^Schouwburg wordt unieke theater ruimte" Don Bosco-lts herenigd Hervormde Gemeente begint 5Leerhuis9 BALLY u? GEOPEND-I; 5 TOEKOMST Als gemeente akkoord gaat met nieuwe schetsontwerp 5Lees met ons mee if js SwESi JONDERDAG 12 OKTOBER 1972 ADVERTENTIE Schoenen kei kenmerk kwa-Uteii Dqrikersiceq 2» leiden In het L.A.K.-thea-„Mtakerette", o.l.v t? £IDEN „Als de schouwburg over ongeveer 2 1/2 aar klaar is, zal het een unieke ruimte zijn waar je gezellig ;hi lit kunt, met een makkelijke foyer. Door de combinatie H net K en O in het gebouw zijn er bovendien nog veel an- s !ere fijne uitgaansmogelijkheden". Schouwburg directeur lans van Dam is in zijn enthousiasme naumelijks meer te tuiten nu het schetsplan voor de verbouwing op tafel ligt. )e raadscommissies voor financiën, cultuur en openbare verken moeten zich nu op 26 oktober in principe akkoord rerklaren met dat schetsontwerp, en met het feit dat de i rerbouwing in plaats van 6,3 miljoen een bedrag van 7,6 d1 jiljoen zal moeten kosten. Deze kostenstijging is voorna- nelijk veroorzaakt door prijsverhogingen in de bouw. het Levendaal vond gister avond de opvoering plaats van de kindermusical "Lees met ons mee". Deze musical stond in het teken van de Kinderboekenweek en had een sterk educatief karakter. De Kindermusical werd natuurlijk weer als vanouds op de planken gezet door de Kinderoperettegroep Stam. advertentie Als de schouwburg weer open L^aat zal ook de buitenkant te zien J*Lt er het één en ander ver- leuwd is. De "toneeltoren" de limte waar het toneel komt met lies wat daar verder bij hoort zo- Is goede mogelijkheden om decors p te hangen zal een fors stuk het oude puntdakje gaan uit teken. De oude brandtrap zal over- odig worden door de vele voorzie- Öngen die het gebouw op ande plaatsen gaat bieden. In plaats a komen er aan de voorgevel lisschien balconnetjes. De veran- eringen aan de buitenkant geven chter nog maar een flauwe indruk an wat er binnen allemaal veran- erd is. Dat begint al in de kelder. )aar komen om te beginnen toilet- en, zoals op elke etage. "De totaal eschikbare toiletruimte wordt in I erhouding tot andere theaters ruim 1 oldoende", aldus Hans van Dam. De kelder herbergt verder de or- voor het podium. Dat iïrordt een soort hefpodium: in de nderste "stand" heeft men een rkestbak, de tussenstand maakt ruimte voor stoelen groter, en de loogste stand betekent een uïtbrei- in het toneel. In de kelder omen ook extra kleedkamers. ïoren9 Het gebouw is in grote trekken «gebouwd uit een aantal torens, pe kleedruimte in de kelder krijgt zich een foyerruimte, daar- komt weer kleedruimte, foor het publiek is er een horeca- j oren. Een wat kleinere toren is ge vuld met nooduitgangen. De bega- De grond zal naast de plaatsen, mr deze torens komen op nog 'n antal punten owren veranderd. De ntree in de schouwburg moet zo Tulm mogelijk gaan worden en men loet er zoveel mogelijk informatie unnen geven. Bovendien komt er 'echte" garderobe: in het i mde conciergehuis. Ook de hardboard-randen in de aal gaan weg. Daarmee houdt de 'erbouwing van de zaal zelf op. Vel komen er nieuwe stoelen, die beteir kunnen worden opgesteld zo dat het aantal plaatsen met goed zicht groter wordt. De eerste verdieping krijgt van zelfsprekend de foyer, die in de ho- recatoren is opgenomen, één open ruimte, houdt de huidige gangen maar krijgt wel twee nooduitgan gen. Repertoire De aanpassing en restauratie van het gebouw zal vanzelfsprekend ook voor het