'We zijn op weg naar ede Chili naar een oorlogs- economie dssinger spreekt weer in Parijs scard gispt ullisten Conservatief en Labourman voor Londen naar EEG NOORD-JEMEN BEZET EILAND IN RODE ZEE ALAGASIE KIEST VOOR EENHOOFDIG BEWIND y Voedseltoestand in Sowjet-Unie nog slechter dan gedacht Nieuwe Franse atoomproeven in Stille Oceaan Diplomatieke banden DDR en Nieuw Delhi )AO OKTOBER 197i Ë(AFP) Een id van de Malaga- w_. ren bij referendum j" tegen het voorstel de het grote eiland voor 5 te vertrouwen aan ge- 1 Ramanantsoa. Minis- inenlandse Zaken Richard maakte maandag (ntijdse uitslag bekend: t van de stemmen was 96 procent zich uitge sproken voor een bewind van Ra manantsoa. De einduitslag wordt pas woensdag verwacht, omdat en kele stembureaus erg afgelegen lig gen. De ongeveer 3,7 miljoen stemge rechtigde Malagasiërs konden kiezen tussen twee landsbestuurders: presi dent Tsiranana, die het land sinds de onafhankelijkheid regeert, en ge neraal Ramanantsoa, die in mei van dit Jaar volledige uitvoerende be voegdheden kreeg nadat zich op grote schaal ongeregeldheden tegen het bewind van Tsiranana hadden voorgedaan. Ramanantsoa wil in de gevraagde vijf Jaar tot een „natio nale vernieuwing" komen, gebaseerd op een „stelsel van rechtstreekse de mocratie". Door het referendum kon den de kiezers hun goedkeuring hechten aan de volmachten die Tsi ranana in mei aan Ramanantsoa had verleend. Ramanantsoa wil een mandaat van vijf Jaar om de economie te hervormen en een nieuwe grondwet op te stellen. Gedurende die tijd zal het parlement buiten werking zijn gesteld. Wel wordt een raad inge steld, die een instrument van „per manente dialoog" tussen bestuurders en bestuurden moet worden. Na af loop van de periode van vijf Jaar zal het volk zich bij het referendum over de nieuwe ontwerp grondwet moeten uitspreken. Een „nee" tegen het voorstel zou een voortzetting van het bewind van Tsiranana hebben betekend. Deze had de bevolking een nieuwe coali tieregering beloofd als de kiezers zich tegen de generaal zouden uit spreken. Volgens hem betekent een overwinning van Ramanantsoa vijf Jaar militaire dictatuur. SGTON (Reuter, AFP, AP, UPI) De kans over ng naar vrede in Vietnam neemt toe. Terwijl gisteren iNixons speciale adviseur Henry Kissinger begon aan Jve serie van geheime besprekingen met de Noordviet- hderhandelaar Le Duc-tho zei de Amerikaanse minis- ïfensie Laird "dat er geen twijfel aan bestaat dat wij |iijn naar vrede". Laird noemde de besprekingen zeer er belangrijk en zeer delicaat". Woordvoerder Zieg- iet Witte Huis wilde vanochtend geen verdere mede doen over het besprokene en liet alleen maar door- tn dat de besprekingen vandaag en misschien ook nog jouden worden voortgezet. ►ke kringen in Washing- men dat de onderhande len Kissinger en Le Duc- betrekking hebben over de Zuidvietnamese dic- en Van-Thioe. Thioe deed de derde maal in nog weken een felle aanval stel van het Bevrijdings- n Saigon een uit drie staande regering te vor- «i dat dit voorstel voor g van nationale eenheid zou worden uitgesloten ;ruc" was. rders van Thioe waren niet beschikbaar voor op de Jongste reeks jrekingen. De Ameri- lassadeur in Saigon Els- ker zou vanochtend nog met Thioe hebben ge- Parijs waarschijnlijk de leke standpunten elkaar bben beide partijen Iwn uk verhoogd. De streek 1 Vietnamese hoofdstad het afgelopen weekend 't sterk toegenomen ge- teit van het Bevrij- De opmars van het front tem op de centrale hoog- olgens het Zuidvietname- stuit. In Cambodja heb- ek-aanhangers de grootste dusver uitgevoerd op de 'hnom Penh. Amerikaan- mmenwerpers voerden de op Noord-Vietnam bardeerden ook de streek Saigon. Op een plaats, het dorpje Thanh Kou zijn de communistische troepen Saigon tot op 14 km gena derd. Volgens de Reuter-corresnon- dent ter plaatse hebben de ongeveer 200 man van het Bevrijdingsfront daar geen opmars naar Saigon in de zin, dat door een dicht netwerk van troepen en elektronische installaties wordt