EIDSCH DAGBLAD en Vader )ij brand om gek omen kind op Leidse zolder bij Bestreed de industrie smog wel voldoende vandaag Dode partij in steek- Alphen LlUIlO 1972 ONDERZOEK VAN RIJNMOND ONHAALBAAR Belachelijk', zegt KVP LEIDSCH DAGBLAD igericht 1 maart 1 f MAANDAG 9 OKTOBER 1972 No. 33833 ecteur: G. Koopman ofdredacteur: Hap Mulder DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 25,90 per kwartaal (postabonnementen f 28,30), f 8,76 per maand (bij vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singe] 1, Lelden - TeL: 25041, Redactie- 21507 Nabezorging tot 20 uur. tel 30500 (zat 18 uur) nen in 1972. Wonen in Leiden, roor tal van gezineen betekent at (in)wonen op kamertjes en ölders van oude panden ii innenstad, waar onze voorva- eren zó weinig ruimte hadden, at ze elk plekje benutten met 11e gevolgen van dien. keer als er ergens brand is, raag je je af hoeveel van deze evaarlijke woonsituaties er be- taan. Door het werk van de randweer is het vuur in de tijnstraat zondag beperkt ge lieven tot de ene zolderwoning, drama ln die zolderwoning is pleidooi voor brandpreven- Drie mensen zaten als rat- In een val op een zolder alleen ramen als ..uitlaat" is maar in staat geweest ,rvan gebruik te maken. :h en een aanklacht tegen ,en in 1972, Jrov. Staten og verdeeld wer gewest HAAG Provinciale Staten Zuid-Holland zijn voorlopig ver- d over het idee in de nota-Van (g, dat de regio Leiden moet wor- opgenomen in een supergewest Haag. Dat bleek vanmorgen in gecombineerde vergadering van commissies ruimtelijke ordening ieP'gemeentelijke herindeling. fjVP-er Bakker voerde bezwaren tegen grote gewesten, die af- lkwekkend werken en de mense zel spankracht te boven gaan. Hartemink (D'66) was ver over het feit, dat het bollen- I de overloop van de agglome- des Den Haag en Leiden moet op- ;en. Ze wil die druk juist ver deren. el gelukkig met het idee was ie (PvdA), die dit gunstig vindt werkgelegenheid en woningbouw Den Haag. Spaan (AR) en mej. •ovfther (VVD) verklaarden zich akkoord met het plan. al tegen gewestvorming itenken zich uit Van Vuure (WD), «er (CPN) en Vlasblom (SGP), al gewestvorming een dure politieke ling vinden. egenachtig Bilt verwacht vanavond tot iM$l>enavond: meest zwaar bewolkt voornamelijk in het westen van fsri land plaatselijk regen en aan- lelijk nog hier en daar mist. Tot wegend matig toenemende zui- ke wind. Minimumtemperaturen 10 graden aan de kust tot onge- 4 graden in het binnenland, ig timumtemperaturen omstreeks 15 len. Heel even brandde de top van dit pand in de Rijnstraat als een fakkel. Alleen de vrouw van het gezin, dat hier woonde, ontsnapte aan de vlammen door uit een raam te klimmen, waar ze door de brandweer werd gered. (Foto Jan Holvast) ROTTERDAM De Centrale Mi- lieubeheersdienst van Rijnmond stelt een onderzoek in naar de me dewerking die het bedrijfsleven het afgelopen weekeinde heeft gegeven de vorming van smog zo veel mogelijk te beperken. Controleurs van Rijnmond, die op grond van klachten uit Rijnmond Westland over een prikkelende lucht en over zware oliestank me tingen Verrichtten, hebben gerap porteerd dat er arbeidsprocessen werden verricht, die naar him me ning niet stroken met de afspraken die bij waarschuwingsfase 3 horen. voorlichtingsdienst van de Rijnmond sprak met twee bedrij- milieugecommiteerde Joh. de Jongh sloot de mogelijkheid niet uit dat het er nog meer zouden zijn. In dit stadium wilde Rijnmond de namen van de bedrijven niet noe- Dr. J. Gast van de Stichting Eu- ropoort-Boltlet-Belangen die de in dustrie overkoepelt was nog niet op de hoogte van het Rijnmond-ver moeden. Hij had de indruk dat de industrie loyaal had meegewerkt. Nadat er zaterdag bij de centrale meld en regelkamer van Rijnmond 160 klachten over vuile lucht waren geregistreerd werd 's avonds fase 3 afgekondigd, hetgeen betekent dat de industrie de uitworp van smog- bevorderende stoffen zoveel mogelijk moet beperken of zelfs stoppen. Zondag verwachtte men op grond van het weerbericht (zonnig, wind stil weer) opnieuw smog. Inderdaad kwam er toen 's morgens een groot aantal klachten met het zwaarte punt in de Rotterdamse wijken Pen- drecht, Charlrols en Zuidwijk. Provinciale ambtenaren zijn het weekeinde enkele keren bijeen ge weest om te overleggen of de commis saris