Bonn verbiedt Palestijnse irganisaties (1600 leden) lexoro shirts. C schoenen^ SHOE POST NAVO NAAR LOSSE FEDERATIE? Franse geesteszieke doodt drie kinderen it ELDO. ngeland Wenk aan Syrië BLOEDIG DRAMA IN EEN WARENHUIS hoe heet uw baby? Tachtig miljard voor VS- milieu POMPEN IN BELGIE ZIJN WEER OPEN Weer afvalstoffen in Belgie gevonden Bahr naar Moskou DERDAG 5 OKTOBER 1972 (Van onze correspondent) )NN (GPD) De regering in heeft twee Palestijnse organi- t, die al jaren vestigingen in de s'republiek hadden, verboden. Ugemene Unie van Palestijnse mten (GUPS), ongeveer 600 le- iellend, en de Algemene Unie van tijnse arbeiders (GUPA, 1000 i) werden beschouwd als een de hand liggend contactadres Arabische terroristen. De op- ig betekent echter niet dat al ien van de organisatie uit de (republiek worden verwijderd, verklaarde gisteravond minis- n Binnenlandse Zaken Gen- gens de minister zijn er zeer ete aanwijzingen dat Palestijn- roristen nieuwe misdaden in de (republiek voorbereiden. Daar- öu zijn besloten tot het verbod e organisaties, die beide het ge- van geweld om politieke doe- bereiken ondersteunen. Tege- ïet deze maatregel heeft de re- j overigens als blijk van wil tegenover de Arabische lan- het reizen naar de bondsrepu- voor Arabieren vergemakke- Het mag niet meer voorko- dat reizigers uit het Midden in dagenlang op Westduitse elden wachten op toestemming >t land binnen te gaan. behandeling van Arabieren is, p terreurdaad van München, n groot probleem voor de West- irs uitgegroeid. De scherpe vei- dsmaatregelen hebben tot be- igen van politiefunctionarissen •elstaatregeringen geleid, waar gering in Bonn zich met het ip haar betrekkingen met de 1DRN (RTR) - Engeland heeft partners in ELDO, de Euro- lanceerontwikkelingsorganisatie el in kennis gesteld van het om zich met ingang van 1 Ja- 1973 uit de organisatie terug kken. Het wil wel de status van temer houden aldus hebben officiële kringen officiële kringen wezen erop ngeland vorig jaar december m iel besloot zijn lidmaatschap le conventie op te et niet is huidige en voorgenomen elands Blue Streak-raket zal treedzaam wetenschappelijk ge- het lanceerraketprogram- an ET.no beschikbaar blijven, belangstelling van Engeland verschillende andere Westeuro- samenwërkingsprojecten blijft minderd bestaan. merika tegen ntwcipenings- mferentie V YORK (UPI) De Verenig- aten zijn er tegen gekant nu wereldontwapeningsconferentie, mden, zoals de Sowjet-Unie Dit blijkt uit een publikatie Verenigde Naties waarin se- is-generaal Waldheim een over geeft van het oordeel van 33 t over een dergelijke conferen- ;ens Washington zou een der- bijeenkomst, als zij te vroeg belegd, niet bijdragen tot con- akkoorden. „In feite zou zij elijk kunnen zijn voor het be- le kader waarbinnen dergelij- ereenkomsten geleidelijk wor- ttitwikkeld", aldus het Ameri- e antwoord, de 33 landen die op Wald- verzoek hun oordeel hebben i, hebben alleen de V.S. ne- gereageerd, ook al laten zij de open voor een wijziging van nening. Andere landen hebben iet Sowjetrussische voorstel in- nd, zij het met enige reserves, ïdt men dat de conferentie be- Jk moet worden voorbereid en die kernmogendheden moeten >en. is de enige grote mogend- lie niet schriftelijk heeft gerea- De onderminister van Buiten- Zaken Tsjiao Koean-hoea srp het denkbeeld echter dins- zijn verklaring in de Algeme- rgadering van de VN. Arabische landen grote zorgen over maakte. Studentenorganisaties pro testeerden tegen de naar hun oordeel onrechtvaardige maatregelen. Giste ren waarschuwde ook de conferentie van Westduitse universiteitsrectores tegen al te drastisch optreden. In het Bonner kantoor van de Arabi sche liga gingen 14 GUPA-leden vo rige week uit protest in honger staking, een staking die dus niet 't gewenste resultaat bereikte. Zelfs Arabieren die met een pas op de Duitse ambassade in hun land ver kregen visum naar de Bondsrepu bliek kwamen, zijn de laatste tijd per kerend vliegtuig teruggestuurd. Een Egyptenaar, die was geprezen voor zijn bemiddelende werk bij de aanslag in- München, werd zestien da gen later uit zijn bed gelicht en op een vliegtuig