beschermd. Maar de hoofd stad kan van daaruit wel bedreigd worden met raket- en commando- aan^llen. De Zuidvietnamese ver liezen in Thanh Quy zijn door een woordvoerder van Thioe geschat op meer dan 25 doden, gewonden of vermisten. Volgens dorpsbewoners vertelden de leden van het Bevrij dingsfront dat ze een maand willen blijven. Brug In de provinciehoofdstad Phoe Koeng, 21 km ten noorden van Sai gon, bliezen saboteurs een brug op. Amerikaanse B—52 bommenwerpers hebben elf bombardementsvluohten uitgevoerd in de streek rond Saigon, ter ondersteuning van de Zuidviet namese regeringstroepen. Drie lucht aanvallen waren gericht op doelen binnen 26 km van de hoofdstad, zodat de gebouwen in Saigon tril den. Het Zuidvietnamese leger zegt de opmars naar Kontoem op de cen trale hoogvlakte te hebben gestuit. Vrijdag waren de aanvallers Kon toem tot op 10 km genaderd, maar zaterdag zou het Zuidvietnamese le ger hen hebben teruggeslagen. Boven Noord-Vietnam voerden B- 52 bommenwerpers 10 vluchten uit. het hoogste aantal sinds mei. Drie aanvallen waren gericht op de stad Vinli, 225 km ten noorden van qp SANTIAGO (AFP) President Allende van Chili heeft zaterdag de spoedige Invoering aangekondigd van een "oorlogseconomie" die het land in staat moet stellen zijn hui dige economisohe moeilijkheden te overwinnen. Deze zijn, naar hij ver klaarde, veroorzaakt door de daling van de koperprijs op de wereld markt, de "economische blokkade" en de devaluatie van de dollar. Volgens welingelichte kringen zou het Chileense staashoofd de nieuwe maatregel mogelijk vandaag be kendmaken op een massa-bijeen komst in Santiago, door de arbei derscentrale belegd om "de regering te steunen tegen de embargodrei ging" die door de Amerikaanse maatschappij Kennecott wordt uit geoefend op de Chileense koperuit- voer, welke van vitaal belang is voor het land. Het Amerikaanse koper concern heeft in Frankrijk beslag laten leggen op een Chileense partij koper om kracht bij te zetten aan eisen betreffende schadevergoeding voor de naasting van zijn mijnen in Chili. De Chileense regering heeft naar aanleiding daarvan de koper verschepingen naar Frankrijk voor lopig stopgezet. Gesprek Allende kondigde de oorlogsecono mie aan in een toespraak te Valdi- reeks schandalen r onze correspondent) In een rede die hij I voor het forum van zijn Onafhankelijke Republi- tak, heeft de Franse mi- Financiën, Valery Gis- ing, zich in genuanceerde en, waarbij hij de per autoriteit van de presi- spubliek nadrukkelijk ont- emin toch heel duidelijk ullistische UDR gedistan- ielfde Gaullisten (nu door geplaagd) waarmee zijn aren in de regering sa maar die bij de komen- verkiezingen van maart >r zijn directe rivalen zul- geleden beloofde Giscard terwille van de lieve vre- regeringskamp gedurende n zijn mond over de bin- politiek te zullen houden, n heeft hij dus eindelijk al kon hij in het afge- dan wel ook altijd over ie rechterhand, partij- Prins Michel Boniatofski, die zijn heimelijkste ge- et een stentorstem van al- hreeuwde. l*Estaing is voor de Gaul- d een wat dubbelzinnig geweest. Als beheerder lopulairste portefeuille van wist hij voor zijn aanzien 'liek bij alle opinie-peilin- dtijd de hoogste ogen van ters en andere politieke regeringskamp te gooien. U De Gaulle in persoon Icard die lange Jaren de Benjamin onder alle ministers was, al eens hebben voorspeld, dat hij zijn politieke carrière nog wel eens als president der republiek zou mo gen bekronen. Op dat hoogste doelwist heeft Gis card zijn blik dan ook altijd scherp gevestigd gehouden. En ook zondag zal hij wel sterker aan de presi dentsverkiezingen van 1976 dan aan die voor de kamer van volgend Jaar hebben gedacht. In 1976 zal hij nog maar nauwelijks 50 jaren tellen, om zich dan op te kunnen maken ook nog als Jongste president uit de he le Franse geschiedenis zijn entree in het Elysée te kunnen doen. Maar intussen heeft president Pompidou al laten weten dat hij in '76 ook best voor een tweede