Koning" Deense dog )ok bijna niets vangen is sportvissen k, alles ra Vlieland 1 vis I sport VELTMAN ITDERDAG 12 OKTOBER 1972 EXTRA PAGINA 23 Kier de vele hondenrassen nemen de doggen een aparte ats in. Sommige doggen zijn gebruikt als vechthond maar eens aan de Bull-Terrier of aan de Engelse ulere doggen werden dameshondjes de Franse Bull- g. en waakhond. de grootste van alle dog- werd de edelste taak gereser- d die een hond kan uitoefenen. Deense Dog ls gefokt voor de it op grof wild. stuk of vier tegelijk vielen de beer aan en hielden hem on- luld geblaf net zo lang tegen de Jager gearriveerd was. Het is delijk dat een kwade en doods- zich niet zo maar laat Inhouden; Bruin placht woedend iijn belagers af te stormen. Voor honden was het dan zaak hem lig te ontwijken en gelijk op- y door snelle aanvallen in een te drijven. Hoewel veel Jagers honden enigszins tegen de en van hun tegenstander pro den te beschermen door hen in de overkoepelende organisatie de knoop door en wees Denemarken aan als land van oorsprong. In ieder geval is de Deense Dog in Duitsland altijd zeer populair ge weest. De grote Duitse staatsman Bismarck werd reeds als student al tijd door een of twee Denen bege leid. Beroefnd is het verhaal over zijn hond Tyras. Bismarck was toen al Kanselier van het Duitse Keizer rijk en een zeer geslepen politi- Toendertijd de betrekkingen li Marijnis Aad Hakkert leren Jakken opgevuld met raten te hullen, sneuvelden er raard nog al wat. ormannen ir komt de Deense Dog van- i? Jarenlang hebben kynologen er deze vraag in de haren Uit Denemarken, zei de wees er op dat reeds de geweldig grote doggen ilch hadden die als oorlogshond prachtpost werden gebruikt. On- zei de ander. De Deense Dog t eigenlijk Duitse Dog te heten. ADVERTENTIE VOOR RASHONDEN DOKO VOEDERS verkrijgbaar bij ROBBERS - Haven 24 - Leiden tussen Duitsland en Rusland zeer gespannen. De Tsaar aller Russen zond daarom een speciale ambassa deur naar Berlijn, Vorst Gontsja- row. Spoedig werd de ambassadeur bij Bismarck toegelaten die als al tijd zijn hond Tyras bij zich had. Tijdens de onderhandelingen werd de Rus steeds bozer, tot hij tenslot te woedend uit zijn stoel sprong en Bismarck met de vuist dreigde. Dat was dom. Met een grauw vloog Ty ras op hem af en wierpde hevig ge schrokken edelman op de grond. Slechts een snel ingrijpen van de baas voorkwam dat Vorst Gontsja- row ernstig werd toegetakeld! Ge lukkig was hij een dierenliefhebber, zodat dit incident geen politieke gevolgen had! Atleet Als U de Deense Dog goed bekijkt zult U zien dat hij ondanks zijn enorme groootte toch een echte at leet is. Zijn diepe borstkas en zijn opgetrokken buik doen hem enigs zins op een windhond lijken. En ze kunnen inderdaad een verbluffende snelheid ontwikkelen! Ze zijn bovendien bijzonder schran der. Door hun moed en kracht zijn ze daarom geschikt om af te rich ten als politiehond, wachtpost en begeleidingshond. Maar gelukkig wordt dat op het moment weinig gedaan. Gelukkig, omdat het zelden goed is voor het karakter van een ras om als "scherpe" hond in trek te zijn. Men gaat dan fokken op aggressiviteit en als de Deense Dog één ding niet is. dan is het wel aggressief. Zoals veel andere doggen hebben Denen juist iets heel verlegens, iets liefs over zich, dat ik vertederend vind. Ze laten zich makkelijk door Atilla van Goordonks Hotstee, een Duitse dog van 1 jaar. Dit type staat om de a/tekening be- kend als manteldog. Eig.: de heer J. P. van Weeren. een klein druktemakertje als een teckel ringeloren, en denken er geen ogenblik aan om misbruik te maken van hun kracht. Toch zijn het geen doetjes. De Deense Dog hecht zich altijd heel sterk aan zijn baas, en ik zou U ernstig afraden om een man met een Deen bij zich een klap te ge ven! Maar ik denk dat U dat ook zonder waarschuwing wel uit Uw hoofd laat, na de hond eens goed bekeken te hebben. Het zijn prachtige dieren om te zien en de Duitsers heben het dan ook altijd over "de Apollo onder de honden". Ze kunnen bijna alle kleuren hebben, van bruingeel tot vrolijk witzwart gevlekt. In dat ge val spreekt de hondenkenner van een harlekijndog. Het is alleen jammer dat nog steeds oren worden gecoupeerd. Hoewel dat in Nederland verboden is; maar het is weinig moeite om even de grens over te wippen naar Duitsland. Toch zou het een voor uitgang zijn als de F.CX het ver bood voor alle landen. Verzorging gen of hij er de ruimte, het geld en de vrije tijd voor heeft. Natuurlijk moet zulk een atleet minstens 2 uur per dag naar hartelust kunnen ren nen!! En bovendien moet hij goed en voldoende voedsel krijgen minstens anderhalve kilo vlees per dag, en wat daar dan nog bijkomt aan brood, groente, kalk en lever traan. Het is bovendien erg moeilijk om een grote hond op te fokken. Voor de voeding raadplege men dus de Dierenarts. Die kan U vertellen wat Uw hond van maand tot maand nodig heeft. Het spreekt vanzelf dat U een Deense dog niet in een winkeltje of via een hondenhandelaar koopt, maar in een te goeder naam en faam bekend staande kennel, waar U niet bedrogen uitkomt. De ras vereniging helpt U gratis en met veel plezier aan de Juiste adressen. En als U problemen hebt met Uw huisdieren; even een briefje aan de schrijvers van dit artikel en U krijgt zo snel mogelijk antwoord! Het adres van de rasvereniging luidt: Nederlandse Duitse Doggen Club secr.: A. de Nooy. Herengracht 85. Amsterdam. ADVERTENTIE ALLES VOOR GEZONDE HONDEN... Ons ervaren verkoopteam geeft U vrijblijvend raad en daad Een winkel vol onmisbare artikelen! talk, levertraan, zeewier, wormmid- leien, mineral,e vitamine. Sn natuurlijk manden, riemex^ lalsbanden en kettingen. /raag maar rustig bij weet heeft Nieuws Rijn 50 T(n 20824 <0171®/ ssen is de meest beoefende sport van ons land. Eén op dertien Nederlanders, baby's en hoogbejaarden grijs- ds meegerekend, gooien op gezette tijden een hengeltje Een miljoen mensen, die ontspanning zoeken op of aan water. Eigenlijk zou er eens een groot onderzoek inge- d moeten worden om uit te vinden wat de reden is dat reel Nederlanders een belangrijk deel van hun nachtrust offeren en een groot deel van hun vrije tijd besteden aan visvangst. zuid-west draait en er valt een 1 hoorlijke bak regen dan kun je weer volop vangen. Regen in jaargetijde is erg belangrijk voor de lelijk is dat de economische de hengelsport is allen. Niemand de zeer klei- groep beroepsvissers daargelaten Is nog verplicht dagelijks een le vis te verschalken omdat an- het gezin zou omkomen van de per. Toch zal het feit dat onze voorouders zich ooit in leven >en moeten houden met de t en de visserij nog van invloed rudimentair aanwezig je Jachtinstinct dat zich meer ontwikkelt door een ver- de waterkant. NATUUR andere reden die zeker een rol It in de sportvisserij is de wens ia de natuur te zijn. Hoe vaak Je hengelaars niet zeggen dat vangen van een visje maar bij- iten i dat