rhioe zegt voor het eerst vel te willen aftreden DE PILOOT LAN ZICH (IET HEBBEN fERGIST* McGoverns plan: eindelijk principiële keuze Republikeinen doen alles om Richard Milhous Nixon aan de macht te houden Ui OGGETUIGE VERSLAG VAN AANVAL OP HANOI Saigon/parijs (afp, ap) President Thioe van Zuid- ledder van de deleeatie werd gewond en een Franse di- mnate en vijf Vietnamese staf- 3ERDAG 12 OKTOBER 1972 BUITENLAND IANOI - Michael Mac Lear correspondent van de Cana- televisiemaatschappij, CTV, be d zich in Hanoi op het moment Amerikaanse vliegtuigen het van de Franse diploma missie bombardeerden. Hij :ef gisteren het volgende oog- ;hael MacLear leden werden gedood. Wij waren anderhalve kilometer verderop aan het filmen toen ten minste drie straaljagers enkele ma len in duikvlucht over het cen trum van de stad vlogen. Het was rond het middaguur. Ik telde ten minste een twaalftal aanvallen van de straaljagers, zag hoe één der vliegtuigen ondanks het zware luchtafweervuur tot zeer laag dook en twee bommen afwierp. De piloot kan zich onmogelijk vergist hebben. Zij vielen van slechts geringe hoogte boven het centrum van de hoofdstad aan. De getroffen wijk is het diplomatieke stadsdeel en er bevinden zich geen Vietnamese ministeries of fabrie ken in de burnt. Ik zag hoe doden uit het puin van het gebouw van de Franse de legatie werden gehaald en heb dat ook op film vastgelegd. De Fran se consul, Christian Calvi, vertel de me dat de aanval geheel onver wacht kwam. Hij zei dat het geen woorden te beschrijven was en dat hil zich geen voorstelling durfde maken van de reactie in Frank rijk en de rest van de wereld. In het centrum van de stad vielen tenminste vijf nog niet geïdentifi ceerde doden, waarschijnlijk zelfs zeven. Gisteravond heb ik het hoofd van de Franse delegatie in het St. Pau- lusziekenhuis in Hanoi opgezocht. HIJ had ernstige brandwonden in het gezicht en was nog steeds buiten bewustzijn. Een Franse diplomaat opperde de mogelijkheid, dat de straaljager zijn bommen had moeten afgooien omdat hij getroffen was. Deze di plomaat verklaarde echter dat hij op het moment van de aanval in het gebouw was en het vliegtuig niet gezien. Ik heb het vliegtuig wel gezien en volgens mij was het niet ge troffen. De vliegtuigen voerde verschei dene aanvallen uit. Ik heb ten minste drie vliegtuigen gezien. De Canadese militaire attaché, majoor Een foto van de verwoes te Franse ambassade in de Noordvietnamese hoofdstadDe slechte kwaliteit van de foto is te wiften aan de radiografi sche transmissie vanuit Hanoi. Dupuis, verklaarde dat hij wel vijf en zes vliegtuigen boven het cen trum der stad had geteld. Het hoofd van de Franse dele gatie, Pierre Susini, begroette de Al banese ambassadeur voor de deur van het delegatiegebouw toen de bomen vielen. De Albanese ambas sadeur werd slechts licht gewond" tnam heeft gisteren voor de eerste maal gezegd bereid te om af te treden. Voor een gehoor van 25.000 studenten ver- trde Thioe zulks fce zullen doen als er een gewaarborgde II de is. Thioe's verklaring komt op een moment dat zijn po- e steeds meer in het geding is gekomen. Het zou kunnen ekenen dat er aanzienlijke vooruitgang was geboekt bij de eime onderhandelingen tussen president Nixon's speciale iseur Kissinger en de Noordvietnamezen Le Duc-tho en ian Thuy. iwel Noord-Vietnam als het Be- lingsfront hebben altijd het ver- Thioe en zijn administra- geëist. Daarvoor in de >u een regering moeten ka il drie partijen: Thieo-aan- neutralen en het Bevrydings- it die tijdens een overgangspe- Se verkiezingen zou moeten voor- tiden. hloe liet trouwens tijdens zijn re- Derlng in Cholon blijken niet zom- harde druk te zullen vertrekken, zei letterlijk: "Laat allen die zich regering van drie compo- :fcn zullen uitspreken zich ken- ken. Ik ben er zeker van dat en leger hen geen vijf minuten ■leven zouden laten". Jangrijk onderhandelingen tussen en Le Duc-tho c.s. In een jrst belangrijk stadium zijn, laat ook raden uit het niéuwe ui/t- 'an Kissingers vertrek uit Parijs, os speciale adviseur zou gister- AD VERTEN TIE rctons vrij In Parijs n elf Bretonse gesproken of tot voorwaardelij- gevangenisstraffen veroordeeld, at de aanklager straffen van tot vijf Jaar had geëist. De Bre- i stonden terecht wegens bom slagen in de provincie Bretag- ZiJ streven naar onafhankelijk- d van dit gebied. 