Ralph Nader; Man op een zeepkist Lood is niet weg te denken: het zit overal in PTT EIST GOEDE BUSSEN DS7 Tweede Kamer moet gewoon kantoor worden Het boemerang-effect van manipulatie en beinvloeding Jongetje valt van galerij van flat Ben bank, die er ookvoorwintervakanties is PONDERDAQ 5 OKTOBER 1972 BINNENLAND PAGINA 7 LAREN Ralph Nader is een man op een zeepkist. Hij gaat op die zeepkist staan midden tussen een paar honderd miljoen consumptiedolle Amerikanen. Hij zegt ze dat al dat slaafse ge- consumeer niks waard is. Hij vertelt de bevolking van een land met een autodichtheid van één op twee personen, dat een auto de mens niet gelukkig maakt. ADVERTENTIE En er luisteren er waarachtig nog zoveel naar hem, dat de regering in Washington hem au sérieux neemt. Dat hij diezelfde regering dezer da gen hardop kon verwijten dat zij zich aan de grote ondernemingen verkoopt en lak heeft aan de kiezer, dat bezorgt die regering maagpijn. Waarom zeggen ze dan niet: die vent zeurt maar wat, hij is een querulant? Door L. Bakker Omdat hij ze feiten op het hoofd stapelt. Omdat hij meer parate kennis heeft van hun doen en la- j ten, dan zij zelf. Misschien in to- taal ook niet zovéél, maar wel méér. Héél even zette Nader gisteren zijn zeepkist in Nederland neer. In de Singer Concertzaal in Laren. Zijn zeepkist was daar het keurige po dium met overvloedige bloemstuk ken en een verlicht bord waarop hij in grote drukletters welkom werd geheten. Een zaal vol met weldoor voede heren en een minderheid aan dames. Allemaal betaald en bijeengebracht door een bureau dat zijn best doet om te zorgen dat er in Nederland Biotex wordt verkocht en dat er verderop in Europa Pernod wordt gedronken. Want Je kunt Ralph Nader afhu ren. Hij vliegt dan over de Oceaan naar Je toe, praat voor Je zaal met inheemsen, incasseert daarvoor een paar duizend gulden en rept zich met dat geld naar Amerika terug om er acties mee te gaan onderne men. Show Hij geeft waar voor dat geld. Want de kracht van Nader is toch ver moedelijk wel voor zeker de helft gelegen in de show die hij opbouwt. Met een Amerikaans professionalis me dat wij hier niet kennen. Nou, laten we zeggen: zoiets als Marcel van Dam in zijn eerste tele visie-optreden, destijds, toen hij als ARNHEM In een flat in Vee- nendaal is gisteren een jongetje van anderhalf jaar tussen de spijlen van een balkonhek gekropen en doodge vallen. Hij speelde zes hoog op het balkon terwijl zijn ouders zich klaar maakten om naar de markt te gaan. Vorige maand kwam in Ede een tweejarig Jongetje net zo om het le ven. De gemeente in Ede had al op de te grote openingen in de hekken gewezen. Na het ongeluk zijn daar verbeteringen toegezegd. student goochem had uitgerekend wie de verkiezingen zou winnen. Maar niet de Marcel van nu, noch de Bosboom van Koning Klant, of wie ook. Niet dat zwaar in het vest zittende vaderlijk-serieuze waar wij Europeanen altijd wel heen afdrij- Ralph Nader, nog Jonger lijkend denkelijk door zijn wat slungelige manier van lopen dan zijn 38 jaar en ook jonger dan op de foto's, stapt onmiddellijk met een afgeme ten tekst op zijn publiek in: „Ze praten steeds maar over geboortebe perking, ze moesten het eens heb ben over autobeperking. Er worden in Amerika drie auto's gemaakt op elke baby die geboren wordt". Hij gaat door met feiten en cijfers: 1 op elke 7 dollar wordt in de V.S. vervoer uitgegeven; 1 op elke 2 Amerikanen wordt in de loop van zijn leven van zeer licht tot dode lijk gewond in het verkeer. Hij slacht in tien minuten tijd de hele auto-industrie af, stampt het schroot wat er van overblijft tot een pakje en schuift dat achteloos de orkestbak in, om subiet over te stappen op het gegeven dat warme worstjes voor ongeveer de helft uit afvalvlees bestaan. Voorvechter Hij is bepaald geen consumenten- voorlichter. Hij is meer een voor vechter en dan nog niet eens eentje die zich voortdurend druk