der Koningin via radio en te levisie maatregelen zou moeten af kondigen. Omdat zij verwachtten dat het weer zou verslechteren heeft men van dergelijke maatregelen af gezien. Voorlopig bleef ook vandaag nog waarschuwingsfase 3 van kracht, hoewel er vanmorgen weinig klach ten bij de meldkamer binnenkwa- LEIDEN Een 24-jarige vader en zijn tien maanden oude doch tertje zijn zondagochtend omge komen in de vlammen, die een zolderverdieping van een pand aan de Rijnstraat tussen Utrecht se Veer en Hogewoerd vernielden. Alleen de in verwachting zijn de 19-jarige vrouw van het sinds kort in ons land wonende Surinaamse gezin kon worden ge red. Hoe dit drama zich in de kleine zolderwoning twee kamers en een keukentje op een ruimte van acht bij ruim twee meter heeft afge speeld, is nog niet vastgesteld, om dat de vrouw met tweedegraads brandwonden en in overspannen toestand naar het Academisch zie kenhuis werd vervoerd en niet kon worden gehoord. Omwonenden zagen, dat de top van het pand om kwart over zeven brandde als een fakkel. Binnendoor kon men niet naar binnen, omdat de deur vóór de trap naar de twee de verdieping op slot was. Toen de brandweer arriveer de. stond .de vrouw in het venster, zich vastklampend aan de al bran dende kozijnen. Met de ladderwagen werd zij naar beneden gehaald. De brandweer bestreed het vuur met de autospuit om binnen te kun nen komen. Dat was voor de man en de baby te laat. De man, de 24-jarige in Rijnsburg werkende monteur Ch. Oedit, werd in bed aangetroffen. La ter vond de politie op de grond tn de andere kamer het dochtertje Jo- gita. Het onderzoek naar de oorzaak van de brand is nog niet afgesloten. On derzocht wordt of de gaskachel het vuur kan hebben veroorzaakt. In één van de kamers stond een gevel kachel, die geen uitlaat in de gevel had. Het gezin Oedit woonde sinds kort in Leiden. Het kwam kortgeleden uit Suriname over naar Nederland De baby was in Paramaribo gebo ren. Het tragische gebeuren wekte ont steltenis in de drukbevolkste wijk, de kleine huizen door veel ge zinnen worden bewoond. In een andere binnenstadswij k schrok men vanochtend in alle vroegte op doordat branc werd ge meld in een studentenkamer in het Jean Michelhof in de Pieterskerk straat. De bewoner was niet thuis toen het vuur uitbrak en de kamer s legde. De politie onderzoekt ook de oorzaak van deze brand. Dat politiek blijkbaar ook de kunst van het onhaalbare kan beteke nen, is dit weekeinde gebleken. Het wantrouwen, de afkeer waar mee de afgevaardigden op het PvdA-congres met name de KVP bejegenden, moet zelfs door het PvdA-bestuur schromelijk zijn on derschat. De poging van Den Uyl en zijn getrouwen om alsnog de kier van de deur naar de KVP open te houden, was vanaf het be gin tot mislukken gedoemd. De radikale ruk naar links is de over winning van een onverzoenlijke achterban, die voortdurend meer emotioneel dan rationeel reageerde. Geen rooms-progressief kabinet dus. Dat mag men wel aannemen, want geen zinnig mens gelooft dat de KVP bij de algemene be schouwingen toch nog de mantel der liefde van het kabinet-Bies heuvel zal rukken. Met de koppelaarsters-activiteiten van de laat ste weken is achteraf beschouwd het toch al niet hoge aanzien van de binnenlandse politiek verre van gediend geweest. En de politie ke duidelijkheid nog minder. Sinds zaterdag wordt ook de confessionele kiezer tot een daad van duidelijkheid gedwongen. Een keuze tussen vóór of tegen het am bitieuze en onder de druk der omstandigheden we zijn maar een klein landje in de grote wereld al te utopische programma van PvdA, D'66 en PPR. Een keuze tussen pro of contra de regering Biesheuvel, zo men wil. Polarisatie naar "liberaal" of "progressief" zit er na zaterdag meer dan ooit in. Of de prijs die daarvoor wellicht betaald moet worden een minderheidskabinet of een reeks daarvan te hoog is, moet nog blijken. De uitkomsten van een democratisch bedrijf komen gelukkig nog altijd niet via de computer beschikbaar. 