publiek gevolgen gaan heb ben. Niet waar het om de prijzen gaat. Hans van Dam: "Die blijven afhankelijk van onze begroting en van de prijzen die er in de andere theaters worden gerekend". Wel plezierige gevolgen heeft de ver bouwing echter voor het repertoi re: "We kunnen nu alles in on ze schouwburg onderbrengen behal ve de Nederlandse Operastichting". Als de gemeente zijn fiat geeft, aan de plannen die architect Grei- ner uit Amsterdam nu heeft ont wikkeld, of als er niet te grote ver anderingen nodig zijn, zal de schouwburg volgens Van Dam een unicum in de wereld worden. "Theaters zoals hier staan er al leen nog in Bristol en in München. De directeur van "de concurrent" uit München heeft verleden Jaar echter nog verzucht: "Als dit ge bouw goed wordt opgeknapt, word: het een plekje zoals je nergens an ders meer vindt". De zaal vcvn de Leidse schouwburg zal als één van weinige delen van het gebouw niet in grijpend worden veranderd. Wel komen er nieuwe stoelen in een nieuwe opstelling. (Foto Jan Holvast) LEIDEN Met de bedoeling om via een groot aantal cursus- ding, cursusleider op het Vormings- sen groepen gemeentekden voorlichting te verschaffen over I centrum Oud Poelgeest. Elke twee r. j t -j tt n itot drie weken is er op woensdag- uiteenlopende onderwerpen heeft de Leidse Hervormde Ge- avond een bijeenkomst, in totaal ze- meente een „Leerhuis" opgericht. Het zal er daarbij omgaan ven maal. Opgaven ais bij de eerste hoe wij elkaar als mensen, die christen willen zijn, leren te le- I cursus. ven in de wereld van vandaag of morgen. [de betekenis van het boek GENESIS Onder leiding van ds hoe ontdek Je de echte vragen van de K Bouhuijs leest men het boek Ge- ander, hoe kom je tot een goed per- Inesis, spoort de grote lijnen erin op soonlijk kontakt? In de tweede en ontdekt men de grote aktuele be- plaats: Wat heb je eigenlijk te zeg gen? Deze cursus werkt naar beide kanten: a. Het bewust leren voeren van een pastoraal gesprek; b. Oriën tatie op theologische, ethische en so ciaal-politieke vragen, die in 'n pas toraal gesprek aan de orde komen. Deze cursus is een voortzetting van die van de a.k.v.-commissie vorig jaar. Opgaven aan drs. E. W. b. Het programma de leerhuis- •s E. W. b. Ruitenberg te Leiderdorp (Bern- hardstraat 14) de coördinator is, om vat de volgende punten: leren lezen, wat er geschreven staat, leren vie- wat gegeven en beloofd is, le- helpen, waar geen helper is, le- verstaan en doorvertellen van het evangelie en leren begrijpen, wat er om ons heen aan de hand is. Ouderlingen en anderen, die huisbe zoek doen zitten vaak met twee Qjxi «-f a|. Kvj, cluu*.cll»o I s OujJ^rnaJjLrocJo QotdAc VAN ULDEN Auto's b.v. i.o. Verdamstraat 6, Leiden. Telefoon: 23041 of 50330 j fonisch 49481. Bewoners van bejaardenhuizen heb ben zo hun problemen. Voor hen is deze cur sus, die wordt georganiseerd door de werkgroep Toerusting van de Her vormde Diakonie. Aan de hand van de ervaringen van de bezoekers en bezoeksters zullen vragen besproken worden als: "Hoe ervaart men het verzorgd worden? Vormt het een aantasting van de eigen zelfstandig heid of is het er juist een voorwaar de voor?", Deskundigen zullen telkens inspelen op de ervaringen van de bezoekers. De leiding van de cursus heeft de heer H. E. J. God- LEIDEN In hei kantoor van de Amrobank aan het Rapenburg vond gisteren de prijsuitrei king plaats van de op de Leidato gehouden wedstrijd, welke bestond uit het raden van het ge wicht