gezet. De vertegenwoor diger van de Arabische Liga in Bonn werd opgepakt en verdween daarna uit eigen beweging. Vaststaat dat meermalen Arabieren zijn gearres teerd, die lange tijd in de Bondsre publiek hadden gewoond maar nu het land uit werden gezet voordat familie of vrienden de kans hadden gekregen rechtskundige hulp in te roepen. Hoeveel Arabieren de bondsrepu bliek hebben moeten verlaten, is nooit precies bekendgemaakt. Eind vorige week lagen de schattingen rond de 1000. Nu deelde minister Genscher mee dat in de laatste drie weken minder dan 100 van contac ten met terroristenorganisaties ver dachte personen de grens is gewe- Rond ongeveer 2000 Arabie- zou in die tijd de toegang tot de bondsrepubliek zijn geweigerd, lem telefoneert: Jordanië heeft Syrië gewaarschuwd dat het niet zal dulden dat Palesijn- se guerrillastrijders Jordaans grond gebied uit Syrië binnendringen. Jor danië zal niet aarzelen Palestijnse bases aan te vallen in Syrië. In ver band met de verhoogde spanning langs de Syrisch-Jordaanse grens heeft Jordanië troepenversterkingen naar zijn noordelijke grens gebracht. De verhoogde spanning tussen Sy rië en Jordanië is indirect het gevolg van de nieuwe overeenkomst tussen de Libanese regering en El Fatah. Volgens deze overeenkomst zou El Fatah niet terugkeren naar bases in Zuid-Ldibanon, waar de Israëliërs enkele weken geleden een groot scheepse raid uitvoerden. Daarom zijn enige honderden Fatah-eenhe- den nu naar Syrië overgebracht en gelegerd in het zuiden, langs de Is- raëlisch-Jordaanse grens. El Fatah probeert de Syrische regering aan te moedigen militaire acties tegen Jordanië te ondernemen. Dat is op zichzelf niets nieuws. Tij dens de burgeroorlog in Jordanië, september 1970. viel het Syrische leger Jordanië binnen om El Fa tah bij te staan, en slechts door Rus sische pressie en dreigende Israëli sche interventie trokken de Syriërs toen hun leger terug. Sindsdien zijn de betrekkingen tussen Jordanië en Syrië gespannen. Er zijn geen di plomatieke betrekkingen en de grens is gesloten. Israël heeft er nooit een geheim van gemaakt, dat het niet zal dul den dat in Jordanië Koning Hoes sein van de troon zal worden gesto ten. In dat geval zal het Israëlische leger ingrijpen en Syrië binnentrek ken. Velen in het Israëlische leger betreuren het dat Israël in septem ber 1970 op het allerlaatste moment de aanval op Syrië heeft afgelast, en het zou hun niet onwelkom zijn, als er zich alsnog een gelegenheid zou voordoen om met het Syrische leger af te rekenen. Maar de kans •op is klein. Syrië's president Assad heeft de Israëlische waar schuwingen goed begrepen en hoe graag de Syriërs ook Koning Hoes sein ten val zouden willen brengen, de machtssituatie laat dat niet toe. De enige mogelijkheid voor Syrië Is nu de Palestijnen te helpen bij hun infiltraties tn Jordanië. De laat ste weken hebben de Jordaniërs al herhaaldelijk infiltranten achter volgd tot op Syrisch grondgebied en Fatah-bases in Syrië aangevallen, zodat de waarschuwing voor de Sy riërs niet onverwacht komt. aag de DHZ-brochure aan bij tooitgedagt, Postbus 1, IJlst. De Britse 'premier Heath heeft gisteren een bezoek gebracht aan Paus Paulus om directe inter ventie te vragen bij de r.k. minderheid van Noord-Ierland. Zoioél het Vaticaan als de Engelse regering zal opnieuw stappen ondernemen om het conflict in Ulster tot een snélle oplossing te brengen. De paus van, zijn kant sprak de hoop uit, dat de Engelse regering bij het protestantse deel van Ulster matiging zal blijven eisen. Gistermiddag vloog premier Heath naar Florence voor een bezoek aan de openluchttentoon stelling van werken van de Engelse beeldhouwer Henry Moore. Italiaanse kranten schrijven vrij juichend over zijn besprekingen in Italië. Heath heeft voorge steld om het vraagstuk van het Midden-Oosten als een van de eerste programmapunten te ma ken van een gezamenlijke politiek als de EEG straks is uitgebreid. Na een bezoek van president Pompidou in juli hier, waarbij de Fransen zochten naar een sterk Latijns bondgenootschap in het zuiden van de EEG, zien Italiaanse commentators in de geslaagde besprekingen met Enge land een goed tegenwicht voor die Franse verlangens. 