maakt over de dagelijkse behoeften van de consument. Daarmee houden zich in Amerika heel anderen bezig, zoals de Consumer Union met zijn twee miljoen leden; en zoals plaatselijke Ralph Nader tijdens de door een Nederlands reclamebureau georganiseerde discussie. bureaus die persoonlijke klachten behandelen. Hij vecht met hulp alleen, en hij heeft ook niet zo'n erg hoge pet op van de regelingen die anderen bedenken. Bijvoorbeeld niet van de wetten waarmee de afzonderlijke staten paal en perk zouden kunnen stellen aan misstanden. „Kijk eens naar de kleine staat De laware, wat daar niet allemaal ge vestigd is. ITT, Ford, GM, Chrysler, en nog een hele hoop andere. Ze hebben hun nederzettingen over de hele wereld, maar als Je gaat kijken waar ze officieel staan ingeschre ven, is dat in het kleine Delaware". „Omdat je Je, met de wetten die ze daar hebben, tegenover niemand hoeft te verantwoorden. Ze kunnen daar doen wat ze willen. Een maat schappij zoals GM zou heel Dela- ware handje contantje kunnen ko pen... als Dupont (het grote kunst- garensconcern) het maar kwijt wil de". Onverslaanbaar In die stijl is Nader onverslaan baar: „Ze adverteren met nieuwe auto banden: 25 procent beter. Ik heb ze gevraagd: beter dan wat? Dan krijg je geen antwoord". Voordat de slapende Federal Trade Commission er wat tegen had kunnen doen (wéér een trapje andere ij veraars, nota bene de hier vaak bewonderde commissie die eist dat reclame-beweringen bewe- wordem), was er al veel honde brood van een bepaald merk ver kocht op de slagzin: zes van de ze ven honden vinden het 't lekkerst. Ik vroeg ze hoe ze dat wisten. Ge probeerd in een kennel, zei iemand die bij hun speciaal chef was van het hondehonger-onderzoek (onze regering heeft niet eens iemand in dienst voor mensenhonger-onder zoek). Ik heb de concurrerende fa brikant tegenover wiens hondebrood DEN HAAG Binnen drie Jaar moeten alle brievenbussen in ons land voldoen aan de eisen van de PTT. Bij huizen die meer dan tien meter van de weg staan, moet een buitenbus worden geplaatst. Deze maatregelen van de PTT steunen op de wijziging van de post- wet van april 1971, waardoor het mogelijk werd normen te stellen voor de aflevering van poststukken. Volgens de nieuwe regeling mogen de gleuven van brievenbussen niet lager dan 70 cm en niet hoger dan 1.70 m. boven de grond zijn. De in- werpopening moet 26,5 cm breed en 3.2 cm hoog zijn. De PTT ziet zich, gezien de fi nanciële verliezen van de afgelopen jaren genoodzaakt deze kostenbespa rende maatregel te treffen. Zij wil daarmee geenszins de serviceverle ning beperken. De normalisering van de brieven bussen vereenvoudigt het postbestel- len, aldus de directie van de PTT. Geen nodeloos wachten door aan bellen voor grote stukken en ook geen beschadiging meer. Door het plaat sen van buitenbussen hoeft de post bode niet meer door tuinen, via op rijlanen en portiektrappen. Dat scheelt de Nederlandse postbodes achtduizend kilometer per dag. Wanneer het hele project over drie Jaar klaar is, zal de totale be sparing 3 tot 4 miljoen gulden per Jaar zijn. Voor de buitenbussen, die de PTT in eerste instantie gratis verstrekt en brievenbussen in nog te bouwen huizen is een overgangstermijn van een Jaar gesteld. Voor het vervan gen van de bestaande brievenbussen geldt een termijn van drie Jaar. De nieuwe maatregelen hebben een dwingend karakter. „Als na het verstrijken van de overgangsfasen niet aan de eisen is voldaan, kun nen de poststukken onbestelbaar worden verklaard," deelt de directie van de PTT mee. De regels zullen overigens wel met soepelheid worden gehanteerd voor alleenwonende zieken, bejaarden en gehandicapten. Met de actie buitenbussen wordt deze maand gestart in Friesland. De PTT heeft dat deel van het land ge kozen omdat daar al enige ervaring werd opgedaan. Begin 1974 is Zuid- Holland aan de beurt. In totaal zul len 400.000 bussen worden