van een steen en de beantwoording van enkele vragen aangaande een AsterixfiguurHet gewicht van de steen bedroeg 182 kg. Aan deze wedstrijd namen plm. duizend Leidato-bezoe- kers deel. De eerste en tweede prijs (f 100,werden gewonnen door P. J. J. Kastermans Lei den en Smolenaars Haarlem, die het juiste gewicht van de steen had geraden. De derde t.e.m. vijjde prijs vielen in handen van Joke de Graaf, Oegstgeest, mevrouw J. v. d. Plas Katioijk aan Zee en G. Vermond Leiden (f 25,De Amrobank won de eerste prijs voor de origineelste stand Op de foto (Jan Holvast) reikte de directeur van de bank de prijzen uit. tekenis ervan. Éénmaal per maand op woensdagavond. Opgaven aan ds K. Bouhuijs, Rijnsburgerweg 44. tel. 54269. Ds J. A. Eekhof zal de cursus VER ANDERINGEN IN DE KERK - DE TOEKOMST DER KERK éénmaal per maand op donderdagavond ge ven. Opgaven Zoeterwoudsesmgel 9, tel. 26948. Bezinning over veranderin gen in de kerk is nodig om polarisa tie en vervreemding tegen te gaan. Aan de hand van zes centrale the ma's wordt voor mensen, die willen geloven én in hun tijd wülen staan een overzicht gegeven van de be langrijkste problemen, terwille van het eigen geloofsleven en het gesprek met anderen. T Wat is atheïsme? Kan een mens kennen? Hoe is het atheïsme ont staan? Wat vinden we van het athe ïsme? Ds A. J. Lamping zal over de ze vragen inleidingen houden op de donderdagen 26 oktober, 23 novem ber en 25 januari, telkens om acht uur in de Vredeskerk. Deze serie wordt georganiseerd door de geza- melijke kerken in Leiden Z.O. CASSETTES Grote keuze verzüverde geschenkartikelen. De ruimste keuze in Pleet. Edelstaal en Vlekvrij Uw Juwelier en Gero-dealer v. d. Water Haarlemmerstraat 181, Leiden SYMPOSIUM VOLKEN RECHT LEIDEN De Ned. Vereniging voor de Ver. Naties en de Ned. ver eniging voor Internationaal Recht houden 4 november in het Van Eysinga Huis (Rijnsburgerweg 100) een symposium ter bespreking van verscheidene volkenrechtelijke vra gen, die naar voren zijn gekomen in het door het Internationaal Ge rechtshof uitgebrachte advies over de juridische gevolgen voor staten van de voortdurende aanwezigheid van Zuid-Afrika in Zuidwest-Afri- ka (Namibië). Ter discussie zullen om worden gesteld: overdracht van de bevoegd heden van de Volkenbond naar de Ver. Naties; interpretatie van een internationaal rechtsinstrument (verdrage. overeenkomsten e.d.); de bevoegdheid van het Internationaal Gerechtshof om te oordelen over de rechtskracht van beslissingen van organen van de VN; de rol van de VN in geval van schending van 'n internationale verplichting; de ge volgen van onrechtmatigheid voor lidstaten van de VN en voor niet- lidstaten. Kaartenactie voor Spaanse gevangene op Leidse markt LEIDEN Amnesty International 1 zal zaterdag tussen de gewone kra men op de markt te vinden zijn. Leden van de adoptiegroep 34 bieden daar door schoolkinderen uit Leiden I en Leiderdorp getekende kaarten te j koop aan. „De kinderen tekenden j deze kaarten in het kader van de zo- I juist gehouden vredesweek, nadat hun was verteld over de vrijheden die ieder mens moet hebben volgens de universele verklaring van de rechten van de mens", aldus Amnesty Inter national. „Het geld dat de kaarten opbrengen wordt gebruikt om het ge zin van Veridiano Rojo Herero uit Spanje te helpen. Hij werd in 1968 gearresteerd omdat hü propaganda maakte voor de vakbeweging waar van hij lid was. De bedoeling is, dat de op de markt verkochte kaarten naar