zevenjarige ambtstermijn zal willen tekenen. WÊÊÊÊBBm OSLO (AFP, UPI) Lars Korvald, voorzitter van de Noorse Christelijke Volkspartij (foto) heeft zaterdag op verzoek van Koning Olav de vorming van een niet-socialistische minderheidsrege ring op zich genomen. Korvald werd uitgenodigd nadat Vrijdag de premier van de zittende socialistische regering, Trygve Bratteli, zijn ontslag had ingediend naar aanleiding van de afwijzing door de meer derheid van het Noorse volk van het lidmaatschap van de Euromarkt. Körvald is 56 jr. Slaagt hij in zijn opdracht, dam, komt een kabinet tot stand van zijn partij, de Centrum- of Boeren partij en de Liberale Partij. De coalitie zou over 39 van de 150 zetels in het parlement beschik ken. De Centrumpartij heeft 20 zetels, de Christelijke Volkspartij 14 en de liberalen welisnvaar 53, maar daarvan zijn er maar 5 anti-EEG. gedemilitariseerde zóne, dat een be langrijke opslagplaats van oorlogs materiaal zou zijn. Zaterdag zijn op slagplaatsen tussen Vinh en Had- fong ook bestookt door drie Ame rikaanse oortogsschepen die tot dicht bij de Noordvletnamese kust waren opgestoomd. Kleinere ge vechtsbommenwerpers voerden 310 aanvallen uit op bruggen, barak ken, spoorwegen, luchtafweergeschut en schepen in het noorden aldus een bekendmaking van het Amerikaan se opperbevel. Tevens is meegedeeld dat een Amerikaanse Phantom tij dens een bombardementsvlucht don derdag boven Noord-Vietnam is neer gestort. De twee inzittenden worden vermist. De bemanning van een an dere Phantom, die boven Laos neer stortte, is gered. Cambodja De Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh kreeg in de nacht van vrijdag op zaterdag de zwaar ste aanval tot dusver te verwerken Sihanoek-aanhangers verwoesten de hoofdbrug van de stad en tien pant serwagens, waarna zes uur lang he vig werd gevochten in de straten van Phnom Penh. Volgens het Cambodjaanse opperbevel zijn 81 aanvallers gedood. Onoffioiiële Cam bodjaanse bronnen schatten de ver liezen van de Cambodjaanse troe pen op 78 doden en 56 gewonden. De invalsmacht wordt geschat op rond 160 man, die steun kregen van zo'n 200 sympathisanten die de af gelopen dagen in de stad waren ge ïnfiltreerd. In het noordelijke deel van de Cambodjaanse hoofdstad zijn grote verwoestingen aangericht sinds Sihanoek-aanhangers in Januari van dit Jaar vrijwel de hele Cam bodjaanse luchtmacht vernietigden bij een aanval op het vliegveld van Phnom Penh. De hoofdstad is regel matig doelwit van saboteurs en ra ket-aanvallen geweest, maar er is nog nooit op zo'n grote schaal ge vochten als dit weekend. Door onze correspondent) DEN HAAG Sir Christopher Soames, de Britse ambassadeur in Parijs, en het Lagerhuislid George Thomson, die minister voor Europe se Zaken in de Labour-regering was, zijn zaterdag door premier Heath be noemd tot Engelands leden van de Europese commissie in Brussel. Het totaal aantal leden van de commis sie wordt door de toetreding tot de EEG op 1 januari 1973 van Groot- Brittannie, de Ierse Republiek en Denemarken van 9 tot 13 uitgebreid (namelijk voor Engeland met twee leden en voor Ierland en Denemar ken met elk een lid) Soames, die sinds 1968 Brits am bassadeur in Frankrijk is, zal wor den opgevolgd door sir Edward Tom- kins, die deze functie in Den Haag vervult en wiens aanstaande vertrek reeds enige tijd geleden was aange kondigd. Hoewel al geruime tijd werd ver wacht dat Soames lid van de Europe se Commissie zou worden, was er twijfel gerezen of hij deze functie wel zou willen aanvaarden, omdat men geloofde dat gezien zijn politie ke ambities, hij liever weer een ac tieve rol in het Britse Lagerhuis zou gaan spelen. Sommigen beschouwden hem als een toekomstig rivaal voor premier Heath. Meesterzet Het was destijds een meesterzet van Harold Wilson, toen deze als premier van de labourregering Soames tot Brits ambassadeur in Parijs -be noemde, op een moment, dat Enge land moest opboksen tegen president de Gaulle, die het Britse lidmaat