9 „Belachelijk!" Zo noemde KVP- voorzitter Andriessen de eis van de linkse drie PvdA, D'66 en PPR om met het kabinet- Biesheuvel te breken. Ook de con fessionele partijen ARP en CHU hebben hun scherpe af keuring uitgesproken over de hou ding van de drie partijen, die dit weekeinde ijverig congresseerden. D'66 was verheugd over de grote invloed, welke deze partij had weten te verwerven in het pro gram van de progressieven. PAGINA 5 De Amerikaanse minister van De fensie, Laird, ziet een mogelijke opening naar een vrede in Viet nam. PAGINA 15 En natuurlijk veel sport. De on verwachte nederlaag van Feyen- oord, de grote zege van Ajax, de verrichtingen van de amateur voetballers en het nieuws van vele andere sportfronten. PAGINA'S 7—13 Aan de top voetbal is er gekomen: 20 PAGINA'S Feijenoord Ajax FC Den Haag FC Twente Sparta 9—15 9—14 9—13 9—13 9—11 In de woning op de eerste etage speelde de vechtpar tij zich af, die later op het grasveldje voor de flat met een dolksteek werd be slecht. Op de fotode auto waarvan Westerhof (zie inzet) ondanks zijn zware verwondingen, nog drie banden stuk stak. Foto' Wim Dijkman) Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 23 oktoter 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hok|e zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. ALPHEN AAN DEN RIJN Met een dolksteek in de borst heeft de vijfentwintigjarige T. zijn zes jaar oudere zwager M. Westerhof (beiden uit Alphen) gistermiddag omstreeks een uur of vier vaji het leven beroofd. De dader heeft bekend. Het drama speelde zich af in Riddervelds Diamantstraat waar de vechtende mannen elkaar als een furie te lijf gingen. had betrokken, (hij moest zijn ning aan de Westkanaalweg verla ten toen er eind vorige week een dijk doorbrak en zijn huis vol met modder stroomde) vierde zijn ver huizing met zijn familieleden. Er kon best een extra d«-ukje af, want zorgen voor de inrichting van de flat waren er niet. De gemeente had toegezegd, de familie T. schade loos te stellen. Maar hoe meer drank er naar bin- ;n werd gewerkt (T. was volgens de politie nuchter), hoe luidruchtiger ïannen zich gingen gedragen. Op gegeven moment vielen er bin- rake klappen die in een hoog lopende ruzie ontaardden. Vlak tevoren was de politie nog in de woning geweest. Toen was er geen vuiltje aan de lucht. Alles was rus tig Maar zij was nauwelijks vertrok ken of de ruit van de voordeur vloog diggelen, vechtende mannen vlo gen bulten. Op straat, voor de hoge flat, was het gevecht gauw beslecht, sen waren getuige van het voorval. Dodelijk gewond stortte Westerhof op straat. Snel werd een ambulance geroepen, die de man ijlings naar het ziekenhuis „Rijnoord" over bracht. Bjj aankomst bleek Wester hof echter te zijn overleden. Dokter Zeldenrust (gerechtelijk anatoom-patholoog), met wie korps chef Van Voorden gisteravond con tact heeft gehad, zal in de loop van vandaag sectie verrichten op het stoffelijk overschot. Voor zover kan worden nagegaan is het in de gemeente Alphen drie keer voorgekomen, dat iemand op gewelddadige wijze om het leven is gebracht. Enkele tientallen jaren geleden werd een vrouw in Aarlan- derveen door een messteek gedood; een Turk doodde een vrouw in Al phen met een pistoolschot en het derde geval speelde zich gisteren in Ridderveld af. (Zie ook pag. 4) (£>uc/ Qïi e teuws Het gemeentebestuur van Ruinen roept sollicitanten op voor de nieuw opgerich te openbare lagere school te Fluitenberg, op een jaar- lijksch tractement van 200 en f 25 voor gemis van woning. De schaapherders in Drenthe verdienen per jaar veel meer. Ter voorkoming van af slijting aan den loop der ge weren, klein kaliber, heeft de Minister van Oorlog aan de bevelhebbers in de mili taire afdeelingen verzocht ervoor te willen zorgen, dat, zoodra de recruten het werktuigelijke van het ope nen en sluiten van den loop kennen, die bewegin gen niet meer geschieden, maar door schijhbeioe- gingen moeten worden ver vangen. Bij een boschbrand in de Canadeesche provincie Ontario is een gebied over een lengte van 80 K.M. door het vuur vernield. Het aan tal slachtoffers bedraagt 39. 8000 personen zijn dakloos. Zes dorpen zijn een prooi der vlammen geworden. De schade wordt becijferd op 8 millioen dollar. Uit Athene meldt Reu ter. dat de Grieken er in toegestemd hebben Thracie te ontruimen. De Grieksche bladen zeggen, dat Venize- los formeele verzekeringen zou hebben ontvangen aan gaande het handhaven van de Grieksche souvereiniteit in West-Trhacië. Alleen Oost-Thraciè zou aan df Turken geofferd worden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1