'Van onze correspondent) PARIJS (GPD) Een 34-jarige geesteszieke, die al vele jaren in psychiatrische inrichtingen was ver pleegd, heeft gistermiddag een bloed bad aangericht in een groot waren huis in de Franse provinciestad An- goulème (in het zuidwesten), met een revolver, die hij tot drie keer wist te laden, schoot hij onder de ogen van hun ouders eerst een 15- jarige jongen en zyn 12-jarig zusje ADVERTENTIE Spaar met Ardita voor baddoeken met ingeweven de naam van uw b; (broertje of zusje mag ook). Let op het pak met de kuikentjes. De betere tui bij uw kruidenier, i unicura nv, amsterdam postbus 1384 BONN (GPD) De westduitse WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse Congres heeft gister avond met zeer grote meerderheid zijn goedkeuring gehecht aan een veelomvattend program voor de be strijding van de verontreiniging van rivieren en meren. Hiervoor wil het Congres in drie jaar tijd in totaal 24,6 miljard dollar (circa 80 miljard gulden) beschikbaar stellen. Dit is viermaal zoveel als hetgeen president Nixon had voorgesteld, zodat een ve to van het Witte Huis bepaald niet uitgesloten moet worden geacht. Het nu aanvaarde ontwerp kreeg in het Huis van Afgevaardigden 366 van de 377 uitgebrachte stemmen terwijl in de Senaat de stemverhou ding 74 tegen nul stemmen was. Het is een compromisvoorstel dat moest worden opgesteld nadat het Huis en de Senaat uiteenlopende versies hadden goedgekeurd. neer, om daarna nog een jongen eveneens dodelijk te treffen. Van zeven andere klanten, die zwaar den gewond, is intussen ook nog vrouw aan haar verwondingen be zweken. Tijdens de schietpartij brak onder de vele honderden bezoekers een beschrijfelijke paniek uit, waardoor het ruim een kwartier duurde, alvo rens enkele toegesnelde politieagenten de psychopaat konden bereiken en overmeesteren. Een van de agenten moest die ontwapening met schot in de arm bekopen. Hoe het mogelijk is geweest, dat een zo gevaarlijke patiënt zich in vrijheid bevond en bovendien ove vuurwapen kon beschikken, is nog de vraag waarop de politie het antwoord tot dusver niet heeft kunnen geven. BRUSSEL (GPD) De Belgische benzinepompen zijn vanochtend weer open gegaan. Minister van Economische Zaken Simonet heeft de gisteren al enigszins kwijnende sta king van de brandstofleveranciers gesproken met een vorderingsbesluit dait levering verplicht maakt. De stakingleiders hebben nu zegd voor vijftien dagen hun actie te willen opschorten in de verwach ting dat intussen iets wordt bereikt m een dialoog met de regering over de btw-lasten en de administratieve romslomp die daaraan kleeft. Mocht dat overleg vruchteloos blij ven dan willen zij opnieuw staken. (Van onze correspondent) BRUSSEL In het havengebied in de Belgische gemeente Hasselt is wederom een opslagplaats van ir giftige industriële afvalstoffen ontdekt. Op nog geen 100 meter af stand van het Albertkanaal, waar- ontleent, werd 50 ton cyaanhou- dende verhardingszouten, die in de metaalindustrie worden gebruikt, aangetroffen op het terrein van een transportbedrijf. Opnieuw blijkt het bedrijf VBK, met als directeur de in België wo nende Nederlander Adrianus Van den Bogert (60), verantwoordelijk te zijn. De stoffen werden bij Hasselt gedeponeerd, nadat zij niet meer konden worden afgezet in Hannèche, aan Antwerpen zijn drinkwater waar vorige week in een oude bieten- rasperij voldoende cyaankali was ge vonden om heel Europa te vergifti gen. Inmiddels houdt directeur Van den Bogert vol, dat het vergif met ver gunning in België werd ingevoerd. Naar zijn zeggen betreft het ladin gen industrieel afval uit Zweden en Zwitserland, die al per trein onder weg waren toen hem vorig Jaar ok tober de vergunning werd ontzegd om de bietenrasperij in Hannèche nog langer als opslagplaats te ge bruiken. Van den Bogert betoogt Twee brigades terug België zal nog voor het eind van 1975 twee van zijn vier in Duitsland gelegerde bri gades naar België terugtrekken. De Nederlandstalige Brigade-noord" gaat naar Leopoldsburg en de rans- talige ,3rigade-zuid" wordt