of 52 d°°r grondmist ingepakt stukje md. Dat er toch sportvissers die je dagelijks aantreft in de se singels met een olielaagje op water en ronkende automotoren achtergrond is daarmee wel tegenspraak maar volgens mij r een gevolg van een gebrek transportmogelijkheden dan het en naar een stukje ontspanning Idden van lawaaioverlast en wa- ervuiling. Is er nog een derde argument le populariteit van de vissport Verklaren en mijns inziens de ogrijkste. Dat is het verras selement. Ik kan me zo snel andere vorm van vrijetijdsbe- IöR bedenken waar zoveel facto- het succes of de sof van een bepalen. Zou elke sportvisser op de hoogte zijn dat hij die iste dag een net vol vis vangt, ben ik er van overtuigd dat de lelsport nooit zo'n grote vlucht hebben genomen. ADVERTENTIE )e enige speciaalzaak voor al uw «engelsportartikelen DE SPORT lommerstraat 11 - Tel. 24020 WATERKANT Aan die wisselende kansen moest ik de afgelopen weken denken toen ik tijdens mijn vakantie nogal eens in gesprek raakte met sportvissers aan de waterkant. Hoeveel keer ik in die veertien dagen heb moeten aan horen dat de vis niet wilde bijten weet ik niet. maar het zullen er ze ker honderd geweest zijn. Feit was dat er eind september begin oktober in de wijde omtrek over het alge meen slecht gevangen werd. Na tuurlijk waren er uitzonderingen, maar over de hele linie waren er teleui;stelende berichten. Op zulke ogenblikken word je nieuwsgierig. Je vraagt je af hoe het komt dat de vis geen enkele activiteit aan de dag legt, waarbij Je dan voor het gemak maar even uitschakelt, dat je het misschien zelf verkeerd doet. Toch is het in teressant te horen wat de sportvis sers zelf als oorzaak geven voor hun teleurstellende vangsten. Verreweg de meeste de schuld aan de windrichting. Oost, noord-oost en zuid-oost werden "slechte winden" voor de visvangst genoemd. "Zolang je de wind in oost heb zitten vang je geen kop" was de stellige over tuiging van een Leidse hengelaar, die na een halve dag vissen in de Ringvaart bij Oude Wetering nog slechts twee maatvoorntjes in zijn leefnet had zitten. REGEN Ook een andere hengelaar stelde het weer verantwoordelijk voor de geringe bijtlust van de vis. "Er is de afgelopen weken veel te weinig regen gevallen. Zodra de wind naar Diepzinniger beschouwingen hoorde ik uit de mond van "natuurken ners". De vis zou apatisch worden als gevolg van de algenontwikkeling die zich elk jaar omstreeks septem ber in veel viswater voordoet en waaraan de vis zich zo overdadig te goed aan zou doen dat hij de eerste weken geen ander voedsel tot zich neemt. Ook het afsterven van deze algen en andere waterplanten werd in diverse pessimistische beshouwin- gen betrokken. "Door het af ster \m van de waterplanten wordt veel zuurstof aan het water onttrokken, en wordt de vis apathisch Hij zwemt nauwelijks meer. Over een paar weken is het voorbij en dan ga je ze weer volop vangen". ADVERTENTIE HENGELSPORTHUIS Lage Rijndijk 76, Leiden, tel. 34867 Soms ook waren de meningen vol komen tegenstrijdig. De een be- beweerde dat ze nu beter in ondiep water te vangen waren als gevolg van het warme weer. de ander advi seerde 't op dieper water te probe ren omdat de vis daar in het najaar naar toe trekt. Op het lijstje van oorzaken, dat ik tijdens die vluch tige steekproef noteerde komen ver der nog voor de hoge luchtdruk, de ochtendnevel en de bietencampagne. U ziet het; een scala van verklarin gen waarom de vis niet