schap van de EEG blokkeerde. Wilson meende terecht, dat ln die moeilijke periode Engeland in Parijs door een vooraanstaand politicus diende te worden vertegenwoordigd. De Joviale Soames kon als schoon zoon van wijlen Sir Winston Chur chill rekenen op grote sympathie on der de Fransen. De uitbundige, warme figuur van Soames en de koele, droge Schot Thomson vullen elkaar goed aan. Thomsons benoeming is op dit mo ment wel zeer pikant, omdat hij fel overhoop ligt met de houding van de Labour-partij inzake de EEG en speciaal met die van het zojuist ge- eindigde partijcongres in Blackpool. Dat laatste heeft met veel moeite, wat een toekomstige Labour-rege ring betreft, de deur naar de EEG op een kier open gelaten, maar het speelt naievelijk met de gedachte om onder Labour de EEG te saboteren door een Britse boycot van haar in stellingen. v Brandt wil nog voor verkiezingen naar Oost-Berlijn (Door onze correspondent) BONN Bondskanselier Brandt wil nog voor de verkiezingen van 19 november op bezoek bij DDR- premier Stoph. De beide Duitse re geringsleiders zouden in Oost-Ber lijn het basis-verdrag moeten teke nen waarin de betrekkingen tussen Bondsrepubliek en DDR definitief worden Als dit plan van de regering in Bonn opgaat, slaagt ze er waar schijnlijk in op het hoogtepunt van de verkiezingsstrijd Brandts succes volle Ost-politik toch nog centraal te stellen. Op de grote verkiezings congressen, die CDU (in Wiesbaden) en SPD (in Dortmund) deze week houden, ligt de nadruk op de bin nenlandse en wel vooral op de eco nomische politiek. WASHINGTON (AP) De voed seltoestand in de Sowjet-Unie is der mate ernstig dat Moskou bezig zou zijn grote voorraden aardappelen en granen op te kopen in andere lan den van het Oostblok, nog buiten de grote hoeveelheden die men ln de VS heeft besteld. Dit is door het Amerikaanse mi nisterie van Landbouw bekendge maakt. Het ministerie heeft vernomen dat de grote droogte van dit Jaar en de vertragingen bij het oogsten er niet alleen toe hebben geleid dat in de Sowjet-Unie de graanvoorraden voor -de broodvoorziening gezakt zijn, maar dat men in verband hiermee Is moeten overgaan tot grote verko pen van vee. In bepaalde gebieden is de droog te het grootst geweest sinds de Ja ren "30" en in zekere districten kun nen de abattoirs de aangevoerde aantallen vee niet verwerken, aldus het rapport. Het zaaien van het wintergraan 1972 is over tijd, voor zover bekend heeft men een achterstand van 25 percent bij dat werk. via, 900 km ten zuiden van Santia go, waar hij heen was gegaan voor een "gesprek met de boeren", hij wees erop dat Chili hoewel het meer koper produceert dan in een recent verleden, minder deviezen ont vang. De koperprijs op de wereld markt is van 58 dollarcent per pond in 1970 gedaald tot circa 40 dollarcent. De "economische blok kade" manifesteert zich vooral in de vermindering van het kredietni veau, zo zei Allende verder. De kre dieten zijn teruggelopen van 270 miljoen tot minder dan 32 miljoen dollar. Wat de devaluatie van de dollar en haar gevolgen betreft, merkte de president op: "Terwijl wij genood zaakt zijn ons koper tegen lage prijs te verkopen, moeten wij een hogere prijs betalen voor onze importgoe deren". In 1972 moest Chili twee maal zoveel dollars uitgeven als In 1970 voor de invoer van dezelfde hoeveelheid levensmiddelen. President Allende verklaarde dat zijn regering ondanks al deze moei lijkheden haar economisch beleid zal blijven richten op de herverde ling van het nationale inkomen en "de verdediging van de reële koop kracht van de arbeiders". De cono- mische deskundigen van de opposi tiepartijen zeggen van hun kant dat de inflatie in Chili te wijten is aan een slechte economische politiek van de regering-Allende. Zij beschuldi gen de partijen van de linkse coali tie van "sektarisme en verkwisting" en veroordelen het "wanbeheer" over de genaast ondernemeningen. MELBOURNE (AP) Een bericht dat Frankrijk van plan is boven de Grote Oceaan nieuwe