'rede straffen in Libië Libië ft zware straffen, waaronder de dstraf of het afhakken van han en voeten, afgekondigd voor (overvallen op de wegen en dief- Volgens het persbureau voor Midden-Oosten staat de dood op beroving met dodelijke af- op de wegen. Als de overval lerkt blijft tot roof zal de dader L rechterhand en linkervoet moe- missen. Bij .gewone" dieven achttien Jaar en ouder zal één i worden afgehakt. Wovigen uitgeschud Een ge- Pende man heeft een overval ge- egd op een gebedsdienst in de tollnkerk van de baptistengemeen- Springfield, Missouri. HIJ °ng twee van de dertig gelovigen H hem een inzameling te houden. 2 bandiet wist volgens de politie ontkomen met een geldsbedrag en P» aantal kostbaarheden. avond terug gaan naar Washington. Op het laatste moment kwam echter uitstel. Een reden werd niet gegeven, maar aangenomen kan warden dat de onderhandelaar 's avonds nog met zijn Noord Vietnamese collega's zou willen spreken. Een woordvoerder van het Witte Huis deelde later mee dat hij verwachtte dat Kissinger vanoch tend zou terugkeren. Vanmiddag werd ook de officiële Vietnam-conferentie hervat. Niets uit de officiële verklaringen van de vier delegaites wees er vanochtend op dat een doorbraak bereikt zou zijn. Be richten in de Franse pers dat de Franse regering een actieve bemid delingsrol zou spelen, werden niet be vestigd. Kissinger had dinsdag een gesprek met de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schumann. India Inmiddels Is uit Hanoi gemeld dat behalve de Franse en de Algerijnse ook de Indiase ambassade werd ge troffen bij het bombardement van regering heeft de Noordvietnamese hoofdstad tot verboden gebied ver klaard voor bombardementen. Het Amerikaanss persbureau Associated Press weet te melden dat rondom Hanoi een bufferzone is gevormd en dat Washington nu zijn fiat moet geven aan alle toekomstige doelen. De Verenigde Staten hebben gisteren Frankrijk hun verontschuldigingen aangeboden voor de aanval, maar tegelijkertijd geprobeerd de schuld voor het incident af te schuiven door te zeggen er niet zeker van te zyn dat het bombardement werd verricht met Amerikaanse bommen. Er zou een onderzoek worden ingesteld naar de mogelijkheid dat Noordvietnamese luchtafweerraketten de schade heb ben veroorzaakt. Franse, Zweedse en Noordvietnamese functionarissen heb ben gisteren direct al die mogelijk heid uitgesloten. Onze correspondent in Parys, Frank Qnnen, meldt dat de Fransen hun opmerkelijke rustige reactie op de bomaanval hebben verkocht vooreen aantal concessies van Amerikaanse zyde by het vredesoverleg in Parys. Pompidou zou er veel aan gelegen zyn om met verkiezingen in het zicht een diplomatiek succes van de eerste orde op Franse bodem te kunnen boeken. By de bomaanval werd, naar nu pas bekend werd, ook de waar nemend Albanese zaakgelastigde ge wond. Het is niet de eerste keer dat di plomatieke gebouwen in Hanoi van ben gehad. Op 14 december 1966 be stookten twee Amerikaanse vliegtui gen de ambassade van Roemenië, een bijgebouw van de Chinese legatie en een kantoor van het Chinese pers bureau Hsinhua. De Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam hebben er weinig toe bijgedragen belangrijke concessie van Hanoi los te krijgen. Tot deze conclusie is een studiecommissie van de Amerikaanse Senaat gekomen. De voornamelijk op de zogenoemde Pentagon-documenten gebaseerde analyse twijfelt voorts ernstig aan de doeltreffendheid van strategische bombardementen op een bijzonder ge- inspireerde guerilla-tegenstander in een onderontwikkeld land. De bombardementen hebben het de Noordvientnamezen militair gezien wel moeilyk gemaakt, doch ze hebben Hanoi er niet van weerhouden het Bevrüdingsfront in het zuiden vol doende te bevoorraden, zegt de com missie. De commissie heeft zich vooral beziggehouden met vroegere bombar dementsacties. Er waren nog geen betrouwbare gegevens beschikbaar over de resultaten van de grote