geplaatst. Studentenunie Nijmegen wil Duynstee niet dat was uitgehaald, uitgenodigd voor een eerlijke hondehonger-wed- strijd met dat andere hondebrood. Hij had ze allicht te schande ge maakt, want waarom zouden zes van de zeven honden elkaar gaan verdringen bij één bak, en de ande re laten staan? Maar hij weigerde. Hij vocht het liever een andere keer met tegen-misleiding over het hoofd van de consument uit". Levensgevaarlijk Dat is Nader ten voeten uit. Een Dick van Dyke (anderen zeggen: Billy Graham) met betere tek sten. Levensgevaarlijk voor wie hem op zich af krijgt. Vooral gevaarlijk, omdat hij wordt beschermd door de men mag aannemen, ongevraag de beschrijvingen die hem de imago hebben gegeven van een schuchtere jongeman die door boze industriëlen wordt vervolgd. Hij zal heus wel eens wat particu liere detectives namens grote con cerns in zijn spoor vinden. Maar hij hanteert dan ook meedogenloos dat punt uit het Amerikaanse recht, dat het mogelijk maakt enorme vergoedingen te eisen voor schade door fouten of nalatigheid. Zoals hij zelf zegt: „Als een postor derbedrijf elke klant twee-en-een- halve dollar teveel laat betalen, krijg Je geen rechter zo gek om zich met de klacht van één man te bemoeien. Maar als Je stelt dat die postorderzaak zo'n vijf miljoen klanten heeft afgezet, dan gaat het ineens om twaalf-en-een-half mil joen dollar". Nee, Nader is niet NIJMEGEN De Unie van Studenten te Nijmegen heeft zich fel gekeerd tegen een eventuele be- consumenten-man. Hij is meer een noeming van prof. mr. F. J. F. M. man die zich keert tegen manipula- Duynstee tot rector-magnificus tie en beïnvloeding van de massa van de katholieke universiteit in j en daarbij komt hij zowel fabrikan- deze stad. Dinsdag heeft de uni- ten als regeringen tegen. Hij heeft versiteitsraadsvergadering de voor- ontdekt dat alles zijn boemerang- dracht van de faculteitsvoorzitters effect kan hebben, ook manipulatie om prof Duynstee tot rector magni- ficus te benoemen aanvaard. De i ,ze^"}Ve. nende hand. Al die producenten en autoriteiten zijn als de dood om ln hun hemd te komen staan". Maar De j Hij zegt: „We geraken aan de win- Unie van Studenten zegt daarover in verklaring hierover hoogst ontwaardigd te zijn. Gezien de anti-democratische ge zindheid van prof. Duynstee moet men volgens de Studentenunie wel vrezen voor een verdere centralisa tie van de machtsposities van het universiteitsbestuur. Daardoor zal volgens de stu ring van de plannen om de uni versiteitsraad tot een beter democra tisch fungerend orgaan te maken worden bemoeilijkt. Het college van curatoren zal nog een beslissing over de benoeming moeten nemen. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Een wintervakantie boeken is een kwestie van vertrouwen. Verstandige mensen doen dat tegen woordig bij hun bank, de NMB. Omdat je daar meteen alle kaarten in één hand hebt Niet alleen deskundig advies voor 'n reis, waar solide organisaties als Hotel plan en Fit achter staan. Ook nuttige en nodige dingen als vreemd geld voor onderweg. Reischeques voor als-je-er-bent Een reis verzekering en annulerings verzekering, voor de zeker heid. Of de huur van 'n safe, om kostbaarheden een veilig onderdak te geven. Prettige wintervakantie! DEN HAAG De Tweede Kamer moet teruggebracht worden tot 100 leden en de Eerste Kamer moet wor den opgeneven. Dit zijn twee pun ten uit het werkprogramma van DS'70. Dr. W. Drees, oud-minister van Verkeer en Waterstaat, thans Twee de Kamerlid en lid van de Verkle- zingscomimissie. „Ons streven is om primair tot een goede bewerktuiging van de Tweede Kamerleden te komen. Zo moet er voor ieder een secretaresse zijn of een wetenschappelijk medewerker; een goede kamer en voldoende do cumentatie. Als dit te verwezenlij ken is dan zal het aantal Kamerle den van 150 tot 100 kunnen worden teruggebracht. Er is namelijk sinds 1956, toen de Kamer op haar huidi ge ledental