in de buurt van Marche gelegerd, op een terrein met een oppervlakte van 2200 ha. De terugtrekking van de twee brigades gaat België 210 miljoen gul den kosten. Bemiddeling in Jemen Twee Iraakse bemiddelaars zijn gisteren in Sanaa, de hoofdstad van Noord- Jemen, aangekomen. Zijn direct be sprekingen begonnen met premier Mohsen al-Aini over het onfliot tussen Noord- en Zuid-Jeman. Van welingelichte zijde in Sanaa is mee gedeeld dat er ook woensdag nog ge vochten is in bepaalde grensgebieden tussen Noord- en Zuid-Jemen. Doodvonnissen in Syrië Het hof voor de staatsveiligheid in Syrië heeft gisteren twee Syriërs veroordeeld tot de doodstraf wegens spionage voor Is raëL Arrestaties in India In ver scheidene delen van India zijn gis teren in totaal bijna 6.000 Moskou- gezinde communisten gearresteerd. Onder hen is de voorzitter van de pro-Russisch communistische par tij, Shirapad Amrit Dange. De mees te arrestaties zijn verricht in deel staten Bihar en West-Bengalen. De partij van Dange voert deze week een campagne tegen de prijsstijgin gen en de werkloosheid. Mafiosi gepakt De Italiaanse politie heeft gisteren op Sicilië en op het vasteland veertien mannen ge arresteerd die ervan verdacht worden leden van de Mafia te zijn. De ar restatiebevelen waren uitgevaardigd na onderzoek van frauduleuze bouw praktijken. Vijf mannen werden ge arresteerd op het eilandje Linosa, halverwege Sicilië en Tunesië waar heen ze in 1971 als "gevaar voor de maatschappij" verbannen waren. Von Guttenberg overleden Ba ron Karl Theodor van Guttenberg, een van de oprichters van de Beier se Christelijk-Sociale Unie (CSU) en een van de felste tegenstanders van de politiek van bondskanselier Brandt tegenover de Oosteuropese landen, is gisteren op 51-jarige leeftijd over leden. Maanden geleden nam Von Guttenberg in verband met zijn slechte gezondheidstoestand ontslag als lid van de bondsdag. ADVERTENTIE altijd voordeliger WASHINGTON (Reuter, AFP) De Amerikaanse Senaat heeft zich gisteren uitgesproken voor een verkenning van de mogelijk heid de NAVO te versterken door er een losse federatie van landen van te maken. Het senaatsbesluit volgde op een rapport van zijn commissie voor de buitenlandse betrekkingen waarin het denk beeld werd gesteund met de kant tekening, dat men niet de bedoe ling heeft tussenbeide te komen in de ontwikkeling naar grotere eenheid in West-Europa. De Senaat keurde een resolutie goed betreffende de vorming van een delegatie van achttien prominente Amerikanen die met de NAVO-part- ners zouden moeten gaan praten over instelling van een gemeenschappelijk overlegorgaan. Dit moet dan de mo gelijkheid nagaan jran verandering van het Atlantisch* bondgenootschap in een federale unie en zich tevens buigen over de vraag welke stappen zo'n unie zou kunnen nemen. De De mocratische senator Gale McGee, lid van de commissie voor de buiten landse betrekkingen en de voornaam ste man achter de resolutie, deelde de Senaat mee dat de mogelijkheid moet worden bestudeerd de voorde len van het Amerikaanse federale regeringsstelsel uit te breiden tot de bredere Atlantische gemeenschap. In het commissierapport werd verklaard dat de leden het voorstel niet be schouwen als een alternatief voor vergroting van de EEG of als een middel om de Ver. Staten een grotere rol toe te bedelen. Eveneens gisteren verklaarde de Amerikaanse onderminister van Bui tenlandse Zaken voor Europese aan gelegenheden, Stoessel, dat de tijd is aangebroken voor het overwegen van wijzigingen in de structuren van de NAVO. Op een lunchbijeenkomst van een juornalistenvereniging zei Stoes sel, dat president Nixon wanneer hij in november herkozen wordt, volgend jaar heel graag weer tot intensievere contacten met de Westeuropese lei ders wil overgaan „om de betrekkin gen van de Verenigde Staten met West-Europa de revue te laten passe- Stoessel verklaarde met nadruk dat de handhaving van de kracht en de eenheid van het Atlantisch bondge nootschap een essentiële voorwaarde is voor verdere verbetering van de betrekkingen met de Sowjet-Unie en de andere landen van het oostelijk blok. Maar de NAVO-structuren