uit ..Het meisje met de blauwe hoed" componeerde, maar ook „Vrien dinnetje". Dit (door het publiek van oud gedienden zichtbaar meegeneu- riede) liedje schreven Tak en De Haas in 1936 na de abdica tie van koning Edward vttt. die met mrs. Simpson wilde trouwen. Andere sentimenten werden wakker geroepen bij een korte TROS-documentaire over de verloedering van onze bad plaatsen. Een beschamende af faire, die vuile stranden, gam mele outillage, ongezellige toe gangswegen en grauwe huizen blokken. Badgasten spraken er hun afkeuring over uit, ook in Scheveningen, waar mr. T. Landsheer namens de VVV, di recteur Taselaar van de Haag se gemeentereinigingsdienst eD EMS-directeur Zwolsman nau welijks met een oplossing voor de vervuiling voor de dag kon den komen. Een strook van vijftien meter is voor verantwoordelijkheid van de strandpachters en als het daar de rotzooi blijft, die Bert Garthoff in zijn befaam de tv-spot zo sonoor verwenst, moet er wat aan gedaan wor den, vond de heer Zwolsman. die kennelijk nooit op het strand komt. want het bleek een verrassing voor hem. De meeste bezwaren hadden onze oosterburen, die jaarlijks Zandvoort tot een Duitse kolo nie plegen te maken en waar om zij dat zo hardnekkig blij ven doen is nu wel een com pleet raadsel. Want de TROS was er speciaal voor naar de Diutse badplaats Gromitz aan de Oostzee gegaan, om te laten zien hoe perfect ze het daar allemaal voor elkaar hebben. Er is wel een Kurtax, oftewel badplaatsbelasting, van drie gulden per persoon per dag. maar daarvoor krijgt de bad gast dan ook een schoon strand, drie kilometer boule vard boordevol Gemütlichkelt en meer groen dan in al onze badplaatsen bij elkaar. Com mentator Bernard Hammelburg pleitte voor overheidsbeheer en toeristenbelasting in ons land. Maar bij ons thuis is er niet eens geld voor wat tegenwoor dig het welzijnsbbeleid heet. Wat de woensdagavonddialogen betreft: die tussen Jennv Arean en Herman Wigbold In „Dagje ouder" was bijna sprankelender dan die tussen KVP'er AndriesseD en Frits van der Poel in Achter het Nieuws. INVALLER VRIJDAG 13 OKTOBER Hilv. I. 402 FM-kanalen. 7.00 VPRO. 19.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnastiek. 7.20 (S) Dag met een gaatje, met om 8.00 Nieuws, 8.11 Radiojournaal en 8.30 groenteman. 9.00 (S) Moderne pianomuziek (opn.) 9.20 pedagogische de kleuters. 10.10 Populair verzoek- platenprogramma met Nieuws. 11.30 Programma de landbouw. 12.40 (S) matie. 13.50 rubriek België 15.00 (S) Zoeklicht op politieke analyses, reportages achter grondinformatie en telefonische reac ties. 19.00 (3) muzikale talenten. 19.30 gesprek. 19.45 De zingende kerk. ucplatenprogramma. 22.00 kaba- KRO. 19.00 VPRO. 21.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) klassieke muziek (gr.), 1," 8.36 gymnastiek de hulsvrouw 12.00 (S) gevarieerd programma met om Wij van het land; 12J26 Nieuws, 12.41—12.50 tenprogramma 15.30 Nieuws. Nieuws. 17.32 Echo. 18.00 (S) Licht op sociaal-maatschappelijk 18.58 Marktberichten. 19.00 recht streeks programma waarin soclaal- kulturele aktualltelten en berichten. (19.50 Den Haag vandaag, 20.00 Nieuws. 20.15 VPRO-Vrijdag-konsert) 21.00 (S) Radlophilharmonlsch Orkest en het Groot Omroepkoor: In de pauze: plm. 21.4021.50 Voordracht. 22.25 8) De Staalkaart. 23.25 <«3) Moderne en klassieke muziek. 23.55 15.00 AVRO. 18.00 NOS. 21.00 VPRO. 7.00 Nieuws. 7.02 Muziek voor Jonge mensen. 8.00 Nieuws. 8.02 gevarieerd &rogramma. (9.00 Nieuws.) 10.00 leuws. 10.03 Verzoekplaten voor de zieken. 11.00 Nieuws. 11.03 Popcorn. 12.00 Nieuws. 13.03 Internationale hitparade. 14.00 Nieuws. 14.03 Fellx Meurders. met o.a. Europees Poppar- Nleuws 15.03 wereld- Nieuwen m Radiojournaal. 17.06 Postbus 700: verzoekplatenprogramma. 18.00 Nieuws. 18.02 Joost de Draayer Show. 19.00 Nieuws. 19.02 verzoekplaten. programma met BiI Elaatbesprekingen en humolngen en unionistische momenten. (22 00, 23.00 en 24.00 Nieuws; 22.55 Medede lingen. 21.30. 22.30, 23.30 en 0030 Ac-

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5