hem toegestuurd worden. Ook naar de Spaanse autoriteiten gaan kaarten". De hele manifestatie stond in het kader van de activiteiten van de Stichting Leidse Jeugd Actie waar van het secretariaat is gevestigd in het stadhuis. Ditmaal was er sprake van een soort raamvertelling, zoals we dat in oude, middeleeuwse werken wel kennen (Decamerone). Er wordt 'Q voorleeswedstrijd gehouden in een klas en een aantal leerlingen heeft ieder een fragment uit een bepaald boek voorbereid. Het leerzame van deze manifestatie was vooral gele gen in het feit, dat de kinderen door het uitbeelden van de fragmen ten, direkt bij het gebeuren werden betrokken. Zo was er een uitbeel ding van het boek van Hieronymus van Alphen's Kleine gedighten voor kinderen". Voorts was er een frag ment uit "De Kinderen van de Grote Fjelt". Hierbij moet worden opgemerkt, dat vooral Ariane Re- naud bijzonder goed op dreef was. De enige, die bij dit fragment zijn tekst kwijt was, was het geitje. Hij was vergeten, dat hij op een gege ven ogenblik van het toneel moest verdwijnen en kon hiertoe slechts met veel moeite worden overge haald. Zelfs het bekende "trein - fragment" uit „Popper" kwamen we weer tegen en weer trok één van de pinguins aan de noodrem. Ook werd een fragment gespeeld van "De avonturen van Tom Saw yer". Tante Polly was hier degene, die het sterkst werd uitgebeeld. Vooral het bekende "afkopen van het verven van de schutting" werd leuk gestalte gegeven. Ook had mevrouw Stam ditmaal de inbreng van de kinderen uit de zaal ver groot, al was het dan nog niet im pulsief, doch via ingestudeerde tek sten. Hoewel er steeds minder op de produkten van mevr. Stam valt aan te merken, is het misschien zin vol te suggereren het afbreken van een reeds gebruikt decor tijdens 't spel te vermijden. Binnen het hui dige gegeven was dit natuurlijk on mogelijk. Misschien kan in het ver volg de tekst zo worden opgebouwd, dat deze moeüijkheid wordt omzeild. Voorts alle lof voor de ingestudeer de liedjes, die ook zangtechnisch erg goed in elkaar zaten. Juist door van gesproken woord en de liedjes ("Wie ging er zo fanatiek op vlin- derjacht" was het beste liedje) ont staat een acceptabel geheel, dat niet alleen gemaakt blijkt om de kleintjes te boeien, 's Middag^ was deze musical opgevoerd voor de kinderen, die deelnamen aan de voorleeswedstrijden van de Jeugdbi bliotheek Reuvens aan de Planta- ADVERTENTIE panty exlm f de panty die tegen een stootje kan (in de groene verpakking) Gerritsen "Niet weer overbevolkt laten raken" LEIDEN Met een hamerslag van burgemeester Vis werd gister middag het nieuwe gebouw van de Technische Don Boscoschool aan de Boerhavelaan officieel in gebruik genomen. Sinds het voorjaar zijn leraren en leerlingen van deze rooms-katholieke lts weer bij el kaar, want met de bouw van het nieuwe complex, is het oude ge bouw aan de Uiterste Gracht volko men leeg komen te staan. Nu moe ten allen voortaan de gang naar de Boerhavelaan maken, waar de Lts in de drie gebouwen haar werk plaatsen en theoriezalen vinden. In het nieuwe gebouw, waar nu het laatste gedeelte van de Uiterste Gracht voortaan ook heen zal gaan is ook een gymnastieklokaal, iets waar het op d'e Uiterste Gracht vol ledig aan ontbrak. Het heeft wel twintig Jaar ge duurd voordat het zover was. "We zullen er tegen moeten vechten, dat deze school weer overbevolkt zal ra ken", merkte direkteur Gerritsen op. (Foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3