werd gebracht veel ver anderd. Kamerleden die nog erva ring hebben van voor dat jaar ge ven zelf ook toe dat het met 100 man prettiger werken was. Staf In 1956 dacht men alleen aan Ka merleden. Nu houdt men ook reke ning met een staf, zodat de Leden wat minder belast hoeven te wor den met allerlei bijkomstige werk zaamheden. Daarbij is de functie van de spreekbeurten in het land ADVERTENTIE Sommige charmante dingen van vroeger zijn er nog steeds. voor een deel voor de t.v. overgeno- In feite moet de Kamer gaan func tioneren als een normaal kantoor, zoals in Duitsland. Persoonlijk ben ik voor: maandagochtend fractie vergadering en dan 's middags plus dinsdag, woensdag en donderdag overdag de algemene vergaderingen. De avonden kunnen dan eventueel nog gebruikt worden voor commis sievergaderingen of uitlopende Alge mene Vergaderingen. De vrijdag kan dan vrij blijven vóór de minis terraad. DS '70 pleit voor minder Kamerle den om het lidmaatschap weer wat meer reliëf te geven en ook om in de zeer grote partijen de vorming van „vleugels" te voorkomen. Men vergadert het prettigst met zo'n 20 tot 25 man. De laatste Ud val nogal eens op dat men op weigeringen stuit voor het Ka merlidmaatschap. Indien het getal wordt teruggebracht, wordt het werk weer eervoller en belangrijker. I Bij de opheffing van de Eerste Ka mer hebben wij vooral gedacht aan de toch wel zware procedure, waar aan de wetsontwerpen thans onder hevig zijn. De vervroegde Prinsjes dag op de derde dinsdag van au gustus werd helaas door de Eerste Kamer verworpen. Nu heb Je alleen maar tijd van de derde dinsdag in september tot 1 Januari, waarop alle wetten van kracht moeten wor den. In deze procedure werkt een Eerste Kamer vertragend. Trouwens veel wetsontwerpen worden al „voorge kookt" in de EEG, Beneluxverband of de SER. Dan is de functie van de Eerste Kamer al bijna die van een derde Kamer aan het worden." Loodvergiftiging kan nare din gen met zich mee brengen: hevi ge buikpijn, hoofdpijn, verstop ping, gebrek aan eetlust, ver moeidheid, bloedarmoede, ze nuwverlamming, en zelfs blijven de beschadiging van de hersenen. En lood zit overal in. In verf. In uitlaatgassen. In sigarettenrook. In voedsel. In aardewerk. Lood zet zich vast in organen en been- dergestel, lever en in ribben vooral. Men merkt er doorgaans alleen de schadelijke gevolgen van, als men er lange tijd veel van binnen krijgt. En vaak ziet men de symptonen van loodver giftiging aan voor die van andere ziekten. Klantenrubriek door L. Bakker Al dat lood dat overal in zit, ls gevaarlijk. Meestal niet van al die dingen apart, maar wel van alles bij elkaar. Het kwaad dat lood doet is erkend: bijna vijf honderd geleerden uit twintig landen vergaderen er deze week over in Amsterdam. In deze rubriek vraag ik nog eens speciaal aandacht voor enige van die lood-feiten waarmee de con sument dagelijks te maken heeft. Zoals deze: Loodvergiftiging bij kinderen wordt vrijwel altijd veroorzaakt door het opeten van schilfers loodhoudende verf. Bij 'n waren onderzoek door de consumen tenorganisaties in ons land bleek eind vorig Jaar dat erg veel mer ken verf giftig loodchromaat be vatten. Men vindt dit in verf met de kleuren geel en groen (of kleuren die daar tegenaan lig gen). Slechts zelden staat er een waarschuwing op de bus. De meeste kinderen die aan lood vergiftiging lijden, zijn tussen één en drie Jaar oud. Doordat zij in die leeftijd vaak ziek zijn, ziet men hun kwaal dikwijls voor een andere aan, en komen de ernsti ge verschijnselen pas later naar buiten. Dankzij nieuwe geneesmiddelen zijn er nu bijna geen sterfgeval len meer tengevolge van hersen beschadiging door lood. Vroeger stierf 70 procent van die kinde ren; nu nog 5 procent. Maar vele anderen blijven invalide. Onder zoekingen ln Australië hebben aangetoond dat het lood soms pas na tien tot veertig Jaar toe slaat. De brochure over het verfonder- zoek