lucht aanvallen van mei van dit jaar. Vergeleken met de schade die de bombardementspolitiek aan het pres tige van de VS heeft toegebracht en de interne verdeeldheid die er het gevolg van werd, moeten de magere resultaten ernstig in twijfel getrokken worden, aldus het rapport. Ngoejen Van-thioe: alleen onder zwared ruk aftreden. WASHINGTON Zoals te verwachten was, Is senator George McGoverns vredesplan voor Vietnam met zwaar Re publikeins geschut aangevallen. Minister van Defensie Meivin Laird noemde het een plan voor „onvoorwaardelijke over gave" aan de vijand. Maar ook een minder trieste figuur als James Reston, vice-president en columnist van de New York Times, zert dat McGoverns plan "vrijwel een formule is voor overgave". Door Henk Leffelaar Restons mening strookte niet met een hoofdartikel in hetzelf de nummer van de Times, waar in gezegd werd: McGoverns ont roerende verklaring over de morele aspecten van de oor log) verdient een posiUsve na tionale reactie". Reston is van mening dat er een andere po litiek gevolgd moet kunnen worden dan alleen het beleid van president Nixon dat altijd gericht is op blijvende steun aan het Thioe-reglme in Sai gon, en de totale ontmanteling van iedere Amerikaanse betrok kenheid bij Zuid-Vietnam, zo als voorgesteld door senator Mc Govern. Wat Reston wil, is dat Saigon op de een of ande re manier ln 6taat wordt ge steld om zelf de oorlog tot een oplossing te brengen en hij ci teert daarvoor een uitspraak van president Thioe: "De Viet namese republiek (Zuid-Viet nam) is het enige lichaam dat het recht heeft om de oorlog tot een oplossing te brengen". En Resten wijst erop dat pre sident Nixon daar niet toe be reid is. en dat McGoverns plan Thioe daar niet de middelen voor wil verstrekken. Het standpunt van deze New York Times-columnist komt er uiteindelijk op neer dat de Ver enigde Staten Saigon moeten blijven steunen (zoals Noord- Vietnam wordt gesteund door de Sowjet-Unie en China) om Thioe in de gelegenheid te stel len de oorlog te beëindigen. Maar aangezien de ervaring met dergelijke Amerikaanse steun is. dat Washington dan ook waar voor zijn geld wil hebben, is het onwaarschijn lijk dat Saigon ooit werkelijk geheel zelfstandig een oplossing zal kunnen vinden zonder dat Washington daar impliciet zijn goedkeuring aan heeft ge hecht. Voortgezette Amerikaanse steun betekent voortgezette Amerikaanse invloed en macht in Zuidoost-Azië. Dat is nu precies waar het in het huidige stadium van de oorlog om gaat, en waar het altijd al om ging de vraag namelijk: heeft Amerika bi Vietnam niets te maken, of niet? In het verle den. met de oorlog op zijn hoogtepunt was het antwoord dat Amerika inderdaad alles te maken had met Zuidoost-Azië. Het antwoord van president Nixon, ondanks de terugtrek king van Amerikaanse troepen, en zijn weigering het corrupte Thioe-regime te laten vallen, tis dat Amerika niet zoveel meer in Azië te maken heeft, maar wel een klein beetje. Het voorstel van senator George Mc Govern zegt onom wonden dat Amerika niets te maken heeft, noch met Saigon, noch met Hanoi (zolang de krijgsgevangenen worden vrij gelaten en een lijst is opgesteld van door Hanoi geverifieerde vermisten en gesneuvelden). En dat is nu waar het in laatste Instantie om gaat. Het is geen kwestie meer van pro- oorlogshavlkken en vredesdui ven, maar van toch nog een beetje havik, versus bonafide duiven. Het is de verdienste van McGoverns voorstel dat hij deze principiële scheiding, waar alle politici acht jaar lang om heen hebben gelopen als kat ten om de hete brei, onverzoen lijk aan de orde heeft gesteld. President Nixon die ooit heeft gezegd dat de Ameri kaanse regering Zuid-Vietnam dient bij te staan omdat de bevolking er het recht moet hebben om zijn eigen poll tieke toekomst te bepalen, kan moeilijk nog volhouden dat deze vrije keusmogelijkheid aangemoedigd, of zelfs princi pieel geboden wordt door hel repressieve regime van Thioe dat geen vrije meningsuiting tolereert, politieke opponenten gevangen zet, en kritische dag bladen de mond snoert. Nixons visie van een demo cratisch Vietnam is geen visb maar een visioen zolang