atoomproeven te gaan uitvoeren, en deze keer krachtigere, heeft in Australië een storm van protest doen ontstaan. De leider der socialisten in het par lement, dr. Jim Cairns wenst dat vakbonden alle Franse goederen gaan boycotten. Hij zal met andere landen in het gebied gaan praten over een algehele handels- en di plomatieke boycott tegen Frankrijk, zei hij, als de socialisten er in moch ten slagen de algemene verkiezingen te winnen die over enkele weken wor den gehouden. Het bericht dat de Fransen de proeven willen voortzet ten had gestaan in de Londense Sunday Times van 8 oktober. OOST-BERLIJN. NIEUW DELHI (AFP) Oost-Duitsland en India hebben besloten met ingang van zondag diplomatieke betrekkingen aan te knopen. Dit is ln de hoofd steden van de twee landen bekend gemaakt. Ze zullen him reeds be staande consulaire vertegenwoordi gingen op ambassadeniveau bren gen. Het Weetduitee ministerie van Buitenlandse Zaken zed het besluit van India be betreuren, maar er zich bij neer te leggen omdat het een soevereine beslissing is van de regering in Nieuw Dellii. Toen India en de DDR ln augus tus 1970 consulaire betrekkingen, aanknoopten, had de Bondsrepu bliek ook van haar teleurstelling blijk gegeven. De nieuwe ontwikke ling kwam voor Bonn niet als een verrassing doordat er voortdurend tusse de Bondsrepubliek en India dia contact is geweest over deze kwestie. ADEN (Reuter) Troepen van Noord-Jemen hebben het afgelopen weekeinde het Zuidjemenitische eiland Kamaran in de Rode Zee be zet. Naar een woordvoerder van ae regering van Zuid-Jemen in Aden meedeelde, zijn bij de voorafgaande aanvallen vanuit zee en uit de lucht vele burgers om het leven gekomen. Kamaran is een vrijwel kaal eiland van ruim 180 vierkante kilometer dat slechts enkele mijlen van de Noqrdjeministische haven Hodeiba verwijderd ligt Ven 1915 tot 1967 stond het onder Brits bestuur. De circa 1500 bewoners lieten toen we ten dat zij deel wilden uitmaken van de Democratische Volksrepubliek (Zuid-;-Jemen, hoewel hun eiland 150 mijl van de kust van dat land ligt. De Zuidjemenitische Woord voerder deed een beroep op de Ara bische Republiek (Noord-) Jemen Kamaran te ontruimen Volgens hem waren de bombardementen en be schietingen op het eiland vrijdag be gonnen. De bezetting van het eiland be tekent een zware slag voor het stre ven van de Arabische Liga het con flict tussen de twee Jemens uit d» wereld te helpen. Een bemiddelings commissie waarin vyf landen van de Liga zijn vertegenwoordigd, ba- vindt zich sinds zondag in de Noord- Jemenitische hoofdstad Sanaa. Daar voor was de commissie drie dagen ln Aden geweest om de Zuidjeml- nitische lezing te horen van het grensconflict waarbij tot dusver ze ker 200 mensen zijn gedood of ge wond. De bamiddelingsommissie bestaat uit vertegenwoordigers van Egypte Libië. Syrië. Algerije en Koeweit on der leiding van de adjunct-secreta ris-generaal van de Arabische Liga dr. Salem al JafL Eigen gelegenheid Verder proberen Egypte «n Irak op eigen gelegenheid tussen de twee Jemens te bemiddelen. President Sadat van Egypte heeft zijn spe ciale afgezant Ahmed el-Asiri ge zonden. Deze vloog gisteren van Sanaa naar Aden met voorstellen dat de twee landen een bestand in acht nemen en niet meer over en weer verklaringen afleggen die de bemiddelingspogingen kunnen scha den. De dag voor de aankomst van de bemiddelaars van de Arabische Liga had Zuid-Jemen eenzijdig een be stand afgekondigd. De woordvoer der in Aden noemde gisteren de toe stand aan de grens met Noord-Je men gespannen. Het persbureau voor het Midden- Oosten noemde gisteren de toestand aan de gens met Noord-Jemen gar spannen. Het persbureau voor het Midden Oosten meldde gisteren dat Noord- jemetlsche troepen de stad Ka&taba in het gebied hebben heroverd. De strijd om de herovering van de stad die door Zuidjemenistische eenheoen was bezet, heeft veertien dagen ge duurd, aldus het persbureau.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15