Is nog verkrijgbaar bij de Stichting Vergelijkend Warenon derzoek, Men kan hem kopen door storting van 1,75 OP GIRO 1477321 op naam van Stichting VWO, Leeuwendaallaan 10, Rijs wijk (Z-H) Op de girokaart zet ten „brochure verf". Zuren Vooral levensmiddelen waar zu ren ln zitten, kunnen lood vrij maken uit lepels, pannen, scha len en ook uit aardewerk. Som mige geleerden geloven dat het gebruik van loodhoudend keu kengerei door de Romeinse hoge re klassen lndlrekt heeft bijge dragen tot de val van het oude Rome. Dit mag dan een aardig grapje zijn voor geschiedvorsers, een feit ls het dat ook vandaag de dag nog het ene aardewerkprodukt veel meer schadelijk lood bevat dan het andere. Dat blijkt uit een recent onderzoek van de Ne derlandse Consumentenbond naar lood in eetgerei. Van de 21 merken (en merklo- ze) aardewerken kopjes, die men onderzocht, bevatten er 4 meer lood dan er ln mag zitten volgens de normen die ln diverse landen van kracht zijn. Van de 25 soepkommen had den er 3 te veel lood. In één van de 9 onderzochte merken fondueborden zat teveel lood. Toch kan het ook helemaal zonder lood: van de 96 onder zochte kopjes, bekers, soepkom men, soepborden, fondueborden en schalen waren er 17 loodvrij. Alleen, ln ons eigen land bestaan geen duidelijke voorschriften over de ontoelaatbaarheid van bepaalde loodgehalten in aarde werk. En dat, terwijl er toch heel wat kans is dat wij van het lood iets naar binnen krijgen. Want het kan worden opgelost en in eten of drinken meegevoerd door azijn, vruchtensappen, thee. vet en melk. Wie een aantal merken wil we ten die geen of slechts een ge ring loodgehalte hebben, kan dat vernemen uit de laatst verschenen Consumentengids. Te bestellen door storting van 2 gulden op giro 27874 van de Consumenten bond, Leeghwaterplein 26, Den Haag, Op de girokaart zetten: „Gids nr. 10, oktober 1972, toe zenden s.v.p." Het is nog altijd erg moeilijk na te gaan in welke verschijnings vormen wij lood het meest moe ten wantrouwen. In verf, waarop kinderen sabbelen is het erg ge vaarlijk. dat staat vast: genezen kinderen worden als zij in hun huis terugkomen vaak weer, en dan veel erger, ziek. Maar lood in melk, die uit sterk vervuilde streken komt, blijkt toch maar zo weinig te zijn, dat het niet schadelijk is. Bij sigaret tenrokers blijft het loodgehalte ln het bloed binnen de normale grenzen, maar men vermoedt dat er wel lood in hun ribben wordt opgeslagen. Vastgesteld is (in Amerika) dat stadslucht vijf tot vijftig keer zo veel lood kan bevatten dan de lucht op het platteland. En ook ls vastgesteld dat de looddeeltjes van uitlaatgassen zo klein zijn, dat ze makkelijk diep in de lon gen kunnen doordringen. Alleen, ook daar kan men ze niet terug vinden. omdat ze in de longen zelf niet worden opgeslagen, maar doorgegeven worden aan het bloed. Een deel ervan ver dwijnt weer via de urine, maar hoeveel blijft er zitten? Dat het er zit, blijkt meestal pas ais de mens zwakker of ziek wordt. In Amerika, bijvoor beeld, kregen vrouwen die veel whisky dronken, miskramen en kinderen met afwijkingen. Door het alcoholmisbruik? Nee: door dat de whisky Illegaal was ge stookt Je Uetels, die waren ge maakt van oude, met lood bekle de autoradiatoren. Deze zomer gekocht: een tube scheercrème van Palmolive voor ƒ2,50 (er had eerst 2,45 op het prijsje gestaan). Nu gekocht: een tube scheercrè-* me van Palmolive met als prijs „van 2,60 voor 2,35". De doos van de nieuwe tube ls met veel oranje strepen versierd; de oude was dat niet. We hebben toch wel dezelfde tube? Dozen naast elkaar gehouden: Ja hoor, ze zijn even groot, net zoals de tubes trouwens. En dan, heel toevallig, zien we het staan: op het flapje van de oude doos „130 gram" en op het flapje van de nieuwe doos „112". Het verschil tussen 130 gram en 113 gram ls zo'n 14 procent. Minder, wel te verstaan.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7