Zuid- Vietnam, welke pro-Ameri kaanse regering er ook aan de macht is, zonder massale Ame rikaanse economische hulp en dollars geen dag overeind kan blijven staan. Het Nixon-beleld. voorzover dat duidelijk is uit de talloze geheime onderhandelingen, l« er echter vooral op gericht om "Amerika's gezicht" te redden. Senator McGovern heeft nu gezegd dat gezichtsverlies min der belangrijk is dan het ver lies aan mensenlevens. Dr Amerikaanse kiezer die dit laar voor het eerst voor eer zwart-wit keuze wordt ge plaatst wat de oorlog betreft zal moeten uitmaken of het gezichtsverlies waar de pre sident het over heeft niet eigenlijk het gezichtsverlies van Richard Nixon is. Onze correspondent in Washington mr. H. L. Leffelaar gaat in onderstaand artikel nader in op onthullingen dinsdag door de gezaghebbende Washington Post over een massaal komplot van de Republikeinen tegen de Democratische verkiezings campagne. De Washington Post verkreeg deze gegevens uit documenten van de Amerikaanse binnenlandse veiligheids dienst (FBI) en het ministerie van Justitie. De onthullingen suggereren dat het Witte Huis en vermoedelijk ook president Nixon zelf op de hoogte waren van deze duistere praktijken. In door de „Washington Post" gepubliceerde onthullingen wordt gezegd: dat Democratische kandi daten voor het presidentschap en hun families al tijdens de voorver kiezingen ln het begin van dit Jaar werden geschaduwd door spionnen, betaald door de Republikeinen, om bezwarende feiten te verzamelen; Dat Republikeinse infiltranten werden gerecruteerd om zich in Democratische verkiezingscampag nes binnen te dringen om inlichtin gen te verzamelen over de Demo cratische kandidaten en hun stra tegie; Dat door Republikeinen gefin geerde brieven werden rondge stuurd onder het mom van een De mocratische organisatie om ver warring te zaaien in de democrati sche gelederen: Dat onder valse naam door Repu blikeinen tel efoongesprekke n wer den gevoerd met Democratische functionarissen met het doel om de verkiezingscampagne op een dwaal spoor te zetten; Dat door de republikeinen vervalste toegangsbewyzen voor Democrati sche by eenkomsten werden gedrukt en verkocht, om zulke bijeenkom sten door een teveel aan belang stellenden spaak te doen lopen; Dat door Republikeinen rondge stuurde brieven over de „wankele gezondheid" van senator Thomas Eagleton de kandidaat voor het Democratische vice - president schap, die later door senator Mc Govern werd vervangen door Sar gent Shriver) de campagne tegen Eagleton op gang hébben gebracht; Dat een brief over een nooit ge maakte beledigende opmerking van senator Edmund Muskie over Frans-Canadezen aan een aarts conservatief dagblad, en die na pu- blikatie leidde tot diens val in de voorverkiezingen, geschreven werd door een employé van het Witte Huis, belast met presidentiële re laties met de nieuwsmedia. Wright Patman van Texas, het bejaarde Democratische lid van het Huls van Afgevaardigden en voorzitter van de commissie belast met het toezicht op bankzaken, zei dat deze onthullingen hadden aan getoond dat er een „crisis was ont staan in de federale regering". „Het is duidelijk", zei hij, „dat deze regering welke tactiek dan ook zal gebruiken om Nixon aan de macht te houden, zelfs wanneer dat de politieke moord vereist op een hele partij". Patman heeft eerder geprobeerd om door middel van zijn commissie een onderzoek ln te stellen naar de louche manipula ties met Republikeinse verkiezings- gelden die werden aangewend voor de Elektronische aflulsterlng van het Democratische partijhoofd kwartier. Zijn pogingen werden door de Republikeinse leden en sympathiserende Democraten van zijn commissie echter afgestemd. Niettemin verzocht hij in verband met deze laatste onthullingen de voormalige minister van Justitie, John Mitchell, de voormalige mi nister van Financien Stanz, en de voorzitter van de Republikeinse partij Clark MacGregor om te ge tuigen voor zijn oommissie. Ex-minister Mitchell wordt door de „Washington Post" direct ver antwoordelijk gesteld voor de spio nage-activiteiten omdat hij de fi nanciering voor deze praktijken uit de Republikeinse partijfondsen