wilde bij ten. Het is een van de geheimen in de sportvisserij die waarschijnlijk nooit opgelost zal worden. Ik hoop het tenminste, want anders zou veel van het avontuurlijke dat het vis sen ontegenzeggelijk heeft verloren gaan. Ook in de hengelsportlitera tuur is nog nooit een boek versche nen, waarin nu eens haarfijn ver teld wordt wanneer de vis bijt en wanneer niet. Het blijft steeds bij een aantal algeme ne richtlijnen, die in de praktijk soms wel opgaan, maar toch lang niet altijd. Er zijn visdagen waarop de omstandigheden ogenschijnlijk bijzonder ongunstig zijn, terwijl de vis er die dag veel zin in heeft en zich gewillig laat haken. Er zijn ook dagen waarop juist het tegen overgestelde het geval is. Hoe het ook zij: vissen blijft daar door een bezigheid met vele onge wisse factoren en Juist daardoor zo interessant. NIEUW BOEK Even aandacht voor een nieuwe hengelsportboek. Bij de uitgeverij W. J. Thieme en Cie. in Zutphen is onlangs "Thieme's hengelboek" ver schenen, een uitgave die uit het Duits vertaald is en geschreven werd door Dieter Vogt. De aandacht van de schrijver is ditmaal speciaal gericht op het verschijnsel "vis". Het boek bevat een groot verzame ling van interessante feiten en me ningen over onze eeuwigdurende te genstander, van wie we over het al gemeen maar zo bitter weinig we ten. Die gegevens worden nog on dersteund door 45 aquarellen van de hand van Joachim Hormann, die een beeld geven van de meest voor komende vissen in ons land. Daar- ADVERTENTIE DEN HOLDER hengelsport kwaliteit - sortering - service kortingen. Al 70 jaar Leidse Hengelsportzaak Janvossensteeg 75-77, centrum Leiden naast geeft de schrijver ln kort be stek adviezen over vlsmateriaal en de techniek, terwijl een apart hoofd» stukje is gewijd aan hengelen in verre landen. Niet altijd heeft Dieter Vogt in zijn boekje het gelijk aan zijn zijde. Tal van opvattingen die hij huldigt zijn op zijn minst twijfelachtig, zoals het feit dat nlcotinevingers een slechte invloed zouden hebben op de visvangst. Bovendien staan er ln het boekje een aantal meningen die voor West-Duitsland, waarvoor het boekje uiteindelijk bestemd is, wel opgaan maar voor het Nederlandse viswater niet. Maar afgezien van deze kritische noten is het beslist een leesbar vis boek dat in uw vissportbibliotheek niet mag ontbreken. De prijs is wel wat aan de pittige kant, namelijk f 19.50. KINKEN Tenslotte nog een advies voor hen gelaars die nog altijd last hebben van nylon dat begint te kinken tij dens het spinnen. De vorming van lussen ln de lijn wordt veroorzaakt doordat de draaiing van de spinner wordt overgebracht op de lijn. Om dat te ondervangen moet u gebruik maken van een antl-kinkloodje, een anti-kinkvaantje of een spinstange- tje met anti-kinkvlaggetje. De montage is als volgt. Van het uiteinde van uw nylonlijn maakt u een lus en bevestigt daar aan een warteltje. Vervolgens zet u aan de wartel het anti-kinkloodje of vaant je. Let u er wel op dat het loodje of vaantje ln verhouding staat tot de grootte van de spinner. Alvorens u nu de spinner monteert moet u eerst nog een wartel bevestigen. De volgorde wordt daardoor: wartel, anti-kinklood (vaantje) wartel, spinner. Als u op die manier vist heeft u nooit meer last van dat hinderlijke "kinken". ADVERTENTIE J DE GOEDE~VANGSTT| J Morsstraat 46 - Leiden Zitten in de vrije natuur en dan aj en toe een visje vangen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 23