moeten worden afgestemd op de nieuwe omstandigheden die zijn ge schapen door de versterking van Europa. Dit geldt met name de ver deling van de defensielasten, de eco nomische betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de vergrote Europese gemeenschap en de mone taire en handelspolitiek van de Wes telijke landen. ook dat de Belgische autoriteiten op gemeentelijk, provinciaal en rijksniveau al een jaar lang weten dat deze stoffen zich in België be vinden en dat er dus geen sprake kan zijn van een plotselinge ontdek king, zoals de autoriteiten het vorige week hebben doen voorkomen. Het is duidelijk dat het bedrijf VBK zijn stoffen naar België heeft gebracht omdat de wetgeving op dit gebied daar tot nu toe meer moge lijkheden bood dan elders in Eu ropa. waar de voorschriften, met be trekking tot milieubescherming, al wat verder zijn gevorderd. Directeur Van den Bogert be schuldigt de Belgische autoriteiten en met name de ministers van Ar beid en Tewerkstelling en van Bin nenlandse Zaken van „vierkante leu gens" en hij zal een protest sturen naar Koning Boudewijn, waarin „dit openlijk staat te lezen". BONN (GPD) De Westduttn» staatssecretaris Egon Bahr reist zon dag verrassend voor een tweedaags bezoek naar Moskou. Hij zal op ver schillende niveaus gesprekken voe ren. zoals dat periodiek de bedoeling is sinds het tot stand komen van het verdrag met de Sowjet-Unie, aldus een mededeling die gisteravond in Bonn werd gepubliceerd. Duidelijk is inmiddels dat de plot selinge reis van Bahr, in de Oostpo- litiek de onderhandelaar voor de re gering-Brandt, een bijzondere reden moet hebben. Naar verluidt wil Bahr uit het ontwerp voor een basisver drag tussen Bondsrepubliek en DDR bespreken. Dat verdrag, waarin de betrekkingen tussen de beide Duits- landen worden vastgelegd, is in gro te trekken gereed. Een van de pro blemen schuilt in het gebruik van het begrip „Duitse natie" naar wes telijke opvatting geldend voor Bonds republiek en DDR samen, in het voorwoord. Vooral in Moskou zou daar bezwaar tegen bestaan. Er is zowel de regering-Brandt als de regering van de DDR veel aan gelegen 'het basisverdrag gereed te hebben vóór de verkiezingen die 19 november in de Bondsrepubliek wor den gehouden. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Amersfoort J. Boo gaard te Woerden; te Meerkerk en Oude-Tonge G. van der End te Zalk en Veecaten; te Hoorn mej. G. M. van Wijk, vicaris te Hilversum. GEREF. KERKEN Beroepen te Zaandam J. G. Cor- teweg te Bakkeveen. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Damwoude en Drie- sum en Rozenburg J. B. K. de Vries, kandidaat te Spakenburg. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt buiten verband) Beroepen te Schiedam K. B Hol- werda te Doorn. Bedankt voor HardinxveM-Gies- sendam W. J. van der Linde te Urk. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Werkendam C. de Ridder te Nunspeet. BAPTISTENGEMEENTEN Beroepen te Emmen J. Schouten te Eindhoven; te Zwolle J. Schuil te Tweede Exloërmond, die dit be roep heeft aangenomen. In beslag genomen In opdracht van een in Chili onteigende Ameri kaanse kopermijnindustrie heeft een rechter in Parijs beslag laten leggen op een lading van 1.250 ton Chi- leens koper. De Amerikaanse firma, Braden Kennecott, heeft hiermee uiting gegeven aan haar in septem ber geuite bedreiging "alle maat regelen te zullen nemen die nodig zijn voor de bescherming van onze rech ten". Men vreest in Parijs dat het beslag de betrekkingen tussen Frankrijk en Chili zwaar zou kun nen belasten. Gehandicapten In de wereld zijn circa 300 miljoen lichamelijk of gees telijk gehandicapten die niet de no dige hulp en verzorging kunnen krij gen. Dit heeft de voormalige direc teur-generaal van de Internationale Arbeidsorganisatie in Genève, Da- vis Morse, gisteren verklaard op de laatste dag van het vijfde Interna tionale Congres over geestelijke on volwaardigheid te Montreal. Het door hem genoemde aantal komt over een met negen Drocent van de tota le wereldbevolking. ADVERTENTIE X\eer''A soepeldus altijd korrekt

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9