beheerde. Ex-minister Stanz, nog steeds Nixon's topcampagnefinan- cier, werd later met Mitchell mede aansprakelijk gesteld voor deze spionagedoelelnden gereserveerde fondsen. Op het Republikeinse hoofdkwartier voor de herverkie zing van de president werden deze activiteiten echter officieel aange duid als „offensieve beveiligings maatregelen". Enkele voorbeelden van deze Republikeinse intriges zijn aan 't licht gekomen toen een secreta resse van George Meany, de om streden vakbondsleider die weiger de senator McGovern te steunen en die zich sindsdien regelmatig in het gezelschap van president Nixon heeft laten zien, meldde dat zij door McGovern's campag ne-strateeg Gary Hart was opge beld met de mededeling dat Mea ny naar New York zou moeten gaan om McGovern te ontmoeten. Hart zei dat deze ontmoeting zeer in het belang was van Meany. Achteraf is gebleken dat Gary Hart de betreffende secretaresse nooit heeft opgeheld, en dat Mea ny in woede ontstak omdat hem werd gesuggereerd dat hij iets aan McGovern verplicht was. In het geval van de geheimzin nige brief over senator Edmund Muskie's beledigende opmerking, is gebleken dat deze brief werd geschreven door Kenneth Claw- son, *n Witte-huis-funcüonaris be last met Nixcm's relaties met de nieuwsmedia. Clawson, die t bericht inmiddels uiteraard heeft ontkend, liet door anderen een brief sturen onder een gefingeer de naam aan de "Union Leader", een ultra-rechts dagblad in Massa chusetts. Daarin beklaagde de fic tieve schrijver zich over een door Muskie gemaakte opmerking over "Canucks" een beledigende term voor in Amerika gevestigde Frans-C anadezen. Mede door de publiciteit van de ze brief liet Muskie zich verleiden tot een scherpe tegen-aanval op het dagblad, een incident dat hem in de ogen van de kiezers karakteriseerde als een te emo tionele kandidaat voor het presi dentschap. Zijn populariteit liep daarop snel terug in de opinie onderzoeken. Journalisten stelden alles in het werk om deze brief schrijver, die in Florida zou wo nen, te vinden maar slaagden daar niet in. Verder is gebleken dat de activi teiten van de Republikeinen zich ook uitstrekten tot Miami, waar provocateurs werden geplaatst in groepen van demonstranten tijdens het Democratische partijcongres, om rellen uit te lokken. Een vrouw, die een actie voerde tegen de oorlog in Vietnam, en daarvoor een advertentie had geplaatst ln een dagblad in Florida met een te lefoonnummer voor inlichtingen, ondervond dat maar enkele bin nenkomende gesprekken naar haar hotelkamer werden doorge geven, en dat degenen die opbel den eerst uitvoerig werden onder vraagd waarom zij met haar wen sten te spreken. Zij heeft nu een proces tegen de regering aanhan gig gemaakt. Gefinancierd door de Republikei nen werden ook pogingen aange wend om vooral Juristen te werven voor sabotage van Democratische bijeenkomsten. Eén van deze ad vocaten. Alex Shipley, werd op de ze manier benaderd met het voor stel om zich onder meer uit te ge ven als een Kennedy-supporter da® achter de schermen werkte, en daarom graag geplaatst zou wor den in de campagne-organisatie, van Edmund Muskie. Het doei daarvan was om inlichtingen uit 't Muskie-hoofdkwartier door te ge ven aan de Republikeinen. Shipley weigerde, en gaf dinsdagavond op de nationale televisie een verslag van zijn ervaringen. Na de onthullingen over de elek tronische spionage in het De mocratische partijhoofdkwartier, schijnt het ogenblik gekomen te zyn dat president Nixon meer van zich laat horen dan zijn non chalante opmerking op en pers conferentie, dat een onderzoek naar de "Watergate"-affaire gron diger is dan zijn eigen aandeel in de Alger Hiss-affaire destijds (do Hiss-zaak werd het begin van de grote heksenjacht van senator Jo McCarthy op alles wat naar com munisme rook). Dat is ook de mening van het Congreslid Wright Patman, die zei dat de bewijslast nu naar de president was geschoven om aan te tonen dat er geen onregel matigheden hadden plaatsgevon den. Tenslotte, zei Patman, wer den deze activiteiten betaald met geld dat voor Nixon bijeen werd gebraoht.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11